m Uitvaart van baron van Hövell tot Westerflier OP ZATERDAG M.S.S.-CACHETS Worden er vliegtuigen gestolen? MAASTRICHT IN ROUW SENSATIONEEL VERHAAL VAN ENGELSCH BLAD VUUR HOUDT SLACHTING ONDER VEE wascht en ploetert Ge, GROOTE MOGELIJKHEDEN MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 «NU m ge schrobt en boent U om het stof en vuil, gedurende de afgeloopen week in Uw dagelijksche beslomme ringen opgedaan, van Uw lichaam te verwijderen. Stoffelijk overschot van Limburgs Commissaris der Koningin naar Twello overgebracht Plechtige Requiemmis in de St. Servaas De stoet vertrekt De H. Requiemmis De kindermishandeling te Megen Er is nog meer aan het licht ge komen, zoodat de schuldige vrouw ten tweeden male terecht zal moeten staan PANTSERWAGENS ZIJN AANGEKOMEN Bij het korps Motordienst te Haarlem Auto te water gereden Sterke drank eischt weer een verkeersslachtoffer Ergens in Europa bestaat een geheim vliegveldook uit Nederland toestellen verdwenen? Meesterspion aan het werk Winterhanden 1PUROL Wintervoeten j Doos 30 Cent Winterteenen I BiJ' Apoth. en Drogist Vijftig koeien en vier paarden in de vlammen omgekomen Mère Paula Brand en explosie in een bakkerij Een geheele muur uiteengeslagen OSS LAAT WEER VAN ZICH HOOREN Nieuwe arrestatie na bekentenissen Een goede daad KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ARNHEM Stoker in kelder onder kerk dood aangetroffen 25 jaren burgemeester Ge wilt Uw welverdiende ZONDAG frisch en schoon tegemoet gaan en tevens hiervan ten volle genieten. (Recept van Apotheker Dumont) M.S.S.-Cachets Maken Schoon Schip Waar de roode haan kraaide Twee winkels afgebrand te Hengelo Smederij uitgebrand ST. VITUSDANS TE WEESP Eenige kinderen op de openbare school er door aangetast AUTO TEGEN EEN BOOM Leerling-waarnemer uit Soester- berg doodelijk gewond Telegrafisch overgebrachte foto van het ski-springen op de groote Olympiaschans, in welk nummer de Noor Birger Ruud kam pioen werdLinks de toeschouwersmenigte en een deelnemer tijdens den sprong Heden heeft Maastricht bijna huis aan huis hingen de vlaggen halfstok den zoo plotseling uit het leven weggerukten Gou verneur van Limburg en Commissaris der Koningin, baron Van Hövell tot Wester flier, voor het laatst door zijn straten zien trekken. Zondagmiddag was het publiek toegelaten tot de chapelle ardente, welke in de werkkamer van wijlen den Gouverneur was ingericht, en ontelbaren hebben daar in den loop van dien middag nog een laatsten groet gebracht aan het stoffelijk overschot. Maandagmorgen vroeg was er veel publiek in de omgeving van het Gouvernementsgebouw aan de Bouillonstraat, vanwaar om tien uur de stoet zou vertrekken naar de kerk van St. Servaas. De aangrenzende straten waren door de poli tie afgezet en alleen degenen, die nog een con doleance-bezoek wiiden afleggen, werden toe gelaten. Te zelfder tijd arriveerden de vele autoriteiten die in den stoet zouden meegaan. Tegen het tijdstip van vertrek stelden zich Vertegenwoordigers van ruim dertig organisa ties op in de naburige Tongerschestraat en plaatsten zich aan den kop van den stoet. Daarin liepen mee het Hoofdbestuur van den R. K. Politiebond St. Michael, de Limburgsche Jagers en gewestelijke Landstorm-commissie, afvaardigingen van muziekgezelschappen; de R. K. Werkliedenbond, „St. Joseph", de R. K. Werkgeversvereniging, de St. Adelbertsveree- hfging, groepen en afdeelingen van verschei dene vakvereenigingen en congregaties. Achter dezen stoet volgden de geestelijken Van de gehlele stad, die de lijkbaar vooraf gin gen. De kist met het stoffelijk overschot werd uit de woning gedragen en volgde achter de priesters. Om de lijkbaar heen schaar den zich vier Malthezer-ridders: E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, Tweede Kapit tel-ridder in de Orde van Malta, J. M. de Weichs de Wenne, Ridder, mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, Ridder en Ph. C. M. baron van Oldeneel tot Oldenzeel. Vier le den van Gedeputeerde Staten van Limburg fungeerden als slippendragers. Direct achter de kist volgde de vertegenwoor diger van H. M. de Koningin in de persoon Van Harer Majesteits Kamerheer in buitenge- Wonen dienst: R. L. J. H. M. Graaf de Mar- chant et d'Ansembourg uit Gulpen. Achter hem kwamen de familie-leden van den hoogen overledene, achter wie nog meer Ridders van de Souvefeine Orde van Malta volgden, alsmede Ridders van de Johariniter Orde. Daarna merkten wij op Z. Exc. Minister van Staat, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Z.Exc. prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, de leden Van Gedeputeerde Staten van Limburg en den Griffier, den heer J. H. Jaspar. Hierna volgden de Commissarissen van H. M. de Koningin in de overige provincies van Nederland en baron Th. Verwilghen, gouver neur van Belgisch Limburg. Vervolgens kwamen de Burgemeester van Maastricht, mr. L. B. J. van Oppen, de gar- hizoens-overste van Maastricht, Luitenant-ko lonel P. Keg, mr. G. Bonhomme, voorzitter van de Arrondissements-Rechtbank Maastricht, de leden van de Eerste Kamer der Staten Gene raal, mr. F. Janssen, Graaf M. de Marchant et d'Ansembourg, jhr. C. Michiels van Kesse- hich en mr. K. J. Th. Janssen de Limpens. Onder de leden der Tweede Kamer merkten Wij op ir. dr. W. J. Droesen, H. G. M. Her mans. ir. M. Bongaerts. Achter dezen volgden de leden van de Pro vinciale Staten, zeer vele burgemeesters van Limburgsche gemeenten en de voorzitters der Limburgsche Waterschappen, vertegenwoordi gers van het College van Curatoren van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg en verte genwoordigers van niet ambtelijke instellingen en organisaties, in welker Bestuur de Overle dene zitting had. Langzaam ging deze geweldige stoet langs de Papenstraat naar het Vrijthof, waar in zeer dichte hagen duizenden belangstellenden zich hadden verzameld. De droeve stoet ging rond om het plein om zoodoende den noordelijken Ingang der kerk, de zgn. Lange Gang te be reiken. Van half negen af was de kerk voor het pu bliek gesloten geweest. Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, was daar Inmiddels gearriveerd, die bij den te volgen dienst Pontificale assistentie zou verleenen. Langzaam ging de stoet de kerk binnen. Pas toen de stoet heelemaal binnen was, mocht het Publiek eveneens de kerk binnentreden, waar bij de sterke politiemacht handen vol had, om regelend op te treden, zoo groot was de be langstelling. Van den stoet, die de lijkbaar gevolgd had Ras het eerste gedeelte, tot en met de leden Van Gedeputeerde Staten, op het hooge koor gezeten aan den linkerkant. Aan den rechter kant namen de vele geestelijken plaats. Het middenschip van de kerk was geheel gereser veerd voor de rest van den stoet. De plechtige H. Requiem-mis werd Gregori- kansch gezongen onder leiding van den direc teur van het koor der St. Servaaskerk, den heer B. Franssen. De H. Mis werd opgedragen door den Deken van Maastricht, mgr. J. Wou ters, geassisteerd door den weleerw. heer Ter- Poorten als diaken, kapelaan Levens als sub diaken en ad cappam: pater M. Nijs, S. J., den biechtvader van wijlen den Commissaris der Koningin. Pontificale assistentie verleende 2. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens. Direct na afloop van den dienst celebreerde de Bisschop dok de absoute. Op dat oogenblik werden toebereidselen ge troffen, om de kerk te verlaten en de lange reis naar Twello in Gelderland aan te van gen. Bij den derden ingang van de kerk, die tot dan toe gesloten was gehouden, had zich binnen in de Noodkist-kapel de Zangvereeni- ging de Mastreechter Staar opgesteld, die aan het slot van de plechtigheid het „Beati mortui in Domino morientes" van Felix Mendelssohn Bartholdy uitvoerde onder leiding van Peter Gielen. Hierna werd de kist met het stoffelijk overschot naar buiten gedragen en in den iijk- auto geplaatst, die daar wachtte. In de volgauto's nam de familie van wijlen den Commissaris der Koningin plaats, alsmede mgr. Erens, eere-kapelaan in de orde van Mal ta, die eveneens den plechtigen dienst had bij gewoond. In de volgende auto's hadden de leden van Gedeputeerde Staten plaats genomen, die mede naar Twello zouden gaan. Uit eigen beweging sloten zich hierachter nog velen aan, die per auto de reis wilden me demaken. Het majestueuze Gouvernements-paleis aan de Bouillonstraat bleef den geheelen dag ge sloten. De gruwelijke bijzonderheden, welke bij de berechting van de kindermishandeling te Megen aan het licht zijn gekomen, zijn voor den Minister van Justitie aanleiding geweest, een intensief onderzoek te gelasten naar de gedragingen van de ontaarde pleegmoeder mej. W., aldaar. Deze vrouw, die onbewogen een vonnis van 6 maandén gevangenisstraf tegen zich hoorde uitsproken, blijkt nog meer op haar kerf stok te hebben. Het geval van de 8-jarige Annie en de 5-jarige Dientje Hollaer blijkt niet alleen te staan. Reeds eerder heeft zij zich aan de haar toevertrouwde kinderen ver grepen. Dit is aan het licht gekomen uit het on derzoek, dat burgemeester Van Vlokhoven te Megen naar deze onverkwikkelijke affaire heeft ingesteld. Aanvankelijk was mej. W., die zich van elders te Megen had gevestigd, van plan, in haar onderhoud te voorzien door het houden van pensiongasten. Te dien einde had zij een groot huis aangekocht, doch de commensaals bleven uit. Toen besloot zij zich aan te melden voor het opvoeden van voogdijkinderen en inderdaad werden haar twee jongens toegewezen. Reeds spoedig daarna werd er door de buren en andere dorpsbewoners gemompeld, dat de pleegmoeder haar pupillen slecht zou be handelen, doch het rechte kon niemand te weten komen, daar de jongens niets uitlieten. Toen de jongens echter resp. naar Altfdrst en Huissen werden gezonden, om daar het land bouwbedrijf te leeren, doken opnieuw de ge ruchten op, dat zij door hun pleegmoeder zou den zijn mishandeld. Desondanks werd echter opnieuw een meisje, dat aan de ouderlijke macht was onttrokken, bij de vrouw geplaatst, Om niet bekend geworden redenen werd het kind spoedig daarna in een gesticht opge nomen. Destijds waren er andere te goeder naam en faam bekend staande personen, ter plaatse, die gaarne een voogdijkind onder hun hoede zouden hebben gehad en hierom ook hadden gevraagd Hun verzoek werd echter niet ingewilligd en tot aller verbazing werden opnieuw aan vrouw W. twee meisjes ter op voeding toevertrouwd. Het waren de beide zusjes Hollaer, die al spoedig den indruk wek ten, dat zij ernstig verwaarloosd werden. Een buurman van mej. W., voor wie de gedragingen van de vrouw niet geheim waren gebleven, stelde ten slotte den burgemeester van zijn bevindingen op de hoogte met het bekende ge volg. Thans werden ook de twee jongens, die voordien aan mej. W. waren toevertrouwd, in verhoor genomen. De jongelui werden resp. gehoord door de burgemeesters van Appelt en Huissen. Beiden legden gelijkluidende ver klaringen af, die een schril licht wierpen op het wreede karakter van de ontaarde pleeg moeder. De vrouw had ook deze kinderen op ruwe wijze mishandeld. Zij aarzelde niet gebruik te maken van een waschbord, dat van scherpe hoeken was voorzien. Hierdoor liepen de kinderen bloedende verwondingen op aan hoofd en lichaam. Het voedsel, dat hun werd toegediend, was van zulk een inferieure kwaliteit, dat het meestal on eetbaar was. Veelal moesten zij zonder eten naar bed, terwijl de geheele opvoeding, welke zij kregen, niet anders dan verwaar- loozing kan worden genoemd. De burgemeester heeft thans verschil lende personen uit zijn gemeente bereid ge vonden de beweringen der jongens te sta ven. Het gevolg hiervan is dan ook, dat op- niew een aanklacht tegen de vrouw wegens kindermishandeling zal worden ingediend, waarvoor zij binnenkort terecht moet staan. Het is onbegrijpelijk, dat een dergelijke be handeling vijf jaar kon voortduren, zonder dat de vereeniging, die de kinderen had uitbe steed, hiervan op de hoogte was. Van tijd tot tijd werd controle uitgeoefend, doch de inspecteur kondigde wan te voren zijn bezoek aan en de vrouw zorgde er dan wel voor, dat haar pupillen een goeden in druk maakten. De kinderen waren bovendien zoo bevreesd voor hun verzorgster, dat zij nooit iets van de mishandelingen aan derden hebben durven vertellen. Ten behoeve van de oefening in het rijden, zijn bij het korps Motordienst te Haarlem aan gekomen drie pantserwagens bestemd voor het op 1 April a.s. op te richten Eskadron Pantser wagens. Gedurende de eerstvolgende weken zullen de voertuigen op het terrein van de Ripperda-ka zerne worden bereden door het bij den Motor dienst gedetacheerde personeel der cavalerie. Twee jongelui uit Enkhuizen van 26 en 27 jaar bezochten Zondagnacht met de 25-ja- rige mej. v. H. uit Haarlem een nachtfeest aldaar en maakten alvorens 't meisje naar huis te brengen nog een toertje door de stad. Zondagmorgen omstreeks zes uur is de bestuurder, blijkbaar door onbekendheid met den weg, bij de Turfmarkt in den Kampersingel gereden. De beide heeren konden zich, door het inslaan van een ruit naar buiten werken en door voorbijgangers op het droge gebracht worden. De 25-jarige mej. v. H. slaagde daarin echter niet en kwam jammerlijk om het leven. Na een half uur hebben politie en leden van den Ongevallendienst het .stoffelijk overschot uit den auto gehaald. Het is naar het St. Eli- sabethsgasthuis overgebracht. De bestuurder en zijn vriend, die zooals ge zegd, gered konden worden, zijn naar het poli tiebureau overgebracht, waar bij onderzoek bleek, dat zij alcoholische dranken gebruikt hadden. Zij konden eerst laat op den dag ver hoord worden. Nader meldt men ons nog: De auto kwam van de Turfmarkt en werd bestuurd door den 27-jarigen koopman P. B. uit Enkhuizen. Achter in den auto zat de 26- jarige G. v. d. B., leeraar aan de H.B.S. te Enkhuizen en het meisje, de 25-jarige mej. E. G. L. van Haarlem, wonende in de Harmen Jansstraat te Haarlem. De jongelui hadden met het meisje kennis gemaakt en zouden haar des morgens om vijf uur met den auto naar huis brengen. Eerst werd nog wat rondgereden en om streeks kwart voor zes kwam men op de Turf markt. Het was donker en mistig en de bestuur der is rechtdoor gereden, waardoor de auto naast de brug met de wielen omhoog in het water terecht kwam. B. wist zich door een portierraampje te redden; v. d. B. kroop eveneens door een raampje naar buiten. Zij werden op den hoogen wal geholpen door een politie-agent en eenige burgers, die zich daarna te water begaven om ook het meisje te redden. Door den -val was het koetswerk van den auto echter ontzet en zij slaagden er niet in de portieren te openen. Eenigen tijd later is de auto met een kraan- LONDEN, 16 Febr. (A.N.P.) De lucht vaartcorrespondent van de „Sunday Ex press" te Parijs, Victor Burnett, seint aan zijn blad het volgende merkwaardige ver haal: Ergens in Europa leeft een meesterspion, die zijn specialiteit maakt van de modernste soort misdaad. Hij steelt vliegtuigen. In de afgeloopen paar maanden zijn vlieg tuigen verdwenen van vliegvelden in Frankrijk, Hongarije, Polen, Tsjecho Slowakije en Nederland. Sommige dezer gestolen vlieg tuigen waren militaire toestellen van nieuwe en geheime typen, andere wanen particuliere luxe toestellen. Al deze vliegtuigen zijn op geheimzinnige wijze verdwenen. Niemand zag ze, niemand hoorde ze gaan. Op een goeden dag stonden de machines er. Even later waren zij weg. Deze diefstallen aldus vervolgt de corres pondent hebben de Geheime Diensten der betrokken landen tot een zeer merkwaardige veronderstelling gebracht: Ergens in Europa be staat een geheim vliegveld een beurs voor gestolen vliegtuigen. Dit vliegveld kan zich op een verborgen plateau bevinden in bergreeeksen of misschien op een open plek van de vele dichte wouden in Duitschland, Frankrijk of Oostenrijk. Vliegtuigen zijn gestolen uit Boedapest, Am sterdam, Marseille en Warschau. In Duitsch land heeft de luchtpolitie speciale instructies gekregen alle vreemde toestellen, die gezien worden, op te vangen Tot dusverre heeft de vliegtuigendief weten te ontkomen. wagen opgehaald; het meisje lag achterin. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het St. Eliza- beths-Gasthuis vervoerd en ook de beide Enk- huizenaren werden daarheen overgebracht. In den loop van den middag zijn zij door de po litie verhoord. Zij konden geen verklaring van het ongeluk geven. Wel gaven zij toe, dat zij in het cabaret bier en sterken drank hadden gebruikt. Het onderzoek van de politie zal moe ten uitwijzen of drankgebruik de oorzaak van het ongeluk is. De zwaar beschadigde auto is in beslag ge nomen. In den afgeloopen nacht te drie uur is te Oldeberkoop brand uitgebroken in de groote boerderij van den heer Willinge Prins uit 's-Gravenhage en bewoond door de familie W. Bouma, De brand nam spoedig een grooten omvang aan en de bewoners moesten zich in nacht gewaad in veiligheid stellen. De motorspuit van Oldeberkoop was kort na het uitbreken van den brand ter plaatse, doch kon niets meer uitrichten. In minder dan een uur tijds waren huis en schuur geheel afge brand. Vijftig koeien en vier paarden kwamen in de vlammen om. Van den inboedel kon niets worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. In het ziekenhuis te Kerkrade is op 61- jarigen leeftijd overleden de eerw. mère Paula, in de wereld mej. Gertrud Bliers- bach, overste van het Ursulinenklooster te Eijgelshoven. Steeds was ze bij het onderwijs werkzaam geweest. Het lijk is naar het Ursulinenklooster in Kerkrade overgebracht. Dinsdag hebben lijkdienst en begrafenis plaats. Ofschoon het practisch onmogelijk is in Engeland een vliegtuig te stelen in verband met de registratie en radio-contröle, die over de bewegingen der vliegtuigen wordt uitge oefend, is zulks niet zoo moeilijk op het vaste land. Grenzen zijn slechts denkbeeldige lijnen en een des nachts vliegend toestel zou binnen een paar minuten over die grenzen heen kun nen zijn en verdwijnen. De veronderstelling van den Geheimen Dienst is, dat de diefstallen een onderdeel vormen van de spionnage, die thans zoo druk in Europa wordt beoefend. Het is algemeen bekend, dat wanneer of waar ook een nieuw type militaire machine ontworpen wordt, de plannen langs fotografi- schen weg worden gecopiëerd en uit het be trokken land worden gesmokkeld. Dit werk wordt verricht door vele internationale groe pen spionnen, die thans aan het werk zijn. In sommige gevallen echter kan een machine niet nagemaakt worden volgens de enkele plan nen. Dan moet men een uitgewerkt model heb ben. Dit nu is de taak van de groepen, die machines stelen. In een recent geval is een oorlogsvliegtuig van een geheel nieuw type verdwenen van een vliegveld in Centraal Europa. Het was in een hangar geplaatst onder het oog van een be waker. Des morgens echter was het verdwe nen. Het is practisch zeker, dat de bewaking hier voor een hoog bedrag is omgekocht voor een zoo hoog bedrag, dat dit opwoog tegen de schande en de mogelijke gevangenisstraf, die na den diefstal door een krijgsraad zou kunnen worden uitgesproken. Het na dezen diefstal ingestelde onderzoek wees uit, dat de machine niet zou hebben kun nen worden gebouwd volgens de plannen, die opzettelijk onvoltooid gelaten waren. Daarom is een geheel toestel verdwenen. Ook wees het onderzoek uit, dat de machine des nachts gestart en vertrokken moest zijn. Piloten werden niet vermist. Men denkt daar om, dat iemand zich toegang moet hebben ver schaft tot 't vliegveld, in den hangar is toe gelaten en het vliegtuig weggehaald heeft. Ambtenaren van buitenlandsche ministeries van luchtvaart meenen de nationaliteit te ken nen van den verantwoordelijken spion. Voor zij echter het geheime vliegveld kunnen ontdek ken, of de methode, waarop de vliegtuigen van de hand worden gedaan, zijn zij machteloos. Zij hebben geen direct bewijs. Tot zoover het even sensationeele als merk waardige verhaal van Victor Burnett in de „Sunday Express", Se non vero.... Zondagmorgen omstreeks zeven uur werd door een agent van politie brand ontdekt in de Eureka-bakkerij van de firma Beekhoven aan de Van Goorstraat te Nijmegen. De onmiddellijk gewaarschuwde brand weer tastte met kracht het vuur aan. Toen men de bakkerij binnengedrongen was, ontstonl er plotseling een hevige explosie, welke vermoedelijk veroorzaakt werd door toevoer van lucht. De ontploffing was van zulk een kracht, dat de achtermuur van de eerste en tweede ver dieping totaal uiteengeslagen werd en neerkwam op de binnenplaats. Aan den voorkant sloegen de deuren en ruiten naar buiten en kwam het glas aan de overzijde van de straat terecht. De muur van het belendende perceel, het pakhuis van den kruidenier Hendriks, kreeg een diepe scheur. Het mag een wonder heeten, dat nie mand van het brandweerpersoneel of de om standers gewond werd. De brand zelf was spoedig gebluscht. De bak kerij brandde grootendeels uit, terwijl de daar boven gelegen verdieping, doordat de zolder doorbrandde, danig van het vuur te lijden had. De winkel en de woning van den heer B. kon den gespaard blijven. De schade loopt in de dui zenden guldens en wordt door verzekering ge dekt. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is boven den oven van de bakkerij. De beide inbrekers P. de B. en dikke Toon de Soep hebben verklaringen afgelegd voor mr. Dubois, officier van justitie te 's Hertogen bosch, waardoor opnieuw één hunner confra ters in handen der politie is gevallen. De ge detineerden bekenden, dat zij op aandringen van zekeren C., een berucht smokkelaar, af komstig uit Vierlingsbeek, besloten hadden een inbraak te plegen bij een bank te Vierlingsbeek. De smokkelaar zou een zeker geldsbedrag aanvragen, en wanneer dit ten kantore zou zijn aangekomen, zouden de beide Ossche ban dieten in het bankgebouw inbreken en het geldsommetje medenemen. Het plan is des tijds echter mislukt. Naar aanleiding van deze verklaringen, is de marechaussée te Boxmeer thans tot aanhouding overgegaan van genoem den C., wegens uitlokking van inbraak. De ver dachte is ter beschikking gesteld van den of ficier van justitie te 's Hertogenbosch en in het Huis van Bewaring aldaar ingesloten. Niet alleen is de justitie er van overtuigd, dat bij in voortdurend contact heeft gestaan met de Ossche bende, doch er zijn ernstige verdenkingen tegen hem gerezen, dat hij debet zou zijn aan verschillende misdrijven in Noord- Limburg en Oost-Brabant, welke daar den laatsten tijd zijn gepleegd. Het onderzoek daarnaar wordt voortgezet. In opdracht van een der veroordeelde ben deleden uit Oss hebben twee Ossenaren den ouden boschwachtar Verhoeven te Loon op Zand, die het slachtoffer is geworden van den verleden jaar gepleegden roofoverval, vijftig gulden overhandigd. Dit geld was het aandeel in den buit geweest, dat de thans veroordeelde gekregen had, en dat hij thans weer aan den benadeelde heeft teruggegeven. Zondagmorgen is de stoker van de centrale verwarmingsinstallatie van het kerkgebouw der Evang. Luthersche Gemeente aan de Spoorweg straat te Arnhem, de 55-jarige De Wit, dood in den verwarmingskelder aangetroffen, terwijl deze kelder vol kolendamp stond. Het staat nog niet vast op welke wijze de man den dood heeft ge vonden. Een nader onderzoek zal moeten uit wijzen of hartverlamming, dan wel kolendamp vergiftiging de oorzaak kan zijn. Het stoffelijk overschot is naar het gemeente lijk ziekenhuis overgebracht. In verband met dit ongeval zijn de kerkdiensten elders gehouden. Zaterdag vierde de heer H. J. Rhoen. burge meester van Vaals, zijn zilveren burgemeesters- jubileum. Den voortvarenden burgervader ge werden vele blijken van belangstelling in den vorm van bezoeken, telegrafische en schrifte lijke gelukwenschen. Vele bloemenmanden werden in de burge- meesterlijke woning bezorgd. De ambtenaren der gemeenten offreerden een practisch cadeau. Des avonds waren zij de gast van mevrouw en burgemeester Rhoen. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers" Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per rege, komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. Beseft gij echter, dat Uw ingewanden zich van Uw geploeter en moeite niets aan trekken, dat de zich hierin ophoopende vergiftigde afvalstoffen niet verwijderd zijn en de ongemakken, hiervan het gevolg, als booze geesten om U heen blijven zweven en U op den stralenden Zondag morgen doen ontwaken, met een onaan- genamen smaak in den mond, lusteloos en loom en niet in staat de plannen, waarvan ge U reeds de geheele week zoo veel had voorgesteld te kunnen volvoeren. Waarom zoudt ge U voortaan nog zoo laten dwarsboomen in Uw genoegens Waarom bestemt ge niet den Vrijdag en den Zaterdag, om Uw lichaam inwendig frisch te maken, als hiertoe zulk een voor treffelijk middel bestaat als de bekende Neemt iederen Vrijdag-avond en Zaterdag avond één of twéé M.S.S.-ertjes: Den volgenden Zondag staat ge zingende op en ge gaat na een uitstekende nachtrust opgeruimd en met een gulle lach de genoegens van Uw vrijen dag smaken. M.S.S.-cachets (ook wel genaamdLaxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokert jes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar Zondagmiddag is te Hengelo door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een oud pand in de Willemsstraat, waarin gevestigd waren de sla gerij van den heer De Leeuw en de manufac- turenhandel van den heer van Woerkom. De brand die ontstaan was in de woning van den heer van Woerkom, die niet thuis was, werd door buren ontdekt, die onmiddellijk de brand weer waarschuwden. Deze kon niet verhinde ren dat beide winkels geheel uitbrandden. Zij moest zich er toe beperken met drie stralen de belendende perceelen nat te houden teneinde overslaan van het vuur te verhinderen. Van den inboedel kon nagenoeg niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. Zondagavond te omstreeks acht uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de smederij van dén heer Van Apeldoorn te Beet- sterzwaag. Het vuur vond gretig voedsel in een voorraad mastiek. Na een uur was men den brand meester. Het geheele pand is uitgebrand. Niets kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Naar wij vernemen hebben zich op de open bare lagere school te Weesp, en wel in de 6de klasse, eenige gevallen voorgedaan van St. Vitusdans, doch gelukkig niet in den ergsten vorm. Aanvankelijk werd geconstateerd, dat een meisje de rechterhand niet kon stil houden. en daarmede zulke bewegingen maak te, dat het haar niet mogelijk was, te schrij ven. Het duurde niet lang, of bij een anderen leerling werd hetzelfde verschijnsel opge merkt. De huisdokter werd geraadpleegd en inmiddels bezocht ook de gemeente-geneesheer dr. A. C. Nolst Trenité de vorengenoemde school, en hij kwam tot de conclusie, dat hier gevallen van St. Vitus-dans aanwezig waren. Het bleek, dat een vijftal kinderen naar huis gezonden moest worden. Het eigenaardige van dit geval is, dat de kinderen, doordat zij de afwijking bij hun kameraadjes waarnemen, er zeiven ook mede behept worden, waarom deze tak van den St. Vitusdans in medische kringen genoemd wordt „chorea imitatoria". De kinderen, die er aan lijdende zijn kunnen zich vrije lijk op straat begeven, daar het ziektever schijnsel zich uitsluitend bepaalt tot de boven vermelde onrustige handbewegingen. Opmer kelijk is, dat het bij alle kinderen de rechter hand is, welke niet stil gehouden kan worden. Een nauwgezet onderzoek toonde aan, dat bij één der leerlingen niet van een serieus geval van „chorea imitatoria" gesproken kon wor den, daar deze ernstig van simulatie ver dacht werd. Intusschen wijdt de betrokken medicus zijn volle aandacht aan deze geluk kig zeldzaam voorkomende gevallen van St. Vitusdans. Vijf leerlingen-waarnemers van de L. V. A. te Soesterberg waren Zaterdagmiddag opweg naar Amsterdam toen de auto, waarin zij ge zeten waren, in de bocht van de Soesterberg- schestraat te Soest tengevolge van de groote snelheid slipte. De auto maakte een slag om en vloog tegen een boom. De heer Koendering werd er uitgeslagen en moest naar het Militair Hospitaal worden overgebracht, waar hij spoedig overleed. De anderen kregen allen min of meer ern stige verwondingen. De auto werd zwaar beschadigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9