Hereeniging van Oost en West Taak van plaatselijk adviseur Azana weer op het kussen Uw Zenuwen HULDIGINGSAVOND AAN MGR. CHALAVAZIS h MASSA EN KERN GIL ROBLES NEEMT VERLOF Morgen is hei Vrijdag en... is hei M.S.S.-dag DONDERDAG 20 FEBRUARI 1936 De uitingen van sympathie en gebed zullen de eenheid der kerken herstellen Dat allen één zijn Hulde en hulp Mgr. Chalavazis' wederwoord Een improvisatie Slotwoord Salarisregeling lagere organen Minister De Wilde is wars van starre uniformiteit REGELING VAN DE HARING- VISSCHERIJ TOEPASSING VAN DE STEUN REGELING Mijnhardt's Zenuwtabletten Noodlijdende gemeenten In 1935 ruim f 2.3 millioen als Rijksonderstand verstrekt Een behoorlijk geschoold kader moet er op uit trekken, om de massa te bezoeken Mgr. Van Schaik spreekt voor den K.R.O. Samenwerking tusschen leeken en priesters De radicalen afgeslacht Vorming kader Volg de M.S.S.-gewoonie De salarieering van kloosterlingen Publicatie van het rapport- Bijleveld gevraagd DE VACANTIEREIS DER KONINGIN Interessante tochten worden gemaakt EERSTE KAMER Dinsdag afdeelingsonderzoek Defensiefonds SCHOOLSCHAAK-CONGRES TE AMSTERDAM Inleiding van dr. Max Euwe Katholiek Amsterdam heeft Z. H. Exc. Mgr. Georgios Chalavazis, Bisschop te Athene, Woensdag avond in theater Carré een buiten gewone hulde bereid. Bijna twee duizend personen hadden gehoor gegeven aan den oproep van het Apostolaat der Hereeniging, om dezen huldigingsavond bij te wo- Pastoor W. Nolet kon dit, in zijn kort wel komstwoord, in het Fransch tot den Bisschop gericht, met een weinig trots uitdrukken. Deze groote opkomst was een manifestatie van de eenheid tusschen de kinderen van den Ooster- schen en Westerschen ritus. Na een korte be schouwing over de vroegere eenheid en de tra gische scheuring, hoopte spr. op het welslagen van de actie van mgr. Chalavazis: de glorie van God in de eenheid van Zijn dienaren. Ongeveer op dezelfde wijze sprak past. Nolet tot de Amsterdammers in het Nederlandsch, waarbij hij er den nadruk op legde, dat mgr. Chalavazis dezen avond moest ondervinden, hoezeer de sympathie van Katholiek Amster dam met zijn Apostolischen Arbeid is. Prof. dr F. J. de Waele, de bekende graeco- loog uit Nijmegen, hield daarop een lezing met lichtbeelden, na op oud-Byzantljnsche wijze den prelaat in een enthousiast uitgesproken Grieksche rede verlof gevraagd te hebben. Zijn om wille van den tijd helaas zeer ingekorte le zing betrof den godsdienst van Hellas, om dan over te gaan op het levenswerk en den per soon van den Atheenschen aartsbisschop. On deugend merkte spr. op, dat 't hem tijdens het bezoek aan de Vereenigde Katholieke Pers mgr. Chalavazis is vroeger zelf journalist ge weest opgevallen was, dat men zijn jeugd idealen nooit verliest, zelfs niet als men bis schop geworden is. Met een apotheose van den apostolischen man, die, staande op de weerge vonden fundamenten van een oude Grieksche Kerk, Hellas' godsdienst weer tot het ware Ka tholicisme wil terugvoeren, eindigde prof. de Waele zijn met enthousiast applaus beantwoorde rede. Rector Mol besloot dit eerste deel van den avond met een drietal door zijn gemengd koor uitstekend gezongen Grieksche gezangen. Na de pauze voerde een aantal Graalmeisjes op zeer verdienstelijke wijze een zestal zeer moeilijke Grieksche dansen uit, waarmee zij terstond stemming in de zaal schiepen. Tusschen deze dansen in sprak pastoor J. Schiphorst namens het Apostolaat der Her eeniging. Hü bracht hulde aan Mgr. Chalava zis als grondlegger van de idee, dat de terug keer van de Orthodox-Grieksche Kerk naar de ware Katholieke Kerk alleen bewerkstelligd kan worden door hen in hun belangen tegemoet te komen. Dit prachtige streven verdient alleszins gesteund te worden en daarom vroeg spr. voor den bisschop op de eerste plaats den steun van het gebed. Daarnaast is echter nu eenmaal de financieele steun onontbeerlijk. En de gulheid, waarmede het publiek gaf, toonde, dat men pas toor Schiphorst begrepen had en dat men het belang van de katholieke school in Athene, waarvoor de steun gevraagd werd, inzag. Het koor zong, terwijl allen van hun zetels opstonden, het Grieksche Volkslied en daarop begaf zich Z.H.Exc. Mgr. Georgios Chalavazis naar het podium, om in het Nederlandsch een rede te houden. Tot zijn „beminde broeders en zusters uit het Westen" zeide Athene's Aartsbisschop, dat het niet de eerste maal was, dat hij ons vaderland bezocht: reeds voor den oorlog was hij in Ne derland en de herinnering aan de ondervonden gastvrijheid had hem gedwongen, de uitnoodi- ging van het Apostolaat der Hereeniging te aanvaarden. Mgr. betreurde het, niet lang ge noeg in Nederland te zijn geweest, om in onze taal te kunnen uitdrukken, hoezeer hem dit land, „ontworsteld aan de zee", lief is, hoe hij bewóndering heeft voor dit land, waar de „phi- loxenia"de gastvrijheid, zoo hoog in eere is. Om zijn dank uit te brengen voor wat Ne derland gedaan heeft voor Katholiek Hellas, wil mgr. spreken met de taal van het hart, zooals hij des morgens gesproken heeft met de taal van de Kerk, de taal van St. Paulus en St. Joannes Chrysostomus. Nog even de betreurens waardige scheuring in de Kerk besprekend, be sloot mgr. met de hoop uit te spreken, dat het Oosten zijn plaats in de Moederkerk moge hervinden. De studie van de Oostersche liturgie zal den gezichtseinder verruimen. Wanneer wij elkaar hebben leeren kennen en hoogachten, dan zul len we ook den moed en den offergeest hebben, om de dwalingen uit te roeien. Eenerzijds moge het Westen sympathie voe den voor het Oosten; anderzijds het Oosten den goeden wil van het Westen erkennen, om zóö de hereeniging in de Moederkerk te vinden. Hier onderbrak mgr. Chalavazis het oplezen van den Nederlandschen tekst, om recht uit 't hart in de hem meer bekende Fransche taal te improviseeren. Vurig dankte hij Katholiek Ne derland voor zijn medewerking aan de vervul ling van 's Pausen wensch: de hereeniging der Kerken: den specialen wensch van Hem, die aan het Kruis voor de eenheid van de geheele menschheid gestorven is. Dit verlangen is nog niet vervuld, doch het is onze plicht, aan de vervulling ervan mede te werken. Daarom dankt mgr. het Apostolaat der Hereeniging voor deze manifestatie van liefde voor onze Moederkerk. Het zijn, aldus mgr., speciaal de uitdruk kingen van hartelijkheid en gebed, die met vrucht zullen werken aan de eenheid van Oost en West. Op de vervulling van zijn ideaal vertrouwt hij zeker ook om het gebed van den man die hem is voorgegaan en dien Amsterdam van het Eu charistisch Congres kent: den thans overleden eersten geünieerden Bisschop van Constantino- pel, Z.H.Exc. Mgr. Papadopoulos. Nadat men staande het Wilhelmus had ge zongen hield L. J. Holleman, class, stud., nog een korte slotrede in het Grieksch, waarin hij mgr. Chalavazis dank bracht voor zijn komst te Amsterdam, speciaal om het opdragen van het H. Misoffer in den Griekschen ritus. Is onze waardeering voor Hellas misschien wat irreëel, omdat daartusschen eigenlijk een ruimte van eeuwen ligt, het nieuwe ideaal, een Katholiek Hellas, overbrugt dien afstand. Daar om dankte spr. den Atheenschen Bisschop, namens geheel Katholiek Amsterdam, voor zijn komst. Met een „Jubilate" door het gemengd koor werd deze avond besloten. Het adres van Mgr. Calavassy te Athene schrijven we hieronder. Men bedenke dat de schrijfwijze Calavassy afkomstig is van de fonetische verfranschingi van den naam van 'sbisschops vader. De eigenlijke Griek sche naam in Nederlandsch geschreven luidt met het adres: Mgr. Georgios Chala vazis, Acharnon 246, Athene. betrokkene, hetzij van de leden van zijn gezin, ten volle op het steunbedrag in mindering moe ten worden gebracht. Hierin zijn eenige wijzi gingen gebracht door den ambtsvoorganger van den minister door te bepalen, dat pensioenen, invaliditeits- en ongevallenrente, alsmede we duwen - en weezenrente, welke door inwonende gezinsleden worden genoten, slechts voor twee derden van het steunbedrag behoeven te worden afgetrokken. Het is den minister gebleken, dat bij de beoordeeling van de vraag, welke be- teekenis bij de toepassing van vorenbedoelde wijzigingen aan het begrip „inwonende gezins leden" dient te worden gehecht, verschillende maatstaven worden aangelegd. Met het oog op een uniforme toepassing der voorschriften te dezer zake keurt de minister goed, dat ten aan zien van deze aangelegenheid onder inwonende gezinsleden worden verstaan alle bloed- en aan verwanten in de rechte lijn, die in gezinsverband te zamen leven, met uitzondering van den per soon van den kostwinner. Deze regeling geldt ook voor de ouderdomsrente. Blijkens zijn antwoord aan de Eerste Kamer kan minister De Wilde de meening van ver scheidene leden, dat bij de beoordeeling van de salarisregelingen der lagere publiekrechtelijke organen, in tegenstelling met de tweede con clusie van het rapport der Commissie-Schouten, een starre uniformiteit zou worden nagestreefd, niet deelen. De minister is wars van „gelijkschakeling" en starre uniformiteit. Bij de beoordeeling van eenige salarisregeling wordt steeds met alle daarop van invloed zijnde factoren en locale omstandigheden zooveel mogelijk rekening ge houden. De Regeering is van meening, dat de circu laires van 4 September en 7 November 1935 ge heel in overeenstemming zijn met het rapport der Commissie-Schouten. De minister kan niet inzien, dat zou zijn ge bleken, dat, wat betreft de bepaling van sa larissen en loonen, iedere schijn van medezeg genschap aan de gemeenten zou zijn ontnomen en dat er van autonomie geen sprake meer zou zijn. Naar aanleiding van een bericht in de pers, als zou er voor het aanstaande haringseizoen een andere regeling voor de visscherij worden getroffen dan tot dusver heeft gegolden, en wel in dien zin, dat de reederij aan minder be perkingen zal zijn gehouden dan voorheen, vernemen wü van bevoegde zijde, dat de offi- cieele instanties, welke bij de uitvoering van deze regeling zijn betrokken, nog geen beslis sing hebben genomen en dat zij zelfs nog geen enkel advies hebben ontvangen. Of er een nieuwe regeling komt en zoo ja, in welke richting deze dan zal gaan, staat nog in geen enkel opzicht vast. De minister van Sociale Zaken heeft de aan dacht van de gemeentebesturen erop gevestigd, dat ingevolge artikel 7 der steunregeling, be houdens enkele uitzonderingen, inkomsten, wel ke niet zijn verkregen uit arbeid, hetzij van den komen tot rust, kal- meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Aan de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer inzake de begrooting van binnen- landsche zaken voor 1936 wordt het volgende ontleend: De noodige maatregelen zijn getroffen, om gemeenten, die niet rond kunnen komen, te helpen. Het is echter een eerste eisch van billijkheid, dat zulks niet geschiedt, dan nadat de gemeente zelf het uiterste heeft gepoogd cm de einden van de begrooting bij elkaar te brengen. De minister is met zijn ambtgenoot van Fi nanciën zich er niet van bewust, dat de z.g. noodlijdende gemeenten door Regeeringstoedoen in moeilijkheden verkeeren en dat het Rijk daarom de helpende hand biedt. In aanmerking genomen, dat deze hulp moet worden geboden aan meer dan één gemeente, eischt de recht vaardigheid, dat zooveel mogelijk gelijke voor waarden door de gemeenten moeten worden ver vuld, voordat zij Rijksgeld kunnen ontvangen. Uiteraard zullen deze voorwaarden in verschil lende gevallen tot bezwaren en moeilijkheden aanleiding geven te grooter naar de mate de gemeentebesturen uit eigen beweging minder hebben gedaan onvervulbaar zijn de eischen, naar de practijk uitwijst, niet. De soms lange duur van de voorbereiding eener beslissing te dezer zake gevolg van de zorg om de wettelijke organen volledig inge schakeld te houden heeft de aandacht van den minister. Maatregelen zijn getroffen om de administratie, met behoud van het overleg en de juiste verantwoordelijkheid sneller te doen lcopen. De minister verwacht, dat voor het jaar 1936 ten deze de aanleiding tot klachten goed deels zal zijn weggenomen. Het aantal noodlijdende gemeenten (waar onder te verstaan gemeenten, welker budget niet sluit ook na toekenning van maximale bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds) bedroeg in 1935 78. Het bedrag aan Rijksonderstand zal in totaal pl.m. f2.350.000 bedragen. V; Mgr. J. G. van Schaik De vliegboot „Lieutenant de Vaisseau Paris", welke in Florida ernstig werd beschadigd is per boot naar Bordeaux teruggebracht Dinsdagavond heeft de geestelijke adviseur van het R. K. Werkliedenverbond, Mgr. J. G. van Schaik, voor den K. R. O. een rede gehou den over: Massa en Kern." De werkliedenvereenigingen zijn leekenorga- nisaties. Deze leekenorganisaties zijn krachtens haar doelstelling in wezen wereldlijke of profane hoe men het noemen wil in elk geval geen kerkelijk-godsdienstige organisaties. Maar van den aanvang af, ruim 40 jaren ge leden, hebben onze arbeiders gezegd: wü wil len én voor ons persoonlijk èn in de vrije maat schappelijke samenleving een katholieke organisatie, om daardoor en door middel daar van de sociale beginselen van het Christendom uit te dragen uit het kerkgebouw onder eigen standgenooten en in geheel de Nederlandsche bevolking. Wij willen leeken-apostelen zijn, gezonden door Christus en Zijn Plaatsbekleeders, in het volle, werkelijke, wereldlijke leven. En om daarbij veilig te gaan, om de leer van den Goddelijken Meester zonder afdwalingen te helpen verwezenlijken nemen wij ais richtsnoer de sociale onderrichtingen en de aanwijzingen van het kerkelijk leergezag. De volle behartiging van de godsdienstig- zedelijke belangen van de arbeiders, individueel en als stand of klasse, werd in de organisatie ingeschakeld. Het Nederlandsch Episcopaat heeft in Zijn providentieel communiqué van 1916 dezen op zet gesanctionneerd. Omdat aldus het godsdienstig-zedelijk leeken- apostolaat van den aanvang af door onze ar beiders-zelf was ingeschakeld, in hun eigen or ganisatie, werd aan den eigen Bisschop goed keuring gevraagd van de door hen zelf ont worpen statuten en werd tevens verzocht om toevoeging van een priester als geestelijk ad viseur. Deze adviseurs behooren dus rechtens tot de organisatie; hun taak is summier omschreven in de bekende Adviseurs-formule. Op godsdiènstig-zedelijk terrein hebben zij beslissingsrecht. Dat de samenwerking van leeken en pries ters, elk op eigen terrein blijvend en op dat terrein met eigen verantwoordelijkheid, steeds De onrast, onmiddellijk na de verkiezingen in Spanje ontstaan tengevolge van het ongeduld der overwinnende linksche par tijen, welke op slag de macht wilden overne men, heeft de regeering Portelas Valladares er toe gebracht haar ontslag bij den president der republiek in te dienen. Valladares, die met staat van beleg en staat van alarm de orde trachtte te handhaven in een uitermate ver hitte atmosfeer, waarin zelfs geruchten over een poging van militairen om den uitslag van de stembus ten nadeele van de linkerpartijen gewelddadig te corrigeeren de ronde deden, had wel-is-waar politieke gevangenen in vrij heid gesteld om de roode gemoederen te kal- meeren, doch niettemin heeft hij het raadza mer geacht maar vrijwillig afstand van de re- geeringsverantwoordelijkheid te doen, vóór hij daartoe zou worden gedwongen. De daaruit voortvloeiende regeeringscrisis is bijzonder snel „opgelost". Azana, de officieel onafhankelijke, maar in werkelijkheid zwaar socialistisch ge- infecteerde links-republikein, die verantwoor delijk is voor het anti-clericale roode régime en zijn in menig opzicht gevoerd wanbeheer ge durende de eerste jaren van de republiek, heeft een kabinet gevormd, waarin negen links-repu- blikeinsche Azanisten, drie leden van Marti nez Barrio's republikeinsche unie, en de partij- iGoze géneraal Masquelet zitting hebben ge kregen. In Spanje is de politieke klok dus weer achteruitgezet. Al is het dan ook geen „Heil Moskou", dat zij voorloopig spelen zal, in ieder geval zal de roode koekoek telkens luidkeels uit het klapdeurtje roepen, wat de tijd te bren gen heeft. Bij wijze van symbolische feestver lichting ter gelegenheid van de overwinning der linksche elementen zijn er weer hier en daar katholieke kerken in brand gestoken en beschadigd. Zooals wel eenigszins te verwach ten was, hebben de radicalen hun bij de fi nancieele schandalen gecompromitteerde en politiek schipperende leiders verloochend. Zij zijn in grooten getale overgeloopen naar het Volksfront. Gil Robles, die zich tijdens de ver kiezingscampagne zoo fel en duchtig met den mond heeft geweerd en zelfs zeer directe en persoonlijke aanvallen op Zamora, den staats president, heeft gedaan, heeft daardoor zijn illusie van een zegevierend anti-revolutionnair front in rook zien vervliegen. De coalitie met de radicalen en ook met de Agrariërs, wier voorzitter maar al te graag in de dubieuze re geeringen zitting nam, heeft hem geen goed gedaan, ook al heeft dan zijn Accion Popular het aantal harer Corteszetels zien vermeerde ren. Gil Robles is op verlof gegaan, nadat zijn pogingen om alsnog een gematigd rechtsche re geering tot stand te brengen zijn mislukt. D; overwinning van het Volksfront is be halve aan den ondergang der radicalen, voor een goed deel te wijten aan het merkwaardige Spaansche kiesstelsel, waarbij 80 pCt. der zetels van een kieskring ten goe de komt aan de lijst, welke 40 pCt. van het aantal uitgebrachte stemmen heeft verkregen, en de resteerende 20 pCt. aan de oppositie-lijst indien deze tenminste ook 20 pCt. der uitge brachte stemmen heeft verworven. Zoo heel groot is intusschen die overwinning van links toch eigenlijk niet, want het laat zich aanzien, dat na de herstemmingen de rechtsche groepen in de nieuwe Cortes bijna even sterk als de linksche zullen zijn. De Accion Popular zal van de 473 zetels er minstens 120 bezetten. De monarchisten heb ben zich vrijwel weten te handhaven. De Agra riërs boetten echter 18 zetels in, terwijl de radicale partij en de partij van Miguel Maura zoo goed als parlementair „erledigt" werden. Het Volksfront vormt tegenover deze recht sche groepen een amalgama van heterogene groepen en groepjes, die geen enkel construc tief denkbeeld gemeen hebben, doch enkel in de negatieve leuze van „tegen reactie en fas cisme" het met elkander eens zijn. De eenige krachtig georganiseerde partij ter linkerzijde is die der socialisten en zelfs deze is nog gesplitst in een gematigde rechterzijde (tendenz Julian Basteiro) en een zeer revo- lutionnairen vleugel, waarvan de bewonderaar van Moskou Largo Caballero de leider is. Be halve de socialisten omvat het Volksfront de anarcho-syndicalisten, op wie niet te rekenen valt, de communisten van senor Maurin, de linksch-republikeinen van Azana 'en de Re publikeinsche Unie van Martinez Barrio. Al deze partijen zijn anti-katholiek en anti-Ceda, hetgeen in Spanje vrijwel synoniem is. Al hebben de socialisten ook geen zitting geno men in de nieuwe regeering-Azana, hun invloed zal op het komende regeeringsbeleid toch over wegend zijn. Zij zullen desnoods met geweld hun marxistische politiek op alle punten trach ten door te drijven. Volgens de „Daily Tele graph" zouden er tusschen de socialisten en premier Azana reeds ernstige meeningsver- schillen zijn ontstaan, vooral betreffende een algeheele onmiddellijke amnestie, zoodat op den duur de mogelijkheid van een scheuring in het Volksfront niet geheel denkbeeldig moet wor den geacht. Zou een dergelijke scheuring wer kelijkheid worden en zouden de centrumgroe- pen resoluut partij kiezen voor rechts, dan zou het uitermate moeilijk worden om tot parle mentairen arbeid te komen, daar dan rechts en links vrijwel even machtig of als men wil machteloos tegenover elkaar zouden komen te staan. Bovendien schijnt de positie van presi dent Zamora ernstig geschokt te zijn, 'daar zoowel het Volksfront als het Nationale front niets meer van hem moet hebben. De nieu we verkiezingen hebben een toestand in Spanje geschapen, waaruit nog veel ellende en troe belen kunnen voortkomen. zóó voortreffelijk was, danken wij eenerzijds aan de wijsheid, waarmede de Kerkelijke Over heid en de Adviseurs in allerlei functies de vrijheid der leeken in de toepassing van hun activiteit in de eigen vereenigingen eerbiedig den, anderzijds aan het hooge, diep-katholieke, voorbeeldig volgzame verantwoordelijkheidsge voel van onze katholieke leeken op kerkelijk en wereldlijk godsdienstig-zedelijke terreinen. Welk katholiek land ter wereld evenaart in dit opzicht Nederland? Met dit algemeene gezichtspunt voor oogen, is de beantwoording van de vraag, hoe de plaatselijke Adviseur practisch werkzaam zal zijn, niet moeilijk. Zijn taak moet zijn een priesterlijke taak, deel uitmakend van zijn priesterlijke zielzorg. Van het grootste belang lijkt mij zijn zorg, voor zoover hij daarop invloed kan oefenen en dat kan hij voor de verkiezing van be stuursleden, die ongerept zijn van katholieken levenswandel. Openlijke ergernis kan aller minst in een bestuur geduld worden. Mocht dit voorkomen het is gelukkig hooge uitzonde ring geweest dan trede de Adviseur met zijn bevoegdheid op eigen terrein op, en plege overleg met de overige bestuursleden en met het diocesaan bestuur over de te nemen maat regelen. Positief is de godsdienstig-zedelijke taak van den Adviseur hoogst belangrijk. Zóó belangrijk, dat men zich bij de tegenwoordige veelomvat tende werkzaamheid van een parochie-geeste lijke afvraagt, of die taak wel goed te vervul len is. In kleinere en middelmatig groote paro chies zal dit nog wel gaan. In grootere paro chies van stad, half-stad of dorp en in fa brieksplaatsen, is dit contact met de leden een onmogelijkheid, want juist in deze plaatsen en parochies vordert de parochiale zielzorg bijna allen tijd op. Practisch zal de Adviseur, die bovendien ook nog Adviseur vitn de plaatselijke vakafdeelingen is, zich moeten beperken tot het contact met de kern. Die kern echter, het plaatselijk kader, zou ik zoo breed mogelijk genomen willen zien. Daar toe dienen te behooren het plaatselijk bestuur en de parochiale besturen in hun geheel. Ver der de besturen van de plaatselijke vakafdee lingen, de Credo Pugno-clubs en de propagan disten; niet te vergeten ook de werkers voor de instellingen, als Herwonnen Levenskracht, de agenten van de verzekeringen, de contributie- inners, de krantenbezorgers. Dit kader moet noodzakelijk het apostolaats- werk leeren verstaan en moet het contact met de massa aan huis en in de vergaderingen we ten te bereiken. Godsdienstige vorming van dit uitgebreid ka der en bezieling van dit kader is in het bijzon der de priesterlijke taak van de plaatselijke en parochiale adviseurs. Met welke middelen is de vorming en bezie ling van dat kader te bereiken? Vooreerst zal 'n nauwkeurige ledenlijst aan wezig moeten zijn. Dan zou een maandelijksche, aantrekkelijk in gerichte godsdienstoefening in 'n centraal gele gen kerkgebouw of kapel, met doeltreffende pre dicate of onderrichting 'n machtige factor zijn voor .de godsdienstige verdieping van het kader. Verder is voor dit kader een gezamenlijke jaarlijksche of twee-jaarlijksche retraite, ik zou haast zeggen, verplichtend te stellen. Dit kader, behoorlijk geschoold door des kundigen, ook sociaal en practisch-econo- misch, trekke er op uit, zoo dikwijls als ge- wenscht lijkt, om persoonlijk de massa te bezoeken, ais arbeidersapostelen tot mede arbeiders, georganiseerden en ongeorgani seerden. Tenslotte besprak spr. nog de Credo Pugno- clubs, die hij zag als de engere en eigenlijke kern van een Werkliedenvereeniging. In elke parochie, waar een Werkliedenvereeniging be staat, behoort een Credo Pugno-club, tevens wat men vroeger noemde: propagandaclub, te bestaan. In grootere plaatsen, waar de parochiale splitsing nog niet is doorgevoerd, moet toch de Credo Pugno-club parochiaal zijn ingericht met centraal verband. De parochiale adviseur of een parochie-geeste lijke trede op als leider van de vorming, ont wikkeling, bezieling der leden in godsdienstig- zedelijk opzicht. Ervaringrijke mannen met jonge harten zijn in sprekers oog van onschatbare waarde voor de jongeren. Want met een bepaalde dosis geleerd heid, uit bepaalde boeken gehaald, komt men er niet. Ook de adviseur make zich de scholing niet te moeilijk door allerlei theoretische geleerdheid bijeen te rapen. Niet alleen de adviseurs of parochie-geestelij ken zorgen voor de scholing, maar ook geschik te deskundigen en arbeidersleiders. Uit dit alles zal wel duidelijk zijn, dat de Credo Pugno op de eerste plaats een levend on derdeel, ja de ziel of het hart van onze stands organisatie is en blijven moet. Heel het verleden van onze katholieke arbei dersbeweging staat er borg voor, dat zij met hart en ziel en door niemand te overtreffen geest drift, met doorzettingskracht en met financi eele organisatie-offers, voor alle algemeene ka tholieke actie te vinden zal zijn. Het is juist hun eer, vrucht van de 40-jarige scholing, dat onze katholieke arbeidersmannen bij niemand, maar dan ook bij niemand, ten achter willen blijven, wanneer het geldt de al gemeene katholieke belangen te dienen en daar mee het koningschap van Christus over geheel het openbare leven te helpen vestigen. Wilt Gij gezond en opgewekt blijven, wilt Ge U a.s. Zondag eens echt prettig voelen. Maak het U dan tot een goede geregelde wekelijksche gewoonte den Vrijdag en den Zaterdag te maken tot Uw M.S.S.-dag. Neem eiken Vrijdagavond en Zaterdagavond voor t naar bed gaan één of twéé van die ver rassend werkende M.S.S.-cachets. Het is als 't ware een wekelijksche zuive ring van al datgene, hetwelk Uw gestel in dien langen arbeids-week is gaan be zwaren Uw ingewanden worden zacht ont last, Uw organen, Uw gestel opgefrischt. Vol lust en energie staat Ge nu 's Zondags morgens op, vol plannen, goed gehumeurd. Gijzelf vooral, maar ook al Uw huisgenooten zullen den prettigen weerslag vanUw goede M.S.S.-gewoonte ondervinden. Probeert hel: M.S.S.•cachets (ook wel genaamd Laxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. Het Tweede Kamerlid Boon (V.B.) heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gevraagd of de Minister niet van oordeel is, dat het van het grootste belang is, dat vóór de behandeling der aan de orde gestelde motie van orde van den vrager be treffende een bijzondere regeling voor de sa larissen van ambtenaren en onderwijzers, die buiten gezinsverband in communauteit leven, het rapport-Bijleveld, dat tijdens het minister schap van den heer Terpstra aan de Regeering omtrent ditzelfde punt werd uitgebracht, ter kennis van de Kamer wordt gebracht? Zoo Ja, is de Minister dan bereid bedoeld rapport op de Griffie der Kamer ter inzage van de leden te leggen? Over het verblijf van Koningin en Prinses in Silezië verneemt de Telegraaf nog het vol gende: Maandag hebben H. M. de Koningin en de Prinses wandelingen gemaakt in de omgeving van Waldenburg. Zij bezochten de mooist ge legen plekken rondom den Heidelberg, vanwaar zij genoten van een heerlijk uitzicht over het vreedzame heuvellandschap. Zij brachten ook een bezoek aan de beide plaatsjes Bad Char- lottenbrunn en Görbersdorf. Op de tusschen begroeide bergen gelegen hel lingen bij Görbersdorf zullen Zaterdag en Zon dag de skiwedstrijden om de Silezische kam pioenschappen worden gehouden, die ook door het koninklijk gezelschap zullen worden bijge woond. Toen de Koningin en de Prinses zich aan de w'andelsport wijdden, heeft een deel van het gevolg zich in de buurt van de An- dreas-Baude vermaakt met de beoefening van het skiloopen. Helaas is de sneeuw op de glooi ingen rondom de Baiide ten gevolge van den dooi niet ideaal meer. Dinsdagochtend heeft het koninklijk gezel schap met begeleiding een excursie gemaakt naar de Schrotholzkirche bij Reimswaldau, een van de meest eigenaardige bezienswaardighe den van geheel Silezië. Zoowel het kerkgebouw als de vrijstaande klokketoren is geheel uit hout gebouwd en zij komen nergens anders in zulk een zuiveren stijl voor. Dinsdagavond heeft prinses Juliana in het Capitol, het eenige bioscooptheater van Wal denburg de Karl Fröhlich-film „Traumulus" gezien. Woensdag hadden de Kohingin en de Prin ses een uitnoodiging aangenomen om de beide op rotsen gebouwde en deels in de bergwanden uitgehouwen stadjes Adersbach en Weckelsdorf te bezoeken, die in het Duitsch sprekend ge bied in Tsjecho.Slowakije liggen. Het hooge gezelschap stelde groot belang in de natuurwonderen dezer merkwaardige en schilderachtige plaatsjes. Vandaar werd de tocht voortgezet langs de grens naar het vroe ger tot Oostenrijk, thans tot Tsjecho-Slowakije behoorende stadje Braunau. Eerst laat in den avond zijn de koninklijke gasten na een zeer interessanten tocht naar de Andreasbaude te ruggekeerd. De Eerste Kamer zal op Dinsdag 25 Februari des middags om half twee in de afdeelingen onderzoeken het wetsontwerp tot instelling van een Defensiefonds. Op Woensdag 26 Februari des voormiddags om 11 uur komt de Eerste Kamer in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de be grootingen van Sociale Zaken en van Binnen- landsche Zaken en van de Posterijenbegrooting. Naar wij vernemen is het bestuur van „De Stichting tot bevordering van het schaken on der de schooljeugd" voornemens op 14 Maart as. te Amsterdam een openbare vergadering te beleggen van autoriteiten en leerkrachten, als mede van alle geïnteresseerden bij het scha ken op school. De bedoeling is over verschil lende onderwerpen, waarover bij het bestuur steeds inlichtingen worden gevraagd, eens van gedachten te wisselen, opdat de sfeer van be langstelling door den wedstrijd dr. Euwe—dr. Aljechin gewekt niet verflauwt of langzamer hand verdwijnt. Onze wereldkampioen, dr. Max Euwe, be stuurslid der Stichting, zal op dit congres een inleiding houden over het schaken door de schooljeugd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7