STADSNIEUWS Men óc&ujft onó: Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" fi voor 80. OOO gezinnen Laatste Nieuws Het drama in den Nieuwjaarsnacht Watde tonq streelt Steunverleening Oude satire op Holland 5000 Abessiniërs gedood Wat de oorlog aan Italië kost F r ansch-Russisch bij standspact N.S.D.A.P. VERBODEN IN ZWITSERLAND Het 129ste legerbericht HET VERSCHE KADETJE WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 aiiiniiiiiii]iiiiiimiiuiiiiiiiiiinniiuiiiiiiniiiniiiiiiiuiiiiniiiniiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiis KAMERMUZIEKAVOND Haarlemsche Toonkunstaf deeling Pianist: Harold Samuel Alliance frangaise De actie in het kappersbedrijf Personalia Gevonden voorwerpen en dieren VRAGENBUS Faillissementen OverKatholiekenvervolging in Duitschland voor N. S. B. een vraagteeken OP STAP NAAR EEN ZIEKE GROOTMOEDER Verzonnen verhaal van twee weggeloopen jongens SCHAATSENRIJDEN LANGEDIJK EN KOOPS NAAR NOORWEGEN Internationale wedstrijden te Oslo Stijging van uitgaven tot 1.530.000 Lire Debatten verdaagd tot Donderdag TOL'S VISCHHANDEL Minister Slingenberg is niet voor nemens de algemeene normen te verlagen Aanslibbing van het Britsche zand!" Zuivering van het gebied van Amba Aradam Minister Slingenberg heeft in be ginsel geen bezwaar tegen vervroegde aflevering NED. SPOORWEGEN Plannen tot uitbreiding van het wagenpark NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT •"■"•■"•••«•nuMiuiiiiiuuiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiJiig Na twee jaren trad wederom de Engelsche pianist Harold Samuel, niet ten onrechte de onovertroffen Bachsspeler genoemd, voor de Toonkunst-leden op. „Op veler verzoek" gaf h\j een uitsluitend Bach-programma, iets, wat ons, gezien de groote belangstelling en het enorme succes op het vorige concert, geenszins verwonderde. Lang niet allen pianisten, al zijn 't uitmun tende Bach-kenners en -spelers, is het gegeven een auditorium gedurende een geheelen avond met muziek van den „grootmeester aller tijden" (een titel die nog immer gerechtvaardigd is) te boeien en te verkwikken. Dat Harold Samu el dit voorrecht wel bezit, moet o.i. op de aller eerste plaats worden toegeschreven aan het sterk-innerlijk aanvoelen van Bach's oeuvre, waardoor hij voor zijn toehoorders als het ware den ban opent van die universeele, onvergan kelijke kunst uit de 17—18de eeuw. En dit bereikt Samuel op een modernen vleu gel! Maar laten we er direct aan toevoegen: hij gebruikt dit instrument, doch misbruikt het niet. Wij wezen er reeds den vorigen keer op en herhalen het uitdrukkelijk: zelden hoort men een fortissimo en van een overweldigende, ondoorzichtige klankmassa is geen sprake. Evenmin van een vaag, onduidelijk pianissimo- spel. Welke tinten hij ook aan de tonen ver schaft, immer blijft de klank klaar en transpa rant, nimmer wordt deze verdoezelt, ook niet door het pedaalgebruik. Dientengevolge volgt men gemakkelijk het meest Ingewikkelde po- lyphone spel, zooals thans in de Chromatische Fantasie en Fuga. Het programma bevatte behalve deze Fan tasie en een Prelude-Fuga-Allegro, evenals de vorige maal een Engelsche en een Fransche Suite en eenige nummers uit „Das Wohltem- perirte Klavier". Opvallend was het verrukkelijke, het in den waren zin des woord- preludeeren vóór de fuga's, het fraaie karakteriseeren der dansen, waarmede 'n ongekende afwisseling was verkre gen, 't overduidelijk phraseeren, waren de veelal zeer geleidelijke, dynamische overgangen (nim mer gezochte uitersten), de onverbreekbare lijn en sterke spanning in elk nummer en de menigmaal monumentale opbouw, bijzonder in de As dur en de Chromatische fuga. Men zou wenschen, dat Samuel ook eens de Bach-werken „revidiert". Van zoo'n artist kan er nog wel een uitgave bij. De vraag is echter, kan men Samuel er wel toe bewegen? Kan hij dat aanvoelen wel precies aanteekenen? Voelt hij het wel steeds op dezelfde wijze in de fi nesses aan? Het was een kamermuziekavond, zooals men zelden medemaakt. Alles echt intiem, geen zweem van gewichtig concert-gedoe. Zelfs het applaus verbrak de deftige en toch gemoede lijke sfeer niet. Het was spontaan, doch niet luidruchtig. O. K. Maandag 24 Februari, des avonds om half 9 vergadert de Alliance Frangaise in de boven zaal van „De Kroon" aan de Groote Markt. M. Augustin Fliche, deken van de faculteit der Letteren aan de Universiteit te Montpel- her, zal spreken over „de M.-E.sche beschaving m de Languedoc (Carcassone en de vesting- kerken)". De voordracht zal worden geïl- lustreerd door lichtbeelden. Na eenigen tijd van voorbereidend werk, waartoe behoorde het vaststellen van een re- glement en een program van actie, is de com missie van samenwerking voor het Kappers- bedrijf hare werkzaamheden begonnen. Haar eerste taak zal zijn, het verzamelen van zooveel mogelijk gegevens. Hiertoe zal niet alleen een beroep gedaan worden op de kap pers en het personeel in dat bedrijf, doch ook op de publieke instanties. Het doel hiervan is, om te trachten een zoo zuiver mogelijk beeld te krijgen van den toe stand waarin de bedrijfsbeoefenaren. patroons zoowel als bedienden, verkeeren. Om ten slotte, me <jen moreelen steun van de overheid, te trachten verbeteringen te verkrijgen. De commissie is samengesteld uit vertegen woordigers van de afdeelingen Haarlem van Nederlandschen Kappersbond, den Nederland- -xhen Bond van Kapperspersoneel en den Roomsch-Katholieken Kappersbedienden Bond „St. Cosrnas". °cvntmhHar ^ddfn is een bureau gekozen, dat gevormd wordt door N. J. Vos, voorzitter- R J. de Kruyf, secretaris Paus Leostraat' no. 1 en v. van Giezen, penningmeester. te Velsen, Meidoomstraat 17, thans te Putte- Capelle (België)Curator: Mr. H. J. M. To- nino te Haarlem. F. W. Beek, aannemer van betonwerken, wo nende te Amsterdam, P. C. Hooftstraat 14bov.; Curator: Mr. H. E. Pmsen Geerligs te Haar lem. A. Lex, bloemist, wonende te Bennebroek; Curator: Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. J. J. Willems, aannemer van betonwerken, wonende te Haarlem, Iepenstraat 3; Curator: Mr. L. V Hoog te Haarlem. Geëindigd is het volgende faillissement wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: A. Heynes, reiziger, wonende te Haarlemmer meer; Curator: Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama te Haarlem. Op de voordracht voor de betrekking van deurwaarder bij het Gerechtshof te 's-Graven- hage komen voor in de vacature deurwaarder Doornberg, C. A. van Koetsveld, candidaat- deurwaarder en deurwaardersklerk en D. G van Wijngaarden, candidaat-deurwaarder en deurwaardersklerk, beiden te Haarlem. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Handschoenen en ceinturen, Politiebrueau Smedestraat; armband, Strenger, Camphuisstr. 16; bankbiljet, Den Hoek, Leliestr. 7; Broek, politiebureau Smedestraat; gymnastiekschoen, Den Engelse, Gaelstraat 4; dameshorloge, Wat- zema, Dahliastraat 4; hondje, Venhuizen, Heemst. Dreef 274, Heemstede; alpinomuts, Gverweel, Spaansche Vaartstr. 107; sleutel, De Graaf, Maxwellstraat 3; idem, oderkerk, Hya cintenlaan 45; gymnastiekschoentjes, v. d. Meij, Leidschestraat 115. Vraag: 1. Wat gaat voor bij het dammen, acht iruitslaan of vooruit? Vraag: 2. Wat gaat voor, damslag of slaan met een schijf? Vraag: 3. Wat gaat voor meerslag of gewone damslag? Antwoord: 1. Maakt niet uit. 2. Damslag gaat voor. 3. Meerslag gaat voor. Kan een dam even veel stukken slaan, dan gaat damslag natuur lijk voor. Vr.: Is op lot no. 58540 van de 3e Nat. loterij van „Herw. Levenskracht" een prijs gevallen? Antw.: Geen prijs. Vr.: Is op no. 41307 en 45717 van de Pers- loterjj een prijs gevallen? Antw.: Neen. Vr.: A. speelt pandoer, kan geen aas meevra- gen dan alleen troefaas. Gaat nu troefaas met <S; negen strijken of is de negen de baas? Antw.: Het. gevraagde aas gaat voor. De Arondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 18 Februari failliet verklaard: D. Trap, aannemer, wonende te Wormerveer Krommenieërweg 119; Curator: Mr. H. E. Prin sen Geerligs te Haarlem. G. Chr. Vreman, bakker, wonende te IJmui- den-Oost, Bloemstraat 32; Curator: Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. M. J. Koenderman, koopman in rijwielarti kelen. wonende te Heemstede, Bronsteeweg 80; Curator: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. J. Post, schoenmaker, wonende te Zandvoort, Helmerstraat 29, voorheen Koninginneweg 5; Curatrice; Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Con- radi te Haarlem. C. Toornend, timmerman, wonende te Haar lem, Witte Heerenstraat 45 rood; Curator: Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. De Naamlooze Vennootschap N.V. Springfield Rijwielenfabriek. destijds gevestigd te Amster dam, thans te Haarlem, Wagenweg 216; Cura trice: Mej. Mr. M. J. Kluitman te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen is Mr. S. J. Pit te Haarlem. Opgeheven zijn de volgende faillissementen wegens gebrek aan actief: N.V. Zand,- en Grinthandel voorheen A. C. Godschalk en Zonen, gevestigd te Haarlem; Curator: Mr. M. A. van Eek te Haarlem. H. Th. Seysener, fotohandelaar, wonende te Hillegom: Curator: Mr. W. Briët te Haarlem. J. J. van Pelt Jr., zonder beroep wonende te Haarlem, Gasthuissingel 8: Curator: Mr. K. v. Giffen te Haarlem. S. Aptroot, meubelhandelaar te IJmuiden; Curator: Mr. Siivain Groen te Haarlem. De N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Kievitsveld", gevestigd te Wijk aan Zee en Duin; Curator: Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem. A. van Dijk, gep. machnist, vroeger wonende Dagelijks bereiken ons de meest alarmeerende berichten over de vervolging van Katholieken in Duitschland. Protesten van Z.Em. Kardinaal Faulhaber en Z.Em Kardinaal Schulte. De overige bisschop pen, hetzij vereenigd te Fulda of afzonderlijk, zooals de moedige Mgr. von Galen, richtten zich herhaaldelijk tot hun geloovigen om de vervol ging moedig het hoofd te bieden en standvastig te blijven in het Geloof. En nu de N. S. B. In het extra-blad van ,,Volk en Vaderland", 25 Jan. 1936, 4e jrg. no. 4, staat te lezen over een vergadering van katho lieken „In Breda stelde de voorzitter voor, een ge bedsactie te openen voor de vervo.gdeC?) Ka tholieken in Duitschland." Dus 'n vraagteeken. Nu var tweeën één: of de N. 3. B. is hoorende c'oof voor de protesten van hec Duitsche Epis copaat, of de N. S. B. vindt hetgeen in Duitsch land gebeurt geen Katholiekenvervolging. De moorden op Klausner, Probst, van Kahr, enz., de gevangenneming o.a, van Mgr. Ludwig' Wol- ker, Domkapitular dr. Banasch, honderden geestelijken en leeken, waarvan Mgr. von Galen in zijn predikatie van 1.1. Zondag getuigde „(dat) hun leven een bewijs was van de meest trouwe plichtsvervulling jegens God en Vaderland, je gens Volk en Kerk", de gemeene aanplakbil jetten tegen priesters en andere reiligieuzen, dat is volgens de N. S. B. een vervolging met een vraagteeken. Maar dan weten we ook wat ze bedoelen, als ze zeggen dat hier geen vervolging zal komen als ze ooit wat te vertellen zouden krijgen. Trou wens, de laatdunkende toon in de N. S. B.-pers over Mgr. Poels en pater Borromaeus voorspelt al weinig goeds. Ook het voorloopig verslag van de Commis sie van Rapporteurs der Eerste Kamer geeft een duidelijke vingerwijzing, n.l. één algemeene jeugdorganisatie en daarnaast kunnen toegestaan worden confessioneele jeugorganisaties. Zeker a la het Concordaat in Duitschland Katholieken, weerstaat in den beginne! A J. LIPS Een tweetal jongens, 13 jaar oud, dat ver pleegd werd in het Jongenshuis van het Leger des Heils te Amersfoort meende, dat de andere aldaar vertoevende kameraadjes bijzonder onvriendelijk jegens hen waren, waarom zij besloten, het gesticht heimelijk te verlaten. Zij zagen kans, met hun beiden ongemerkt weg te komen en sloegen den grooten weg ln, omdat zij hoopten met den een of anderen auto te kunnen meerijden, doch dit bleek niet te ge lukken, waarom zij maar den langen weg te voet aflegden, 's Middags om half vier hadden zij, na van school gekomen te zijn, de vlucht genomen, en toen de avond viel begon de hon ger deerlijk te kwellen. Zij wisten dit bezwaar echter te boven te komen door bij eenige boer derijen brood te vragen dat hun gegeven werd. Tegen den nacht kwamen zij in de omgeving van Bussum en besloten op de heide te over nachten, maar bivakkeeren op de hei in een guren Februarinacht, zonder tent of dekens, valt zelfs 13-jarigen jongens niet mee. De nachtrust duurde dan ook niet heel lang en zij tippelden maar weer verder en verder, totdat zij bij het aanbreken van den dag in hun ontbijt voor zagen door wederom bij boeren brood te be delen. Ongeveer 10 uur 's morgens hadden zij Mui den bereikt en tot hun geluk ontmoette hen daar de rijksveldwachter, wien het opviel, dat de beide jongens, die beiden in dezelfde bruine Manchester kleeding waren gehuld, zich op dat uur op den rijksweg bevonden. Hij ondervroeg hun naar het doel van hun tocht, waarop zij een droevig verhaal ophingen van een zieke grootmoeder, die te Amsterdam woonde en toch zoo verlangend was, haar kleinkinderen nog eens te zien. Maar hoe mooi verzonnen ook, had dit verhaal niet de geringste kans, op den rijksveldwachter eenigen indruk te ma ken of zelfs maar voor geloofwaardig te wor den gehouden. Hij nam de beide knapen mede naar huis en toen de jongens bemerkten, dat zij toch niet geloofd werden, kozen zij maar den verstandigsten weg en vertelden de waar heid. Zij werden toen spoedig onder geleide van den rijksveldwachter naar het Jongenshuis te Amersfoort teruggebracht. Heden zullen, naar uit München wordt ge meld, de Nederlandsche schaatsenrijders Lan- gedijk en Koops naar Noorwegen vertrekken, waar zij te Oslo aan internationale wedstrij den zullen deelnemen. Behalve onze beide landgenooten, zullen te Oslo de Amerikanen Freisinger, Schroeder en Petersen, de Oostenrijkers Stiepl en Wazulek en vanzelfsprekend de sterkste Noorsche rij ders aan den start komen. Waarschijnlijk zullen Langedijk en Koops nh Oslo nog enkele malen in Noorwegen uitkomen. Data en plaatsen zijn hiervoor nog niet vast gesteld. De trip, welke onze beide landgenoo ten in Noorwegen nog zullen maken, zal on geveer drie weken duren. Gedeeltelijk gecorrigeerd) ROME, 18 Febr. (Reuter) De „Gazetta Uf- fiziale" publiceert vandaag een officieele mede- deeling betreffende de stijging der uitgaven ten behoeve van de oorlogvoering in Oost-Afrika. De stijging van deze uitgaven bedraagt in totaal 1 milliard 530 millioen lire. Hiervan komen 400 millioen lire voor rekening van het ministerie van koloniën, voor militaire en civiele uitgaven in de koloniëh, 80 millioen voor rekening van het ministerie van binnenlandsche zaken voor den dagelijkschen steun der familie leden van de in Oost-Afrika dienende militairen 500 millioen op rekening van het ministerie van oorlog, 200 millioen voor rekening van het mi nisterie van marine en 350 millioen voor het ministerie van luchtvaart voor maatregelen, noodig tot aanpassing aan den tegenwoordigeh toestand in Oost-Afrika. PARIJS, 18 Febr. (Reuter) Hedenavond heeft de Kamer de verdere debatten over het Russisch-Fransche pact verdaagdt tot Donderdag. Verwacht kanworden.dat Don derdag de regeering haar standpunt bekend zal maken ten opzichte van de tot dusverre op het pact uitgeoefende critiek. In parlementaire kringen houdt men het voor mogelijk, dat de definitieve stemming over de ratificatie de volgende week Dinsdag plaats zou hebben. Het ratificatievoorstel zou dan naar den Senaat gaan. Aan het slot van de zitting van vandaag heeft nog de communistische afgevaardigde Pèri het woord gevoerd, die den nadruk legde op de voor- deelen van het pact, en de afgevaardigde uit den Elzas, Oberkirch, die de ratificatie namens zijn partijvrienden verwierp en spoedige besprekin gen met Duitschland wenschte. Hij vreesde, dat het RussischFransche pact druk zou uit oefenen op de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland. De voordeelen van dit pact achtte spreker geringer dan de nadeelen. De Officier van Justitie te Roermond, mr. dr. Rieter, eischte Dinsdagmiddag zes jaar gevangenisstraf tegen den 31-jarigen te Coevorden geboren en te Venlo woon achtigen arbeider J. J. S., ter zake dat hij in den Nieuwjaarsnacht van dit jaar te Venlo den 33-jargien P. J. H. G. uit Venlo zoodanig met een mes in den buik stak, dat deze kort erop aan verbloeding over leed. Verd. vierde met enkele vrienden oud en nieuw ten huize van het echtpaar W. in de Wijngaardenstraat te Venlo. Het gezelschap had een stevig glas bier gedronken en was in een vroolijke stemming, totdat er om half vijf 's morgens iets ernstigs gebeurde. Een der aan wezigen ging om dien tijd even naar buiten, ge volgd door G. en verd. Buiten maakte verd. een hatelijke opmerking aan het adres van G., die op zijn beurt verd. van repliek diende. Over dit antwoord schijnt verd. verbolgen te zijn geworden en hij stak G. pardoes met een mes in den buik. Verschillende getuigen hadden verd. op straat gezien, terwijl hij een mes in de hand had. Na het gebeurde heeft de politie het mes, waar mede de steek was toegebracht, op verd. be vonden. URSULASTRAAT 1 TELEFOON 14967 KOOP OF BESTEL 'T BESTE VAN 'T BESTE GEROOKTE PALING GARNALEN HEERLIJKE SCHOTSCHE HARING EN GECONSERVEERDE VISCHWAREN Verd. beweerde, zich niets van het gebeurde te herinneren, omdat hij erg dronken was ge west. Het kwam hem zeer onwaarschijnlijk voor dat hij het gedaan zou hebben, want hij had nooit iets tegen het slachtoffer gehad. De Officier van Justitie eischté de maximum straf, namelijk zes jaar. Mr. Daub uit Venlo, pleitte vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Mocht de rechtbank het bewijs geleverd achten, dan wilde pleiter de uiterste clementie voor zijn cliënt inroepen. Uitspraak 3 Maart as. Minister Slingenberg kan, blijkens zijn ant woord aan de Eerste Kamer, de meening, dat de steunbedragen, vooral die, welke ten platte- lande worden uitgekeerd, te laag zijn, niet dee- len. Er zij op gewezen, dat de steun slechts is bedoeld voor de bestrijding van de nood zakelijke kosten van levensonderhoud. Het is den minister niet gebleken, dat de steun, welke wordt verstrekt, daartoe niet toereikend is. In verband met de opmerking, dat verdere verlaging niet oorbaar wordt geacht, zij aan- geteekend, dat de minister niet voornemens is de algemeene normen der steunverleening te verlagen. Aan het verlangen van sommige leden om de uitkeering uit de werkloozenkassen welke jeugdige leden ontvangen, niet in mindering te brengen op den steun van het gezinshoofd, kan de minister niet voldoen. De aangelegenheid van wijziging der huur- toeslagregeling is nog in overweging. De minis ter heeft omtrent verschillende voorstellen over dit punt van gedachten gewisseld met de Con tact-Commissie uit de vakcentralen en die uit de gemeenten. Een beslissing ter zake is nog niet genomen. Invoeren van kinderbijslag bij de werkver schaffing stuit, afgezien van andere bezwaren, reeds af op financieele overwegingen. Toepas sing er van over de geheele lijn, aangenomen dat dit verantwoord zou zijn, zou, wilden de uitgaven aan den anderen kant niet omhoog gaan, moeten leiden tot verlaging van de loon- normen, welke thans gelden. BERN, 18 Febr. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: De Bondsraad heeft op grond van het rap port van de rechterlijke macht en op voorstel van justitie en politie, besloten een landelijke leiding en districtsleiding van de N.S.D.A.P. in Zwitserland in geen enkelen vorm meer toe te laten. De principieele kwestie van het verder toe laten van buitenlandsche politieke vereenigin- gen in Zwitserland zal het justitie- en politie departement in samenwerking met het poli tieke departement verder bestudeeren. 99 In onze glorierijke zeventiende eeuw, toen de jonge Republiek in de rij der Europeesche Staten een eerste plaats innam, werd de voorspoed van ons land vooral door Engeland met leede oogen aangezien. Vandaar een zekere neiging bij de Engelschen om Holland belache lijk te maken en in een minder gunstig daglicht te stellen. In een uitgebreid Engelsch woorden boek zal men onder „Dutch" tal van zegswijzen en uitdrukkingen vinden, welke meestal dagtee- kenen uit de zeventiende eeuw en van die ge stemdheid der Engelschen getuigen. Wel dient men er rekening mee te houden, dat door een geograhische woordverwarring „Dutch", vooral bij vroegere schrijvers, dikwijls het thans daar van gescheiden begrip „Duitsch" uitdrukt; de ongunstige beteekenis behoeft dus niet altijd op Holland en de Hollanders te slaan. Zoo komt in Shakespeare het woord „Dutch" herhaalde lijk voor, waarbij uit het verband echter blijkt, dat er mede bedoeld wil zijn, wat volgens het hedendaagsche gebruik door German wordt aangegeven. Een van de hoofdfouten van het Nederland sche volkskarakter, waarop Engelsche schrijvers uit de zeventiende en achttiende eeuw satiriek telkens terugkomen, is de onmatigheid in het gebruik van sterken drank. Natuurlijk met de noodige overdrijving. Een voorbeeld is de uit drukking „Dutch courage", „Hollandsche moed", voor jenever, alsof deze de eenige stimulans was voor de Hollandsche dapperheid, waarmede de Engelschen ruimschoots gelegenheid hadden kennis te maken. Zoo spreekt Dickens in „Onze wederzij dsche vriend" van „die vierkante, dikke flesschen met korte halzen, waarin de Hollander, zooals het heette, zijn moed zou bewaren. En onder „een Hollandsch feest" (a Dutch feast) wordt verstaan een maaltijd, waarbij de gast heer het eerst onder de tafel ligt. Het phlegma, dat den Hollanders volgens de Engelschen in hooge mate eigen is, wordt geïllustreerd door de uitdrukking „Hollandsche troost: Gelukkig, dat het niet erger is" (Dutch consolation). Adisson verhaalt daarvan den oorsprong. „Ik ben altijd bijzonder ingenomen," zegt hij, „met het ver haal van dien goeden Hollander, die, toen hij bij een val uit den grooten mast zijn been brak, uitriep, dat het een groote troost was, dat hij zijn hals niet had gebroken." Een andere grief tegen de Hollanders is ge brek aan kunstsmaak, platheid en ruwe manie ren, plus een kruideniersachtige gezindheid, wat alle hoogere aspiraties bij hen uitsluit. Zoo is een „Hollandsch concert" (Dutch concert) een muziekuitvoering, waarbij ieder op eigen houtje speelt. En Churchill, een hekeldichter uit de achttiende eeuw, zegt, dat het genie onafhan kelijk is van zijn kring, en dat het ook onder de ongunstigste omstandigheden zich een weg weet te banen. Hij zet zijn betoog klem bij door te besluiten: „Wellicht zal 't eens zelfs in Holland verrijzen." En Isaac D'Israëli, de schrijver van de „Cu riosities of Literature", die verscheidene jaren in Holland doorbracht en aan de Leidsche Hoogeschool studeerde, (hij kon dus beter we ten) zegt in genoemd werk: „Vondel heeft een vreemden, zeer ongelukkigen smaak; de dich ter kende geen enkel Grieksch origineel, maar schreef over de een of andere nationale stof, de zekerste weg om toejuiching te oogsten. In den Lucifer wordt het onderwerp op de ruw ste wijze geprofaneerd, doordien deze trotsche gevallen engel verliefd wordt op Eva en om harentwille de booze engelen tot opstand aan zet Voorts zegt D'Israëli: „Ik geloof, dat het van algemeene bekendheid is, dat de ac teurs op het Hollandsche tooneel gewoonlijk handswerklieden zijn, die tegen den aanvang der voorstelling hun schootsvel afwerpen. Dit was zoo, toen ik veertig jaar geleden in Hol land woonde. Hun blijspelen zijn walglijk door de ruwheid hunner komische tooneelen. Ik heb twee hunner beroemdste treurspelen gezien. Een daarvan was Gijsbrecht van Amstel door Von del. Dat is Gijsbrecht van Amsterdam, een krijgsman, die gedurende de burgeroorlogen door zijn heldenmoed deze stad redde.(l) Na een vreeselijke slachting blijven overwinnaars en overwonnenen gedurende tien minuten op het tooneel, zwijgend en onbeweeglijk, in de houding, waarin zij waren gevallen, en dit pan tomimisch pathos wordt door het publiek met luide goedkeuring ontvangen." En verder: „De Hollandsche dichter Katz heeft een gedicht geschreven over „Kinderspelen", waarin aan alle spelen een zedekundige uitlegging wordt gegeven; ik vermoed, dat 's dichters smaak zoo wel als zijn onderwerp kinderachtig is. Wanneer een natie niets heeft voortgebracht, dat zich boven het middelmatige verheft, dan geldt bij haar 'n zekere middelmatigheid voor voortreffe lijkheid, terwijl van den anderen kant haar meesterstukken een volk, dat een hoogere be schaving verworven heeft, slechts gebrekkig schooljongenswerk toeschijnen." Onze taal werd gaarne gebruikt om aardig heden te debiteeren. „Double Dutch" is brab beltaal, koeterwaalsch, ook taal van een be- schonkene als zijn tong dubbel slaat. De En- gelschman zegt „dat is Hollandsch voor mij", waar wij zeggen „dat is voor mij Arabisch". Baby-dutch is de alleen voor de huisgenooten verstaanbare taal van een kind, dat pas leert praten. Het sterkst komt die vroegere antipathie tot uiting in de spreekwijze: „Ik ben een Hol lander als ik het niet doe" (I' am a Dutchman if I don 't); Hollander is dan synoniem met schurk. In de tweede helft der zeventiende eeuw ver schenen in Engeland tallooze pamfletten en hekeldichten tegen ons land. Een daarvan is een satire van Andrew Marveil, een tijdgenoot en vriend van Milton, onder Karei II. Andrew Marveil bracht eenigen tijd door in Holland. De satire had tot titel „Character of Holland", en er staat o.m. in te lezen: „Holland, dat ter nauwernood den naam van land verdient, daar het slechts een aanslibbing is van het Britsche zand en gevormd werd door wat aan het diep lood bleef zitten, als het door Engelsche zeelie den werd opgehaald, en door de verongelukte mossel- en oesterschelpen, die de Oceaan op wierp, dit onverteerde uitbraaksel der zee viel den Hollanders ten deel als rechtmatig eigendom. Toen verheugd als mijnwerkers, die een erts ader hebben ontdekt, vischten zij met dollen ijver dit land op en doken even wanhopig naar iedere aardkluit, als ware ze kostbaar amber- grijs geweest. Nauwgezet verzamelden zij hoop jes klei, kleiner dan die, welke de zwaluwen aan dragen voor den bouw harer nesten. Met reus achtige palen heiden zij hun versch-gevangen akkers vast, en bonden het tegenspartelend land aan een paal, waar de loeiende golven hun den overweldigenden roof steeds blijven betwisten, terwijl zij hun water-Babel veel hooger bouwden om de zee te bereiken, dan de oude torenbou wers deden om den hemel te beklimmen. Dage lijks worden zij met zondvloed bedreigd. Dikwijls zagen Tritons en zeenimfen zich heele scholen Hollanders opgedischt en ruilden zij op hun tochten, over het nieuwe land pekelharingen voor gepekelde heeren." „Hij, die het eerst zulk een lekken grond kon droogpompen, wordt als heer en vader des vaderlands begroet. Wie een nieuwe zandschop uitvindt, wordt magistraat. Zoo bemachtigt ongemerkt de een of andere kleine dijkgraaf de heerschappij en wordt „schoppen"-koning. Maar om anderer naijver niet op te wekken, duldt hij „Staten" naast zich, die als het ware een moddercommissie vor men, want deze amphibieën, noch nat noch droog, kunnen noch slavernij noch zuivere vrij heid verdragen." Zoo gaat het door. Het spreekt vanzelf, dat wij deze bijzonderheden uit de oude doos slechts curiositeitshalve meedeelen. Er is sindsdien wel iets veranderd. Holland heeft den gouden tijd van vroeger niet meer, en ook aan den anderen kant andere waardeering als maatstaf aange- .legd, nadat ook daar in dat opzicht een en ander wijziging had ondergaan, (A. K,). OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. ROME 18 Febr. (Reuter)Maarschalk Ba- doglio telegrafeert: De verliezen van den vijand tengevolge van den slag bij Enderta zijn zeer groot: overal waar hij trachtte on- ..zen opmarsch te stuiten, moest hij het veld ruimen, met achterlating van tal van doo- den. Men kan het aantal dooden op 5 a 6001 stellen, en het aantal gewonden op min stens het dubbele, terwijl ook het aantal ge vangenen zeer groot is. De verliezen aan onze zijde zijn de volgende: van het natio nale leger gesneuveld 12 officieren en 122 minderen, gewond 24 officieren en 499 min deren. Van de Eritreesche troepen gesneu veld 54 en gewond 76 van de troep van En derta, samengesteld met de wapenen van Dedjatsj Haile Selassie Koeksa en 8 gesneu velden en 7 gewonden van de troep van Ai- ba. Van het groote aantal vliegtuigen, dat aan den strijd heeft deelgenomen, is een bombardementsvliegtuig niet naar zijn ba sis teruggekeerd. De luchtmacht gunt den vluchtelingen, die zich naar het Zuiden te rugtrekken, geen rust. MAKALLE, 18 Febr. Detachementen der Ita- iiaansche troepen zetten de zuivering van het gebied van Amba Aradam voort. Soldaten zoe ken naar gewonde Abessiniërs en vervoeren hen naar de ambulances. Zoodra de Italiaansche soldaten de gewonde Abessiniërs naderen, vein- zen zij dood te zijn, omdat zij vreezen gemar teld te worden. Onder de gewonden, die krijgs gevangen gemaakt zijn, bevindt zich ook Gras- matsj Aierle Tampe, die reeds in 1896 te Adoea tegen de Italianen had gestreden. Hij verklaar de, dat de Abessiniërs reeds vergeten had den, wat het is, tegen de Italianen te strij den. De Abessiniërs wisten wel, dat het moedi ge soldaten waren, doch niet, dat zij zoo sterk waren. Hij voegde hieraan toe, dat niemand dezen oorlog gewild had, behalve de Negus en de Rassen. Ter viering van de Italiaansche overwinning bij Enderta is een lange stoet van studenten der verschillende hoogescholen, waarbij zich een groote menschenmenigte aansloot, heden tegen den. middag naar de Piazza Venezia te Rome getrokken. De Duce, die op het balcon van zijn werkkamer verscheen, werd luide toegejuicht en bedankte voor de hulde met den Romeinschen groet. De betoogers trokken vervolgens door de straten van het centrum der stad onder het uiten van kreten van hulde voor den Koning en den Duce. Blijkens de antwoord-memorie aan de Eerste Kamer kan Minister Slingenberg op het oogen- blik geen toezegging doen inzake het bevor deren van artikel 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919. Intusschen ziet hij niet over het hoofd, dat het vervoerverbod niet om zichzelf in de wet is neergelegd, maar alleen om de naleving van de bepalingen der bakkersparagraaf, met name het verbod van nachtarbeid, te verzeke ren. Dat beteekent dus, dat de minister in begin sel geen bezwaar ziet tegen vervroegde afleve ring van versch brood, indien valt aan te nemen, dat daar geen overwegende bezwaren tegenover staan, met name, dat het verbod van nachtarbeid daardoor niet in het gedrang komt. De minister zal omtrent deze aangele genheid een nader onderzoek in het bedrijf doen instellen en, zoo dit gewenscht blijkt, hierover het advies inwinnen van den Hoogen Raad van Arbeid. Naar het Handelsblad ter oore komt, zoude0 b j de spoorwegen plannen bestaan tot uitbrei ding van het wagenpark. In verband hiermede moeten er bij verschillende fabrieken offerte0 zijn aangevraagd en wel bij Werkspoor Amster- da en Zuilen, J. J. Beijnes te Haarlem e0 Allan te Rotterdam. Daar de orders nog niet geplaatst zijn e° de zaak nog in een beginstadium verkeert, het nog niet mogelijk vast te stellen, over wel^ totaal bedrag het gaat. Waarschijnlijk betref' het echter een groot aantal wagons.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4