De defensie-kwestie in Lagerhuis het Belgische premier bij Flandin Blum's toestand vrij goed Vliegtuigen boven Dessie Het nieuws van heden CHAMBERLAIN VALT BALDWIN AAN Oestasji's niet in hooger beroep DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19798 Herhaaldelijk heeft Baldwin moe- ten toegeven dat hij zich vergist heeft," aldus Chamberlain Admiraal Sueter trekt zijn voorstel in Chamberlain aan het woord Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ Internationale politieke kwesties, o.a. ook het probleem der Rijn- landzöne, besproken De verlenging van den diensttijd in België - De hoogste prijs in de wedstrijden der Olympische Winterspelen te Garmisch- Partenkirchen, het kampioenschap, gaat vergezeld van een prachtige gouden medaille, wélke hierboven is afgebeeld Z. H. ExcMgr. Dr. J. de Jong betreedt de plebanie in Utrecht Volgens Vincent Aureol zal de socialisten-leider langen tijd zijn kamer moeten houden Royalisten in hooger beroep Italiaansche bommenwerpers werden met een spervuur ontvangen De toestand bij Makalle Verwording van het menschdomDe Italiaansche jeugd oefent zich voortdurend in het dragen van gasmaskers Italië's olie-voorraden Grooter dan Commissie van Experts geraamd heeft De neutraliteitswet in Amerika Ook Commissie van Huis van Afgevaardigden keurt verlenging goed Fransch-Roemeensch handelsverdrag Roemenië plaatst wapenorder van 725 millioen francs 'n Kruiwagen Dit oud-Nederlandsch vervoermid del is 't symbool van de hulp om voor uit te komen in de wereld. Wanneer iemand een goede positie zich verwor ven heeft in de maatschappij dan heet het al heel gauw: hij is er gekomen door een kruiwagen. Intusschen is het een feit, dat een „kruiwagen" in 't leven wel gemakke lijk is maar niet afdoende helpt, 'n Enkelen keer komt iemand door 'n kruiwagen wel op een plaats, waarop hij niet hoort, doch bij gemis aan ca paciteiten glijdt hij er gewoonlijk even snel weer af! Geloof het gerust: de meesten die het tot iels gébracht heb ben in de wereld zijn er niet gekomen door een kruiwagen maar door eigen krachten, daarom is 't zoo verkeerd vooral voor jongeren op kruiwagens te hopen! Vertrouw veeleer op eigen kracht en tracht u zooveel mogelijk ie bekwamen en zelfstandig uw weg te gaan. Kruiwagens helpen niet af doende! Arrestaties berusten op verden kingen, niet op feiten," aldus de Oss. Rom. EX-KONING ALFONS OPNIEUW GROOTVADER WfDi/fSC^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen SO cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 14 Febr. (Reuter). Zooals reeds gemeld zijn hedenmorgen de debatten begon nen over het wetsvoorstel van vice-admiraal Sueter betreffende de instelling van een mi nisterie van defensie. Ter motiveering van zijn voorstel zette de vice-admiraal om. uiteen, dat het luchtafweer geschut onmogelijk de vliegtuigen kan beletten schepen te bombardeeren en dat dit juist de reden is waarom de vloot uit Malta naar Alexandrië teruggetrokken is. Wat in de ge vallen van Malta en Gibraltar mogelijk is. is het zeker ook in de gevallen van Devonport, Portsmouth, Chatham en Sheerness. De mi nister van defensie, zoo verklaarde hij verder, zou op de hoogte van de luchtvaart moeten zijn, want het luchtbombardement wordt lang zamerhand het machtigste wapen. Hij besloot met te verklaren, dat een sterk Groot-Brit- tannië de rots is en de hoop, waarop de col lectieve veiligheid van de geheele wereld rust. Lambert, een vroeger civiel lord van de ad miraliteit, spoorde aan tot wijs beleid bij de Uitgaven. De Volkenbond, zoo betoogde hij. is er niet in geslaagd den bewapeningswedloop te stuiten en den oorlog te vermijden. De Britsche veiligheid kan niet steunen op de col lectieve veiligheid, doch alleen op haar ster ken rechter arm. Hij meende, dat de lucht macht in de eerste plaats de aandacht ver dient en daarna de marine en het leger. De Labourleider Attlee kon zich wel met de grondgedachte van het wetsontwerp vereenigen, doch niet met de details. De defensie, zoo zeide hij. is één probleem en niet drie pro blemen, en wat noodig is, is eenheid in de opperste leiding, eenheid in de plannen en eenheid in de perspectieven. De conservatief Amery, die tot den rechter vleugel behoort, zeide het eens te zijn met de opvattingen van Attlee. Men moet echter de Werkzaamheden van de rüksverdedigingscom- missie niet onderschatten. Noodzakelijk is het, dat een minister van defensie wordt aangesteld met een voldoenden staf. Voor de regeering sprak daarop lord Eustace Percy. Hij verklaarde niet in staat te zijn voor- Uit te ioopen op de verklaring, die de regeering beeft toegezegd. Het gaat er om of men meer Voelt voor een rijksdefensiecommissie of voor een ministerie van defensie. Spr. wil deze vraag hiet te voren beantwoorden. De regeering zal op de kwestie terugkomen, wanneer zij haar verklaring zal afleggen. Lord Percy drong er bij de leden van het Lagerhuis op aan geen beslissing te nemen, die in gunstigen of ongun- stigen zin niet anders zou zijn dan een onjuiste beslissing. Vervolgens was het woord aan Sir Austen Chamberlain, die admiraal Sueter verzocht geen stemming over zijn wetsontwerp af te dwingen. De debatten hebben zeer groote resultaten afgeworpen, maar zij mogen eerst teneinde gevoerd worden, wanneer het vol ledige regeeringsvoorstel ontvangen is. Ver volgens richtte Chamberlain zeer heftige aanvallen op Baldwin. Hij herhaalde een reeks van verklaringen, die Baldwin in de kwestie der defensie gedurende de laatste twee jaren had afgelegd. In November 1934 had spr. Baldwin gevraagd ■Wat hij te zeggen had over het weergalooze toenemen van de Duitsche luchtvloot. Daarop beeft Baldwin toen geantwoord, dat het niet Waar was, dat Duitschland in sterkte op dit gebied Engeland nabij kwam. Op 22 Mei 1935 beeft Baldwin echter verklaard, dat aan zijn mededeelingen over de Duitsche herbewapening biets nieuws kon worden toegevoegd en dat hij hiet geloofde dat zijn getallen onjuist geweest Waren. Hij geloofde dat hij indertijd gelijk ge had heeft, maar dat hij zich toch ten opzichte van de toekomst had vergist. Noch hij. noch iemand van zijn adviseurs heeft er zich een voorstelling van gemaakt hoe keer de productie van vliegtuigen door Duitsch land in de laatste maanden is bespoedigd. Chamberlain constateerde in dit verband, dat bij zich niet herinneren kon een dergelijke ver klaring over een princiDieele kwestie van de fensie van den leider eener regeering gekregen te hebben in de veertig jaren van zijn parle mentaire ervaring. Is het dan te verwonderen, bat zich eenige personen buitengewoon be- z«rgd gevoelden? In den loop van de debatten m December 1935 heeft de eerste minister de Verbazing van het Lagerhuis en van het land gewekt door het gebruik van eenige zinnen, die hog niemand ooit gehoord had van een minis ter van de kroon. Zoo heeft Baldwin in ver band met de voorstellen Hoare-Laval verklaard, bat hij een constateering kon doen. die, naar hij Garandeerde, er zorg voor zou dragen, dat nie mand tegen hem zou stemmen. Eenige dagen later kwamen de publicaties hver deze aangelegenheid. In zijn redevoering heeft Baldwin wederom bekend zich te hebben vergist, maar hij heeft biets gedaan om op te helderen, wat hem aan leiding had gegeven tot den genoemden zin. Iedereen in Engeland heeft zich afgevraagd Wat achter de woorden van Baldwin stak. Spr., Chamberlain, heeft daar hij geenerlei officieele buichtingen bezit, geen bevredigende verklaring Sir Austen Chamberlain kunnen vinden. Hetzelfde is in iedere hoofd stad van Europa het geval geweest en een heele reeks personen, die zeer veel beter omtrent de Britsche defensie ingelicht zijn dan de meeste leden van het Lagerhuis, hebben zich dezelfde vraag gesteld. In het vervolg van zijn rede legde Cham berlain er den nadruk op, dat hij het doel matiger vond aanwezige instellingen te ver anderen dan iets nieuws in het leven te roe pen. Spr. is legen de aanstelling van een minister van defensie, aangezien deze de onbeperkte verantwoordelijkheid der civiele leiders van de drie departementen van de fensie verminderen zou. Spr. wenschte een samenvattende autoriteit te zien, die er zorg VERWACHTING: Meest matige Oostelijke =j tot Zuid-Oostelijken wind, licht tot half- bewolkt, droog weer, matige tot lichte vorst de~, ochtends, later om het vriespunt. VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig verandering. =5 WillllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliÏÏ voor zal dragen, dat de door de afzonder lijke ministers uitgewerkte voorstellen wor den samengevat tot een samenhangend ge heel. Slechts aarzelend bekende spr. dat het den eersten minister onmogelijk was een „effectief' voorzitter van de Rijksdefensiecommissie te zijn. De eerste minister heeft te veel om han den. Men moet derhalve een minister hebben, wiens taak erin bestaat hiervoor te werken. Een eerste minister is niet in staat de gecom pliceerde technische eischen van den moder nen oorlog te bestudeeren. Dat is veeleer de taai van een specialen minister. De door spr. geci teerde redevoeringen van Baldwin geven hem het recht grootere wijzigingen te eischen, op dat veilig' gesteld zal worden, dat dergelijke fouten, als die, welke Baldwin in het Lager huis binnen de laatste twee jaar heeft moeten toegeven en waarvoor hij het excuus van het Huis heeft moeten vragen, niet meer voorko men. Admiraal Sueter trok daarop zijn wetsvoorstel in, waarmede de debatten ge ëindigd waren. De rede van Chamberlain heeft in het La gerhuis groot opzien gebaard, daar het zeer on gewoon is, dat een zoo invloedrijke persoonlijk heid als Sir Austen Chamberlain het hoofd der regeering direct aanvalt. PARIJS, 14 Febr. (Reuter). De Belgische premier Van Zeeland heeft heden ruim een uur geconfereerd met den Franschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Flandin. Van Zeeland was vergezeld van den Belgischen ambassadeur te Parijs, graaf De Kerchove de Benterghem. Bij dit onderhoud hebben de beide staatslie den de belangrijkste economische kwesties, wel ke beide landen raken, alsmede de intema- tionaal-politielce problemen de revue laten pas- seeren. Zoowel van Belgische als Fransche zij de toont men zich tevreden over het resultaat der besprekingen. Alvorens naar Brussel terug te keeren zal de Belgische premier nog een onderhoud hebben met den Franschen minister van Handel, Geor ges Bonnet, ten aanzien van een accoord in za ke het grensverkeer tusschen Frankrijk en Bel gië. Men vestigt in het bijzonder de aandacht op het diplomatieke aspect van deze gedachten- wisseling. Flandin heeft den Belgischen premier op de hoogte gesteld van het resultaat der be sprekingen, welke hij te Parijs met eenige sou- vereinen en leidende staatslieden uit Centraal en Oost-Europa heeft gevoerd. Vervolgens hebben de ministers het pro bleem der Rjjnlandzöne en met name het Locarno-pact tijdens hun onderhoud aan een beschouwing onderworpen. Flandin verklaarde na afloop der besprekin gen, dat het onjuist is, de verlenging van den militairen diensttijd ais de consequentie te be schouwen van het Fransch-Belgische militaire verdrag van 1920. Deze verlenging van diensttijd is uitsluitend het gevolg van Belgische overwegingen. Frankrijk en België zijn all:en jegens elkaar gebonden door het Volkenbondshandvest en het verdrag van Locarno. Het Fransch-Belgische militaire verdrag van 1920 is slechts een uitvoe- rings-accoord, dat op geen enkele wijze in vloed zou kunnen uitoefenen op de Belgische militaire politiek. V - 'V; AIX EN PROVENCE, 14 Febr. (Reuter). De Oestasji's verklaarden, dat zij het aan mr. Des bons overlieten om een beslissing te nemen of zij in hooger beroep zouden gaan. Deze heeft hun thans getelegrafeerd, in over eenstemming met den verdediger Saint Auban. niet in hooger beroep te gaan tegen het von nis van de rechtbank. Derhalve zijn de Oestas ji's voornemens geen beroep aan te teekenen. PARIJS, 14 Febr. (Reuter). Volgens aan de woning van Léon Blum ingewonnen in lichtingen geeft diens toestand geen reden tot ongerustheid, doch niettemin heeft hij een onrustigen nacht doorgebracht met verhooging van temperatuur. In de vestibule is een register neergelegd, waar talrijke per soonlijkheden hun handteekening in hebben geplaatst. De socialist Vincent Aureol deelde in de wan delgangen der Kamer mede dat Blum's toestand ernstige zorg behoeft wegens de door de wond veroorzaakte bloeduitstorting. Hij zal vrij lang zijn kamer moeten houden. Volgens Aureol zou den de gevolgen heel ernstig zijn geweest in dien Blum niet onverwijld hulp had gekregen en hij sprak de hoop uit dat de voorzitter der socialistische fractie ondanks zijn leeftijd van 64 jaar geheel zal genezen. Dr. Paul, de politie-medicus, verklaarde na het onderzoek dat de wonden dieper waren dar. aanvankelijk werd medegedeeld. Dr. Paul heeft ook Monnet onderzocht, die naast Léon Blum zat toen deze werd aangeval len. Hij constateerde lichte kneuzingen aan den linkerslaap en aan het rechteroogbeen. Mevrouw Monnet liep een lichte kneuzing aan den neus wortel op, alsmede een kneuzing boven de DESSIE, 14 FebrOpnieuw zijn Italiaan sche vliegtuigen boven Dessie verschenen, waar zij met een spervuur werden ontvangen. Een van de toestellen moest halverwege terugkeeren, hetzij omdat het door het af weergeschut was getroffen, hetzij omdat het op andere wijze in ongereede geraakte. Het vliegtuig ontdeed zich boven de omgeving van de stad van zijn bommen. Alvorens boven Dessie te verschijnen bombar deerden de vliegtuigen de dorpen in het gebied Mephtoyesu, waar volgens berichten van Abes- sinische zijde twee boeren en drie kinderen wer den gedood. Volgens berichten uit de zelfde bron .bombar deeren de Italianen dagelijks de dorpen in dit gebied, waardoor vele slachtoffers vallen. Van Abessinische zijde wordt medegedeeld, dat Makalle geheel door Abessinische troepen is ingesloten. Onder bescherming van het geacci denteerde terrein zijn de Abessiniërs tot onge veer 4 K.M. van Makalle opgerukt en hebben zij een ring rond de stad gesloten. Aangezien de Abessiniërs niet over verdragend geschut beschikken, verwacht men, dat de Ita lianen eerst over eenigen tijd door gebrek aan levensmiddelen gedwongen zullen worden de stad op te geven. Van Abessinische zijde wordt verder medege deeld, dat het bezoek van maarschalk Badoglio aan Makalle in een vliegtuig heeft plaats gehad. Verder wordt medegedeeld, dat een karavaan van het front bij Makalle via Dessie naar Addis Abeba 22 dagen noodig heeft gehad, aangezien de wegen tengevolge van den regen bijna niet begaanbaar zijn, waarbij nog komt, dat de aan zienlijke materieel-transporten naar het Noor den de straten sterk belasten. Hierom wordt het verkeer tusschen Addis Abeba en Dessie met vliegtuigen gehandhaafd. ADDIS ABEBA, 14 Febr. (Reuter) Een of ficieel communiqué meldt: „Ras Desta meldt uit Sidamo, dat 650 Eritreesche soldaten zich met hun wapens en bepakking hebben overgegeven. Driehonderd anderen hadden eveneens hun voornemen te kennen gegeven, zich te onder werpen doch naar het schijnt hebben zij eet, verkeerden weg genomen en zijn zij verdwaald." ASMARA. 14 Febr. (A. N. P.) De loca.e pers publiceert een decreet waarin bepaald wordt, dat het groote aantal Askari's dat dopr Eritrea is geleverd, op grond van het schitterende ge drag der inboorlingenbataillons tijdens den strijd in den vervolge aanspraak zal kunnen maken op onderscheiding, hetgeen het den inboorlingei, mogelijk zal maken functies te bekleeden bij ae openbare diensten in de dorpen. De belangriikste functies zullen gereserveerd worden voor de ge decoreerde en gewonde Askari's. rechterwenkbrauw, terwijl op haar rechterbeen sporen van een schop werden aangetroffen. Zooals reeds in het kort gemeld, is hedenmor gen een 32 jarige verzek3ringsagent gearresteerd Hij verklaart evenwel, dat hij wel bij de mis handeling aanwezig is gew:est, doch er niet aan heeft deelgenomen. Hij is vroeger lid van de „Action Franqaise" geweest maar reeds ja ren geleden uitgetreden. De leiders der .Action Franpaise" hebben bij den Consul d'Etat een request inge diend, waarin zij de annuleering van het ontbindingsdecreet vragen. Naar aanleiding van het incident heeft de so cialistische partij te Parijs aanplakbiljetten aan gebracht, waarin wordt medegedeeld, dat de socialisten aan alle arbeiders-, republikeinsclie en democratische partijen hebben voorgesteld massademonstraties te houden in geheel Frank rijk, teneinde „de republiek te bevrijden van de strijdhonden, de misdadige fascistische aan stichters in de rechtscbe pers en hun helpers welke zich klaarblijkelijk bevinden onder de leiders van de politie, de rechterlijke macht en de legerleiding." ROME, 14 Febr. (Reuter). Zonder nauw keurige cijfers te noemen wordt in offi cieuze Italiaansche kringen verklaard, dat de petroleumvoorraden van Italië op het oogenblik aanzienlijk grooter zijn, dan de schattingen van de Commissie van petro- leum-deskundigen te Genève. Anderzijds acht men het feit, dat de com missie zoo snel tot een conclusie is gekomen eigenaardig, en men vermoedt, dat deze haast ten doel had de Commissie van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten te beïnvloeden, door het rapport van Genève te zijner beschik king te stellen, alvorens de commissie bijeen komt. De feiten hebben bewezen, aldus zegt men te Rome, dat de Geneefsche manoeuvre niet het gehoopte gevolg heeft gehad. WASHINGTON, 14 Febr. (Reuter). De Com missie van Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden heeft eenstemmig besloten de huidige neutraliteitswet te verlengen tot 1 Mei 1937. Het ontwerp is vrijwel gelijk aar het ontwerp, dat is aangenomen door de sena- toriale Commissie voor Buitenlandsche Zaken Vermoedelijk zal de verlenging van de neu traliteitswet 17 Februari in het Huis van Af gevaardigden worden behandeld. Het debat zal worden beperkt tot 40 minuten. Een meerder heid van 2/3 zal noodig zijn om deze wet te doen aannemen. PARIJS, 14 Febr. (Reuter). Volgens een be richt uit Boekarest aan de „Agence Economique et Financière" heeft Roemenië als gevolg van het onlangs in Parijs onderteekende handels- en financieele verdrag, in Frankrijk een wapen- order geplaatst van ongeveer 725 millioen francs. De defensie-kwestie in het Lagerhuis; scherpe aanval van Chamberlain op Baldwin; admiraal Sueter trekt zijn voorstel in. In Italiaansche kringen te Rome wordt ver klaard, dat de door Italië opgeslagen olie-voor raden veel grooter zijn, dan de commissie van experts te (genève geraamd heeft. Oestasji's gaan niet in hooger beroep. De toestand van Léon Blum is vrij goed. Dr. Schacht wees Vrijdag in een te Bremen ge houden rede uitdrukkelijk alle valuta-experi menten af. Commissie van Buitenl. Zaken van het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft zich voor verlenging van de huidige neutraliteits wet uitgesproken. De Belgische premier, Van Zeeland, heeft met Flandin uitvoerig den poütieken toestand be sproken. De Eerste Kamer heeft met 2411 stemmen het wetsontwerp tot bezuiniging op de onder wijsuitgaven aangenomen. Aandeelhoudersvergadering van de K.E.M.A. heeft de regeeringsvoorwaarden aanvaard, zoo dat het bedrijf te Arnhem blijft. Voordracht van den directeur der K.L.M. over het lange afstandsverkeer. Mededeelingen over de daling der inkomsten van belastingplichtigen. VATICAANSTAD, 14 Febr. (Reuter). De „Os- servatore Romano" publiceert inlichtingen uit Duitschland inzake de arrestatie van mgr. Wolker, den voorzitter van de Katholieke Duit sche Jeugd en van 150 geestelijken en leeken, allen jeugdleiders. Het blad voegt hieraan toe, dat de bijzonder heden, welke zijn vernomen een arrestatie niet rechtvaardigen. De arrestaties zijn verricht op verdenkingen, niet op feiten. Maanden en maanden lang was het centrum van de Ka tholieke Actie een object voor de aanvallen van de Nationaal-socialisten, alleen omdat hier van een religieuze actie uitging. Men heeft thans lastige getuigen en slachtoffers van de ze heftige aanvallen doen verdwijnen, waar voor men vergeefs een rechtvaardiging zocht. ROME 14 Febr. (Reuter). Prinses Beatrice Torlonia, dochter van ex-koning Alfons, heeft het leven geschonken aan een dochter. Het meisje zal bij het doopsel den naam Alessandra Vittorio ontvangen. h UVV,VVnuuiiiiiniii»);/»;;// S#? Stand op Zaterdag 1 uur van. 754 Vorige stand: 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1