OPENING Het geheime rapport van de Engelsche regeering De eerste besluiten van de nieuwe Spaansche regeering De Jeugdbonden in het Saargebied Het nieuws van heden BESPREKINGEN OVER HET REGEERINGSPROGRAM ECHTHEID TE LONDEN NIET BETWIST npfl iuutuiL SPECIAAL VOOR U DAMES is d« rubriek WAT DE TONG STREELT <P»g. 4) Geluk VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19808 HEDEN 4 UUR VAN KALVERSTR. 3-5 ANTON HAMAKER JAAP CIDDING De propaganda-afdeeling van den bond, die kiesrecht wenscht voor de Fransche vrouwen, noodigde dezer dagen de Parijsche Pers op een diner. Om de journalisten te begeesteren voor hun wenschen herinnerden zich deze dames, vermoedelijk, dat de weg naar hef hart van den man door zijn maag gaat De Duitsch-Zwitsersche betrekkingen Het verbod van vereenigingen Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Schuschnigg naar Boedapest Alle niet-nationaal socialistische jeugdorganisaties verboden Verkeersvliegtuig in zee gestort Twee dooden, drie gewonden De bevolking van de Vereenlgde Staten Italiaansche persstemmen In een papierfabriek te Genval (België) heeft 'n geweldige brand gewoed. Het geheele gebouw werd een prooi der vlammen. De schade wordt op eenige,millioenen francs geschat De minister van Binnenlandsche Zaken voornemens den staat van beleg op te heffen Azana geïnterviewd Ongeregeldheden De houding der monarchisten Azana spreekt per radio In het Lagerhuis wordt Baldwin met vragen bestormd Davison stelt Eden een directe vraag Winston Churchill Maurras verhoord In Parijs zorgt een electrische installatie voor de luchtverversching in de schuil plaatsen tegen gas-aanval. Mocht ook de stroomtoevoer gestoord worden, dan kan de. machine door trapbewegingjn^gang gehouden worden U WMitiSÏ Geluk in het leven is een waarde volle zaak. Maar te velen verpersoon lijken dit „geluk" met de honderd duizend. Wanneer het iemand goed gaat wordt dit onmiddellijk gegooid op een „gelukje" en waneer 't ons minder goed gaat treuren we: „we hebben ook geen geluk in 't leven." We wachten te vaak en te lang op het geluk alsof het een lot uit de loterij is zonder ons te herinneren dat geluk in 't leven ook verkregen wordt vooral door hard en gestaag wer ken, alsmede door innerlijke gesteld heid van het gemoed waarvoor we zelf moeten zorgen en die ons geen ,Joodsche invalide" of staatsloterij kan geven! NIEUWE HAMEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Interieur naar ontwerpen van Wandbeschilderingen van BERLIJN, 20 Febr. (D.N.B.) De Duitsche ge zant te Bern heeft instructie gekregen de Zwit- sersche regeering een nota te overhandigen, waarin op de meest nadrukkelijke wijze protest wordt ingediend tegen het besluit van den Bondsraad, waarin 'n landsleiding en districts leidingen der N.S.D.A.P. in Zwitserland verbo den worden. Deze Duitsche nota wijst op de ontoelaatbaar heid van het Zwitsersche optreden, welke met bewijzen wordt gestaafd en keert zich tegen de in dit optreden gelegen politieke demonstratie. Er wordt uiting gegeven aan de verwachting, dat het besluit van den Bondsraad ongedaan zal worden gemaakt. Het Zwitsersche departement van Buiten- landsche Zaken te Bern heeft een rapport van de Zwitsersche legatie te Berlijn ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken de Zwitsersche le gatie heeft bevestigd, dat het bericht, volgens hetwelk de Rijkskanselarij aan de Zwitsersche legatie zou hebben medegedeeld, dat alle Zwitsersche vereenigingen in Duitschland ver boden zouden zijn, onjuist is. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zui- S delijke tot Zuidoosieiyken wind, licht, H later toenemend bewolkt, weinig of geen H neerslag, temperatuur om het vriespunt, H overdag iets kouder. Verdere vooruitzichten: iets kouder met lichte vorst des nachts. BOEDAPEST, 20 Febr. (A. N. P.) De Ooster.- rijksche bondskanselier Schuschnigg en de mi nister van buitenlandsche zaken Berger-Wal- denegg zullen naar verluidt in het begin van Maart een bezoek brengen aan de Hongaar- sche regeering. Het juiste tijdstip van de reis is nog niet vastgesteld. Het bezoek zou ten doel hebben een bespreking der beide lan den betreffende internationale problemen en van het Tsjecho-Slowaaksche Donauplan. Vrijdag gaat Hodza naar Belgrado. Hij keert waarschijnlijk 25 dezer naar Praag terug. MANNHEIM, 20 Febr. (Reuter) Op bevel van den commissaris voor het Saargebied zijn alle niet-natio naal socialistische jeugdorganisaties ontbonden. TRIEST, 20 Febr. (Reuter) Een driemotorig vliegtuig van den geregelden dienst TriëstZara is nabij de kust van Istrie in zee gestort. De pi loot en een passagier kwamen hierbij om het leven, terwijl drie andere inzittenden gewond werden. Het vliegtuig is inmiddels gelicht. De publicaties van het geheime rapport der Engelsche regeering door de „Giornale d'Italia" in het Lagerhuis besproken. De eerste besluiten der nieuwe Spaansche re geering; Azana geïnterviewd. Alle niet-nationaal socialistische jeugdorganisa ties in het Saargebied verboden. Herriot verdedigt in de Fransche Kamer het wetsontwerp tot ratificatie van het Fransch Russisch bijstandspact. In de Stillhalte-conferentie te Berlijn is een nienw verdrag tot stand gekomen inzake buiten landsche bankcredieten aan het Duitsche be drijfsleven. Hel debat over de Indische begrooting in de Tweede Kamer begonnen. De uitgaven van Rijk en gemeenten voor werk- loozenzorg in de laatste vijf jaren. Steunuïtkeering ten behoeve van de verbouwers leveranciers van fabrieksaardappelen. De gemeenteraad van Amsterdam besloot met 24 tegen 19 stemmen tot verdere demping van bet Rokin. Justitie stelt een onderzoek in naar eventueele door den notaris K. te Amsterdam gepleegde malversaties. Noenmaal in de Pauselijke Internuntiatuur bij gelegenheid van de bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. O WASHINGTON, 20 Febr. (Reuter) Vol gens officieele schattingen telden de Vereenigde Staten op I Juli 1935 127.521.000 inwoners. Dit cijfer beteekent een stijging van 0.7 pCt. in ver gelijking met 1934, van 4 pCt. in vergelijking met 1930. Indien de bevolkingsaanwas in dit tempo zal aanhouden, zal het aantal zielen in 1940 ongeveer 132.000.000 bedragen. In officieele kringen wordt erop gewezen, dat de gepubliceerde uittreksels uit het rapport toonen, in welke mate de steun, welken Enge land den Volkenbond gaf, belangeloos is. Het rapport toont aan, dat de Britsche belangen in Abessinië beperkt zijn tot het Tsanameer en de weide-rechten. Het rapport bevat verder, verklaart men, con clusies van het onderzoek van het betrokken departement inzake de belangen van Engeland en Italië. De snelle opeenvolging van de gebeurtenis sen, nadat Italië als aanvaller was geken merkt, maakte het rapport overbodig en hield de publicatie tegen. De correspondent voegt hieraan toe, dat vermoedelijk geen démarches te Rome zullen volgen. Officieel wordt medegedeeld, dat het rapport nooit aan de Italiaansche regeering werd over handigd. De „Giornale d'Italia" bevatte slechts korte uittreksels, blijkbaar met zorg gekozen uit het rapport, dat zeer Iaiig is. Naar van Italiaansche zijde wordt medege deeld, zal het rapport niet in extenso worden gepubliceerd. De Romeinsche ochtendbladen wijden veel aandacht aan de publicatie door de „Giornale d'Italia" van een geheim Britsch rapport over de Abessinische kwestie. Uitgaande van dit rap port komt de pers tot twee conclusies. MADRID, 20 Febr. (Reuter). De nieuwe Spaansche regeering heeft vandaag haar eerste ministerraadszitting gehouden. Na de benoeming van een reeks hooge regeerings- arrbtenaren werden de verschillende pun ten van het reeds voor de verkiezingen tus- sehen de llnksch-republikeinen, de socia listen en communisten overeengekomen re- geeringsprogram besproken, teneinde zoo spoedig mogelijk te kunnen aanvangen met de uitwerking van het werkplan. De ministerraad aanvaardde verder het af treden van den Spaanschen ambassadeur bij het Vaticaan, Pita Romero en dat van den voorzitter van den staatsraad, Samper, lid van de radicale partij. De naar aanleiding van de revolte van October 1934 geschorste linksch- georiënteerde gemeenteraden zullen achtereen volgens in alle Spaansche provincies in hun bevoegdheden hersteld worden. De bewaking aan de grens is versterkt, ten einde kapitaalsvlucht te vermijden. Te Linea hebben de douanebeambten een man gearres teerd, die een cheque ten bedrage van 500.000 pesetas bij zich had. Ook aan de Portugeesche grens heeft een arrestatie plaats gehad. Hedenmorgen was het te Huelva in de ar beiderswijken eenigszins onrustig. Er werd een optocht gevormd, die naar het paleis van den ctvielen gouverneur trok. Onderweg drongen de betoogers binnen in het gebouw van de fas cistische party „Spaansche Phalanx", verder in twee winkels en in het gebouw van de radi cale party, waar zij het meubilair stuksloegen. De politie veerde eenige charges uit, doch na dat eenige gekozenen van het volksfront tus- schenbeide gekomen waren, gingen de betoo gers kaim uiteen. Slachtoffers zouden met se betreuren zijn. Te Cartagena hebben onbekenden de deur van het gebouw van de volksactie in brand gestoken, na deze met benzine te hebben over goten. De brandweer wist het vuur spoedig te blusschen. De traditionalisten (Monarchisten) hebben in de pers een nota gepubliceerd, waarin zy verklaren uit patriottische overwegingen tegen standers te zyn van de regeering-Azana en het republikeinsche bewind. Evenwel zullen zij iederen keer, dat de regeering hen noodig heeft om een dienst te bewijzen aan Spanje, de beste medewerkers zijn, loyaal en belangeloos, niet om de regeering, doch voor het vaderland, waarvan de nooden hen ter harte gaan. ROME, 20 Febr. (D.N.B.). De sensatio- neele onthullingen door de Giornale d'Ita lia" van het geheim rapport van het En gelsche ministerie van Koloniën beheer- schen ook heden nog de algemeeme be langstelling. In het byzonder wordt de aandacht ge vestigd op den indruk der publicaties in Lon- densche kringen en tevens, dat nergens de echtheid van het document in twyfel wordt getrokken, doch men zich haast te onderzoe ken, hoe een dergeiyk stuk in handen van on bevoegden kan komen. Persstemmen uit Engelsche, Fransche en Duitsche bladen worden in de Italiaansche bladen alle ruimte verleend, echter wordt ner gens nader aangeduid, welke politieke bedoe lingen Italië met deze actie beoogt. LONDEN, 20 Febr. (Reuter). De conser vatieve afgevaardigde, sir William Davison, zal Maandag aan Eden de volgende vraag stellen: „Is de aandacht van den minister getrokken door een publicatie in de Gior nale d'Italia" betreffende een vertrouwe lijk rapport over de Britsche belangen in zake Abessinië, en wenscht de minister de Kamer op de hoogte te brengen van de om standigheden waardoor een Italiaansch blad zich in het bezit kan bevinden van dit ge heime rapport?" In het Lagerhuis stelden verschillende leden aan Baldwin vragen betreffende het publi- ceeren in de pers van geheime inlichtingen. Lord Apsley vroeg of de contróle niet grooter zou kunnen zyn op de telegrammen aan de buitenlandsche pers. Baldwin antwoordde in het algemeen dat hy niet geloofde aan moed wil in de genoemde gevallen. Churchill trachtte de kwestie opnieuw aan hang te maken na de beantwoording der vra gen, toen Attlee om een formeele uiteenzetting gevraagd had over deze aangelegenheid in de volgende week. Zonder Baldwin tyd te laten om te ant woorden, vroeg Churchill een verklaring van den premier over de Italiaansche publi- caties, doch de Labour-leden protesteerden tegen interventie op dit oogenblik. De speaker wendde zich tot Attlee, doch Churchill interrumpeerde opnieuw en eischte een verklaring. De speaker suggereerde dat de vergade ring tegen dezen wensch scheen te zijn, hetgeen een storm van ontkenningen van alle zpden verwekte. De speaker besloot echter met te ver klaren, dat in de vergadering niet vol doende stemming was voor een verklaring. Baldwin antwoordde Atlee, dat Maandag een bespreking over de betrokken kwestie zou ge houden worden. Lansbury vrceg' tenslotte dat de regeering het rapport, door de „Giornale d'Italia" gepubliceerd, zóu overleggen, zoodat de vergadering Maandag met kennis van zaxen in debat zou kunnen treden. Baldwin antwoordde hierop, dat hy deze kwestie eerst meest overwegen voor een ant woord te kunnen geven. De diplomatieke correspondent van Reuter verklaart, dat Whitehall de publicatie van het geheime rapport van Maffey niet al te tragisch opneemt, en een officieele commissie van on derzoek zal niet worden ingesteld. Wel zal het betrokken departement een onderzoek instellen In de eerste plaats acht zy onweerleg baar bewezen, dat de bewering, als zou de Britsche regeering niet od de hoogte ge bracht zijn van de Italiaansche bedoelin gen ten aanzien van Abessinië, onjuist is. Men had dus volkomen gelijk, toen men zeide, dat Londen op tijd in kennis was ge steld van deze bedoelingen. In de tweede plaats oordeelt de pers het even oi.'omstooteiyk bewezen, door de deskundigen, die de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken had benoemd, dat Engeland geen enkel vitaal belang in Abessinië heeft en bygevolg geen enkele reden zou hebben om zich te ver zetten tegen de verovering van Abessinië door Italië. Zelfs hebben de deskundigen, aldus de Italiaansche bladen, verzekerd, dat Engeland in Oost-Afrika beter Italië dan het barbaarsche Abessinië tot buurman kan hebben. Er wordt verder de nadruk op gelegd, dat het rapport gedateerd is op 18 Juni 1935: de con clusies hadden Londen terug moeten brengen tot samenwerking met Rome. Maar de aanval len der Engelsche pers tegen Italië werden zelfs dubbel zoo heftig en de concentratie van sche pen in de Middellandsche Zee werd bespoedigd bijna onmiddeiiyk na de aanbieding van het rapport. De bladen vragen zich af: „Welke geheimzin nige motieven bepalen toch de Engelsche po litiek?" De minister van Binnenlandsche Zaken, Amos Salvador, verklaarde by zyn aan komst aan het ministerpresidium ter bij woning van den ministerraad: ,Ik ben van plan den door Fortela Valla- dares afgekondigden staat van beleg op te heffen, want overal in Spanje is het thans volkomen rustig." De staat van alarm is op 17 Februari afgekondigd. Minister-president Azana heeft in een inter view met Elie Richard, den specialen verslag gever te Madrid van het blad „Soir", o.a. verklaard: „Wy zyn vrienden en handhavers van de grondwet. Wij willen voor alles, dat er orde heerscht. Wy willen vrede en sociale recht vaardigheid. Om te beginnen zullen wy trach ten een oplossing te vinden van een voor Spanje zoo moeilyk probleem: de gelijkheid op belastinggebied. Wij zullen er naar streven een oplossing te vinden voor het agrarische vraag stuk en tegelijkertyd een arbeidsregime ves tigen. WU zullen met amnestie accoord gaan, doch gewacht moet worden tot de Cortes weder byeengekomen is. om over deze wet te stemmen. Morgen zullen wy de verschillende gevallen gaan bestudeeren. Wy zullen er toe overgaan om zooals de grondwet toestaat, de gevange nen voorwaardeiyk in vryheid te stellen. De Cortes, die van rechts tot links vrijwel een stemmig van meening zyn, dat op groote schaal amnestie dient te worden verleend, zullen op 16 Maart over de amnestiewet hebben te stem men." Op de vraag, of hy zonder de socialisten zou regeeren, antwoordde Azana bevesti gend, er aan toevoegend: „Voor de ver kiezingscampagne hebben wy een program ma met zoo weinig mogelyk hervormingen opgesteld en hieraan zullen wy ons houden. Ik wil op wettige wijze regeeren. Wy willen socialen, vrede en wenschen orde In een radio-rede heeft Azana op alle burgers een beroep gedaan, om den vrede te handhaven. Hij deelde mede, dat de regeering het program ma zal uitvoeren, dat als basis diendè in den verkiezingsstrijd. Hij herinnerde aan de verzoeningsmaatrege len, waartoe de regeering besloten had en voegde hieraan toe; „Ten aanzien van de amnestie zijn door de regeering reeds stappen ondernomen en wij gelooven, dat deze weldra zal worden afgekondigd." Azana spoorde alle Spanjaar den aan mede te werken aan den nationalen opbouw. Verder zeide hij nog: „wy hebben thans geen vijanden meer, want de republiek noch Spanje mogen nog vyanden hebben." Hy besloot: „Ons wachtwoord moet zyn restauratie van de repu bliek en verdediging van de republiek, want de republiek beteekent: voorspoed, vryheid en rechtvaardigheid. Onder deze banier zyn wy bereid alle Spanjaarden te vereenigen, want wat wy bovenal wenschen, is vrede, discipline en genegenheid voor het wettig gezag." parijs, 19 Febr. (Reuter). Charles Maurras, een van de leiders der „Action Frangaise", heeft heden tegenover den rechter van instructie zyn standpunt uiteengezet ten opzichte van de be schuldiging van medeplichtigheid aan aanspo ring tot moord, welke tegen hem is ingebracht. Het verhoor duurde drie uur. By het verlaten van het kabinet van den rechter van instructie gaf Maurras aan de pers een verklaring van het feit, dat hy den 13den Januari j.l- het artikel deed herdrukken, dat reeds in November 1835 verschenen was Deze herdruk leidde tot zyn inbeschuldiging stelling. Hy zeide, dat hy voor de rechtbank de procedure wilde toegepast zien, welke bij de nieuwe wet wordt voorzien voor „het vermeen de delict, dat ik als een eerezaak beschouw."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1