STARK's SS WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN r Sport en spel MARKTEN De weerstoestand V Dagfilm J WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 Doortrekking luchtlijn AmsterdamPraag Besprekingen over verbinding met Weenen en Boedapest DE MOORD TE GEYSTEREN Oproep om inlichtingen POGING TOT OPLICHTING Op zoek naar een „rossigen man" DE BRANDSTICHTING TE AMSTELVEEN POSTAUTO TE WATER Voorkomt verkoudheid en keelpijn. NA DE WINTERSPELEN Nederlandsche deelnemers te München Opnieuw behandeling voor t Hof te Den Haag DE OLYMPISCHE SPELEN VAN 1940 Graaf de Baillet Latour naar Japan STARTVERBOD GEHAND HAAFD Voor Oostenrijkers in Duitschland IJSHOCKEY VOETBAL OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP Tournooi te Parijs in 1937? SAMENWERKING TUSSCHEN AJAX EN BLAUW-WIT Eén Paaschtournooi in de hoofdstad CanadaDuitschland 82 ZwedenPolen 32 ZWEMMEN Nieuwe Duitsche records DE WINTER HEEFT ZICH TERUGGETROKKEN Het ij zelv er schijnsel als voorteeken Donderdag 20 Febr. K.R.O.-PROGRAMMA K. V.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN Het onderhoud van parketvloeren Te Praag worden besprekingen gevoerd om bij de hervatting van den volledigen zo merdienst op de luchtlijn AmsterdamRot terdamPraag, deze lijn door te trekken naar Weenen en Boedapest. Namens de K. L. M. neemt aan deze be sprekingen deel de heer D. J. de Vries, chef van den buitenlandschen dienst. Dinsdag heeft bovendien het Douglas-toestel de Haan een ex tra-vlucht van Amsterdam naar Praag ge maakt zonder tusschenlanding. Aan boord be vonden zich van de K. L. M. directeur Fles- man, de chef van het vliegveld Schiphol Thom son en de agent te Leipzig Oldenburg, alsme de de heer J. C. Polak, vertegenwoordiger in Nederland van het Tsjechoslowaaksche export instituut en de Jaarbeurs te Praag. De burgemeester der gemeente Wanssum, waaronder ook Geysteren ressorteert, heeft tot de bevolking, meer speciaal van Noord-Limburg een oproep gericht om zooveel mogelijk inlich tingen en gegevens te verstrekken, die mis schien eenige opheldering kunnen brengen in de zaak van den afschuweiijken moord in den nacht van 19 Jan. te Geysteren. Zooals wij reeds meldden werden In den avond van den 19 Januari vier personen per rijwiel gezien, die zich waarschijnlijk omstreeks den tijd van de misdaad langs Wanssum en Tien- ray in de richting Horst hebben begeven. De burgemeester van Wanssum verzoekt dezen personen zich bij hem of bij den opperwacht meester der marechaussé te Well te melden tot het geven van inlichtingen. Deze oproeD ls ook gericht tot personen, die deze wielrijders gezien hebben. Iedereen, vooral uit de onmid dellijke omgeving, wordt nog eens verzocht zich te bezinnen over den avond van den moord, wien of wat men op den weg tusschen 10 en 12 uur 's avonds ontmoet of gezien heeft. Elke aanwijzing zal met den noodigen ernst worden behandeld en nagespoord. Op zeer geraffineerde wijze heeft men ge tracht een bekenden ijzerhandelaar te Rotter dam een drietal haarden afhandig te maken ter waarde van eenige honderden guldens. Juist toen één der haarden reeds in han den was gekomen van den „kooper" en men op het punt stond ook de beide andere haarden af te leveren, rook de leverancier lont en mengde de politie in de zaak. Na een uitgebreid onderzoek wist de politie den man te arrestee ren. Het bleek de 35-jarige werklooze J. B. te zijn. De zaak heeft zich als volgt toegedragen: Een bodehuis te Rotterdam expedieert op ge regelde tijden haarden en ijzerwaren voor den bewusten ijzerhandel. Deze ijzerwaren zijn dan bestemd voor een smid, die, wanneer hij den ijzerhandel een bestelling doet, den bode een z.f. bestelkaart meegeeft. Op vertoon van deze kaart worden de ijzerwaren afgeleverd. Dezer dagen vervoegde zich een man bij den bode die zeide namens den smid te komen. Hij overhandigde een bestelkaart voor drie haarden en verzocht den bode deze bij den ijzerhandel af te halen. Van den smid had hij opdracht, zoo zeide hij, de kachels In het bode huis in ontvangst te nemen. Slee hits één der drie haarden, die op de bestelkaart waren aangegeven, was voorradig. Er werd dus één haard afgeleverd. De ijzer handelaar bestelde bij het hoofdkantoor de andere twee haarden en deelde den smid telefonisch mede, dat de aflevering van de twee haarden nog wel eenige dagen zou duren. Groot was de verbazing van den ijzerhandelaar, toen hij van den smid vernam, dat deze in het geheel geen haarden had besteld. De politie werd in de zaak gemengd om te zien, wie ze kwam afhalen. Dit geschiedde door een waterstoker, die de haarden naar een pand aan de Goudschstraat te Rotterdam bracht. Daar bleek iemand te wonen, die de kachels te goeder trouw had gekocht van een „rossigen man'', die ze hem in het bodehuis had laten zien. De politie sloeg het fotoregister na en men vond de foto van een man, die zoowel door den bode als door den koopman werd herkend. Het duurde toen niet lang meer of de politie kon in de binnenstad de hand op den man leggen. Hij werd in bewaring gesteld en heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. van financieele moeilijkheden aan kleine boeren en tuinders uitkeeringen zullen worden gedaan, dat ook aan de binnenvlsschers, die eveneens in kommervolle omstandigheden verkeeren, gel delijke steun zal worden verleend? Zoo deze vraag bevestigend wordt beantwoord, tegen welk tijdstip mag dan de toekenning van dezen gel- delijken steun worden tegemoet gezien? Aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft dit Kamerlid nog gevraagd of het in de bedoeling ligt om de binnenschip pers, die eveneens in een noodtoestand verkee ren, financieelen steun te verleenen? Tengevolge van den mist is nabij Nootdorp een postauto in de vaart langs den Oudenweg gereden. De chauffeur-beambte van den auto wist zichzelf met moeite te bevrijden. De post welke zich in den auto bevond, was door het water nogal beschadigd. Met een kraanwagen is het voertuig later gelicht. Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. Dinsdagmorgen zijn de Nederlandsche officials en deelnemers aan de Olympische Winterspelen in hotel „Deutscher Kaiser" te München bij eengekomen, waar de trip naar de Vierde Olym pische Winterspelen te Garmisch-Partenkirchen met een kleine plechtigheid werd besloten. Mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, president van het N. O. C., voerde het woord, waarbij hij deelnemers, officials en him dames hartelijk dank zegde voor de onder vonden medewerking. In het bijzonder richtte hij zich tot de ac tieven, wier prestaties hij prees, en dankte voorts voor de medewerking ondervonden var, de zijde der officials en hun dames bij deze uitzending. Spr. gewaagde van een uitstekend geslaagde expeditie, waarop men met volle tevredenheid kon terugzien. De heer G. W. A. van Laer werd door de Ne derlandsche journalisten, die de equipe naar Garmisch hadden vergezeld, gehuldigd voor zijn arbeid, dien hij op velerlei gebied voor hen had verricht. Den chef de mission werd een speci aal voor de Vierde Olympische Winterspelen vervaardigde stopwatch aangeboden. Tenslotte voerde de heer Van Laer zelf nog het woord, waarin hij allen dankzegde voor de medewerking bij deze expeditie ondervonden. De meeste Nederlandsche officials en deelne mers zullen morgen naar Nederland terugkee- ren. Naar wij vernemen zal het Gerechtshof te 's-Gravenhage op 2 Maart a.s. de brandstich- tingszaak-Amstelveen in behandeling nemen. Zooals men zich herinnert is de verdachte In deze zaak, die door rechtbank en Hof te Am sterdam veroordeeld was, door den Hoogen Raad In 'vrijheid gesteld, nadat een namens verdachte door Mr. M. Schorlesheim ingediend revisieverzoek ontvankelijk werd verklaard: de Hooge Raad gelastte daarop eeft nieuw onder zoek voor het Haagsche Hof. 17 December 1933 brak onder zeer verdachte omstandigheden brand uit in het woonhuis van den melkslijter G. te Amstelveen aan de Oude kerker laan. Terzake van deze brandstichting werd de knecht K. door de rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, welk vonnis door het Hof te Amsterdam werd bevestigd. Later kwam uit, dat de brand gesticht was op instigatie van den melkslijter G„ bij wien vera, in dienst was. Ook zou in deze zaak een caféhouder zijn betrokken, die, na door de rechtbank te zijn veroordeeld, door het Hof is vrijgesproken. De melkslijter G. werd wegens uitlokking tot brandstichting veroordeeld: hij berustte in zijn straf. Deze nieuwe feiten waren voor den Hoogen Raad aanleiding tot bovengenoemde beslissing. De verdachte zal voor het Hof te Den Haag wederom door Mr. Schorlesheim worden ver dedigd. Hulp aan binnenvisschers en -schipper»? Het Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan den Minister van Landbouw en Visscherij ge vraagd of verwacht mag worden, nu op grond De President van het Internationaal Olym pisch Comité, Graaf de Baillet Latour, zal, naar uit Parijs wordt gemeld, binnenkort naar Japan vertrekken. Hü zal in Tokio een onder zoek instellen naar de geschiktheid van de terreinen in verband met de XHe Olympische Spelen in 1940. Ook Helsingfors dingt mede naar de organisatie van deze Spelen, doch een definitieve toewijzing zal eerst geschieden op het Olympische Congres, dat in Augustus a.s. zal worden gehouden. Ondanks herhaalde pogingen van Duitsche politieke en sport-instanties den Oostenrijk- schen sportleider, Vorst Starhemberg, te be wegen tot opheffen van het in Augustus 1935 afgekondigde startverbod voor Oostenrijksche sportslieden in Duitschland, heeft Starhemberg den Duitschen Rijkssportleider. Von Tscham- mer und Osten, doen mededeeleu, dat welis waar na de olympische Spelen in de toekomst vergunningen kunnen gegeven worden voor het starten van Oostenrijksche sportslieden in Duitschland, maar dat het principieele, alge- meene startverbod tot nader order in stand gehouden wordt. De Rijkssportleider heeft zich hierdoor ge dwongen gezien de Duitsche inschrijvingen bij de P. I. S.-wedstrijden te Innsbrück te annu- leeren. volgde bespreking tusschen de dagelijksche be sturen van beide vereenigingen, gevolgd door bekrachtiging in de voltallige bestuursvergade ringen geleid tot algeheele overeenstemming tusschen beide vereenigingen. Het Paaschtour- nooi 1936 zal door beide vereenigingen ge zamenlijk worden georganiseerd, waarbij men op de aardige gedachte is gekomen om de wed strijden, welke zeer belangrijk beloven te wor den, te doen verspelen op de terreinen van beide vereenigingen. Den eersten dag zullen de wedstrijden worden gespeeld in het Ajax-Sta- dion, terwijl den tweeden dag de wedstrijden zullen worden voortgezet op het terrein van Blauw-Wit, het Olympisch Stadion. Daar tevens besloten is dat door de eerste elftallen van beide vereenigingen aan dit Paaschtournooi zal worden deelgenomen, wacht den Amsterdamschen sportliefhebbers een in teressant tournooi, met een mogelijkheid van een AjaxBlauw-Wit wedstrijd in het ver schiet. Te Parijs wordt op dit oogenblik een bespre king gehouden over de mogelijkheid van orga nisatie van het tournooi om den wereldbeker in de Fransche hoofdstad, ter gelegenheid van de internationale tentoonstelling van 1937. De besprekingen worden, naar de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" verneemt, gevoerd tusschen den Franschen Voetbalbond en de F.I.F.A. eenerzijds en het tentoonstellings comité anderzijds. Uit een door den heer Rimet, voorzitter van de F.I.F.A., afgelegde verklaring blijkt, dat de internationale fede ratie er in beginsel geen bezwaar tegen heeft, dat de organisatie van het tournooi om den wereldbeker met een jaar zal worden vervroegd en aan Frankrijk wordt toegewezen. De F.I.F.A. meent evenwel aan haar in stemming de voorwaarde te moeten verbinden, dat Parijs voor dit tournooi de beschikking krijgt over een stadion voor ten minste 80.000 menschen. Deze voorwaarde nu vormt een be langrijk onderwerp van besprekingen tusschen den Franschen bond en het tentoonstellings comité. Beslist deze in bevestigenden zin, dan bestaat er van de zijde der F.I.F.A. geen be zwaar meer, dat Frankrijk in 1937 het tournooi organiseert. Doch de Fransche bond heeft zich verder genoodzaakt gezien, deze orga nisatie alsnog afhankelijk te stellen van de inwilliging van haar verzoek ter versterking van de noodige credieten. Deze bedragen in totaal drie millioen francs, in hoofdzaak voor reis- en verblijfkosten. Zoo wel wat het stadion betreft als ten aanzien van de kwestie der credieten, zal de commissie der tentoonstelling dezer dagen een beslissing nemen. Een van de voornaamste agenda-punten voor de vergadering van het uitvoeringscomité der FIFA.., die volgende week te Parijs bijeen zal komen, is de organisatie van het tournooi om den wereldbeker. Op deze vergadering zal tevens worden uitgemaakt, of Frankrijk dit tournooi in 1937 al dan piet zal kunnen orgn- niseeren. Een op initiatief van den voorzitter van den A.V.B., den heer J. Gosschalk gehouden be spreking, waarbij voor Ajax aanwezig was de heer Koolhaas en voor Blauw-Wit de heer Drilling (voorzitter Dorenbos was door onge steldheid verhinderd de belangen van Blauw- Wit waar te nemen) heeft na een daarop ge- Onder een belangstelling van 12.000 toeschou wers werd Dinsdag in het Prins-Regent-Sta dion te München een ijshoekeywedstrijd Cana daDuitschland gespeeld. Het eerste doelpunt werd in de laatste mi nuut van het eerste gedeelte gemaakt door Farquharson, die daarmede Canada de leiding gaf. Het tweede gedeelte leverde eerst twee Ca- nadeesche doelpunten, doch de Duitschers ga ven geen kamp en George slaagde erin het eerste tegenpunt te maken. Het derde gedeelte liet de hooge kwaliteit van het Canadeesche spel zien en niet minder dan vijf maal wqrd het Duitsche doel getrof fen. Toen de stand 71 was werd een tweede doelpunt voor Duitschland geïnd. De Canadeezen wonnen met 82 (1-0,2-1,5-1). Dinsdag is de Hamburgsche IJssportweek geopend. Nadat de ruim 10.000 bezoekers met groote belangstelling de demonstraties van de kunstrijders en -rijdsters, onder wie zich ver schillende deelnemers aan de Olympische spe len bevonden, hadden gevolgd, werd de ijs- hockeywedstrijd Zweden—Polen gespeeld, welke na spannenden strijd met een 3—2 Zweedsche overwinning (2-1, 1-1, 0-0) eindigde. In het stedelijk zwembad te Charlottenburg hebben de „Nixen" verschillende Duitsche re cords verbeterd. De dames Knuth, Fritsche en Egelmann brachten hun eigen Duitsche record op de 3 X 190 m. schoolslag op 4 min. 33,5 sec. Het record van Düsseldorf '98 over 6 X 50 m. vrije slag estafette werd gebracht op 3 min. 17,2 sec., een verbetering met 14 sec.; dat over 3 x 100 m. rugslag werd door de dames Wie- balk, Halbsguth en Ahrendt van 4 min. 32,1 sec. gebracht op 4 min. 19,4 sec. AMSTERDAM, 19 Febr. Veemarkt. 260 vette kalveren: le kwal. 56—60, 2e kwal. 4854, 3e kwal. 4046 cent per kg. levend gewicht. 80 nuchtere kalveren 3.00—6 per stuk. 227 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 44—45, zware varkens 4243, vette varkens 41 42 cent per kg. slachtgew. Overzicht. Vette kalveren aanvoer behoorlijk, handel zeer slepend, prijzen iets lager dan vo rige week. Nuchtere kalveren aanvoer gewoon, handel stil, prijzen iets lager. Varkens aanvoer weinig, handel stil, prijshoudend, afloop neiging tot daling. AVENHORN, 18 Febr. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken. Spruitkool 1.85 per zak van 15 kg. 2500 kg. Roode kool 5.208.90. 1000 kg. Gele kool 5.107.40, 2500 kg. Deensche Witte kool 2.404.50 per 100 kg. 30.000 kg. Uien: groote maat 2.202.60, ge wone maat 1.602.50, Drielingen 60-70 cent, Nep 3.503.70 per 10O kg. 3000 kg. kleine Bleten 3.704.90 per 100 kg. 38000 kg. Wortelen: Flak- kee, verbeterde 1.802.40 per 100 kg. IIIIIIIIIIMIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllflIIIIMIIIIIIIIIIIIIMt llllllllllllllllll Wanneer wij van dag tot dag de groote ver anderingen in de weersgesteldheid over Europa nagaan, zullen wij meestal opmerken, dat de veranderingen zich in hoofdzaak van West naar Oost overplaatsen. Daaruit is de algemeen ver breide meening voortgekomen, dat wij alleen naar de meteorologische gebeurtenissen in het Westen moeten kijken, om te weten, welk weer wij te verwachten hebben. Deze meening is alleen in het algemeen juist, maar in tal van bijzondere gevallen komen de veranderingen van een anderen kant. Terwijl de vorst uit het Oosten komt, verplaatst de dooi zich uit det Westen naar het Oosten en het is ook wel te begrijpen, dat twee zulke scherp tegengestelde weerstoestanden niet van den zelfden oorsprong kunnen zijn. Zooals de dooi altijd uit het Westen of Zuid- Westen opkomt, zoo is dit ook het geval met het typische verschijnsel: ijzel. IJzel ontstaat, doordat regendruppels, die beneden het vriespunt zijn afgekoeld, bij het tegen den grond slaan plotseling in ijs over gaan en op die manier een spiegelgladde korst op de wegen vormen. Deze onderkoelde regen druppels zijn afkomstig uit een Zuid-Westelij- ken luchtstroom, die over de koude luchtmassa van een vorstgebied naar het Oosten of Noord- Oosten wegvloeit. De regendruppels vallen door de koude luchtlaag heen en koelen daarin af beneden het vriespunt. Het verschijnsel is ook weer eens aan het ein de der vorige week voorgekomen, toen onder den invloed van een zich in het Zuid-Westen ontwikkelende depressie een warm-vochtige Zuid-Westelijke luchtstroom naar Oost-Europa vloeide. Uit de berichten, die in de kranten over den ijzel verschenen, kunnen wij opmaken, dat het verschijnsel zich gaandeweg naar het Oosten en Noord-Oosten heeft voortgeplant. Duitsche radioweerberichten hadden het ver schijnsel trouwens voorspeld. Voor het snelverkeer is de ijzel een gevaar lijk verschijnsel en daar het gemeenlijk ge makkelijk en met groote zekerheid bij bepaalde, zeer karakteristieke weerstoestanden is te voor spellen, zou de praktijk in hooge mate gebaat zijn met een speciale ijzelvoorspelling voor be paalde districten. IJzel is het merkwaardige voorteeken van het einde van een vorstperiode in West-Europa door het naar het Oosten doordringen van warmere luchtmassa's, waarvoor de vorst moet wijken. Ook ditmaal heeft dit voorteeken ons niet bedrogen. Sedert den ijzel van het einde der vorige week heeft de winter zich ver naar het Oosten terug getrokken en er is niet veel kans, nu het seizoen zoover gevorderd is, hem weer terug te krijgen. Wat wij nu, aan het einde van den winter nog kunnen verwachten, is de lichte vorst, die door sterke nachtelijke afkoeling ontstaat, maar deze heeft zelden groote beteekenis. De winter begint alzoo zich voor te bereiden om afscheid te nemen. (Nadruk verboden) BROEK OP LANGENDIJK, 19 Febr. 450 kg. aardappelen: Friso 190. 1500 kg. Breekpeen 2.302.40. 5000 kg. Roode kool 48.20, 6300 kg. Gele kool 3.908.60, 17000 kg. Deensche Witte kool 0.70—5.50. 25000 kg. Uien: Gele Uien 1.90 2.20, grove 2.302.70, Gele Drielingen 6070 cent, Gele Nep 3.90. BEVERWIJK, 18 Febr. „St. Joseph". Uien 1— J.10 per 50 kg. Roode kool 3.507.50, Gele kool 3:50—8. Deensche kool 2.504.25 per 100 kg. "s-HERTOGENBOSCH, 18 Febr. N..V. Botermijn. Heden werden aangevoerd 17050 kg. Hoogste prijs I.64, laagste prijs 1.52, mlddélprijs A 1.62, middel- prijs B 1.59. NOORD-SCHARWOUDE, 19 Febr. 6800 kg. Uien: Drielingen 0.901. Uien 22.20, grove Uien 2.20—2.40, 1500 kg. Peen 2.20—2.40. 2000 kg. Kroten 3.20. 5000 kg. Roode kool 8.40, idem doorschot 6 807.80. 12200 kg. D. Witte kool 3.50 -5.50. idem doorschot 2.904.10. 5800 kg. Gele kool 6.409.30, idem doorschot 4.206.70. WOGNUM, 18 Febr. Witlof: I 9.60—10.80, II 6.40—8.40, III 3—5 50. Uien 0.80—2.30, Spruitkool II.0021, Roode kool 9.30, Prei 3.207.80. WARMENHUIZEN, 18 Febr. Uien 1.70—2, idem groote 2.30-2.50. idem Drielingen 90 cent. Gele kool 6.608.50, idem 2de soort 5.607, Roode kool 6.408.70, idem 2de soort 5.80—8.10. Witte kool 5.105.70, idem 2de soort 3.504.80, idem uitschot 3.203.40. Per 100 kg. WOERDEN, 19 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 30 partijen: le soort met R.M. 20.0021, 2e soort met RM. 18.00—19. Handel matig. 9 9 9 9 8.00 Morgengebed en gewijde gra mofoonmuzlek 8.15 Gramofoonmuzlek (morgen concert) 9.1511.00 Geen uitzending van den KRO 11.00 Gramofoonmuzlek (Cellocon cert in D. gr. t. v. J. Haydn) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin, inge leid en besloten door gewijde gramofoonmuzlek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuzlek 12.30 KRO-Melodisten O. 1. V. Piet Lustenhouwer 1.00 Gramofoonmuzlek (o.a. Her- bert Ernst Groh) 1.20 KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwer) 2.00 Einde KRO-programma 12.20 Gramofoonmuzlek 1260 Omroeporkest o. 1. v. Paul Douliez 1.20 Gesproken dagblad 1.30 Omroeporkest o. 1. v. Paul Douliez 1.50 Gramofoonmuzlek 5.15 Diverse berichten, gevolgd door gramofoonmuzlek 5.50 Kinderuurtje o. 1. v. broeder Césaire 6.35 Zigeunerorkest o. 1. v. Walter Feron 7.05 Prof. de Raeymaker over: „De wedergeboorte v. d. dood" 7.20 Zigeunerorkest o. 1. v. Walter Feron 7.35 Gramofoonmuzlek 7.60 Gesproken dagblad 8.00 Kunstkroniek door Roger Avermaete 8.20 Salonorkest (Weensche muz.) 9.05 Tuinbouwcauserle 9.20 Salonorkeet (Hongaarsche muziek l 10.10 Avondgebed 10.20 Gesproken dagblad 10.30 Gramofoonmuzlek GODSDIENST 10.00 Hilversum n (morgenwijding AVRO) 10.00 Hilversum I (Leger des Heils- kwartlertje) 10.15 Hilversum I (Morgendienst N CRV) 4.00 Hilversum I (NCRV. Bijbelle zing) ORGELBESPELING 11.25 Droitwich (Henry Croudson) 9.50 Parijs I (L. de St. Martin) 3.10 Hilversum I (Ronald Parker) 10.00 Hilversum I (Adr. Engels speelt werken v. J. S. Bach) ORKEST-CONCERTEN 10.10 Hamburg (omroeporkest) 11.20 Parijs I 11.20 Langenberg (omroeporkest m. m. v. solisten) 11.30 Hamburg (omroeporkest) 12.20 Langenberg 12.35 Parijs I 3.20 Hamburg (concertorkest) 4.20 Rome (symphonie-orkest) 4.20 Milaan (concert) 4.30 Droitwich 6.50 Hilversum I („Matthaus Pas sion" v. J. S. Bach door phil- harm. orkest, koor, orgel en solisten) 7.10 Beromünster (omroeporkest) 7.30 Kalundborg (sympbonie-ork. m. m. v.. vlooi) 8.15 Hilversum II (Concertgebouw orkest o. 1. v. Bruno Walter) 8.20 Brussel I (omroeporkest) 8.20 Deutschlandsender (4de Sym- phnie v. Bruckner) 8.20 Droitwich (musical comedy m. m. v. orkest, koor en solis ten) 9.06 Parijs I 9,10 Toulouse 9.30 Weenen (Symphonie-orkest m. m. v. vlooi) 9.35 Brussel I (Omroeporkest) 10.40 Droitwich (BBC-orkest) 12.05 Toulouse (Salonorkestcon- cert) LICHTE MUZIEK 9.05 Hilversum II (Ensemble Lis- monde) 10.30 Hilversum II (Ensemble Lis- monde) 11.20 Kalundborg 12.20 Hamburg 12.10 Droitwich 1.15 Hilversum H (Kovacs Lajos) 1.40 Hamburg 3.20 Berlijn (gevarieerd program ma) Het godsdienstig halfuurtje wordt Donderdag besloten met fsahn 138" van Sweelinck, ge zongen door het Amsterdamsch a cappella-koor „Bel Canto" (Hilversum I 11.3012.00 uur) 3.20 Deutschlandsender (dansmu ziek! 5.15 Brussel I (Zigeunerorkest) 5.20 Langenberg 6.00 Hilversum II (Kovacs Lajos) 6.10 Boedapest (Zigeunerkapel) 7.30 Hamburg (dansmuziek) 7.55 Rome (variété-programma) 7.30 Langenberg 8.20 Berlijn (cabaretprogramma) 8.50 Toulouse (dansmuziek) 9.05 Beromünster (dansmuziek) 9.35 Deutschlandsender volkslie- derenconcert) 9.50 Berlijn (dansmuziek) 9.50 Rome (dansmuziek) 9.55 Toulouse (klankfilmfragmen ten) 10.20 Deutschlandsender (dansmu ziek) 10.40 Boedapest (jazzkapel Mandlt) 10.55 Weenen (gevar. progr.) 11.05 Parijs I (dansmuziek) 11.15 Hilversum II (Avro Decibels) 11.20 Deutschlandsender 11.35 Droitwich (dansmuziek) 11.35 Toulouse (dansmuziek) 12.40 Toulouse (dansmuziek) GRAMOFOON 8.00 Hilversum II 8.20 Brussel I 8.25 Boedapest 10.15 Hilversum n 10.45 Hilversum I (Joh. de Heer) 12.20 Brussel I 12.25 Parijs II 1.00 Hilversum II 1.20 Droitwich 1 50 Brussel I 2.45 Hilversum II 3.20 Parijs I 3.45 Hilversum II 3.50 Berlijn 4.30 Hilversum II 5.20 Beromünster 6.20 Deutschlandsender 6.45 Hilversum I (Fritz Kreisler) 6.45 Weenen (Heinz Sandauer, piano) 7.35 Brussel I 8.10 Hilversum II 1060 Brussel I 10.45 Hilversum I 10.50 Hilversum II 11.10 Hilversum II 11.20 Hamburg KAMERMUZIEK 11.30 Hilversum II (Lyra-trio) 12.50 Brussel I (klein-orkest) 1.20 Brussel I (klein-orkest) 4.20 Berlijn (kwartet) 7.05 Hilversum II (Museumkwar tet) 7.30 Berlijn (klein-orkest) 8.05 Parijs 1 (pianoüuetten) 9.35 Boedapest (strijkkwartet) SOLISTEN-CONCERTEN 5.15 Hilversum I (vloolrecltal) 5.20 Deutschlandsender (zangvoor" dracht) 6.50 Brussel I (zang) 6.50 Droitwich (tenor) 8.20 Parijs I (zang) 8.35 Toulouse (zang) 8.40 Parijs II (zang) 11.05 Toulouse (sollstenconcert) 11.20 Toulouse (zang) OPERA EN OPERETTE VARIA 9.00 Hilversum II („Baked Brams" door mevr. R. LotgeringHil- lebrand) 11.00 Hilversum II (Knipcursus kinderkleeding) 2.00 Hilversum I (cursus fraaie handwerkien) 2.15 Hilversum II (voor de vrou wen) 3.00 Hilversum II (knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees) 4.00 Hilversum II (Mevr. Ant. v. Dijk vertelt voor zieken en thuiszittenden 4.45 Hilversum II (cursus handen arbeid v. d. jeugd) 6.00 Hilversum I („Ideaal en wer kelijkheid 1. h. leven v. d. heilsofficieren 6.30 Hilversum I (Politieberich ten) 7.00 Hilversum II en nu naar bed!") 7.30 Hilversum II (Engelsche les door Fred Fry) 9.16 Hilversum II (causerie over „The merry wives of Wind sor") SPORT 660 Hilversum II (sportpraatje door Han Hollander) iiiHiiiiiHifiHimiiiiiimiNttiiiiminminiii opera 7.55 Milaan („Mefistofele" v. Arrlgo Bolto) 8.06 Toulouse (operettefragmen ten) 9.20 Toulouse (fragm. .JDon Qui- chotte", opera v. Massenet) 9.30 Hilversum II (fragm. „Dia lustigen Welber von Wind sor", opera v. Otto Nicolai) 11.50 Toulouse (Operetteliederen) TOONEEL 4.45 Hilversum II („Michael Stro- goff, de koerier v. d. Czaar") PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum n 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 9.50 Hilversum I 10.50 Hilversum II BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL IS 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. (KRO en NCRV) HILVERSUM II 1875 M. (AVRO en VARA) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M- PARIJS I 1648 M. PARIJS 11 312.8 M. ROME 4206 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 806.8 M. "Ami VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS ontwast De onderhandelingen tusschen de firma Mendelssohn Co. te Amsterdam met de Spaansche regeering inzake een crediet aan Spanje zijn voorloopig uitgesteld. De Nivas verkocht voor export met be stemming voor de Straits 345 ton witte sui ker en voor consumptie 411 ton witte suiker. Voorts 612 ton superieur en 226 ton bruine suiker. De invoer van Java en Madoera bedroeg in Januari f 15.200.000 tegen f 17.300.000 in Januari 1935- De goudprijs te Londen steeg met 2% d. tot 141/2 d. per ounce. De rubberprijs te Londen daalde met 1/16 d. tot 7 13/32 d. per lb- De Duitsche invoer ums in Januari met M 364 mill. M 9 mill, kleiner dan in Decem ber. De uitvoer bleef met M 382 mill- 8 pCt. bij December j.l. ten achter. Vooral de ex port naar Italië is achteruitgegaan. De han delsbalans sluit over Januari met een uit- voeroverschot van M 18 mill- tegen M 43 millioen in December 1935. Inzake het verleende crediet van Enge land aan Frankrijk verheugt men zich in de financieele pers te Parijs over het feit, dat men in deze leening een bewijs ziet, dat het Fransche crediet op een zoo belangrijke markt als de Londensche ongeschokt is. Men wijst er op, dat de schatkist die tot la gere rente leent dan in Frankrijk zelf, voorloopig de locale beleggingsmarkt niet zal behoeven aan te spreken. Blijkens den jongsten weekstaat van 15 Februari is de goudvoorraad van de Bank van Zwitserland met frs. 8.8 millioen geste gen. Sinds 31 December is deze onveranderd gebleven. De direct-opeischbare verplichtin gen worden thans met 84.8 pCt. door goud gedekt. De U. SSteel Corporation zal de man gaanwinning in Brazilië, welke sedert 4 ja ren was stopgezet, hervatten. In Wallstreet zou het niet verwonderen wanneer de U. S. Steel Corporation tot her- fundeering van het achterstallig dividend op de pref. aandeelen ad 16-25 per aandeel zou overgaan. De Goodyear Tire and Rubber Co. boekte in 1935 een netto-winst van 0.18 per aan deel. De omzetten beliepen 164 millioen, vorig jaar $136 millioen. De Kennecott Copper keert een kwartaal dividend uit van 0.25 tegen 0.20 over het vorig kwartaal, toen dit dividend van 0.15 tot 0.20 was verhoogd. De Chicago Milwaukee heeft 250 koelwa- gons besteld- De Amerikaansche staal-industrie ont ving van de Braziliaansche regeering be stellingen van 3000 ton rails. De Union Pacific verstrekte aan de Ame rican Locomotiv Co. een order voor 15 vrachtlocomotieven tot een bedrag van on geveer 2 millioen. De Chesapaeke and Ohio heeft een on veranderd kwartaal-dividend aangekondigd van 0.70. n De gemiddelde dagelijksche Amerikaan sche petroleum-productie bedroeg in de af- geloopen week 2-774.000 vaten tegen 2.764.000 vaten de vorige week. Sears Roebuck zal in 1936 9.5 millioen voor advertenties in de dagbladen uitgaven. Deze campagne zal 851 couranten in 44 ver schillende federale staten omvatten. De Mij. zal naar raming haar verkoopen met 60 millioen uitbreiden, gebaseerd op de verwachting van een verdere opleving van het zakenleven en de toenemende koop kracht van de landbouw-bevolking- De Amerikaansche kopervoorraden ge raffineerdzijn op 31 Januari j.l- met 1465 ton tot 232.865 ton gestegen. Van het zicht bare wereldverbruik in Januari van 126.790 ton bedroeg het Amerikaansch verbruik 55-327 ton. Tot dusverre werd in Februari 60.500 ton koper voor binnenlandsch ver bruik verkocht. De president-commissaris van de Bethl. Steel Corporation, Charles Schwab, ver' klaarde in staat te zijn, met veel meer over tuiging optimistisch gestemd te kunnen zijn ten aanzien van den economischen toestand in de Vereen. Staten dan in de laatste jaren het geval is geweest. Vooral de vooruitzich ten voor de staal-industrie acht Schwab gunstig. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.267.27% (vorig slot 7.26%); de Frank op 9.72-9-73 vorig slot 9.72en de Dollar op 1.45%1.46 (vo rig slot 145%). Het bijzonder uitvoerrecht op Indische bevolkingsrubber wordt met ingang van 20 Februari a.s. van f 32 tot f 33 per 100 K.G. droog verhoogd, hetgeen men in verband brengt met het feit, dat de vorige verhoo ging van 12 Februari j.l. met f 3 per 100 K.G., niet voldoende uitwerking heeft gehad op een verminderden uitvoer van inlandsche rubber. Men schrijft ons: Het mooi getinte hout, waaruit parketvloeren bestaan geeft aan kamers en groote vertrek ken een sfeer van warmte en een cachet van deftigheid. En toch hebben huisvrouwen be zwaren tegen deze mooie vloerbedekking. Een van die bezwaren is het onderhoud dat veel tijd eischt. Een tweede bezwaar is de gladheid van den vloer. Nog een derde bezwaar, dat men steeds hoort tegen parketvloeren, zijn de vlekken. De bekende firma Bruynzeel te Zaandam heeft pogingen gedaan deze bezwaren uit den weg te ruimen. Jarenlang werden op de labo ratoria reeds proeven genomen en dan aan de practijk getoetst. Het doel is thans bereikt. Door toepassing van een stof, die ,3eol" wordt genoemd, zijn de bezwaren tegen parketvloeren uit de wereld geholpen. Nieuwe parketvloeren, met deze stof be werkt en daarna gewast, zien er uit als een spiegel en zijn.... niet glad. Deze aldus be werkte vloeren behoeven ten hoogste tweemaal in 't jaar met was te worden behandeld. Aan vegen of aanstoffen is voldoende om ze steeds het cachet van nieuw te doen houden. Vlekken hebben geen invloed op de met „Beol" bewerkte vloeren. Inkt, die eenige uren op den vloer had ingewerkt, werd met water en zeep opgenomen en de vloer had daama t aanzien van nieuw. Geen spoor van den inkt was meer terug te vinden. Reeds liggende vloeren kunnen ook met .Beol" bewerkt worden, maar dienen dan eerst wast te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 8