Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Plaats dan 'n „Omroeper" I voor 80.000 gezinnen I Oph ooging van de spoorbaan Laatste Nieuws HET PLAN WORDT ONTWORPEN Flandïn over den toestand DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 ^iiramrnmmniitiimimmmiraiHmmiiiiinimmmmnifiTmHimiiiiiHiiHiiiiirriniiinHmimninnimnTims STADSNIEUWS Het voorstel-Klein Schiphorst ten aanzien der jeugdige werk- loozen zal een groote kans in Den Haag maken Als de koude voort duurt Speeltuin Groote Gezinnen Toonkamer G.E.B. De omgevallen boom Brandgevaar Uitbreidingsplan Jeugdige werkloozen De koude en werkloozen ROODE KRUISTRANSPORT- COLONNE Zilveren bestaansfeest Feestavond SCHAATSENRIJDEN Hardrijden op de baan der „Volharding" Prof. A. STEGER GEHULDIGD Als eere-hoofdkwartierscommis- saris der Verkenners (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De nood der kleine boeren Steun voor arbeid in eigen bedrijf? De treinramp in Bulgarije 16 personen om het leven gekomen DE BRANDCATASTROFE TE AMSTERDAM Nog geen begrafenis der slachtoffers DE ZAAK-NYENRODE In Mei voor het Hof Momenteel geen restauratie der Habsburgersde portee van t Fransch-Russisch pact Het hardrijden op de schaats De loting voor de 1500 meter 18 K.M. SKIWEDSTRIJD De Noor Hagen eerste in den samengestelden wedstrijd De oorlog in Oost-Af rika Makalle niet ingesloten De Paleisloten en het W aarborgf onds Procedure voor het Hof Twee jonge menschen verdronken Bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt DISTRIBUTIE BLIKVLEESCH Overleg tusschen de vier groote gemeenten VLOTGEBRACHT ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD 100 M. VRIJE SLAG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuu» In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den Haarlemse iien gemeenteraad Kwam het volgende aan o orde: In verband met de ophooging van de spoor baan HaarlemLeiden (werkfondsob.iect) stel len B. en W. voor een bedrag van f 1500 be schikbaar te stellen als vergoeding aan de Ned. Spoorwegen voor het maken van een voorloo- pig plan. De heer WOLZAK (a.r.) vroeg of de kans be staat, dat die f 1500 later weggegooid zullen blijken te zijn. Zullen de Ned. Spoorwegen in derdaad volle medewerking verleenen? De heer CASTRICUM (r.k.) juichte het toe, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen. Wethouder REINALDA (s.d.) antwoordde, dat de f 1500 er best aan gewaagd kunnen worden. De voordracht werd z.hs. aangenomen. Besloten werd een bedrag van f400 renteloos te verstrekken aan de Haarlemsche R.K. Ver- eeniging voor Groote Gezinnen voor de inrich ting' van een speeltuin op een gedeelte van het terrein van het voormalig Parkherstellingsoord aan den Rijksstraatweg. Besloten werd het perceel Groote Houtstraat 140, waar vroeger de toonkamer van het elec- triciteitsbedrijf gevestigd was, te verkoopen voor f 30.000 aan J. J. van Kooten. Mej. J. Wijman vroeg om vergoeding van schade wegens een op haar perceel aan het Frederikspark gevallen boom. Dit verzoek werd van de hand gewezen. Op verzoek van Ged. Staten werd de nieuwe verordening betreffende brandveiligheidsvoor- voorschriften niet toepasselijk verklaard voor bioscopen, daar in deze theaters reeds krach tens de Bioscoopwet toezicht wordt uitgeoefend. B. en W. stellen voor om plannen in voorbe reiding te nemen tot herziening van uitbrei ding voor gronden ten Oosten van de z.g. Vogelenbuurt. De heer WOLZAK a.r.) achtte dit voorstel in strijd met een Kon. Besluit, dat dienaangaande verschenen is en waarin staat, dat art. 36 van de Woningwet niet gebezigd mag worden. Een eventueel besluit zal dan waarschijnijlk ook niet goedgekeurd worden. Wethouder REINALDA (s.d.) meende, dat straks eerst de opvatting van Ged. Staten ge hoord zal worden. Het voorstel werd goedgekeurd. B. en W. stellen voor f 35.800 beschikbaar te stellen voor den bouw van 16 woningen voor ouden van dagen aan de Zomervaart. Zooals bekend, zullen deze woningen onder te bepalen voorwaarden door jeugdige werkloozen gebouwd worden. De heer KLEIN SCHIPHORST (r.k.) was verheugd over dezen vooruitgang'. Maar de traag blijft, hoe die jeugdige werkloozen aan het werk zullen gaan. Hoe zal het pleidooi by den minister luiden? Zal het systeem Arnhem moe ten worden toegepast? Het plan om de jongens werk te laten doen, dat eigeniyk niet noodig is, staat hier geheel buiten. Het plan van spr., reeds eenige malen uiteengezet, by onze lezers welbekend en door den raad aanvaard, meende hij nog steeds van beteekenis en alle verdedi ging waard. De heer NOORDEWIER (c.p.) achtte de be doeling van den minister, om jongens aan een laag loon te leeren wennen, onaanvaardbaar. Beloonen naar prestaties en vakbekwaamheid, als bedoeld door den heer Schiphorst beval spr. warm aan. De heer MEIJERS (s.d.) verheelde zijn blijd- schap niet over deze voordracht. Het Haarlem sche systeem is beter dan het Amhemsche, maar men moet den nood der jonge werkloozen niet vergrooten door „rechthaberei" in alle op zichten door te voeren. Er moet spoedig wat gebeuren, de eerste stap worde spoedig door een tweeden gevolgd. De heer VISSER (c.h.) merkte op, dat het plan-Schiphorst niet tot in de details bij den minister bekend is. Het is zaak er meer rucht baarheid aan te geven. De heer CASTRICUM (r.k.) rekende er op, dat de raad nog nadere mededeelingen zal krijgen. Wethouder REINALDA (s.d.) constateerde, dat tegen de voordracht geen enkel bezwaar is, en verheugde zich daarover. Wethouder v. LIEMT (r.k.) verklaarde, dat de methode-Arnhem niet door B. en W. wordt geadviseerd. Het plan Schiphorst-Meyers lokt het college veel meer aan. Maar er is een voor geschiedenis met Den Haag' en de minister wilde dit plan niet aanvaarden, de raad diende een en ander terug te nemen. Ook de heer Schiphorst heeft met den minister gesproken en niet veel positiefs kunnen bereiken. By de begrooting is inmiddels een nieuwe poging toe gezegd. Spr. wilde dan wat zeggen over het verschaf fen van arbeid aan jeugdige werkloozen. Men- schen, die in deze materie niet thuis zijn en die voorlichting aan het publiek moeten ge ven, moeten ze terdege bestudeeren. Het is niet de bedoeling om het brood aan den volwassen man te ontnemen, waaruit volgt, dat er vele moeiiykheden overwonnen zullen moeten wor den. Maar het principe zal nooit verlaten wor den. Spr. hoopte, dat B. en W. uit Den Haag terug «uilen komen met succes voor het plan Haar lem en dat de woninyen voor ouden van dagen spoedig op de gewenschte wijze gebouwd zullen kunnen worden. De heer KLEIN SCHIPHORST (r.k.) legde nog eens vast, dat de jongens in Arnhem te veel vrijen tyd hebben en dat dit euvel hier ondervangen zal worden. Spr. is niet by den minister geweest om zijn plan tot in details te bespreken. Tusschen andere besprekingen vroeg spr. er terloops naar en daaruit bleek hem, dat de voorlichting niet volledig' is geweest. Juist daarom zal een nieuwe conferentie wellicht succes hebben. De heer KUIPER (r.k.) was bang, dat de mi nister het Haarlemsche plan zeer oppervlakkig bekeken heeft. Zooals de voordracht nu luidt is er veel reden tot een diepgaande bespreking in Den Haag. De clausule inzake de gronden die niet als bouwterrein geëxploiteerd zullen worden als deze 16 woningen er niet komen, moet aanlokkeiyk zijn voor den minister. Wethouder v. LIEMT verklaarde, dat B„ en W. waardeering hebben voor het plan Schip horst-Meyers, maar zij vragen ook waardeering voor het werk dat B. en W. op dit gebied ver richt hebben. Naast elkaar moet nu getracht worden goedkeuring te bereiken. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer PEPER (c.p.) had vragen ingediend of er iets meer gedaan werd voor de werkloozen in verband met de heerschende koude. Wethouder v. LIEMT (r.k.) deelde mede, dat B. en W. zich reeds met het departement in verbinding hebben gesteld, en elk oogenblik ant woord verwachten. Als de koude aanhoudt zal het college met alle middelen trachten iets te doen voor de werkloozen. De heer PEPER meende, dat de groote ge meenten niet op toestemming' uit Den Haag moeten wachten, maar moeten doen wat ze noodzakeiyk achten. De neer NOORDHOFF (s.d.) vroeg zich af of zulk een besluit niet vernietigd zou worden hetgeen de wethouder beaamde. Spr. wilde de werkloozen niet wagen aan een propagandis tisch avontuur als door den heer Peper be doeld. De duizenden Haarlemsche werkloozen zijn afhankeiyk van de regeering en men mag hun lot niet uitbuiten voor bepaalde propa ganda, die misleidend is. De heer DE BRAAL (a.r.) bracht hulde aan B. en W„ die zooveel doen voor de werkloozen en op dit gebied het vertrouwen nooit be schaamd hebben. Ook de heer KUIPER (r.k.) noemde het op treden van den heer Peper óf een bewijs van ondeskundigheid óf misleidend. De vakcentra les zyn bij het invallen van de koude onmiddel lijk diligent geweest. Van de volle medewer king van B. en W. kan men, als het klemmen gaat, verzekerd zyn. De interpellatie was hiermede geëindigd en de vergadering werd gesloten. Op zeer geslaagde wijze heeft gisteren de Roode Kruistransportcolonne te Haarlem in Hotel Lion d'Or haar zilveren bestaansfeest gevierd. Des middags werd van 3 tot 5 uur een recep tie gehouden, welke zeer druk bezocht was. Als eersten kwamen Zr. A. Derksen en de heer F. N Duyn, namens het Comité Zieken transport Haarlem en Omstreken" hun geluk- wenschen aanbieden en overhandigden daarbij een reeks lichtbeelden, gemaakt van photo's, waarop te zien is de hulpverleening van de jubileerende colonne by het laden van zieken en hulpbehoevenden in en uit den bedevaarts- trein naar Lourdes, ieder jaar op het Haarlem sche station. Daarna kwam jhr, mr. J. P. W. van Doom, burgemeester van Heemstede het bestuur com plimenteeren. Spr, dankte de Colonne voor de vele diensten, die zij op drukke dagen o. a. tijdens de „Flora" aan de gemeente Heemstede heeft bewezen. Spr. behoefde slechts een „seintje" te geven en de leden van de Colonne waren ter hulpverleening in Heemstede aan wezig. Als blijk van waardeering bood spr. aan het bestuur de zilveren medaille van Heemstede aan. Aan het 'einde van de receptie na de raads vergadering, welke gisterenmiddag gehouden werd, kwam ook de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinne- gom, zyn gelukwenschen aanbieden. In zijn toespraak dankte de heer Maarschalk de Co lonne voor al hetgeen zy voor Haarlem en zijn inwoners had verricht, daaraan de beste wen- schen voor de toekomst toevoegend. Voorts merkten wij ter receptie nog op: de heeren E. H. Tenckink, commissaris van politie en secretaris van ,,Ongevallendienst", dr. B. W. Smit, directeur van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem en eveneens bestuurslid van „On- gevallendienst", G. Spaan, secretaris-ondercom mandant van de Haarlemsche brandweer, mede namens den commandant, den heer C. J. v. d. Broek, die verhinderd was, B. de Can ter, administrateur van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, het afdeelingsbestuur van het Ned. Roode Kruis te Haarlem, n.l. de hee ren dr. A. A. G. Land, mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, dr. J. Ph. Joosten Hattink en B. F. Enschede en de dames Freule C. v. d. Wijck en mevrouw M. C. van Lucassenv. Idsinga, het bestuur van de E. H. B. O. vereeniging „Snel- verband" en A J. Meyerink, eere-voorzitter van den Ned. Bond tot het redden van drenke lingen. Bloemstukken waren ingezonden door de afd. Haarlem van het Ned. Roode Kruis, de E. H. B. O. vereeniging „Snelverband" en de firma Mathot. Schriftelijke gelukwenschen waren ontvangen van het Gemeentebestuur van Haarlem, de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenke lingen, dr. Hiensch uit Soest, een van de op richters van de jubileerende Colonne, en den heer W. Waalewijn, oud-secretaris van „Snel verband". Des avonds werd in hotel „Lion d'Or" een feestavond gegeven, die in het teeken van hul de stond. De zaal was fraai versierd met lin ten in de Haarlemsche kleuren: rood en wit, wapenschilden, Roode Kruis-emblemen en bloemen. Boven de bestuurstafel hing het eveneens versierde portret van Prinses Juliana, de voorzitster van het Ned. Roode Kruis. Een orkest onder leiding van den heer Hugo Pohl zorgde op uitstekende wijze voor opge wekte muziek. De feestavond werd geopend door den voor zitter der feestcommissie, den heer J. v. Daale, die de zeer vele aanwezigen hartelijk verwel komde. in het bijzonder Z. Exc. Generaal Bakker en den heer De Canter, vertegenwoor digende het hoofdbestuur, en voorts het af deelingsbestuur van het Roode Kruis. Nadat het feestlied was gezongen sprak Z. Exc. Generaal Bakker. Spr. betuigde de er kentelijkheid van het hoofdbestuur en wensch- te de colonne van harte geluk. De vele malen, dat spr. persoonlijk met de colonne in aanraking kwam heeft spr. de ze kerheid gekregen dat in de Haarlemsche co lonne de goede geest heerscht en de leden ge heel belangeloos hun medewerking op voortref felijke wyze verleenen. Spr. dankte in het bij zonder den commandant, den heer C. Nel en besloot met den wensch dat de colonne moge groeien en bloeien, doch dat ook de toestand in Nederland nooit zoo zal worden dat de hulp van de geheele colonne in tijden van oor log of revolutie noodig zal zijn. Als blijk van waardeering reikte generaal Bakker vervolgens aan den oudsten ploeg- commandant, den heer Anthonisse, de zilve ren medaille van verdienste van het Ned. Roode Kruis uit. Ook de dames-verpleegsters hebben, hoewel geen deel van de colonne uitmakend, zoo ver volgde spr., zeer goed samengewerkt. Als dank voor hetgeen zy gepresteerd hebben bood spr. aan de dames Zuidwijk en v. d. KortSehota- nes de bronzen medaille van verdienste aan. Dan overhandigde spr. aan de dames De KlerkOud en KortSchotanes, en de heeren v. Rijn, Hoesemans, Anthonisse en Veen de medaille voor het tien-jarig lidmaatschap on der applaus van de aanwezigen. De heer C. Nel, commandant, vertelde ver volgens een en ander uit de geschiedenis van de jubileerende colonne. Spr. zou het toejuichen als E. H. B. O. als vak verplichtend op de scholen werd gesteld. Door electriciteit, verkeer, enz. nemen de on gelukken immers toe. Laat ieder Roode Kruis-lid bezield zyn met de vredesgedachte. Dan kan naast veel nood zakelijke hulp ook veel hulp worden voorkomen. Spr. besloot met een woord van aansporing tot steun voor het zoo buitengewoon nuttige Roode Kruiskerk. (Applaus). Het volgende nummer was zeer aardig ver zonnen en uitgewerkt: mej. E. Fabel, voorstel lende de Haarlemsche Stedemaagd, gaf in een gesprek met den heer Jrf v. d. Vecht, lid van de Roode Kruis Transportcolonne een chro nologisch overzicht van de prestaties van de colonne in de afgeloopen 25 jaar. Onze lezers kennen dit overzicht reeds uit ons artikel over de jubileerende colonne. In het overzicht werd speciaal vermeld het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik, wat met een hoeraatje door de aanwezigen werd onder streept. Het overlijden van Prins Hendrik, voorzit ter van het Ned. Roode Kruis, werd daarna enkele oogenblikken staande in stilte her dacht. De samenspraak mocht terecht veel succes oogsten. De heer J. v. Daale bood dan aan dr. Veen, den leider van de Transportcolonne, een zeer fraaie vlag aan, die, zelf geschilderd in goud, den naam van de colonne in roode letters en een rood kruis op witten ondergrond draagt. Spr. dankte de leden van de colonne, die deze schenking mogelijk maakten en daardoor een lang gekoesterden wensch in vervulling deden gaan. Dr. Veen dankte op hartelijke wyze voor het geschenk. Spr. hoopte dat deze vlag het symbool zal zyn van de saamhoorigheid en vriendschap, die steeds in de colonne heerschen. Dank bracht spr. aan de commissie die voor het ver krijgen van de vlag heeft geijverd en op spre kers uitnoodiging werd dan als hulde aan de vlag gezamenlijk door de aanwezigen staande het „Wilhelmus" gezongen. Nadat de heer G. Nielen op een voortreffe lijke wijze, die geen bewonderende adjectieven behoeft, geheel uit het hoofd eenige gedich ten van Guido Gezelle, een geestige schets van Herman Moerkerk an een humoristisch ge dicht van eigen vinding, getiteld „De Acten- tasch", had voorgedragen werd in het bijzon der dr. Veen, de medische leider, gehuldigd door den heer Nel, die den gehuldige als blyk van dank eenige muziekboeken overhandigde. Aan mevr. Veen werd een bloemstuk aangeboden. De heer Romeyn, het oudste lid van de co lonne, kreeg eveneens een hartelyke huldiging, resulteerende in een geschenk, te incasseeren, evenals de heer Rohlfs, die als de trouwe vriend en administrateur Werd gekenschetst, en mej. dr. Faber, de medische leidster van de dames-afdeeling. De echtgenooten van de gehuldigde heeren ontvingen een bloemstuk. Dr. Veen kaatste de complimenten, tot hem gericht, naar den heer Nel terug. Ook de heer Rohlfs sprak een kort dankwoord. Alweer was het woord aan den heer J. v. Daale, die nu aan het bestuur van de afdeeling Haarlem van het Ned. Roode Kruis een hul deblijk schonk n.l. een enveloppe met inhoud, bestemd om iets aan te schaffen voor het Parkherstellingsoord te Haarlem. Dr. A. A. G. Land sprak als antwoord hierop een woord van gelukwensch namens dit be stuur en wees erop dat het heel wat moeite gekost heeft om de Transportcolonne te stich ten, maar toen ze eenmaal gesticht was, ging het ook crescendo. Speciaal noemde spr. de heeren Rohlfs en Nel als zeer verdienstelijke leden. Spr. besloot met de opwekking om steeds de geestdrift voor het werk van het Roode Kruis te bewaren. Na een korte pauze, waarin een gratis ver loting van twee leuke prijzen werd gehouden, was de rest van den avond meer aan ontspan ning gewijd. Het programma vermeldde o.a.: een tableau onder leiding van den heer en mevr. Verhulst en weder-optreden van den heer G. Nielen. Het geheel is ongetwijfeld een feest geweest dat nog lang in herinnering zal blijven. Woensdag zyn op de ijsbaan van „De Vol harding" te Heemstede nationale wedstrijden ge houden onder de auspiciën van den K.N.S.B. Deze wedstryden waren uitsluitend voor ju nioren en ouderen, welke nimmer eerste prijzen gewonnen hadden. De wedstryden waren verdeeld in drie klas sen: van 15 tot 1T jaar, van 18 tot 19 jaar en van 20 en daarboven, met afstanden van 500 en 1500 M. Voor klasse A, 1517 jaar, waren ingeschreven 12 deelnemers - Voor klasse B, 18 tot 19 jaar, 6 deelnemers en voor klasse C, 20 jaar en daar boven, 32 deelnemers. Voor elke groep waren een gouden, een zilveren en een bronzen medaille beschikbaar gesteld. Als starter fungeerde het hoofdbestuurslid S. Bouma uit Alkmaar, als scheidsrechter jhr v. Foreèst, eveneens lid van het hoofdbestuur, terwijl de verdere functies verricht werden door bestuursleden van ,,De Volharding". Als tegen half twaalf begonnen wordt, is de baan heel goed, maar de sterke zon doet het ijs spoedig zacht worden, wat veel afbreuk doet aan de gemaakte tyden. Daar het-ys steeds lechter werd, had de jury besloten, hen, die in de 500 M. meer dan 1 minuut gemaakt hadden, niet in de 1500 M. te laten starten. Zoo kon dan de wedstrijd nog tot een goed einde worden gebracht. Maar het was meer dan tijd dat om 3 uur de laatste ron den gereden waren, daar de baan op een pa pieren zoldertje geleek. Het groote aantal leden, dat als toeschouwers op den kant stond, was wel teleurgesteld dat men na de wedstrijden niet rijden kan, maar het was werkelijk onmogelijk en zou on verantwoordelijk geweest zyn. Na afloop der wedstryden verzamelden deel nemers en jury zich in het aardige restaurant van de baan, waar jhr. v. Foreest onder eenige toepasselijke worden de pryzen uitreikte. De gedetailleerde uitslag was als volgt: 500 M. klasse A. 1517 jaar: 1. J. van Es, Amsterdam, 57 3/10 sec.; 2. S. van Horn, Zaan dijk, 58 sec.; 3. K. Hijtsma, 59 sec. Klasse B. 1819 jaar: 1. J. A. Roos, Amster dam, 52 sec,; 2. S. Bouma, Alkmaar, 56 4/10 sec-; 3. Th. Edelschot, Amsterdam, 57 6/10 sec. Klasse C. 20 jaar en ouder: 1. J. Havekotte, Diemen, 52 sec.; 2. G. Herineman, Bloemen- daal, 53 sec.; 3. J. v. d. Heiden, Leeuwarden, 53 1/10 sec. 1500 M. Klasse A: 1 J. van Es, Amsterdam, 3 min. 9 sec.; 2. S. van Hoorn, Zaandijk, 3 min. 10 8/10 sec.; 3. Ph. Hoogeveen, Amsterdam 3 min. 14 3/10 sec. Klasse BIJ. A. Roos, Amsterdam, 2 min. 54 sec.; 2 S. Bouma, Alkmaar, 3 min. 116/10 sec.; 3 Th. Edelschot, Amsterdam 3 min. 121/10 sec. Klasse C: 1 J. v. d. Heiden, Leeuwarden, 2 min. 52 4/10 sec.; 2 Koos de Koning, Purmer- end, 2 min. 54 sec.; 3 J. Havekotte, Diemen, 2 min. 54 3/10 sec. Woensdagavond had in het R.K. Vereenigings- gebouw te Heemstede de huldiging plaats van prof. A. Steger ter gelegenheid van diens be noeming tot eere-hoofdkwartierscommissaris der Nederlandsche R.K. Verkenners. Onder de talrijke aanwezigen waren o.m. de hoofd-kwartierscommissaris majoor P. P. W. v. Leeuwen uit 's Gravenhage, mr. P. v. Velzen, waarnemend districts-commissaris, deken J. M. v. d. Tuyn, uit Den Haag, verschillende E.E. H.H. geestelijken uit beide Heemsteedsche parochies, de verkenners, welpen en graalmeisjes uit Heem stede, benevens vele vrienden en talrijke ouders van de jongens. De groote zaal was feestelijk versierd. By het binnenkomen van prof. Steger en zyn echtgenoote werd een eerewacht gevormd dooi verkenners en welpen. Aan mevr. Steger werden door een der jongste welpen bloemen aange boden. Na een kort woord door den voorzitter van het huldigingscomité, ir. IJsselmuiden, hield mr. dr. J. J. W. Beuns S.J. een propaganda-rede, waar na verkenners en welpen verschillende oefenin gen uitvoerden. In een uitvoeriger verslag willen wij in ons avondblad nader op het verloop van dezen avond terugkomen. Uit de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over de be grooting van het Landbouwcrisisfonds vermel den we het volgende betreffende den nood der kleine boeren. Met belangstelling nam de minister kennis van de door eenige leden gedane suggestie, dat in den nood der kleine boeren moet getracht worden te voorzien, door hen, in plaats van in de werkverschaffing, in het eigen bedrijf te werk te stellen. Met betrekking tot dit punt kan hy mededeelen, dat tusschen eenige amb tenaren van het departement van zijn ambt genoot van Sociale Zaken en van zijn depar tement reeds eenigen tijd overleg gaande is, hetwelk o. a. ten doel heeft na te gaan, of het mogelyk is de gelden, welke thans worden be steed aan werkverschaffing, in de toekomst voor het eigen bedrijf der betrokkenen aan te wenden. De minister heeft hoop, dat dit over leg tot gunstige resultaten zal leiden. SOFIA, 12 Febr. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat by de spoorwegramp in Zuid- Bulgarye tot nu toe in het geheel 16 personen om het leven zyn gekomen. Voorts zijn zeven gewonden geborgen. De ber gingswerkzaamheden zyn bijna ten einde, zoo dat het verkeer op het traject naar Burgas van avond kon worden hersteld. Naar wy vernemen had de Justitie Woensdag avond nog geen vergunning gegeven tot het be graven van de slachtoffers van den brand aan de O.Z. Achterburgwal. De begrafenis, waarvan men dacht, dat zy vandaag zou kunnen geschieden, is dus uitge steld. De strafzaak betreffende den inbraak in het kasteel Nyenrode zal hoogstwaarschijnlijk in Mei as. weer worden behandeld. Zooals men weet is de heer O. langen tijd on der behandeling van een dokter geweest, na een keeloperatie te hebben ondergaan. Met het oog hierop was de behandeling van deze strafzaak in hooger beroep uitgesteld, tot de toestand van den heer O. voldoende was verbeterd, om zijn belangen te bepleiten. Als verdediger van den heer O. die in eerste instantie door de rechtbank te Amsterdam is vrijgesproken, zal wederom optreden, mr. Th, Muller Massis. I PARIJS, 12 Febr. De minister van Buiten - landsche Zaken, Flandin, heeft hedenmiddag in de commissie voor buitenlandsche zaken van de Kamer een uitvoerig overzicht gegeven over den buitenlandschen politieken toestand. Hij herinnerde aan de gebeurtenissen dei laatste maanden en aan de omstandigheden, waaronder in Genève besloten was tot het ten uitvoer leggen van sancties tegen Italië. De Fransche regeering wordt geleid door den wil binnen het kader van den Volkenbond een basis te zoeken voor de vriendschappelijke regeling van het ItaliaanschAbessinisch geschil onder loyale eerbiediging van alle uit het Volkenbonds handvest voortvloeiende verplichtingen. In dit verband wees Flandin er op, welke gevolgen een verscherping van de sancties in internationaal opzicht met zich mee kon sleepen. Voorts heeft Flandin de commissie in kennis gesteld van de bsprekingen van Londen en Pa rijs, die hem in staat hebben gesteld een geluk kige overeenstemming over de essentieele Euro- peesche pdoblemen te constateeren. Flandin be handelde verder het Oostenrijksche probleem, waarbij hij in het bijzonder den nadruk legde op de noodzakelijkheid van een onafhankelijk Oos tenrijk. Daarbij zou hij, naar verluidt, ook ge wezen hebben op de medewerking van Italië bij de waarborging van deze onafhankelijkheid. In welingelichte kringen verluidt, dat Flandin ook de Habsburgsche kwestie heeft ter sprake gebracht, door de verschillende gevolgen van een poging tot restauratie aan te duiden. Hij schijnt daarbij echter te hebben opgemerkt, dat op het oogenblik een restauratie niet te ver wachten is. Ook zou Flandin gesproken hebben over de cnderhandelingen betreffende afsluiting van een Donaupact, waarbij hij een overzicht gegeven heeft over de mogelijkheden van een zoodanig pact. Op vragen omtrent de portée van het FranschRussische pact heeft Flandin de gren zen van de uit dit pact voortvloeiende verplich tingen aangegeven en er op gewezen, dat de overeenstemming van het pact met de Volken bondsbepalingen en het verdrag van Locarno door de bij het pact betrokken mogendheden uitdrukkelijk erkend is. Woensdagavond werd in het Raadhuis te Gar- misch-Partenkirchen de loting gehouden voor de wedstrijden in het hardrijden over 1500 M., welke hedenmorgen om tien uur op de Riessersee aanvangen. De rijders werden geplaatst in de volgorde van de tijden, door hen gemaakt op de 500 Meter. De series, waarin de Nederlanders uitkomen, zijn als volgt: 9e serie: Dijkstra (Nederland)Langedijk (Ne derland). 11e serie: Engnestangen (Noorwegen)—Koops (Nederland). 13e serie: Van der Scheer (Nederland)An- driksons (Letland). Woensdagochtend is te Garmisch de 18 K.M. skiwedstrijd gehouden, speciaal en gecombineerd, waarvoor 115 loopers, 22 landen vertegenwoor digende, aan den start verschenen. Er bestond zeer groote belangstelling voor dezen wedstrijd., zoodat de tribunes stampvol waren. Het resultaat van de eerste deelnemers (indi vidueel) was: 1. en Olympisch kampioen; Larsson (Zweden) 1 uur, 14 min. 38 sec.: 2. Hagen (Noorwegen), i uur, 15 min. 33 sec.; 3. Niemi (Finland), 1 uur, 16 min. 59 sec.; 4. Matsbö (Zweden) 1 uur, 17 min. 2 sec.; 5. Hoffsbakken (Noorwegen) 1 uur, 17 min. 37 sec.; 6. Rudsastuen (Noorwegen) 1 uur, 18 min. 13 sec.; 7. Nurmela (Zweden) 1 uur, 18 min. 20 sec.: 8. Haeggblad (Zweden) 1 uur, 18 min. 33 sec.; 9. Bergendahl (Noorwegen) 1 uur, 18 min. 56 sec.; 10. Mihalek (Tsjecho Slo wakije) 1 uur 19 min. De resultaten van den 18 K.M. wedstrijd, als onderdeel van den samengestelden wedstrijd waren: 1. Hagen (Noorwegen) 1 uur, 15 min. 33 sec., noteering 240 punten; 2. Hoffsbakken (Noorwe gen) 1 uur, 17 min. 37 sec., noteering 22778 pnt; 3. Brodahl (Noorwegen) 1 uur, 18 min. 1 sec., noteering 225.5 pnt; 4. Simunek (Tsjecho Slo wakije) 1 uur, 19 min. 9 sec., 219 pnt; 5. Menar- di (Italië) 1 uur, 20 min. 34 sec., 211 pnt; 6. Oes terkluft (Noorwegen) 1 uur, 21 min. 37 sec., no teering 210.T pnt; 7. Baumann (Oostenrijk) 1 uur, 22 min. 49 sec., noteering 198.5 pnt; 8. Be- rauer (Tsjecho Slowakije) 1 uur, 23 min. 4 sec., noteering 194.2 pnt: 9. Nikunen (Finland) 1 uur, 23 min. 59 sec., noteering 192.2 pnt; 10. Willy Bogner (Duitschland) 1 uur, 24 min. 11 sec,, no teering 191.2 pnt. ROME, 12 Febr. Stefani seint: Ondanks de voortdurende Italiaansche dementi's blijft men in het buitenland berichten publiceeren, dat Makalle zou zijn ingesloten of dat de stad nog slechts door middel van vliegtuigen zou kunnen worden geravitailleerd. Welingelichte Italiaan sche kringen dementeeren nogmaals dit vol komen onjuiste bericht en bevestigen, dat de Italiaansche stellingen onwrikbaar gevestigd zijn. Het agentschap Stefani meldt: Gisteren en vandaag zijn lichte regenbuien neergekomen op het Eritreesche front, maar in strijd met wat in het buitenland gemeld wordt gaat het hier nog niet om het seizoen der z.g. kleine regens, dat eerst tegen het einde van April zal beginnen. Een intensieve lucht-activiteit en hevig artillerievuur worden aan het geheele Noordelijke front onderhouden. Krijgsgevangenen bevestigen, dat de onte vredenheid zich uitbreidt onder de Gallabevol- kingen, vooral in Aroessi. De Gallas Azaba, Mohammedanen, weigeren gevolg te geven aan het nieuwe mobilisatiebevel van Addis Abeba. Volgens een mededeeling van den Minister van Koloniën, Thomas, in het Lagerhuis, zijn in der. tijd van 15 tot 22 Januari ongeveer 380 Italiaansche inboorlingen-soldaten naar Kenya gedeserteerd, waar zij ontwapend en geïnter neerd zijn. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Voor het Amsterdamsche Gerechtshof diende de civiele procedure, die de N.V. Paleis voor Volksvlijt heeft aanhangig gemaakt tegen het Waarborgfonds der lotenhouders. Het geldt hier de loten 1867 van f 10elk. In September 1935 is op een vergadering van obligatiehouders een belangrijk voorstel ten aanzien van de loten 1867 gedaan, krachtens welk het geheele Waarborgfonds voor de loten zou worden ten gelde gemaakt en de houders van die loten daaruit alvast een zeker percen tage van hun aanspraken uitbetaald zouden krijgen. De termijn van aanmelding zou dan worden gesteld op vijf jaar. Dit voorstel is door de lotenhouders aange nomen en de rechtbank bekrachtigde dit. Thans verzet het bestuur van het Waarborg fonds zich tegen aflossing op grond, dat het dan een aansprakelijkheid op zich zou nemen voor de toekomst, die het fonds niet kan dra gen. Men is nu overeengekomen, dit geschil aan te brengen in een zoogenaamde procedure bij prerogatie voor het Hof, d.w.z. partijen bren gen met voorbijgaan van de rechtbank de zaak direct aan bij het Hof, in welk geval er geen appèl-mogelijkheid bestaat. In deze procedure zijn thans de schriftelijke conclusies genomen. De N.V. Paleis voor Volks vlijt vordert, dat het Hof zal verklaren, dat het Waarborgfonds aan de eerder gemelde re geling moet medewerken. In zijn conclusie van antwoord bestrijdt het Waarborgfonds dezen eisch op den reeds vermelden grond. Het Hof zal op 19 Februari bepalen wanneer uitspraak in deze belangrijke zaak zal worden gedaan. Woensdagmorgen te omstreeks half 12 zijn de 18-jarige mejuffrouw Burgers en de heer Penris, eveneens 18 jaar oud, bij het schaatsenrijden op de uiterwaarden van de Maas, onder de gemeen te Obbicht, door het ijs gezakt. Beide personen, die in Geleen woonden, zijn verdronken. Naar wij vernemen zal de volgende week Donderdag ter gemeentesecretarie te Den Haag een conferentie plaats hebben tusschen de ver tegenwoordigers van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, ter bespre king' van de gevolgen der opheffing van de distributie van blikvleesch voor gesteunden. Gelijk reeds Is gemeld, heeft de Haagsche Wethouder van Sociale Zaken, de heer L. Buurman, het initiatief tot deze conferentie ge nomen. De einde October te Katwijk aan Zee ge strande Poolsche motorlogger „Mewa X", de GDY 132, is Woensdagmorgen vroeg vlotgesleept en behouden te Scheveningen binnengebracht. Het schip is in de Buitenhaven aan den grond gezet. Tijdens zwemwedstrijden te New Haven in den staat Connecticut (VB.) slaagde de bekende zwemmer Peter Fick er in, het we reldrecord over de 100 M. vrije slag, dat hij met 56.6 sec. op 5 Maart 1935 eveneens in New Haven op zijn naam had gebracht, te verbeteren en te brengen op 56.4 sec. Een prachtigen tijd maakte ook de beroemde rugslagzwemmer Albert van der Weghe, die de 100 M. rugslag zwom in den tijd van 1 min. 6.4 sec., terwijl hij de 50 yards in den pracht- tijd van 27.2 sec. aflegde. Bij de dames was het Erna Kompa, die in den buitengewoon goeden tijd van 4 min. 27.5 sec. over de 300 M. als eerste aantikte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4