f I Sensationeele onthullingen van de „Giornale d'Italia" k Gevolgen der verkiezingen in Spanje Het einde van de vlootconferentie Het nieuws van heden 3 Het rapport van de door de Engelsche regeering in 1935 ingestelde interministerieele commissie over het Abessinisch vraagstuk gepubliceerd ITALIË'S MACHT OVER ETHIOPIË TOEGEJUICHT? Daden van het Derde Rijk AZANA BENOEMD TOT KABINETSFORMA TEUR Engeland polst Japan De defensie van België Zware brand in Amerika Suvich bij Berger Waldenegg DE BAROMETER F VEREENIGDE KATHOLIEKE PER.' BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19806 A i De Belgische oud-strijders hebben een bezoek gebracht aan het graf van Koning Albert te Laeken Bijna geheel Abessinië zou tot de invloedssfeer van Italië behooren Engeland wenschte bij verovering ook iets Katholieke Jeugdbonden in Baden ontbonden Eerste resultaten der bewapeningsrace Het stijgen van aandeelen levert kapitale winsten Het W eeriiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiii 1 Storm waarschuwingsdienst 1 Een démarche van de Fransche regeering te Washington in zake de tonnage-kwestie der slagschepen Besprekingen over de luchtstrijdkrachten? De toestand in geheel Spanje zou rustig zijn; ook de staking te Saragossa beëindigd Gil Robles met verlof? De Fransche Spoorwegen hebben op da lijn Parijs-Chartres een automatrice in dienst gesteld, welke door houtskoolgas wordt voortgedreven Naar aanleiding van het incident van Tsjing Tsjang Kau Enorme schade door brand in België Vliegtuigongeluk in Australië Azana Vandalisme in kerken Een verrassing te Barcelona Toenemende tegenstand tegen de plannen-Devëze Vijf brandweerlieden gedood; twaalf zwaargewonden DIESELSNELHEDEN IN DUITSCHLAND Griek met de Grieken Officieel communiqué over de be reikte overeenstemming HEVIGE KOUDE IN ITALIË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij' contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 19 Febr. (ANP) Op sen sationeele wijze publiceert de semi- officieele „Giornale d'Italia" in zijn editie van Woensdagavond uittrek sels uit het schriftelijke rapport, dat de door de Engelsche regeering in het voorjaar van 1935 ingestelde interministerieele commissie onder voorzitterschap van Sir John Maffey uitgebracht heeft op 18 Juni 1935 over het Abessinische vraagstuk. In dit rapport, dat men in Romeinsche krin gen als een politieke onthulling van het groot ste belang beschouwt, blijkt genoemde com missie van meening, dat de Engelsche regee- zing met de overeenkomst tusschen de drie mogendheden over Abessinië van 1906 erkend heeft, dat bijna geheel Abessinië tot de in vloedssfeer van Italië behoort en dat in Abes sinië geen vitale Engelsche belangen bestaan, die van zoodanigen aard zouden zijn, dat de Engelsche regeering zich zou moeten verzet ten tegen een verovering van Abessinië door Italië. Van een algemieen standpunt zou helt volgens het rapport zelfs, toe te juichen zijn, wanneer Italië in Abessinië aan de macht zou komen, mits overeenstemming zou kunnen worden bereikt over de weide plaatsen in de grensgebieden van En- gelsch Somaliland. Volgens de „Giornale d'Italia" geeft dit rap- Port ook aan, welke grenswijzigingen Engeland ingeval van een verovering door Italië van Abessinië onder oogen zou moeten zien. Bij Engelsch Somaliland zouden de weidegronden der Somalis getrokken moeten worden; voor Kenya zouden herzieningen moeten komén tusschen den 38-sten en 40-sten lengtegraad, Waarbij in het bijzonder rekening zal moeten Worden gehouden met de waterrijke gebieden; Voor den Soedan worden grenswijzigingen Voorgesteld, waarbij de Zuid-Westelijk van den Blauwen Ni)l liggende gebieden van Beni- Sjangoel worden ingelijfd. Volgens heit Ita- liaansche blad luidt dan de samenvatting der conclusies ongeveer als volgt: Van het stand- Punt der defensie zou een onafhankelijk Abes sinië te verkiezen zijn boven een Italiaansch Abessinië. Het gevaar voor de Engelsche belangen HJkt *chter verder af te liggen en zou alleen gezien hunnen worden in verband met een oorlog tus schen Engeland en Italië, die vooreerst als zeer onwaarschijnlijk beschouwd kan worden. Het voornaamste belang van Engeland in Abessinië wordt gevormd door het Tsana-meer en het Nijl-bekken, hétgeen tevens een Egyptisch be lang is, dat de Engelsche regèering moet be schermen. Voor het geval, dat Abessinië als onaf hankelijke staat mocht verdwijnen zou de Engelsche regeering moeten trachten de ter ritoriale controle over het Tsana-meer en een overeenkomstigen corridor voor zich te verzekeren, welke corridor het Tsana-meer met den Soedan zou verbinden. Wanneer dit niet mogelijk zou zijn, zouden voor den bouw van een stuwdam aan het Tsana- meer minder drukkende voorwaarden verkregen moeten worden, dan thans bestaan tegenover de Abessinische regeering. In handelspolitiek opzicht tenslotte zou economische rechtsgelijk heid en de politiek van de open deur op Abes sinisch gebied moeten worden verlangd. KARLSRUHE, 19 Febr. (Havas). De mi nister van binnenlandsche zaken van Duitschland heeft de ontbinding gelast van een aantal Katholieke Jeugdbonden in Ba den. Verder werd aan alle niet-nationaal-socialis- tische jeugdbonden alle activiteit verboden onder den blooten hemel, zooals sport, gezamenlijke oefeningen, wandelingen enz. Woorden, ter gelegenheid van het oogstfeest van den kansel uitgesproken, kostten den pas toor van Hellefeld, Albert Fritsch, acht maan den gevangenisstraf. De Joodsche medicus, Julius Hagemann, is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, onder beschuldiging te Garmisch-Partenkirchen uitdrukkingen te hebben gebezigd, welke het prestige van Goering zouden kunnen schaden. LONDEN, 19 Febr. (Reuter). De „Daily He rald" schrijft, dat sedert het bekend worden der plannen tot uitbreiding der bewapening door de wapenindustrie, beursspeculanten en makelaars een winst gemaakt is van 50.000.000 tengevolge van het scherpe stijgen der aandee len. De waarde der aandeelen van 13 wapen- ondernëmingen is in den loop van een jaar van £11.2 millioen tot £34.4 millioen gestegen, die van de aandeelen van 20 vliegtuigenfabrieken van 23.2 millioen tot 38.5 millioen. Een aan tal beroepsspeculanten hebben volgens het blad elk voor honderdduizenden ponden winst ge maakt. Zes personen zijn snel millionnair gewor den. De directeuren van de vliegtuigfirma Hawker zouden een winst van 20.000.000 ge deeld hebben. §j Verwachting: Matige, in het Zuiden H tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog kans op regen, kouder. Verdere vooruitzichten: waarschijnlijk kouder. Geseind Woensdagavond te 19.45 uur p aan de posten van Umuiden tot de 5E Belgische grens: „Weest op uw hoede". illlllllllllllillllllllllilllllllllllllinillllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllli LONDEN, 19 Febr. (A. N. F.) Naar ver luidt heeft de Fransche regeering buiten het kader van de Londensche vlootconferentie directe besprekingen geopend met de Ameri- kaansche regeering over de kwestie der slagschepen. De Fransche ambassadeur te Washington zou de Amerikaansche regeering namens zijn regeering verzocht hebben toe te stemmen in een vermindering van de tonnage. Men heeft den indruk, dat Frankrijk, wanneer Amerika in deze aangelegenheid niet zal kun nen toegeven, het Amerikaansche voorstel tot een maximum tonnage van 35.000 ton met een geschut van 42 cM. voor deze schepen zal aan vaarden. Het einde der vlootconferentie staat hier mede zoo goed als vast. Men verwacht, dat de technische overeenkomsten over de kwa litatieve beperkingen en de uitwisseling van mededeelingen over vlootbouw in de eerste week van Maart zuilen worden geparapheerd. Een protocol zal worden opgesteld, dat het andere vlootmogendheden vrij Iaat tot het vlootverdrag toe te treden, waarna het verdrag in den herfst zou kunnen worden ondertee kend. Eden zou reeds een protocol-ontwerp aan den Franschen ambassadeur Corbin hebben overhandigd en- de Fransche regeering zou er mede accoord gaan. Voorts verluidt, dat Frankrijk voorstander zou zijn van het gebruiken van den tijd tot den as. herfst voor besprekingen tusschen de Lo- camomogendheden over de luchtstrijdkrachten Flandin zou dit reeds met den legatieraad in Parijs hebben besproken. MADRID, 19 Febr. (Reuter). He denavond is de vroegere premier en links-republikein Azana door den president der republiek belast met de vorming eener nieuwe regeering. In de wandelgangen van de Cortez wordt de politieke toestand levendig besproken. Algemeen verwacht men dat Azana een kabinet zal vormen, dat geheel uit links republikeinen zal bestaan. Men voegt hieraan toe, dat Azana eerst eraan heeft gedacht, den leider van de Repubiikein- sche Unie, Barrio, de portefeuille van Binnen landsche Zaken aan te bieden, doch bij eenig nadenken is hij tot de conclusie gekomen, dat Barrio beter voorzitter van de Cortes kan worden. Hedenmiddag liepen groepen arbeiders de werken af om hun kameraden aan te sporen het werk neer te leggen. Zij uitten kreten als „Alle macht voor Azana". De leider der katholieke Volkspar tij, Gil Robles, zou de leiding der partijzaken tot nader order neerge legd. hebben, om, naar gezegd wordt, verscheidene dagen om ge zondheidsredenen, met verlof te gaan. In zijn plaats treedt de vroe gere mimstei- Vaft Lémdbóliw, Gimenez Fernadez. Dit verlof van Gil Robles wordt opgevat als een consequentie van de nederlaag, die zijn partij bij de verkiezingen zou hebben geleden, en waarvoor de onjuiste politiek van Gil Robles verantwoordelijk zou worden gesteld. Men vermoedt, dat achter dezen maatregel de voorzitter der Accion Popular, Herrera staat. De directeur van Se veiligheidspolitie ver klaart dat in Spanje alles rustig is. De staking te Saragossa is beëindigd. Generaal Franco, de chef van den generalen staf van het leger, verklaarde heden den cor- TOKIO, 19 Febr. (ANP) Sir Robert Clive, de Britsche ambassadeur in Japan, heeft een onderhoud van een uur gehad met den vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Sjigemitsoe, waarbij hij informaties inwon naar Japans bedoelingen met het incident van Tsjing Tsjang Kau. Naar verluidt heeft Sjigemitsoe verklaard, dat een aanvaardbare regeling van de verschillende problemen die tusschen Japan en Sowjet-Rus- land hangende zijn, het eerste en essentieele element vormt van de Japansche politiek ten opzichte van Rusland en dat bijgevolg, wanneer Sowjet-Rusland er in toestemt een gemengde commissie van onderzoek in te stellen naar het incident van Tsjing Tsjang Kau en een Rus sisch— Mandsjoerijsch—Japansche gemengde commissie voor grensafbakening aanvaardt, de gespannen toestand zeer verbeterd zou worden. In politieke kringen hecht men aan onderhoud in den loop waarvan ook nog gesproken is over Chineesche problemen en over de Londensche viermogendhedenconfe- rentie groote waarde, o.a. in verband met de door Litwinoff in Londen gevoerde be sprekingen. BRUSSEL, 19 Febr. (Reuter) In de papier fabriek te Genval is een geweldige brand uit gebroken, welke de gebouwen geheel in asch legde. De schade wordt op enkele millioenen francs geschat. Door dezen brand, komen 700 arbeiders zonder werk. SYDNEY, 19 Febr. (Reuter). Op 60 KJVI. vac Sydney is een verkeersvliegtuig omlaag ge stort. Het toestel vloog in brand en de toe schouwers konden niets dóen om de inzittenden te redden, viif nersonen ziin om het leven ge komen v respondent van Havas, die hem opzocht in zijn bureau op het ministerie van Oorlog: „Wij zijn hier om de wet en de orde te hand haven en om de regeering te steunen, welke het land zichzelf geeft met wettige middelen." De generaal verklaarde, dat de geruchten, welke vannacht de ronde deden, dat hij be trokken zou zijn in een militairen opstand, ge heel onjuist zijn. In de kerk van Alcanadre hebben onbeken den een deel der kerkelijke voorwerpen vernield, eenige voorwerpen van waarde gestolen en een voor de geestelijkheid beleedigend schrijven achtergelaten. Te Herrera, riabij Sevilla, hebben onbeken den getracht de kerk in brand te steken. Twee altaren werden door het vuur verwoest. Dank zij het krachtige ingrijpen der dorpelingen kon voorkomen worden, dat de kerk een prooi der vlammen werd. De schade is echter aanzienlijk. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de vroe gere voorzitter van het Catalaansche parle ment, Casanova, die verleden jaar uit de ge vangenis in Barcelona naar Parijs gevlucht was, zich weer in de Catalaansche hoofdstad bevindt. Casanova, die wegens zijn rol in de separatis tenrevolte van October 1934 veroordeeld was tot levenslange tuchthuisstraf, zou, naar verteld wordt, toen de afgevaardigden de zittingszaal binnentraden, op den voorzitterszetel plaats hebben genomen, zonder dat iemand tevoren iets van zijn terugkeer had geweten. BRUSSEL, 19 Febr. (Reuter). De beraad slagingen der Kamerfracties over het nieu we militaire wetsontwerp der regeering had den tot dusver tot resultaat, dat een toe nemende tegenstand tegen dit wetsontwerp bij de partijen te bespeuren valt. Dinsdagmiddag hebben de Vlaamsche afge vaardigden der Katholieke partij hun positie inzake het wetsontwerp bepaald en zich daarbij eenstemmig uitgesproken tegen het plan van den minister van Oorlog, Devèze. Verder besloten de afgevaardigden een stemmig van de regeering de opzegging te eischen van de in 1920 gesloten militaire overeenkomst met Frankrijk. De vooruit zichten voor het wetsontwerp -zijn er hier door niet beter op geworden. NEW YORK, 19 Febr. (Reuter). Te Co lumbus in den staat Ohio is het oude ver gaderingsgebouw van de vereeniging „Orde der Ridders van Columbus" door een groo- ten brand volkomen in de asch gelegd. Vijf brandweerlieden zijn door instortende muren gedood, 12 anderen werden zwaar ge wond. De Duitsche spoorwegens hebben op 17 dezer op het traject Berlijn—Hamburg proeven ge nomen met een driedeeligen Diesel-electrischen motorwagen, waarbij voor het eerst met een voor het openbaar vervoer bestemd voertuig op rails een snelheid van 200 kilometer per uur werd bereikt. Sensationeele onthullingen van de „Giornale d'Italia" betreffende het rapport van een door de Engelsche regeering ingestelde interminis terieele commissie betreffende een verovering van Abessinië door Italië. Azana belast met de vorming van een nieuwe Spaansche regeering; Gil Robles met verlof? Fransche démarche te Washington inzake de tonnage-kwestie der slagschepen. Toenemende tegenstand der Kamerfracties tegen de militaire plannen van den Belgischen minis ter Devèze. Het bezoek van Suvich aan Berge Waldenegg te Florence heeft tot een constateeren van vol ledige overeenstemming geleid. In Griekenland zal mogelijk tenslotte toevlucht genomen worden tot vorming van een boven de partijen staand kabinet. Engeland polst Japan naar aanleiding van het incident van Tsjing Tsjang Kan. De Surinaamsche begrooting door de Tweede Kamer z.h.st. goedgekeurd. De Eerste Kamer heeft de begrootingen van Buitenlandsche Zaken en van Financiën aan genomen met aanteekening dat de N.S.B. tegen is. Rede van minister De Graeff. Het afscheid van Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong van het Groot-Seminarie „Rqsenburg", Pater C. van Hengstum O. Carm. t. We zijn Katholiek. Dat is algemeen- Wij zijn goede vaderlanders. Maar ook goede ultramontanen. Wij zijn Romein met de Romeinen, Pool met de Polen, Algerijn met de Algerijnen, Griek met de Griekenwant we zijn als katholieken broeders met broeders. De komst van den Griekschen Aarts bisschop van Athene die zoo voorko mend en enthousiast onze redactie is komen bezoeken en een kruistocht door heel Nederland maakt, heeft dit weer geleerd. Hij propageert met vuur de hereeniging der Oostersche kerken met de Moederkerk van Rome. „Dat is niet alleen mijn zaak," zei hij, „dat is ook uwe zaak, ons aller zaak!" Laten we Griek zijn met den Griek. Opdat het worde: één Herder en één Schaapstal. FLORENCE, 19 Febr. (Reuter). Het offi- cieele communiqué over het bezoek van onderstaatssecretaris Suvich aan den Oos- tenrijkschen minister van Buitenlandsche Zaken, Berger Waldenegg, luidt: De ondersecretaris van Buitenlandsche Zaken, Suvich, is hier aangekomen teneinde een be zoek te brengen aan den Oostenrijkschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, die zich voor stelt eenige dagen rust te houden in Florence. Tijdens een hartelijke en vriendschappelijke gedachtenwisseling hebben de beide staatslieden den algemeenen toestand bestudeerd en in het bijzonder de betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk en tusschen de beide landen en de andere Donaulanden. Zij hebben een volledige overeenstemming van opvattingen geconstateerd volgens den geest en met betrekking tot de doelstellin gen van de accoorden tusschen Italië, Oos tenrijk en Hongarije, die op 17 Maart 1934 te Rome werden onderteekend. Te Val Vossola in Italië heeft een koudegolf verscheidene slachtoffers geëischt. De tempe ratuur is tot beneden 9 graden vorst gedaald. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 7.45.4 .Vorige stand 744.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1