STADSNIEUWS Laatste Nieuws DE VR00UJKE| VOND DIEFSTAL BIJ HET HAARLEMSCHE SPUI Haarlem, 16 Febr. Een raad voor de Luchtvaart? GEEN SPRAKE VAN! HEDENAVOND ^"1 ZONDAG 16 FEBRUARI 1936 Hoogheemraadschap „Amstelland" Geert „schromelijke geldverspil- ling" volgens Ged. Staten Programma Raadselconcert MUZIEK RAADSEL-CONCERT H. O. V. Soliste: Hanny Scheffelaar Klots, viool JJ'as, mocht wel de groote opkomst der dames Vleten. Een ondeugende kennis maakte de op merking dat dit wel eens verband zou kunnen !'°uden met het raadselachtige karakter der 'ouw, maar we kunnen dit zoo maar niet voet- loots aannemen, en zeker natuurlijk onze leze- 6ssen niet. b, Maximum snelheid in de gemeente Rennebroek Entree 50 ct. Familie Hofman in 't Geb. St. Bavo, 's avonds 8 u. EEN GEZELLIGE ONTSPANNINGSAVOND STEENENREGEN in de GROOTE HOUTSTRAAT Kroonlijst van Spaarnebank losgeraakt Vastenavondfeest „Alberdingk Thijm" uit eigen beurs is het, als U ingaat op ver leidelijke aanbiedingen van radio-aankoop a 1.— per week (zonder luidspreker) Laat U door 'n vertrouwd radiobureau eens inlichten wat U betaalt aan hooge rente. Wij leveren U de zoo geroemde „ERRES-RADIO" Radio-Bur. P. A. TAMMER KLEVERLAAN 176, t/o Sportveld, Tel. 14753 Koperen kioskjuffrouw Mej. Weddige van 't Stationsplein Gemeenteraad Bloemendaal VERWULFT EN PAUS ADRIAAN VI Graanmarkt, Eiermarkt, Bloemenmarkt EE-M GOEDE GR.HOUTSTR. I©6 Medisch-opvoedkundig Bureau Officieele opening door wethouder A- G. Boes JHR. J. W. SCHORER OVERLEDEN Oud-burgemeester van Sassenheim BRAND IN DE LELIESTRAAT Bewoners bijtijds gered AGENDA BURGERLIJKE STAND Apotheekdiensten 17 Februari Bred erode" (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Commissie-Kooien adviseert tot instelling ervan Bananen-vervoer naar België Nederlandsche Regeering tracht bedreigde belangen te beschermen Engeland en Amerika spelen gelijk Het ijshockey tournooi te Garmisch Het lid der Provinciale Staten van Noordhol land Mr. W. de Rijke, had de volgende vra- Sen bij Gedeputeerde Staten ingezonden: Heeft Uw College kennis genomen van het bericht in de „Telegraaf" van Maandag 20 Ja nuari j.l. betreffende het Hoogheemraadschap ".Amstelland"? (Op een werkbegrooting van 1 631.een bedrag van f 23.000.aan allerlei baantjes, bureaukosten en dergelijke, en, on danks voldoende Grootboekbezit, een heffing van f 0.50 per Hectare). Is dat bericht (geheel of in hoofdzaak) hist? Zoo ja, wil Uw College dan mededeelen: a. hoelang het Hoogheemraadschap reeds op dergelijke wijze het geld van de boeren ver- Wist? b. wat Uw College daartegen gedaan heeft °f denkt te zullen doen? c. of Gedeputeerde Staten reeds overleg heb ben gepleegd met hun ambtgenooten in Zuid- noliand en Utrecht, teneinde te geraken tot apheffing van het Hoogheemraadschap „Am stelland" en of Provinciale Staten spoedig een foorstel van die strekking mogen verwachten? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt »ls volgt: Bovenbedoeld bericht, waarvan ook Gedepu teerde Staten hebben kennis genomen is, voor Zooveel dit den indruk wekt, dat het Bestuur van het hoogheemraadschap Amstelland zich 8an „schromelijke geldverspilling" zou schul dig maken, niet juist. De taak van het hoogheemraadschap, dat 8pne waterstaatkundige eenheid vormt, welke ych over een gebied van ongeveer 30.000 H.A. Uitstrekt bepaalt zich niet tot het onderhoud van de in dat bericht bedoelde uitwaterings sluizen in den Zeeburg en Diemerdijk, waar door in elk der jaren 1923—'24 tot en met I934'35 gemiddeld een bedrag van rond f 1600 Iderd besteed en waarvoor op de begrooting voor het jaar 1935'36 een bedrag van f 4600 d'erd geraamd. In hoofdzaak toch behoort tot be taak van het Bestuur de zorg voor den kemeenen boezem ter grootte van ruim 800 H.A., be zorg voor het diep- en schoonhouden van 8Üe wateren, die daarvan deel uitmaken, als mede het houden van toezicht op den water- keerenden ring van het hoogheemraadschap eU op de in dien ring gelegen werken. Een koed beheer van een boezemwaterschap met be taak en van de grootte van Amstelland ver acht uiteraard eene vrij omvangrijke bestuurs inrichting. Aan 15 gesalarieerden wordt in to- 'kal f 9250.— per jaar aan salaris betaald. De kosten van het beheer kunnen uit de ren- van het Grootboekbezit, ten bedrage van 1 5000.'s jaars, slechts ten deele worden be dreden. Gedeputeerde Staten hebben reeds in het be lli! van het vorige jaar met hunne Ambtge noten in de provincie Zuid-Holland en Utrecht °veriegd, of wellicht, bijv. door eene eenvou- biger inrichting van het hoogheemraadschap. 2°oals ook in andere waterschappen wel is ge schied, eene besparing van kosten zou kun nen worden verkregen. Met voornoemde Ambt- kenooten zijn zij van meening, dat tot het doen v®n stappen in deze richting inderdaad aanlei- bihg bestaat. Waar echter het hoogheemraad schap als gevolg van den aanleg van het ka baal AmsterdamBoven Rijn waarschijnlijk óf °Pgeheven óf ingrijpend gereorganiseerd zal boeten worden, hebben zij zich intusschen af gevraagd of ten behoeve van eene wellicht eerst enkele jaren te bereiken kostenbesparing bans nog eene eenigszins beteekenende wijzi ging van het reglement voor het hoogheem- radschap moet worden ter hand genomen, eene Wijziging, welke vele werkzaamheden en be kommeringen met zich zal brengen. Met hun- ba genoemde Ambtgenooten meenen zij deze l'caag in ontkennenden zin te moeten beant woorden; zij zijn derhalve van oordeel, dat de hriehting van het hoogheemraadschap eerst bader in studie zal moeten worden genomen, badat bekend zal zijn, welke wijzigingen door "eh aanleg van bovengenoemd kanaal in den Waterstaatkundigen toestand van het hoog heemraadschap zullen ontstaan. Het is niet met zekerheid te zeggen, wan eer het kanaal, voor zoover Amstelland daar bij belang heeft, gereed zal zijn. De reeds plaats ?ehad hebbende stichting van bemalingsinstal- 'kties voor die gedeelten van den Overdiemer- bolder, den Gemeenschapspolder en den Aets- -lclschen polder, welke ten gevolge van den ?8hleg van genoemd kanaal afzonderlijk zul- eh moeten worden bemalen, wijlt echter op Ecri spoedig inzetten van de werkzaamheden. die hier Bach of Handel of een of anderen Italiaan te hooren hebben gemeend. Het Brandenburgsche Concert van Bach viel vanzelfsprekend gemakkelijker te herkennen; maar of dit nu het tweede was of het zesde: kijk, daar moet je dan toch wel een heel soiled muzikaal geheugen voor hebben, om dit zoo maar, bij het hooren der beide deelen, te bepa len! Het zou later blijken dat het noch twee, noch zes was, doch het derde Brandenburgsche Concert. Wie zou niet gezworen hebben dat het eerste na de pauze gespeelde werk, een of andere mo derne Fransche suite was, en hoeveel zullen er zijn, die nog onthouden hebben, dat dit werk uit drie deelen bestond der suite voor fluit, klarinet en harp plus strijkorkest, door dirigent Schuurman zelf geschreven, en als we het juist hebben, na de eerste uitvoering op 29 Maart 1932 niet meer gehoord? We gelooven stellig, dat de invulbiljetten eigenaardige verrassingen zullen opleveren bij de vermelding van dit werk, en zijn er dan ook zeer benieuwd naar. De Zigeunerweisen van Pablo de Sarasate zullen voor de meesten wel geen moeilijkheden hebben opgeleverd, noch de Capriccio Espagnol van Rimsky Korssakov, waarmee dit prachtige 'concert werd besloten. Want, èn de samenstel ling, zooals men ze hierboven heeft kunnen vol gen, èn de uitvoering door de musici zelf kon ons ten volle bevredigen. Er werd uitstekend ge musiceerd. Vooral Hanny Scheffelaar Klots als violiste mag een extra woord van lof voor haar supe rieur vioolspel niet worden onthouden. Wat bloeide die toon prachtig op, vooral in de vir tuoos vertolkte compositie van Sarasate, die haar bijzonder goed ligt, en welk een tempera ment bleek hier weer opnieuw uit die virtuoos gestreken snellere deelen. Ze had dan ook een zeer groot succes, wat ze spontaan deelde met Frits Schuurman en de zijnen, die zorgden voor een adequate, accurate begeleiding. Ten gerieve van onze lezers, die deel geno men hebben aan dit Raadsel-concert, waarvoor als prijzen passe-partouts waren uitgeloot voor de concert-series, herhalen we hieronder het programma zooals het zou hebben geluid wan neer, in de plaats van de raadselachtige cijfers zonder meer, de titels der gespeelde werken en van de componisten hadden gestaan. Drie stukken voor strijkorkest H. Purcell Vioolconcert in C A. Vivaldi Derde Brandenburgsch Concert' J. S. Bach Drie deelen uit de suite voor Fluit, Clarinet, Strijk-orkest en Harp Frits Schuurman Allegro moderato Menuett Serenade. Zigeunerweisen F- de Sarasate Capriccio Espagnol N. RimskyKorssakov We herhalen: we zijn uiterst nieuwsgierig naar den uitslag! En wie onzer lezers heeft al de nummers met naam en toenaam herkend? J. S. Wat vooral opmerkelijk was op dit bijzonder "rijdagavondconcert, dat een raadselconcert Zooals gezegd was er dus bijzonder veel animo ^or deze eigenaardige auditie, waarbij men J^aar gissen moet, welk muzikaal menu zal wor- voorgezet. We zouden de vergelijking verder |°or kunnen voeren, en kunnen beweren, dat 8h menu nog zoo gevarieerd kan wezen, maar ^8t toch meestal nogal gemakkelijk kan wor- uitgemaakt of men vleesch eet dan wel 'sch, aardappelen dan wel groenten, soep of meelspijs. Maar wat het dan precies wel is? ua, dan moet men al 'n groote epicurist zijn, ?h fijnproever van 't eerste water, om onder l6 honderden schotels die een goede kok je 5ah voorzetten de juiste benaming en aard te eten. .Gisterenavond nu was de heer Frits Schuur man deze kok in muzikalen zin. En hij heeft ll'-t auditorium een reeks schotels voorgezet om Ni te watertanden op de allereerste plaats. ?aar waarvan de herkomst nu niet zoo heel ge makkelijk te bepalen was, op een enkele na. Er Jaren werken bij die men in langen tijd niet ?.8d gehoord, andere echter weer zoo karakte- jstiek in hun stijl dat men zich moeilijk ver ben kon voor wat den naam betreft van den J'hiponist. Maar gemakkelijk had de heer Ahuurman het zijn hoorders niet gemaakt, j ^rtijk gezegd was de opgave eigenlijk wel wat te moeilijk. Zoo zullen er al heel weinig zijn ^Weest, die in het eerst gespeelde werk een ^positie van H. Purcell hebben herkend, en Jel diens drie stukken voor strijkorkest. Het Qü zeker aardig zijn om hier alle bijzonderhe te détailleeren waarop men, met meer of ?kinHai* irrnni-o v-oriQ von siflp-pn had kunnen werk te j 'ihder groote kans van slagen had .6tten, om zijn uitspraak omtrent dit 'ePalen, maar dan zou ons verslag 'n halve pa pa beslaan. Iets gemakkelijker was het tweede 6 raden, al zullen er toch velen zijn geweest, De Raad der Gemeente Bennebroek heeft de volgende verordening vastgesteld: Het is den bestuurder van een motorrijtuig verboden op de wegen in de bebouwde kom der gemeente te rijden met een gröotere snelheid dan veertig kilometer per uur. Deze maximum snelheid wordt aangeduid aan de grenzen der bebouwde kom. een gecostumeerd dansfeest, afgewisseld met tooneel en cabaret en vele attracties, terwijl voor de gecostumeerden een collectie fraaie prijzen beschikbaar is. In aansluiting op de ad vertentie wordt nog de raad gegeven met het koopen van kaarten niet te wachten tot den laatsten dag, daar de voorraad beperkt is. Men wende zich dus zoo spoedig mogelijk tot een der bekende adressen. De leden van A. T. zullen in het origineele rederijkerscostuum aanwezig zijn (natuurlijk buiten mededinging naar de prijzen). Het en semble-Nibbering verzorgt het muzikale ge deelte van den aVond, de heer Schroder heeft de balleiding, terwijl de heer Herman Moerkerk het voorzitterschap der jury heeft aanvaard. rechten inbegrepen door de VOORDRACHTKUNSTENAARS Hedenavond de vroolijke avond in het gebouw St. Bavo, door de Familie Hofman, zoo staat het in de advertentie op deze pagina. Wie dan ook hedenavond nog een paar uur tjes eens gul en hartelijk wil lachen, komt genieten van de bekende voordracht-kunstenaars in hun nieuwste repertoire. De naam van de Familie Hofman zegt alles. Verder is commen taar overbodig. Zie voor verdere mededeelingen de advertentie. Was de motregen gisteravond nu al niet be paald prettig voor de wandelaars, zij, die in de Groote Houtstraat nabij het gebouw van de Spaarnebank liepen, kregen het nog met een anderen regen te kwaad, n.l. van steenen. Om half acht viel plotseling een steen op straat, afkomstig van de kroonlijst van het gebouw. Andere steenen volgden dit voorbeeld, zoodat 't levensgevaarlijk werd om er te loopen. Een voor bijganger waarschuwde de politie, die de straat afzette, zoodat alleen nog het rijverkeer mocht passeeren. Spoedig waren eenige brandweer mannen aanwezig, die op het dak klommen en daar de kapotgeraakte kroonlijst gingen sloo- pen. Het euvel was toen spoedig verholpen en de straat kon weer vrij- gepasseerd worden. Voor zoover bekend werd geen voorbijganger gewond. Zooals reeds bekend is, geeftA. T. Dinsdag 18 Februari een vroolijken avond in de zaal van den H. K. B. aan de Tempeliersstraat. Ditmaal met ingebouwden electr. dyn. luidspreker van 119.voor slechts 1.54 per week met zeer lage rente. Komt en overtuigt U, 't is in uw eigen belang In het achthoekige kioskje, waarin twee men- schen zich niet zouden kunnen bewegen, in dat kleine huisje naast den uitgang van het sta tion, in dat karakteristieke kranten-celletje, on- afscheidenlijk aan het Stationsplein verbonden, zit mejuffrouw Sophie Weddige Donderdag 20 Februari twaalf en een half jaar. Wij plegen koperen jubilea niet in onze cou rant te vermelden, maar niemand zal zich ver ongelijkt kunnen voelen, als we aan dit jubileum even aandacht wijden. Twaalf en een half jaar verbleef juffrouw Weddige voor het grootste deel van den langen dag in haar kiosk; van 7 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds, den meesten tijd. Kranten verkoopen, tijdschriften verkoo- pen, bemiddeling verleenen etc. Honderden vaste klanten heeft ze, die een praatje met haar maken, iedere week om een bepaald tijdschrift terugkomen, treinlectuur vragenWe zijn een praatje met de jubilaresse gaan maken, vóór het loket, omdat er bin'hen geen plaats was voor een bezoeker. En tusschen den ver koop van Panorama's, Groenen, Haagsche Pos ten en buitenlandsche tijdschriften door, wer den we iets over haar pretentielooze leven ge waar Voordat ze in Haarlem kwam, beoefende z hetzelfde „vak" in het Centraal-Station te Amsterdam, maar het gaat in de bloemenstad zóó goed naar haar zin, dat ze er voorloopig niet aan denkt haar kleine home te verlaten. „Ik doe ontzettend veel aan breien en hand werken" vertelt ze, „al mijn vrijen tijd brena ik daar mee zoek. Verschillende kloosters pro- fiteeren daarvan, want die verras ik steeds met nieuwe sieraden en gebruiksartikelen „Kloosters?" vragen wij, eenigszins verwon derd. „Ja, ik ben van joodsche afkomst, maar een bekeerlinge. Twee en twintig jaar geleden ben ik in de Katholieke Kerk opgenomen. Ik doe heel veel voor Huize Thabor te Rotterdam, de zusters hebben me nu al een felicitatiebrief gezonden." Als er weer een klant geholpen wordt, heb ben wij gelegenheid om even in het huisje te loeren. We zien er een gasradiator met een gasstelletje er boven op. „Dat is een miniatuur-keukentje", merken w(j op. „Het is nu wel in orde", antwoordt de klui- zenaresse, „vroeger heb ik me veel meer moe ten behelpen, want toen zat ik den geheelen winter zonder verwarming Weer een klant, een jongeman, die het laat ste vliegblad vraagt. „Die dingen vliegen weg," zegt de juffrouw, „ik kan er niet genoeg soor ten en exemplaren in hebben. Maar weet u waar ik ook heel veel in doe en propaganda voor maak? Voor de tijdschriften van De Spaarnestad, Libelle, Panurama etc. Ik mag er propaganda voor maken, omdat die uitgaven uitstekend zijn ende lectuur is goed!" Als we nog even doorpraten blijkt, dat vele klanten al op de hoogte zijn van het aanstaan de jubileum. „Wie me geluk wil wenschen, kan komen" zegt ze, „ik blijf den geheelen dag net jes op mijn post, alsof er niets aan de hand is. En 's avonds in mijn pension, bij mejuffrouw Taskin, een zuster van den praeses van War mond, is er nog gelegenheid genoeg om het feit te herdenken." We nemen afscheid, gluren nog even in dat miniatuur papier-pakhuisje en komen nogmaals tot de conclusie, dat het toch wat zeggen wil, daar een koperen jubileum in te vieren. Het zou werkelijk verdiend zijn als de kiosk Don derdag eens met bloemetjes versierd werd Wat klinkt dat ongewoon: 20 Februari re", céptie van 7 uur 's morgens tot 8 uur in den avond. Ochtendblad, London Opinion, De Vliegwereld, Avondbladbreien, borduren, zon, regen en windéén dag: bloemen!! Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal gehouden Don derdag 20 Februari, des middags te twee uur, in het raadhuis te Overveen. Er is al eens meer een vergelijking gemaakt tusschen het Spui te Amsterdam en het Verwulft. Beide toch liggen vlak tegen de hcofdader der stad. Hier in Haarlem Groote Houtstraat, in Amsterdam de Kalverstraat; hier links af naar het Spaarne, daar naar Rokin; hier linksaf eerder de tram naar Overveen, daar naar Haarlem. Bijna een jaar geleden gaven ook wij een kaartje met het toekomstbeeld en nu kennen we al eenige maanden het huidige stadsbeeld daar. Als een oase temidden van de drukke ver keersstraten lag steeds het Verwulft met zijn hooge breede boomen in het centrum onzer goede' stad. Tot Mei 1935 vond de Overveensche tram er een rustige eindhalte. De rails zijn er al dadelijk verdwenen, maar op de Oude Gracht liggen ze nog te roesten. Wat hadden de bloe- menkooplui er een prachtige staanplaats onder de hooge iepen. Maar de rustige voornaamheid zou verdwijnen en de oude iepen werden geveld en met karren weggevoerd. Zij, die iepen, waren de eerste slachtoffers van Zijne Majesteit het Verkeer. Laten we eenige tientallen jaren teruggaan. De Koningstraat had dezelfde breedte, maar nog 80 jaar geleden lag er aan het Zuideinde een brug, de Gasthuisbrug en daarover bereikte men de Botermarkt. U zegt dat is nu centrum maar in de Middeleeuwen was men daar net buiten de stad. Toen vormde aan dien kant de Oude Gracht de grens. De nafln Botermarkt was toen onbekend. Men had er de Sint Gan- golfskerk met het kerkhof. Vanuit de venster ramen en op de stoep van hun huis hebben de Verwulftbewoners menige processie zien voorbij trekken. Zoo'n processie kwam dan uit de Sint Bavo van dc Groote Markt en trok naar de St. Gangolf. Zoo o.a. 6 Februari 1521, toen er een processie-generaal werd gehouden, omdat de Kardinalen te Rome vergaderd waren geweest tot het verkiezen van een Paus. Gekozen werd toen onze landgenoot Adriaan van Utrecht. Zoo ook bij de processie op den 16en Februari 1525 op den vrede tusschen Zijn Keizerlijke Majesteit Karei V en Frankrijk, waarbij alle poorters de processie ordelijk moesten volgen. Dan herinneren we nog de processie van 13 Juni 1527 op de goede nieuwe mare dat Haar Koninklijke Majesteit een zoon had gekregen. De Oude Gracht liep in een kromme lijn van het tegenwoordig Nassauplein tot aan 't Spaar ne. Waar nog voor korten tijd tusschen Ver wulft en Oostelijk gedeelte Oude Gracht de ver- keersagent stond, is een breede brug geweest. Met de brug, de Gasthuisbrug, die van de Ko ning- naar de Gierstraat leidde maakten we boven reeds kennis. Tusschen Gr. Houtstraat en Botermarkt-Ko ningstraat is over de oude gracht een boog vormige steenen brug gebouwd en naar dit ver wulft werd ook het nieuwe straatgedeelte Ver- wuft genoemd. Dat was omstreeks het einde der 16e eeuw, want volgens het Keur- en Ge bodregister werd den 31sten Mei 15S9 geadver teerd, dat men ,,het wulfsel voor aan de Oude Gracht besteede zal." De Gasthuisbrug werd aldus in de 16e eeuw genaamd, die nu 'n verlengstuk van 't Verwulft werd tot aan 1860 In een „Bekendmaeckinge van 3 April 1531 laast men, dat men „eenige huyse vercopen sal in de Coninxstraat bij de Gast- huisbrugge met een uitgang op de Oude Gracht, bewoont bij Aeffie Luyte." De lezer begrijpt dus, dat er gevaren werd door de Oude Gracht onder de genoemde brug gen door. Het water was trouwens toen dè ver keersweg. Dat zou in de tweede helft der vorige eeuw anders worden. Reeds in 1855 kwam er 'n voorstel van het Raadslid Mr. P. Elias tot dem ping van de Oude- en van de Krayenhorster- gracht (nu Nassaulaan) teneinde die modder poelen in ruime en gezonde straten te herschep pen. Dat voorstel werd gevolgd door een adres van Mr. H. J- Koemen c.s., 9 Februari 1859. Voorstel en verzoek werden in handen gesteld van den stadsarchitect, den heer J. G. van den Arend. Tegelijk met de verontreiniging van het grachtwater werd ook gelet op het gebruik van straatriolen. Onze stadsarchitect raadt dan ook 'n goede zorg voor behoorlijke waterverversching en verwijdering van faecale stoffen aan. Die moesten zooveel mogelijk vergaard' worden, zon der in de binnengrachten, singels en het Spaarne gestort te worden. De kosten zouden 130.000 gld. beloopen. Dan volgt 23 Maart het Raadsbesluit tot demping, waarmee 3 Juli be gonnen werd en wel door het afzetten van 't Verwulft, terwijl zoowel van de Nieuwe Gracht als het Spaarne af zand werd aangevoerd. Door onvoldoende voorzorgen evenwel stortte in den morgen van 29 Juli een deel van 't Verwulft in, waarbij helaas twee werklieden den dood von den en een derde zware kwetsuren opliep. Reeds November 1860 waren Kraaienhorstergracht en Oude Gracht gedempt. Nog is te zien hoe breed het water was. Op de Oude Gracht bleef „het grint" middenin, heerlijke speelplaats voor de kinderen, bewaard; eerst Mei 1870 begon de bestrating. Twee vuilriolen werden ingemetseld met de noodige zijspruiten en vergaarputten, waarvan de bodem ongeveer een meter of vier onder 't straatniveau ligt. Nog dieper werden onder den beganen grond waterrioleeringen ten behoeve van de brandweer gelegd. In 1861 kwamen op een bepaald gedeelte tus schen Spaarne en Schagchelstraat palen, waar langs touwen konden gespannen worden om de bespannen voertuigen der marktbezoekers aan vast te zettten. Dit, ingevolge een verordening op het marktwezen, waarbij 't Verwulft, vroeger standplaats voor wagens en karren, was aange wezen als boter- en eiermarkt. Dat was evenwel kort van duur. Er werden bezwaren geopperd en intrekking van 't Raads besluit volgde. De boter, de kaas en de eieren gingen weer naar de Botermarkt en de paarden en karren kwamen weer op het Verwulft onder de bcomen. Natuurlijk was er nu .geen verwulft meer, dan alleen boven de mandenmakers- werkplaats, maar de nieuw gevormde straat be hield haar naam van Verwulft en de Oude Gracht kreeg er „Gedempte" bij. Na 1820 is op het door het Verwulft gevormde plein jarenlang graan- en zaadmarkt gehouden, maar in de 80er jaren werd het Verwulft meer gekend als aardappelen- en fruitmarkt, terwijl 't Verwulft tot voor kort vooral bekend was als bloemmarkt, ook van heesters, knollen en bollen en bloemzaden. Maar die zijn allemaal geschrok ken van het drukke verkeer en de wisselende lichtsignalen en vluchtten naar de Raaks, ook een gedempte gracht (1864). In vroeger jaren had elk huis een gevelsteen of een uithangteeken, net als zoovele barbiers nu nog een schuine staaf met schuine gekleurde strepen voor de deur hebben staan. Het eenige uithangteeken is er nog. Het Oost- en Westin- dische Worstvat en wel onder de gootlijn Ver wulft noordzijde. Wel prijken er nog twee vette varkens met een worstvat in hun midden. Daar was nog in de 80er jaren de boekhandel van Franqois Bohn. Natuurlijk is dit uithang teeken nog uit een vroeger tijdperk, toen men er worst fabriceerde voor de schepen, die naar de Oost en de West gingen. Voor dit overvolle worstvat was in vroeger jaren rechts een door steenen palen afgezette ruimte. Dat was de Botermarkt, vroeger 't Gangolfskerkhof, waar nog de Maandagmarkt wordt gehouden. Net om^ den hoek woonde vroeger Van der Pig'ge, een1 tabakszaak. Daar prijkte boven de voordeur de Gekroonde Moor. Nog ziet men een enkele maal met goud afgezette tabaksrollen als onderschei- dingsteeken, vaak ook 'n rookenden Indiaan of neger. Op den zuidhoek, zijde Botermarkt, was vroeger „het Hoogerhuis" vroeger een koffie huis. Aan de andere zijde van het Verwulft, hoek Groote Houtstraat, was vroeger „het Huis de Vier Winden". Beide gebouwen zijn met de verbreeding van het Verwulft afgebroken, even als „de Erwtenzak". Deze zaak is meteen ver plaatst naar de Jacobijnenstraat. Op den hoek KoningstraatOude Gracht was in de 80er jaren een handel in buiten- landsch gedistilleerd van A. C. Knapen. Daar is nu nog een drankhandel. En nu weer even aan den noordhoek bij de Groote Houtstraat. Daar hebben we nog zijde Verwulft kelders ge kend met een ijzeren hek er voor, dat we, jaren terug, door een auto hebben zien stukrijden. Spoedig verdween daarop èn kelder èn hek. Daar is indertijd de boekhandel Bohn geweest; tevoren was er een kruidenierszaak. Het reeds genoemde Oost- en Westindische'Worstvat werd later met het pand door Bohn bezet, vereenigd. Thans zijn de Ei-ven Bohn al tientallen jaren in de Frankenstraat, maar als uitgeverskan toor. Nog van twee kelders willen we spreken, n.l. die der mandenmakerij, welke met de om zetting van 't Verwulft verdween en bewees van solieden bouw te zijn. Een andere is tusschen de voormalige boomen door de gemeente ge maakt. Om de toegangen is een ijzeren hek gemaakt, terwijl de bestemming duidelijk is aangegeven. Zaterdagmiddag is het Consultatiebureau van de Vereeniging voor oprichting en instand houding van medisch-opvoedkundige bureaux in Kennemerland, gevestigd aan den Konin ginneweg 65 te Haarlem geopend. Voor deze plechtigheid bestond groote belang stelling uit medische en onderwijskringen. De heer Th. Lancée, voorzitter van de ver eeniging, heette om kwart voor drie de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom. Uw belang stelling, aldus spreker, steunt ons in het ver trouwen, dat we hebben in de toekomst: een vertrouwen in de bestaanszekerheid van dit instituut. In het bijzonder verwelkomde spreker den inspecteur van het L. O., den heer H. v. d. Weijer, en de vertegenwoordigers van zuster- instituten en onderwijsorganisaties. Bijzondere hulde werd geuit voor allen, die daadwerkelijk bij de voorbereiding van dit instituut zijn werk zaam geweest, die eigenlijk de oprichting heb ben mogelijk gemaakt. Zij mogen dit bureau in de toekomst met recht hun „eigen huis" noemen. In korte trekken, verhaalde de heer Lancée oe voorgeschiedenis van het instituut. Reeds eerder bestond te Haarlem, zij het in een kleineren opzet, een soortgelijk bureau, dat uitging van de „Spaarnestichting". Toen bleek, dat een or ganisatie op breedere basis noodzakelijk ge worden was, heeft zich een comité gevormd, dat reeds aanstonds van vele zijden betuigingen van sympathie en toezeggingen van steun ont ving. Prof. Rumke en de voorzitter en secretaris van het Amsterdamsche bureau hebben hei comité van voorlichting gediend bij de oprich ting der vereeniging. Deze ontving den weidschen naani van Kennemer vereeniging tot oprich ting en instandhouding van medisch-opvoed kundige bureaux. Het eerste doel, de oprichting, is dezen middag een feit geworden; moge de blijvende belangstelling van het publiek er voor zorgen, dat ook het andere doel, de instandhou ding bereikt moge worden. Wethouder A. G. Boes kreeg hierna het woord tot het uitspreken van de officieele ope ningsrede. Spreker zeide, dat hjj* aanvankelijk met eenige schuchterheid de uitnoodiging had aangenomen, doch de geestdrift van mej. mr. dr. Lekkerkerker had hem tenslotte overreed. Bij de benarde geldelijke positie van de ge meenten moeten alle hooge verwachtingen op toegezegden steun etc. vrijwel steeds op teleur stellingen uitloopen. Toch kan het Haarlemsche bureau verzekerd zijn van den moreelen steun van het gemeentebestuur, welke de eigenschap heeft niet de begrooting te drukken. Reeds het feit zelf van de oprichting wijst er op, dat er dringende redenen en krachtige argumenten moeten 'bestaan. Wij zijn er van overtuigd, dat het consultatiebureau van groot algemeen be lang is, n.l. geestelijke hygiëne: prophylaxis van alles, wat tot verminking van de persoon lijkheid bij den opgroeienden mensch en tot maatschappelijke verwording voeren kan. Eigen lijk is dus de naam consultatiebureau niet geheel juist, waar de werkingssfeer zich ook uit strekt tot genezing en verbetering van kind en omgeving. De heer Boes bracht vervolgens hulde aan mej mr. dr. Lekkerkerker, die het werk der medische opvoedkunde in ons vaderland ge- introduceerd heeft en tot de oprichting van het Haarlemsche bureau zooveel heeft bijgedragen. Moge het instituut een mooie toekomst tegemoet gaan tot heil van jeugd en maatschappij. Verder werd het woord gevoerd door mr. Heerkens Thijssen, voorzitter van „De Spaarne stichting", door mej. B. H. C. Tibaut, mej. M. M. Kaars Sijpesteyn, mej. K. Roemswmckel, mej. mr. E. Hille, alle namens instituten uit andere ste den resp. Amsterdam, Den H.aag, Utrecht en Rotterdam en den heer Geerts, namens het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, afd. Haarlem. Medische medewerkers van het bureau zijn dr. Posthumus Meyes, A. Y. van der Meulen en mevr. dr. Mees; sociaal werkster is mej. mr. dr. Lekkerkerker. Op 6Ö-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden jhr. J. W. Schorer, oud-burgemeester van Sassenheim, oud-griffier van den Raad van Beroep (O.) te 's-Gravenhage. De thans ontslapene was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zaterdagavond te kwart over elf uur werd brand gemeld in perceel Leliestraat 23c, nabij den Burgwal te Haarlem. In de achterkamer van het huisje, dat be woond wordt door de familie Dautzenburg, was het vuur ontstaan, dat zich in korten tijd aan het geheele huisraad mededeelde. De brand weer was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat de woning geheel uitbrandde. Wel kon zij door krachtig water te geven, de belendende perceelen redden, die er met lichte waterschade afkwamen. De oorzaak van den brand is nog niet be kend, maar hij is waarschijnlijk ontstaan door een vonk uit de kachel in de achterkamer. De bewoners, een man, vrouw en kind, die zich reeds ter ruste hadden begeven, konden zich redden, maar van het huisraad kon niets worden gered. Alleen kon een brandwacht een aantal jon ge honden uit het brandende huis redden. Een en ander trok in deze buurt groote belang stelling. Geboren: 12 Februari H. v. d. BoschOppe- laar, d.; H. G. Beentjes—Arnoud. z.; 14 Fe bruari G. M. HahnSpruijt, z. Overleden: 14 Februari C. J. V. Kehlenbrink Giroldi, 77 j., Ramplaan; A. Koek, 29 j„ Emostraat; 15 Februari H. M. Tervoert, 25 j., Emostraat. Gebouw „St. Bavo". R. K. Grafische Bond, half 10: Familie Hofman, 8 uur. Frans Halsmuseum. Eeretentoonstelling Louis Hartz, 10 uur. Stadsschouwburg. Kindermatinée, „Bruin tje Beer", 2 uur, Blijspelgezelschap „Hooge- school der liefde" kwart over 8. Frans Hals-theater. „De Familie van mijn vrouw", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Japan oud en nieuw" half 12.. „De wereldreis van Hr. Ms. K. XVIII", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater Greta Garbo in „Anna Ka- renina" (geprolongeerd), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace „De Graaf van Monte Christo", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en Zondagsdiensten der apothe ken wordt van 15 tot en met 21 Februari waar genomen door firma O. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11 en Parkapotheek, Klever parkweg 13. Gebouw „St. Bavo". R. K. Damesgymn.- vereen. „St. Leonidas" 8 uur; Meubelmakers 8 uur; „St. Marcus" 8 uur; R. K. Bevoikings- bureau 8 uur. Frans Halsmuseum. Eeretentoonstelling Louis Hartz, 10—4 uur. Stadsschouwburg. Abonnementsvoorst. 2de serie. „Ned. Indisch tooneel"; „Als je maar een baantje hebt", kwart over 8. Frans Halstheater. „De Familie van mijn vrouw", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater. „De wereldreis van Hr. Ms. K. XVIII", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater. Greta Garbo in „Anna Karenina". (Geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace. „De Graaf van Monte Christo", 2.30, 7 en 9.15 uur. Te Bloemendaal is opgericht de tennisclub „Brederode" spelende op de banen van tennis park „Brederode". Secretaris is de heer J. Kros- kinski Jr. Gr. Houtstraat 123, Haarlem, Tel. 12215, waar men nadere inlichtingen kan be komen. De door den minister van Waterstaat ingestelde commissie, welke onder voorzit terschap van Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien een onderzoek doet naar de mo gelijkheid van verhooging van de veilig heid van het luchtverkeer, heeft, vooruit loopend op de einduitkomst harer werk zaamheden, den minister bij schrijven van 11 Februari 1936 een wetsontwerp met me morie van toelchting aangeboden, houden de voorzieningen met betrekking tot de in stelling en de regeling der bevoegdheden van een raad voor de luchtvaart." Het wetsontwerp, dat in het algemeen Is geënt op de overeenkomstige regeling van de schepenwet maakt thans een onderwerp van nadere overweging b(j de regeering uit. In België worden pogingen gedaan om bij het vervoer van bananen aan de Belgische scheepvaart een meer bevoorrechte positie te verschaffen. Nederland heeft zich, zooals bekend is, op dit vervoer gespecialiseerd, zoodat door de Bel gische voornemens Nederlandsche belangen ernstig in de knel dreigen te geraken. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche Regeering ter bescherming van de desbetref fende Nederlandsche belangen zich bereids tot de Belgische regeering gewend. Zaterdagavond werd in het Ijsstadion te Garmisch de wedstrijd EngelandAmerika ge speeld voor de beslissende ronde van het Olym pisch iJshockey-toumooi. Deze uitermate span nende wedstrijd is zonder doelpunten verloopen, zoodat het einde kwam met 00. Ook de drievoudige verlenging bracht geen verandering in den stand teweeg. Het Stadion was geheel uitverkocht, terwijl honderden moes ten worden teleurgesteld. Het organisatie-Co mité besloot in verband met deze enorme be langstelling door middel van de overal in Gar misch opgestelde luidsprekers, een ooggetuige- verslag te doen geven, niet alleen in de zalen, doch ook op de straten. De spanning was buitengewoon groot, toen de beide teams den ijsvloer betraden. Voor Enge land hing het er immers in dezen wedstrijd van af of het zich door een overwinning op Amerika de eerste plaats in het tournooi zou kunnen verzekeren. De stand van de finale is thans: Engeland Amerika Canada Tsjecho-Slowakije 3 2 1 2 11 2 10 3 0 0 0 5 7—1 9 3 2—0 1 2 8—2 3 0 0-14 De heden te spelen wedstrijd tusschen Ame rika en Canada zal dus de beslissing brengen.. Als de Amerikaansche ploeg wint, eindigt zij geUjk met Engeland. Er zal dan echter geen beslissingswedstrijd worden gespeeld, maar het doelgemiddelde zal den doorslag geven. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper I Rubri ceering en gelijkvormige zetwiize. Biiiük han delstarief.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3