WIE WORDT ADY LETCHFORD 1 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 Saneering bakkers bedrijf De vakopleiding van toekomstige patroons Geen bedrijfsraad voor de mijnen? Afwijzend advies van de Com missie aan de Regeering DE VERJAARDAG DER PAUS KRONING De viering te 'sGravenhage INVOER VAN VERSCHE APPELEN Ontheffing van het monopolie- recht Reconstructie van den Maasdijk Een conflict tusschen gemeente bestuur van Naaldwijk en de provincie NED. ROND VAN ASSURANTIEr BEZORGERS SCHIP NAAR ENGELAND VERKOCHT Baron van Hövell tot Westerflier Maandag de plechtige uitvaart en begrafenis SLECHTE TOESTAND IN DE COCOSINDUSTRIE Sterker contingenteering gevraagd DE REISBELASTING JAARBEURS-PROPAGANDA Nuttige wenken voor den zakenman Protest van vetsmelters Bevoorrechte positie van de olie fabrieken? Brand in schip Broeiing van de jute-lading was de oorzaak TOEZICHT OP PLEEGOUDERS GEVRAAGD De Sperwer naar Indië vertrokken Schuldvraag bij een aanvaring Grootste schuld bij het Neder landsche schip TWEE JONGE MENSCHEN VERDRONKEN Slachtoffers van het ongeval te Obbicht opgehaald SCHORSINGEN BIJ DE WERK VERSCHAFFING Geschiedt in het vervolg door den inspecteur DE VERDUISTERINGEN TE HEERLEN 15.000 OPGELICHT? REISVEREENIGING TEGEN DEN STAAT Het in beslag nemen van autobussen BURGEMEESTER BïELEEDiGD In hoog er beroep vermindering der boete gevorderd UIT DE STAATSCOURANT Ond er scheid ingen Gedelegeerden Land bouwhoogeschool B öoc BOOR CHARLES CARVICE De besturen der Nationale Bakkersbonden in Nederland hebben, met het oog op de aan staande ordening in het bakkersbedrijf, die, naar zij hopen, weldra in werking zal kunnen treden, en waarbij o.m. ook eischen zullen moe ten worden gesteld van vakbekwaamheid voor aanstaande bakkerspatroons, een commissie be noemd, die de vraag zal moeten beantwoor den welke wegen er moeten worden ingesla gen om eenheid te verkrijgen in opleiding en examen. Deze commissie heeft dezer dagen haar eer ste vergadering gehouden en vastgesteld hoe gtracht zal worden een zoodanige eenheid te bereiken. Vooropgesteld werd, dat bij het stellen van eischen voor vakbekwaamheid, de organisaties in de eerste plaats geroepen zijn om deze eischen te formuleeren en de normen aan te geven, waarop een Diploma voor Vakbekwaamheid zal moeten steunen. Deze eischen zouden dan een onderdeel zijn van de vestigingseischen, waaraan een ieder zal moeten voldoen, die zich als patroon zal willen vestigen. Het examen zal moeten wor den afgenomen door een commissie, samenge steld door genoemde vakbonden in het bij zijn van of aangevuld met vertegenwoordigers van het Departement van Onderwijs, waardoor deze examens een officieel cachet zouden ver krijgen en de geslaagden een officieel Diploma zouden kunnen ontvangen, dat tevens voor hen den weg baant naar het patroonschap. Aan verschillende inrichtingen van vakonder wijs is opgave gevraagd van de eischen, die elk hunner stelt voor het bakkers-vakonderwijs. Getracht zal worden een uniform leerplan te ontwerpen, dat overeenkomt met de eischen van het Nijverheidsonderwijs, opdat een zoo nauw mogelijk contact met het betrokken depar tement kan worden verkregen. Binnen niet al te langen tijd zal een volledig rapport der commissie kunnen worden tege- moetgezien. In de Woensdag gehouden vergadering van de commissie van advies betreffende de instel ling van een bedrijfsraad voor de Limburgsche mijnen bleek, dat zij, daar de particuliere mij nen zich afzijdig houden, het niet gewenscht acht, onder de gegeven omstandigheden een bedrijfsraad voor de mijnen in te stellen. Een advies in dien geest zal dan ook aan de regee ring worden uitgebracht. Ter gelegenheid van den veertienden ver jaardag der Pauskroning heeft de Apostolische internuntius, Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, in de internuntiatuur aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage een thee aangeboden aan een groot aantal geestelijke en wereldlijke autori teiten. In de groote, met bloemen versierde za len van het stemmige patriciërshuis was het enkele uren lang een komen en gaan van een Zeer uitgelezen gezelschap. Onder de genoodig- den waren vele hooggeplaatste geestelijken, een groot aantal katholieke politici en leden van de hofhouding van Hare Majesteit, vrijwel het ge- heele Corps diplomatique, en vele anderen De pauselijke internuntius nam de gelukwen- schen der bezoekers in ontvangst en onderhield Zich met velen hunner. Den geheelen dag kwamen telegrammen bin- hen, die de gelukwenschen vertolkten van hen, die verhinderd waren in persoon aanwezig te zijn. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Nederlandsche Groenten en Fruitcentrale ge machtigd is ontheffing te verleenen ten aan zien van het monopollerecht voor versche ap- belen tot een bedrag van 2 cent per K.G. bruto, ingevoerd in het tijdvak 1 Maart tot 30 Juni 1936 voor die versche appelen, die zijn voort gebracht in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika of in die landen, die op het stuk der heffingen recht hebben op behandeling als ftieestbegunstigde natie of voorloopig de facto een behandeling als zoodanig genieten. Voor versche appelen, ingevoerd in het tijd vak 21 Februari—29 Februari 1936, waarvan ten genoege der Centrale kan worden aange toond, dat zij zijn afgeladen in het land van voortbrenging na 1 Februari 1936, is de ont heffing eveneens van kracht. Een en ander is echter gebonden aan een maximum hoeveelheid en wei een voor elk land voor genoemde tijdvakken gezamenlijk vast te stellen kwantum, dat gelijk is aan de in het jaar 1934 in dat land voortgebrachte en in ons land ingevoerde hoeveelheid versche appelen. Uit het bovenstaande volgt, dat deze verla ging, behalve op den invoer uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, mede van toepas sing zal zjjn op dien uit Australië, België, Ca nada, Chili, Duitschland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië, Luxemburg, Nieuw-Zeeland, Polen, Spanje, Tsjecho-Slowaküe en de Unie van Zuid-Afrika. De Centrale heeft het recht bij invoer deug delijke bewijzen omtrent de juistheid van het aangegeven land van oorsprong te eischen, als mede omtrent den datum van aflading in het land van voortbrenging. Zooals we dezer dagen hebben gemeld, is de reconstructie van 't gedeelte van den Maasdijk, wat betreft het gedeelte binnen de gemeenten Maassluis en Maasland, vrijwel teneinde. Officieel vernemen we, dat Maandag 2 Maart de Maasdijk, nadat hij plm. een half jaar voor alle verkeer gesloten is geweest, weer openge steld zal worden. Het gedeelte van den Maasdijk dat dan nog verbeterd moet worden, ligt alleen nog in de gemeente Naaldwijk. Evenwel is tusschen het bestuur dier ge meente en den Prov. Waterstaat van Zuid-Hol land een geschil ontstaan, dat de uitvoering der plannen ernstig belemmert. Ten behoeve van de wielrijders en voor het locale verkeer zal n.l. een parallelweg langs den Maasdijk worden aangelegd. De groote verkeers weg is n.l. in 't geheel niet berekend voor wiel rijders. Als eisch voor den aanleg van den parallel weg stelde de provincie een bijdrage van de be trokken gemeenten. Hiertoe heeft 's-Gravenzan- de zich bereid verklaard; Naaldwijk weigert dit evenwel, omdat het gemeentebestuur meent, dat de provincie ook voor den parallelweg heeft te zorgen. Als gevolg van dit conflict is de Prov. Wa terstaat voornemens in het a.s. voorjaar den parallelweg in de gemeente 's-Gravenzande aan te leggen, waarna in het najaar de hoofdver keersweg in Naaldwijk zal worden gereconstru eerd. Dan zal evenwel opnieuw de Maasdijk gedurende plm. een half jaar afgesloten moe ten worden. Indien evenwel de gemeente Naaldwijk zich nog bereid verklaart de bijdrage te verleenen, zal tegelijk met het 's-Gravenzandsche deel, ook in Naaldwijk de parallelweg worden gemaakt, en tijdens de reconstructie van den Maasdijk zeiven, kan het verkeer daarvan gebruik maken. In hotel Noord-Brabant te Utrecht was Woens dag een vergadering belegd door den Ned. Bond van Assurantie-bezorgers. Deze vergadering gold als een voortgezette oprichtingsvergadering, aan sluitende op die, welke in de maand December te Den Bosch gehouden werd. De voorzitter, de heer C. B. van de Wal (Den Bosch), deelde in den aanvang mede het resul taat van de besprekingen gevoerd met den be- staanden Bond van Provinciale Assurantiekan toren, om met dezen in overeenstemming te komen. Deze overeenstemming mocht nog niet worden bereikt. Vervolgens werden de statuten en het Huis houdelijk Reglement goedgekeurd. Besloten werd daarbij een artikel in de Sta tuten op te nemen, dat den waarborg geeft dat de principieele gevoelens van welken aard ook ge ëerbiedigd zullen worden. Daarna werd het program van actie bespro ken en vastgesteld. In de Statuten is de bepaling opgenomen, dat alleen zij lid kunnen worden, wier hoofdbe roep bestaat in de uitoefening van het bedrijf van assurantiebezorging. Hert s.s. „Djember," groot 7058 ton bruto, ge bouwd in 1914, van den Rotterdamschen Lloyd, is naar Engeland verkocht. We gaan dus mijn antiquiteiten-verzame ling bekijken, mag ik U eerst even m'n vrouw- Voorstellen? (Mucha) In de Woensdagmiddag gehouden raadszitting heeft de burgemeester van Maastricht mr. L. P. J. van Oppen zijn diep leedwezen uitgesproken over het plotseling verscheiden van mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, in leven Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Allen, die hem hebben gekend, aldus de bur gemeester, zullen zijn groote minzaamheid en hulpvaardigheid, waarvan hij bij vele gelegen heden tegenover ieder blijk gaf, eigenschappen van geest en karakter, heugen. Hij was een edelman in den waren zin des woords, bezield door diep godsdienstige en so ciale beginselen. Namens het College van B. en W. hebben de burgemeester en wethouder Schoonbrood aan den w.n. Commissaris der Koningin en aan mevr. van Hövell tot Westerflier de verzekering gege ven van deelneming in het groote verlies, dat Limburg en de familie van den overledene ge troffen heeft. Namens den raad is een brief van rouwbeklag gezonden aan het Provinciaal bestuur en aan mevr. van Hövell tot Westerflier. Heden zal het stoffelijk overschot naar Maas tricht worden overgebracht. De plechtige uitvaartdienst zal gehouden wor den Maandag 17 Februari des ochtens te 10.30 in de hoofdparochiale kerk van St. Servaas. Daarna zal het stoffelijk overschot naar Duis- tervoorde bij Twello (G.) worden overgebracht om in het familiegraf aldaar te worden bijgezet. Telegrammen van rouwbeklag waren gisteren ingekomen o.a. van minister-president H. Colijn en van de Commissarissen der Koningin in ver schillende provincies. De besturen der textielarbeidersorganisaties „St. Lambertus", „De Eendracht" en „Unitas" hebben, in verband met den slechten toestand in de cocosindustrie, een adres tot den minis ter van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ge wend. In dit adres wordt er op gewezen, dat in de eerste maanden van dit jaar (het hoogsei zoen voor dit bedrijf) een der grootste werk gevers een belangrijk deel van zijn personeel wegens gebrek aan orders heeft ontslagen, ter wijl ook het personeel der andere ondernemin gen belangrijk is ingekrompen. Hoewel wij aldus de besturen ervan overtuigd zijn, dat ook andere oorzaken in dezen slechten gang van zaken een rol spelen, willen wij uw aandacht vestigen op de be langrijke toeneming van den invoer dezer ar tikelen uit het buitenland. Deze bedroeg in 1933, 1934 en 1935 resp. 465000, 435000 en 535000 kg. Hieruit blijkt, dat in 1935 100.000 kg. meer ingevoerd werd dan in 1934. Gevraagd wordt, bij de opnieuw vaststelling van het contingent, dit belangrijk te vermin deren. In verband met het verwachte wetsontwerp- reisbelasting, verneemt het Handelsblad, dat het ae bedoeling was, eiken Nederlander, ongeacht het aantal dagen, dat hij zich voorstelt naar het buitenland te gaan, bij zijn vertrek tien gulden te doen betalen. Zou hij korter dan het met dit bedrag overeenkomende aantal cagen buitenslands blijven, dan zou dit bedrag na te rugkeer in het vaderland worden gerestitueerd. i Zoo tegen den tijd dat de Jaarbeurs te Utrecht weer geopend wordt, zien verschillende vlugschriften het licht, waarin de zakenman in korte, doch kernachtige woorden wordt gewezen op het groote belang van deelneming in een be zoek aan de Jaarbeurs. Het jongste geschrift is in een blauwen om slag gevat. In den rechter-bovenhoek schijnt de Jaarbeurs-zon, haar stralen uitzendend, die ook vallen op het Jaarbeurs-schip, dat met volle zeilen komt aanvaren. Het ontwerp van dit goede staal graphische kunst is van Jan Jongert. Aan den inhoud ont- leenen wij het volgende; De aanhouder wint. Dit woord wint kracht in dezen tijd. De aanhouder is hij, die het uiterste beproeft, alle krachten inspant en zich aan past aan den nieuwen tijd. De jaarbeurs is het instituut, dat den zakenman in staat stelt om te kunnen volhouden en de malaise te trotseeren. Contact met den afnemer is een eerste ver- eischte. De fabrikant moet weten, wat er in de kringen zijner afnemers gebeurt. Welke wijzi gingen zich dMr aan het voltrekken zijn. Welke nieuwe wegen men déAr gedwongen wordt in te gaan. Men moet die berichten uit de eerste hand hebben om ze te kunnen beoordeelen. De jaar beurs geeft ze direct, volledig en gedetailleerd. Commercieele bedrijvigheid concentreert zich op de jaarbeurs. Voor zakendoen zijn noodig: afnemers. Ter jaarbeurs komen de klanten tot den fabrikant. Nieuwe relaties worden aange knoopt. Geen industrieel kan het zonder nieuwe afnemefs stellen. Er vallen telkens oude relaties weg; de jaarbeurs geeft er nieuwe voor in de plaats. De handel heeft de oude banen verlaten; de nieuwe weg voert via de jaarbeurs. De kenmer kende eigenschappen van het jaarbeursinterme- diair, de zeer bijzondere voordeelen van deel neming en bezoek aan de jaarbeurs zijn eerst door de ervaring tot de zakenwereld doorge drongen. Tot in de kleinste dorpen van Neder land, tot in de grootste magazijnen der voor naamste steden is het besef levend geworden dat de jaarbeurs voor het zakenleven onmisbaar is. En even noodzakelijk is het daarom voor een fabrikant tegenwoordig te zijn ter jaarbeurs. Wie wegblijft verspeelt klanten. Afwezigheid wreekt zich, vroeg of laat. Naar wij vernemen heeft de Ned. Vetsmel- tersvereeniging j.l. Maandag te Den Haag een vergadering gehouden, waarin zij, naar aanlei ding van de desbetreffende door het A. N. P. ingewonnen inlichtingen, gepubliceerd in do bladen van 5 Februari j.l., de volgende motie heeft aangenomen: „Niettegenstaande de eetbare oliën van Oc tober 1932 tot Augustus 1934 vrij van accijns v/aren, tegenover een heffing op vet van 32.5 cent per kg., is nu opnieuw een verlaging van den olie-accijns met zes cent in werking getre den, waardoor de oliewederom een bevoor rechte positie inneemt. Het verwonderde bo vendien ten zeerste, dat het bericht verspreid werd, dat bij de regeering van een plan tot regeling voor vetfabrikanten niets bekend zou zijn, daar de vetsmelters reeds meer dan twee jaren hierover in onderhandeling zijn en een uitgewerkt plan reeds langen tijd geleden bi] de autoriteiten is ingediend naar aanleiding van de onhoudbare toestanden in die bedrijven. In verband met het streven der regeering om de oliewetten niet eenzijdig op enkele bedrijven te laten drukken, meent de vetsmeltersvereeni- ging dat een rechtvaardige regeling in het be lang van de zuivel en van het bedrijf dringend gewenscht is en zij zal hier dan ook op aan blijven dringen." Lieve Catotje, ik vraag maar één ding van je; een klein plaatsje aan je hartje. (Fliegende Bltr.l In het Nederlandsche s.s. Hoogkerk, metende 5137 ton, toebehoorende aan de Vereenigde Ne derlandsche Scheepvaartmaatschappij te Den Haag, is in de haven te Antwerpen Woensdag een brandje uitgebroken in dat gedeelte van het schip, waar een lading van 250 balen jute lag opgeslagen. De oorzaak van het vuur, dat gebluscht kon worden voordat het een omvang van eenige beteekenis had gekregen, is broeiing van de jute. De brandweer is den geheelen morgen bezig geweest met het lossen van de jute, waarin de broeiing tot smeulen was over gegaan. Tegen den middag was men daarmede gereed gekomen, zoodat toen ieder gevaar ge weken geacht kon worden. De jute was te Ham burg ingenomen en bestemd voor Rotterdam. Het Tweede Kamerlid Van der Helde heeft den minister van Sociale Zaken gevraagd, of hem ter kennis is gekomen, dat een kind te Heerlen, dat verpleegd werd in het gezin van zijn grootouders, aan mishandelingen heeft blootgestaan. Is de Minister niet van oordeel, aldus vrager, dat ten spoedigste maatregelen moeten worden getroffen, waardoor doeltreffend toezicht op pleegouders zal worden geschapen. Woensdagmorgen acht uur is het K.L.M.-vlieg tuig „Sperwer" van Schiphol vertrokken voor de reis naar Indië. De bemanning van dit vlieg tuig bestaat uit de heeren K. D. Parmentier (gezagvoerder), O. de Wijs (tweede bestuurder), B. Prins (werktuigkundige) en P. A. Hirdes (radiotelegrafist) De volgende passagiers hebben geboekt; één AmsterdamKarachi, één AmsterdamBushir, twee MarseilleCalcutta, één MarseilleKa rachi, één CairoBagdad en één Calcutta Singapore. Meegenomen is 229 Kg. briefpost, 40 Kg. pakketpost en 53 Kg. vracht. Ongehoord! De degenslikker: Die brutaliteit! Daar heeft iemand met mijn sabel.... uien gesneden!!! Er is thans uitspraak gedaan in de zaak van de aanvaring tusschen het Deensche motor schip Esbjerg en het Nederlandsche stoom schip Prinses Juliana op 29 Juni 1935. De rech ter was van meening, dat de aanvaring bijna tot een ramp was geworden, wanneer de averij van de Prinses Juliana tot beneden den water spiegel zou z-ijn gekomen. Er zouden dan ver moedelijk verscheidene levens verloren zijn ge gaan. Voorts wees de rechter er op, dat de Nederlandsche schipper in het ongelijk stond, daar hij den koers had gewijzigd, ofschoon hij deed, wat hem het beste voorkwam. De Esbjerg had evenwel tot de aanvaring bijgedragen door de snelheid niet te verminderen. Concludeerende meende de rechter te moeten vastleggen, dat twee derde gedeelte van de schuld gezocht moet worden bij de Prinses Ju liana en één derde bij de Esbjerg. Ongeveer een half uur na het ongeval wer den de 18-jarige P. Penris en de 18-jarige me juffrouw R. A. Burgers, die op de uiterwaarden bij Obbicht door het ijs waren gezakt, opge haald. Hoewel nog pogingen werden aange wend, door middel van kunstmatige ademha ling de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet baten. Beiden waren reeds overleden. Hun Hjken zijn naar Geleen vervoerd. Minister Slingenberg heeft, volgens Het Volk, aan de inspecteurs van de Rijks werk verschaf fing opdracht gegeven, zich tot de betrokken gemeentebesturen te wenden met de mededee- ling, dat schorsing van werkversch&ffingsarbei- ders voortaan niet meer rechtstreeks door het Departement van Sociale Zaken zal geschie den, maar door den inspecteur. Voor de schorsing zijn vaste regelen gesteld. Geschorste arbeiders krijgen recht van beroep op hun vakcentrale. Voor de regeling van dit beroep is duurzaam contact tot stand gebracht tusschen de inspecteurs en de vakcentrales In verband met de arrestatie van den boek houder van de M.T.S. te Heerlen, G., die ver dacht wordt van verduisteringen, kan nader worden gemeld, dat door een samenloop van omstandigheden de ontdekking heeft plaats ge had. De directeur had in verband met het heffen van schoolgelden de lijst opgevraagd van de inkomens der ouders van de leerlingen der M.T.S. Deze inkomens stemden niet overeen met de bedragen, welke door den boekhouder waren aangegeven. Wanneer iemand een inkomen van 6600 gulden had, gaf de boekhouder 5000 gulden op. Het verschil in schoolgeldbetaling voor beide klassen verdwenen in zijn zak. Op deze wijze moet een groot bedrag verduisterd zijn. Het accountants-onderzoek had nog niet lang geleden plaats gehad. Het onderzoek is in vollen gang en strekt zich voorloopig uit tot de M.T.S. G., die ook boekhouder van de ambachtsschool te Heerlen was, zou ook daar gelden verduisterd hebben. Het onderzoek duurt voort. Betreffende de malversaties, die door den Heerlenschen boekhouder G. bij de M. T. S. al daar zijn gepleegd, wordt gemeld, dat zij on geveer 15.000 zouden beloopen. Woensdag diende in kort geding voor den president der rechtbank te Leeuwarden de zaak van de Friesch-Hollandsche Reisvereeni- ging „Samenwerking" tegen den Staat, ten einde van den president een bevel te krijgen, met het tegengaan en verhinderen van toch ten, door deze vereeniging uitgeschreven, op te houden. Herhaalde malen werden tegen deze reisver- eeniging vervolgingen ingesteld, doch alle leid den steeds tot vrijspraak, terwijl het cassatie beroep tegen een vrijsprekend vonnis van de rechtbank te Haarlem niet-ontvankelijk werd verklaard. Aanvankelijk werd deze vereeniging niets in den weg gelegd, totdat de vorige maand op den Afsluitdijk bij Kornwerderzand ook de door baar gehuurde autobussen in beslag werden genomen. Een oogenblik later, toen de bestuur der in Makkum een bus had gehuurd, gaf de opperwachtmeester der Koninklijke Mare chaussee, die de inbeslagneming' verrichtte, den bus weer vrij op het moment, dat de reizigers in een anderen wagen hun reis vervolgden, waartegen niet werd opgetreden. Een zelfde feit herhaalde zich, toen de Hooge Raad het cassatie-beroep tegen het vrijsprekend vonnis niet-ontvankelijk had verklaard, waarbij een niet-principieel arrest werd gewezen. De rechtsgeleerde raadsman van de vereeni ging, mr. Polak uit Groningen liet den Staat in kort geding dagvaarden, teneinde aan der gelijke inbeslagnemingen een einde te maken. De uitspraak werd bepaald op a.s. Maandag. De hotelhouder J. H. B„ lid van den raad der gemeente Delft, is bij het Haagsche Hof in hrtoger beroep gekomen van e»n vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij hij we gens beleediging van mr. G. van Baren, bur gemeester van Delft, is veroordeeld tot een geldboete van 300 subs. 100 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maan den, met drie jaar proeftijd. Verdachte heeft in een door hem geredigeerd blad, „Gemeentebelangen", onder het opschrift „Het marchandeerende marchandisme" een ar tikel geschreven, waardoor de burgemeester zich beleedigd gevoelde. Bedoeld artikel hield een aantal betichtingen in aan het adres van dezen gezagsdrager en eindigde met de woor den: „een burgemeester, die dergelijke dingen doet, gelooft zelf niet aan de zedelijke waarde van zijn politieke beginselen." De advocaat-generaal hield een kort requi sitoir ten betooge, dat uit het gebruik van de in de dagvaarding vermelde woorden reeds het opzet blijkt. De woorden en uitdrukkingen moe ten inderdaad beleedigend en ontoelaatbaar worden geacht. Spr. zeide dat de rechtbank hier terecht een veroordeling heeft uitge sproken en daaraan een voorwaardelijke straf heeft verbonden om herhaling van dergelijk optreden te voorkomen. Evenwel meende spr. te mogen voorstellen de opgelegde boete terug te brengen tot 100 subs, loo dagen. Bij K.B. is verleend de bronzen eere-medaille der Oranje-Nassau Orde aan: M. Bank te Haarlem, watermolenaar in dienst van den Veerpolder. Bü K.B. is aan prof. dr. H. W. Methorst, di recteur-generaal der Statistiek en secretaris generaal van het Institut International de Sta- tistique te 's Gravenhage verlof verleend tot het aannemen van zijn benoennng tot commandeur in de Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk en Groot-Officier in de Orde van de Kroon van Italië. Bij K.B. van 29 Januari zijn benoemd tot ge delegeerden van de Nederlandsche regeering bij het tweede internationaal congres voor prae- historische en protohistorische wetenschappen, dat in Augustus 1936 te Oslo zal worden ge houden, prof. dr. J. P. Kleiweg' de Zwaan, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en dr. A. E. van Giffen, lector aan de Rijksuniversiteit te Groningen, en is aangewezen als hoofd der delegatie prof. J. P. Kleiweg de Zwaan. Bij beschikking van den minister van Land bouw en Visscherij van 10 Februari 1936, is, a. met ingang van 1 Maart 1936 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den tijdelijk- assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen ir. A. L. S. Bar, aldaar; b. voor het tijdvak van 1 Maart 1936 tot het einde van het studiejaar 19351936 benoemd tot tijdelijk assistent aan de Landbouwhooge school te Wageningen D. I. Luteyn, aldaar. Bij beschikking van den minister van Justitie is aangewezen voor een tijdvak, hetwelk eindigt 1 September 1936 tot lid van de enkelvoudige kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken van de arr. rechtbank te 's Her togenbosch mr. C. W. Vollgraff, rechter. |L 59 „Ja. Ze vertelde het mij op dien avond, toen We elkaar in het bosch ontmoetten. Maar zeg me hu toch eens, Sir Heron, wie heeft u verteld, dat ik May's liefste was?" Heron kreeg een schok en zijn gezicht werd bleek. Wie had het hem verteld? Niemand, ten- hiinste niet met duidelijke woorden; maar toch Was er iemand geweest, die zijn verdenking in öie richting geleid had, en zij, de vrouw, die hem hieegetroond had naar het bosch en naar de zoo genaamde ontmaskering van zijn verloofde, zou over korten tijd zün vrouw worden! „En als u dan toch dacht, dat May u bedroog, Sir Heron waarom bent u dan toch in 'she- hielsnaam niet op ons afgestonnd! Ik geloof, dat ik in uw plaats geen oogenblik zou geaarzeld hebben! En dan zou alles op staanden voet op- Eehelderd zijn!" Heron steunde het hoofd in de handen, toen bij zich herinnerde, hoe Rose Vavasour's zachte drang hem had teruggehouden. „En hoe kwam u daar juist op die plek?" „Ik kwam toevallig Neen," zei hij schor „ik werd er door iemand naar toe gebracht naar de plaats waar jullie „Hemel! Ik wist het! Ik wist, dat er iemana in de buurt rondsloop. Het was óók een vrouw een blond, knap meisje. Ik zag haar toen ik verscholen zat en op May wachtte! Sir Heron, daar zit meer achter dan men zoo op 't eerste gezicht zou zeggen! U hebt mijn zusje wel héél zwaar gestraft, als u haar hebt doen boeten voor uw eigen vergissing!" „Ik verdien al je verwijten. Je kunt me onmo gelijk strenger veroordeelen dan ik 't mezelf doe." „Nu begrijp ik ook dien brief van het arme kind," zei Sidney Dalton, terwijl hij weer in bed ging liggen de opwinding had hem duizelig en moe gemaakt. „Ik had ook wel kunnen denken, dat mijn vaders dood en hun armoede haar on mogelijk zóó hadden kunnen verpletteren als er nog niet iets anders was geweest." .Armoede!" riep Heron, opspringend. „Wat be doel je?" „Wilt u dan zeggen, dat u niet eens wist, dat mijn vader volkomen geruïneerd stierf, en dat May en Carrie samen straatarm achterbleven met niemand om voor hen te zorgen dan een ouden klerk van mijn vader? Wel, de slag viel dienzelfden avond. U moet haar dan wel onmid dellijk en zonder eenige verklaring verlaten heb ben, Sir Heron." „Ik wist er niets van! Ik wist er niets van!" Hij knarste op zijn tanden toen hij bedacht, hoe handig zijn moeder en de rest alles voor hem verborgen hadden gehouden. „Als ik het geweten had denk je dan dat ik En ze zei er geen woord van, toen ik haar later nog eens ont moette. Geen woord!' „May is er het meisje niet naar om over haar armoede te spreken tegen den rijken Sir Heron, die haar had laten schieten!" zei Dalton bitter. „Arm kind! Het liefste, onschuldigste meisje dat er op de wereld is! Ze weet hoe ze het dragen moet! Ze zou gefen oogenblik geaarzeld hebben, u uw ring terug te sturen, als ze hem nog in haar bezit had gehad! Daar is ze veel te trotsch voor! Maar ze gaf hem per vergissing aan mij dien avond zooals ze me de kleeren zou gegeven hebben die ze aanhad, als ik daar iets mee had kunnen beginnen! Het is me een voldoening, dat ik u namens haar uw ring terug kan geven!" Met een moedeloos gebaar wierp hij Heron het sieraad voor de voeten. „Ik neem hem aan. Maar alleen om hem weer aan haar vinger te kunnen steken! Ja!" riep hij uit, terwijl hij driftig de kamer op en neer liep, „misschien heeft ze me nog niet vergeten. Ik zal haar smeeken mij te vergeven. Met een heel leven van toewijding zal ik haar vergoeden wat ik haar heb aangedaan! Ik zweer jou, haar broer, dat ik nooit een oogenblik heb opgehouden, haar lief te hebben! Maar er is geen tijd te verliezen. De hemel zij gedankt, dat ik tenminste weet, waar ik haar moet zoeken! Mijn lieve May! Arm en alleen! Maar het zal anders voor haar wor den! Zoodra jij genoeg bent aangesterkt, gaan we op weg!" HOOFDSTUK XXXI Graham Gordon Lady Letchford begon zich ernstig ongerust te maken over haa,r zoon in den vreemde. Van het begin af aan had hij maar korte, schaarsche be richtjes gezonden 'n paar ansichten, een kort briefje aan Rose. Nu hadden ze sinds wekfen taal noch teeken van hem vernomen. De laatste kaart kwam uit Napels; hij scheen toen op weg te zijn naar Zuid-Italië. Roze had geen oogenblik de toebereidselen voor het huwelijk onderbroken. Er werd druk gewerkt aan haar schitterenden uitzet en in het huis in Wiltshire, dat Sir Heron op dien gedenkwaardi ge dag geïnspecteerd had, was een stoet van werklieden met allerlei modemiseeringen bezig. Wanneer iemand een toespeling maakte op de afwezigheid van den bruidegom, antwoordde de blonde schoonheid met een glimlach: „Hij is op reis voor zijn gezondheid. We ver wachten hem niet terug vóór het laatste oogen blik." Maar Lady Letchford was en bleef ongerust. „Wie zegt je, dat hij er geen wereldreis van maakt?" Jammerde zij. „Je weet zelf, hoe vreemd hij den laatsten tijd was! Zal ik je eens wat zeg gen -r ik geloof nooit, dat hij nog aan dien hee- len trouwdag denkt!" „U zult het zien!" zei Rose met een stralenden glimlach. „Hfj zal terugkomen en dan zult u zich voor niets bezorgd gemaakt hebben!" „Alles goed en wel," zei Vane somber, op een avond dat hij zijn zuster naar huis bracht van een bal, waar ze nieuwe lauweren geoogst had. „Ik wil je niet ontmoedigen, maar ik zou alleen maar even willen opmerken, dat het huwelijk was vastgesteld op den dertienden, en dat het vandaag de zesde is, en dat we in geen maand 'n teeken van leven gekregen hebben." „Ja, over één week is de trouwdag. Ik twijfel er dan ook geen oogenblik aan, of hij is op de thuisreis. Over een week ben ik lady Letchford! Heb je mijn japon al gezien? Worth heeft zich zelf overtroffen. Ik heb altijd gezegd, dat ik de best-gekleede bruid van de twintigste eeuw zou zijn als ik eens trouwde, en dat zal ook uitko men." Op dienzelfden zesden Juni zaten May en Car rie in hun kleine huiskamer, met de deuren naar den tuin wijd-open. May legde de laatste hand aan een aquarelletje en haar zusje keek bewon derend toe. „Haast klaar, May?" vroeg ze tenslotte. „Ik wacht al een kwartier op het allerlaatste streep je. Hoeveel krijg je daar nu voor?" „Twee pond. Pas op, dat je het vooral niet vlekt!" ,,'t Is beeldig, May Ik zou er vijftig pond voor geven als ik ze had! Hé, daar loopt dokter Gordon! Die zal toch niet hier naar toe komen? Je ziet hem gewoon nooit meer en vroeger kwam hjj zoo dikwijls aanloopen of thee drinken als hij in de buurt moest zijn! Ja, waarempel, hij komt hierheen! May, vind je ook niet, dat iemand met zóó'n figuur eigenlijk officier had moeten worden inplaats van dokter? Dan zou hij heelemaal geen rust meer gehad lebben, denk ik. Ik weet nu al vijf jongedochters die ge woon wèg zijn van „St!" zei May waarschuwend, toen er voetstap pen klonken op het grindpaadje. Het volgend oogenblik stond Graham Gordon in de open deu ren. Sedert zijn gesprek met May op dien avond bij het hek had hij zich volstrekt niet aan haar opgedrongen integendeel, hü scheen haar te vermijden zooveel hij maar kon. Ook nu scheen zijn bezoek op de eerste plaats Carrie te gelden, „O," zei die jongedame met beminnelijke op rechtheid. „We hadden het juist over u, dokter dat we tegenwoordig nooit meer iets van u te zien krijgen. Ik was al bang, dat ik mazelen zou moeten krijgen, wilde ik u nog ooit terugzien!" Hij lachte. „Spraken jullie werkelijk over mij? Te veel eer!" zei hij, met een zijdelingschen blik op May, die zwijgend bij het raam stond. „Me vrouw Baldwin stuurt me naar je toe, Carrie. Je zou komen tennissen en je kwam maar niet op dagen." „Precies," zei Carrie koeltjes. „Ik heb een ge lofte gedaan, dokter, dat ik van mijn leven ner gens meer heenga zonder May. Je krijgt haar met geen stok naar een of ander pretje het is gewoon idioot! En nu zal ik in huis moeten ver kwijnen als ze mij m'n zin niet geeft." ,Als u dan meteen maar eens met haar mee ging?" stelde hü voor, May aanziend. „Ik ga ook weer terug naar de Grange en kan u dan in triomf vóór mevrouw Baldwin brengen. Ze zal erg blü zijn, u te zien." May aarzelde, maar Carrie sprong op en stormde de gang in. „Hier is je hoed, May!" hijgde ze even later. „En hier is je jasje! U hebt haar nog nooit zien tennissen, dokter! Het zal een openbaring voor u zijnl" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3