l IN EN OM HAARLEM J. M. GERDING Ode aan de Underwood Haarlem, 13 Febr. Uit den Gemeenteraad VERKENNERS HULDIGEN PROF. STEGER DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 DE WERKZOEKENDE JEUGD Ook te Bloemendaal een commissie benoemd LEVENSVERZEKERING-MIJ. „HAARLEM" Mr. Wesstra commissaris gekozen R. K. ORATORIUM- VEREENIGING Weer een feest op Vastenavond Familie Hofman Jaarvergadering „Nut en Sport" Ijsvermaak in het klein Wedstrijden in het kunstrijden afgelast Besmettelijke ziekten Gevonden dieren en voorwerpen Talrijke autoriteiten waren bijeen en luisterden naar de rede van mr. dr. Beuns S. J. Spel en yell BAKFIETS AANGEREDEN Bloemenkoopman ernstig gewond VAN ONZE RECHTBANK Konijnendiefstal Rijwiel gestolen Wie is de dief? „NAAR HET LAND VAN BORNEO" Reisfilm van H. F. Tillema Schoenen van SMIT hebben pasvorm en snit NASSAUSTRAAT t - HAARLEM TELEFOON 13490 Steunfraude Bloembollen-saneering Landbouwcrisiswet „Japan - Oud en Nieuw" BURGERLIJKE STAND AGENDA Bioscopen 14 Februari Bioscopen ,20.000 MIJLEN OVER ZEE" Gala-voorstelling in Rembrandt- theater DAMMEN Haarlemsche R.K. Dambond - 2 ymiiinnmiimm btaiiiimixuuii üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiifMiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiitiiiitiiii: Nadat het nieuwe Ud van den raad, de heer J. Boekhoven, die den zetel in neemt van wijlen den heer Mr. J. Ger- ritsz, geïnstalleerd was, werd de heer Reinalda tot wethouder gekozen. Tot nu toe nam hij deze functie tijdelijk waar. Hij verkreeg 33 van de 36 stemmen. Wij zien daarin opnieuw hiet bewijs, dat de raad van meening is, dat de 6.D.A.P. zich niet aan de verantwoordelijkheid voor de daden van het college van B. en W. kan onttrekken. Zoo hoort het ook te zijn. De heer Reinalda, tot nu toe leider van de socialis tische fractie, is vroeger reeds wethouder ge weest en heeft zich toen zijn plaats in het col lege volkomen waardig getoond. Geruimen tijd heeft de raad daarna in ge heime zitting doorgebracht. De agenda zelf had niet veel om het lijf. Een voorstel van B. en W. om 1500 beschikbaar te stellen voor het maken van een plan voor de ophooging van de spoorbaan aan de Wester grachtZandvoortschelaan ontlokte aan den heer Wolzak de vraag of er een redelijke kans is, dat dit geen weggegooid geld zal blijken te zijn. Zal er iets komen van deze ophooging, wilde hij vragen. Met zekerheid is daarop na tuurlijk geen antwoord te geven, maar zoowel de heer Reinalda als de heer Van Liemt ble ken vol goeden moed te zijn omtrent het eind resultaat van de onderhandelingen, die nu loopen. Het zou een mooi object van werkver schaffing zijn. De heer Castricum bleek er zelfs accoord mede te gaan, zoodat hiermede zijn standpunt inzake werkverschaffing duidelijker werd. Hij is niet tegen élke werkverschaffing, maar alleen tegen het uitgeven van normaal werk tegen loonen, die beneden de contract- loonen liggen. De tewerkstelling van jeugdige werkloozen krijgt een goede kans met het besluit van den raad om 35.800 beschikbaar te stellen voor den bouw van 16 Woningen voor ouden van da gen op een terrein aan de Zomervaart. In de vergadering van 3 Juli van het vorig jaar is dit voorstel aangehouden, omdat met den minister geen overeenstemming kon wor den verkregen omtrent de voorwaarden, waar onder de jeugdige werkloozen aan dezen bouw zouden meehelpen. De heer Van Liemt vertel de, dat de minister in Juli van het vorig jaar Intrekking van het voorstel had geëischt. Hij kon toen niet anders doen. Het ging om het plan van den heer Klein Schiphorst. Deze stelt zich voor, dat al het werk voor deze huizen door jeugdige werkloozen wordt uitgevoerd in handarbeid, dus niet machinaal. De bouwkosten worden daardoor hooger, maar dat verschil tus- schen het normale bedrag en de feitelijke kos ten moet dan opgeheven worden door lager loon, dat aan de jeugdige werkloozen wordt uitgekeerd. Dat loon zal varieeren van 5 tot 15 per week, naar gelang de arbeidsprestatie. Het voordeel van dit systeem is, dat de jonge menschen in het normale gareel van den ar beid leeren loopen. Er zijn b.v. jongelui, die M.T.S. of ambachtsschool hebben afgemaakt en nadien nog nimmer in de gelegenheid zijn ge weest het geleerde practisch toe te passen of hun arbeid productief te maken. Het gevaar, dat zij het geleerde vergeten en dat zij op late- ren leeftijd zich niet aan den gewbnen gang van het arbeidsproces kunnen aanpassen, is niet denkbeeldig. Worden zij in de gelegenheid gesteld te werken, al is het tegen lager loon dan normaal, dan zal hun dat voordeel en veel levensvreugde geven. De heer Noordhoff wees er op, dat zfj dan ook de kans hebben eens wat bij te dragen om de lasten van het huis gezin, waartoe zij behooren, te verlichten. Het is ongetwijfeld een gezond idee, maar de Mi nister van Sociale Zaken voelde er niet voor. Die gaf de voorkeur aan het zg. Amhemsche systeem, waarbij de jeugdige menschen gedu rende een paar uur worden bezig gehouden te gen een belooning van enkele guldens per week en verder gedurende de vrije uren naar bios coop, leeszaal en lezingen kunnen gaan. Bij de behandeling van de gemeentebegrooting zeide de heer Klein Schiphorst, dat hij bij een kort onderhoud, hetwelk hij met den Minister had, den indruk had gekregen, dat de Minister niet juist was ingelicht omtrent zijn plan. Dat weet hij aan het college van B. en W. De heer Van Liemt verklaarde, dat B. en W. het mogelijke Uit de burgerij te Bloemendaal heeft zich thans ook een commissie gevormd, welke een onderzoek wil instellen naar den waren toestand der werkzoekende jeugd. Deze commissie wil zoeken naar een middel om iets voor de jeug dige werkzoekenden te doen, teneinde hen te onttrekken aan de demoraliseerende invloeden, waaraan ieder, en vooral de jeugdige mensch bloot staat, die den tijd moet zoek brengen in ledigheid of met werkzaamheden die in geen enkel opzicht de belangstelling hebben of en kel als tijdverdrijf worden beschouwd. De com missie wil geenszins in de plaats treden van de z.gn. „arbeidsbeurs". Zij wil zich voorshands uitsluitend bepalen tot de meer jongere krach ten, die zich vcor het verkrijgen eener bestaans mogelijkheid nog geheel of gedeeltelijk moeten bekwamen. Maar ook wil zij meer den jeugdi gen tegemoet treden door met hen het ge- wenschte en voor hen geschikte werk te zoe ken, eventueel het zoo mogelijk te scheppen. De commissie is er zich ten volle van be wust, een moeilijke taak op zich te nemen. Maar zij is van meening, dat dit haar niet mag weerhouden, een poging te wagen en dat niemand zich aan medewerking mag onttrek ken, die gevoelt, dat de verantwoordelijkheid voor de toekomst der Jongeren ook rust op de schouders der ouderen. Daarom rekent zij op den steun van allen, wien de zorgen der jeugd ter harte gaan. De commissie roept met vrij moedigheid ieders hulp in, om haar schrifte lijk in kennis te stellen met naam, adres, leef tijd en de soort van werkzaamheid, naar welke wordt uitgezien. Deze opgaven moeten gericht worden aan de secretaresse der Commisie: Mej. J. de Graaf, Bloemendaalscheweg 42 te Bloemendaal. Voorzitter dezer commissie is de heer K. Tin holt, de heer J. F. M. Pinxter, Iepenlaan 32 is penningmeester. hebben gedaan om den Minister voor het plan van den heer Klein Schiphorst te winnen, maar dat hem zulks niet gelukt was. Het meenings- verschil tusschen den heer Van Liemt en der. heer Klein Schiphorst over dit punt nam soms een scherpe wending. Het slot was de toezeg ging, dat de heeren Reinalda en Van Liemt op nieuw met den Minister zullen gaan praten. De heer Visser gaf in overweging den heer Klein Schiphorst mee te nemen. Daar is zeker alles voor te zeggen. In de algemeene vergadering op 12 dezer ge houden ten kantore van de Maatschappij, Wil- -sonsplein 11, bracht de waarnemend voorzitter de heer Jhr. F. W. van Styrum, 't overlijden van den zoo zeer gewaardeerden President-Com missaris Jhr. O. van Lennep in herinnering aan wiens helder verstand en zakelijk inzicht de Maatschappij „Haarlem" zooveel te danken heeft. Nadat dit door de vergadering staande was aangehoord stelde de voorzitter aan de orde de voorziening in de bestaande commissarisen-va- cature, waarvoor door commissarissen en directie werd voorgedragen Mr. Th. A. Wesstra, secre taris van de gemeente Haarlem. Na gehouden stemming bleek Mr. Wesstra met algemeene stemmen te zijn gekozen en werd hij dientengevolge door den voorzitter tot commissaris benoemd verklaard. De R.K. Oratoriumvereeniging te Haarlem geeft op Zondag 23 en Maandag 24 Februari in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een herhaling van het dansfeest, dat nu reeds twee jaren achtereen zoo bijzonder goed slaagde. Het is toegankelijk voor alle katholieken uit Haar lem en omgeving. Bij de organisatie heeft het bestuur zich wederom de medewerking kunnen verzekeren van den bekenden kunstenaar Her man Moerkerk en evenals verleden jaar en het jaar daarvoor hebben de heeren Martin de lei ding op zich genomen van de dansen. De zaal zal extra fraai worden versierd en goede bands zullen voor de muziek zorgen. Hoe wel den bezoekers wordt verzocht zooveel moge- "'jk gecostumeerd te komen, zijn ook niet-ge- costumeerden welkom. Het is gebleken, dat van deze gelegenheid om op Vastenavond uit te gaan gaarne gebruik wordt gemaakt. De bekende voordracht-kunstenaars, de fami lie Hofman, zullen Zondagavond optreden in het gebouw St. Bavo. Het batig saldo komt ten goede aan de werkloozen. Wie gaarne een avond van genot en ontspan ning meemaakt, ga Zondagavond naar gebouw St. Bavo. Men zie ook de advertentie in dit nummer. De Haarlemsche Pluimvee- en Konjjnenfok- kers-vereeniging „Nut en Sport", hield dezer dagen haar jaarvergadering. Het verslag van den secretaris werd goedgekeurd. De tijdsom standigheden drukten ook op deze vereeniging haar sporen. Nu blijkt, dat het ledental weer toeneemt. Voorwaar een heuglijk feit. De re kening en verantwoording van den penning meester werden in orde bevonden. Medegedeeld werd, dat dr. W. K. Hirschfeld uit Bloemendaal op 25 Februari een lezing met lichtbeelden zal houden voor „Nut en Sport", waarbij de leden in de gelegenheid worden gesteld, kennissen of vrienden te introduceeren. Mei een woord van dank en opwekking aan de leden om te zorgen dat het ledental weer op het oude niveau komt, sloot de voorzitter, de heer P. de Droog, de vergadering. Ook gisteren had het ijs van de Haarlem sche Singels en vaarten vele liefhebbers ge lokt. Nadat de politie reeds meerdere malen had gewaarschuwd voor het niet denkbeeldige gevaar, dat de schaatsers op het dikwijls zwak ke ijs liepen, is zij er gisterenmiddag toe over gegaan deze geïmproviseerde baantjes defini tief te ontruimen. Omstreeks drie uur werden Klopper- en Schotersingel ontruimd, terwijl in Haarlem-Noord Delft- en Jan Gijzenvaart van enthousiaste ijsliefhebbers werden ont last. Op verschillende plaatsen zijn er schaat senrijders door het ijs gezakt. Het kwam ge lukkig niet tot ongelukken, daar de drenkelin gen allen zelf weer op het droge konden komen. De door den K.N.S.B. voor vandaag te Heem stede uitgeschreven wedstrijden in het kunst rijden zijn afgelast. In de week van 2 tot en met 8 Februari zijn te Haarlem 3 gevallen van roodvonk in een gezin, te Haarlemmermeer 1 geval en te Vel- sen 3 gevallen van roodvonk geconstateerd. Te Bloemendaal Is één geval van Dysenteria bacillaris voorgekomen. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat; actetasch, Bros, Zijlstraat 61b; boekje met zegels, Draaysma, Kennemerstraat 10; bril, Selhorst, Brouwersstraat 97; Dekkleed (pluche), Bos, Vergierdeweg 125; etui, inh. tee kengereedschap, Huizing, Ursulastraat 11; ge wicht, Vermeer, Dunkelstraat 88; Honden, Ken nel Fauna, F. Varkensmarkt; Hondje, v. Brug gen, van Beresteijnstraat 37; Kat, Kaart, Hoo- gerwoerdstraat 50; alpinomuts, Gortzak, Ban- tamstraat 54; portemonnaie met inhoud, Bijs ter, Nachtzaamstraat 2rd; idem, Caalen, H. J. Coenenstraat 1; idem, Driessen, Bomeostraat 17; motorpet, v. d. Eem, Leidsche Vaart 382; rijwielplaatje, Veis, Teslasstraat 37; idem, van Wouw, Kruisstraat 41; idem, Emmink, le Voor uitgangstraat 56; idem Zijlstra, Carel v. Man- derstraat 31; regenpijpen, Goedhart, Zomer vaart 181; schaats, Barendse, Nagtzaamplein 2; zak, inh. schoenen, van Eek, Papetoren vest De alombekende Dlchter-zanger Clinge Dooren- bos zond ons ongevraagd onderstaand attest op rijm: NIEUWE GRACHT 35, TEL. 12455, HAARLEM Ik heb een factuur gevonden Van 3 Maart negentien tien, (Vijf en twintig jaar gelée dus) Van mijn trouwe schrijfmachien. Underwood, wij vieren samen 't Zilveren' schrijfmachine-feest; In die vijf en twintig jaren Ben Jij géén dag ziek geweest! Dag en nacht stond jij ten dienste, En ik heb je nóóit gespaard, Voor de krant gaat 't vlug en haastig. Werken moest jij als een paard. Voor een doorslag of acht, negen, Was1 jij zéér terecht nooit bang, En dat heb jij volgehouden Vijf en twintig Jaren lang! Bovendien was J' él die Jaren Een vertrouwde, goeie vriend., Dus Jij hebt niet slechts een LINTJE, Maar een heel nieuw LINT verdiend. Moedig gaan wij samen verder En ik heb zoo het idee. Als ik jouw gezond gezicht zie: JIJ haalt 't gouden jubllé. CLINGE DOOP.ENBOS Zooals wij reeds in ons ochtendblad meldden, had Woensdagavond te Heemstede de huldiging plaats van den voorzitter van het groeps-comité der verkennersgroep „St. Stanislaus", prof. Dr. Alph. Steger, bij gelegenheid van diens benoe ming tot eere-hoofdkwartiercommissaris der Ka tholieke Verkenners. Verkenners en Welpen wilden deze gelegtenheid aangrijpen om hun voorzitter, al op jaren, maar nog jong van hart, te toonen, dat zij het een groote eer achten zulk een voorzitter te bezitten. Op uitnoodiging van de groeps-commissie wa ren veten aanwezig om deze huldiging bij te wo nen. Behalve de leden der verkennersgroep en welpen van de „St. Bavoparochie" waten aanwe zig: de hoofdkwartier-commissaris majoor P. P. W. van Leeuwen uit Den Haag, de waarnemend districtscommissaris Mr. P. van Velsen uit Den Haag, de hoofdverkennersgeestelijke van de Kath. Verkenners pater Mr. Dr. J. J. Beuns S.J., de aalmoezenier der verkennersgroep „Heemstede" kap. J. Fransen, Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten, Deken J. M. v. d. Tuyn uit Den Haag, de pastoors C. v. Mierlo en A. v. Noort, verschillende kapelaans en eerw. broeders, vertegenwoordigers van de K. J. M. V., de „St. Jos. Gezellen" en „de Graal", vele vrienden en ouders der verkenners etc. De groote zaal was feestelijk versierd. Een eerewacht ontving Prof. Steger, en de ge bruikelijke welkomst-yell werd hem bij zijn aan komst natuurlijk niet onthouden. Een der welpen bood mevr. Steger een bloemstuk aan. Nadat de yoorzitter van het groepscomité de bijeenkomst geopend had zongen de jongens den verkennersmarsch, waarna ir. IJselmuiden de talrijke aanwezigen welkom heette. Spr. wees op den geweldigen arbeid door den Prof. te Heem stede in het belang der verkennerij gedaan. Hij bracht hem daarvoor warme hulde. Namens de verkenners en welpen bood Hop man W. v. Houten de gelukwenschen bij deze hooge onderscheiding aan en sprak de hoop uit dat Prof. Steger de groep nog vele jaren als voor zitter leiding zou mogen geven. Hierna voerden de verkenners dfen caramba- dans uit, terwijl de welpen even in de rimboe verdwaalden. Dan was het woord aan den hoofdverkenners geestelijke Mr. dr. J. J. W. Beuns S.J., die een rede hield over de verk'annersbeweging. Het spel door den stichter Baden Powell be doeld, heeft een paedagogische strekking. De jongen moet zijn krachten meten met de natuur en in de stilte der natuur moet hij zichzelf wor den. Velen meenen in deze cultuurperiode, dat men zijn kind voldofende heeft gegeven als men het achter het stuur laat jagen. Baden Powell wil de jeugd opvoeden tot goede burgers en het spreekt vanzelf, dat daarbij voor al de leiding een groote rol speelt. Uitvoerig zette spr. de twee hoofdgedachten uiteen: de beloften en de wet en het spel der verkenners in den engeren zin. Baden Powell was een generaal, hij wilde het middeleeuwsche rid derschap. Daaruit volgt, dat de verkenners rid ders moeten zijn, mannen van eer. De verken ner zoekt niet de menschelijke eer maar geeft de eer aan God Baden Powell is een practicus. Hij laat de jon gens handelen. Spr. wees vervolgens op den in vloed van de leuze: „Eiken dag een goede daad". Spr. schetste het eerste optreden van Baden Pawell, toen hij met 'n troep jongens op een ei land ging wonen. In zijn eerste werk, dat hij daarna schreef, zette hij uiteen, hoe groot de psychologische waarde van deze onderneming was en hoeveel zij bij moest dragen tot de ka raktervorming van den jongen mensch. Een goed verkenner zal zijn leiders later dank baar zijn, omdat de moeilijkheden, die hem in het leven wachten, gemakkelijker overbrugd kun nen worden door de opgedane vorming. Speciaal wees spreker op de verantwoordelijkheid van den leider en voegde daarbij een beroep op ouderen, om zich voor dit heerlijke organisatiewerk be schikbaar te stellen. Spr. wijdde vervolgens eeni- ge aandacht aan de leuzen der drie groepen: voor de welp'en „Doe je best", voor de verken ners „Doe het goede" en voor de ouderen „Die nen". Na deze uitstekende rede, die met een warm applaus beantwoord werd, voerden de verkenners de revue op „Wü kwamen, deden ons best en wonnen Heemstede voor ons". Het spreekt vanzelf, dat de jongens gelegen heid kregen om talrijke staaltjes van geoefend heid te demonstreeren. Zelfs een oompleet kamp met keuken ontbrak niet en de verhalen en lied jes rondom het kampvuur wonnen de harten der aanwezigen. Prof. Steger dankte met e'en kort woord voor de huldiging' en schoof vooral de propaganda naar voren. Daar de jeugd de toekomst heeft, al dus spr., Is het onze taak, de jeugd in de goede richting te brengen. Aalmoezenier, kap. J. Fransen, dankte vooral het groeps-comité voor de medewerking, die de groepsleiding mocht ondervinden. Nadat het Wilhelmus gezongen was werd de bijeenkomst met den christelijken groet gesloten. Gistermiddag omstreeks kwart over 3 reed op de Westergracht, in de richting van de Wes terstraat, een vrachtauto, bestuurd door een 23-jarigen chauffeur uit Haarlem, toen het voertuig op een tot nu toe niet verklaarde wijze in aanraking kwam met re driewielige bakfiets van een bloemenkoopman. Het achterwiel van de bakfiets werd geheel vernield, terwijl de koopwaar, ongeveer 100 potten met planten, op de straat terecht kwam. Erger was echter, dat de bloemenkoopman zelf vrij ernstig gewond werd. Hij brak of versplinterde zijn linkerarm. Na door een lid van O. D. voorloopig verbon den te zijn, is het slachtoffer, de 52-jarige van K. uit de Gasthuislaan, met een taxi naar het Diaconessenziekenhuis gebracht. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. De Hillegommer v. G. stond hedenmorgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht, ver dacht van diefstal van konijnen in Lisse en omgeving, des nachts op verschillende tijdstip pen in het vorig jaar. Verdachte, die zeer onder den indruk was. erkende dat hij, uit armoede, ongeveer 37 ko nijnen heeft gestolen. De officier van justitie deelde mede, dat de Reclasseering tot een voorwaardelijke straf ad viseert, en spr. eischte dan ook zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd en opdracht aan de Reclasseering om toezicht op verdachte te houden. De verdediger, mr. L. G. v. Dam, pleitte cle mentie en verzocht de onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte. Na raadkamer stond de rechtbank dit toe. Uitspraak 27 Februari. Een dienstbode te Zaandam had op 11 Decem ber j.l. haar fiets voor haar woning aan den Westzaneröijk gezet. Toen ze uit het huis kwam was de fiets weg. De fiets bleek gestolen te zijn door den 21-jarigen Amsterdamschen arbeider S., thans gedetineerd, die hedenmorgen voor de rechtbank terecht stond. Verdachte wist zelf niet waarom hij den diefstal had gepleegd. De man verdiende als orgeldraaier zijn brood, hetgeen de president echter geen geschikt „baantje" voor zoo'n jon gen kerel als verdachte vond. De officier van justitie wees erop, dat ver dachte meerdere fietsen heeft gestolen, zonder dat hij door armoede of zoo daartoe was aan gezet. Spr. eischte 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en opdracht aan het Leger des Heiis om toezicht op verdachte te houden. De verdediger, mr. B. W. Stomps, zette uit een, dat verdachte spijt heeft van zijn daad en pleitte clementie. Uitspraak 27 Februari a.s. De 32-jarige arbeider V. uit'Lisse stond te recht omdat hij volgens de dagvaarding in April Mei 1934 uit een zeiljacht te Lisse allerlei goederen gestolen zou hebben: borden, vorken, een jumper, jas, kooktoestel, enz., of althans deze gestolen voorwerpen ten geschenke aan genomen zou hebben of in ieder geval dan toch bewaard zou hebben. Een veldwachter uit Lisse deelde mede, dat tweemaal door de eigenares van het jacht aan gifte van diefstal was gedaan. De verdenking viel op verdachte. Tijdens een huiszoeking in diens woning zijn verschillende van de gestolen goederen gevonden. Verdachte ontkende. De diefstal zou gepleegd zijn door een anderen Lissenaar V. Verdachte had slechts de goederen in ontvangst genomen. V. en verdachte hadden nog een anderen dief stal gepleegd. Zij spraken af, dat V. dezen dief stal op zich zou nemen en dat verdachte onder- tusschen voor de vrouw van V. zou zorgen. Daar deze verzorging niet ging volgens den wensch Voor de Haarlemsche leden van de Nederl. Reisvereeniging, van het Ned. Verbond, van de Vereeniging tot Nut van het Algemeen en van de Volksuniversiteit, vertoonde de heer H. F. Tillema in het gebouw van den Protestanten bond, aan de Jacohstraat, gisterenavond zijn jongste reisfilm „Naar Apo Kajan, het hart van Borneo". De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, toen de voorzitter van de afd. Haarlem der Nederl. Reisvereeniging, de heer Tillema, om even voor half 9 allen welkom heette. De talrijke opschriften, die tusschen de film beelden waren ingelascht, meer nog de uitvoe rige explicaties, waarvan de heer Tillema de vertooning vergezeld deed gaan, deden de aan wezigen volop deelen in de sensaties van den langen tocht en van de wondere ervaringen temidden van de bevolking van Borneo: de Dajaks. In de havenplaats aan de Oostkust worden de prauwen voor de lange reis in gereedheid gebracht. Als ze eindelijk zorgvuldig bevracht zijn met de dichtgesoldeerde blikken, waarin de voorraden en handelswaren zijn ver pakt, begint de tocht over de rivier, langs de rivier, weer over de rivier, langs draaikolken en over gevaarlijke stroomversnellingen, naar het verre binnenland. De woeste rivier stroomt door het dichte tropenwoud, waar uit de eeuwige duisternis van den maagdelijken plantengroei, hooge stammen rijzen van 60 tot 70 Meter. Na een reis van 44 dagen bereikt het primi tieve convooi het einddoel, de kampongs in het hart van Borneo, waar Dajakstammen wonen, die tot voor kort nog geheel onbekend waren. De volgende deelen van de film vertelden uit voerig over de levenswijze van deze primitieve menschen, over hun haartooi, hun soms ver bluffende artistieke uitingen, over hun dansen en hun muziek. In al deze verschijnselen tref fen we sporen van het gedegenereerde animisme, dat het geheele leven van deze natuurmenschen doordringt en op al hun uitingen een eigen stempel heeft gedrukt. Op zijn tochten met dokter Van Rooy maakte de heer Tillema kennis met de hygiënische toe standen, die er in de binnenlanden van Borneo heerschen. Malaria van de kwaadaardigste soort is er aan de orde van den dag. Er zijn dorpen, waar vijf tot tien procent van de bevolking aan idiotisme lijdt. Het koppensnellen, dat uitsluitend op verzoek van de Engelsche autoriteiten door het Neder- landsche Gouvernement werd verboden, berustte als de meeste levensvormen der Dajaks, op hun animistische overtuigingen. De heer Tillema is in den gelegenheid geweest om de meest mar kante momenten van deze sneltochten, door de Dajaks uit louter vriendelijkheid voor hem na gespeeld, te verfilmen. Ook kon hij unieke op namen maken van het snelfeest, dat nog in een enkelen kampong van het binnenland jaarlijks wordt gevierd. Van alle levensgebruiken der Dajaks heeft de heer Tillema zeldzame documentaire filmop namen kunnen maken. Het bezoek van den resident in Juli 1932, dat hij in Apo Kajan meemaakte, gaf aan enkele gedeelten van dit uitgebreide ceremonieel nog een bijzonder relief. Door een hartelijken bijval toonden de aanwe zigen hun waardeering voor den arbeid en den ondernemenden durf van den reiziger, die van zijn belevingen zoo'n getrouw en belangwekkend beeld had weten te geven. van V., heeft deze daarop verdachte van den diefstal uit het zeiljacht beschuldigd. V., een 33-jarige steenzetter uit Lisse, kwam daarna ais geruige voor het hekje. Hij verklaar de, dat hij gezamenlijk met verdachte jaren lang 2 a 3 diefstallen per week heeft gepleegd. Veidachte werd op een keer gearresteerd en heeft toen alles verraden. Uit wraak heeft V. daarop de schuld van den diefstal op verdachte gegooid, een jaar nadat de diefstal gepleegd was. Verdachte en getuige V. beschuldigden ter terechtzitting elkaar van den diefstal. De volgende getuige, een 30-jarige chauffeur uit Lisse, had tegenover de politie voor ver dachte zeer bezwarende verklaringen afgelegd. Later tegenover den rechter-commissaris en nu tegenover de rechtbank, waren zijn verklaringen voor V. (waarvan hij n.b. een zwager is!) zeer bezwarend. De officier van justitie achtte deze zaak zeer lastig, omdat de getuigen niet alle betrouwbaar zijn.' Spr. meende, dat verdachte slechts wegens heling veroordeeld kan worden en dat hij in derdaad de gestolen trui, een bord en een kooktoestel als geschenk heeit aangenomen of in ieder gevai uit winstbejag in zijn woning heeft verborgen. Verdachte heeft de heling di- recht bekend. Spr. hield rekening met de wraakneming en dat de diefstal reeds anderhalf jaar geleden gepleegd is en eischte drie maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. O. Drilsma, achtte het bewijs niet geleverd en pleitte vrijspraak. Uitspraak 27 Februari a.s, De 56-jarige grondwerker B. uit Beverwijk stond terecht omdat hij twee maal aan Maat schappelijk Hulpbetoon te weinig inkomsten had opgegeven, terwijl hij steun genoot. Verdachte verklaarde, dat hij den eersten keer zich de inkomsten niet had herinnerd (hij beweerde kort van geheugen te zijn!) en de tweede maai vergeten had om de inkomsten op te geven. Rechter Mr. Pit: „Merkwaardig dat de men schen voor de rechtbankaltijd iets ten gunste van zich zelf hebben vergeten, nooit ten na- deele De officier van Justitie wees erop dat ver dachte vroeger ook reeds een keer gewaar schuwd is dat hij volledig zijn inkomsten moet opgeven. Spr. eischte een maand gevangenis straf. Uitspraak 27 Februari a.s. Een 35-jarige tuinder uit Heemskerk was, even als de Ambtenaar van het O. M., in hooger beroep gekomen van een vonnis van den Haar- lemschen kantonrechter, waarbij de tuinder veroordeeld was tot 500,boete subs 50 da gen hechtenis, omdat hij te Heemskerk van 1 Februari tot 1 Augustus 1933 bloembollen zon der vergunning had geteeld en geen lid van de Sierteeltcentrale was geweest. Een controleur van de Sierteeltcentrale zei- de, op een vraag van den verdediger Mr. B. W. Stomps, dat talrijke tuinders in en om Heemskerk om geldelijke redenen bloembollen zonder vergunning van de Centrale hebben ge teeld. De President; „Daar plukken ze nu de wran ge vruchten van!" Een ambtenaar van de Centrale zette uit een dat verdachte 348,schade aan de Cen trale heeft toegebracht. Verdachte merkte op dat zijn bloembollen ziek en dus onverkoopbaar zijn geweest. De schade voor de Centrale moet dus geringer zijn. De officier van Justitie herinnerde er aan dat er nog tientallen zaken loopen tegen tuin ders, die weigeren zich aan te sluiten bij de Centrale. Spr. meende dat de schade wat min der dan oorspronkelijk bepaald is en eischte daarom bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter met verandering van de straf in 350.— boete subs 35 dagen hechtenis. De verdediger Mr. B. W. Stomps, meende dat hier niet alleen schuld is bij verdachte maar ook bij den schatter van de Centrale, die te weinig controle heeft uitgeoefend. Het staat niet vast hoeveel bollen verdachte te veel heeft geteeld omdat vele bollen ziek worden. Voorts pleitte spr. clementie. De ambtenaar van de Sierteeltcentrale ver klaarde naar aanleiding van de critiek van Mr. Stomps dat destijds de tuin van verdach te zeer nauwkeurig voor het jaar 19321933 vanwege de Centrale is opgemeten. Verdachte pleitte clementie omdat hij thans in zeer armoedige omstandigheden verkeert. Uitspraak 27 Februari. Ook de volgende verdachte, de 43-jarige tuin der de V. uit Heemskerk had van 1 Februari tot 1 Augustus 1935 zonder vergunning van de Sierteelt-Centrale bloembollen op zijn lande- rij geteeld. Hij was door den kantonrechter deswege tot 75,boete of 25 dagen hechte nis veroordeeld en kwam nu van dit vonnis in hooger beroep. De Ambtenaar van de Centrale deelde mede dat verdachte de Centrale voor 58 ruim be nadeeld heeft. Verdachte was vroeger lid van de Bloembol- lenkweekerscentrale geweest. Toen deze centra le overging in de Sierteeltcentrale werden ook hem diverse circulaires toegezonden. Verdachte beweerde dat hij deze circulaires niet „ge zien" heeft en zich daarom niet bij de Sierteelt- centrale heeft aangesloten. De Officier van Justitie nam dit excuus niet au sérieux en vroeg bevestiging van 't vonnis. Verdachte verzocht clementie. Uitspraak 27 Februari, a.s. Onder den titel „Japan - Oud en Nieuw" wor den Zondagochtend in het Rembrandt-Theater 2 films vertoond n.l. Twee Oude Steden: Nara en Kyoto, en Japan in de 4 jaargetijden. Deze films worden ingeleid en toegelicht door prof. dr. J. G. Sleeswtjk. Geboren: lo Februari: A. M. Lammersv. d. Meer, z. 11 Februari: C. C. de HaanKok, z. M. J. v. d- WeeteringOuwejan, d. 12 Februari: A. MolenkampSebrechts, d. A. v. d. BeekIJskes, d. S. E. Suikde Rooij, d. 13 Februari: E. BakkerEeltjes, d- Ondertrouwd: 13 Februari: W. H. J. Wlllem- sen en C. de Vries J. Gouwentak en A. van der Mee H. C. van der Colk en A. Wille D. van der Eijk en E. ter Beek. Getrouwd: 13 Februari: G- P. A. van Kessel en M. W. van der Goes J. F. Nobels en L. Chr. Karl C. Bakker en M. de Vries. Overleden: 11 Februari: J. T., 13 d., z. van J. J- C. Peters, Timorstraat 12 Februari: H. J. Lenaarts, 83 jaar, Antoniestraat C. H. Mul der, 34 jaar, Kamperlaan, Gebouw „St. Bavo": „Onderling Belang" 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling Louis Hartz. Gem. Concertzaal: Concert Haarlems Meisjes- en Kinderkoor, 8 uur. Gezellenhuis Teylerplein: Ontwikkelingsavond R. K. Commissie voor Arbeidersontwikkeling, 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann: K. J. M.V. ,,St. Augustinus", half 9. Luxor-theater Greta Garbo in „Anna Ka- renina", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater .Mazurka" (geprolon geerd). Op het tooneel: „Rettichini Trio", dansphantasieën, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace „De Roode Pimpernel". Op het tooneel: Raimond et fils, acrobatic, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans halstheater „De zanger van Broad way", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Grafische Bond, 8 uur: Bestuur Comité van Actie, 8 uur; Bloemisten 8 uur; R.K, Bevolkingsbureau 8 uur; Haar lem's Gemengd Koor, 8 uur. Jansweg-Schouwburg: 8.15 uur Geloof en We tenschap: Lezing Emil Fiedler. Stadsschouwburg: 8.15 u. Jushny's Blauer Vogel. Luxor Theater: Anna Karenina (geprol.) 2-30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsthcatcr: De familie van mijn vrouw, 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: 20.000 mijlen over zee, 3.30, 7 en 915 uur. Cinema Palace: „De Graaf van Monte Christo", 2.30, 7 en 9.15 uur. De vertooning van de Polygoonfilm, „20.000 mijlen over zee" welke voor heel Nederland efen groote gebeurtenis is, zal ook in Haarlem op waardige wijze geschieden. Voor deze gebeurtenis heeft zich een plaatse lijk comité gevormd onder eere-voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. dr. A. Roell, en onder voorzitterschap van den bur gemeester van Haarlem, C. Maarschalk van Eg- mond van Rinnegom. Ter gelegenheid van de Gala-voorstelling, welke a.s. Vrijdagavond 8 uur in het Rembrandt- theater plaats vindt, werd medewerking toege zegd door het Corps Tamboers en Pijpers van de Mariniers uit Rotterdam en het Politie-muziek- corps uit Haarlem, de gezamenlijk een marsch door de stad zullen maken. Zij vertrekken om 7.15 uur van het Station en trekken vervolgens via Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Markt, Koningstraat, Grierstraat en Gr. Hout straat naar het Rembrandt-theater. In het theater zullen de tamboers en de pij pers de taptoe blazen, terwijl de gezamenlijke corpsen een marsch ten gehoore zullen brengen. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, als Vice- Voorzitter der Kon Nederl. Ver. „Onze Vloot", afd, Haarlem, heeft zich bereid verklaard de film in te leiden. Zoo wordt dit evenpment, niet alleen op Zeevaartgebied, doch ook vooral op filmge bied (want het is de eerste maal dat een derge lijke tocht van een onderzeeboot zoo overzichte lijk op het filmlint werd vastgelegd) op alleszins waardige wijze herdacht. Voor de eerste klasse van bovengenoemden bond werden de hierna volgende wedstrijden gespeeld. Ontspanning I (Noordwijk) Ontwikkeling (Lisse). L. W. Turk A. Turk H. Caspers P. de Jeu J. v. Houten J. v. d. Poel J. v. d. Schalk A. Leuven M. v.d. Berg A. Mooiekind J. van Schie A. van Dijk L. de Ridder W. v. Velzen J. Passchier P. Philipse C. Koelewijn L. van Eik Th. Zwetsloot P. v. d. Zwet Totaal 1010. 2—0 0—2 0—2 2—0 2—0 1—X 0—2 0—2 1—1 2—0 Te Haarlem werd gespeeld T. E. P. —Ont spanning. Na spannenden strijd werd eerst genoemde winnaar, waardoor de Noordwijkers thans de laatste plaats bezetten. De uitslagen luiden als volgt: T. E. P. Ontspanning: H. de Reus L. Turk P. Hollenberg M. v. d. Linden A. Bronstring J. van Houten J. v. d. Kroft J. v. d. Schalk B. v. d. Kroft M. v. d. Berg P. Klaver J. van Schie C. Koek L. de Ridder J. Overtoom J. Passchier J. Valk J. Mooiekind C. Castricum Th. Zwetsloot Totaal 128. 1—1 2—0 1—1 2—0 1—1 1—1 0—2 2—0 2—0 0—2 Dinsdagavond jJL werd in café Bos, Soenda- plein onder groote belangstelling de wedstrijd H. R. K. D St. Bavo gespeeld. Ongetwijfeld is dit wel de meest spannende strijd geweest van dit seizoen. Aan beide zijden werd fel om de winst gestreden. Na vier uur spelen was de stand 10—8 voor St. Bavo, ter wijl de partij aan bord drie moest worden af gebroken. De gedetailleerde uitslag is als volgt. H. R. K. D. St. Bavo: W. Hopstake J. Drayer 0—2 G. Elzing J. Warmendam 1—1 G. Zeeuwe P. Veen af gebr. C. Stijnman J. Stevens 1—1 J. Lucas J. v. d. Zwan 0—2 C. Heesakkers L. v. d. Voort 2—0 Th. Bandsma J. Weijers 0—2 M. Herben A. Masteling 2—0 J. Besselink C. Prins 2—0 J. Bosse G. Hesselman 0—2 Voorloopige uitslag 810. Bijgewerkt tot 9 Februari is de stand van de eerste klasse thans als volgt: gesp. gew. gel. verl. punten St. Bavo I 7 7- 14 Gez. Samenzijn 17 4 2 1 10 H. R. K. D. 1 7 5 2 10 Ontwikkeling 10 2 3 5 7 Ons Genoegen 8 3- 5 6 Ontspanning 8 2 1 5 5 T. E. P. 9 2» 4 WA) ST/

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2