Bisschopswisseling in het Aartsbisdom Geniet van Uitbreiding van het Fransch- Russisch Pact? f 12 De fraude te Wormerveer Wereldomroep W erkloozensteun Apis 50 ct. N2. Eén 35 ct. ook de clvomlidcL LANDBOUWCRISISFONDS T0ECHA TSJEVSAAN HET WERK Palmolim! ALS/DE HUID VERWELKT, £J(det is de. oÜJfoiLe, in DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 Mgr. D. Huurdeman De opnieuw benoemde Vicaris- Generaal van het Aartsbisdom KLEIN-SEMINARIE TE APELDOORN Geschenk der ouders aangeboden Regeeringsmaatregelen hebben ten doel het in stand houden van den landbouw Belang van de geheele bevolking Zondag a.s. heeft de eerste K.R.O,- uitzending plaats RADIO-MISSIEDAG Zondag 28 Juni De nieuwe schaal voor de Rijks bijdrage aan de gemeenten afgekondigd Verrekening extra-bijdragen Zonderlinge geruchten Bescherm de frissche char me van Uw teint door deze olijfolie-behandeling. IEDER BEWONDERT DE „PALMOLIVE TEINT"! De bankier tot 4x/2 ïaar gevange nisstraf veroordeeld Effecten terug aan safehouders Een Belgische kotter gezonken De opvarenden gered Oude poort gedeeltelijk ingestort Niemand getroffen Villa afgebrand Kostbare bibliotheek mede een prooi der vlammen TWEEMAAL BRAND IN EEN POLIKLINIEK Beide keeren kon tijdig worden ingegrepen Opnieuw brand Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. H. G. Jansen heeft gelijk wij in dit nummer berichten om gezond heidsredenen aan Z. H. den Paus verzocht, zich te mogen terugtrekken van den bis- schoppelijken zetel in het aartsbisdom Utrecht. Hoewel dit verzoek ten Vaticane met leedwezen werd ontvangen, vooral om de redenen waardoor het werd ingegeven, heeft de H. Vader evenwel gemeend, ge hoor te moeten geven aan het door Mgr. Jansen geuite verlangen, ontheven te wor den van een verantwoordelijkheid, welke het Z. H. Exc., volgens medisch advies, niet gegeven zou zijn binnen afzienbaren tijd voort te zetten met de volledige toe wijding, waarmee Mgr. haar in het verle den heeft waargenomen. Z. H. de Paus, berustend in den wensch van Mgr. den Aartsbisschop, heeft evenwel het ontslag niet willen verleenen, tenzij „met groote bewondering voor zijn herderlijke leiding en zijn voorbeeld van groote deugden," ge lijk de H. Vader zich woordelijk uitdrukte. Niet enkel in de kringen der geestelijk heid en geloovigen van het Aartsbisdom, maar in de geheele Nederlandsche Kerk provincie zal het terugtreden van Z. H. Exc. Mgr. Jansen met groot leedwezen worden vernomen. Ongetwijfeld zal het voor Monseigneur een troost zijn, dat hij de belangen van het door hem geliefde Aartsdiocees weet toevertrouwd aan een opvolger, voorgedragen in de dagen, toen de eerste verschijnselen der ziekte Mgr. Jansen noopten, zich in de vervulling zij ner ambtsplichten te reserveeren. Ongetwijfeld zullen de Nederlandsche katholieken zich aansluiten bij hun ge- loofsgenooten van het Aartsbisdom, om in dankbaar gedenken van het vruchtbaar bestuur door den thans afgetreden Aarts bisschop op den zetel van den H. Wille- brord, God voor den hoogen lijder te blij ven afsmeeken een volmaakte onderwerping aan den H. Wil en al de genaden, die aan het christelijk lijden verbonden zijn. In dit gebed zal de katholieke gemeen schap mede betrekken H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, die tot dusver als Coadjutor Mgr. Jansen tijdens diens ziekte ter zijde heeft gestaan en die thans de aartsbis schoppelijke verantwoordelijkheid over neemt. Moge God aan Zijne Hoogwaardige Excellentie den nieuwen Metropoliet, wien het Katholieke Nederland zijn eerbiedige gelukwenschen aanbiedt, een lang en gezegend bestuur schenken. Daar voor bidde de H. Willebrord met ons mede! Het aftreden van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen als Aartsbisschop van Utrecht betee- kent eveneens het einde van de ambtsvervul ling van Mgr. D. Huurdeman als Vicaris-Gene raal als zoodanig benoemd op 23 Mei 1930. Dat Mgr. Jansen zes jaren geleden eene uit nemende keuze deed door Deken Huurdeman te benoemen tot Vicaris-Generaal voor het Aartsbisdom om hem als zijn dagelijkschen medewerker bij te staan bij de uitoefening van zijn Aartsbisschoppelijk ambt, behoeft thans ze ker niet nader te worden uiteengezet. Hooge verwachtingen werden destijds van Mgr. Huurdeman gekoesterd en deze konden gesteld worden. Thans kan ten volle worden getuigd dat Vi caris-Generaal Huurdeman op buitengewone wijze aan de door Z.H.E. gestelde verwachtingen heeft voldaan. In velerlei opzicht heeft hij zich voor het Aartsbisdom hoogst verdienstelijk ge maakt vooral sinds den tijd, dat Zijn Aartsbis schop Mgr. Jansen door een ernstige ziekte werd getroffen, waardoor zijn toch al zware en omvangrijke taak nog buitengewoon is ver zwaard. Met volle toewijding en een voorbeel dige nauwgezetheid heeft Mgr. Huurdeman zijn werk verricht en dit onder zeer moeilijke om standigheden. Physiek werden zware eischen aan Z. H. E. gesteld doch hij lette daar niet op en gaf zich met onverflauwde toewijding aan zijn verant woordelijk ambt. Bij geestelijken en geloovigen heeft Mgr. Huurdeman zich groote sympathie weten te verwerven door zijn beminnelijk en tactvol optreden, dank zij de speciale gaven die deze nobele en fijne priesterfiguur bezit. Zijne benoeming tot Vicaris-Generaal voor het Aartsbisdom door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong zal ongetwijfeld door het geheele Aarts bisdom met groote ingenomenheid worden be groet en moge voor Mgr. Huurdeman insluiten de erkenning van zijne groote verdienste voor het Aartsbisdom door den nieuwen Aartsbis schop, die in Mgr. Huurdeman naast zich krijgt een raadsman toegerust met een helder ver stand en een scherpzinnigen geest, een Vicaris- Generaal, hoogst tactvol en met voorzichtig be leid optredend. Wij wenschen Mgr. Huurdeman geluk met zijne benoeming tot Vicaris-Generaal, een ge- lukwensch tevens aan het Aartsbisdom met de bevestiging van Mgr. Huurdeman in het ambt, dat Z. H. E. gedurende zes jaren reeds zoo schitterend vervuld heeft. Mgr. Huurdeman werd 5 Januari 1878 te Leusden geboren en 15 Augustus 1902 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Avereest (19 Sept. 1S02); Zutphen (9 Juni 1905); Abcoude (8 Juni 1906); Arnhem, par St. Walburgis (28 Oct. 1910); pastoor te Nieuw Schoonebeek (12 Jan. 1916); Deken van het Dekenaat Klazienaveen (30 Nov. 1928). Op 23 Mei 1930 werd hij door Mgr. Jansen benoemd tot Vicaris-Generaal, terwijl Z. H de Paus hem 2 Aug. 1934 tot Huisprelaat benoemde. In het klein-seminarie van het Aartsbisdom te Apeldoorn ie alsnog ter gelegenheid van de opening het geschenk van de ouders der leer lingen officieel aangeboden. Het bestaat uit een H. Hartbeeld en een Mariabeeld met Jezuskind, bestemd voor de kapel. Ongeveer 500 dames en heeren waren voor deze plechtigheid in de aula van het klein seminarie bijeengekomen. De heer Van Koeverden droeg namens de ouders het geschenk over. President Koopmans sprak een hartelijk dankwoord. Vervolgens werd het gebouw bezichtigd en ten slotte werden onder het Lof de beelden inge zegend. Verschenen is de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds. Van ene minder soliede financieel beheer is by de begrooting geen sprake. Er kan niet meer worden geconstateerd dan dat een po ging om de begrooting van het Landbouw- Crisisfonds wat meer conservatief op te zet ten dan by den aanvang geschiedde en daar door een aantal millioenen in te halen, voor alsnog niet is geslaagd door financieele tegen vallers Ingevolge het in het Voorloopig Verslag ge uite verlangen deelt de minister mede, dat volgens de ramingen in 1936 nog ongeveer ƒ4.000.000 voor den oogst 1935 zal moeten wor den betaald. Het wil den minister voorkomen, dat het verzet tegen de landbouwcrisismaatregelen, dat nog immer in verschillende kringen der be volking leeft, slechts kan voortspruiten uit een onjuist inzicht in het belang, dat de landbouw in Nederland vertegenwoordigt, niet het minst als afzetgebied voor industrieele producten. In herinnering moge worden gebracht, dat het doel der landbouwcrisismaatregelen is het in stand houden van den landbouw in het belang van de geheele Nederland sche bevolking. Deze ruime doelstelling brengt mede, dat, ten einde steun aan den landbouw mogeiyk te maken, van alle groe pen der bevolking offers kunnen worden gevergd. De regeering dient er naar te stre ven de op de geheele bevolking gelegde lasten te verminderen, waar zulks zonder den landbouw in gevaar te brengen, mo gelijk is. Het wil den minister voorkomen, dat niet mag worden geschroomd een ge- leideiyke verlaging van de richtpryzen te bevorderen, wanneer zulks, zonder den landbouw in zijn geheel in gevaar te bren gen, mogeiyk is. De afzet van onze land- en tuinbouwproduc ten naar gebieden, waarheen nog weinig wordt uitgevoerd, wordt met alle beschikbare midde len bevorderd in samenwerking met het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. Het streven van den minister biyft er op gericht het kleine boerenbedryf hulp te bieden. De vraag of ten deze een systeem van garan tie, als door verscheidene leden voorgesteld, of wel een systeem, waarby een zekere de- gressie ten gunste van het kleine bedrijf wordt toegepast, afdoende verbetering kan brengen, is in studie. Naar een vereenvoudiging van de wyze van uitvoering der steun- en andere maatregelen wordt ook door den minister, zooveel als in zyn vermogen ligt, gestreefd. Dat de boschbouw als vorm van bodemexploi tatie evenzeer aanspraak maakt op de volle aandacht der regeering, wordt door den ninis- ter gaarne erkend. Hij kan dan ook mededee- len, dat de mogelijkheid van steun aan den boschbouw een punt van overweging uitmaakt. De Zweed Larsson, die den 18 KM. ski wedstrijd won voor den Noor Hagen en den Fin Niemi Katholiek Nederland mag zich gelukkig prjj- zen, dat het initiatief van den K.R.O. ertoe ge leid heeft, dat Nederland in het bezit is geko men van een werkeiyken wereldomroep, waar door de stem van Nederland zal klinken ver over alle grenzen heen, gansch den aardbol omvattend en waardoor van het cultureele, eco nomische en godsdienstige leven van onze natie aan ieder een helder inzicht kan worden ge geven. Het eerste K.R.O.-wereldprogramma is be stemd voor alle Nederlanders, buiten het vaderland vertoevend, byzonder voor de missionarissen. Het zal worden uitgezonden op Zondag 16 Februari van: 12.5013.50 uur A.T. voor Azië (Japan, China, Achter-jlndië) (ontvangst plaatsel. tijd 21.3022.30 uur); 18.2019.20 uur A.T. voor Afrika (ontvangst plaatsel. tyd 20.0021.00 uur) 0.201.20 uur A.T. voor Amerika en West- Indië (ontvangst plaatsel. tyd 20.00 21.00 uur) via den Philips' P.C.J.-zender op golflengte 31.28 M. Het Koloniaal Program zal 16 Februari wor den uitgezonden van 14.0515.05 A.T. (ontvangst in O.-Inaië 20.4521.45 uur) via de Phohi op golflengte 25.57 M. Naar wij vernemen, zal de jaarbjksche Radio- Missiedag van den K.R.O. dit jaar op Zondag 28 Juni worden gehouden. Dien Zondag zal met goedkeuring van het Nederlandsche Episcopaat aan al de kerken van geheel Nederland de jaariyksche insigneverkoop gehouden worden ten bate van de speciale uit zendingen van den K.R.O. voor de Nederland sche Missionarissen In Stbl. 442 is afgekondigd het Kon. Besluit betreffende de nieuwe schaal voor de rijksbij- drage in den gemeentelijken werkloozensteun, gedurende het jaar 1936. Vergeleken by de schaal voor 1935, komt de verandering hierop neer, dat voor het loopend jaar de maximum- bydrage (voor gewone gevallen) vastgesteld is op 85 pCt. van het totaal bedrag van den, door de gemeenten te betalen werkloozensteun, ter wijl voor 1935 maximaal 90 pCt. door het rijk kon worden verstrekt. Dit wil dus zeggen, dat de- gemeenten, onder de nieuwe regeling, zich zooveel te eerder voor de noodzakelijkheid kun nen zien geplaatst, om een extra-bijdrage in den werkloozensteun aan de Regeering aan te vragen. Bovendien zijn eenige nieuwe bepalingen in het Kon. Besluit van 27 Juni 1935 (waarby de algemeene maatregel van bestuur werd afge kondigd, inzake de gemeenteiyke kosten van werkloosheidszorg) ingelascht, waarvan wij de voornaamste hier laten volgen: Allereerst geldt als nieuwe bepaling, dat, in dien voor een gemeente, als gevolg van by- zondere plaatseiyke omstandigheden, de uit gaven voor werkloozensteun en werkverschaf fing, in de eerste zes maanden van een ka lenderjaar aanmerkelijk lager zyn, dan in de laatste zes maanden van hetzelfde kalender jaar, het bedrag der rijksbijdrage kan worden vastgesteld op het tweevoud van het bedrag, dat in genoemde periode naar het oordeel van de betrokken Ministers zou zijn uitgegeven, in dien bedoelde bijzondere omstandigheden niet aanwezig waren geweest. Ook kan op dezelfde wijze gehandeld worden, indien zich in een gemeente andere byzondere omstandigheden voordoen, tengevolge waarvan de vorenvermelde uitgaven, in de eerste zes maanden van het kalenderjaar, dat voorafgaat aan het dienst jaar, waarvoor de schaal van toepassing is, aanmerkelijk lager zijn, dan met het oog op de, in die periode in de gemeente heerschende werkloosheid, normaal moet worden geacht. Elk gemeentebestuur, dat van oordeel is, voor een becyfering als bovenbedoeld, in aanmer king te kunnen komen, moet vóór 1 Maart van het kalenderjaar, waarvoor de gewyzigde be rekening zal gelden, het verzoek richten tot den Minister van Binnenlandsche Zaken. Mocht een dergelijk verzoek niet vóór den vorenge noemden datum zyn ingekomen, dan vervalt de mogelijkheid voor de betrokken gemeente, om van de nieuwe bepaling gebruik te maken. Volgens art. 24 van het Kon. Besluit van 27 Juni 1935, worden van de extrabydrage in den werkloozensteun en van de belastingbijdrage, nadat deze door de Regeering zyn toegekend, gedurende den loop van het dienstjaar, aan de gmeenten 70 pCt. in termynen uitgekeerd, op tijdstippen, welke door de Ministers by de toe kenning dier bydragen, voor elke gemeente worden bepaald. Ten aanzien van de restee- rende 30 pCt. is een nieuwe bepaling getrof fen, welke luidt als volgt: „De overbiyvende 30 pCt. der vorenbedoelde bydragen worden zoo spoedig mogelijk uitge keerd na het sluiten van het dienstjaar, waar op de bydragen betrekking hebben, nadat daarop in mindering is gebracht een derde gedeelte van hetgeen naar het oordeel van de Ministers, voor den dienst niet noodig blijkt te zün. K Y R I AZ I Op het oogenblik is men in het Fransche parlement ermee bezig de niet zonder opzet zoolang uitgestelde ratificatie van het wederkeerig bijstands- en vriendschapsver drag tusschen Sovjet-Rusland en Frankryk tot een voldongen feit te maken. Dit verdrag heet officieel niet tegen Duitschland gericht. Inte gendeel, Frankrijk beweert bij hoog en by laag, dat het zich gelukkig zou achten, indien Duitschland zich by dit voor iedereen open blijvende pact zou aansluiten. Dat Frankrijk niets liever zou zien, is te begrijpen, maar het herbewapende nationaal-socialistische Duitsch land met zyn bekenden „Drang nach dem Os- ten" denkt er niet aan Frankrijk dat genoegen te doen. Door dit Fransch-Russische pact, waarbij een Tsjechisch-Russisch pact reeds aansluit, willen Rusland en Frankryk langs een anderen weg op den duur komen tot een col lectief veiligheidssysteem voor Oost-Europa waardoor het mislukte streven naar een Oost- Locamo alsnog zou kunnen worden verwezen lijkt. Het Fransch-Russische pact moet feite lijk beschouwd worden als een repressaille-ant- woord op Duitschlands weigering om zich in een Oost-Locarno-politiek te laten inschake len, en het lydt geen twijfel, dat, indien Duitschland volhardt in zyn weigering om er aan deel te nemen, en in zyn Oost-Europee- sdhe expansie-aspiraties, het te eeniger tyd tegen Duitschland zal worden gebruikt. Het bepaalt immers, dat Frankrijk en Sovjet-Rus land elkaar over-en-weer militairen bijstand zullen verleenen in het geval één van beiden een niet uitgelokten aanval het hoofd zal heb ben te bieden. Tegen de ratificatie van dit verdrag wordt in de Fransche Kamer vooral door rechtsch geopponeerd. De daartegen aan gevoerde bezwaren baseeren zich op een moge lijk ongewenschte reactie van Duitschland. dat ter vergrooting van zyn veiligheid in strijd met de verdragen eigenmachtig de Rijnzöne zou kunnen gaan militariseeren, en op de over weging dat eerst de kwestie der oude Russi sche schulden met Rusland dient geregeld te worden vóór men op nieuwe verbintenissen met Moskou kan ingaan, en op de mogelijke ver grooting van de communistische agitatie via de Komintern, indien van Sovjet-Rusland geer categorische toezegging wordt verkregen om de communistische actie in Frankryk vanuit Mos kou stop te zetten. Bovendien vreezen de tegenstanders van dit verdrag, dat het Frankryk zou kunnen betrek ken in een conflict, dat alleen Rusland aangaat en waarmee geen directe Fransche belangen zouden zijn gemoeid, terwijl zij betwijfelen of de militaire bystand van Sovjet-Rusland, dat in het Oosten door Japan wordt bedreigd, wel eenige reëele waarde voor Frankrijk kan hebben in geval van nood. Het is niet waarschijnlijk, dat de oppositie eenig succes zal hebben. De Fransche regeering en de radicaal-socialisten, alsmede vrijwel geheel de uiterst linksche zijde, wenschen dit pact, waarvan alle „Deutschfeind- lichkeit" wordt ontkend. Niet-ratificatie zou volgens hen Sovjet-Rusland gevaarlijk froissee- ren. Het is bovendien volkomen aangepast aan de Volkenbondseischen en heeft een uitsluitend defensief karakter, terwijl de daarin vervatte verplichtingen strikt beperkt blijven tot Europa. Het is wel opvallend, dat juist nu, tijdens de debatten in het Fransche parlement over de ratificatie van het Fransch-Rus- sisch Pact, geruchten de ronde doen, dat Litwinow en maarschalk Toechatsjevski zoowel te Londen als te Parijs pogingen hebben aangewend om ook Engeland in de Fransch-Russische samenwer king té betrekken en de wederkeerige bystands- verplichting uit te breiden tot het gebied buiten Europa. Rusland zou, sinds het opzienbarend bezoek van een Japansche missie aan Berlijn, welke daar niettegenstaande de Duitsche ras senleer demonstratief werd gefêteerd, meer dan ooit bedacht zijn voor een gelyktijdigen dubbe len aanval van Duitschland in het Westen en van Japan in het Oosten op zyn territoir. Om zich tegen deze eventualiteit te dekken zou Rusland de samenwerking zoo georgani seerd wenschen te zien, dat Frankryk en Enge land met hun vloten Rusland in het Verre Oos ten te hulp zouden komen, -Waartegenover Rus land zelf zich zou verplichten zyn militaire hoofdmacht voor Europa te reserveeren. In Engeland zouden Litwinow en maarschalk Toechatsjevski een gewillig oor voor dit wereld- omvatteiïd denkbeeld hebben gevonden, maar Parijs zou voor een dergelijke uitbreiding van zyn verplichtingen niets voelen. Erg waar schijnlijk klinkt dit alles niet, hoe zeker het ook is, dat Sovjet-Rusland, bezeten door angst voor Duitschland en Japan, zooveel mogelijk toenadering tot West-Europa zoekt. Het is im mers nauwelijks aan te nemen, dat Engeland en Frankryk terwille van het Verre Oosten de nieuwe Duitsche vloot zoo goed als vrij spel zouden willen laten in de Europeesche wateren en dat Sovjet-Rusland in de beslissende stonde niet dat het zwaarst zou laten wegen, wat voor zyn belangen dan het zwaarst wegen moet. Het collectieve veiligheidssysteem in Europa is al zoo moeilijk sluitend te maken, dat het waar lijk vermetel schijnt het thans reeds tot andere wterelddeelen te willen uitbreiden. Veeleer mee- nen wy dan ook in deze geruchten op dit oogenblik en onder de huidige omstandigheden een poging te moeten zien om zoowel Duitsch land als Japan met een preventief werkende intimidatie tot nadenken te stemmen of om het verzet in het Fransche parlement tegen de ratificatie van het Fransch-Russische pact als zijnde te bezwarend voor Frankryk te stijven. Frankryk zocht in Sovjet-Rusland compensa tie voor het verlies van den door het Abessi- nisch conflict in beslag genomen Italiaanschen vriend en wil zich alleen tegen het Duitsche gevaar in Europa zoo goed mogelyk bescher men. Verder gaan de Fransche verlangens voor het oogenblik niet en zouden zy wel verder gaan, dan zouden zy in Frankryk een grooteren en moeilijker te overwinnen tegenstand onder vinden. et bezit van een goede teint is niet afhankelijk van meerdere of mindere welstand, of van de tijd die men aan de ver zorging van de huid kan besteden. Millioenen vrouwen hebben een eenvoudige, weinig-kostbare methode gevonden om een na tuurlijke, stralende schoonheid te bezitten die haar leeftijd logenstraft: de Palmolive schoon heidsbehandeling Waarom deze behandeling zoo „anders" is, haar goede resultaten zoo snel zijn waar te nemen en zoo lang nawerken Omdat Palmolivewordt samengesteld uit olijf-en palmoliën .vermengd volgens een geheim recept. Schoonheidsspecialisten bevestigen dat olijfolie op lichaamstemperatuur „smelt" en diep de po riën binnendringt zonder deze te irriteeren of te vergrooten. Palmolive reinigt grondig doch voorzichtigzij verwijdert alle ongerechtigheden en maakt de huid fluweelzacht, aantrekkelijk Masseer Uw gelaat, hals en schouders twee maal daags met warm Palmolive-schuim. Bij het afspoelen eerst warm, dan koud water ge bruiken. Neem ook dagelijks een voetbad met Palmolive zeep zoo zuinig in het gebruik. Dit houdt Uw voeten in goede conditie Groote hoeveelheden de zer beroemde schoonheids- olie worden bij de bereiding van eikstuk Palmolive zeep gebruikt - om charme en schoonheid te geven en de teint der jeugd te behouden De Haarlemsche Rechtbank heeft hedenmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen den 46- jarigen bankier Schaap uit Wormerveer, die verdacht was van verduistering van een totaal bedrag van ruim 770.000, ten nadeele van de cliënten zijner bankinstelling. Verdachte haalde effecten uit de safe van deze cliënten en beleende die waarde-papieren dan by een bank te Amsterdam. Hy trachtte op deze wijze een faillissement te voorkomen. Voorts werd hij verdacht van verduistering van effecten van de vereeniging „Wilhelmina- park" te Wormerveer, welke effecten hij als penningmeester van de propagandaclub dezer vereeniging onder zich had. De Officier van Justitie eischte zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis en verzocht teruggave van de effecten aan de eigenaars. De Rechtbank veroordeelde den bankier hedenmorgen tot jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Overwogen werd, dat hier van een zeer ern stig misdrijf sprake is, waarvoor een zware straf noodzakelijk is. De Rechtbank achtte niet bewezen dat verdachte effecten van de stroom- verkoopmaatschappij „Zaanland" door middel van valsche sleutels uit de safe gehaald heeft; de verduistering der effecten van „Wilhelmina- park" verklaarde zij echter bewezen. De Rechtbank beval verder afgifte van de verduisterde effecten aan de safehouders en eigenaars. Acht dagen nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan zullen die effec ten terug gegeven moeten zijn. tengevolge van het vriesweer losgeraakt en in zyn volle lengte neergestort voor de poort. De hoogte der steenmassa is ruim 1% meter en de drie poortgangen zyn volkomen versperd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreu ren, ondanks het nogal vrij drukke verkeer onder de poort. Teneinde ongelukken bij even- tueele verdere instortingen te voorkomen heeft de politie het verkeer omgeleid. Te IJmuiden is binnengekomen de logger „Katwijk" K.W. 153, met aan boord vier op varenden van den Belgischen motorkotter A. 4, thuisbehoorende te Antwerpen. Het vaartuig werd door den logger in zin kenden toestand bij Terschelling opgepikt en op sleeptouw genomen. Tydens het sleepen is het scheepje gezonken. De bemanning was in middels op den logger overgegaan. Zij zag geen kans meer haar bezittingen te redden. De kotter, welke afkomstig is uit Antwerpen, is tien mijl N.N.O. van het vuurschip Texel ge zonken. Van de Poort Waarachtig, dateerende uit het jaar 1388, en deel uitmakende van de oude vestingwerken van Maastricht, is Woensdag de borstwering afgevallen. De poort is gelegen tegenover de Begijnenstr. bij de Zwanengr. De geweldige steenbrok, welke over de geheele breedte van de poort stond, is vermoedelijk Woensdagavond is te Bakel de villa 't Zand, eigendom van den heer J. Vriends, tot den grond toe afgebrand. De familie Vriends werd, terwijl zy aan tafel was, zoo plotseling door het vuur overvallen, dat men niets kon redden dan eenige klee- dingstukken, die aan den kapstok hingen. De gealarmeerde brandweer van Bakel kon met haar ouderwetsche handspuit niets tegen het vuur uitrichten. De geheele villa met in ventaris o.m. de kostbare bibliotheek van den heer Vriends, die een bekend natuur-historicus is, ging verloren. De brand is ontstaan in de stookinrichting der centrale verwarming. De zeer aanzienlijke schade aan huis en inboedel wordt door ver zekering gedekt. In den afgeloopen nacht, omstreeks één uur, werd de brandweer te Den Haag gealarmeerd voor een binnenbrand, welke uitgebroken was in het gebouw van de Polikliniek van de Vol harding, aan den Gedempten Burgwal. Het bleek, dat in een kleerenkast op de le etage, waarin de kleeding der werkvrouwen en van den liftboy waren geborgen, brand was ontstaan. Men waarschuwde onmiddellijk den voorzit ter van de Volharding, den heer W. M. Met man, die spoedig ter plaatse was en alle noodige voorzorgsmaatregelen liet nemen voor de veilig heid van de zieken, welke in het nevengebouw worden verpleegd. Voor alle zekerheid werden de patiënten, vertoevende op de 3e étage, naar een ander deel van het gebouw overgebracht. Nadat de brand met een straal op de water leiding gebluscht was, kreeg de dienstdoende zuster opdracht om een oogje in het zeil te houden. Dit bleek geen overbodige maatregel te zijn, want tegen vier uur werd de brandweer opnieuw gealarmeerd, nadat de zuster tot haar schrik tot de ontdekking was gekomen, dat de ver- bandkast, welke zich in de nabijheid van de afgebrande kast bevond, in brand stond. Onmiddellijk gingen twee spuiten uit de Prin sestraat en van den Rijswijkscheweg naar het gebouw, waar men met twee stralen op de waterleiding het vuur ook ditmaal tot deze kast wist te beperken. Een gedeelte van den vloer brandde evenwel uit. De brandweer bracht de overblijfselen van de afgebrande kast met inhoud naar buiten en bleef nog geruimen tijd water geven. Reeds bij het uitbreken van den eersten brand waren de doctoren Wittop Koning en Van Heel derwaarts gekomen om de noodige maatregelen in het belang van de verpleegden te nemen. In het belendende gebouw bevond zich een 50-tal patiënten. De politie, onder leiding van den hoofdinspec teur Halstein, stelde een onderzoek in. Men tast nog in het duister naar de oorzaak van dezen brand, welke door het spoedig ingrijpen van de brandweer tot betrekkelijk geringe schade beperkt bleef.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7