Engeland en Middel-Europa British Industries Fair Siroop Famd V'. Help Uw Nieren Int. Euch. Congres BEZOEKEN TE LONDEN AANBEVOLEN HOTELS jmjcuü VRIJDAG 21 FEBRUARI 1936 Gelooft men in de Britsche regee- ringskringen thans ook ernstig aan het Duitsche gevaar? De herbewapening f, Y/> OLYMPIA EN THE WHITE CITY, LONDON (17—28 Februari) Hotel GREAT CENTRAL, Marylebone Road, London N.W. 1 LONDEN HOTEL RUBENS HOTEL RUSSELL, RUSSELL SQUARE, LONDON W.C. 1. Post op Zondag Vervoer met nachttreinen van Zaterdag op Zondag Heeft de Littorina niet voldaan Het oordeel zou niet gunstig zijn I TWEE JAAR VOOR KWEEKER Uitspraak in Mijdrechtsche millioenenzaak Fazanten Na den brand aan den Achterburgwal Stoffelijk overschot door de justitie vrijgegeven FRAUDE BIJ DE BIJENKORF TE ROTTERDAM Tegen beide verdachten zes maan den voorwaardelijk geëischt BELGISCHE DECORATIES Aan ingezetenen van Noordwijk verleend KERKELIJKE LEENING HAARLEMMERLIEDE Voorstel tot verlaging der rente van S tot 4 pCt. Kwaliteit, waarborgt de fabrikant: SICKESZ-Amsterdam - NEDERLAND! Vier jongens beleven angstig avontuur Grootsche voorbereidingen op de Philippijnen, om het wereld congres te doen slagen Manilla in afwachting De persactie Congres-postzegels Geestelijke voorbereiding fn bananenwagon opgesloten, doch gelukkig tijdig gered INBRAAK TE LEIDEN De verraderlüke duimafdruk (Van onzen Londenschen correspondent) fn politieke kringen te Londen heeft men de te Parijs tusschen de vertegenwoordigers van tien mogendheden en mogendheidjes gevoerde besprekingen gadegeslagen met een „lodderoog". Het voornaamste doel der ge- dachtenwisseling is klaarblijkelijk geweest Bul garije in de Balkan Entente en Oostenrijk in de Kleine Entente te brengen. Gelijk de „Sun day Times" opmerkte: „Een Donaupact van deze soort zou een waarborg zijn voor de on afhankelijkheid van Oostenrijk, welke het al lernoodzakelijkst is voor den vrede van Europa". Voor het eerst sinds vele jaren bekommert men zich te Londen niet om de verstoordheid, in Duitschland gaande gemaakt door wat men daar beschouwt als een „incirkeling" van het Reich. De „Sunday Times" meent dat de Duit sche verontwaardiging „gefabriceerd" is: „In de laatste paar jaren is aan Duitschland ruimschoots de kans gegeven een goede nabuur te worden. -Het heeft hierop geantwoord door het opeenstapelen van bewapeningen, en het Zou een vreemde wereld zijn, indien de aan grenzende volken geen middelen overwogen zich te beschermen." Het blad meent dat Duitschland zijn eigen Veiligheid kan verzekeren door weder toe te treden tot den Volkenbond, maar het geeft deze meening te kennen op zoo insinueerende wijze, dat het veeleer tusschen de regels door kritiek uitoefent op Duitschlands onwil tot den Bond terug te keeren, dan dat het zulk een terugkeer nog als een praktische mogelijkheid Voorstelt. De „Observer" gaat nog veel verder, en geeft de meening te kennen dat van vertrouwen in Duitschlands vredelievende gezindheid geen sprake kan zijn alvorens Hitier zijn boek „Mein Kampf" openlijk in de straten van Berlijn heeft laten verbranden inplaats van er mil- lioenen exemplaren van te laten verkoopen. Maar zoo men al in Engelsche politieke kringen met voldoening de te Parijs aange wende pogingen om tot een Middel-Europeesch accoord te geraken, gevolgd heeft, men houdt Zich voor het oogenblik toch angstvallig buiten de diplomatieke gedachtenwisseling, waarvan Parijs het tooneel geweest is. Maar terwijl Lon den een jaar, of zelfs een half jaar geleden hog zeer sceptisch gestaan zou hebben tegen over een internationaal overleg, dat feitelijk, Zooal niet formeel, tegen Duitschland gericht schijnt te zijn, hoopt het thans dat tastbare resultaten bereikt zullen worden. De oorzaak hiervan is waarschijnlijk dat in den loop der laatste twee maanden de Britsche diplomatie herhaaldelijk stappen te Berlijn gedaan heeft in de vruchtelooze hoop, dat deze zouden voe ren tot verdere bewapenings-overeenkomsten met Duitschland. Te Londen schijnt men ten slotte diep onder den indruk gekomen te zijn Van Hitler's onwil zich tot iets te binden, dat Duitschland beletten zou binnen den kortst hiogelijken tijd de volmaakte hegemonie over Suropa te verkrijgen. Wjj weten slechts zeer onnauwkeurig wat er te Parijs geschied is. Maar nog veel minder is ons bekend omtrent hetgeen daarvóór te Londen gebeurd was. De diplomaten en vorstenjamboree aan de Seine is voor een Sroot deel samengesteld geweest uit persoon lijkheden, die te Londen deelgenomen hadden aan de begrafenis van Koning George. Eenigen hunner waren vóór hun vertrek door Mr. Eden, hen Foreign Secretary, ontvangen. Men deed het voorkomen alsof zij hem uitsluitend een be leefdheidsbezoek brachten. Maar niemand heeft hit werkelijk geloofd. Litwinoff, de Russische Commissaris voor Buitenlandsche Zaken, Is te Londen hartelijker ontvangen dan eenig Sovjet-staatsman of -diplomaat vóór hem. De betrekkingen tusschen Londen en Moskou zijn den laatsten tijd véél vriend- Schappelijker geworden, ofschoon in de con servatieve kringen, waarop de Regeering steunt, nooit de minste liefde voor de bolsje wistische machthebbers geheerscht heeft. Mos kou, dat niet lang geleden nog in Engeland den voornaamsten vijand zag, slooft zich sinds Mr. Eden's bezoek aan Rusland uit den Britten te behagen. En de Britten zijn daarvoor zij het han ook slechts uit verstandelijke overwegin gen minder ongevoelig dan eenigen tijd keieden. Een andere bezoeker, van wien zeer veel werk gemaakt werd, was de Oostenrijk- sche vice-kanselier, prins Starhemberg, ^ij kunnen met stelligheid mededeelen dat hij °Pzettelijk naar Londen gekomen is om, na de begrafenis van den koning, overleg te plegen •het de Regeering, en dat hij, alvorens hierheen te gaan, langs diplomatieken weg heeft laten Vragen of zijn bezoek „aangenaam" zou zijn. ®et antwoord luidde zeer nadrukkelijk bevesti gend. Prins Starhemberg is de ziel van het Oos- 'enrijksche Fascisme volgens Italiaansch model, ®h de vijand van Hitier en het Nationaal-So- chilisme. Hij is te Londen, waar men zeer be- kiht te verlangen naar herstel der goede be dekkingen met Italië, en waar men niets zoo zeer vreest als de mogelijkheid dat het Nazis me de overhand zal krijgen te Weenen, met jïroote onderscheiding behandeld. Een derde bezoeker van niet geringe beteekenis was duiing Boris van Bulgarije, die reeds eenige laren geleden een bezoek aan Engeland ge dacht had. De Britsche diplomatie die, tot het Uitlerisme in Duitschland zegevierde, koel en Wantrouwend stond tegenover de Kleine En- dhte, zou er niet het minste bezwaar tegen hebben indien thans Oostenrijk daarin kon Worden opgenomen; evenmin zou het haar on aangenaam zjjn indien Bulgarije uit zijn ge dwongen isolement kon worden verlost door toe 'e treden tot een Balkan Entente. Deze veran dering van zienswijze houdt verband met haar Wensch naar Middel-Europeesche solidariteit f^gen het agressieve Duitsche Nationaal-Socia- nsrne. De waarheid is dat men te Londen vreest uat een oorlog in een niet te ver verwijderde bekomst onvermijdelijk zal zijn indien aan duitschland de kans gegeven wordt zijn invloed baar het zuiden en zuid-oosten uit te breiden. Toch zou het dwaasheid zijn de Engelsche peering van anti-Duitsche tendenzen te ver benken. Integendeel: zij hoopt dat een sterk en Midair Donau- en Balkan-blok Duitschland Weerhouden zal van een aanslag ook met ^edzame middelen op de integriteit van °°stenrijk, en dat aldus de samenwerking tus- ?^hen Londen en Berlijn, welke op het oogen- 'ik niet tot de praktische mogelijkheden ^hijnt te behooren, verwezenlijkt kan worden. Maar tevens voelt men te Londen dat het zeer twijfelachtig is of de te Parijs gevoerde besprekingen wel tot een volkomen bevredigend resultaat zullen leiden. Men ziet een groot struikelblok in Joego-Slavië. Men schijnt ook redenen te hebben om aan te nemen dat Bul garije alleen dan van ganscher harte zijn me dewerking verieenen zal indien het een deel van het na den oorlog verloren grondgebied terugkrijgt. Kortom: men erkent dat de moei lijkheden groot zijn, en dat gemeenschappelijke vrees voor Duitschland wel de grondslag kan zijn waarop een tijdelijke „Entente", doch niet een waarop een duurzame vrede gevestigd kan worden. Vandaar dat Londen den toestand „aanziet"; het geeft wenken en adviezen, maar het weigert zich met eenig continentaal plan te vereenzel vigen, en iets te doen waardoor Duitschland redenen zou hebben Engeland als „vijandig- gezind" te beschouwen. Dit belet niet, dat de plannen tot uitbrei ding der Nationale verdediging, waarmede 300 tot 400.000.000 pond gemoeid zullen zijn, prak tisch tegen Duitschland gericht, of althans het gevolg zijn van Hitler's onwil om zich, wat bewa peningen aangaat, op eenig punt noemenswaar dig te binden. Toen Sir Samuel Hoare in Decem ber te Parijs met Laval het befaamde „vre desplan" ontwierp, liet hij zich uitsluitend lei den door de overweging, dat de goede betrek kingen met Italië hersteld moesten worden, aangezien een sanctie-politiek de mogelijkheid van een gewapend conflict met zich zou bren gen, en Duitschland dan in de gelegenheid zou zijn z'n slag te slaan. Het was dit gevaar, dat het kabinet voor oogen had, toen het aanvan kelijk het Hoare-Laval-plan goedkeurde. Maar zelfs toen het zich gedwongen zag dit plan en den Foreign Secretary te laten vallen, beschouw de het de petroleum-sancties reeds als uitge sloten. De Italiaansche diplomatie, wél wetend, dat niet Rome, doch Berlijn de bron was van de bezorgdheid der Britsche Regeering, maakte hiervan ruimschoots gebruik of misbruik. De verontwaardiging over het Abessinische avontuur van Italië is hier sinds het begin van het jaar zeer gaan luwen. Het nieuws van de „slagvelden", dat alleen gedurende de eerste weken een belangrijke plaats in de Engelsche pers ingenomen had, is sinds geruimen tijd reeds naar de bij-pagina's verbannen. Alle be langstelling is geconcentreerd op de grootsche herbewapeningsplannen der Regeering, waar omtrent wij de volgende maand uitvoerige bij zonderheden zullen vernemen. Het kabinet zelf wordt op het oogenblik vóór alles beschouwd als een herbewapenings-kabinet. Worden gelijk men verwacht in Maart of April wijzi gingen aangebracht in zijn samenstelling, dan zullen deze waarschijnlijk in de eerste plaats betrekking hebben op de drie defensie-depar tementen, welke plotseling onnoemelijk in be teekenis toegenomen zijn. Hiermede is een nieuwe phase in de Brit sche staatkunde ingetreden. Deze is jarenlang gebaseerd geweest op het in het Volkenbonds verdrag vastgelegde beginsel van wederzijdsche veiligheid. Dit beginsel zal door de Regeering niet verzaakt worden, maar tevens keert zij terug tot de oude opvatting volgens welke Engeland, afgezien van verdragswaarborgen, voor zijn eigen veiligheid zorgen moet. Alleen reeds het feit dat Duitschland, en Japan niet tot den Volkenbond behooren, en ook niet deel ervan willen uitmaken, rechtvaar digt een politiek welke vóór alles gericht is Vraaqi hei oordeet van Uw dokierf i Bij Apothekers en Drogisten groote flacon kleine flacon f 1.1 5 Kamer met bad en ontbijt vanaf 10 s. 6 d. per dag. Underground Station grenst aan het Hotel en geeft directe verbinding met Olympia. Prospectus betreffende bovengenoemd Hotel op aanvrage verkrijgbaar bij het bureau van dit blad. Buckingham Palace Road (tegenover het Paleis) 1 min. Victoria Stat. Teigr. ,,Rubotelier, Londen" Meest volledige service in aangename omgeving Een buitengewoon comfortabel Hotel. Volmaakte rust - Wereldvermaarde keuken Matige prijzen - Men spreekt Hollandsch Kamer met bad en ontbijt vanaf 10 s. 6 d. per dag. Tube Station vlak bij Hotel voor Olympia. - Prospectus betreffende bovengenoemd Hotel op aanvrage verkrijgbaar bij het bureau van dit blad. op hef algeheele herstel der Britsche weer baarheid. Dat Italië, ondanks al wat de laatste maan den voorgevallen is, den Volkenbond niet ver laten heeft, is een feit dat hier meer en meer op prijs gesteld wordt. Maar tevens is het een argument ten gunste van uitbreiding der Brit sche bewapeningen, opdat Engeland zich in de toekomst minder bezorgd zal hebben te maken over de vraag of Italië, indien het zijn zin niet krijgt, den Volkenbond zal verlaten. Naar wij vernemen, overweegt het hoofdbe stuur der P. T. T. de mogelijkheid, om de post verbinding met het Noorden des lands, met name Groningen, te verbeteren door de post met ge sloten zendingen te gaan vervoeren in de nacht treinen, welke rijden in den nacht van Zaterdag op Zondag. Blijkt zulks doenlijk, dan zal cor respondentie, welke anders voor een deel wel licht niet Maandagmorgen vroeg in het Noorden zou arriveeren, reeds des Zondags aldaar kun nen aankomen. Als bovenomschreven denkbeeld voor verwe zenlijking vatbaar is, zal deze correspondentie aan de postkantoren op de daarvoor vastgestelde tijdstippen des Zondags kunnen worden afge haald. Naar wij vernemen zal de Littorina, na vele malen te hebben proefgereden, ons land Zater dag weer verlaten. Of zij een goeden indruk, zal achterlaten? Zijn wij wel ingelicht, dan is het oordeel niet gunstig en moet dit product van Italiaanschen bodem het afleggen tegen het Nederlandsch fabrikaat. De Amsterdamsche rechtbank heeft den Mij- drechtschen kweéker J. B., wegens het gebruik maken van valsche geschriften, tot een gevan genisstraf van twee jaar veroordeeld. Hij is reeds eerder veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, omdat hij zich met valsche documenten poogde meester te maken van een groot deel van de millioenenerfenis, nagelaten door mevrouw de weduwe van W. uit Mij drecht. In het civiele proces, dat na de eerste ver oordeeling voor verd. werd doorgezet, legde hij stukken over, waaruit zou moeten blijken, dat hij recht had op onroerende goederen ter waarde van drie ton. Deze koopacte bleek ech ter aldus de deskundigen eveneens valsch te zijn. De Officier van Justitie stelde opnieuw een vervolging in en requireerde een gevangenisstraf van twee jaren, conform dezen eisch wees de rechtbank vonnis. Naar wij vernemen, zal verd. van dit vonnis in hooger beroep gaan. Bjj Koninklijk Besluit is bepaald, dat de fa zanten zullen worden gerekend te behooren tot het wild in het geheele Rijk, met uitzondering van de volgende gebieden, te weten de ge meenten Egmond-Binnen en Egmond aan Zee. De Justitie heeft thans het stoffelijk over schot vrijgelaten van de omgekomenen bij den tragischen brand aan den O. Z. Achter burgwal te Amsterdam. Voor de rechtbank te Rotterdam hebben zich wegens oplichting te verantwoorden gehad de 37-jarige gewezen chef-inkooper van De Bijen korf te Rotterdam D. T. uit Den Haag en de 56-jarige fabrikant van papierwaren A. K. uit Amsterdam. Beide verdachten hadden een plan in elkaar gezet om aan geld te komen. De eerste verdach te had verschillende malen bestelbons uitge schreven voor papierenwaren, die niet besteld waren. De dagvaarding vermeldde slechts één geval, waarbij een bon werd uitgeschreven voor de levering van 100.000 fourniturenzakjes. De tweede verdachte had daarvoor een factuur in gestuurd en de helft van het door De Bijenkorf gegireerde bedrag aan den eersten verdachte overgemaakt. Na het verhoor van den chef-de-bureau van De Bijenkorf, die gunstige inlichtingen over den eersten verdachte verschafte, was het woord aan den Officier, mr. Meischke, die herinner de aan de omvangrijke fraude bij den Amster- damschen Bijenkorf, waarbij de fabrikant van papierwaren K. en de chef-inkooper van De Bijenkorf aldaar betrokken waren. Met het oog op het gunstige reclasseerings- rapport, dat over verdachte T. is uitgebracht en diens zwakke gezondheid eischte het O. M. zes maanden voorwaardelijk. Dezelfde straf Is geëischt tegen den papierwarenfabrikant. Uitspraak 5 Maart. Op het Belgische gezantschap te 'sGraven- hage zijn Donderdag tijdens een officieele re ceptie aan een aantal ingezetenen van Noord- wijk, de decoraties overhandigd, welke inder tijd zijn verleend. Benoemd zijn de heer J. B. V. M. J. van de Mortel, burgemeester van Noordwijk, tot Com mandeur in de Orde van Leopold II; de lieer W. Tappenbeck, voorzitter van den Raad van Beheer van de Maatschappij Zeebad te Noord wijk tot Ridder in de Kroonorde van België, de heer F. Wassenaar, inspecteur van politie te Noordwijk en de heer C. van Vliet, gemeente architect te Noordwijk, beiden tot Ridder in de Orde van Leopold II. De heer Eshuis, brigade-commandant van de Rijksveldwacht, verkreeg de medaille eerste klas en de agent van politie Hendriksen de me daille tweede klas van het Huis van den Ko ning van België. Aan de houders van obligaties der 5 pet. obli- gatieleening anno 1929 ten laste van het R.K. Kerkbestuur der Parochie van den H. Jacobus de Meerdere te Haarlemmerliede (Spaarnwoude a.d. Liede) is door het Kerkbestuur een schrijven verzouden, waarin het Kerkbestuur zijn veront schuldiging aanbiedt, dat het sinds eenigen tijd zijn rentebetalingen heeft moeten staken. Het Kerkbestuur is tot de conclusie gekomen, dat het niet langer aan zijn volledige rentever plichtingen mag voldoen, wil het de betaling van de hoofdsom niet in gevaar brengen. Reeds se dert eenige jaren kan het Kerkbestuur aan zijn verplichting van rente-betaling niet meer vol doen uit zijn gewone inkomsten. Om de rentebetaling en de terugbetaling van de hoofdsom zoo goed mogelijk te waarborgen, geeft het de volgende voorstellen in welwil lende overweging. Het Kerkbestuur stelt al zijn gewone inkom sten, na aftrek van noodzakelijke uitgaven, welke tot het uiterste minimum zijn terugge bracht, beschikbaar als rente en verplichte af lossing ten bate van zijn crediteuren, terwijl het de verplichting op zich neemt, om alles, wat het buiten die gewone inkomsten nog mocht ontvangen aan extra-giften, subsidie van het Bisdom, te besteden voor aflossing, ja geen enkele actie te ondernemen tot versiering of verfraaiing van het kerkgebouw of tot welke andere niet-noodzakelijke doeleinden ook, zoo lang niet het gevaar is geweken, dat het Kerk bestuur de van de obligatiehouders ontvangen gelden niet kan terugbetalen zonder steun. Het Kerkbestuur twijfelt niet of ieder van zijn crediteuren zal moeten toegeven, dat dit een gezonde basis vormt voor de toekomst. Uit de zorgvuldig gecontroleerde resultaten blijkt, dat het gemiddelde totaal der gewone inkomsten jaarlijks bedraagt 13.685, terwijl dat der gewone jaarlijksche uitgaven op 4881.50 moet worden geschat, zoodat er een overschot is van 8803.50. Hiertegenover staat, dat het Kerkbestuur een schuldenlast heeft, welke in de volgende groe pen kan worden onderscheiden: A. Obligatie- In een vorig schrijven hebben we vermeld, welke grootsche voorbereidingen hier getroffen worden voor het aanstaande Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla. Men beseft hier diep, welk een beteekenis aan dit Congres moet gehecht worden. Wegens de viering der voorloopige onafhan kelijkheid der Philippijnen, welke onlangs, plaats vond, is er veel geschreven over Manilla en foto's van die heuglijke ge beurtenis zijn de heele wereld over ver- spreid. Deze publicaties zullen dan ook wel de averechtsche ideeën uit de wereld geholpen hebben alsof Manilla nog verstoken zou zijn van moderne gemakken en zullen ook wel terzelfder tijd de belangstelling vooral van de Katholieke wereld opgewekt hebben, om deze kusten te komen bezoeken. Manilla, de hoofd stad van de voorloopige republiek, is gelegen op het eiland Luzon, een van de 7Ó0O eilanden, die dezen Archipel uitmaken. De Philippijn- sche eilanden hebben een bevolking van 14 millioen zielen, waarvan 82 pet. katholiek is. Om in de geestelijke behoeften van deze Ka tholieken te voorzien, zijn 1400 priesters werk zaam, van wie 800 inlanders. Het getal pries ters, belast met het parochie-werk, is aanmer kelijk minder dan 1400, daar velen onder hen zich moesten belasten met opvoedingswerk in Manilla en andere groote plaatsen. En dus is het geen zeldzaamheid als men soms één pries ter aantreft voor 40.000 zielen. Het is onmo gelijk dat het „Brood des Levens" dikwijls voor hen kan gebroken worden, of dat zij tezamen kunnen komen in hunne schamele kerken, om eer en eerbied te betuigen aan Onzen Heer in Zijn Allerheiligste Sacrament. Moge de Eeuwige Hoogepriester, bewogen door de offers en den ijver der Philippino's om dit Congres te doen slagen, meer werklieden in dezen wijngaard zenden. De grootste bedrijvigheid van het aan staande Congres in Manilla zal zich con- centreeren rondom de Kathedraal der On bevlekte Ontvangenis. De Kathedraal is de grootste kerk der stad en de tegenwoordige bouw dateert van 1870. Volgens de gemaak te plannen zal het grootste gedeelte der openlucht-ceremonies plaats vinden op de Luneta. In het Zuiden van de stad zal het José Rizal Stadion getuige zijn van de open-luchtplechtigheden van geringeren omvang. Dicht bij de Leneta, aan „Pier 7", het grootste havenhoofd in het Oosten, kunnen vier van de grootste trans-Pacific- stoomers ligplaats vinden. De „Empress of Russia", van de Canadeesche Pacific Com pagnie is gecharterd door het Boring Reis bureau in New York. Deze boot zal dienen als hotel voor de bezoekers, daar de hotel gelegenheid in Manilla beperkt is. De „Empress" verschaft alle gemakken van 'n modem hotel en zal vlak bij de Luneta gemeerd worden. Korten tijd nadat het besluit was afgekon digd om het Congres in Manilla te houden, werden verscheidene comité's opgericht, om zorg te dragen voor de veelvuldige détails der voorbereidingen. Zijn Hoogwaardigste Excel lentie, de Aartsbisschop van Manilla, die ook de initiatiefnemer is van het Congres, nam het op zich, voorzitter te zijn, met Mgr. Gabriel Reyes van Cebu, als eere-voorzitter. De taak van het comité voor pers en propaganda is misschien wel de meest moeilijke, maar dan ook demeest voorname. Het is geen gemak kelijke zaak de belangstelling der Katholieken zoo op te wekken, dat zij het er voor over heb ben, half de wereld om te reizen om het Con gres te kunnen meemaken. De eerste vrucht der bemoeiingen van dit Comité was de oprichting van de „Philippins Commonweal", een Katholiek weekblad hier in de Philippijnen en officieel orgaan van het Congres. Iedere week wordt een bepaalde sectie van dit blad gewijd aan de laatste inlichtingen omtrent het Congres. Op gezette tijden zendt het comité voor propaganda nieuwsberichten naar al de Bisschoppen en Katholieke kranten der heele wereld over. Deze berichten worden vertaald in de taal van het land hunner be stemming. De kansel, de pers en de radio wor den dienstbaar gemaakt om de belangstelling van het volk op te wekken. Eén taak van het comité is reeds voltooid: de vervaardiging van het Congresschild. De ach tergrond van het schild is goud met witte lij nen afgezet, welke de pauselijke kleuren voor stellen en ook het rijpe koren en de blankheid van het ongedeesemd brood. In het midden is een groot ijzeren kruis, benevens een kelk met hostie, rustend op het kruispunt van den dwars balk. In den linkerbovenhoek ziet men de „Tri nidad", het schip, waarmede Magellanes in 1521 in Cebu landde. De eerste H. Mis te Cebu is afgebeeld op de tegenovergestelde zijde. Het Pauselijk wapen is voorgesteld in den linker benedenhoek, en het zegel van de voorloopige republiek der Philippijnen op de rechter zijde, en ten slotte is de Kathedraal van Manilla weergegeven op het onderste gedeelte van het schild. De medalje welke geslagen is voor het Con gres vertoont veel overeenkomst met het schild, want op de voorzijde is de kathedraal van Ma nilla afgebeeld en op de keerzijde het opdragen van de eerste H. Mis in Cebu. De verwonderde Inboorlingen en de Spanjaarden knielen in wijdingsvolle aanbidding als de H. Hostie wordt opgeheven. De medalje komt in omloop in zil ver en in aluminium. Zij die groote bijdragen zenden voor het Congres ontvangen de zilveren die kleinere bijdragen zenden ontvangen de aluminium medalje. Schikkingen worden getroffen met het Bu reau der Posterijen om een bijzonderen post zegel uit te geven bij gelegenheid van het Con gres. De postzegel wordt gedrukt in rood, (twee centavos) en in blauw (zes centavos). Op den zegel zal het Congresschild gedrukt worden. Het doel hiervan is deze ontzaglijke gebeur tenis te herdenken voor de Philippino's en tevens propaganda te maken voor het Congres. Plannen zijn voorgesteld aan het Bureau der Bijzondere Scholen om het schoolprogramma zoo te wijzigen dat de kinderen in staat zullen zijn om het Congres bij te wonen. Er zijn maar weinige parochieele scholen in de Philippijnen, waaruit volgt dat het grootste gedeelte der kinderen naar de Openbare School gaat. En we hopen dat dezelfde schikkingen ook kun nen getroffen worden met de Openbare School- autoriteiten. Sedert enkele laatste maanden worden er vele parochieele en provinciale Congressen ge houden. Gewoonlijk worden deze gehouden in de grootere plaatsen. De plechtigheden begin nen des Vrijdags met een Plechtige H. Mis. Gedurende het Congres wordt het Allerheilig ste Sacrament uitgesteld. De „Bellarmine Club' (Gilde der Katholieke Waarheid) is van on schatbare waarde gebleken voor het leiden der conferenties en de daarop volgende gelegenheid tot vragen stellen. De opzet van deze Congres sen is de vurigheid van het volk aan te wak keren en het bewust te maken van de groote eer aan deze eilanden betoond door het aan staande Congres. Het eerste parochiëele Congres werd gehou den te Bocawe, in de provincie Bulakan. Daar na werden andere Congressen gehouden in San Fernando, Tayabas en op de Visayaansche ei landen. In de Blcolaansche Provincies bezoekt Mgr. Francisco Reyes iedere kerk van Zijn Di ocees. Gedurende het driedaagsche bezoek poogt Zijne Excellentie de devotie der geloovigen op te wekken. Deze provinciale congressen zijn als evenzoovele kampvuren, welker gloed en hitte zullen opvlammen in een uitgestrekten brand van vurigheid, als het groote Congres zal ge houden worden. Zooals werd opgemerkt: er is gebrek aan een inlandsche geestelijkheid op de Philippijnen. De schadelijke gevolgen worden geconstateerd in de wetteloosheid welke overheerschend is in sommige deelen van den Archipel en ook in de onverschilligheid welke het leven van velen beïnvloedt. Een onafgebroken lofgezang ter eere van het Allerheiligste Sacrament stijgt op, dat steeds toeneemt in omvang en oprechtheid. Moge de Heer van den oogst werklieden zienden in Zij nen wijngaard, opdat de Philippino's „een ver trouwelijke toenadering" mogen heben tot God, en dat zij in staat mogen zijn onophoudelijk eer en eerbied te betuigen jegens onzien Heer in het Heilig Sacrament, Die er zijn behagen in schept met de kinderen der menschen te ver wijlen. Woensdagavond vervoegden zich de ouders van een viertal Rotterdamsche jongens op het politiebureau aan de Paul Krugerstraat te Rot terdam met de mededeeling, dat hun kinderen sinds des middags twee uur niet thuis gekomen waren. Met zijn vieren waren zij gaan spelen op een terrein aan den Parallelweg, waar een ander jongetje hen nog voor het laatst had gezien. De ouders waren hevig ongerust en hun onge rustheid werd nog greoter, toen de kinderen des nachts om twaalf uur nog niet waren thuis gekomen. Een spoorwegarbeider heeft de jongens eerst Donderdagmiddag om vijf uur gevonden. Zij zaten gevangen in een leegen bananen- wagon, welke op een eenzame plek van het spoorwegemplacement aan den Parallelweg stond. Toen zij werden ontdekt, hadden zij precies 27 uur opgesloten gezeten. Zonder eten of drinken hebben zij dien tijd in doodelijken angst in de benauwde ruimte doorgebracht. De jongens waren alle vier geheel overstuur. De man heeft hen eerst naar de woning van een baanwachter gebracht, die hun eten en drinken verschafte, zoodat zij weer eenigs- zins op verhaal konden komen. Daarna zijn zij naar het politiebureau aan de Paul Krugerstraat gebracht. Zij vertelden om twee uur gespeeld te hebben aan den Parallelweg. Daarbij zijn zij over het hek van het spoorwegemplacement geklommen. Toen zij op de rails liepen, zagen zij een bewaker aankomen, die een grooten hond bij zich had. De hond ging erg te keer. De jongens zijn toen in een leegen bananen- wagon geklommen, waar zij zich geruimen tijd hebben schuil gehouden. Na een kwartiertje gezeten te hebben, werden plotseling de deuren van den wagon gesloten en onmiddellijk daarna voelden zij, dat de wagon zich in be weging zette. Een minuut of vijf later stond de wagen weer stil. Geruimen tijd hebben zij toen met hun vuisten op de wanden gebonsd. Maar daar de bananenwagon aan de binnenzijde geheel is bekleed, heeft het personeel van den rangeerenden trein de jongens niet kunnen hooren. Den geheelen nacht hebben zij alles in het werk gesteld om hun vrijheid te herkrijgen, maar het resultaat bleef nihil. Donderdagmiddag hoorde een spoorweg arbeider gedempt hulpgeroep en na eenig zoeken kwam hij tot de ontdekking, dat dit geschreeuw uit den wagon kwam. Het mag een gelukkige omstandigheid worden genoemd, dat de man juist in de buurt moest zijn, want de bananenwagon was op dit afgele gen gedeelte neergezet, omdat men hem niet eerder dan de volgende week voor bananen- transport noodig had. Daardoor zijn de jongens zeker van een wissen dood gered. Door slechte werking van de NIEREN kunt U last krijgen van 's nachts moeten opstaan. Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Verlies van Energie, Krampen, Branding. Cystex voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geeft, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgf Uw geld ferug. Neem Cystex, Uw apotheker of drogist heeft het. leening 134.000; B Losse schuldbekentenissen ƒ88.000, waarvoor in totaal jaarlijks aan rente en aflossing verschuldigd is een bedrag van ca. 11.460, zoodat het jaarlijksch tekort circa ƒ2650 bedraagt. Het Kerkbestuur stelt daarom aan alle cre diteuren vooor om met een rente van 4 pCt. genoegen te willen nemen, waardoor de rente last in totaal zal bedragen circa ƒ8800, welk bedrag uit de gewone inkomsten volledig ge waarborgd is; de oorspronkelijke aflossings plannen der respectievelijke leeningen als volgt te wijzigen: ieder jaar, te beginnen in 1936, zal voor aflossing bestemd worden het even- tueele voordeelige saldo op den gewonen dienst na aftrek van de rentebetaling, alsmede alle buitengewone baten, schenkingen en extra gif ten, de geheele subsidie,, welke het Kerkbe stuur zal ontvangen van het Bisdom uit het fonds voor arme kerken, een en ander onder controle van de Commissie tot regeling van het Kerkelijk Crediet in het Bisdom Haarlem. Dientengevolge blijft versterkte of algeheele aflossing der verschillende leeningen te allen tijde geoorloofd. Nadat het bedrag, beschikbaar voor aflossing, door de Commissie voornoemd in overleg met het Kerkbestuur is vastgesteld, zullen door het betaalkantoor der leening de nummers der af te lossen obligaties door middel van loting worden aangewezen, terwijl de nummers der voor aflossing aangewezen obligaties op de ge bruikelijke wijze in twee R. K. dagbladen wor den bekend gemaakt. Obligatiehouders, die bereid zijn deze regeling te aanvaarden, gelieven ten bewijze hiervan hunne couponbladen, voorzien van de coupon per 1 Sept. 1935 en volgende in te leveren ten kantore van De Spaarne-Bank N.V. te Haar lem. 16 Augustus van het vorig jaar is, tijdens af wezigheid van de bewoners, ingebroken ten huize van prof. Meijers aan den Rijnsburgerweg, hoek Oegstgeesterweg te Leiden. Dien dag bemerkte een student, die over de woning toezicht hield en de post verzorgde, dat het slot van de voor deur haperde, om welke reden hij een keuken ruit aan de achterzijde van het huis verbrijzelde, om zich toegang te verschaffen. Hij bemerkte toen niets bijzonders in huis en vertrok met de post. In den namiddag terugkomend, kwam hij evenwel tot de ontdekking, dat er iemand in huis moest zijn geweest en bij zijn rondgang door de woning zag hij, dat verschillende ka mers waren onderzocht. Op de w.c. werd een eindje sigaar gevonden. Het politieonderzoek in deze zaak wees uit, dat de inbreker in de keuken vermoedelijk een spie geltje heeft laten vallen. Ook bleek het gordijn van het keukenraam, waardoor de dader bin nenkwam, gescheurd. Op het spiegeltje vond men een afdruk van een duim. Het spoor leidde naar Haarlem, waar kort te voren de 37-jarige koopman R. J., wegens inbraak was opgesloten. Het onderzoek van den duimafdruk wees uit, dat er 22 punten van overeenkomst waren. J., die Donderdag voor de Haagsche rechtbank terecht stond, ontkende elke schuld. Hij beweer de dien dag te Luik te hebben vertoefd. Het O. M. vorderde tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf, daar volgens den officier uit den genomen duimafdruk is komen vast te staan, dat verdachte deze inbraak heeft ge pleegd. De rechtbank zal 5 Maart uitspraak doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9