Bezoek uit Griekenland Haarlems Bisdom toegewijd aan de H. Moeder Gods TOEN EN NU PLECHTIGHEID INDE KATHEDRAAL De weerstoestand MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 Persoonlijke herinne ringen DE NACHTEGAAL HEEFT OP ONTHOUD Sperwer-bemanning vliegt met de Nachtegaal verder Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren EEN AUGGET" Mist veroorzaakt vertraging Zoowel in scheep- als luchtvaart- verkeer Scheepvaartverkeer WAALBRUG 20 JUNI OPEN Feestelijke viering te Arnhem en Nijmegen KOLENDAMPVERGIFTIGING Bejaard echtpaar bewusteloos geraakt Postvluchten De Stille Omgang Algemeene vergadering van het Gezelschap Rede pater Hendrichs NIEUW GEMEENTEHUIS TE ST. MICHIELSGESTEL Voor de eerste maal na zijn wijding heeft Mgr. Huibers het woord tot zijn diocesanen gericht „Maria zal het bisdom besturen" „Onder Uwe voorspraak DE WINTER VERLOOPT ABNORMAAL BUITENLANDSCHE PERS- VEREENIGING Viering van het tienjarig bestaan te Den Haag BELGISCHE CONVERSIE- LEENING Het was een heerlijke vóór-zomersche Zondagavond in Mei 1914. Voor de ouderlijke woning te Amster dam stopte een auto een lang niet zoo alle- daagsch geval als vandaag den dag, nu op iedere fractie van den tijd ras- en straat-taxi's voor ouderlijke en niet-ouderlijke woningen plegen vóór te rijden. En uit het belevenswaardig auto-geval kwam te voorschijn gesprongen Pater Bensdorp, z.g., de in die dagen zoo gevierde volksapologeet „Famulus", die zich we danken hem er nóg voor eenigszins voor onze Wenigkeit interes seerde. Met de haast in stem en gebaar, welke hem ondanks de zichzelf voortdurend opgelegde kalmte eigen was, verklaarde Pater Bensdorp ons de zaak: D'r was een priester uit Griekenland gearri veerd, die op verlangen van den Paus en met aanbevelingsbrieven van Kardinaal van Ros- sum in Nederland en België giften in kwam zamelen voor de bekeering van de Grieken; in „De Tijd" en in „De Maasbode", alsook in an dere katholieke kranten, waren daarover groole artikelen verschenen en de vraag w'as nu, of we dezen Griek op zijn bedeltochten door Ne derland en België wilden vergezellen en ver tolken. „Of wewilden," die goeie Pater Bensdorp heeft nooit geweten wat voor 'n bui tenkansje hij ons bezorgde. „Of wewilde n," op onze bloote knieën hadden we er om willen vragen! De Grieksche gast was in den auto blijven zitten: een bebaarde schaduw in het duister; éven mochten wij kennis maken en een hand drukken. Afspraak was, dat we den volgenden dag om tien uur 's morgens onzen bedelgang door Am sterdam zouden beginnen. Dien nacht hebben we de heele Grieksche mythologie en de heele Grieksche historie Af gedroomd, en klassiek zv.'aar geladen wandel den wë 's morgens naar de Redemptoristenkerk aan de Keizersgracht, waar de Grieksche pater, dank zij den Redemptorist Kardinaal van Ros- sum, logeerde. De pater bleek zoo overdag een rijzige, lenige, slanke gestalte met een gezichtals van Christus Zelf; in zijn oneindig-goedigë oogen lag diep de glans van het Oosten; het haar was van een opmerkelijke coiffure: ter weerszijden van de strakke scheiding lag het platgekamd en het eindigde in een lange vlecht Om Amsterdamsch opzien te vermijden, werd die vlecht echter zorgvuldig onder de overjas verborgen. Zoo vingen onze Odysseeische omzwervingen aan, en naast dezen edelen Griek voelden wij ons in den Griekschen goden-hemel, op den Olympus; was niet Ze us de opperste god zijner oneindig verre voorvaderen? Was Homerus niet zijn huisdichter? Was hij niet opgevoed in de sfeer der dramaturgie van Aischylos, Euripides en Sophokles? Had hij wellicht geen verwant schap met Solon, Leonidas of Perikles? Onze jeugd-verbeelding kende geen grenzen. Overal was de ontvangst hartelijk; in de patriciërshuizen van Heeren- en Kei zersgracht werden vele en groote gouden en zilveren en papieren gaven in ontvangst ge nomen: de kranten hadden de komst van den Griekschen priester voorspeld en Zondag was er in de parochiekerk over gepreekt; prachtig financieel succes dus voor de goede zaak. Maar hier en daar bleek m'nheer of mevrouw1 al dan niet opzettelijk niet thuis te zijn, de dienstbode sprak en gebaarde ervan en wij verklaarden het den Griek in vreemde taal: „Niet thuis"; het duurde niet lang, of de pau selijke bedelmonnik had het dóór: „Oui, oui, nit tois!" Vrijwel alle wijken van Amsterdam hebben wij bezocht, maar twéé momenten uit onzen hoofdstedelijken bedelgang zijn ons altijd bij gebleven: een Zondagmiddag op het Bagijnhof, en een Zondagmiddag op de Bóeren-Wetering. Op het Bagijnhof; de vreemdeling stond ver baasd over zóóveel innige, antieke schoonheid; daarna ging het trap op, trap af; overal ach ter rosige theelicht-schijnsels gerimpelde ge zichtjes; buurvrouwtjes waren by mekaar op visite gekomen om den hoogen gast samen te ontvangen; overal moest een kopje gedronken worden en steeds volgde er een gift: van een rijksdaalder, een gulden, een kwartje, een dub beltje De bedelaar was enthousiast; zulke giften had hy niet verwacht, en zeker niet zulke giften met zulk een hef de gegeven! In Griekenland gaat zooiets blijkbaar heel anders. Den Zondag daamè, huurden wij aan de Ruysdaelkade, even ten Zuiden van de Cein tuurbaan, een roeibootje om de Boeren-Wete- ring af te varen; langs dit watertje toch lagen meerdere hoeven, waarin nobele katholieken den Griekschen priester gaarne in goud of zil ver wilden beloonen voor zijn apostolischen arbeid. Wy roeiden, en af en toe roeide ook de Griek; het deed hem zichtbaar deugd, zich een oogenblik Hollander-op-het-water te voelen. In zijn vrijen tyd echter w'ilde de Griek „Amsterdam" zien, en wij herinneren ons, hoe wy op zekere havenhoofden in Amsterdam- Noord-West belandden en hoe de vreemdeling ons hier Verhaalde van zijn heimwee naar zyn ver geboorteland: het eiland Sira in de Ae- gaeïsche Zee met als hoofdstad Hermopolis, waar hij in zijn kinderjaren óók zooveel sche pen zag aankomen en vertrekken Wy bedelden nog in Haarlem en in Den Haag, daarna scheidde ons de oorlog: een briefkaart uit Antwerpen meldde, dat de pater in België nog enkele conferenties te houden had, doch dat hij zoo spoedig mogelijk zijn tocht door Holland zou hervatten. Via Engeland is de missionaris echter naar zyn vaderland teruggekeerd. De oorlog belette hem iedere missionnaire actie, en wij verloren hem uit het oog. Jaren later toen in de Amsterdamsche Rozenkranskerk bij gelegenheid van het Eucharistisch Congres door den Oosterschen Patriarch Mgr. Isaias Papadopoulos, met tal rijke Oostersch-geestelijke assistentie een pon tificale H. Mis volgens den Griekschen ritus werd opgedragen vernamen wij op onze na vraag naar onzen Griekschen vriend van een der Oostersche priesters een Roemeniër dat de bedelmonnikbisschop van Constan- tinopel geworden was. Thans zal de Grieksche priester, met wien wij maandenlang alle bedel-lief en -leed deelden, wederom een bezoek aan Neder land brengen, maar nu alsZ. H. Excellen tie Mgr. Georges Calavassy, aartsbisschop van Athene. Het bestuur van het Apostolaat der Hereeniging heeft hem uitgenoodigd. Grootsche huldigingen worden hem allerwe gen bereid; te Breda is hij de gast van Mgr. Hopmans. Stampvolle zalen wachten hem in de groote steden van Nederland; hij zal spreken voor den K. R. O. Zijn tweede tocht door ons land zal worden de triomphantelijke voortzetting van de edele pionierstaak, in 1914 zoo bescheiden en zoo sympathiek door hem aangevangen. Li. S. uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zyn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks RM. 24.4 millioen. De Sonderkonto- posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten heeft de Ne- derlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM. 100.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 20545. Het totale bedrag van de op het Treuhander- konto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM. 16.1 millioen. De Treuhanderkonto-posten waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. MEDAN, 17 Febr. (Aneta). De Nachtegaal heeft oponthoud in verband met ongesteldheid van den gezagvoerder, den heer Hulsebos. BATAVIA, 17 Febr. (Aneta). Parmentier, die heden met de Sperwer te Medan arriveert, neemt, mét de geheele Sperwer-bemanning, de Nachtegaal over, terwijl Hulsebos met de ver dere Nachtegaal-bemanning de Sperwer over neemt en naar Bandoeng terugvliegt. In de week van 10 tot 15 Februari 1936 heeft de Nederlandsche Bank in totaal een be drag van omstreeks RM. 400.000 van de op haar Sonderkonto by de Deutsche Verrechnungs- •casse uitstaande vorderingen met de begunstig den afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 8471484846. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto OUVNS GEWONE BOOS 10 CT. GROOTE DOOS 20 CT. De mist heeft vanmorgen het vliegverkeer vrijwel geheel stilgelegd. Op Schiphol was het uiterinate stil; geen enkel vliegtuig kwam aan, de toestellen uit Berlijn, Londen, Parijs en Scandinavië waren niet gestart. Slechts de machine van de Air de France is vanmorgen van Schiphol gestart voor Parijs; de machine is behouden te Brussel geland. Het ochtendtoestel van de K. L. M. voor Londen is niet vertrokken. Het scheepvaartverkeer ondervond door den mist belangrijke vertraging. Verschillende sche pen lagen voor IJmuiden en wachtten tct de mist optrekken; in het Noordzeekanaal lag de „Heemskerk" van de HollandAfrika- lijn, die sedert Zondagavond met opstoomen wachtte. Tegen tien uur klaarde het weer op en vielen vier schepen IJmuiden binnen; zij zullen opvaren naar Amsterdam. De Waalbrug te Nijmegen zal op 20 Juni a.s. voor het verkeer worden opengesteld. Naar het N. v. d. Dag verneemt, heeft een bespreking tus- schen de burgemeesters van Arnhem en van Nijmegen er toe geleid, dat deze gebeurtenis feestelijk zal worden gevierd. In de lersche zee heeft een hevige storm gewoed. Men ziet hierboven door welke springvloeden de promenade van de stad Douglas op het eiland Man werd geteisterd Toen een arbeider, die des morgens zijn brood in de woning van het echtpaar Steens aan den Leeweg te Naaldwyk komt opeten, de woning van het echtpaar betrad, nam hij een zwaren kolendamp waar. In het opkamertje trof hij de beide echtelieden, die omstreeks 70 jaar zijn, bewusteloos te bed aan. De man waarschuwde dokter Van Schie en zusters van het Groene en Wit-Gele Kruis, die dadelijk met zuurstofapparaten verschenen, terwijl ook van de gasfabriek te Naaldwyk een zuurstofapparaat werd ontboden. Van negen uur tot omstreeks half elf is men bezig geweest te trachten de levensgeesten op te wekken, hetgeen ten slotte gelukte. Per brancard werden de patiënten naar de nabij gelegen woning van een dochter vervoerd ter verdere verpleging. De toestand van beiden is bevredigend. De kolendamp had zich ontwikkeld, doordat de kachelpijp geheel verstopt bleek te zyn. De Sperwer (uitreis) vloog Zondag van Jod- hpur naar Rangoon, de Oeverzwaluw (uitreis) vloog van Rome naar Cairo, de Lijster (thuis reis) vloog van Bagdad naar Athene, de Nach tegaal (thuisreis) is in Medan gebleven. In „Krasnapolsky" te Amsterdam heeft het Gezelschap van den Stillen Omgang, na des ochtends huishoudelijk te hebben vergaderd, Zondagmiddag zijn algemeene vergadering ge houden. Te ruim twee uur werd de bijeenkomst, waar voor de groote zaal nauwelijks toereikend bleek, door den voorzitter, den heer Alph. Elsenburg, met den christelijken groet geopend. Een bij zonder woord van welkom sprak hij tot den moderator van het Gezelschap, Dr. G. C. van Noort, en den spreker, Pater F. Hendrichs S. J. Het jaarverslag, daarna uitgebracht, vermeld de dat het Gezelschap vier nieuwe afdeelingen won. In het kort werd herdacht wijlen Mgr. Aëngenent, die een groot vriend van en een trouw deelnemer aan den Stillen Omgang was. Een mannenkoor onder leiding van Dr. L. Kat, kapelaan van het Amsterdamsche Begyn- hof, voerde daarna „Tibi Laus" van O. Lassus en „Tenebrae factae sunt" van T. L. da Vit- toria uit. Hierna was het woord aan pater F. Hen drichs S, J., tot het houden van zijn rede, waar voor hy als titel had gekozen „De Eucharisti sche ziel van de Katholieke actie." Wie de Katholieke actie begrijpt, aldus spr., begrijpt ook dat de Eucharistie daarvan de ziel is en moet zyn. Niet alle katholieke activi teit is katholieke actie. Dat laatste is iets zeer bijzonders, dat in beginsel door het doopsel in ieder van ons is ingeplant. De katholieke ac tie is de Doopactie, waardoor wij op Christus geordend zijn en in de gemeenschap van Chris tus zijn opgenomen. Door het Doopsel zijn we niet meer van ons zelf, maar van Christus. De wijding door het Doopsel brengt mede, dat in ons een beginsel rust, waardoor wy met ons heele lichaam deelen in Gods leven. Het Doop sel is verlossingsgenade en daarom deelen wij door het Doopsel ook in het verlossingswerk, in het Hoogepriesterlijk werk van Christus. Enkel de Eucharistie kan de ziel zijn van de katholieke actie, die een Christus-actie is en het best gevoed kan worden door Christus zelf. De Eucharistie is de vormende, de eenige vor mende kracht van de Katholieke actie. De vor mende kracht gaat uit van de aanbidding van en de overgave aan de H. Eucharistie, van het beleven van het H. Misoffer, van het ontvangen der H. Communie. De Eucharistie is ook de groei brengende, de ontwikkelende, de tot grootheid voerende kracht. De Eucharistie is ten derde de richting gevende kracht. Ieder leven heeft een eigen type waarnaar het leeft. Het doel en de rich ting van Christus was en is den wil te doen van den Vader, Die in den Hemel is en Diens eer en glorie te bevorderen. Dat de Stille Omgang op zichzelf katholieke actie is, wil spr. niet beweren, maar wel, dat hij ertoe bijdragen en aansporen kan zich aan te melden voor de Katholieke Actie. „Schouw nu in het aanschijn van Christus", dit zal de uitroep zijn van dengene, die in den goeden geest den Stillen Omgang heeft ge maakt. De sterren zwijgen, God in de Eucharistie is stil, wij, die den omgang maken zijn stil en schijnbaar onbewogen: Wy spreken niet, maar wy leven en dit leven is een verkondiging van het Allerhoogste. Laten wij, den Omgang makend, vragen Christusdragers te mogen zyn en ertoe mede te mogen werken dat velen via de Eucharistie mo gen komen tot de H. Drieëenheid. Na de rede van pater Hendrichs, die vele treffende voorbeelden gaf van de kracht der H. Eucharistie uit zyn bekeeringswerk, klonk een langdurig applaus. Nadat de voorzitter hem had dank gezegd, hem nog vele jaren en zegen op zijn bekeerings- arbeid toewenschend, zong het koor van Dr. Kat. het „Sanctus" uit de Missa „Regina Coeli" van J. de Kerle. De moderator van het Gezelschap, Mgr. Dr. VAN NOORT, deken van Amsterdam, sprak dan nog een kort woord, zijn vreugde erover uitend, dat zoovelen zijn bijeengekomen om zich voor te bereiden en te sterken voor den komenden om gang. Goddank vermindert niet de liefde tot de H. Eucharistie, doch neemt zij nog steeds toe. De muziek, zooeven gehoord, heeft ons stil en de rede van pater Hendrichs heeft ons warm gemaakt en dat moeten wij Stille Omgangers hebben: stil naar buiten, warm van binnen. De Stille Omgang mag niet zijn een mani festatie, zelfs niet een propaganda, hy moet zijn een smeekgebed, een innig gebed uit de harten van duizenden, te inniger waar elders den katholieken zooveel moeilijkheden worden in den weg gelegd en overal de oorlogswolken zich samenpakken. Laten wij daarom bidden om gerechtigheid en liefde en God vragen dat Hij de wereld vrede schenke. Met het zingen van het Mirakellied werd de bijeenkomst besloten. Het nieuwe gemeentehuis te St. Michielsge stel is Zaterdagmiddag, onder aanwezigheid van een aantal genoodigden, officieel geopend. Hieraan vooraf ging de wijding der Kruis beelden door de H.H. geestelijken der Parochie. Daar de commissaris der Koningin in Noord- Brabant verhinderd was, geschiedde de plech tigheid door den heer Vincent Cleerdin, grif fier der Provinciale Staten van Noord-Brabant. Nadat burgemeester Scheltus had gesproken, werd het woord gevoerd o.m. door Mgr. Her mus, directeur van het Doofstommen-instituut, Mgr. Goyarts, regent van het Klein Seminarie, pater Theophilus, directeur van het Instituut De Ruwenberg, pastoor Hubers en den heer Schellekens, namens de commissie van ingeze tenen, welke laatste namens de bevolking een schilderstuk van den kunstschilder Reynier Peynenburg uit Vught aanbood. Het nieuwe gemeentehuis was Zondag van 3 tot 5 uur ter bezichtiging voor het publiek opengesteld. Van deze gelegenheid werd een druk gebruik gemaakt. Als een apotheose na de luisterrijke plechtigheden, waarmee Haarlems nieuwe bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, in zijn kathedraal bezit nam van zijn bis- schoppelijken zetel en door den Apostoli schen Internuntius tot bisschop werd ge consacreerd, heeft de nieuwe kerkvorst op den Zondag onder het octaaf van zyn wij dingsdag, het Haarlemsche bisdom op plechtige wijze onder de bescherming ge steld van de H. Moeder Gods. Terwijl in alle kerken en kapellen van het bisdom de geloovigen waren bijeengekomen om met hun priesters bisdom en parochies op bij zondere wijze aan de Moeder Gods aan te be velen, kwam de Bisschop naar zijn kathedraal om in een grootsche plechtigheid zelf in de algemeene hulde voor te gaan. Ook bij dit laatste deel van de heerlijke tri logie van plechtigheden, waarmee het bisdom en de stad Haarlem den nieuwen kerkvorst in zijn hoofdkerk verwelkomden, met hem mee vierden op den blijden consecratiedag, was de St. Bavo tot in de uiterste hoeken met geloovi gen gevuld. Aan de pijlers prykte yog de feestversiering van de bisschopswijding. Links naast het paro chie-altaar stond tusschen groote ruikers van paarse en w'itte seringen het wapen van het bisdom, waarvan het nog ongevulde midden stuk wachtte op de beeltenis van O. L. V. van Altijddurenden Bijstand, die erop zou worden aangebracht. Het bisschopsaltaar was in gereed heid gebracht voor het solemneele lof, dat na de plechtige toewijding gehouden zou worden. Precies om zeven uur trad Monseigneur door het hoofdportaal de kathedraal binnen, verwel komd door de bede van het koor, dat onder leiding van den directeur-organist, den heer J. Lod. Schouten, de antiphoon „Sacerdos et Pon tifex" zong. Gevolgd door de assisteerende geestelijkheid begaf de Bisschop zich zegenend, over den breeden paarsen looper van het vrij gehouden middenpad, naar zijn troon, waar hij gekleed werd met de liturgische gewaden. Z. H. Excellentie werd geassisteerd door de Hage- veldsche leeraren P. Bottelier en J. L. Bouman, beiden zoons der kathedrale parochie, resp. als diaken en subdiaken en door de kapelaans der Sint-Bavo-parochie. In de koorbanken namen plaats de hoogeerwaarde kanunniken, Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, Mgr. Th. Pichot, J. C. Aalberse en M. W. A. Wijtenburg, deken H. C. J. Sondaal, eere-kanunnik van het diocees, plebaan F. Filbry, em. pastoor v. d. Meer en rector J. P. van Zon. De cantores zetten de litanie van Loreto in. Van achter uit de kerk schreed door het mid denschip de processie met de beeltenis van O. L. V. van Altyddurenden Bijstand. Achter het processiekruis volgde een lange stoet van koor knapen, bruidjes, leden van de parochieele jeugdorganisaties en afgevaardigden der ka tholieke vereenigingen, allen met hun vaan dels. De Bissohop had zich naar het parochie altaar begeven, waar hy, staande tusschen zyn assistenten, de ikoon der H. Maagd opwachtte. Het was een plechtig oogenblik. De vaandel dragers schaarden zich rond het rood-zilveren wapen van het Bisdom, dat breeduit boven de zee van bloemen rees. Terw"ijl de laatste aan roepingen van de litanie luid en dringend door het geheele volk werden beantwoord, werd de beeltenis der Lieve Vrouw eerbiedig op de eere plaats aangebracht, in het hart van het vuur- roode kruis, dat zich als een blijde zekerheid wijd uitstrekte buiten de gouden omlijsting van de schilderij. Vervolgens betrad de Bisschop den preekstoel en met den mijter op het hoofd en den herders staf in de hand hield hij voor zyn diocesanen zijn eerste preek, een preek over de H. Moeder Gods, zooals hij die tijdens zijn langdurig pasto raat zoo dikwijls had gehouden. Voor de eerste maal, aldus sprak Monseigneur ongeveer, ziet gij mij hier voor u staan, nu ik de taak aanvaard heb, die Christus eens aan Zijn Apostelen heeft opgelegd. Het is dezelfde last, dien Christus mij te dragen heeft gegeven: Gods Naam te doen kennen, op dat alle menschen worden ontstoken in een vu rige liefde tot Hem; Gods Rijk uit te breiden, opdat Christus regeere over geheel de wereld. Wat een heerlijke taak hebben zij, die het Evangelie, de Blijde Boodschap, moetfön verkon digen. Wat is er hoopvoller dan de komst van Christus' Rijk, een Rijk van gerechtigheid, van liefde en van vrede. De geheele menschheid zou deze blijde bood schap aanvaarden, als zij geen vijand had, die haar belaagt, den duivel, quaerens quem devoret. En dit is de strijd, dién wij moeten voeren, geen strijd tegen vleesch en bloed, maar een durend gevecht met den geest van de duisternis. Die strijd is onverzoenlijk, zonder één oogen blik op te houden. Hij woedt op allerlei gebied, in deze dagen meer dan ooit. Zoo voelbaar is deze strijd, zoo tastbaar, dat het voor niemand een geheim kan zijn, dat deze vijand bestaat. En toch laten zich talloozen verleiden door een schijn van vriendschap, worden talloozen een prooi van den duivel en van een eeuwig ongeluk. Wie zal ons in dezen strijd ter overwinning voeren? In deze angsten zien we op tot Haar, van wie we op de eerste bladzijde van de H. Schrift reeds lezen, dat God Haar de onverzoen bare noemde, die den duivel den kop zou verplet teren. Reeds voordat God over de schuldige men schen het vonnis der Goddelijke gerechtigheid uitsprak, werd door deze belofte het woord van hoop, de belofte van de zekere overwinning uit gesproken. Mijn eerste woord als Apostel van Christus moet een woord van hulde aan deze Vrouwe zyn. In deze hulde ligt niets weekeüjks, niets dat zwak of onmannelijk zou kunnen zijn. Wij ver eeren Maria niet alleen als de Moeder van Christus, maar Zij is ook de sterke vrouw, „ge weldig als een leger, dat in slagorde staat ge schaard." Zoo zien we Maria, die strijdt met den eeuwigen vijand der menschen. Niemand komt tot Christus, als hij niet op zijn beurt den kop der helsche slang verpletterd heeft. Dit durven we, nu onze moeder ons is voorgegaan, nu we in Hare voetstappen kunnen treden. We vinden de Maagd bij het begin en aan het einde van het groote bijbelboek: de Vrouw, Die de eeuwige vijandin van den Satan is en de Vrouw, omkleed met sterren en met de maan aan haar voeten. Zoo omsluit Maria de geheele wereldgeschiedenis, niet alleen als moeder van het Vleeschgeworden Woord, maar vooral als Moeder van den mystieken Christus, Die op nieuw levend wordt in het hart van iederen ge- loovige. Vol van de kracht Gods zal Zij voor ons strijden, zal zij ons de overwinning bevechten. Daarom hebben wij Haar beeltenis op ons wapen aangebracht en daarom willen wij bij het aanvaarden van ons pontificaat het bis dom onder Hare bescherming stellen. Zij zal het Haarlemsche bisdom besturen, opdat het rijk van den duivel worde teruggedron gen tot eer van Christus, Haren Zoon, en opdat Gods Rijk zich uitbreide in ieder hart. Gods wil geschiede op aarde zooals in den hemel. Na zijn predicatie knielde de bisschop op den kansel neer en sprak een ontroerende toewijding uit. Langdurig bad hij voor de belangen van al zijn diocesanen, voor de jeugd, voor de vereeni gingen, die zonder diepte van innig geloofsleven ydele organisaties blijven en vooral voor de vele troosteloozen, die als God het wil door een herleefde welvaart geholpen zullen worden. „Onder Uwe beschermingTerwyl de bis schop naar het altaar in het hoogkoor schreed, waar een kort lof zou worden gehouden, zong het koor de dringende bede tot de Moeder Gods, waarvan Mgr. Huibers de eerste woorden als een devies en een strijdkreet onder zijn wapenschild schreef. lIllllllilMlllillllillillliiiiiiuiiimiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiimiiiiiui De winter verloopt in verschillende opzich ten op ongewone wijze, zoowel hier te lande als in andere deelen van Europa en in Amerika In ons land begon de winter met een vrij veel te koude Decembermaand, die verder een kouden winter scheen te beloven. Tegen Kerst mis kwam er plotseling een groote verande ring. Het weer werd ongemeen zacht en het bleef dit tot in de eerste dagen van Februari. Het was ook voortdurend zeer vochtig en regen achtig. Merkwaardig is nu, dat hetzelfde verloop in heel Europa voorkwam. Het Oosten en Zuid oosten van ons werelddeel hadden een zoo zachte Jan.-maand, dat de temperatuur door gaans even hoog was als in 'n normale maand Maart. Men herinnert zich waarschijnlijk de berichten uit Polen over het lente-achtige weer, dat daar toen heerschte. Behalve in het uiterste Noordoosten kwam in Januari bijna geen enkelen dag vorst voor in Europa. Deze buitengewone temperatuur-afwijking deed zich ook voor over de Zuidelijke helft van Groenland. De gemiddelde temperatuur aan de Zuidpunt b.v. was niet minder dan acht graden boven de normale. Dit wijst op zeer bijzondere meteorologische toestanden, die over uitgestrekte gebieden heerschten. Uit de Vereenigde Staten kwamen meermalen berichten over buitengewoon strenge koude, zooals men daar in tientallen van jaren niet ondervonden had. Moordend koude blizzards' woeien dagenlang over het grootste gedeelte van Canada en de Vereenigde Staten en zeld zaam lage temperaturen werden daar op tal van plaatsen opgeteekend. Officieele berichten gaven als laagste temperatuur aan 62 gr. Fahrenheit, d.i. ruim 52 graden Celsius onder het vriespunt, waargenomen op 4 en 6 Januari te Mayo in Alaska. Nadien zijn op veel Zuide lijker breedten meermalen temperaturen van 40-50 graden C. onder nul waargenomen. Ongetwijfeld bestond een band tusschen de zeer strenge koude in Noord-Amerika en den zachten winter in Europa en waarschijnlijk ligt dit verband in een versterkte algemeene lucht- circulatie tusschen den Equator en de Noord pool, waarbij de koude lucht over Noord- Amerika afstroomde en de warme equatoriale lucht op haar weg naar het Noorden over Europa vloeide. Minder duidelijk is de oorzaak van de jong ste meteorologische excessen in den Balkan. Ook daar is het in Januari buitengewoon warm geweest met een ongeveer zeven graden te hooge temperatuur. Later is daar sterke af koeling gekomen, maar thans komen berichten óver een allerhevigsten sneeuwstorm, waar schijnlijk een gevolg van de ontwikkeling van een krachtige stormdepressie over de Adria- tische Zee. Ongewoon is ook, dat in Europa de vorst zich plotseling vanuit het Noorden over Mid den-Europa begon uit te breiden, waarmede 'n einde is gekomen aan de zeer lange periode van ongemeen zacht winterweer. Voor het Oosten van Europa, zeer laat in den winter, is daar de laatste dagen strenge vorst be gonnen. Vreemd is dit verloop. Het is alsof geweldige krachten bezig zijn de seizoenen te verzetten en in verschillende werelddeelen buitengewone weerstoestanden in het leven te roepen. Hoe zal dit verder verloopen en wat zal nu met het weer in West-Europa gebeuren, vragen wij ons met belangstelling en nieuwsgierigheid af. (Nadruk verboden). Ter gelegenheid van haai* tienjarig bestaan heeft Zaterdagavond de Buitlenlartdsche Persver- eeniging in Nederland in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage een maaltijd gegeven, waaraan tal van gasten aanzaten. Onder de aanwezigen waren: de minister-president dr. Colijn, de mi nisters Jhr. mr. de Graeff, mr. de Wilde, inr. dr. Deckers, jhr. ir. van Lidth de Jeude, prof. dr. ir. Gelissen, tal van leden van het Corps Diplo matique en vele andere autoriteiten. Tijdens dezen maaltijd heeft de voorzitter, de heer Asselin een rede gehouden, die werd beant woord door den minister van buitenlansche za ken jhr. mr. A. C. D. de Graeff. Namens het corps diplomatique sprak de Zwit- sersche gezant, de heer A. de Burg. De burgemeester van Den Haag, mr. De Mon- chy, hield eten geestige toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat er zooveel buiten- landsche journalisten in Den Haag wonen. De heeren Hope Co. berichten, dat zij door het koninkrijk België gemachtigd zijn tot het doen van een conversie van de 7 pet. obligatiën Koninkrijk België stabilisatieleening 1926, in ponden sterling (welke obligatiën, ingevolge bekendmaking der Belgische regeering per 1 Nov. 1936 a 105 pet. (in aflosbaar zijn gesteld tegelijk met alle uitstaande obligatiën der in andere muntsoorten uitgegeven tranches dier leening) in 4 pet. obligatiën Koninkrijk België conversieleening 1936, in (welke leening een geheel op zichzelf staande uitgifte vormt) a 9834 pet. Op het bedrag obligatiën der 4 pet. conver sieleening 1936, in hetwelk na aftrek der voor conversie van 7 pet. obligatiën stabilisatie leening 1926 benoodigde stukken zal overblijven, wordt uitsluitend te Londen, bij Baring Brothers Co., Morgan Grenfell Co. en de Westmin ster Bank, een vrije inschrijving opengesteld, eveneens a 9834 pet (in De gelegenheid tot vrije inschrijving wordt aldaar opengesteld en gesloten op 18 Februari 1936; de inschrijvingen moeten vergezeld zijn van het vereischte depót van 10. Zooals te Londen gebruikelijk kan de inschrijving op dien dag op elk oogenblik worden gesloten. De heeren Hope Co. zijn bereid inschrij vingen op het voor vrije inschrijving beschik bare gedeelte der leening naar Londen over te brengen. Inschrijvingen kunnen ten kantore van de heeren Hope Co. worden ingediend tot uiter lijk Maandag 17 Februari 1936, des namid dags 6 uur op daarvoor bestemde aanmeïdings formulieren. Behartiging textielimportbelangen Dezer dagen is opgericht een vereeniging van alle bij den textiel-import belanghebbende groepen onder den naam Vereeniging tot be hartiging van Textiel-Import Belangen. Deze vereeniging stelt zich ten doel het ves tigen van een bureau te 's-Gravenhage, waar door het mogelijk zal zijn de vele werkzaam heden en bemoeiingen welke voor importeurs vastzitten aan het verkrijgen van de benoodig de invoerconsenten te vergemakkelijken. Het bureau zal daartoe bij voortduring in contact zijn met het Crisis Invoer Bureau en met alle andere officieele instanties. Het secretariaat der vereeniging is gevestigf" te Tilburg, Stedekestraat 27—29.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 8