Plechtige sluiting van de Olympische winterspelen m PRACHTIGE PRESTATIE VAN RIE MASTENBROEK Canada van den titel beroofd Valkenburg neemt de leiding RECORDBEZOEK AAN GARMISCH i» DE EERSTE PRIJZEN '"I NIEUW WERELDRECORD 440 YARDS ENGELAND WINT HET IJSHOCKEYTOURNOOI MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 Bij de prijsuitreiking ging de Noorsche vlag zevenmaal aan den eeremast Fantastisch slotfeest op den Gudiberg De Amerikaansche bob bemand met Brown en Washbond, die den Olympi- schen titel verwierf Slotwoord van den presi dent van het l.O.C. BLAUWE ZES WINNEN WE DEROM TE BERLIJN Griffin blinkt uit De Noor Birger Ruud won op den slui tingsdag het skispringen van de grooten Olympische schans De kleine Olympia-schans te Garmisch bood's avonds met haar electrische verlich ting een fantastisch gezicht Zeer geslaagde internationale wed strijden in het Sportfondsen- bad te Maastricht Fraaie tijd van Tini Wagner Buiten den Olympischen titel, be haalde Engeland ook het Euro- peesche en het wereld- kam pioenschap Amerika met l-O geslagen De wedstrijd 1 .OOO.OOO toeschou wers te Garmisch Een Olympisch record VAN HET KATHOLIEKE KAMP R.K.N.A.C. verliest van Geleen en moet de eerste plaats afstaan. Quick brengt De Zweef een nieuwe nederlaag toe Revanche van Emos op V.D.Z. VOETBAL Een Poolsche zege in Brussel Belgisch elftal verliest met 20 BUITEN BONDSVERBAND GESTELD Straffen voor gewelddadig optreden Ballangrud, de drievoudige Olympische kampioen, gaat in volle vaart over de gladde vlakte UIT DE SPORTWERELD ohm; De vierde Olympische Winter spelen zijn Zondag besloten met een grootsch slotfeest in het Ski stadion te Garmisch, waarbij de Duitsche gastheeren hun best heb ben gedaan door een fantastisch schouwspel op den Gudiberg den bezoekers van de Olympische Win terspelen een onvergetelijken indruk mee te geven. Het sluitingsfeest in het Skistadion, dat o. a. door Hitier werd bijgewoond, ving des middags om vijf uur aan. Het geheele middenterrein was omzoomd door militaire troepen-formaties. S.S.-troepen en Ar beidsdienst. Deze laatste stond bovendien op vier rijen langs de helling van den Gudiberg tusschen de beide springschansen. Midden op het veld voor het Olympia Haus, stond het podium voor de Olympische over winnaars en dicht daarbij een tafel, waarop de gouden, zilveren en bronzen medailles en de daarbij behoorende oorkonden in roode portefeuille. Te kwart over vijf kondigde trompetgeschal den intocht der vaandeldragers aan en in rijen van twee werden de vlaggen der acht en twintig deelnemende landen binnengedragen. Evenals bij de openingsceremonie liep Griekenland geheel vooraan en kwam Duisch- land het laatste, terwijl de overige landen in alphabetische volgorde marcheerden. De Nederlandsche vlag werd ditmaal gedra gen door onzen kranigen schaatsenrijder Lan- gendjjk in zijn met oranje afgebiesd blauw sportcostuum. Nadat de vaandeldragers zich hadden op gesteld, marcheerden onder de tonen van de muziek der ter zijde opgestelde militaire ka pellen, de Olympische overwinnaars binnen, die zich tegenover de eere-tribune opstelden. Toen begon de protocolaire Olympische cere monie, die werd aangekondigd door de luid sprekers met de woorden: „Achtung, achtung, Olympische Siegerehrung". De president van het I. O. C., Graaf de Bail- let Latour, en de president van de Organisatie Commissie, cr. Karl Ritter von Halt, begaven zich naar het podium in het middenveld. De namen der eerste drie in de gecombineer de slalom en afdaling voor dames werden af geroepen en Christl Cranz, Kathe Grasegger en Laila Schou Nilson betraden het podium, waar Graaf de Baillet Latour hun onder gejuich van het publiek de handen drukte en hun de gou den, de zilveren en bronzen medaille uitreikte. Langzaam ging aan den grooten vlaggemast aan den voet van den Gudiberg en aan den mast ter rechterzijde daarvan de Hakenkruisvlag om hoog, terwijl aan den derden mast de Noorsche vlag omhoog ging en de muziek het Duitsch- landlied inzette, terwijl tegelijkertijd de berg- batterij ter zijde van de kleine springschans een salvo van drie saluutschoten afvuurde. Toen kwamen de winnaars van de heeren slalom en afdaling aan de beurt. Opnieuw ging aan twee masten de Hakenkruisvlag omhoog en aan den derdien de Fransche driekleur ter eere van Al- lais, en opnieuw klonken de twee Duitsche nationale liederen. Voor de ski-estafette-ploegen ging de Fran sche vlag aan den eeremast omhoog en daar naast de andere Scandinavische kruisvlaggen van Noorwegen en Zweden, terwijl voor de overwinnaars van den 18 K.M.-skiloop dezelfde vlaggen in andere volgorde omhoog gingen, n.l. de Zweedsche aan den middenmast en de Fran sche aan den linkschen mast. Voor den samengestelden skiwedstrijd lange afstand en springen ging de Noorsche vlag aan alle drie de masten en voor de eerste maal dus ook aan den hoofdmast omhoog. Het Noorsche volkslied klonk voor de eerste maal, gescandeerd door de saluutschoten der bergbatierij. De Scandinaviërs bleken op de Winterspelen wel hun stempel te hebben gedrukt, want on middellijk daarna, voor den 50 K.M.-skiloop, ging aan alle drie de masten de Zweedsche vlag omhoog. En zoo ging het door. Hilariteit ontstond bij het publiek, toen de Olympische kampioenen der schaatsenrijders gehuldigd werden. Graaf de Baillet Latour, president van het Internationaal Olympisch Comité Viermaal betrad Ballangrud het podium, slechts eenmaal stond hij de middenplaats aan Mathisen af, maar alle vier keeren ging de Noorsche vlag aan den middenmast omhoog, wat trouwens ook het geval was voor Birger Ruud en Sonja Henie. In totaal zeven maal, waarvan vijf maal na elkaar, weerklonken de tonen van het Noorsche volkslied: „Ja vi elsker dette landat som det stieger frem" („Ja, wij houden van het land, dat zoo stoer oprijst.") Het was inmiddels vrij donker geworden en schijnwerpers wierpen hun schel schijnsel op het witte middenveld, waar de vaandeldragers en de Olympische kampioenen in hun kleurige sportkleeding opgesteld stonden. Toen de lich ten plotseling gedoofd werden, lag het Stadion even in geelachtige duisternis, doch een kreet van bewondering ging door de menigte, toen onverwacht, zoowel de troepen, die het mid denveld omzoomden als de jongens van den Ar beidsdienst, die onlangs de helling van den Gu diberg stonden opgesteld, hun fakkels ontsta ken en 'n sprookjestchtig licht geflonker tegen de besneeuwde berghelling met haar donker geboomte een fantastischen aanblik aan het geheele tafereel gaf. Ritter Von Halt en de secretaris-generaal van het I.O.C., baron Le Fort, begaven zich naar de vaandeldragers, om aan elk vaandel een herinneringswimpel van de Vierde Olympische Winterspelen 1936 te hechten. Telkens als daar toe een vaandel neigde, klonk een salvo van de bergbatterij, met korte tusschenpoozen 26 schoten. En toen kwam tenslotte het officieele einde van het feest, dat duizenden sportliefhebbers en sportbeoefenaars uit de geheele wereld heeft samengebracht om in een geest van interna tionale verbroedering en ridderlijke sportiviteit hun krachten tegen elkaar te meten. De Duit- schers hebben gezorgd, dat deze slotceremonie een waardig karakter kreeg. De president van het I.O.C., Graaf de Bail let Latour, sloot de Olympiade met de in het Fransch gesproken woorden: „Nadat wij Rijkskanselier Adolf Hitler, het Duitsche volk, den vertegenwoordigers van Garmisch-Partenkirchen en den organisatoren der Spelen onzen diepgevoelden dank hebben betuigd, verklaren wij namens het Internatio nale Olympische Comité de Vierde Olympische Winterspelen 1936 voor beëindigd en noodigen wij u voor dezen zomer te Berlijn uit met ons de Elfde Olympiade te willen vieren. Nauwelijks waren deze woorden uitgesproken, of opnieuw klonk een salvo der bergbatterij terwijl tegelijkertijd in alle hoeken van het Stadion en op de berghelling naast de Ski schans, witte Bengaalsche vuren opvlamden, die de geheele omgeving in een feilen lichtgloed zetten. De trompetben van een marinekapel bliezen het signaal: „Holt Vahnen nieder", en langzaam gingen de drie Olympische vlaggen aan de eeremasten omlaag, terwijl de met gas- gevoede Olympische vlam in den ijzeren toren bovenop den Gudiberg, die tien dagen lang in het geheele Werdenfelserland zichtbaar was ge weest, lager en lager begon te branden. Ook de Olympische vlag op den hoogen mast boven op den Gudiberg was gestreken en nie mand dacht meer aan deze vlag, toen plotseling in het felle licht der Bengaalsche vuren zes skiloopers in snelle vaart langs de berghelling omlaag stoven met het minstens vier bij zes meter metend vlaggedoek strak gespannen tus schen zich in. Een luid applaus beloonde hen voor dit kranige staaltje. De Bengaalsche vuren raakten uitgebrand en reeds dacht het publiek, dat het feest hiermede ten einde was, toen van de groote Olympische schans, de eerste lichtpijl omhoog schoot. Dit was de aankon diging van een grootsch vuurwerk, dat meer dan een kwartier duurde en in deze omgeving een fantastisch mooi schouwspel bood. Lichtfonteinen van roode, groene, blauwe en anders gekleurde lichtkogels zetten de geheele omgeving in een tooverachtigen gloed, die weerkaatste op de witte toppen der bergen en het publiek steeds weer opnieuw in verrukking bracht. Tenslotte gloeiden tegen den kant van de springschans de vijf Olympische ringen op en terwijl deze langzamerhand uitdoofden, mar cheerden de Olympische overwinnaars en vaan deldragers onder de tonen der muziek het Stadion uit. Na een laatste opflikkering doofde de Olym pische vlam in den toren en daarmede was de plechtigheid en ook het indrukwekkende schouw spel ten einde. Tot laat in den avond duurde het voordat de extra treinen en de autobussen de tienduizen den bezoekers uit Garmisch hadden doen weg vloeien. NOORWEGEN, 7. 500 M. Hardrijden: Ballangrud 1.500 M. Hardrijden: Mathisen 5.000 M. Hardrijden: Ballangrud 10.000 M. Hardrijden: Ballangrud Schoonrijden voor dames: Sonja Henie. Ski-Combinatie: Hagen. Ski-springen: Birker Ruud. DUITSCHLAND: 3. Dames: Afdaling en Slalom: Chris tel Cranz. Heeren: Afdaling en Slalom: Pfnür. Kunstrijden voor paren: Maxi Her- ber en Ernst Baier. ZWEDEN: 2. 18 K.M. Skirace: Larsson. 50 K.M. Skirace: Elis Viklund. ENGELAND: 1. IJshockey-tournooi: Engelsche ploeg. FINI AND- 1 4 X 10 K.M. Skiloop: Finsche ploeg. ZWITSERLAND Vierpersoonsbob: Zwitserland II. OOSTENRIJK: 1. Kunstrijden voor Heeren: Karl Schafer. AMERIKA: 1. Tweepersoonsbob: Amerika I. Het Amsterdamsche ijshockey-team, de Blauwe Zes, heeft Zondag evenals Zaterdag ge wonnen van een Berlijnsch team en wel met 2—1 (1—0, 1—1, 0—0). Griffin was ook nu weer de beste speler. Ter gelegenheid van het eenjarig be staan van de Maastrichtsche Zwem- en Poloclub werden Zondagmiddag in het druk bezochte Sportfondsenbad te Maastricht internationale zwem- en waterpolowedstry- den gehouden, die voor de Nederlandsche zwemsport tot een succesvollen dag hebben geleid. Ons nationale polo-zevental slaagde er nX in een tweetal zwaar bevochten en fraaie overwinningen te behalen tegen de Belgische combinatie Les Dauphins en de Duitsche vertegenwoordigers, de Achener Schwimm Verein '06; resp. met 21 en 40 bleven de onzen in de meerderheid. Voor een nog heuglijker feit zorgden dezen middag onze zwem sters Rie Mastenbroek en Tini Wagner, die er in slaagden het we reldrecord op de 440 Yards te bre ken. Voorheen stond dit op naam van de Amerikaansche zwemster Zondagmiddag is de laatste en beslissende wedstrijd van het Olympisch IJshockeytomooi gespeeld, n. 1. de ontmoeting Canada—Amerika, welke door de Canadeezen met 10, (10, 00, 0—0) is gewonnen. Door dit resultaat heeft Engeland zijn eer ste plaats in het klassement met vijf pun ten gehandhaafd en aldus beslag gelegd op den Olympischen titel en verder tevens op den titel van wereldkampioen. Engeland had door zijn overwinning op Tsje- cho Slowakije reeds het Europeesche kampioen schap behaald, zoodat het dus in dit tornooi drievoudig kampioen is geworden. De eindstand luidt: Engeland 3 2 1 0 5 71 Canada 3 2 0 1 4 92 Amerika 3 i i i 3 21 Tsjecho Slowakije 3 0 0 3 0 0—14 Het Kunstijsstadion was tot op de laatste plaats bezet. Een minuut voor het begin van den wedstrijd verscheen Rijkskanselier Hitier, verge zeld van de Ministers Generaal Von Blomberg en dr. Göbbels. In de eere-loge werd verder o. m. opgemerkt de Fransche ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet. Het eerste speelkwartier gaf een klein over wicht van Canada te aanschouwen. Farmer Horn en Neville gingen dadelijk op het Ame rikaansche doel af, dat zij dicht benaderden, doch het schot ging naast. Kort daarop kreeg Neville kans Canada de leiding te geven. Na een builey schoot Neville de schijf weg en plaatste haar scherp in den hoek, een onhoud baar schot voor den Amerikaanschen keeper. Dit alles speelde zich binnen twee minuten af, wel een bewijs, met welk een snelheid er werd gespeeld. De Canadeezen waren duidelijk in de meerderheid, vooral hun voorhoede speel de beter dan die der tegenpartij en was ook ge vaarlijker voor het doel. Moore kreeg nog een scherp ver schot van Stubbs te verwerken. Een gevaarlijke scrimmage voor het Amerikaansche doel bleef zonder gevolgen. Bij de steeds weer herhaalde aanvallen der Amerikanen kreeg ook de Canadeesche keeper weer volop gelegenheid om zijn talenten te toonen. Hij slaagde er steeds in den puck op schitterende wijze weg te wer ken. (1—0). Het tweede kwartier begon met eenige Cana deesche aanvallen. Er volgde nog een Ameri- kaansch offensief, dat echter een Meter voor het Canadeesche doel dood liep. Hierna werd het Amerikaansche doel weer sterk belegerd. De Amerikaan La Batte werd voor een minuut het veld uitgestuurd wegens een overtreding. Thomson schoot scherp op het Canadeesche doel, doch het ging naast. Lax speelde dan plot seling prachtig naar voren, doch voor het doel werd hem de puck afhandig gemaakt. La Bat te en Neville moesten dan een minuut toekij ken. Eerstgenoemde beging daarop een nieu we overtreding en moest voor twee minuten het spel staken. Canada bleef voortdurend in den aanval. Toen de Canadeezen een oogenblik in het nauw werden gedreven, wierp Friday het eigen doel omver, waarna hij het veld werd uit gestuurd. Dit spelgedeelte eindigde zonder doelpunten (00) In het laatste kwartier zetten de Amerikanen er alles op om gelijk te maken. Het spel werd intusschen meer verdeeld. Een scherp schot op het Canadeesche doel en drie daaropvolgende schoten, werden door den Canadeeschen kee per op meesterlijke wijze gestopt. Het tempo werd steeds sneller, doch doelpunten werden er niet meer gemaakt (00). Hiermede was Engeland dus ongeslagen Olym pisch kampioen geworden. Het is de eerste maal dat Canada in een Olympischen wedstrijd werd onttroond. De overwinning van Engeland is echter geen verrassing. De nederlaag van Ca nada met 21 tegen het Engelsche team, wel ke ook gold voor de slotronde gaf er den door slag voor. Slechts een zege van Amerika in de laatste ontmoeting had tot een ander resultaat kunnen leiden. De Canadeezen kwamen echter voor de eerste plaats niet meer in aanmerking. ij Valkenburg 14 8 4 2 20 46—24 R. K. N. A. C. 14 8 3 3 19 38—27 Geleen 14 6 4 4 16 29—19 R. K. V. V. L. 13 6 2 5 14 35—27 Chevremont 15 4 6 5 14 36—35 Kerkrade 15 5 4 6 14 28—33 R. K. O. N. S. 15 5 4 6 14 24—31 Sitt. Boys 13 4 3 6 11 25—36 Kimbria 12 4 2 6 10 21—41 Caesar 15 3 2 10 8 34—45 Rie Mastenbroek, die te Maastricht een nieuw wereldrecord op de 440 yards vrije slag vestigde Leonore Knight met 5 min. 30 sec.; kort geleden haalde de Deensche zwemster Tilde Hveger dit met 1/10 sec. naar beneden, hetwelk nog niet officieel bevestigd werd. Thans bracht Rie Mastenbroek het record op 5 min. 29 1/5 sec., ter wijl Tini Wagner den schitterenden tijd van 5 min. 29 3/5 sec. maak te, eveneens beneden het wereld record. Vervolgens werden drie waterpolo-wedstrijden gespeeld. De eerste hiervan was die tusschen de Kikvorschen en Les Dauphins. Met onver wacht sterke aanvallen forceerden de Kikvor schen een overwicht doch de doelman Disy wist voorloopig scoren te voorkomen. De druk werd allengs grooter en Maier, van het IJ, wist met een prachtschot 10 te maken. De stand bleef tot rust 10. In den aanvang van de tweede helft slaagde de combinatie Franken Maier er in den stand op 20 te brengen, waarna de Belgen kwamen opzetten en de Pauw er 21 van maakte. Peral keerde een schitterend schot van de Bruin, waarna Disy twee Hollandsche doelpunten voorkwam. Vervolgens werd de wedstrijd de Kikvor schenAken gespeeld. De Kikvorschen oefenden een gevaarlijken druk uit on het Duitsche doel en na het missen van enkele kansen zorgde Franken, van Zwemlust voor de leiding. Vervol gens maakte Van Aalst van H.Z. en P.C. er op fraaie wijze 20 van. De tweede helft bracht een overwicht der Duitschers evenwel zonder succes. De Kikvor schen waren actief aan het schieten en ten slotte moest Krisehif tweemaal zwichten voor harde schoten van Maier en Franken (40). Met dezen stand kwam het einde. Ten slotte werd nog gespeeld Dauphins Aken 1906, welke wedstrijd met een 53 zege voor de Dauphins eindigde. De zwemwedstrijden hadden het volgend resultaat: 200 M. schoolslag dames: 1 J. Stroomberg ('t IJ) 3 min 9 sec.; 2 Eykenbroek (O.D.Z.) 3 min. 13 sec. Estafette 150 M.: 1 Leukiesch Stroch (Aken 1906) 1 min. 32 1/5 sec.; 2 M. Z. en P. C. (Maastricht) 1 min. 69 2/5 sec. De Vierde Olympische Winterspelen te Gar misch Partenkirchen werden door een millioen toeschouwers bezocht. Tachtig procent van dit aantal waren betalende bezoekers. Alleen op den sluitingsdag waren 130.000 betalende be zoekers aanwezig. In 1924 bij de Ie Olympische Winterspelen te Chamonix zijn totaal 33.000 toeschouwers ge weest, bij de lie Olympische Winterspelen in 1928 te St. Moritz 45.000 en bij de HIe Olympi sche Winterspelen, in 1932 te Lake Placid ge houden, 100.000. Ook op dit punt heeft Gar misch Partenkirchen dus een Olympisch record gevestigd. Na de weersomstandigheden van de afgeloopen week waren de verwachtin gen, wat het afwerken van het vastge stelde programma betreft, niet groot en het zal dan ook wel niemand hebben verwonderd, dat er gisteren in de eerste klasse slechts vier wedstrijden konden worden gespeeld. Het toeval wilde, dat in Zuid I juist die twee wedstrijden doorgingen, waarbij de twee leiden de clubs betrokken waren. En de resultaten wa ren des te belangrijker, daar R. K. N. A. C. met 20 van Geleen verloor, zoodat Valkenburg, dat Caesar in Beek met 32 klopte, de eerste plaats kon innemen. R. K. N. A. C. heeft thans een punt achterstand, maar er moeten nog vier wedstrijden worden gespeeld en beide rivalen moeten elkaar nog eenmaal ontmoeten. De po sitie van Caesar is inmiddels zeer verzwakt en het ziet er naar uit, dat de club uit Beek de laatste plaats niet meer zal verlaten. In het Oosten liep Emos iets van zijn ach terstand in, door een 2—0 zege in Enschede op V. D. Z., waardoor de Enschedesche club re vanche nam voor de nederlaag in Arnhem. Dc Zweef ging voor de tweede maal ten onder te gen Quick, dat nu in Oldenzaal met 42 zege vierde over de club uit Nijveraal, die haar po sitie wederom niet zag verbeteren. Treffers 15 10 2 3 22 45—23 Emos 12 7 2 3 16 32—13 Quick 13 7 2 4 16 41—32 's Heerenberg 14 6 4 4 16 2841 S. D O. U. C. 12 4 5 3 13 26—21 Vogido 15 6 3 6 13 41—43 V. D. Z. 14 5 1 8 11 26—29 Altior 14 3 4 7 10 32—33 Vosta 11 2 3 6 7 26—29 De Zweef 12 2 2 8 6 17—44 Onder vrijwel aanhoudenden regen werd Zondagmiddag in het Heysel Stadion te Brus sel ten aanschouwe van 15.000 toeschouwers de landenwedstrijd BelgiëPolen gespeeld. De Polen lieten zeer vlug spel zien en reeds na twee minuten hadden zij door een fraai schot van Piel de ieiding (01). Tot aan de rust veranderde er niets meer aan den stand. In de tweede helft vergrootten de gasten hun voorsprong na zeven minuten door een hard schot van God (20). Ondanks hun achter stand speelden de Belgen zeer goed. De Vereeniging Geldermalsensche Boys, spe lende in de derde klasse van den Brabantschen Voetbalbond ontving van het bestuur van dien Bond bericht, dat, als gevolg van het geweld dadige optreden van het overgroote deel van haar elftal in den wedstrijd Geldermalsensche BoysDeil op 15 December j.l., de vereeniging buiten bondsverband is geplaatst, terwijl aan negen harer spelers schorsingen varieerende tusschen drie en vijf jaar, werden opgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5