Groote Italiaansche zege nabij Makalle Herderlijk schrijven van Z. Em. Kard. Faulhaber 20.000 man van de troepen van Ras Moeloe- geta werden door de Italianen baiten gevecht gesteld Phillips over den toestand DE ABESSINIËRS OP DE VLUCHT GESLAGEN OVER HET LEERGEZAG DER BISSCHOPPEN Het Vaticaan protesteert Het nieuws van heden Verklaring van koning Carol DE BAROMETER MODERNE BEHANGSELS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19801 Italiaansche verliezen zouden 400 dooden en 500 gewon den bedragen Uitbundige vreugde der Italianen Badoglio's wensch vervuld Einde der operaties in het Noorden? Telegram van Mussolini aan Badoglio Bommenwerper verongelukt Mgr. Von Galen houdt een zeer felle rede tegen de terreur in het Derde Rijk De arrestaties van Priesters en leeken Onverschrokken Mgr. von Galen taal van Hodza, de Tsjechische minister-president, spreekt in de Sorbonne te Parijs bij een herdenkingsplechtigheid, ter eere van den vroeger en Staatspresident Masaryk Het Weer „Waar het Fransche leger zal staan zal zich ook het Roe- meensche bevinden Spoorwegongeluk in New York Negentien gewonden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Amerika houdt zich in het Verre Oosten aan het principe der opendeur-politiek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 16 Febr. (Reuter). Het Italiaansche legerbericht 125 luidt: „Onze troepen aan het Eritree- sche front, die sedert 11 Februari een aanvang hadden gemaakt met een offensieve beweging, hebben gisteren, den 15en Februari, bij het aanbreken van den dag een grooten veldslag geopend ten Zui den van Makalle." Over dezen veldslag komen van Italiaan sche zijde berichten, volgens welke de Ita lianen een groote overwinning hebben be haald na hevige gevechten in de Amba Aradam, een gebergte ten Zuiden van Makalle. De Abessinische troepen, die hier onder be vel staan van Ras Moeloegeta en niet minder dan 80.000 man sterk zouden zijn, zijn volgens deze berichten, na verwoede gevechten voor een deel er is sprake van 30.000 man op de vlucht geslagen. Aradam is veroverd. Sjeli- cot bezet, evenals de geheele vlakte Afgol, waar op Antalo Belsat en Adi Maiciaa gelegen zijn. De verliezen die deze hevige strijd gekost heeft, zijn vooral aan Abessinische zijde zeer groot: men schat dat 20.000 man in den loop van den slag buiten gevecht gesteld zijn. De Italiaansche verliezen zouden ongeveer 400 dooden en 500 gewonden bedragen. Een gevolg van dezen veldslag is, dat de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem, die zich in het Tembien-gebied bevinden, gevaar loopen van de overige legers afgesneden te worden, indien zij zich niet onmiddellijk te rugtrekken. „Ik moet hulde brengen aan den moed der vijandelijke soldaten", verklaarde de onderbe velhebber van den generalen staf van maar schalk Badoglio aan de journalisten. Zij heb ben zich liever laten afslachten, dan te vluch ten. En wanneer zij zich op het oogenblik te rugtrekken dan is dat omdat zij volkomen ge slagen zijn. Onze overwinning kan aanzienlijke militaire consequenties hebben in het binnenland van Abessinië. Nu wij eenmaal Aradam in handen hebben kunnen wij eventueel onze actie voortzetten in Zuidelijke richting of in de richting van het Tembien-gebied. De veldslag van Enderta is gewonnen en Enderta omvat de geheele streek gelegen ten Oosten van Makalle tot in het centrum van Aradam. De vijand trekt zich terug in de dalen van Boera en Agajen. De troepen van Ras Moeloegeta worden hierdoor volkomen geïsoleerd." Na deze uiteenzetting vraagt men zich af, aldus Reuter, of maarschalk Badoglio er ein delijk in geslaagd is zijn voornemen te ver wezenlijken, dat hij toen hij naar Oost-Afrika trok koesterde en waarvan hij ook later nog heeft blijk gegeven: een treffen met den vijand in zijn vollen omvang ten einde hem een in drukwekkende nederlaag toe te brengen. Badoglio's eerste poging in deze richting was zijn streven om op 21 Januari in Tembien met de Abessiniërs den strijd aan te binden. Doch de vijand bood toen nog te weinig houvast om dat streven te verwezenlijken. Opnieuw schijnt Badoglio thans zijn strate gische kansen schoon te hebben gezien. En Reuter meent te weten, dat het doel, dat de Italiaansche maarschalk zich reeds bü zijn aankomst in Oost-Afrika stelde, thans is be reikt. Het is in dit verband zeer zeker interessant te vermelden, aldus gaat Reuter voort, dat de groote strijd begon onder voor de Italianen niet zeer gunstige omstandigheden, gezien de strategische positie van den tegenstander. Vijf Italiaansche divisies bevonden zich in de eerste linie. Daarvan werden de divisies „23 Maart", „3 Januari", de „Sabauda" en de di visie Alpenjagers in het vuur gebracht, terwijl de divisie „Assietta" in reserve werd gehouden. De Italianen beschikten over een machtige ar tillerie, terwijl op ongeveer 19 KM. van het tooneel der operaties een klein vliegveld aan wezig was. Dit waren ontegenzeglijk twee voordeelen, die men echter in het kader van het geheel weer niet dient te overschatten; er tegenover stonden een numerieke meerderheid van de Abessiniërs en de groote bekendheid van de zwarte krijgers met het terrein, waarop zij zich te weer hadden te stellen. Hoewel de neergutsende regens de aankomst van de ravitailleeringstroepen hadden ver traagd, waren het toch uitsluitend blanke sol daten, die aan de Italiaansche zijde aan de ac tie deelnamen. Slechts de uiterste rechtervleu gel van het front werd bezet door de troepen van Ras Koeksa, doch zij zijn niet aan de ge vechten te pas gekomen. De linkervleugel werd bezet door Galla-troepen onder Italiaansche leiding. Deze vleugel is nog niet gereed met het zuiveringswerk. Het schijnt, dat het na deze gewichtige overwinning, aldus volgens Reuter, thans met militaire operaties op groote schaal aan het noordelijk front ten einde zal zijn. Immens de regens zijn nu begonnen en het neergutsende hemelwater, dat alles door dringt en vele wegen vrijwel onbegaanbaar maakt, maakt het moeilijk van de nieuwe stellingen een vruchtbaar gebruik te ma ken. De eenige actie, die nu nog mogelijk is, is het toebrengen van schade aan het terugtrek kende leger van Ras Moeloegeta. Deze actie op kleiner schaal zal des te gemakkelijker val len daar de luchtstrijdkrachten tijdens den veldslag hebben weten te verhinderen, dat uit Dessie versterkingen naar het noordelijk front werden gezonden. Aan den anderen kant is ook de mogelijkheid niet uitgesloten, dat na een algeheele zuivering van de vlakte van Afgol maarschalk Badoglio de Boeta-vlakte zal trach ten te bezetten, tén einde van de rivier, waar aan deze vlakte haar naam ontleent, gebruik te maken als beschermingslinie. Onder de Italiaansche troepen heerscht uitbundige vreugde. Zij hebben daarvan in den afgeloopen nacht op ondubbelzinnige wijze uiting gegeven. In Asmara en in de belangrijke dorpen onder Italiaansche be zetting werden groote betoogingen gehou den. Mussolini heeft aan Maarschalk Badoglio te Makalle het volgende telegram gezon den: „Het bericht van de groote overwinning van Ambaradam heeft het Italiaansche volk met vreugde en trots vervuld. Aan Uwe Excellentie en de manschappen, die met waarlijk Romeinschen moed de overwinning hebben bevochten, betuig ik mijn geest driftige hulde en de dankbaarheid van het vaderland. De bekendmaking van het officieele Ita liaansche legerbericht, dat kond deed van nieuwe successen met de wapenen aan het front in Eritrea, die Zondagmiddag om twee uur in geheel Italië door de radio geschied de, heeft overal diepen indruk gemaakt. In politieke kringen spreekt men de meening uit, dat de gemelde Italiaansche overwinning, welke is bevochten in een driedaagschen he- vigen strijd, waaraan 5 Italiaansche divisies zwarthemden en troepen hebben deelgenomen, voor het Abessinische leger een nieuwen zwa- ren slag beteekent, welke na het succes van generaal Graziani aan het Zuidelijk front ook aan het Noordelijk front de militaire superio riteit van Italië bewijst. Hoewel nog geen bijzonderheden bekend zijn, gelooft men in Italiaansche kringen, dat het in Enderta staande Abessinische leger zware verliezen heeft geleden. Men wijst er niettemin op, dat een uitbui ting van het succes met het oog op den reeds aangevangen regentijd en door het bergachtige karakter van het land voorloopig aan twijfel onderhevig is. DESSIE, 17 Febr. (Reuter). Tijdens een bom bardement in de omgeving van Dessie ont stond een ontploffing aan boord van een Ita- liaansch vliegtuig. Het toestel stortte bran dend omlaag en de vijf inzittenden werden gedood. De Italianen blijken ten Zuiden van Mak allé ten groote overwinning te hebben be haaldMet welke moeilijkheden zij in dit bergmassief te kampen hebben blijkt uit bovenstaande foto zeer duidelijk MüNCHEN, 16 Febr. (A.N.P.) Ter ge legenheid van zijn 25-jarig bisschopsjubi leum, dat hij op 19 Februari a.s. hoopt te vie ren, heeft de kardinaal-aartsbisschop van Miinchen Z. Em. Von Faulhaber, Zondag in alle kerken van zijn aartsbisdom een herder lijk schrijven van den kansel doen voorlezen, hetwelk handelt over het bisschopsambt, in het bijzonder over het leergezag, het pries terambt en de kerkelijke bestuursbevoegd heid der katholieke bisschoppen. De kardinaal legt in dit herderlijk schrijven nog eens den nadruk op het verbod, door de bisschopsconferentie van Fulda uitgevaard'gd, om bladen of boeken te lezen, waarin het leer gezag der bisschoppen wordt aangetast. De geloovigen behooren, aldus de kardinaal, eerder te luisteren naar hun bisschoppen dan naar hen, die ook op theologisch gebied het beter meenen te weten, ofschoon zij op dit punt geenerlei scholing hebben gehad, ja zelfs den catechismus voor kinderen niet kennen. Betreffende de bestuursbevoegdheden der bis schoppen in kerkelijke aangelegenheden, zegt het schrijven, dat de bisschoppen, wanneer zij in Wij vernemen van welinge lichte zijde: De Pauselijke Nuntius, Mgr. Orsenigo, heeft diplomatieke stappen gedaan bij de Duitsche regeering en een nota overhan digd, waarin door het Vaticaan een heele reeks klachten is ge formuleerd, in verband met den thans geschapen toestand in het Derde Rijk. ^,„l„„Ml,,.., Mgr. Graaf Von Galen, de bisschop van Munster zake de rechten der kerk verordeningen uitvaar digen, geen politiek voeren, doch niets anders doen dan hun rechtmatige réchten uitoefenen. Tegenover de bedekte en openlijke vervolgin gen, waaraan tegenwoordig de bisschoppen blootstaan, vraagt de kardinaal de trouwe aam hankelijkheid aan de kerkelijke leiders. Bij gelegenheid van de altaar wijding der Martelaren in de Crypte van den Dom te Xanten, heeft Mgr. Graaf von Galen, Bis schop van Münster, een predicatie gehouden, waaraan wij het volgen de ontleenen: Nadat de Bisschop eerst een scherpen aanval had gericht op het zgn. „positieve Christendom" en het Derde Rijk, ging de Kerkvorst de geschiedenis na, hoe de Kerk steeds martelaren heeft voortgebracht, die onverschrokken door woord en daad openlijk hun geloof hebben bele den, ook al wisten zij, dat zij daar door hun leven in de waagschaal stelden. Dan vervolgde de Bisschop letterlijk: „Ja volgt hen na. Om wille van Uw eigen zielen en van Uwe kinderen, om wille van ons volk. Ook wij zijn geroepen en verplicht God en het Godsrijk op aarde, onze medemen- schen, ons volk en vaderland te dienen door trouwe plichtsvervulling in het huisgezin, in onzen staat en stand, door getrouwheid, die in de vreeze Gods en in de liefde Gods ge grondvest is. Wij zijn bestemd en uitverkoren het glorierijke leger der Heiligen te vermeer deren en eens in den hemel tot het getal der gelukzaligen te behooren. Wanneer wij daarbij thans door de menschen miskend en veracht, belasterd, gesmaad, ja vervolgd, gepijnigd en gedood worden, bedenkt dan Christus' woord: „Zalig zijt gij, wanneer de menschen U haten en vervolgen, en leugenachtig allerlei kwaad van U vertellen om mijnentwille. Verheugt U en weest verblijd, want Uw loon zal groot zijn in den hemel." Ja verheugt U en weest ver blijd! Gij weet het, het is thans de tijd waar op niet weinigen van ons een dergelijk lot ten deel valt. Hoe worden de H. Kerk, de Paus, de Bis schoppen, de Priesters, de kloosterlingen, hoe worden trouwe kinderen der Kerk thans in Duitschland openlijk en onge straft geschandvlekt, belasterd en gehoond. Hoeveel katholieken, priesters en leeken VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. H Hoogste barometerstand: H 767.5 te Haparanda EE Laagste barometerstand: 738.4 te Valentia. H Zon op 7.16 - onder 5.13 - Licht op 5.43 Maan op v.m. 3.38 onder v.m. 10.51 Nieuwe Maan 22 Februari illlllllllllilllllllllllllllllillllllllllllllllllilllllllllllilllllllllllllllllllllllfH EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 Vakkundig personeel beschikbaar. Voor zelfbehangers snijden wij gratis randjes af. zijn in kranten en vergaderingen aange vallen en beschimpt, uit hun ambt ont zet, uit het bedrijf ontslagen en zonder gerechtelijk vonnis gevangen genomen en mishandeld? De directeur van het infor matiebureau der bisschoppen in Berlijn, Domkapitular Dr. Banasch zucht reeds maanden in den kerker en men heeft zijn opdrachtgevers, den Bisschoppen, nog niet eens medegedeeld, waarvan men hem be schuldigt. De door de Bisschoppen aangestelde lei der der Katholieke Jongemannen Vereeni- gingen Mgr. Ludwig Wolker is op 6 Fe bruari gearresteerd, en hoelang zal het du ren, totdat hij voor een onpartijdige Duit sche rechtbank zijn onschuld zal kunnen bewijzen? Er zijn in onze Duitsche landen versch gedolven graven, waarin de aseh rust van degenen, die het Katholieke volk als martelaren omwille van het Geloof be schouwt (30 Juni 1934), omdat hun leven voor hen een bewijs was van de meest trouwe plichtsvervulling jegens God en Vaderland, jegens volk en Kerk, terwijl de duisternis, die over hun dood gespreid ligt, angstvallig wordt toegedekt. En hoe zware druk wordt er vaak niet uitgeoefend op het geweten van ambtena ren en werklieden, ouders en onderwijzers die voor de vraag gesteld worden, te kie zen tusschen trouw jegens God en hun Christelijk geweten en het welbehagen en de gunst dergenen, van wie hun betrek king en zelfs hun levensonderhoud afhan kelijk Is. Verwondert U' niet, dat de goede God een dergelijken tijd van beproeving over ons ko men laat: Onze H. Kerk is de Kerk der mar telaren. Het antwoord op de vraag, hoe het zoover kon komen, geeft het woord, dat de Heiland gesproken heeft: „Als de wereld U haat, denkt er dan aan: Mij heeft zij het eerst gehaat. Zoo ge van de wereld waart, zou de wereld beminnen, wat haar toebehoort; maar omdat ge niet van de wereld zijt, maar ik U uit de wereld heb uitverkoren, daarom haat U de wereld. Denkt aan het woord: een dienaar is niet meer dan zijn Heer. Heeft men Mij vervolgd, dan zal men ook U vervolgen." (Jo XV 18) „Ja, het uur komt, dat allen die U het leven benemen, zullen meenen een Godsdienstige daad te verrichten. En ze zullen dit doen, omdat ze noch den Vader noch Mij kennen. Maar jk heb U dit gezegd, opdat als het uur gekomen is, gij U herinneren zult, dat Ik het U gezegd heb" .(Jo XVI 2). Na eerst nog verklaard te hebben, dat de Duitsche katholieken ook goede vaderlanders zijn en dat duizenden katholieken in den we reldoorlog hun leven voor het Duitsche vader land geofferd hebben, besloot Mgr. Clemens August Graaf von Galen zijn toespraak met een beroep op de Duitsche katholieken om te volharden en het voorbeeld van Christus en de martelaren na te volgen. PARIJS, 16 Febr. (Reuter). De koning van Roemenië heeft te Parijs na zijn bezoek aan Normandië tegenover Marcel Pays, van de „Excelsior" een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „Mijn besprekingen met uw staats lieden hebben de meest volledige overeenstem ming aan den dag doen treden tusschen onze beide regeeringen over het geheel der Europee- sche problemen. Ik heb kortgeleden tegenover uw collega's van de diplomatieke pers uiteen gezet, welke de politiek van Roemenië was. Ik kan slechts herhalen, dat deze politiek stand vastig in rechte lijn voortgaat. Deze lijn, die altijd reeds in de geschiedenis van mijn land getrokken is geweest, zal nooit afwijken. Ik heb daarvoor eens en voor al mijn konings woord gegeven." Met ernstige stem en op nadrukkelijken, afgebeten toon, voegde de koning hieraan toe: „Wat er ook gebeure, waar het Fran sche leger zal staan, zal zich ook altijd het Roemeensche leger bevinden." NEW-YORK, 15 Febr. In het westelijk deel van New-York is een luchtspoortrein op een anderen in een station stoppenden trein ingere den. Negentien passagiers werden gewond. De brandweer moest de passagiers met ladders van de straat af te hulp komen. Herderlijk schrijven van Kard. Faulhaber over het leergezag der bisschoppen; een scherpe rede van Mgr. Von Galen tegen de terreur in het Derde Rijk. Tokio ontkent, dat Litwinof is uitgenoodigd een bezoek te brengen aan Japan; geen non agressie-pact met Rusland, De „Winchester Castle" gestrandna eenige uren vlotgekomen; schip maakt slagzij. Kardinaal Verdier terug in Frankrijk. Vaticaan protesteert te Berlijn. Groote Italiaansche overwinning ten Zuiden van Makalle. Verkiezingen in Spanje kalm verloopen; eerste uitslagen wijzen op successen der Iinksche par tijen. Auto te Haarlem in het water gereden; alcohol achter het stuur kost een menschenleven. Na het ongeluk met de Ooievaar; heeft pas sagier bewilligd in de uitsluiting van aanspra kelijkheid voor de K.L.M.? De kindermishandeling te Megen; schuldige vrouw zal wegens andere mishandelingen op nieuw terecht moeten staan. Bij een grooten boerderijbrand te Oldcberkoop zijn vijftig koeien en vier paarden omgekomen. Het Bisdom Haarlem plechtig onder Maria's bescherming gesteld. Plechtige uitvaart van den overleden Commis saris der Koningin in Limburg. IVCB-competitie: Nederlaag van RKNAC tegen Geleen. Valkenburg wint van Caesar en neemt de leiding. Emos klopt VDZ. De Zweef verliest van Quirk. KNVB-compeititie: Sparta verliest van Her- mes-DVS. HBS klop: Haarlem en Ajax wint van VSV. Nederlaag van ZFC tegen Blauw Wit. NOAD verliest in Roermond. CHICAGO, 15 Febr. De onderstaatssecretaris Phillips, die kortgeleden van zijn reis naar Europa in de Vereenigde Staten is teruggekeerd en in aansluiting daarop alle problemen be treffende de buitenlandsche politiek diepgaan de met Roosevelt en staatssecretaris Huil be sproken heeft, heeft vandaag te Chicago een le zing gehouden, waarin hij bijna alle buiten landsche politieke problemen van Amerika heeft behandeld. Wat de Londensche vlootconferentie betreft, verklaarde hij, dat de lange kusten van Ameri ka en de noodzakelijkheid ver-afgelegen ge bieden te beschermen een grootere vloot ver- eischen dan die van Japan. Japan is van ds vlootconferentie vertrokken omdat het dit standpunt niet gedeeld heeft. Wat het Verre Oosten aangaat moet Ameri ka zich houden aan het principe van opendeur- politiek. Dit principe geeft allen landen ge lijke handelsmogelijkheden. Overigens mengt Amerika zich niet in de conflicten van andere landen. Sprekende over de verhouding tot Sowjet Rusland zeide Phillips, dat Amerika de betrek kingen met dit land hervat had met het doel de bestaande moeilijkheden gemakkelijker uit den weg te kunnen ruimen. De hoop op opheldering der financieele pro blemen en op een druk handelsverkeer met Sowjet-Rusland is niet in vervulling gegaan, daar de Russische regeering een regeeringslee- ning van Amerika verlangd heeft, een ver zoek dat Amerika natuurlijk heeft moeten af wijzen. De betrekkingen van Amerika tot den Vol kenbond zijn beperkt tot een medewerking in sociale en humanitaire kwesties, overigens houdt Amerika zich buiten alle politieke problemen die daar besproken worden. In de kwestie der neutraliteit streeft de regeering er naar den vrede te behouden en zich te hoeden voor een betrokken worden in de oorlogen van andere landen. De bestudeering van dit probleem !s nog niet beëindigd. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 750.0 Vorige stand: 743

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1