Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen j Nieuwe R.K. Scholen in Amsterdam-Z Laatste Nieuws Spaansch kabinet samengesteld De crisis in Spanje t BEHANDELING VOOR GED. STATEN De Engelsche defensie De toestand in Paraguay De verkiezingen in Spanje DONDERDAG 20 FEBRUARI 1936 Van de dertien ministers zijn er negen links republikeinen JOHANNA BISPINCK aiiiiiuinniiiufliuiuiuiuiiiiHiiiuiiiiuiuiuiuuuiiuiiiiuniiiiiuiuiiJiiiiiuuiiinnuiuiiiuiiniiiiiiiiniiiiiiiP STADSNIEUWS Het openbare en het bijzondere onderwijs in verband met de noodwet Marchant onder de loupe genomen Medewerking wettelijk geacht Standpunt schoolbestuur Verdediging gemeentebestuur R. K. BOND VAN HOTEL-, CAFÉ- EN RESTAURANT. GEËMPLOYEERDEN Jaarfeest en vaandelwijding Een T. T. in Santpoort? Feestavond Haarl. Hengel. Bond Café Mahieu gesloten R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe Gracht 70 Oud-Zouaaf overleden DAMMEN Competitie Haarlemsche clubs Clubkampioenschappen 1935/1936 Damclub „Haarlem" Clubkampioenschappen 1935/1936 Haarlemsche Damclub a Een traditie verdwijnt Labour-party tegen de suppletoire begrooting Franco gaat de nieuwe regeering vormen De vermoedelijke uitslag Gaela bereikt Het 130ste legerbericht Industrie-financiering Het ontwerp omgewerkt De regeering Valladares treedt af Stroom van vluchtelingen naar Gibraltar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ginuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiininiiiig aiiiiiiriiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiira In de openbare vergadering van Ged. Staten van Noord-Holland kwam Woens dagmiddag het beroep ter tafel, dat de be sturen der St. Vincentius-scholen en der Vereeniging tot Weldadigheid van den Al- lerh. Verlosser hebben aangeteekend tegen het besluit van den Raad van Amsterdam waarbij medewerking werd geweigerd tot het bouwen van een jongens- en meisjesschool in het Zuid-Westelijk deel der hoofdstad. Op 25 September 1934 vroegen bovengenoem de schoolbesturen aan het gemeentebestuur medewerking tot het bouwen van een jongens- en een meisjesschool nabij den Schinkel. Zij deelden het gemeentebestuur mede, dat er bij de ouders handteekeningen waren verzameld voor 186 jongens en 171 meisjes. De Raad besloot echter de gevraagde mede werking niet te verleenen op grond van het feit, dat 51 jongens en 47 meisjes niet moch ten worden medegeteld, waardoor het minimum van 150 leerlingen, wettelijk noodzakelijk voor het bouwen van een nieuwe school, niet bereikt zou worden. Gewezen werd op de noodwet- Marchant van 1933, waarin voor het stichten van nieuwe scholen zeer klemmende argumen ten worden vereischt en welke in dit geval door de gemeente niet voldoende aanwezig werden geacht. In een straal van 2y, K.M. zouden nog voldoende R.K. scholen gelegen zijn om de leer lingen uit de betrokken, inderdaad sterk groeiende wijk, op te nemen. De voorzitter van het College van Ged. Staten, jhr. mr. dr. A. Röell, zette de beteekenis van het geschil uiteen en stelde twee voorname vragen: Heeft het schoolbestuur het juiste aan tal toekomstige leerlingen aangegeven, of is de berekening van de gemeente juist? Indien het leerlingenaantal inderdaad beneden 150 zou vallen, is dan art. 3, le lid van de noodwet in dit geval van toepassing? Bij de dossiers was een rapport van den hoofdinspecteur voor het L.O., die concludeer de, dat de gemeente de gevraagde medewerking niet mocht onthouden. In de wijk Zuid-West zijn scholen voor alle gezindten, behalve voor de Katholieken. In de omgeving van het Hoofd- dorpplein kunnen de Katholieken 'n school heb ben. De medewerking van de gemeente moet op andere wijze geschieden dan door nieuwbouw: er zullen bestaande huizen of lokalen gezocht moeten worden. Namens de beide schoolbesturen voerde mr. Ariëns het woord. Spr. wees er op, dat men reeds sinds 1930 bezig is om in deze buurt scholen te krijgen. Telkens zonk het schip in het zicht van de haven. Viermaal moest bij de ouders om handteekeningen worden gevraagd, een ver velend en omslachtig werk en de laatste maal wilden velen er niet meer aan voldoen. Het aan tal leerlingen is dan ook zeer waarschijnlijk hooger dan kon worden opgegeven. De gemeente meent, dat het aantal te hoog is, omdat ge rekend is op kinderen die eerst na twee jaar en drie maanden naar de school kunnen gaan. Maar het begint er heusch al op te lijken, dat er drie jaar voorbij zullen zijn vooraleer de scholen kunnen worden geopend. Verder heeft de gemeente de handteekeningen van de moe ders, die teekenden in plaats van de vaders, afgetrokken. De straal van 2y, K.M., welke de gemeente wil aanhouden, omvat heel Zuid en een groot gedeelte van West met talrijke ge vaarlijke punten. Er is voor de Katholieken nog meer aan deze zaak gelegen. Wanneer de kinderen uit dit stadsgedeelte een kwartier of langer moeten loopen, zullen er veel ouders zijn, die hun kroost dan maar naar de dichtbijlegen openbare school sturen. Verder is er niet- het minste contact met de parochie-geestelijkheid, die juist zoo uit stekend voor de trait d'union tusschen kin deren, ouders en onderwijzend personeel zorgt. Dat contact gewenscht is, erkennen de voor standers van de openbare school ook zelf. Mr. Ariëns concludeerde, dat er voldoende handteekeningen aanwezig zijn, maar dat van grooter belang is, dat hier sprake is van ge wichtige omstandigheden en dringende behoefte, die moeten leiden tot de in de noodwet ge noemde uitzondering. De heer J. C. van Wijk, adjunct-administra teur van de afd. onderwijs, verdedigde het be leid van het gemeentebestuur. De noodwet-Marchant van 1933 heeft het bouwen der scholen onmogelijk gemaakt. Wan neer men dan ook zegt, dat in de bedoelde wijk wel openbare scholen gebouwd zijn, moet men zich realiseeren dat dit in 1930 geschiedde. Het college heeft zich verwonderd over het advies Gevonden voorwerpen en dieren Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau, Smedestraat; Kinderbeursje, Peschar, Voor helmstraat 49; Hondje, Prenegoor, Timorstraat 139; Hond, Roge, Bantamstraat 61; Kat, Ken nel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Nummerplaat, v. d. Weiden, Hasselaersplein 23; Portemon- naie met inhoud, v. d. Werf, Gen. de la Rejj- straat 53; idem, Citeur, Sophiastraat 10rd.; idem, v. d. Nes, Hofdijkstraat 58: kinderporte- monnaie, Politiebureau, Smedestraat; Porte- monnaie met inhoud, Van Delden, De Ruijter- plein 3. van den hoofdinspecteur. H(j had alleen met de wet te maken en heeft talrijke practische zaken, die buiten zijn bevoegdheid vallen, naar voren gebracht. Spr. verklaarde, dat de concentratie der openbare scholen in Amsterdam veel beter is dan bij de bijzondere scholen. Dat hadde inspecteur wel eens mogen overwegen. Op een vraag van den voorzitter, verklaarde spreker, dat het gemeentebestuur de toeneming der bevolking in de buurt erkent, maar dat zij daarin geen aanleiding vindt om de stichting van nieuwe scholen te bevorderen. De beslissing van Ged. Staten zal nader be kend worden gemaakt. Gisteren heeft de Haarlemsche afdeeling van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Res taurant-Geëmployeerden „Sint Antonius" op grootsche wijze haar jaarfeest gevierd. Dit jaar feest kreeg bijzonder relief door het feit, dat op de avondbijeenkomst de geestelijke adviseur kapelaan G. van Dijk, het nieuwe vaandel van de vereeniging- wijdde. Ieder die weet, dat de Haarlemsche afdeeling pas 3 jaren bestaat en nog maar weinig veel te weinig leden telt, kan begrijpen, welk een succes het voor het be stuur is, dat nu reeds een eigen vaandel kon worden aangeschaft. Reeds in den morgen was het feest op echt- Katholieke wijze ingeluid. Om 9 uur droeg de geestelijke adviseur in de parochiekerk van O. L. Vr. Rozenkrans tot intentie van de leden een H. Mis op, waaronder alle leden van de Haar lemsche afdeeling ter H. Tafel naderden. De afd. Amsterdam van den bond was vertegen woordigd door haar bestuursleden, de heeren J. Vrijvogei en Tengelo. Het vaandel van de Amsterdamsche afd. was op het priesterkoor opgesteld. Na de H. Mis vereenigden zich allen in Rest. Brinkman aan het Houtplein aan een feestelijk ontbijt, waaraan ook een vijftal leden van de Haagsche afdeeling aanzaten, die per fiets uit de residentie waren gekomen om de Haarlem sche leden te complimenteeren. Op het feest, dat des avonds werd gehouden, waren buiten de reeds genoemde bondsleden nog andere belangstellenden aanwezig. O.m. zagen wij er den heer Uitendaal, namens de Haarl. afd. van de patroonsorganisatie „Ons Belang", den heer Bijsterveld, hoofdbestuurder van den bond, den heer Brand uit Voorburg, ontwerper en uitvoerder van het nieuwe vaandel en af gevaardigden van de Leidsche afdeeling van den bond. Van het bestuur der R.K. Patroonsorganisatie ,St. Petrus" afd. Sassenheim en O. was een bericht van verhindering ingekomen. Öm éven over half 9' heette de voorzitter van de Haarlemsche afdeeling, de heer D. A. M. Schlüter, alle aanwezigen, in het bijzonder den vertegenwoordiger van de patroonsorganisatie, hartelijk welkom. Met enkele woorden leidde hij vervolgens de plechtigheid der vaandel wijding in, die verricht werd door den geeste lijken adviseur, kapelaan G. van Dijk. Naar aanleiding van de vaandelwijding sprak kapelaan van Dijk een opwekkend woord, met optimisme wijzend op het feit, dat de kleine Haarlemsche afdeeling, ondanks het geringe ledental, reeds het ideaal van een eigen vaandel mocht verwezenlijkt zien. Het vaandel met de beeltenis van den patroon van den bond moge steeds blijven begeesteren om het groote doel der katholieke organisatie met alle krachten na te streven. De heer Uitendaal roemde de prettige samen werking, die er bestond tusschen de leden van den katholieken bond en hun patroons. Ook daarom achtte hij het een groot genoegen om op het jaarfeest tegenwoordig te mogen zijn en sprak hij zijn beste wenschen voor de toe komst uit. De hoofdbestuurder van den bond, de heer Bijsterveld, prees de voortvarendheid van de kleine Haarlemsche afdeeling en bracht haar de gelukwenschen en dank van het hoofdbestuur over. Na dit min of meer officieele gedeelte kwam de humorist Henk Smal aan het woord, die ge secondeerd door Jopie Keizer en Ferd. Rosen- dael den avond verder voor een groot gedeelte vulde. Onder de pauze was er een grootsche tom bola, terwijl na het einde van het feestpro gramma een dansje werd gemaakt. De Haarlemsche afdeeling van „St. Antonius" heeft op een prettige en waardige wijze haar jaarfeest gevierd. De eerw. directeur van de K.J.C. te Santpoort schrijft ons: T. T. Die letters wekken overheerschende vi sioenen van ornkende motoren. In Santpoort echter is een T. T. op komst met een meer ideëele beteekenis. Het is de Tooneel- en Turn- avond, die door de Katholieke Jongens Centrale wordt gehouden Vrijdag 21 Februari om acht uur in „Zomerlust." Deze naam zegt reeds voldoende wat er aan de hand zal zijn, en de samenstelling van het program waarborgt den bezoekers een prettigen, beschaafden en amusanten avond, en zal hun tevens een grootere waardeering van het jeugd werk bijbrengen. Als entree wordt slechts een kleine vergoeding gevraagd om de zaalhuur en andere onkosten te dekken, zoodat de financiën voor niemand een beletsel zullen zijn. 15 Febr. hield de Haarl. Hengelaarsbond een feestavond ter gelegenheid van zijn 30-jarig be staan. Om 8.15 uur opende de voorzitter der feest commissie den avond met een woord van wel kom aan de aanwezigen en sprak zijn genoegen er over uit, dat verschillende organisaties blij ken van medeleven hadden gegeven door het zenden van afgevaardigden, in het bijzonder de Hengel.ver. „Tusschen het Riet" en Hengel. Ver. voor Leiden en Omstreken. Daarna hadden de heeren Kleijn (secr.) en Peper (voorz.) een gouden vischje in ontvangst te nemen en de heer Meurs (penningm.) een fraaie vulpen voor hun verdiensten tegenover den bond. Toen de voorzitter van den bond aan het woord kwam, bedankte hij in de eerste plaats de feestcommissie voor haar werkzaamheden, daarna de leden en begunstigers van den bond voor het genoten vertrouwen, de, afgeloopen jaren ondervonden. Daarna feliciteerde hij den voorzitter van de hengel, ver. T.H.R., welke ook Z. H. Exc. Mgr. Georges Calavassy bracht Woensdag een bezoek aan ,,'t Kasteel van Aemstel" en bezichtigde met gr oote belangstelling onze persen haar 30-jarig bestaan herdacht, dankte hem voor de 5-jarige samenwerking en vriendschap, waarna een herinneringsmedaille en een bloem stuk werden aangeboden. Namens T.H.R. over handigde de voorzitter dezer vereeniging den voorzitter van den H.H.B. een herinnerings medaille. Ook de Hengel. Ver. voor Leiden en Omstreken bood een medaille aan. Het verdere gedeelte van den avond werd ver zorgd door Jopie Keizer en haar vroolijke vrien den, wat hun wel was toevertrouwd. Zij zorgden voor een keurige afwerking van hun program ma, waarna een zeer geanimeerd bal dezen feestavond sloot. Het was een feest, dat voor buitenstaanders, die nog mochten denken, dat de Haarlemsche hengelaars aan traditioneele fouten zouden lijden, afdoende het tegendeel heeft bewezen. Lijst van nieuwe aanwinsten. J. Gregor Shakespeare. Idem Weltgeschichte des Theaters. Petrarca Die Triumphe. Klabund Chinesische Gedichte. Gulbranssen, Tr. En eeuwig zingen de bosschen. Maurois, A. Edouard VII et son temps. Bainville, J. Let dictateurs. Kaye-Smith, Sh. The tramping methodist. Uhdset, S. Elf jaar. Renker, G. Damon Berg. Hove, A. van De erfzonde. Drehmans, J. M. Kardinaal van Rossum. Grimm, H. Leben Raphaels. Schmidlin, J. Papstgeschichte der Neuesten Zeit. Leeuw, A. van Vluchtige begroetingen. Toly, H. Psychologie des Saints. De leeszaal is dagelijks geopend van 1012.30, 2—5 en 7—9 uur. Toegang vrij, ook voor niet- katholieken. Dinsdag is in Noordwijkerhout overleden in den ouderdom van 88 jaren Hendrik Oss, oud- zouaaf, die als onderscheiding had het eere- teeken Bene Merenti. Het was een zeer plichts getrouw man. Hij was verder 35 jaar onafgebroken werk zaam bij een firma in Haarlem. Voor bovengenoemde competitie speelde de damvereeniging „D.O.S." I tegen de Haarlem sche Damclub V., die met 119 won. Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het hoofdklasse clubkampioen schap 1935/1936 der Damclub „Haarlem". Deze luidt thans als volgt: 1. J. Lycklema 12 6 3 3 15 2. Chr. F. Visse 9 6 1 2 13 3. W. van Daalen 11 4 5 2 13 4. F. A. Berkmeier 8 3 5 0 11 5. W. Stroo 10 2 6 2 10 6. C. v. d. Werff 7 3 1 3 7 7. C. Dikkeboom 8 2 3 3 7 8. G. P. Heek 9 1 5 3 7 9. H. W. Zitman 4 2 2 0 6 10. Th. van Wamel 5 2 2 1 S 11. H. A. van Abs 10 1 4 5 6 12. P. Mollema Sr. 6 1 3 2 5 13. P. van Wamel 8 0 3 5 3 14. J. J. P. Kraayer 3 0 1 2 1 Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het hoofdklasse clubkampi oenschap 19351936 der Haarlemsche Dam club. Deze luidt momenteel als volgt: Nr. Spelers gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. j. W. van Dartelen 10 6 4 0 16 2. Aebe de Jong 7 2 5 0 9 3. J. B. Sluiter Jr 8 3 3 2 9 4. J. van Looij 10 3 3 4 9 5. Ph. G. Amelung Jr. 6 3 2 1 8 6. H. van Lunenburg Jr. 8 1 6 8 7. P. G. van Engelen 5 3 1 1 7 8. Ph. F. Amelung Sr. 7 1 5 1 7 9. P. H. Meure 7 2 3 2 7 10. H. Greeuw 6 2 2 2 6 11. M. van Leeuwen 9 0 4 5 4 12. Joh. Fabel 3 0 3 0 3 13. P. J.. van Dartelen 4 1 1 2 3 14. T. Kerkman 5 2 3 2 15. J, Poppen 5 0 3 2 (Bijzondere correspondentie uit Parijs) Er is weer een café gesloten in het quartier Latin. Dat is niets bijzonders, het komt dagelijks voor dat hier en ginds in de stad een établissement zijn deuren sluit, want waarlijk, Parijs beleeft dit ineenschrompelings- proces zoo goed als andere steden. Maar het café, dat thans verdwenen is, was een der weinige, die nog een groote traditie hebben. Zijn ouderwetschheid was met nadruk volgehouden en de pretentie van literair café gehandhaafd. Het geverniste linnen polster van zijn bankjes, de bescheiden verlichting, de grijze achtergrond en een zekere vormelijkheid var. zijn kellners, dat alles te zamen gaf aan „le Mahieu" een cachet van voor-oorlogsche intimi teit. Andere café's werden luidruchtig, onper soonlijk, Mahieu bleef zichzelf gelijk. André Thérive behoorde onder zijn stamgasten, Geor ges le Cardonnel, enkele bekende professoren de gasten van Mahieu waren inderdaad meer uitgezocht dan talrijk in de laatste jaren. Zoo verdwijnen zij, het een na het ander, die café's van het Quartier Latin, die sinds vijf tig jaar, sinds zeventig jaar, hun belangrijke plaats hadden in het intellectueele leven van de studeerende jeugd, café's, die hun tijden van roem hebben gekend Zij waren bijzonder talrijk tegen het eind van het keizerrijk, en in de meeste hunner nestel de de oppositie. In deze kleine café's vormde zich een geheele generatie, die er zich op voor bereidde om het régime der Buonapartes te doen duikelen. Daar was bijvoorbeeld de brasserie van de Rue St. Sévérin, waar de Commune reeds ont kiemde; daar was op den boulevard St. Michel het „Café de la Renaissance", waar de samen zweringen niet van de lucht waren, en waar van verscheidene stamgasten in het „Proces de la Renaissance", zooals het naar zijn oorsprong genoemd werd, veroordeeld werden. En dan was daar nog de brasserie in de Rue Monsieur-le-Prince, waar tusschen waschechte revolutionnairen de artisten zaten, de fijne poë ten dier dagen, Glatigny, Lemoyne, d'Hervilly. En dan had men verder, niet te vergeten, le Procope, dat thans nog, zij het in zeer veran derden vorm, bestaat, en waaraan de naam van Gambetta onafscheidelijk verbonden is. Want hier was het, dat de jonge advocaat zich in de welsprekendheid oefende, en Léon dadel vertelt in een van zijn boeken, welken indruk die redevoeringen, mef een vulkanische heftig heid in het gezicht van de toehoorders gewor pen, op hen maakte: „Wij allen, jonge men- schen, voelden dan met een. rilling de koortsen van een ander tijdperk, en wij zeiden tegen eikaar, dat de Hercules van de Republiek en de vernietiger van het Keizerrijk was opge staan." Datzelfde café le Procope, eens een centrum van jeugdigen politieken hartstocht, doet thans, overleefd, zijn best om op een of andere wijze voort te bestaan. Het heeft getracht als literair cabaret te trekken, en toen het niet gelukte, werd het burgerlijk en wilde niets anders zijn dan een degelijk eethuis. Maar ook dat lag niet in zijn lijn. Het lijkt wel of die plekken, waar het verleden te sterk geleefd heeft niet meer van nut zijn in een ander tijdperk. Nu, de Derde Republiek zag de bevolking van het Quartier Latin weer in andere café's bij een, die op hun beurt de vette jaren van den roem kenden. Zooals onder andere „le Souf- flet met zijn tamelijk luidruchtig publiek, sa mengesteld uit studenten, Saintcyriens, ren min of meer opvallend vrouwelijk element eh behalve goed-burgerlijke en zeer vredelievende stamgasten toch ook de jonge socialisten van die dagen. De redactie van de „Droits de l'Homme" kwam er trouw bijeen en vormde rondom zich een kring van „marxisten", die weliswaar nog niet in de theorie beslagen wa ren, maar zich daarom niet minder strijdbaar betoonden. Vanuit deze kringen en in dit café ging ook de stichting uit van het weekblad „l'Egalité", het eerste orgaan van het revolu- tionnaire collectivisme in Frankrijk. „La Source" had een meer uitgesproken en actiever karakter dan „Le Soufflet". Hier vorm den socialistische studenten en toekomstige politici het hoofdbestanddeel der gasten. Dan was er een groep Bretagners, die zich verzamelde rondom Ary Renan, zoon van den grooten Re- nan, een aantal schilders en teekenaars, waar onder de gebroeders Guillaume, ontbrak niet. evenmin als een tafelronde van journalisten en dichters. En toen in 1893 de bloedige studen tenrelletjes uitbraken in het Quartier Latin zetelde in dit café de „Commissie van weer stand", die in de pers en elders dadelijk „Co mité de la Source", genoemd werd Het heroïsche tij dp -k is ook voor de „Sour- c afgeloopen. Heden vindt men het café te rug als Bar Américain, een dier lokalen, waar de vreemdelingen van alle naties zich thuisge voelen en waar een uiterst modern en exotisch gewoel heerscht. Enkel het café Mahieu waarvan wij boven spraken, heeft tot op vandaag gepoogd, zijn karakter te bewaren, en het was min of meer gelukt. Doch onze tijd heeft geen zin meer voor negentiende-eeuwsche traditie, an dat is de reden, waarom ook le Mahieu, ondanks de hardnekkigheid waarmee hét een nieuwen tijd bleef negeeren, het eindelijk op moest geven.1 Gedeeltelijk gecorrigeerd) MADRID, 20 Febr. Woensdagavond laat heeft Azana een lijst bekend gemaakt met de namen der leden van de nieuwe regee ring. Deze ministerlijst luidt als volgt: Minister-president: Azana. Minister van Oorlog: Generaal Masquelet, wiens plaats tot aan zijn aankomst in Spanje zal worden ingenomen door generaal Miaja. Minister van Marine: José Giral. Minister van Justitie: Antonio Lara. Minister van Binnenlandsche Zaken: Amos Salvador. Minister van Openbare Werken: Cesares Quiroca. Minister van Onderwijs: Domingo. Minister van Landbouw: Ruiz Funes. Minister van Financiën: Gabriel Franco. Minister van Buitenlandsche Zaken: Augusto Garcia. Minister van Industrie en Handel: Buylla. Minister van Arbeid: Ramos. Minister van Verkeer: Garzon. Het nieuwe kabinet telt negen leden van de links-republikeinsche fractie, welke Azana presideert; drie leden Lara, Garzon en Buylla, behooren tot de republikeinsche Unie, wier voorzitter Martinez Barrio is; generaal Masquelet behoort niet tot de republikeinsche groepen. Zes ministers hebben ook van vroegere re geeringen reeds deel uitgemaakt. MADRID, 19 Febr. (DNB) De procureur- generaal heeft aan alle gerechtshoven een schrijven gezonden, waarin hij bepaalt, dat alle personen die zich wegens politieke mis drijven in hechtenis bevinden, voorloopig op vrije voeten moeten worden gesteld. Uit Santander wordt gemeld, dat de gede tineerden in de strafgevangenis Santena aan het muiten waren geslagen. Het oproer kon pas na aankomst van politie worden onderdrukt. Drie personen zouden bij deze muiterij om het leven zién gekomen, ter- Wijl verscheidene personen werden gekwetst. Ook te Bilbao zijn gedetineerden in opstand gekomen op de mededeeling, dat zij spoedig in vrijheid zouden worden gesteld. De gevangenen staken de cellen in brand en mishandelden de brandweerlieden. Twee brandwachts zijn ernstig gewond. Een sterke afdeeling politie heeft tenslotte de orde hersteld. LONDEN, 19 Febr. (DNB) De Labour- partij heeft besloten Maandag a.s. in het Lagerhuis tegen de suppletoire begrooting van leger, vloot en luchtstrijdkrachten, wel ke 7.8 millioen pond bedraagt, te stemmen. ASUNCION, 19 Febr. (Reuter). Kolo nel Franco is per vliegtuig heden hier gearriveerd en werd door de bevolking toegejuicht. Met de leiders der revolutie heeft hij be sprekingen geopend betreffende de formatie der nieuwe regeering. De toestand in de stad is geheel normaal, de openbare diensten fungeeren zonder eenige stoornis, terwijl in het geheele land kalmte heerscht. MADRID, 19 Febr. (Reuter). De uitslag van de verkiezingen is nog niet definitief bekend, doch men acht het waarschijnlijk dat de rechterzijde 144 zetels zal verkrij gen, het centrum 45 en de linkerzijde 233. In een aantal provincies zal een tweede ver kiezing noodzakelijk blijken. Van een aantal plaatsen is de uitslag nog niet bekend, waar door wordt verklaard, dat het bovengenoemde aantal zetels in totaal 422 is, terwijl de Cor tes in totaal 473 zetels telt. De indruk blijft, dat de linkerzijde de abso lute meerderheid heeft behaald. ROME, 19 Febr. Maarschalk Badoglio tele grafeert het 130ste legerbericht, dat als volgt luidt: „De luchtmacht blijft voortgaan met het bcm- bardeeren van den vijand, die naar het Zuiden vlucht. Troepen van het derde legercorps heb ben Gaela op de verbindingslijn tusschen Tem- bien en Sokota bereikt zonder tegenstand te ontmoeten. Zij werden vriendelijk door de be volking ontvangen. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft de Regeering het ontwerp tot oprich ting eener N.V. voor industrie-financiering geheel omgewerkt. Het nieuwe ontwerp zal binnenkort met de memorie van antwoord op het voorloopig verslag aan de Tweede Kamer worden aangeboden. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) MADRID, 19 Febr. (Reuter). Na een minis terraad verklaarde Minister-president Valadares aan de pers, dat hij het ontslag van het kabinet aan de president van de republiek ginj aanbie den. In overeenstemming met den ministerraad! zal hij dit evenwel op het gunstigste moment doen. De Spaansche regeering is afgetreden. GIBRALTAR, 19 Febr. (Reuter). Hier komen nog steeds talrijke vluchtelingen uit Spanje aan. Daar de hotels reeds overvol zijn, worden de nieuw-aangekomenen voor een deel onder gebracht in particuliere huizen. Anderen ook vinden onderdak in leegstaande vertrekken, waar zij op matrassen slapen. Tenslotte bren gen sommigen den nacht in hun auto door. Volgens berichten uit Malaga zijn ook Engel- schen en andere vreemdelingen, die een bezoek aan die stad brachten, naar Gibraltar vertrok ken. Velen, die in Gibraltar niet meer terecht kunnen, reizen door naar Tanger. Onder de voorname vluchtelingen bevonden zich de markies de la Rios, de hertog en de hertogin van Santona en de markiezin van Val paraiso. Den Spanjaard Jiminez werd, toen hij zich nog te Malaga bevond, medegedeeld, dat zijn landhuis in vlammen zou opgaan. Hij pakte filings eenige koffers en vluchtte met zijn gezin naar Gibraltar. Bord met r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Waar zoo'e bord staat mag geee enkel voer tuig stoppee Eenige en volstrekt algemeene kennisgeving Hiermede vervullen wtj den treurigen plicht, U mede te deelen, dat onze innig geliefde Tante en oud-Tante, Mej. in den gezegenden ouderdom van bijna 80 jaar, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, zacht en kalm is over leden. Overtuigd van Uwe deelneming, bevelen wij de dierbare overledene in Uwe gebeden aan. Uit aller naam: EDWALD VERVOORT Bloemendaal, „Sparrenheuvel" 19 Februari 1936 De H.H, Uitvaartdiensten zullen plaats hebben op Zaterdag 22 Februari in de parochiekerk van de H. Drieëenheid te Bloemendaal om 7.30, 8 uur en om 10 uur de plechtige ge zongen Requiem waarna de begrafenis op het St. Adalberts- kerkhof te Bloemenaaal. De Profundis Vrijdag 21 Februari 1936 van 2.304.30 op „Sparrenheuvel." Op verzoek van de overledene geen bloemen Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4