Te Madrid zou de rust weder zijn teruggekeerd -IL De Italiaansche overwinning Het bijstandspact F rankri jk-Rusland mm I „PROTECTOR" I Het nieuws van heden AYALA ALS PRESIDENT AFGETREDEN OOK IN DE PROVINCIES ZOU HET KALM ZIJN DE BAROMETER 1 INBRAAK-VERZEKERING 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19804 Kolonel Franco zou in een particu lier vliegtuig uit Chili ont snapt en op weg naar Paraguay zijn Geen communistische opstand? Gen. Estigarribia Item Vv ■*mmmm" De koude in Amerika is nog zoo hevig dat de motoren der vliegtuigen met ■petro leumstellen vóór-verwarmd moeten worden alvorens te kunnen starten Kolonel Franco Ernstig lawine-ongeluk in Colorado De cavalerie van Ras Moeloe- guetta zou in het geheel niet meer bestaan De achtervolging van den vijand Dessie opnieuw gebombardeerd De hervatting der debatten in de Fransche Kamer De Duitsche houding naar voren gebracht De verkiezingsuitslagen zullen niet voor Donderdag defini tief bekend zijn Algemeene staking te Saragossa uitgebroken Persstemmen over de verkiezingen 5SS& Het reusachtige stadion te Barcelona, waar op 23 Februari de groote voetbalont moeting tusschen Duitschland en Spanje zal plaats vinden Het W eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Weer vechtpartijen in de Skoeptsjina Thans waren er enkele gewonden Spaansch ambassadeur in Mexico ontslagen Wegens aanval op de regeering uit zijn ambt ontheven Wat nu! SPECIAAL VOOR U DAMES if de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Het Engelsch crediet voor Frankrijk Een verklaring van den Franschen minister van financiën NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ASUNCION, 18 Febr. (Reuter). President Ayala, die aan boord van de kanonneerboot „Paraguay" is gevlucht, heeft zijn ontslag als pre sident van de Paraguaansche repu bliek ingediend bij den bevelhebber van den oorlogsbodem. Vervolgens is hij naar zijn woning terug gekeerd, zonder dat hem overlast werd aan gedaan. De opstandige troepen zijn hedenavond volkomen meester van den opstand. Zij heb ben de openbare diensten in handen. De opstandelingen hebben de garantie op zich genomen voor leven en vrijheid van Ayala, die als president is afgetreden. Het schijnt, dat de jongste gebeurtenis sen te Asuncion geen wijziging zullen bren gen in de vredesverdragen, welke tusschen Bolivia en Paraguay zijn afgesloten. Volgens de berichten uit Asuncion waren gisterochtend de gevechten tusschen de re- geeringsgetrouwe troepen en de vier muitende regimenten begonnen. Een aantal troepen, welke in de omgeving van de stad lagen, had den zich bij de opstandelingen gevoegd. De gevechten werden in den loop van den nacht beëindigd. De politie verzette zich niet tegen de op standelingen. De orde is thans hersteld, en de opstandelingen wachten op de komst van kolonel Franco, die de leiding van de nieuwe regeering op zich zal nemen. Naar vernomen wordt verzocht gisteren de Paraguaansche gezant Rivarola, aan de Argentijnsche regeering op kolonel Franco te letten, die in ballingschap in Chili ver toeft en voornemens zou zijn zich in het geheim per vliegtuig naar Paraguay te be geven. De. Argentijnsche regeering stemde erin toe, het vertrek van den kolor^l te belet ten. totdat de nieuwe Paraguaansche re geering wettig zal zijn erkend. Kolonel Franco is president van de junta van de revolutionnaire regeering. Hij is nog niet gekozen tot president van de republiek. Niettegenstaande alle vliegvelden werden bewaakt, heeft kolonel Franco, naar verluidt, reeds met een particulier vliegtuig Chili ver laten, om zich naar Paraguay te begeven. Volgens berichten van de Paraguaansche grens is generaal Estigarribia, de vroegere commandant van het Chacoleger, door de op standelingen gevangen genomen, doch hij wordt met eerbied behandeld. Naar wordt gemeld, heeft de opstand geen communistisch karakter, zooals door de regee ring werd gemeld, doch zou deze meer een kwestie van oppositie van de oudstrijders tegen de regeering zijn. Manuel Fresco, die tot gouverneur van den Staat Buenos Aires werd gekozen, heeft zijn ambt aanvaard en benoemde Roberto Noble «n Cesara Meghino tot staatsministers. ..-y* NEW YORK, 18 Febr. (Reuter). In het gebied van de Rio Mancos, in den staat Colo rado, heeft een ernstig lawine-ongeluk plaats gehad. Een groote sneeuw-lawine heeft een gedeel telijk verlaten goudgraversnederzetting mede- gesleurd, die zich op 3600 meter hoogte op een steile berghelling bevond. Verscheidene huizen werden door de sneeuwmassa's in de 500 meter diepe rivierkloof gesleurd. Het aantal dooden en gewonden staat nog niet nauwkeurig vast Tot dusver zijn zes dooden geborgen. Elf ge wonden zochten een toevlucht op een rots blok, dat echter tengevolge van het geweld van de lawine zoo wankel staat, dat het in de diepte dreigt te storten ROME, 18 Febr. (Reuter) De overwinning van Amba Aradan is vandaag in geheel Italië gevierd. Overal wapperden honderden vlaggen en werden groote optochten ge vormd. In Rome hebben de studenten een opmarsch gehouden, lange stoeten trokken door de stra ten, onder het zingen van overwinningsliede ren en het uitroepen van spotverzen op den Negus. Op de Piazza Venezia kwamen de ver schillende stoeten bijeen, tot er tenslotte een reusachtige menigte opeengeperst stond, die in voortdurend hoerageroep Mussolini uitnoodigde zich te vertoonen. De duce verscheen twee maal op het balcon van zijn regeeringspalels. Stefani seint, dat maarschalk Badoglio met het volgende telegram heeft geantwoord op dat van Mussolini: „Ik dank Uwe Excellentie voor den lof mij, mijn officieren en den troepen toe gezwaaid. Deze lof zal voor ons allen een aan sporing zijn tot nieuwe worstelingen, totdat de groote onderneming voltooid zal zijn. Dank zij het willen van Uwe Excellentie, dank zij den moed der aanvoerders en der troepen, rusten de eindelijk gewroken dooden van Adoea in vrede." Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat de cavalerie van Ras Moeloeguetta niet meer bestaat. De paarden van het escadron. die door Moeloeguetta opgesteld waren achter de infanterie, met het doel ze te -gebruiken voor de achtervolging van de Italianen, wan neer zijn troepen Makallé zouden hebben her overd, dwalen thans rond over de vlakte van Boeia. zonder ruiters. In twee dagen, op 16 en 17 Februari, heeft de Italiaansche bombardementsvloot op de vluchtende troepen van Ras Moeloeguetta ruim 100 ton springstoffen laten vallen. De lucht strijdkrachten blijven de achtervolging der verslagen troepen zonder ophouden voortzetten, van zonsopgang tot zonsondergang. De Abes- siniërs worden zoodoende gedwongen vee, mu- nitieconvooien en muilezels in den steek te laten. Overal, waar de vluchtende vijand tracht weer troepenverzamelingen tot stand te bren gen, teneinde de gelederen weer eenigszins te herstellen, komen de Italiaansche vliegtuigen tusschenbeide en wekken verwarring. Het agentschap Stefani verneemt, dat de vluchtende Abessiniërs pogingen in het werk stellen hun leger weer samen te trekken langs de rivier Samre, in de nabijheid van Amba Alagi. De stad Dessie is gisteren opnieuw gebom bardeerd door Italiaansche vliegtuigen. 80 bommen werden geworpen, welke, naar van Abessinische zijde wordt gemeld, geen schade aanrichtten. PARIJS, 18 Febr. (A.N.P.). De Kamer debatten over de ratificatie van het Fransch- Russische Pact zijn vanmiddag hervat. De eerste spreker was de rechtsche afgevaar digde Vallat. Na een overzicht gegeven te heb ben over de vroegere pacten, wees spr. er op, dat het onderhavige Fransch-Russische Pact niet vergeleken kan worden met de oude bond genootschappen. Er zouden minstens zes weken ver- loopen voor het Russische leger aan de Rus sische grens zou zijn samengetrokken en dan zou dit leger nog door vier neutrale staten heen moeten oprukken om ln contact te komen met het Duitsche leger. De Italiaansch-Abessinische oorlog heeft overigens bewezen, dat een lucht vloot wel Is waar gebruikt kan worden voor verkenningsdoelemden, maar nooit vijandelijk gebied kan bezetten. De Russische vliegtuigen zouden vele honderden kilometers moeten af leggen, om Duitschland te bereiken. De bewe ring, dat de ratificatie van het Fransch-Rus sische Pact in het belang is van de Kleine Entente, zoo zeide spr. vervolgens, is niet juist. Zou dit het geval zijn, dan zou Duitschland kunnen aannemen, dat men het wilde omsin gelen. Vallat gelooft niet aan een mogelijkheid van 'n spoedigen Duitsch-Franschen of Duitsch- Russischen oorlog, maar is van meening, dat het onderhavige pact een conflict tusschen het Panslavisme en het Pangermanisme zou kun nen bespoedigen. Afgevaardigde Marcel Héraud (rechtsch mid den) oefende eerst critiek uit op het verdrag en verklaarde vervolgens, dat Duitschland niet ten onrechte beweerde, dat dit pact niet in overeenstemming kan worden gebracht met den geest van Locarno. Hier interrumpeerde Herriot met de vraag: Lag de fout aan Franschen kant? Héraud ant woordde, dat het mislukken van een politiek er nog geen reden voor was, deze politiek niet op nieuw te probeeren. Waarom zal men tegenover Duitschland geen nieuwe, hartelijkere en war mere gebaren vinden, waarop men misschien aan den anderen kant van den Rijn wacht? Het is een fout geweest steeds aan den „erf vijand" te denken, nadat reeds zooveel bloed aan beide zijden gevloeid was. De rechtsgeoriënteerde afgevaardigde Tait- tinger verklaarde, dat hij ervan overtuigd was, dat Rusland in het geheel niet in staat was een oorlog vol te houden tegen een Europee- sche mogendheid van den eersten rang. Het Russische leger telt 930.000 man. Het moet echter een land verdedigen, dat 40 maal zoo groot is als Frankrijk. Frankrijk beschikt niet over legers, die noodzakelijk zijn, om een an dere mogendheid te hulp te snellen. Dat moet openlijk gezegd worden. Wanneer het pact ge ratificeerd moet worden, zal men zeer spoedig groote financieele offers onder oogen moeten zien om in de toekomst te kunnen voldoen aan de aangegane verplichtingen. Zooals Barthou het verdrag had opgevat binnen het kader van andere pacten, zou men het Fransch-Russisch bijstandspact kunnen verdedigen. Maar zooals het er thans uitziet, lijkt het op een dreigement tegen Duitschland. De rapporteur Torres, interrumpeerde hier, dat het Fransch-Russische pact uit drukkelijk voor toetreding van Duitschland open stond. Men moet zich dan ook er over verwonderen, dat Duitschland, welk land men den vrede aanbiedt, antwoord: Men omsingelt ons. Taittinger wenschte dat Flandin de ver klaringen van Laval, over deze zaak tot zijn woorden zou maken, en dat men zeer ln het algemeen in Frankrijk aan de reactie aan gene zijde van den Rijn grootere aandacht zou schenken. Afgevaardigde Franklin Bouillon riep hier den spreker toe de kortgeleden ln het Lager huis gehouden redevoering van Austin Cham berlain en Attlee eens door te lezen. Taittinger herhaalde, dat men het land niet eeuwig in het geloof kon laten, dat het mor gen een oorlog zou moeten voeren. De Sowjets hebben reeds doen doorschemeren, dat zii voor- MADRID, 18 Febr. (Reuter) He denmorgen was het hier volkomen rustig en alle arbeiders werkten. Ook in de provincie was het rustig. De Spaansche minister-president heeft me degedeeld, dat het definitieve resultaat der verkiezingen niet voor Donderdag as. bekend zal zijn, aangezien in eenige plaatsen het uit brengen der stemmen herhaald moest worden. De orde is in de steden, waar gisteren op roer onder de gevangenen was uitgebroken, volkomen hersteld. Uit welingelichte bron verluidt, dat de link- sche partijen volgens de tot dusverre uitge voerde tellingen, zullen kunnen rekenen op 251 zetels. Valladares verklaarde, dat de strafge- vangenen in de gevangenis van Burgos aan het muiten zijn geslagen. Zij slaagden er vannacht in den directeur van de gevan- genis te ontwapenen en in een cel op te sluiten. De civiele gouverneur van de provincie wist aan het hoofd van een .detachement van de guardia d'assulte den directeur te bevrijden en de orde te herstellen. Te Saragossa is een algemeene staking uitgebroken. In den loop van den ochtend vormden de arbeiders een op>toeht, met het doel te demonstreeren voor amnestie. Drie afgevaardigden van het volksfromt. waren hierbij tegenwoordig. De politie trachtte den optocht te verhin deren en schoten werden gewisseld. Eén persoon werd gedood en zes gewond, waaronder twee vrouwen. De winkels zijn gesloten en het verkeer is beperkt tot de vrachtauto's welke zorgen voor de levensmiddelenvoorziening van de stad. Een groot aantal personen is gearresteerd en op een communist, die werd gearresteerd, werden belangrijke documenten gevonden. De Madrileensche pers van rechts en Cen trum erkennen, dat de linkerzijde een over winning heeft behaald. De pers van de Ka tholieke Volksactie schrijft, dat deze partij met 120 zetels blijkt de grootste partij te zijn gebleven, en dat de partij zelfs nog enkele zetels heeft gewonnen. „El Debate" ziet in het kiessysteem de oor zaak, dat de linkerzijde met slechts een ge ringe stemmenmeerderheid in verscheidene provincies een betrekkelijk groote zetel-meer derheid behaalde. „El Sol", het blad van het republikeinsche centrum schrijft, dat de rechtsche partijen in een wekenlange verkiezings-campagne hun ver wachtingen hoog hadden opgeschroefd, zoodat dé uitslag nog meer tegenviel. „Haora" voorziet zwarte dagen voor de po litieke toekomst van Spanje. De links-burger lijken moeten de leiding van den staat op zich nemen en zullen noodzakelijk in het vaar water van hét marxisme komen, aangezien anders de socialisten en communisten hen het leven onmogelijk zullen maken. Ook de „A.B.C." ziet de toekomst donker in en noemt hen de overwinnaars, die in 1934 van Spanje een Sovjet-staat wilden maken. Thans zijn de socialisten, communisten, syndicalisten en anarchisten aan het woord. De linkerzijde schrijft over een overwinning van de „echte republikeinen" en kondigt onmiddellijke uitvoering van haar program aan, dat ongeveer als volgt luidt: In vi-ijheidstelling van alle politieke gevan genen en van een groot deel van de andere gestraften. Verder eischen zij straf voor hen, die niet deelnamen aan de October-revolutie, of zelfs met de wapens in de vuist optraden tegen de „arbeiders, die voor een groot ideaal streden." Verwachting: Matige tot krachtigen, later afnemende uid-Westelijke tot §j Zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, =j aanvankelijk nog kans op regenbuien, 1 iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- tering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHNii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIINIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIINIIIIIIIMIIIIIIIln I ONDERL. VERZEKERING MIJ. I DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN UITSLUITEND voor: Kerken, Pastorieën 5 Kloosters en Kerkelijke Instellingen TTiiiii in min iiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiii in illinium ui iiiiiiiiiiiiiiii in mm ii iniï al denken aan een kruistocht tegen het fas cisme vóór het bolsjewisme. Geïnterrumpeerd door talrijke opmerkingen, vooral van links, keerde zich vervolgens de rechtsche afgevaardigde Henriot. tegen de in menging van de derde internationale in de binnenlandsche aangelegenheden van Frank rijk. Hij herinnerde eraan, dat naast Stalin een groot aantal Fransche Communisten zit ting hebben in de leiding van de Komintern. Henriot besloot zijn uiteenzettingen met de tot den eersten minister gerichte opmerking, dat hij en zijn vrienden eerst dan voor het Sowjet-RussischFransche pact zouden stem men, wanneer hü „het roode canaille" zou la ten arresteeren. De uiteenzettingen van Henriot wekten stormachtige protesten van den kant der Communisten. BELGRADO, 18 Febr. (Reuter). Heden ochtend is de zitting van Skoeptsjina zeer'on rustig geweest. Voor de stemming over een regeerings-ontwerp, volgens hetwelk de regee ring een nieuwe begrooting onmiddellijk voor de Kamer kan brengen, indien de commissie van financiën niet binnen drie dagen tot over eenstemming is gekomen, geraakten de leden van de regeerings-partijen slaag-s met de op positie, waarbij enkele leden verwondingen op liepen, o.a. de afgevaardigde Mirkovic. De zitting werd verdaagd tot 25 Februari. Niettegenstaande deze onregelmatigheden is het niet waarschijnlijk, dat de regeering over zal gaan tot ontbinding en uitschrijven van nieuwe verkiezingen, aangezien bij nieuwe ver kiezingen de oppositie en vooral de linkerzijde een meerderheid zou behalen. MADRID, 18 Febr. (Reuter) De „Gazeta de Madrid" publiceert een decreet, waarbij Emili- ano Iglesias, de Spaansche ambassadeur in Mexico, van zijn functie wordt ontheven. Iglesias, die zich bij de verkiezingen candi- daat stelde,- had in een aan zijn kiezers ge richt manifest de regeering scherp aangevallen. President Ayala afgetreden; kolonel Franco zou op weg zijn naar Paraguay. In Spanje zou de rust zijn teruggekeerd; alge meene staking te Saragossa uitgebroken. De overwinning van Badoglio in geheel Italië gevierd; de achtervolging van den vijand. De debatten over de ratificatie van fiet Fransch- Russisch bijstandspact in de Fransche Kamer voortgezet. Geruchten over een eenheidsfront in Mexico. Weer vechtpartijen in de Skoeptsjina- Ernstig lawine-ongeluk in Colorado. Het wetsontwerp tot instelling van een Defen- sieionds met 60 tegen 29 stemmen door de Tweede Kamer goedgekeurd. Interpellatie-Schalker in de Tweede Kamer over het beleid der regeering ten aanzien van de gemeente Rotterdam. Het buitenlandsch beleid aan de orde in de Eerste Kamer. Veertien jaar geëischt tegen slagersknecht in Den Haag, die zijn vroegere verloofde van het leven beroofde. Ernstige trambotsing bij Nijmegen. O We staan allemaal vroeger of later aan een tweesprong zonder richting wijzer en vragen ons dan af: Wat nu? Hetzij dat we niet weten welken weg te gaan om tot ons doel te komen, het zij dat we verschillende middelen heb ben beproefd om iets te bereiken en ten slotte niet meer weten welk mid del we nu moeten aanwenden: „Wat nu?" is dan de tergende vraag. Wat nu? Dan eerst, dan vooral is kalm be raad noodig. Koel hoofd en sterke wil worden in die oogenblikken vereischt. En daarom moet men even rust ne men, even tot zich zelf komen, z'n ge dachten ordenen en z'n kansen bere kenen. Houd uw oor open voor 'n goe- deji raad en laat uit uw hart een bede opstijgen. Laat uw verstand koel en helder zijn en doe niets in overijling, maar wik en weeg kalm doch niet te lang en handel doortastend naar best vermogen. PARIJS, 18 Febr. (Reuter) De'minister van financiën heeft tegenover journalisten eenige verklaringen afgelegd omtrent de Engelsche lee ning aan Frankrijk. De regeeringen, zoo zeide hij, hebben zich steeds tot de Londensche geld markt gewend, omdat deze de voordeeligste aan biedingen deed. De Parjjsche geldmarkt is op het eogenblik ernstig belast door het afvloeien van goud en kapitaliseering. Het is volkomen in or de geweest, dat de minister van financiën zich gewend heeft tot de Londensche geldmarkt, waar een leening voor 9 maanden tegen gun stiger voorwaarden verkregen kon worden dan gebruikelijk is in Frankrijk voor drie maanden. De leening is tot stand gekomen in den vorm van een kascrediet: er zullen derhalve geen promessen uitgeschreven worden. Ter motiveering dezer leeningsoperatie zette de minister o.m. nog uiteen, dat het departe ment van financiën in het eerste kwartaal steeds leeningen heeft moeten opnemen, aange zien in die periode geen inkomsten uit directe belastingen getrokken worden. Het gaat hier dus om het dekken van voorbijgaande behoef ten die geen stijging van de openbare schuld aan het eind van het jaar tengevolge zullen heb ben. De openbare schuld zal in 1936 waarschijn lijk slechts toenemen door de financiering van de bijzondere rekeningen voor openbare werken, en bewapening, en voorts door het deficit op enkele speciale begrootingen, vooral die der spoorwegen. Stand op Woensdag 1 uur v.m. 744.2 Vorige stand 744.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1