r De Iegerberichten, die de Italiaansche zege meldden Opgewonden stemming in de Spaansche hoofdstad Filmbrand te Valparaiso Het nieuws van heden Het leger van Ras Moeloeguetta zou nage noeg volkomen vernietigd zijn; zelfs het veldteeken en de decoraties zouden buitgemaakt zijn Een overweldigende oorlogsbuit De strijd in het Verre Oosten DE BAROMETER DE VLAGGEN UIT IN ITALIË DE POLITIEK VAN DE POOLSCHE REGEERING ABS0L UTE MEERDERHEID DER LINKERZIJDE? llPillil: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 18 FEBRUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19802 Een geweldige brand legde een geheele filmstudio in de asch Ruim dertig dooden SANTIAGO DE CHILE, 17 Febr. (Reuter). Te Valparaiso is in een groot gebouw, waarin de ateliers van een Italiaansch-Chileensche film maatschappij ondergebracht waren, waarschijnlijk tengevolge van zelf ontbranding van filmstrooken, een brand ontstaan, die in korten tijd een reusachtiger^ omvang aannam «m het geheele gebouw in de asch legde. Tientsjoean op de communisten heroverd Demonstratie van het Volksfront te Parijs Geen ernstige incidenten De wil om te overwinnen bracht volgens maarschalk Badoglio deze enorme zege Addis Abeba echter weet van niets Abessinische berichten van de fronten Groote begeestering in Italië Rome vlagt De achtervolging Zie verder pao. 2J, Een verklaring van den minister president in de Poolsche Sejm De alarmtoestand duurt voor loopig acht dagen; verschei dene plaatsen en provin cies in staat van beleg Muiterij in gevangenis van Carthagena IJzel te Weenen Reeds meer dan honderd gewonden V (dladares Twee dooden by de d emonstraties De beurs gesloten Nizza bereidt zich voor op het niet uit te roeien carnavalEen kijkje in de versierde en geïllumineerde. straten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het nauwkeurige aantal dooden is nog niet vastgesteld. Men vreest, dat ruim 30 personen het leven hebben verloren. Bovendien werden talrijke personen gewond. De materieele schade wordt geschat pp drie millioen Peso. Een drietal pensions is mede door den brand geheel vernield. Hierbij zijn 26 personen, meest vrouwen, om het leven gekomen. De leider van de filmmaatschappij is gear resteerd. In totaal zouden tot dusver 35 personen om het leven gekomen en talloozen gewond zijn. SJANGHAI, 17 Febr. (Reuter). Naar hier medegedeeld wordt, hebben de regeerings- troepen na hevige gevechten de stad Tiiexutsjoean, gelegen tusschen de provin cies Setsjoean en Sikiang, op de commu nisten heroverd. Aan de zijde der regeeringstroepen zouden 200 en aan die der roode troepen 1.300 dooden gevallen zijn. De regeeringstroepen maakten 800 krijgsge vangenen. PARIJS, 17 Febr. (Reuter). De groote demon stratie van het Volksfront, die Zondag te Pa rijs heeft plaats -gehad, is zonder ernstige in cidenten verloopen. In totaal heeft de politie 17 arrestaties verricht; slechts drie arrestanten werden in verzekerde bewaring gehouden. Het aantal deelnemers aan de demonstratie wordt geschat op 100.000. De Iegerberichten over de Italiaansche zege nabij Makallé. Onrust in Spanje; muiterij In de gevangenis te Carthagena; betoogingen eischten reeds slacht, offers. De toenemende spanning tusschen Rusland en Japan. Geweldige filmbrand te Valparaiso; ruim dertig dooden. Een verklaring van den Poolsehen minister president over de Poolsche regeeringspolitiek. Raad voor de luchtvaart; wat de voorstellen der commissie-Kooien inhouden. De Rijksmiddelen hebben in Januari ruim ƒ3 millioen minder opgebracht dan de raming en bijna 3.5 millioen minder dan in Januari 1935. Ernstige autobotsing onder Muiden; een zwaar gewonde. O Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 744.2 .Vorige stand; 750.3 ROME, 17 Febr. (Reuter). Leger- bericht no. 127 luidt als volgt: Te Berlijn wordt een groote Internationale Automobiel- en Motortentoonstelling gehoudenLinks een Stoewer-wagen, waarvan de motor met één handgreep kan worden blootgelegd. Rechts het chassis van een vrachtauio, die door persgas wordt gedreven Maarschalk Badoglio telegrafeert: Gedwongen door den veldslag in Tembien van 20 tot 24 Januari moest Ras Kassa de plannen van de legerleiding opgeven. Het Itali aansche oppercommando heeft een offensief voorbereid in het Enderta- gebied ten Zuiden van Makalle, waar Ras Moeloeguetta, de vroegere minister van oorlog van Abes- sinië, een sterken verdedigings positie had ingenomen in het mas sief van Amba Aradam, teneinde zijn leger, dat ongeveer 80.000 man telde, te beschermen tegen een front-aanval en de verbindingen van Makalle en Tembien naar het Zuiden te verdedigen. Van 10 tot 15 Februari heeft hier een groo te slag gewoed, waarin het leger van Ras Moeloeguetta is vernietigd. Op 10 Februari bezetten het eerste en derde legercorps, geheel bestaande uit blanke troepen, een positie op den linkeroever van de Gabat, alle bewegingen werden normaal uitgevoerd, zonder dat de vijand iets merkte. Den elfden bleef het derde legercorps hier in zijn stellin gen liggen, teneinde den rechtervleugel te be schermen en om den vijand om den tuin te leiden, terwijl het eerste legercorps aan den linkervleugel een sprong voorwaarts maakte, zich hierbij evenwel beperkend tot de hoogten Iten Zuiden van de Gabat, waar het een sterke stelling innam. De vijand werd verrast en toonde zich on zeker, zoodat weinig tegenstand werd geboden. Op denzelfden dag ontplooide de artillerie een levendige actie. Den volgenden dag hernamen beide genoemde legercorpsen de actie teneinde Amba Aradam te omsingelen. De vijand trachtte heftige tegenaanvallen te doen, hierbij gesteund door artillerie van klein kaliber. Vooral het eerste legercorps op den redhtervleugel werd aangevallen; dit legercorps was aan hejt Oosten van Amba Aradam strijdende. Aan den avond van dien dag hadden onze troepen alle punten bereikt, welke voor dien dag waren vastgesteld, hierbij geholpen door de artillerie en de luchtmacht. Niettegenstaande de slechtei weersomstan digheden werd 13 en 14 Februari hard gewerkt aan de organisatie van de detachementen, de opstellingen van de artillerie en het aanleggen van wegen voor de intendance. De vijand bleef evenwel niet werkeloos; in den ochtend van den dertienden viel een bende van ongeveer 3000 man den linkervleugel van 't eerste legercorps aan, eenige honderden Abessiniërs waren te paard. Zij werden evenwel teruggeslagen, even als een andere aanval, welke gesteund door artillerie op den linkervleugel van het derde legercorps werd uitgevoerd. Den veertienden waren alle voorbereidende maatregelen voor een veldslag getroffen en gedekt door dichten mist rukten onze troepen op. Zoodra de vijand de troepen bewegingen bemerkte, bood hij aan het geheele front verwoeden tegenstand, welke evenwel overal door de troepen en de zwart- hemden werd gebroken, met doelmatigen steun van artillerie en luchtmacht. Tegen het einde van den middag was de Antalo-zöne bezet, terwijl detachementen zwarthemden den top van den Amba Ara dam bezetten. De artillerie en de luchtvaart bestookten zonder ophouden de benden, die trachtten te vluchten. Het leger van den vijand is totaal vernietigd en aanzien lijke hoeveelheden materieel cn wapens vielen in onze handen; onder den buit rijn ook het veldteeken en dc decoraties van Ras Moeloeguetta. De troepen vair het Fascistische Italië, be-.- Maarschalk Badoglio, van wien bericht wordt, dat hij aan het Noordelijk Front nabij Makallé een groote Italiaansche zege bevochten heejt zield met den wil om te overwinnen, hebben een duidelijke overwinning behaald op de beste troepen van den vijand, waarop de Negus zijn hoop had gesteld." Legerbericht 128 luidt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: ,,De overblijfselen van het leger van Ras Moeloeguetta trekken zich terug in de richting van Fenaroa en Amba Alagi, voortdurend gebombardeerd door onze vliegtuigen, die in massa optreden. De vijand heeft zware verliezen geleden, zonder zelfs te trachten tot verspreiding over te gaan. De te Amba Aradam onmid dellijk ter hand genomen oogst, heeft een enorme hoeveelheid geweren, mitrailleuses en machinegeweren, oorlogsmunitie van alle soorten, kampeeringsmateriaat, last dieren, levensmiddelen en zes door den vluchtenden vjjand achtergelaten kanon nen opgeleverd." ADDIS ABEBA, 17 Febr. (Reu ter). Men heeft hier nog geen enkel bericht ontvangen van den veldslag, die zich ten Zuiden van Makalle heeft afgespeeld. Officiéél wordt ontkend, dat Ras Desta als gevangene naar Dessie is overgebracht. Volgens onlangs gepubliceerde communiqué's bevindt Ras Desta zich nog steeds in de pro vincie Siamo, waarschijnlijk nabij Allata. Vol gens niet officieele berichten hebben in Ogaden en in het district Harrar gevechten plaats ge vonden tusschen de troepen van generaal Graziani en Ras Nassiboe. Het bericht van de overwinning van Amba Aradam heeft groote begeestering gewekt in Italië. Den geheelen nacht door bleven de menschen wachten voor de kran- tenbureaux om de laatste berichten te vernemen- Eerst Maandag te 12 uur wer den de eerste kranten verkocht, waarin bizonderheden werden medegedeeld over dezen Moedigen slag. De „Tevere" schrijft, dat de slag van Amba Aradam bewijst, dat het militaire optreden van Italië volkomen onafhankelijk is van de ma noeuvres van Genève. Het agentschap Stefani meldt, dat Mus solini ter viering van de overwinning van Amba Aradam bevel heeft gegeven, dat morgen van zonsopgang tot zonsondergang in het geheele land de vlag moet worden uitgestoken. Het leger van ras Moeloeguetta wordt ach tervolgd door de Italiaansche bommenwerpers, welke de colonnes, die zich naar Amba Alagi begeven, doeltreffend met bommen bestoken. Van het vliegveld te Makalle zijn honderd maal bombardementsvliegtuigen opgestegen om aan de achtervolging deel te nemen. De gevangenen van de gevangenis van Carthagena, waar verscheidene veroordeel den inzake de October-revolutie, o.a. vele leden van de oude generaliteit van Catha- lonië zijn ingesloten, zijn aan het muiten geslagen. De gevangenen doodden een bewaker, sloten twee anderen op en staken de stroozakken in brand. De gevangenis is omringd door een cordon van troepen; mitrailleurs zijn opgesteld. De autoriteiten verklaren, dat zij meester zijn van den toestand. Minister-president Valladares heeft gelast de Volkshuizen weer te openen. De menigte op straat heeft bij het vernemen hiervan met op geheven vuist ,,Leve de republiek" geroepen. BARCELONA, 17 Febr. (Reuter). De eerste daad van den nieuwen gouverneur van Catha- lonië, Moles, was het onderteekenen van een decreet, waarbij de Catalaansche gemeenteraden, welke na de October-revolutie van 1934 werden ontbonden, worden hersteld. Hedenmiddag is de vroegere burgemeester van Barcelona met zijn vroegere collega's op het gemeentehuis van Barcelona gekomen en heeft den ouden zetel weer bezet; zij werden door een groote menigte, welke op het plein van de republiek verzameld was, luide toegejuicht. WARSCHAU, 17 Febr. (Reuter). Vandaag is in de Poolsche Sejm de behandeling in tweede lezing- begonnen van de begrooting. De zitting werd in tegenwoordigheid van de regeering cn talrijke hooge autoriteiten door den maarschalk van de Sejm geopend. MADRID, 17 Febr. (Reuter). De steeds te Madrid binnenkomende Verwachting: Zwakke tot matigen, Zui delijke tot Oostelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later wellicht eenige regen, temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi. Verdere vooruitzichten: toenemende wind, tydeljjk opklarend. fTIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜ; Na een korte rede van den algemeenen rap porteur, den afgevaardigde kolonel Miedzinski, nam minister-president Koscialkowski het woord voor het houden van een lange rede, Waarin hij uiteenzette wat de regeering tot nu toe ge daan heeft om de gevolgen van de economische crisis te overwinnen en de door de regeering ingediende begrooting verdedigde. Ten aanzien van den binnenlandsch-politie- ken toestand verklaarde minister-president Koscialkowski, dat de tegenwoordige regeering de denkbeelden van maarschalk Pilsoedski heeft overgenomen en zal voortzetten. Met betrekking tot de buitenlandsche politiek wees de minister-president er op, dat niemand een wijziging van haar grondslagen en richting behoeft te verwachten. Wat betreft de verhouding tot de andere nationaliteiten, die als minderheden in de repu bliek woonden, zal de regeering, nu zij een maal den weg tot regeling dezer betrekkingen heeft ingeslagen, alles in het werk stellen, om hieraan een duurzaam karakter te geven. Op het gebied van het economisch leven keerde de premier zich met nadruk tegen de concerns van abnormalen omvang. Overbodige ondernemingen zullen ontbonden moeten wor den. Tegelijkertijd zal de regeering alles doen, om het particulier initiatief aan te moedigen. Aan het slot zijner rede wees Koscialkowski er op, dat de huidige regeering op langen ter mijn arbeidt, in eendrachtige samenwerking met parlement en bevolking. WEENEN. 17 Febr. (Reuter) In dén nachx, van Zondag op Maandag heeft zich overal op de bestrating een dikke ijslaag afgezet, hetgeen talrijke verkeersongevallen tengevolge heeft ge had. Vanmorgn hadden dientengevolge reeds meer dan 100 personen verwondingen opgeloo- pen. verkiezings-berichten wijzen erop, dat de Vereenigde Links-republikei nen, sociaal-democraten, communis ten en syndicalisten in het komende parlement de meerderheid zullen behalen. Reeds trekken optochten door de straten van Madrid, die de macht en amnestie vorderen. De ministerraad is voor een buitengewone zit ting bijeengekomen en het is niet onmogelijk, dat een linksche regeering wordt gevormd onder Azana. Voor het ministerie van Binnenlandsche Zaken verzamelden zich enkele duizenden demonstranten, die eischen dat de gevan genen worden vrijgelaten en dat de regee ring zal aftreden. Het karakter van deze demonstratie blijkt uit den kreet „Heil Mos kou." Op verschillende punten van de hoofdstad worden de betoogingen voortgezet. De betoogers, die in de richting van de model-gevangenis trokken, konden aanvankelijk gemakkelijk door de garden verspreid worden, doch opnieuw werd een optocht gevormd, met het doel de politieke gevangenen onmiddellijk te gaan bevrijden. Er werden verschillende schoten gelost. In den loop van den morgen zijn verscheidene personen gewond, doch hun aantal kon nog niet worden vastgesteld. De Spaansche regeering maakt bekend, dat de alarmtoestand voorloopig tot acht dagen is beperkt; de censuur op de pers en het verbod van vergaderen is weer van kracht geworden. De onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Zaken heeft de leiders van de links-republikei nen, Azana en Martinez Barrio, bij zich ont- boden enhun verzocht te verhinderen dat de massa tot demonstraties overgaat. Tot handhaving van de orde rijden pantser wagens door de stad. Tot gouverneur-generaal vim Katalonië is de links-radicale Moles benoemd. Tijdens de demonstratie tot het vrijlaten van de gevangenen gelastte de garde in de nabij heid van de kerk Buen Successo halt te houden. Op hetzelfde oogenblik vielen verscheidene schoten en een verward gevecht volgde. Hierin werden zes personen gewond. Twee van hen zijn aan de bekomen kwetsuren overleden. Teneinde te voorkomen dat te veel wordt ge speculeerd in verband met den politieken toe stand, is de beurs gesloten. Op de Pasco del Prado heeft de politie een optocht van een 500-tal demonstranten uiteen geslagen. Het waren meest jeugdige volgelingen van de roode vaan. De politi% heeft tenslotte de vlag veroverd en verrichtte verscheidene arrestaties. De staat van beleg is afgekondigd in de provincies Huesca, Levante en Andalusië en te Sarragossa. Bij de gevangenis braken onlusten uit op het oogenblik, dat de vrouwen van de politieke ge vangenen hun het eten brachten; de vrouwen uitten opstandige kreten, waarop de gevange nen antwoordden. Dit incident werd gekalmeerd door een nieuw- gekozene van het volksfront.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1