New-Yorksche Beurs H«sj holland-west-afrika lijn c WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 SPECIAAL VOOR U DAMES u rubriek WAT DE TONG STREELT (P«g 4) Een eenheidsfront in Mexico Communisten zouden een pact met de linksch-soc. partij gesloten hebben Sociale Massa-partij" in Japan Het program der partij in manifest gepubliceerd een Staat van ongelukken in Amerika 1000 levenslang invaliden per dag; 1 doode per vijf minuten Mijnongeluk in Rusland Na veertig uur konden de inge- slotenen bevrijd worden Dreigende staking in Oostelijk Opper-Silezië Wegens eisch tot loonsverlaging voor de zware industrie Nieuwe koudegolf in Amerika Duitsch journalist uit Frankrijk uitgewezen De Egyptisch-Engelsche onderhandelingen Korte berichten H. Pander overleden Onaangenaam avontuur Op het nippertje aan den ver drinkingsdood ontkomen De Ossche strafzaken Einde dezer maand behandeling m hooger beroep VERKEERS-COÖRDINATIE N. S. sluiten een overeenkomst met busondernemer te Deventer MINISTER DECKERS TE SASSENHEIM Opening van de Narcissen- tentoonstelling BENZINEDIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL Tegen de drie daders tien maanden geëischt De hoofdschuldige SPOORWEGWERKER ONDER TREIN GEDOOD Plotselinge dood Geen audiëntie VOETBAL De Missie wedstrijden HaarlemUtrecht en Den Bosch Breda TENNIS KARSTEN VERLIEST VAN ROBERTSON Intern, kampioenschappen van Zuid-Frankrijk beëindigd FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 18 Februari VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. WISSELKOERSEN - I 6, Postvluchten STOOMVAARTLIJNEN 1 M MEXICO, 18 Febr. (Reuter) Naar de „Pren- sa" meldt zouden de communisten met de linksch-socialistische partij een pact hebben gesloten, waartoe ook aan de nationaal revo- luüonnaire regeeringspartü toetreding zou zijn aangeboden. Het blad meent te weten, dat dit pact ook een verwijdering van alle Callistisch gezinde ambtenaren en voorts de afschaffing der mo nopolies e.d. ten doel heeft. Ook zou de be wapening der boeren en onderwijzers op het program staan, evenals het verdeelen van de groote landgoederen der aanhangers van den vroegeren president Calles. De vereenigde marxisten zouden bereid zijn, naar het blad verder schrijft, de regeeringsmaatregelen tegen de buitenlandsche firma's te steunen. Zij eischen verhooging van de belastingen en van de loonen, die door deze firma's moeten wor den betaald, en een hervorming van de arbeids wetgeving in den geest van de eischen der vakvereenigingen. TOKIO, 18 Febr. (A.NP.) Aan den voor avond van de algemeene verkiezingen heeft de „Sociale Massa-Partij", die volgens de meening van politieke waarnemers vermoedelijk onge veer 12 van de 466 zetels zal bezetten, er bij de regeering op aangedrongen den verkiezings dag tot een nationalen vrijen dag uit te roe pen, teneinde het den kiezers gemakkelijker te maken hun stem uit te brengen. Tegelijkertijd heeft de partij een manifest uitgegeven, waarin de volgende punten als het program van de partij worden genoemd: 1. Invoering van een proletarisch parlemen tair systeem; 2. Standaardiseering van de uitgaven voor leger en vloot; 3. Staatsbeheer voor de sleutelindustrieën; 4. Instelling van volksbanken voor de boeren en kooplui; 5. Invoering van een systeem van ouder domspensioen. CHICAGO, 18 Febr. (Reuter) Volgens een rapport van de „National Safety Council" zijn in 1935. 99.000 Amerikanen door ongelukken om het leVeh gekomen, hetgeen neerkomt op 1 persoon in iedere vijf minuten. De totale schade aan goederen, inkomsten derving en kosten voor medicijnen bedraagt 3 milliard dollar. Het rapport wijst uit, dat er zijn: 365.000 levenslang invaliden per Jaar of 1000 per dag; 9.100.000 tijdelijk invaliden per jaar of 25.000 per dag, 16 per minuut; 271 dooden per dag of 99.000 per jaar. Het aantal ongelukken in 1935 bedroeg 3000 minder dan in 1934. De droogte- en hitte- perioden van 1934 eischten 3250 menschen- levens. Het aantal dooden bij automobiel ongelukken bedroeg 36.400. i i MOSKOU, 18 Februari (Reuter) Tenge volge van een instorting zijn veertien mijn werkers van de Yakir-mijn in het Donetz-bek- ken, ingesloten. Nadat de mannen veertig uur beneden in de mijn hadden vertoefd, heeft men hen evenwel kunnen bevrijden. Men had hen steeds van voeding voorzien door middel van een buis, die met samengeperste lucht werkte. KATTOWITZ, 18 Febr. (DJST.B.) In verband met het opzeggen van de loontarieven dreigt in de zware industrie van Oostelijk Opper- Silezië een algemeene staking. Sedert weken onderhandelen werkgevers en werknemers om een overeenkomst te bereiken, doch tot nu toe bleven alle pogingen vergeefs, aangezien de bond van werkgevers een loonsverlaging ver langt, waarin de werknemers niet willen toe stemmen. Een gisteren gehouden vergadering bleef eveneens vruchteloos; in verband hiermede hebben de Poolsche arbeidersbonden voor 20 Februari een vergadering van bedrijfsraden te Kattowitz uitgeschreven, waarin een resolutie zal worden ingediend, welke vast zal leggen, dat elke poging van de werkgevers om een loonsverlaging door te voeren, zal worden be antwoord met een staking. Verder wordt nog vernomen, dat de eisch tot een loonsverlaging van 15 tot 25 pet. de vakbonden heeft gedreven tot het afbreken van de besprekingen. NEW-YORK, 18 Febr. (Reuter). Het Ameri- kaansche Middenwesten wordt geteisterd door een nieuwe koudegolf, die zich in Zuidelijke richting langs de Atlantische kust beweegt. In verschillende streken is vandaag een tempera tuur waargenomen, zooals die in de laatste vijftig jaar niet meer is voorgekomen. In Little- falls in den staat Minnesota werd heden 46 graden onder nul opgeteekend. Uit andere plaatsen komen berichten over temperaturen van 16 tot 40 gr. onder nul. PARIJS, 18 Febr. (Reuter). Maandag morgen is de Duitsche journalist Richard in zijn woning te Parijs door de politie gear resteerd. Na een arrest van drie uur werd Richard door tusschenkomst van de officieele Duitsche vertegenwoordiging weer op vrije voe ten gesteld, terwijl hem werd aangezegd Frank rijk te verlaten. CAIRO, 18 Febr. Stefani verneemt, dat de Egyptisch-Engelsche onderhandelingen op twee Maart zullen beginnen. De delegaties zullen bij eenkomen in het paleis Zaafa Ran in Cairo. De Italiaansche onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, Suvich, zal zich Woens dagochtend naar Florence begeven, teneinde aldaar een bezoek te brengen aan den Oosten- rijkschen minister van buitenlandsche zaken, Berger Waldenegg. Sedert Dinsdagochtend heerscht te Athene een taxistaking, als protest van de eigenaars en van de chauffeurs tegen de verhooging van den benzineprijs. Een vrachtauto, waarmee 16 mijnwerkers van Mieres naar Oviedo gingen, is in een ravijn gestort. Alle inzittenden werden ernstig ge wond. Dinsdagochtend vergaderde onder voorzitter schap van minister-president van Zeeland de Belgische diplomatieke commissie, waarin ver scheidene hooge functionarissen van het mi nisterie van buitenlandsche zaken zitting heb ben. Van Zeeland zette de internationale problemen uiteen, en besprak o.a. ook de onder handelingen, welke hij te Parijs voerde met de leden van de Fransche regeering. Na afloop van de zitting werd geen verklaring gepubli ceerd. Nabij Mihalyi aan de Oostenrijksche grens zijn petroleum-bronnen ontdekt en een Ameri- kaansche maatschappij heeft van de regeering een concessie tot ontginning gekregen. De werkzaamheden zijn reeds begonnen. Koning Edward VIII heeft Dinsdag op Buckingham Palace de eerst investituur van zijn regeering gehouden. Hij overhandigde de onderscheidingen en decoraties, welke zijn vader, Koning George V, ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft verleend. Ook de leden van de bemanning' van de oorlogsbodems „Pembroke" en „Excellent", die de affuit trok ken, waarop het stoffelijk overschot van Koning George werd vervoerd tijdens de begrafenis, zijn door den Koning ontvangen en gedeco reerd. Van de 72 veroordeelde Memellanders, die in verband met de Onafhankelijkheidsfeesten van Lithauen een gratie-verzoek hebben inge diend, hebben tot nu toe slechts 3 gratie ge kregen, en wel zij, die om gezondheidsredenen niet langer gevangen konden worden gehouden. Hun namen zijn nog niet bekend. De besprekingen, die de Fransche minister van buitenlandsche zaken Maandag met de ambassadeurs van Italië en Polen heeft gehad, hebben, naar men algemeen aanneemt, betrek king gehad op de kwestie der reorganisatie van Midden-Europa en de daarmede in verband staande onderhandelingen, welke onlangs te Parijs zijn gevoerd. De Grieksche kamer zal op 27 Februari wor den bijeengeroepen voor het aanhooren van de openingsrede van den koning. De bladen houden zich voortdurend bezig met de verdwijning van den Duitschen predi kant Kindermann uit Athene. Zij melden, dat de vader van den predikant uit Stuttgart van een onbekende een paspoort, geld en een koffer zou hebben ontvangen, welke aan zijn zoon toebehooren. De koffer was het eigendom van zijn zoon, doch er bevonden zich geen klee- ren in. Een hevig onweer woedde Dinsdag boven Se- villa en omgeving. Binnen enkele uren was de waterstand van de Guadalquivir acht meter gestegen en de haven moest worden gesloten voor de scheepvaart. In Utica in den staat New-York, zijn tenge volge van het poreus worden van ondergrond- sche lichtgasleidingen in het voornaamste za kenkwartier der stad, 15 ondergrondsche ont ploffingen ontstaan, waarbij twee gebouwen in brand vlogen. Alle deksels der riolen werden docfr den luchtdruk de hoogte in geslingerd. Twee personen werden gewond. Duizenden winkelbe dienden en employ's moesten in allerijl de buurt ontvluchten. De minister van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo heeft den Russischen gezant een protestnota overhandigd, waarin in scherpe be woordingen wordt geprotesteerddat de Sovjet autoriteiten steun zouden verleenen aan ge wapende benden, welke op Mandsjoekwo-gebied opereeren. De consul-generaal, Slavoetski, heeft het protest met verontwaardiging van de hand gewezen. Aan de kust van den Atlantischen Oceaan heerscht een dichte mist, gepaard aan een sneeuwstorm. Zes schepen zoeken naar het Grieksche schip „stefanos Costomenis", me tende 5000 ton, met 30 man aan boord, dat op weg is naar Rotterdam. Het schip deelde in den nacht per radio mede, dat het water maakte, ongeveer 700 K.M. voor de kust van Maryland. Het 889 ton metende Duitsche stoomschip „Condor" uit Bremen, op weg naar Aalborg op Jutland, is met man en muis vergaan. Het schip had een bemanning van 10 personen. In den ouderdom van 64 jaar is te Den Haag overleden de heer Harmen Pander, oud-firmant van de firma H. Pander Zoon, de bekende meubelfabrikanten. De heer Pander heeft een groot aandeel ge had in de ontwikkeling van het bedrijf en heeft lange jaren aan het hoofd gestaan van zijn firma, welke hij tot grooten bloei wist te bren gen. In 1919 trok hij zich om gezondheidsrede nen uit de zaken terug. Maandagavond hebben twee arbeiders uit Al phen a.d. Maas, die werkzaam zijn bij de Maas- baggerwerken aldaar, een onaangenaam avon tuur beleefd. De 25-jarige G. Veenendaal en de 16-jarige J. van Os begaven zich per roeiboot naar den baggermolen op de Maas, terwijl zij een ijzeren staaf, die zij bij hun arbeid noodig hadden, medenamen. Het roeibootje werd voortgetrok ken door een sleepboot uit Sliedrecht. Toen zij zich midden op de rivier bevonden, gleed de ijzeren staaf plotseling uit de boot, met het gevolg, dat het vaartuigje vol water liep en met de beide inzittenden in de diepte verdween. Het personeel van de sleepboot had het ongeval niet opgemerkt, terwijl het hulpgeroep der drenkelingen evenmin werd gehoord. De beide jongelieden, die niet konden zwemmen, klamp ten zich in doodsangst vast aan de roeispanen en wisten zich zoo goed en zoo kwaad als het ging drijvende te houden. Hun toestand werd steeds hachelijker en toen zij geheel verstijfd van koude, dreigden te zin ken, werden zij opgemerkt door eenige arbeiders van den. baggermolen, die de bemanning van de sleepboot waarschuwden. Onmiddellijk snelde men ter hulp en het gelukte vrij spoedig, de jongelieden, die meer dood dan levend waren, en reeds een kwartier in het ijskoude water hadden rondgedobberd, aan boord te trekken. Daar werden zij liefderijk verzorgd en van droge kleeren voorzien. Nadat geneeskundige hulp was verleend, zijn beiden per auto naar hun woningen overgebracht. Hun toestand was he denmorgen gunstig. Wij vernemen uit goede bron, dat nog voor het einde dezer maand een begin zal worden gemaakt met de berechting der Ossche straf zaken in hooger beroep voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. De bekende Ossche wachtmeester der Kon. Marechaussee de heer A. v. d. Weerd, gaat Oss verlaten, daar hij in gelijke functie is overge plaatst naar de Brigade Geffen. De wachtmees ter heeft een niet gering aandeel gehad in de zuivering van Oss en was bij de leden van het boevengilde zeer gevreesd. Om zijn Herculische lichaamskracht had hij in de Ossche onder wereld den bijnaam van King Kong gekregen. Zijn werk werd door de regeering gewaardeerd, die hem onlangs de gouden medaille met de zwaarden heeft toegekend. Naar verluidt zal, indien de betrokken auto- reiten him toestemming geven met 15 Mei a.s. op het traject DeventerZwolle een overeen komst in werking treden tusschen de Nederl. Spoorwegen en een autobusdienst-ondernemer, den heer H. A. Hardon te Deventer. De heer Hardon bezit reeds geruimen tijd concessie voor een dienst DeventerZwolle en tusschenliggen- de plaatsen. De Ned. Spoorwegen hebben thans met den heer Hardon een overeenkomst gesloten, waar door deze het personen-vervoer voor de tus- schenstations van dit traject van de Spoorwe gen overneemt. Het aantal treinen tusschen Deven terZwolle zal met 2 verminderd worden en het aantal sneltreinen met 3 worden uitgebreid, Wederkeerig zullen de Spoorwegen en de Bus dienst eikaars dagretours tusschen de eindpun ten aanvaarden, terwijl de spoorwegen waar schijnlijk verschillende tusschenstations op de lijn DeventerZwolle voor het personenvervoer zullen sluiten. Dinsdagmiddag heeft de minister van land bouw en visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, de groote Narcissen-tentoonstelling geopend, wel ke te Sassenheim in het gebouw „Bloemlust" wordt gehouden. De burgemeester, de heer Gouverneur, heette in een toespraak den mi nister en de andere genoodigden hartelijk wel kom. De wisselbeker werd gewonnen door de N.V. Warnaar en Co. te Sassenheim, terwijl de heer G. Zandbergen op een kunstvoorwerp beslag wist te leggen. Na de uitreiking der prijzen voerde de mi nister het woord. Hij prees de werklieden en bloeipisten en sprak den wensch uit, dat de prijzen weer als vroeger gelijk mochten worden aan de aantallen kilogrammen. Bij de opening van de tentoonstelling waren verder aanwezig de burgemeesters uit de bol lenstreek, het hoofdbestuur van de Vereeniging Bloembollencultuur en van de Vereeniging van Bloembollenhandelaren, alsmede verscheidene vooraanstaande personen uit het bollenvak. Onder geleide van twee rijksveldwachters en twee marechaussees verschenen gistermorgen voor de Alkmaarsche rechtbank drie gemilli meterde logé's van de Parapluie te Haarlem, die terecht stonden wegens diefstal van 11 vaten benzine en een vat petroleum, in den nacht van 27 op 28 Aug. 1935 gepleegd op het afge bakende terrein van de Koninklijke Shell te Den Helder. De verdachten, de 29-jarige L. A. St. en de 29-jarige G. C., beiden landarbeiders en de 35-jarige chauffeur KI. C„ allen uit de Haarlemmermeer, bekenden hetgeen hun ten laste was gelegd. Ook in de omgeving van Haarlem hadden zij dergelijke benzinedief stallen op groote schaal gepleegd, waarvoor de eerste en de laatste een jaar en nummer 2 tien maanden gevangenisstraf hadden ge kregen. Get. J. Zuidgeest, die belast was met het toezicht op het opslagterrein van de Kon. Shell te Den Helder, verklaarde, dat het prik keldraad was stukgeknipt en 12 vaten werden vermist, elk van circa 200 L. inhoud. De Officier noemde het 'n zeldzaam brutalen diefstal; de jongens trokken er 'snachts met het vooropgezet doel met den auto op uit. Dat kan men niet goed praten door te zeggen: het is een gevolg van de werkloosheid; dat is geen argument. Spr. zou niet geschroomd hebben voor elk een jaar te eischen, als het vonnis te Haarlem er niet geweest was; eenigszins wil hij daar rekening mee houden en daarom re- quireert spr. voor elk 10 maanden gevange nisstraf. Mr. Dr. R. R. Bromberg, toegevoegd verde diger, gelooft, dat de zaak niet zoo eenvoudig is, als de Officier het voorstelt; de diefstal is klaar en wordt bekend. Maar de (hoofd)- schuldige is niet hier; de schuldigen zijn niet deze drie, maar de heler, de garagehouder G. R., die de jongens, speculeerend op hun ar moede en werkloosheid, ertoe geprest heeft en hun zijn auto gaf, om er voor diefstal op uit te gaan, om dan voor 6 ct. per L. de ben zine van hen over te nemen. Hij heeft er aan verdiend, zijn slachtoffers waren, voor hij hen verleidde, jongens, die steeds eerlijk hun brood verdienden. Tout savoir est tout pardonner; thuis hadden zij een zwakke vrouw en kin deren of een zieken vader;' door koude, armoe en gebrek zijn zij voor de verleiding bezweken; zijn hadden niet de kracht om aan de pressie van den verleider weerstand te bieden. Ook in Haarlem is die zaak zoo belicht en heeft men bij het vonnis reeds rekening ge houden met den diefstal, waarvoor zij nu hier terecht staan. Spr. beroept zich daarom op art. 63 van het Wetb. v. Str. en roept de cle mentie van de rechtbank in. Eigenlijk, aldus pl., moest men medelijden met deze jongens hebben en hen, als ze uit de gevangenis ko men, in staat stellen met behulp van de re- classeering, weer nuttige burgers te worden. Spr. hoopt ook, dat de verleider, die ze hier gebracht heeft, zijn gerechte straf niet zal ontgaan. Toen de verdachten op een vraag van den President verklaarden bij de uitspraak vol gende week tegenwoordig te willen zijn een mensch is blij, als ie 'ns even los komt, zei een hunner wees de president hen erop, dat ze dan het Rijk nog meer op onkosten joegen. Hierop verklaarden ze, dat ze dan maar van het uitstapje afzagen. Dinsdagmorgen was de lijnwerker van Gin- niken uit Hoeve op de spoorlijn nabij Breda aan den arbeid. Bij het uitwijken voor een goe derentrein lette de man niet op den uit Roo sendaal komenden personentrein. Hij werd door dezen trein gegrepen en is spoedig aan zijn verwondingen overleden. Dinsdagochtend is in een der wagens van lijn 20 op den Princessewal te Den Haag een 37-jarige man, die in den wagen zat, tenge volge van een hartverlamming doodgebleven. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag, 24 Februari e.k., niet plaats hebben. De Missiewedstrijd tusschen de vertegenwoor digende elftallen van de diocesane bonden Haarlem en Utrecht, zal naar de „Sport-illustra- tie meldt, in Den Haag worden gespeeld. De or ganisatie van dezen wedstrijd, waarvan de datum nog niet bepaald is. werd opgedragen aan het district Den Haag van den dH.V.B. De missiewedstrijd tusschen de vertegenwoor digende elftallen van Den Bosch en Breda zal op Tweeden Paaschdag te Schijndel worden gespeeld. De elftalcommissie van den Bosschen fond heeft reeds een tweetal elftallen samengesteld, die op 8 Maart as. op het Desk-terrein te Kaatsheuvel een proefwedstrijd zullen spelen. De internationale tenniskampioenschappen van Zuid-Frankrijk zijn Maandag te Nice geëindigd en hoewel onze landgenoot Karsten een uitste kend figuur sloeg, wist hij toch geen enkelen titel te behalen. De tserke Fransche speler Le- sueur wist door een overwinning op den Ameri kaan Roberson het kampioenschap heeren-en- kelspel te behalen. Bij de dames werd mevr. Ma- thieu eerste door een overwinning op mevr. Satterthwaite (Eng.) De uitslagen luidden: Heeren-enkelspel: Demi-finale: Robertson (V. S.) sl. Karsten 64, 3—6, 64, 3—6, 6—0; Lesueur (Fr.) sl. Brugnon (Fr.) 6—4, 6—4, 64. Finale: Lesueur (Fr.) sl. Robertson (V.S.) 64, 64, 46, 6—3. Dames-enkelspel. Demi-finale: Mevr. Satterth waite (Eng.) sl. mevr. de Saint Ferréol (Fr.) 6—2, 6—4. Finale: Mevr. Mathieu (Fr.) sl. mevr. Sat terthwaite (Eng.) 6—1, 6—0. Heeren-dubbelspel. Demi-finale Lesueur en Martin Legeay (Fr.) sl. Jacquemmi en Kar sten (Frankrijk-Nederland) 6—2, 7—5. Dames-dubbelspel. Demi-finale: Mevr. Sat terthwaite en mej. Yorke (Engeland) sl. mevr. de Saint-Ferréol en mevr. Petrocochino (Fr.-Gr.) 61, 63; mevr. Mathieu en mej. Stammers (Fr.-Eng.) sl. mej. Saint Omer Roy en mej. Wei vers Fr.-Oostenr.) 61, 64. Fittale: Mevr. Mathieu en mej. Stammers (Fr.) Eng.) sl. mevr. Satterthwaite en mej. Yorke 62, 7—5. Gemengd dubbelspel. Demi-finale: Mej. Yorke en Brugnon (Eng.-Fr.) sl. mej. Petrocochino en Lesueur (Gr.-Fr.) 16, 6—2, 6—2; mevr. Mathieu en Martin Legeay (Fr.) sl. mej. Jarvis en Kar sten (Eng.-Nederl.) 6—2, 63. Finale. Mevr. Mathieu en Martin Legeay (Fr.) sl. Mej. Yorke en Brugnon (Eng.-Fr.) 62, 61. Heeren-dubbelspel handicap. Finale: .Mr. G." (de Tweedsche Koning) en Lesueur (Zwed.-Fr.) sl. Wallis Meyer en Robertson (Eng.-Ver. St.) 63, 64. Gemengd dubbelspel handicap. Finale: Mevr. Mathieu en „Mr. G." sl. mevr. Damour en Gay- mard (Fr.) 8—6, 6—3. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: d.d. 3 Februari 1936 werd aan de N.V. Mij. tot Exploitatie der Nieuwe Arnhemsche Courant in liquidatie, gevestigd en kantoorhoudende te Arn hem, definitief surséance van betaling verleend voor den tijd van 1% jaar met benoeming van mr. K. Th. Koch, advocaat en procureur te Arn hem tot bewindvoerder. Failliet verklaard 17 Febr. de nalatenschap van wijlen E. S. Sto ker, in leven gewoond hebbende te Donkerbroek. de nalatenschap van wijlen F. H. Schmidt, gewoond hebbende te Middelburg. Bogardstr. O. 36. A. Arnold, lunchroomhouder, Zierikzee. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: J. L. Hooijamns, fatompwijk; J. M. B. Stollenwerk, Den Haag; H. J. Wljkmeijer, Den Haag; N.V. Hollandsche Ertswinning Mij., Den Haag; E. Bazuin, Delft; J. Stol, Voorschoten; H. Higes, Den Haag; H. W. Schomper, Den Haag; T. Hollands, Spekholzerheide-Kerkrade; A. P. J. Weerenbeck, Geleen; J. v. d. Sluis, Roermond; A. Gnodde, Gasselternijveenschem'ond; A. Koek, Gro ningen; M. C. Smits, Smorenberg en D. A. Smits, Groningen; J. J. Hartman, Rotterdam; J. F. Kruy- sifix, Rotterdam; H. L. v d Woning, Steenwijk; S. Oegema, Dedemsvaart dorp gem. Avereest; H. v d Meulen, Hanswerd a.d. Streek. GRONINGEN, 18 Febr. Graanbeurs. Inlandsche rogge 6.857.45, wintergerst 4.50.485, zomer gast 4.655.00, haver (wit) 5.506.00, zwarte haver Orion 7.007.69, zwarte haver President 6.006.50, groene erwten 7.009.20, koolzaad 6—9, karwijzaad 1722.65, buitenlandsche gerst 5.455.70, platte mals 5.105.45, lijnzaad wit- bloei 6.007.75, lijnzaad blauwbloei 6.007.75. ELST, 18 Febr. Elster Kweekersveiling Te Res- sen-Bemmel. Goudretnetten extra 20-28, le s. 1419, 2e soort 713, stip 26, bellefleuren extra 1015, le soort 79, 2e soort 46; sterappelen 47; jasappelen 6-11; zoete bellefleuren le s. 710, 2e soort 46; enkele benderzoet 6-9, dub bele benderzoet 710; William' Duchesse le soort 710, 2e soort 46, bosappelen 57, campagna- zoet 48, rabauwen 46, Eijsdener klumpkes 7-13; cout-pendu 68; huismans 47; ijsbon ten 1216; present of england le soort 1420, 2e soort 7-13, konlngszuur 610. AMSTERDAM, 18 Febr. Huiden. Paardenhuiden 4.506.50, pinkhuiden 1114%, koehuiden 11%— 16%, vaarshuiden 1114-16%, Oshuiden 12—16%, Stierhuiden 10%13% ets. p. pond. De veiling had een kalm verloop. De prijzen waren c.a. ct. per pond lager. Voor stierhuiden bestond meerdere belangstelling. Enkele partijen bleven onverkocht, waarover nog onderhandelingen loopen. AMSTERDAM, 18 Febr. Tabak. Per m.s. „Poelau Roebiah" werden hier aangevoerd 4200 pakken Sumatra-, zijnde 2789 pn. Deli Mij., 325 pn. SM/ Sumatra-, zijnde 2789 pn. Dell Mij., 325 pn. SM/ Sumatra, 745 pn. Senembah Mij. en 341 pn. Holl. Sum. Tab. Mij., benevens 529 pakken Java-, als: 202 pn. HBK, 70 pn. Oranje-Pasirian, 70 pn. DA- Pasirian, 187 pn. diverse. (Medegedeeld door Simoons Co., A. van Vliet Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Philips Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Kennecott Tidewater Cities Service Int. Nickel Republ. Steel gew. Canadian Pacific Southern Pacific 224 20%—15/16 33 1/16—9/16 36—9/16 22 11 3%7/16 30-% 15% 8% 211/16 Van 4.305 uur Kon. Olie 244—% Anaconda 20%—13/16 Beth. Steel 33% U. S. Steel 36%-% Adj. Milwaukee 5% Kennecott 22 Shell Union 10 5/16—% Tidewater 11—10 15/16 Cities Service 3%—'7/16 Int. Nickel 30%—% Canadian Pacific 811/16 Commonwealth 2% en Activa: Binnenl. Wissels, Prom., enz. In disc.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. 1. disc. Idem Eig. Portel. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Specie Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bank wet '19 K.B. v. 28 Sept. '18. Stbl. No. 553) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap Res. en Pensioenl.. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. In omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken Totaal W.v. a. Ned.-lndie t) W.v. l.h. bultenl Besch. Metaalsaldo (KB. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schatkistp., rechtst. b. d. Bank ond.gebr 17 Febr. '36 10 Febr. '36 25.280.826 530.662 3.056.176 28.867.665 1.617.750 1.617.750 86.522.156* 5.048.963 36.427.143 127.998.264 123.543.224* 4.455.039 127.998.264* 132.600.510 542.012.079 674.612.589 21.138.114 695.750.703t 39.608.321 4.600.000 9.947.714 15.486.148 923.876.568 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.902.200 747.939.090 10.267 71.055.688 57.939.850 7.304.586 923.876.568 71.153.775 79.037.727 346.029.195 25.760.273 527.477 3.158.571 29.446.323 1.617.750 1.617.750 87.105.692* 5.716.275 37.452.950 130.274.918 125.118.490* 5.156.427 130.274.918* 132.599.925 538.131.873 670.731.798 20.965.184 691.696.983t 39.608.321 4.600.000 3.339.340 15.486.148 S8i'690'9I6 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.902.200 755.469.525 13.569 68.426.911 45.267.698 7.264.996 916.069.785 71.153.775 78.812.089 345.082.351 Wissel-disconto Promessen-disc. Beleen, van Eff. Beleen, van Goed. Voorsch. in Rek.-C. 2% pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 Slotkoersen Febr. 18 Am. C. Foundry Am. Smelting Am. Tel. Tel, Am. Tobacco B American Can. Anaconda Copp Atchison Topeka Balt Ohio Bethlehem Steel Can Pacific Cities Service Cons G of N Y Continental Oil Gen. Electric Gen. Motors Intern. Nickel Kennecot Coppei Kon. Olie National Steel New-York Centr. Pennsylv. R.r. Radio Corp. Shell Union Southern Pacific Standard Brands Stand. Oil N.J Tidew. Ass. Oil U. S. Laether U.S. Steel Corp. Union Pacific 18 17 15 14 38% 37 38% 38 68% 67 67% 66V4 174 174 1771/4 1767/g 99% 100% 1007/g 120 V* 12014 120% 1193/g 35% 351/s 34% 341/4 751/4 75 75% 76 21% 211/4 213/4 21% 59% 561/0 56% 56 14% 137/8 13% 13 SVi 57/s 63/8 6 35 363/8 367/g 351/* 36% 36% 36% 411/4 403/4 41 41% 59% 581/* 593/4 591/4 53 51 50 491/4 38 371/2 36% 35% 55 54% 54 72 701/4 72% 72% 39 377/s 377/a 36% 37 36% 36% 36 12% 121/2 123/4 12% 17 16% 17 37 35% 353/4 34'A 15% 153/4 153/4 153/4 59 583/4 597/s 59% 183A I8I/4 18 183/g 8% 0 91/4 65 60 59% 58% 127 127% I28V2 127% NEW YORK, Febr. 18 Londen 4 Parijs ■98%| 4. 17 15 14 991/2I 5.0iyj 5.00 I 5.0 68% I 6.677/gl 6.68V2 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 18 Febr. Tarwe. Maart 5.10 3/8, Mel 5.11 3/8; Juli 6.0 5/8. De „Nachtegaal" (thuisreis) vloog van Medan naar Rangoon. De „Oeverzwaluw" (uitreis) is uit Bagdad ver trokken en in Jodhpur aangekomen. De Sperwer is op de uitreis te Bandoeng aan gekomen. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangek. 17 Febr.: Leeuwarden, s., Londen. 18 Febr.: Stella (Duitsche), s., Danzig; Ask, s., Söderham; Noord Stad, m.s., Plymouth; Johan van Oldenbarnevelt, m'.s., Batavia; Flandria (Zweed), s., Gothenburg; AJax, s., Stettin; Vesta, s., Middl. Zee laatst R'dam; Edam, s., R'dam (voor Velsen); skoger, ms., Porsgrund, met ijs voor de visschershaven; Nelly, s., Engeland. Vertrokken 17 Febr.; Fanal, s., Koningsbergen; Standard, s„ Tweedstrand; Patricia. m.s„ Ham burg; Queenworth. s., R'dam. 18 Febr.; Bergendal, m.s., Aberdeen; British Progress, tank, Newcastle; Hebe, s., Hamburg; Ex press, m.s., Londen; Dudley Rose, s„ Sunderland; Godfried Bueren, s., Z.-Amerika via R'dam. Uitgaande vastgemaakt: Enggano, s., Macassar. Aangekomen 18 Febr.: Bore, s., Londen. Vertrokken 18 Febr.: Gotland, Zweedsch oor logsschip, Kiel; E. H. Stinnes 15, s„ Nordenham; Heworth, s„ Newcastle; Enggano. s„ Macassar; Hilversum, s., Rosario; Nelly, s., Helsingfors; Tri ton, s., Hamburg; Amstelstroom, s„ Leith; Vlle- stroom, s., Hull. AMSTERDAM. Aangek. 17 Febr.: Leeuwarden, Londen, stukgoed, Handelskade, General Steam Transport C'y 18 Febr.: Stella, (Duitsche), Danzig, hout, Houthaven, Baltlca; Flandria (Zweed), Gothen burg, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoors kantoor; Noord Stad, Plymouth, klei, Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij.; Johan van Oldenbarnevelt, Batavia, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Carga doorskantoor; Vesta, Middl. Zee laatst R'dam, stukgoed, Surimamekade, idem'; Nelly, Engeland, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned Steenk. Han del Mij. Aangekomen 18 Febr.: Bore, Londen, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadorskantoor. KON. NED. STOOMB. MIJ. FAUNA, 17 Febr. van Hamburg naar Amst. NEREUS, Spanje naar Amst., pass. 18 Febr. v.m. 3 uur 26 Lydd. MEROPE, 17 Febr. van Belize n. Puerto Barrios. ORION, 17 Febr. van Barcelona naar Genua. PLUTO, 17 Febr. van Aalborg n. Gothenborg. POSEUDON, 17 Febr. van Palermo n. Triest. AJAX, 18 Febr. van Stettin te Amst. VESTA, 18 Febr. van Middl. Zee te Amst. AMAZONE. 15 Febr. van New-York n. W.-Indië. COTT'lCA, 15 Febr. van New-York n. W.-Indio, AGAMEMNON, 18 Febr. van Danzig n. Kopen hagen. TRITON, 18 Febr. van Amst. naar Hamburg, MIJ. NEDERLAND JOHAN VANOLDENBARNEVELT, 18 Febr vaU Batavia te Amst. ENGGANO, uitreis, 18 Febr. van Umuiden. CHR. HUYGENS, uitreis, 18 Febr. van Algiers, KON. HOLL. LLOYD &ALLAND, 17 Febr. n.m'. 6 uur van Bremer haven naar Hamburg. SILVER-JAVA-FAdFIC LÏJN TABIAN. 16 Febr. van Calcutta te Los Angeles. MAASKERK. thuisreis, 17 Febr. te Havre- ver trekt 18 Febr. n.m. naar Rotterdam. HOLLAND-AMERIKA lijn EDAM 18 Febr. van R'dam te IJmuiden, o» yzer te laden by de Hoogovens. ®UJNENDIJK, uitreis, 16 Febr. van TaAipieo. BOSCHDIJK, 15 Febr. van New Orleans naaf Rotterdam. DELFTDIJK, 13 Febr. van Seattle n. R'dam. LEERDAM, R'dam naar New-York, was 16 Feb» 12 uur 25 n.m. 15 mijlen O. van Niton. ROTI'. LLOYD DEMPO, thuisreis, 18 Febr. v.m. 7 uur te Mar seille. MODJOKERTO, thuisreis, pass. 18 Febr v nr 0 uur Perim. KERTOSONO, 18 Febr. van Hamburg te Vlis- singen. GAROET, thuisreis. 18 Febr. te Marseille. BUITENZORG, Hamburg naar R'dam, pass 18 Febr. n.m. 2 uur Elbe lichtschip. DEMPO, thuisreis, 18 Febr. van Marseille. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA. thuisreis, pass. 17 Febr. OuessanC wrdt 19 Febr. v.m. 7 uur te R'dam verwacht. ALPHERAT, uitreis, 17 Febr. te Montevideo. ALCYONE, thuisreis, 17 Febr. van Montevideo- MIJ. OCEAAN ALCINOUS, Java n. Amst., pass. 16 Febr. Perim- ALCINOUS, Java n. Amst., pass. 16 Febr. Perim- HALCYON lijn FLENSBURG, 17 Febr. van Narvik te Vlaaf* dingen. KON. PAKETV. MIJ. ROGGEVEEN, 14 Febr. van Sychelles n. Sin- gapore. NIEUW HOLLAND, 15 Febr. vam Melbourne P' Singapore. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN NIJKERK, thuisreis. 16 Febr. van Zanzibar. HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN STREEFKERK, thuisreis, 17 Febr. te Madra8, DIVERSE SCHEPEN. BOEKELO, arr. 18 Febr. te Rouaan. BATAVIER vn, 17 Febr. van Middlesbro Aberdeen. EMMAPLEIN, 18 Febr. van Narvik naar R'dam* KEILEHAVEN, 14 Febr. van Casablanca te u breville. TARA, 17 Febr. van B.-Aires n. Montevideo. f ZONNEWIJK, 17 Febr. van Charleston Savannah. 1 3 V I I. I b v d P tor: bev liar wee zijn kan ant voo met tii in Ni te V ihan verc Kan Zak dat de e neul spra onvc bela: herli vern konc plicf naui Mi geboi verp; zich groot word tionr geno Grae Nede ten deeli moge bewc grijp, Lava Bl: eenz land* met ger zoov» als if- polit uitit* Ee bond! Als *J gelijk ding hij t desil de zen zegd, gelijk' reclr/ Wan# mien blan een niën kolojj jt afp 2 „I* een sede is al. ..Vf M* heer hij I hanef „V* dich zegg rech Cl melc bleeilj also*! staa van van dan neti." spre op d. wsgg laat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2