STADSNIEUWS Laatste Nieuws Eindelijk gesnapt Autobus in sloot Haarlem, 17 Febr. Staat van beleg te Madrid r WITTOP KONING - HAARLEM LIEFDE EN EER MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 40 jarig jubileum C. J. van den Broek Commandant van de Haarlemsche Vrijwillige Brandweer Bond van Forensen H.O.V, Een Nederlandsche avond R.K. VOLKSBOND Kring Haarlem-Noord THALIA'S KIENAVONDEN De EUwoutslaan krijgt een fietspad Ned. Natuurhist. Vereeniging „Meisjeslyceum" Feestavond „St. Raphael" Gevonden voorwerpen en dieren Tragisch einde van een nieuwen auto Het auto-ongeluk in den Kampei-singel Verzamelaar van plaids ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a f 2.25 Harmenjansweg 67a - Telef. 16100 Portemonnaie-dief, die telkens van jas verwisselde DE FINANCIEELE TOESTAND VAN HILLEGOM BURGERLIJKE STAND Buiten vervolging gesteld Kindervoeding Wielerbaan te Heemstede WEER EEN AUTO TEGEN EEN BOOM Alle inzittenden gewond AGENDA Bioscopen Amnestiebeweging onder de linksche arbeiders Alarm-toestand in geheel Spanje FRANS LAZAROM t Bekend teekenleeraar overleden NA HET ONGELUK MET DE OOIEVAAR Heeft passagier bewilligd in de uitsluiting van aansprakelijk heid voor de K.L.M.? DOOR M. E. FRANCIS Dinsdag 31 Maart zal het 40 jaar geleden zyn, dat de heer C. J. van den Broek tot Vrijwilliger bij de Haarlemsche Brandweer werd aange steld. Reeds dadelijk bleek, dat het zijn vaste voor nemen was, de opgenomen, vrijwillige taak met volle ambitie te vervullen en het aantal malen, dat hü bi) brandmelding het eerst aan het spuithuis Groote Markt was, was opmerkelijk groot. Na eerst als Vrijwilliger en later als pijplei- der uitgeblonken te hebben, werd hij op 15 Mei 1902 benoemd tot sergeant en geplaatst bij spuit No. 4, welke benoeming op 22 November 1910 werd gevolgd door bevordering tot ser geant-majoor bij spuit No. 1. Den 29sten Februari 1916 werd hij 2e lui- tenant en tevens overgeplaatst naar spuit No. 10, de oefenschool voor de vrijwilligers. Ook hier toonde hij zich volkomen op zijn plaats en het was dan ook met instemminb van het geheele korps, dat hij door B. en W., op voor stel van de toenrtialige Stafleden, op 26 April 1922 tot Commandant werd benoemd. Nu was hij eerst recht in zijn element en had hij ten volle gelegenheid, zijn veelzijdige capa citeiten en zijn gToote werkkracht te ont plooien. De eerste zorg was „snelrijdend ma teriaal", als gevolg waarvan op 16 December 1924 de eerste automobiel-gereedschapwagen in Haarlem verscheen, spoedig gevolgd door een autcmobiel-motorspuit met afneembaren, me- chanischen ladder. Voor eerste hulp in Noord werd een motorfiets met zijspan aangeschaft, waarin een babymotorspuit, ingericht voor 2 stralen. Een tweede automobiel-motorspuit van lichter model was vervolgens aan de beurt, ter wijl na de grenswijziging nog een draagbare motorspuit verscheen, ten dienste van het lan delijk gedeelte der gemeente. Op het oogenblik is weder een motorspuit in bewerking. Toen door de automatiseering van de tele foon het oproepen bij brand door het telefoon personeel onmogelijk werd, kwam na veelvul dige besprekingen een alarmsysteem tot stand, dat zijn wedergade in Nederland nog niet had. Hierdoor werd het mogelijk, aan alle vrij willigers thuis direct bericht te zenden, waar de brand was. In den loop der jaren werd deze inrichting gaandeweg verbeterd, zoodat thans binnen 2 minuten na het inkomen van het bericht, zoo noodig, de geheele brandweer ge alarmeerd is. Heeft de commandant dus veel gedaan voor alles, wat rechtstreeks in verband staat met het bestrijden van branden, niet minder had het preventieve gedeelte, het voorkomen van branden, zijn volle aandacht. Betrof dit bij zijn benoeming tot commandant alleen schouw burgen, bioscopen, enz., gaandeweg werd het toezicht uitgebreid tot andere perceelen, zoodat thans geen gebouw van eenig belang in Haar lem wordt gezet of verbouwd, of het oordeel van het College wordt gevraagd omtrent de brandveiligheid. Geen bazar, tentoonstelling, fancy-fair of iets dergelijks heeft plaats, of de commandant heeft persoonlijk de veiligheids maatregelen genomen en in de meeste geval len zelf geïnspecteerd. Hoe hij bjj zijn drukke, persoonlijke werkzaamheden daartoe altijd tijd kan vinden, is zelfs voor de collegeleden, die dagelijks met hem omgaan, een raadsel, maar het getuigt van buitengewoon groote werk kracht en niet minder groote toewijding. Bij dit alles weet hij op bijzonder prettige wijze een uitstekende discipline te handhaven. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de ge heele brandweer zich opmaakt, om 31 Maart 1936 voor hem tot een onvergetelijken dag te maken. Op welke wijze dit zal geschieden, ho pen wij nader te melden. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Algemeenen Bond van Forensen houdt Vrijdag 28 Februari, 's avonds te half 9, haar jaarlijksche algemeene vergadering in Café-Rest. Gebr. Brinkmann aan de Groote Markt. Aan de orde komen o.m. de verkiezing van twee bestuursle den, aanwijzing van afgevaardigde (n) naar de jaarlijksche alg. vergadering van den bond en mededeelingen en propaganda. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. H. van Beeck Vol lenhoven en J. B. Kayser, zijn herkiesbaar. Als vervolg van de Landen-avonden wordt Dinsdag door de Haarlemsche Orkestvereeniging onder leiding van Frits Schuurman een Neder landsche Avond gegeven, die zeer de aandacht verdient. Medewerking hieraan wordt verleend door Louis Zimmermann, viool, bij het Concert stuk voor viool en orkest van Henriëtte Bosmans, terwijl de Haarlemsche Toonkunstenaar Jacob Bijster de solistische vertolking op zich heeft ge nomen van een eigen werk: Piano-concert in fis kl. terts. Het programma vermeldt verder Drie Oud- Nederlandsche Dansen van Corn. Dopper, Frag menten uit de tooneelmuziek bij Balthazar Ver- hagen's „Marsyas" van Alph. Diepenbrock en de Orkest-Suite „Uit het Zuiden" van G. H. G. von Brucken Fock. Donderdag 20 Februari des avonds acht uur houdt de Kring Haarlem van den R. K. Volks bond zijn jaarvergadering in het zaaltje „St. Hubertus", Raadhuisstraat 11, w.o. aan de orde komen mededeelingfen, jaarverslagen van secre taris en penningmeester, bestuursverkiezing, ver kiezing van een voorzitter, secretaris enz. Het ging er verleden week Maandag-, Dins dag- en Vrijdagavond in het Haarl. Kegelbond gebouw weer gezellig aan toe op de steeds meer populair wordende Kienavonden van den R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Thalia" Er heerschte weer een echte Thalia-geest en er werd gekiend, dat het een lust was, wat dan ook niet te verwonderen viel, daar de prachtige prijzen een ieder tot kienen noopte. Na de eerste kienronde trad de welbekende humorist Pierre Leenhouts op en bracht er met zijn liedjes en moppen al dadelijk de goede stemming in, die, hoe meer de tijd verstreek, steeds vroolijker wterd. Ook trad voor het voetlicht Prof, Antonini, die met zijn ongeloolijke goocheltoeren het publiek in extase bracht. Tusschen de Kienronden door vergastte de heer Gerritsen de aanwezigen op eenige fraaie xylofoonsolo's, die zeer in den smaak vielen. Vermelden wij nog, dat de Band „The Musical Lunatics", onder leiding van den heer John v. Bommel den avond opluisterde. Zoo zijn dan weer de drie kienavonden van „Thalia" achter den rug en mag deze tooneel vereeniging op dit gepaste feest, dat jaarlijks voor den Vastentijd gehouden wordt, en waar steeds méér animo voor aan den dag wordt ge legd, met genoegen terugzien. De band tus schen donateurs en leden en bestuur van „Tha lia" is weer inniger en vaster geworden. Reeds meerdere keeren is er gewezen op de gevaren, waaraan fietsrijders op de smalle, doch druk en snel bereden Elswoutlaan bloot staan. Ook voor automobilisten dreigen er, vooral in de bochten, gevaren. En menige auto is er door een kraanwagen vandaan gesleept moeten worden, als deze kennis had gemaakt met een der boo- men. Verscheidene hiervan dragen oude littee- kens van verwondingen, opgedaan door onzachte aanrakingen met auto's. Thans wordt er aan de Oostzijde van de laan een rijwielpad aangelegd. Het werk wordt uit gevoerd door personeel van de plaats. Over de dwarssloot is alreeds een brug gemaakt, zoodat we hier 't eigenaardige geval hebben van 3 af zonderlijke bruggen naast elkaar binnen een breedte van 20 meter, n.l. een voor de voetgan gers, een voor het groote verkeer en een voor de wielrijders. Deze laatsten zullen met de verbetering wel zeer ingenomen zijn. Maar de vrees is niet on gegrond, dat zij in de Egyptische duisternis van de laan door de verblindende lichten van de auto's nog wel eens kennis zullen maken met een der boomen. Daar de heer R. geen voorrang verleende, botste de auto, bestuurd door den heer F. tegen de rechterzijde van den nieuwen auto. De aan gereden auto sloeg 'n slag in 't rond en kwam omgekeerd in de Laan van Rozenburg te staan. De prachtige nieuwe wagen was in enkele sec. een geschikt object voor het autokerkhof; ook de andere auto-werd zwaar beschadigd, en moest eveneens weggesleept worden. Het mag zeker een wonder genoemd worden, dat beide bestuurders er zonder verwondingen afkwamen. Alleen 'n persoon die naast den heer R. zat kreeg eenige lichte verwondingen aan het gezicht, maar kon, na door Dr. de Groot te zijn verbonden huiswaarts keeren. De Ned. Natuurhistorische Vereeniging, afd. Haarlem en O. hield gisteren een ochtendwan deling. Daar de heer van 't Sant door ongesteld heid verhinderd was, vond deze excursie plaats onder leiding van den heer P. Cornet. Het weer, dat zich niet mooi liet aanzien, hield zich ge lukkig goed. Langs het strand werd als slachtoffer van de door de schepen uitgeworpen stookolie 'n kleine zeekoet gevonden, te her kennen aan de streep boven het oog. Op de wan deling door de duinen liet het heggemuschje zich hooren. Een mooi gezicht was het overtrek ken van een vijftal wilde zwanen. Dat de wulp zich dezen ochtend reeds liet hooren, was wel ongewoon vroeg en waarschijnlijk was 't dan ook een vogel, die aan 't zwerven was. Fazanten werden op de wandeling herhaaldelijk gezien, maar ook de ruigpootbuizerd (wat grooter dan de gewone buizerd), een sperwer, terwijl een buizerd in een tweegevecht met kraaien het te kwaad kreeg. Ook de kuifleeuwerik werd ge hoord; deze vogel zingt altijd op gebieden waar geteeld wordt, b.v. bij aardappelveldjes. Zoo werden op dezen tocht weer heel wat aar dige dingen opgemerkt. Woensdag 19 Februari zal in den Stads schouwburg een reprise worden gegeven van het tooneelstuk „Meisjeslyceum." Het Centraal Tooneel, onder artistieke leiding van Cees La- seur zal de uitvoering weer verzorgen. De R. K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel „St. Raphaël", afd. Haarlem II, houdt Donderdag 20 Februari des avonds te acht uur een feestavond in het gebouw „St. Bavo". Medewerking verleenen de humorist-con ferencier Jack Tunny en zijn band en de accordeon- en xylofoon-virtuoos J. de Vogel. Het programma vermeldt o.a.: rede van den heer J. Prüst, hoofdbestuurslid van den bond over het „Mutsaersoord", toespraak van den voorzitter, den heer L. Geers en van den geestelijken adviseur, kapelaan de Wit. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie, Smedestr., uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Handschoenen en ceinturen; Politiebureau Smedestr. Actetasch met inhoud; van Roon, Saenredamstr. 99. Bril; Vroom Dreesmann, Gr. Houtstr.; Fransche taalboeken; Bieren broodspot, Zijlstr. 12 rd. Bus benzine: Schoon hoven, Woonschip 3547, Schepenhaven, schip „Hoop van Zegen'. Muziekboeken: Politiebureau, Smedestr. Wollen das: CaderiusFeen, Tette- rodestr. 76. Hondje; Kamminga, Eindenhout- str. 44. Heerenarmbandhorloge: Kroedemeijer, Middenweg 42. Regenjas: Spanjaard, Gasthuis laan 150 (na 6 uur n.m.). Rijwiellantaam: v. Dokkum, Ohmstr. 1. Zakmes: Duinker, Kl. Hout weg 18. Portemonnaie met inhoud: v. Buuren, Middenweg 114. DamesparapluieCool, Sant- poorterstr. 2. Passer: Liirsen, Kleverparkweg 18; Rijwielplaatje: Zitman, Jansstr. 64; 1 paar schoe nen: v. Norden, Weltevredenplein 24. Buistang: v. d. Berg, Vrouwehekstr. 44. Damestasch met inhoud: Kaulning: Kl. Houtstr. 75 rd. Zaterdagmiddag zou de heer O. J. R. verte genwoordiger van de Internationale automo bielmaatschappij, met een nog geheel nieuwen auto een studebacker, een demonstratie gaan geven bij een toekomstigen kooper in Aerden- hout. Het was de eerste rit dien de auto maakte. Om de plaats van bestemming te bereiken, wilde de bestuurder vanuit de Adr. Pauwlaan den Heerenweg oversteken om de Laan van Ro zenburg in te rijden. Terzelfder tijd naderde vanuit de richting Haarlem een auto, bestuurd door den heer A. S. F. uit Heemstede, in een naar beweerd wordt gewone snelheid. In verband met het ongeluk van Zondagmor gen men zie elders in dit blad waarbij een 24-jarige jongedame den dood vond, ver zoekt de politie ons het volgende mede te deelen. Het meisje, genaamd Corrie, dat reeds eerder uit den auto was gestapt en dat vermoedelijk in het Leidsche kwartier woont, wordt, evenals anderen eventueelen getuigen, verzocht zich te melden aan het bureau van politie tot het ge ven van nadere inlichtingen. Het politie-rapport meldt nog, dat de ver dronkene een 24-jarige arbeidster is, wonende in de Harmenjansstraat te Haarlem. Zondagmorgen werd de politie bericht, dat uit een auto, die geparkeerd stond op de Nieuwe Groenmarkt, een plaid was gestolen. In verband hiermede zijn op den laten Zon dagavond de vermoedelijke schuldigen aange houden, een 46-jarige "nmerman uit Den Haag en de 48-jarige café-houder S. uit Haar. lem, resp. verdacht van diefstal en heling. In het café van S. werden niet minder dan drie plaids in beslag genomen, die vermoedelijk alle van diefstal afkomstig zijn. De automobilisten, die een dergelijk voorwerp zouden vermissen, worden dan ook verzocht naar het bureau van politie te komen. Hangende het onderzoek, is het tweetal in verzekerde bewaring gesteld. De Beverwijksche politie heeft Zaterdag een goede vangst gedaan. Gedurende de laatste drie weken werd de omgeving van het Villapark aldaar onveilig ge maakt door iemand, die er zijn werk van maak te om portemonnaies weg te nemen uit de keukens. Hij vervoegde zich aan de huizen als ven ter, waarbij hij telkens andere koopwaar pre senteerde. Wanneer hij bemerkte, dat er nie mand in de keuken was, stelde hij snel een on derzoek in, waarbij hem herhaalde malen porte monnaies in handen vielen, welke door de vrouw des huizes of het personeel op tafel of aanrecht waren neergelegd. Een paar malen heeft hij op die manier een goeden slag geslagen, want er waren welvoor ziene portemonnaies bij. Bedragen van 35. en 25.zijn hem in handen gevallen. Aanvankelijk mocht het de politie niet geluk ken dezen brutalen dief te arresteeren. Een in tensieve surveillance en verschillende aanhou dingen leidden tot geen resultaat. Zelfs heeft de man kans gezien om Zaterdagmorgen bij een bewoner aan den Zeeweg zijn slag te slaan. Een groot aantal agenten, rijksveldwachters en ma- rechaussee's had zich in verschillende huizen verdekt opgesteld, doch in het betrokken per ceel was toevallig geen politieman aanwezig. Doch het zou zijn laatste slag zijn. De be woner ontdekte op het laatste oogenblik onraad- Onmiddellijk werd een achtervolging ingesteld, doch de dief, die per fiets was. slaagde erin te ontkomen. Men beschikte toen echter over een volledig signalement, en dit leidde spoedig tot de aan houding. Toen in den namiddag twee agenten op de Schans surveilleerden, wandelde daar een paar tje, waarvan de man aan het signalement be antwoordde. De agenten volgden den man langs de Breestraat tot aan het politie-bureau, waar hem verzocht werd „even mee naar binnen te gaan." Spoedig bleken de actieve politiemannen een goede vangst te hebben gedaan. Het duurde niet lang of de man legde een volledige beken tenis af. Bij het onderzoek bleek de man een ongehuwde Amsterdammer te zijn, die bij een broer te Beverwijk inwoonde. Tijdens de uit oefening van zijn „bedrijf" had hij een koffer bij zich, met verschillende jassen, welke hij afwisselend droeg, om te voorkomen dat hij herkend zou worden. Tot groote voldoening van de bewoners van het villapark en in niet mindere mate van de politie, is zijn spel thans uit. Dinsdag zal hij aan de Haarlemsche Jüstitie worden overge leverd. Naar aanleiding van de Begrootist 1936 schrijvenB. en W. van Hillegom aan den Raad: Uit ons prae-advies d.d. 24 Januari 1936, waar bij U de begrootingen voor den dienst 1936 ter vaststelling werden aangeboden, zal U gebleken zijn, dat de gemeentebegrooting 1936 slechts slui tend kon worden gemaakt, indien een bijdrage uit 's Rijks kas in de kosten der gemeentehuis houding werd geraamd. Dat wij deze bijdrage, waardoor onze gemeente als noodlijdend zal worden aangemerkt, met grooten tegenzin op de begrooting uitgetrokken hebben, behoeft geen betoog. Want hierdoor zal het gemeentebestuur geheel onder controle van 't Rijk geplaatst wor den en zal voor elke uitgave, hoe gering ook, eerst de toestemming van de Regeering moeten zijn verkregen, voordat de uitgave zal mogen plaats hebben. Bovendien is het voor ons vrij zeker, dat het Rijk zelf bij eventueele noodlijdendheid den post van onvoorzien, aanvankelijk geraamd op f 10.000 zal schrappen, waardoor de gemeente met een budget van rond f 800.000 uiteindelijk noodlijdend zal worden, omdat een bedrag van slechts luttele duizenden guldens ongedekt moest blijven. Wij hebben daarom ernstig nagegaan, of het tekort, waarvoor een rijksbijdrage was geraamd, nog kon worden weggewerkt. Aanvankelijk scheen het, of onze pogingen geen resultaten zouden kunnen opleveren, maar nu zekerheid is verkregen, dat de gemeente op een winst uit het Electrieiteitsbedrijf H.L.S. over 1936, gelijk aan het bedrag ad f 13000.dat in 1934 aan Hille gom werd uitgekeerd, kan rekenen, kan de be grooting 1936 naar onze meening sluitend ge maakt worden, indien alsnog de wijzigingen, die hieronder nader zullen worden besproken, worden aangebracht. Weliswaar zal dan in het jaar 1936 de grootst mogelijke zuinigheid moeten wor den betracht en zullen slechts de strikt noodza kelijke uitgaven mogen worden gedaan, doch hiertegenover staat, dat het gemeentebestuur in 1936 baas blijft in eigen huis. Verder worden de verschillende veranderingen uitgestippeld, waardoor de begrooting sluitend kan worden. Geboren: 15 Februari: D. A. AertsSchra- ma, dochter; 15 Februari, A. S. J. Seyffer— Jacobs, dochter; 15 Febr., M. J. Nederstigt Hulsbosch, dochter; 14 Februari, B. C. M. HartelLangeveld, dochter; 15 Februari, E. P. KramerVan Dijken, dochter; 16 Februari, J. J. v. d. Rietv. d. Putten, dochter; 15 Febr., M. Willemse—v. d. Veldt, dochter; 16 Februari. A. Voellmeckev. d. Broek, zoon; 17 Februari, B. H. HoogreefBijlsma, zoon; 16 Febr., C. RosiesVan Wijngaarden, dochter; 17 Febr., J. G. van Bakelv. d. Putten, dochter; 16 Febr., M. GrootDe Zaaijer, zoon. Overleden: 16 Februari, B. van Dam Drukker, 80 jaar, Zijlweg; 16 Februari, H. J. van Eeden, 81 jaar, Ripperaapark; 14 Februari. C. van Bemmel, 51 jaar, Kamperlaan; 16 Februari, L. HogeslagWeers, 2«0 jaar, Kam perlaan; 16 Februari, J M. Spruit, 38 jaar, Nieuwe Gracht; 14 Februari, S. F. M. Groen Van Velthoven, 57 jaar, Vergierdeweg; 14 Februari, A. PosthumusDe Vlaming, 69 jaar, Wilhelminastraat. October van het vorige jaar werd de direc teur van het Noorderbad te Zandvoort ge arresteerd, omdat hij zich een aantal planken, die aangespoeld waren, zou hebben toegeëigend. De rechter-commissaris stelde een nauwgezet onderzoek in en thans deelt de verdediger, mr. F. v. d. Goot ons mede, dat de officier var. justitie den directeur buiten vervolging heeft gesteld, omdat schuld niet te construeeren was. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoete- straat 1245 porties; Overtonstraat 1233 porties; Byzantiumstraat 909 porties; Eemstraat 951 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scho len voor buitengewoon 1. o. 107 porties verstrekt. De directie van de Wielerbaan te Heemstede bericht ons, dat zij voor het komende seizoen als leider der wedstrijden heeft aangesteld den heer H. A. J. van Duynen Jr., voorzitter der R.K. Wielrenvereeniging „Achilles" te Haar lem. De komende wedstrijden zullen thans op een andere leest geschoeid worden, en zullen in ieders belangstelling komen te staan. Ook zal het mogelijk worden gemaakt, om een ieder de gelegenheid te geven tegen matig entree de wedstrijden te bezoeken. Ook vernemen wij, dat er iets nieuws op wielergebied gebracht zal worden; hier komen wij echter later op terug. Gedeeltelijk gecorrigeerd In den afgeloopen nacht te half een is een autobus van de firma Maarsse en Kroon, die op den Sloterweg, uit de hoofd stad komende, in de richting Haarlemmer meer reed, met een twintigtal reizigers in een sloot geraakt en omgeslagen. Het ongeluk had plaats ter hoogte van per ceel 600; een dichte mistbank schoof over den weg en deed den autobusbestuurder het goede spoor bijster worden. Tot groote ontsteltenis van de inzittenden sloeg de bus rechts van den weg in de sloot, waar hij op zijn kant terecht kwam. Zoodra men zich had gerealiseerd, wat er gebeurd was, trapten de door elkaar gewor pen passagiers ruiten van de bus in en krabbel den met bemodderde en gescheurde kleeren en kletsnat door de ramen naar buiten. Verschil lende reizigers liepen hierbij snij wondjes op. Een jongeman echter had het ongeluk een pees van zijn rechterhand door te snijden; hij moest naar het Wilhelmina-Gasthuis worden overge bracht. Omwonenden en voorbijgangers, die op den slag en het angstgeschreeuw waren toege- sheld, hiélpen zooveel mogelijk de onfortuin lijke reizigers. De autobusonderneming liet taxi's aanrukken om de passagiers verder te vervoeren, terwijl sommigen door particuliere auto's naar hun woning of de door hen op gegeven adressen werden vervoerd. Zondagavond te half elf is op den grindweg nabij Wageningen een taxi van de firma H. Bakker, bestuurd door den chauffeur K. de Jong uit Wageningen, in de bocht van den Hoevensteinscheweg, tengevolge van den dik ken mist, tegen een boom gereden. De chauf feur en de beide inzittenden, G. Sscherrenburg en E. Voorthuizen, beiden uit Ede, bekwamen zeer ernstige verwondingen aan hoofd en bee- nen. Nadat ter plaatse de eerste geneeskundige hulp was verleend, zijn de slachtoffers naar „Ziekenzorg" te Wageningen vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Gebouw „St. Bavo". R. K. Damesgymn.- vereen. „St. Leonidas" 8 uur; Meubelmakers 8 uur; „St. Marcus" 8 uur; R. K. Bevoikings- bureau 8 uur. Frans Halsmuseum. Eeretentoonstelling Louis Hartz, 104 uur. Stadsschouwburg. Abonnementsvoorst. 2de serie. „Ned. Indisch tooneel"; „Als je maar een baantje hebt", kwart over 8. Frans Halstheater. „De Familie van mijn vrouw", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater. „De wereldreis van Hr. Ms. K. XVIII", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theatcr. Greta Garbo in „Anna Karenina". (Geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace. „De Graaf van Monte Christo", 2.30, 7 en 9.15 uur. MADRID, 17 Febr. (Reuter) Te Madrid is heden de staat van beleg afgekondigd. Reeds hedenmorgen was een zekere opwin ding in de stad merkbaar. Voor de partijgebouwen der linksche partijen vormden zich talrijke groepjes, die „leve de republiek" riepen. Tegen 11 uur kwamen in de volkswijken eenige duizenden personen bijeen, die zich naar het centrum der stad begaven on der het zingen van de „Internationale" en on der het roepen va n „Leve de Republiek". In de eerste rijen werden plakkaten medege dragen waarin voor de politieke veroordeelden algeheele amnestie werd geischt. Bij het voor bijtrekken van den stoet lieten tal van arbeiders hun werk in den steek, om zich bij den optocht aan te sluiten. Het gerucht gaat dat wellicht door de arbeiders-organisaties een 24-urige algemeene staking zal worden afgekondigd om een spoedige amnestie te verkrijgen. MADRID, 17 Febr. (Reuter). De regee ring heeft besloten in geheel Spanje den alarm-toestand uit te vaardigen. Hedenmorgen te ongeveer half tien uur is in het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht over leden de heer F. Lazarom. De overledene was 54 jaar oud en gedurende langen tijd als teekenleeraar werkzaam o.a. aan het St. Bonifaciuslyceum te Utrecht. De heer Lazarom was reeds gedurende vele maanden ziek en eerst kort onder medische be handeling in genoemd ziekenhuis, alwaar hij een operatie onderging, welke echter zijn toch vrij plotselingen dood niet heeft kunnen ver hinderen. Het Haagsche gerechtshof wees heden arrest in de procedure van mevrouw D. J., weduwe van C. A. A. Baudart en de K.L.M., waarin van deze maatschappij gevorderd wordt vergoeding van de volledige schade, geleden door den dood van den heer C. A. A. Baudart, die verongelukt is bij het vliegongeluk met de Ooievaar op het vliegveld bij Bangkok. De rechtbank te Den Haag had de vordering niet ontvankelijk ver klaard, tegen welke beslissing de weduwe van den heer Baudart hooger beroep aanteekende. Arrest wijzende, heeft het gerechtshof de K.L.M. toegelaten, door getuigen te bewijzen, dat bij het sluiten van de vervoerovereenkomst door den heer Baudart bewilligd is in de uit sluiting van elke aansprakelijkheid voor de K.L.M., in het bijzonder ook jegens de nabe staanden van genoemden heer en bepaald, dat dit verhoor zal worden gehouden in het paleis van justitie te Den Haag op Maandag 27 April 1936 te twee uur. 13 Dit werd allemaal op fluistertoon gesproken, zij had nog zoo goed als geen stem. „Maar je kunt dadelijk na de lunch gaan. We zullen precies op tijd beginnen en dan kun je onmiddellijk weg." „O, dat is best," zei Betty met voorgewende vroolljkheid, hoewel zij in zichzelf er by voegde: „Het is juist de lunch op het veld die zoo leuk is." Zij ging treurig naar beneden en vond den heelen troep bij elkaar in de hall en een groote auto stond voor de deur. „Vooruit, Betty!" riep Dick. „We komen nooit weg. Roger's trein zal wel te laat zijn, of die misselijke kleine auto is weer kapot." „Ik kom pas na de lunch," zei Betty. „Tante Martha heeft een bezoek aangekondigd en moe der vindt, dat ik moet blijven om haar bezig te houden." „Groote goden," kreet Dick, „wat een pech. Het spijt me voor jou. Betty, maar we moeten gaan. Kom je, Joe?" Dick, de brutale rakker, bedoelde daarmee den schoolmakker van zijn vader, majoor Rickstead. De majoor kwam haastig voor den dag met een plan, dat zich zoojuist in zijn brein ge vormd had. „Kan ik niet blijven en de dame, wie het ook is, aangenaam bezig houden, dan kan Betty meegaan. Ik kan haar uitleggen, waarom er niemand is." „Zal niet gaan, denk je wel, Betty?" zei Dick met een eerbied voor de wetten der. gastvrij heid, dien hij niet ten toon gespreid zou hebben, als hij zelf de lasten er van had moeten dragen. „Ik moest maar liever thuisblijven," zei Betty klaaglijk. „Goed, dan blijf ik ook. Ik kan goed met oude tantes overweg," zei Rickstead. „Dit is anders iets vreeselyks," riep Dick uit. „Kom, lui, het is al ontzettend laat. Stuur Roger dadelijk door, Betty, als hij komt. Ik vind, dat de oude heer de Humber niet had hoeven nemen, hij weet, dat we nooit op de kleine kunnen rekenen. Roger is de beste speler. Ik wou, dat ik hem maar gezegd had, rechtuit naar het veld te gaan in plaats van eerst hier te komen. Maar hij zal ook wel gedacht hebben, dat hij een zee van tijd had." Weg was hij. Betty keek treurig naar majoor Rickstead. „Nu, wat zullen we doen?" zeide hij. „Ik ga eerst mijn hond borstelen," zei Betty. „In dien tusschentijd zal tante Martha wel komen. U zoudt het ook leuker gevonden hebben met de anderen mee te gaan." „We gaan samen na de lunch," zei hij. „De auto komt dadelijk terug, de oude dame blijft toch niet lang, wel?" „Dat weet ik niet," klaagde Betty, „moeder zei, dat ze vroeg kwam. Wees niet te amu sant, majoor Rickstead, anders blijft ze thee drinken ook." Maar vóór de hond geborsteld was, arri veerden tante Martha en Roger samen in de Humber, omdat de andere wagen, zooals Dick wel voorspeld had, het compleet er aan ge geven had en de chauffeur van mijnheer Homock had den wanhopigen speler meege nomen. „Hallo, Betty," riep hij uit, terwijl hij van het voorbankje sprong en tante Martha met gefronste wenkbrauwen langzaam en bezadigd haar veelvuldige sjaals en doeken verzamelde, voor zij uitsteeg. „Zijn de anderen al weg? Wat doe jij hier?' „Ik ben gebleven om tante Martha te ont vangen," zeide zy met een klein grimasje achter den rug van de oude dame. „zy komt hier lunchen en moeder is in bed." „Kyk, Betty," zeide de oude dame, een groote, blozende vrouw, met een onmiskenbare pruik, „ik zou wel eerder gekomen zyn, maar we werden onderweg opgehouden. En Ik zei nog tegen den chauffeur, waarom kan die Jonge man niet loopen," met een blik in de richting van Roger, „zy wachten op mij. Maar nee, hy moest eerst probeeren den ander te helpen en dan, zonder mij iets te vragen, neemt hy dien jongen man mee." Weer een blik van sterke afkeuring in de richting van Roger. vergezeld van een masjestueus gebaar met een zijde handtaschje. „Dit is myn neef," stelde Betty voor. „En ook uw achterneef, tante Martha. Mag ik u voorstellen? Tante Martha Homock Is jouw tante net zoo goed als de myne, Roger. Dit is Roger Beck, tante." „Zoo," zei de oude dame, nog met een vasten greep haar taschje omklemmend, maar nu den jongen man met belangstelling aanziende. „De zoon van die arme Mary. Nou, als ik hem goed bekyk, is hy van top tot teen een Homock." „Hoe maakt u het, tante?" zei Roger. „Ik wist niet, dat u myn tante was, anders zou ik my dadelyk voorgesteld hebben. Maar we zullen elkaar beter leeren kennen. U gaat toch mee naar den cricket-wedstryd?" „De cricket-wedstryd?" riep tante Homock uit. Betty gehoorzaamde aan een veelzeggenden blik van verstandhouding van Roger en met een plotseling opkomende hoop viel zy hem by: „Het wordt een prachtige wedstrijd, tante. En de rit zal u goed -doen. Het is prachtig weer, en we zullen verrukkeiyk lunchen." Majoor Rickstead kwam hen ook nog te hulp: „Ik heb Dlck hooren zeggen, dat ze erg royaal zijn en ze geven altijd champagne." „Mag ik u majoor Rickstead voorstellen," zei Betty. „Hy is met vader gelyk op school ge weest." „Ik geloof, dat ik u toen nog wel eens ont moet heb, juffrouw Homock," zei majoor Rickstead leugenachtig. Juffrouw Homock. die haar ooren gespitst had by het hooren spreken over een heerlyke lunch en nog meer over champagne glom nu. „Maar wat zal je lieve moeder zeggen? Zal het haar niet spyten?" „Moeder ligt te bed met een zware ver koudheid," zei Betty, „zy kan alleen maar fluisterend spreken, Ik geloof niet, dat rij u ontvangen kan, tante Martha." „Dan is het voor elkaar," riep Roger. „We hebben geen chauffeur noodig, wel? Ik zal wel ryden, kom jy dan by my zitten. Betty, dan is er voor tante Martha meer plaats binnen." „Ik liet de kan dicht maken," zei tante Martha „Het tochtte en de wolken stof waren vreeselyk. Ik denk, dat we het samen goed zullen hebben, zoo, majoor Rickstead," en zy stapte na hem in. Een blik op Betty's stralend gezicht beloonde den majoor. „Klaar!" riep Roger en de auto reed weg. „Zeg, het is een praehtdag voor cricket." „Bk vind het geweldig van je om het zoo klaar te spelen," prees Betty hem. „Maar Dick is natuuriyk erg kwaad. Ik ben bang, dat hy denkt, dat tante Martha den boel bederven zal. Hij zei net nog, dat zy een nachtmerrie was. En hy maakte dat hy weg kwam, voordat de neven haar zouden zien. Zoo is Dick, zie je." „Nou, ze is misschien een beetje lastig," zei Roger. „Maar dit is toch beter, dan dat jy thuis moest blijven." Hij lachte haar vroolyk toe en wijdde dan al zijn aandacht aan den wagen. Betty over dacht, of hy gezien zou hebben, dat heur haar anders zat en wat een flinkp kerel hy was, vooral in rijn witte pak. Wat een vastberaden kin en mond had hy, dacht Betty en zy merkte op, dat hy glad geschoren was, in tegenstel- lling met Dick, die vol zorg was voor een klein filmsterren-snorretje. Dick zou zeker moel- ïykheden maken over tante Martha, maar met zoo'n ridder waagde Betty het er op. Op het cricketveld werden rij enthousiast be groet door beide partyen. Toen Dick evenwel tante Martha zag, die kwam aanzwoegen tus schen Betty en majoor Rickstead, betrok zyn gezicht. „Wat ter wereldbegon hy. „Nee, maar, dat is toch een beetje te erg, Betty." „Myn schuld," kwam. Roger er tusschen. ,De kleine wagen gaf het op en de oude dame nam me mee. Toen kon ik toch niet minder doen dan haar meebrengen? Vooral omdat Ik er achter kwam, dat het myn lang verloren tante was. En waarom moest Betty thuis biyven plus die leuke oude kerel?" Maar Dick's gezicht bleef betrokken. „Betty moest niet zoo egoïstisch zyn," ging hy door. „Het is niet alleen om ons, maar wat zullen de anderen er van denken? Wat blik sem, Roger, tante Martha is toch niet van het soort waar je trotsch op bent." „Nou, het is mijn tante evengoed als de jouwe," zei Roger. „Doe niet zoo uit de hoogte Dick." „Nou, ja, kom maar mee," riep Dlck. -We hebben al veel te veel tijd verloren." .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2