Parlementaire moeilijkheden in Joego-Slavië De belegering van Makalle niet opgegeven? Het nieuws van heden EEN GRONDWET VAN CAOUTCHOUC Kabinetsraad in Spanje ITALIAANSCHE AANVAL DUURT VOORT De verkiezingen in Japan Plannen voor een 2de Suez-kanaal DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling OACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19810 Zal het land opnieuw het einde van een parlementaire periode beleven? Politiek kluchtspel Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii^ Generaal Estigarribia arriveert te Asuncion Hij onderwerpt zich aan het regiem-Franco IJsbreker vergaan? Azana heeft den president een wetsvoorstel voorgelegd tot bevrijding van politieke gevangenen Betooging te Barcelona Reeds vele gevangenen vrijgelaten VERDUN-HERDEN KING Ras Moeloeguetta trekt terug om betere verdedigingsstellingen in het gebergte te betrekken Is Addis Abeba vanuit 't Noorden bereikbaar? Hitler's „slip of the tongue" De gevolgen te Bombay van zijn rede te München Korem gebombardeerd Overwinning van het kabinet- Okada algemeen verwacht De Duitsch-Zwitsersche betrekkingen Behandeling der Duitsche protest nota een week uitgesteld Jolijt Van Akaba aan de Roode Zee naar Gaza in Palestina aan de Middellandsche Zee ONTSNAPTE MELAATSCHEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent, idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Bijzondere correspondentie) Zelfs voor wie het politiek gebeuren in Josgo-Slavië in de laatste vijf maanden van dag tot dag gevolgd heeft, wordt het uiterst moeilijk uit te maken onder welk regiem dit land op het oogenblik leeft. Wijlen Koning Alexander heeft het in 1931 een Grondw'et ge geven, maar de bepalingen van die wet, welke haar bestaan aan een samenloop van buiten gewone omstandigheden dankt en die zeker niet gelden kan als een emanatie van den wil van de natie, zijn voor evenveel uitleggingen vatbaar als het land politieke leiders telt. Deze Grondwet wordt met een mooi woord „evolu- tief" genoemd, dat wil zeggen: zij is van caout chouc. En de mannen, die haar, ieder op zijn beurt, hebben toe te passen, hebben niet alleen de grootste moeite het met elkaar eens te wor den hun daden zijn met hun eigen beginse- selen maar al te vaak in lijnrechte tegenspraak. Indertijd hebben wij te dezer plaatse uitvoe rig het geval-Jevtitsj behandeld. Jevtitsj, di? by de algemeene verkiezingen een klinkende overwinning behaald had, werd enkele dagen ha zyn victorie tot aftreden genoopt, wijl hij regeerde op een wijze, die zich met zijn pro gramma niet rijmen liet. Jevtitsj bleek zyn eigen vijand en hy is het uit den aard der zaak ook geworden van de regeering, die hem op volgde, een regeering, die niettemin de Jevtitsje- beginselen getrouweiyk in toepassing tracht te brengen! Jevtitsj is thans de bondgenoot van syn voormalige politieke tegenstanders. Maar niet alleen Jevtitsj' houding is onlo gisch. Verschillende politieke' groepen verande ren van kleur en van kamp met een snelheid, die den buitenstaander volkomen onbegrijpeiyk voorkomt. Politieke groepen vormen zich heden en vallen een Week later uiteen. Het' schouwspel, is-niet. zeer verkwikkend Zeven jaar geleden werden de politieke partij- formaties ontbonden verklaard en vervangen door een koninklyke dictatuur- Thans tracht de regentschapsraad, aan het hoofd waarvan Prins Paul een even moeilijke als ondankbare taak heeft, het parlementaire leven in het land te herstellen. Maar de partyen toonen zich zóó weinig ryp, dat men Koning Alexan der meer en meer gelyk gaat geven. Stoyadlnowitsj, die Jevtitsj als eerste minis ter opvolgde, had een gloednieuwe regeerings- coalitie gevormd, samengesteld uit de radicale Party, de Sloveensche Populisten en de Bosni sche Muzelmannen. De premier rekende tevens op den steun van twee kleine Kroatische groe pen en had zich daarenboven de welwillende onzydigheid van de groote Kroatische Boeren- Party verzekerd, aan het hoofd waarvan Matsjek een belangrijke rol speelt. Deze par lementaire coalitie had zeker geen grooten aanhang onder de kiezers in het land, maar Stoyadinowitsj hoopte haar tot een krach tige party-formatie om te scheppen, tot de Radicale Joego-Slavische Unie. Op den 5en Juli van het vorige jaar kwam het coalitie-kabinet voor de Skoeptsjina. De premier verklaarde by die gelegenheid dat zyn programma op de grondwet van 1931 ge baseerd was. Deze verklaring had in Stoyadino witsj' mond ongetwüfeld een ietwat zonderlin gen klank. Want in de eerste plaats verbiedt de grondwet van 1931 de vorming van confessio- heele en regionale politieke groepen, terwyi de regeerings-coalitie juist met hulp van dergelijke groepen in het leven geroepen werd, terwyi daarenboven de verzekering van den premier en Stoyadinowitsj kon dat voorzien de welwil lendheid van den machtigen Matsjek in mm oi hieer openiyke vyandschap veranderen moest. Rat de premier op de Kroatische Boerenparty Piet langer rekenen kon, bleek, toen een voor zitter van de Skoeptsjina aangewezen worden bloest; de candidaat van de oppositie, Sevtitsj, Werd met 171 stemmen gekozen, terwijl de re- geeringscandidaat er niet meer dan 136 op zyn haam vereenlgde. Niettemin achtte Matsjek het raadzaam geen öiinisterieele crisis te veroorzaken; de leider der Kroaten wilde in geen geval in de kaart Van den „fascist" Jevtitsj spelen, terwyl Matsjek óók hoopte Stoyadinowitsj, in ruil voor zyn steun, bereid te vinden belangryke con cessies aan de federatieve idee te doen. Zoo ban het gebeuren dat Stoyadinowitsj twee blinkende parlementaire overwinningen be haalde, eerst by gelegenheid van de benoeming van de groote parlementaire commissies en daarna toen het er om ging tydens de vacan- tie-periode zekere volmachten te verwerven. De ongelukkige stemming inzake het voor zitterschap van de volksvertegenwoordiging kor. de regeering niet uit het zadel lichten. Het drama veranderde zelfs al heel spoedig in een bluchispel, toen de door de oppositie gekozen President een maand later met pak en zak haar het gouvernement overliep en een steun pilaar van de Radicale Unie werd. Het ging deze belangryke formatie korten tyd byzonder Voor den wind, want ook de rechtervleugel der democraten betuigde adhaesie, zoodat de Unie op ongeveer 150 stemmen in de Skoeptsjina rekenen kon. Dit feit schonk Stoyadinowitsj Zooveel moed dat de premier er niet tegen op- Zag bijvijlen zeer energieke taal te gebruiken en zelfs de, zeven maanden vroeger gekozen. Volksvertegenwoordiging met ontbinding te dreigen. De stemmingen inzake de vernieuwing dei commissies toonden evenwel onmiddellijk aan dat de regeering met zoo sterk stond als haar leider een oogenblik meende. Wel behaalde de regeerings-coalitie met 164 tegen 144 stemmen een overwinning, maar uit deze cijfers bleek duidelijk dat de oppositie allerminst machteloos 1 was. Daarenboven leden de regeeringscandida- ten by de stemmingen voor de samenstelling van de financieele commissie een der be langrijkste, wyl deze de begrooting behandelt een nederlaag. De afgevaardigden van de meerderheid hadden vertelde men later hun stembiljetten by vergissing in de verkeerde bus geworpen! Het feit was er niet minder ernstig om. Het heeft thans tot gevolg gehad, dat de commissie met 16 tegen 15 stemmen de staatsbegrooting haar goedkeuring en steun onthouden heeft. Deze gebeurtenis bleek de eerste van een reeks andere, die de machtige Unie in groote moeilykheden brachten. De kern van deze coalitie werd gevormd door de oude radicale party, Stoyadinowitsj' eigen party. Maar de kern van die kern, de chef van de radicale fractie, Stayonewitsj, verklaarde openlyk het met Stoyadinowitsj' politiek niet eens te zyn. Op deze verklaring volgde een verwarring, die komisch aandoen zou, als de toekomst van een staat en een volk van verschillende volken daarby niet rechtstreeks betrokken ware. Leiders van oppositie-partijen kozen voor de regeeringsparty, chefs van meerderheidsgroepen gingen naar de oppositie over. Twee radicale ministers namen hun ontslag. Aan het einde van het vorige jaar bereikte de parlementaire anarchie haar hoogte punt. En het einde van den chaos is niet te zien. De nieuwsbladen, die ons bereiken, vertel len dag in dag uit van „schandelyke tooneeien", die zich in de Skoeptsjina afspelen. De oppositie vergeeft den voorzitter zyn verraad niet; zy vraagt zyn ontslag en vraagt dat op de meest luidruchtige wyze. Verschillende malen kon niet vergaderd worden; de afgevaardigden, die zich van „instrumenten" voorzien hadden, produ ceerden een oorverdoovend lawaai. En de be dreiging met dissolutie maakte geen indruk. Als het tot nieuwe verkiezingen komt zal het den premier dan mogelijk zyn den haan van de Unie koning te laten kraaien? Stoyadinowitsj heeft alleen een kans als hy zich den steun var Matsjek verzekeren kan. Maar die steun zal hem slechts in ruil voor belangryke concessies gege ven worden, concessies, die de stichting van den federatieven staat binnen het bereik der moge lijkheden brengen. Of beleven wy opnieuw het einde van een parlementaire periode? De opnieuw-insteliing van het party-systeem heeft geen zeer gelukkige resultaten opgeleverd. Generaal Jifkewitsj, die een der trouwste dienaren van koning Alexan der was, biyft ook op dit oogenblik nog de ar biter. Hy heeft het leger vast in de hanc en het kan hem, als Prins Paul zyn toestemming geeft, niet veel moeite kosten zich opnieuw aan het hoofd van een dictatoriaal kabinet te stellen, een kabinet, waarin officieren de groote rollen spe- .en. Jifkewitsj en Prins Paul zullen er zich altyd op kunnen beroepen dat zy het parlementarisme opnieuw een kans gegeven hebben, maar dai een parlementaire regeering in Joego-Slavië voor het oogenblik onmogelijk is. Behalve Generaal Jefkewitsj, het leger en het principe van de monarchie is er in Joego-Slaviê niets stabieL 55 Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- Oostelyke tot Oostelyken wind, meest jj= zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichten S dooi in het Oosten, in het Westen lichte 55 55 dooi. H Verdere vooruitzichten: weinig veran- 55 55 dering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii ASUNCION, 21 Fèbr. (Reuter) De Para- guaansche opperbevelhebber, generaal Estigarribia, is per vliegtuig uit de ver banning te Asuncion teruggekeerd. Hi) heeft zich aan het n'euwe revolutionnair regime onder kolonel Franco onderworpen. De ysbreker Tsjaoemian, die in de Kaspische zee is verdwenen, is nog niet teruggevonden. Drie nieuwe schepen zyn uitgevaren om het schip te zoeken Men vermoedt, dat het schip naby het eiland Tsjetsjen is vergaan. De ys breker heeft 28 man aan boord. Het Oostenrijksche leger heeft in de nabijheid van Weenen oefeningen ge houden met tank-afweer-gesehut Teneinde ongeregeldheden te voorkomen patrouilleeren sterke politie- afdeelingen versterkt met tanks door de straten van Madrid A MADRID, 21 Febr. (Reuter)Hedenmiddag is een kabinetsraad gehouden. Na afloop verklaarde ministerpresident Azana aan de journalisten, dat hy den president der re publiek een wetsvoorstel had voorgelegd tot bevryding der politieke gevangenen, die nog op hun veroordeeling wachten. De permanente deputatie van de Cortes heeft het „ar dcor de regeering voorge legde wetsontwerp inzake amnestie voor de politieke gevangenen goedgekeurd. Op de Canarisehe Eilanden is een algemeene s;aking geproclameerd ter "iering van de over winning der linksche partyer by de verkiezin gen in Spanje. Het volk eischt de vryiating van cie politieke gevangenen. De staat van beleg is afgekondigd. BARCELONA, 21 Februari <D. N. B.) De iinksche partyen hebben met toestemming van de politie een optocht gehouden. De betoogers voerden talryke roode en se paratistische vlaggen met zich mede. zongen de internationale en het z.g. Catalaansche volkslied, en riepen ,leve het communisme", en „leve het vrye Catalonië." Toen de politie trachtte het meedragen der separatistische vlaggen te verhinderen, nam de menigte een dreigende houding aan. Om bot singen te vermijden, legde de regeeringsgede- legeerde voor openbare orde en veiligheid in Catalonië zich bij het separatistische karaktei der betoogingen neer. De menigte trok daarop naar het Cataiaansche regeeringsgebouw. waar een vertegenwoordiger van den gouverneur-ge neraal mededeelde dat de centrale regeering te Madrid reeds de eerste stappen voor de verleening van amnestie had gedaan, en dat de vryiating der gevangenen binnenkort kon worden verwacht. Het aantal betoogers wordt op 30.000 geschat. In vele gevallen hebben de civiele gouver neurs het initiatiei genomen de politieke ge vangenen in vryheid te stellen, zonder de be slissing van de regeering dienaangaande af te wachten. Men schat, dat 1500 personen reeds van dezen maatregel hebben geprofiteerd. Puig Pujades, republikeinsch lid van de Ca talaansche generaliteit, die in de October-revo- iutie tot levenslange gevangenisstral werd ver oordeeld, is te Figueras aangekomen. Ter gelegenheid van den 20sten verlaardae van den slag by Verdun, heeft de gemeenteraad van Verdun maarschalk Pétain een telegrarr gezonden, waarin de dankbaarheid wordt geuit Iegens het Fransche leger en zyn leiders die Verdun redden voor het Duitsche offensief. m f Het zout is in Afrika een waardevol gebruiksartikel. Aan de kust van den Atlantischen Oceaan treft men vele zoutwinningen aan ADDIS ABEBA, 21 Febr. (Reu ter). Naar vernomen wordt heeft Ras Moeloeguetta zijn linies in de provincies Enderta eenigszins terug getrokken, teneinde hooger in het gebergte betere verdedigingsstellin gen te kunnen betrekken, daar de Italiaansche aanvallen voortduren. Ondanks het feit echter, dat andere stellin gen betrokken zyn, aldus wordt met nadruk naar voren gebracht, heeft men de belegering van Makalle niet opgegeven. De Italianen heb., ben nieuwe pogingen gedaan om de bezetting van Makalle door middel van vliegtuigen van levensmiddelen en munitie te voorzien. Een uitval der Italianen in de richting van den weg naar Abaro is afgeslagen. Van het Somalifront meldt het hoofdkwar tier van generaal Nasiboe nieuwe terreinwin sten der Abessiniërs in de richting van Wa- randab en Coron. In het gebied van Ogaden worden de strydoperaties door de thans aan vangende ondraaglijke hitte, die tot April nog blijft stygen, bemoeilykt voor de gemo:oriseer- de troepen. Een Abessinische vlieger, die uit het hoofdkwartier van Nasiboe in Addis Abeba is aangekomen, heeft verteld, dat tengevolge van de hitte reeds na een vlucht van 5 minu ten het koelwater en de olietemperaturen van 100 graden hadden bereikt. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de Italiaansche opmarsch, waarvan in het legerbericht van gisteren sprake was, nog beneden de werkelykheid bleef en dat de Italiaansche troepen nog veel verder tot Amba Alagi zyn genaderd, waar bin nenkort belangryke gebeurtenissen verwacht kunnen worden. De Belgische militaire raadsman van den Negus, kolonel Reul. die momenteel in B2lg;e vertoeft, voor een kleine operatie, verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Indépen dance", die hem vroeg, of de Italianen vanuit het Noorden Addis Abeba konden bereiken: „Indien de 200.000 man van Badoglio zonder tegenstand konden oprukken, en zon der in hun verbindingen te worden gehin derd, dan nog zouden zy van honger om komen. De weg is zoo dat indien deze niet wordt gemoderniseerd de ravitailleering van een grootere eenheid onmogelijk' is." De kolonel verklaarde verder dat de haat te gen de vreemdelingen steeds groeiende is en noemde als voorbeeld de vijandigheid, welke de pers-attaché Gog toont jegens de journal sten De groote verliezen van de Abessiniërs schryft hy toe aan de gewoonte van de Abessiniërs 200 meter vcor de vijandelijke linie de geweren neer te gooien en met de blanke wapens op den vyand af te stormen, alsmede aan de weigering BOMBAY. 21 Febr. (Reuter). De onlangs door Hitier te München gehouden rede, waar in hy op de superioriteit der blanke rasser wees, zal waarschynlyk een boycot van Duit sche goederen, onder andere van medicinale producten, door de Indische doktoren, tenge volge hebben. De medische vereeniging te Bombay heeft een resolutie aangenomen, waar- In verklaard wordt, dat deze boycot een repre saille-maarregel is naar aanleidins van de bewuste redevoering. van de hoofden om hun privilege op muildie ren te stryden te laten varen. Rsul verklaarde tenslotte, dat indien de Negus in den slag by Makalla een garde in het vuur kon brengen, dit te danken is aan de Belgische officieren, die in enkele maanden een garde wisten te drillen. Het rapport van Ras Moeloeguetta is In Abes sinische kringen met voldoening ontvangen. Men was hier verontrust door de cyfers. wel ke de Italianen publiceerden en het stilzwygen van Ras Moeloeguetta. Naar vernomen wordt, is Ras Kassa in con tact getreden met Ras Moeloeguetta, hetgeen bewyst, dat de bewering van de Italiaansche legerleiding, dat de troepen van Ras Moelre- guetta zyn afgesneden van de hoofdmacht onjuist is. De laatste dagen hebben de Italianen Korem en Magalo herhaaldelyk gebombardeerd. Honderden brandbommen werden geworpen, waardoor te Korem drie personen werden ge dood en ernstige schade werd toegebracht aan den veestapel. TOKIO, 21 Febr. (DJ4JB.). In geheel Japan is de verkiezingsdag rustig verloopen. De tot dusverre bekende eerste uitslagen toonen reeds, dat zich een belangryke ver schuiving in de verhouding der krachten tusschen de partyen heeft voorgedaan. Tot dusverre zijn 161 van de 466 afgevaardigden gekozen. Volgens dit partieele resultaat wint de ar beidersparty. de Sjakei Taisjoeto, reeds nu 12 zetels. In den ouden rijksdag had de party slechts 5 zetels. De tot dusverre leidende op positieparty de Seijoekai, welker motie van wantrouwen geleid heeft tot ontbinding van het parlement, heeft belangryke verliezen ge leden in den stryd tegen de regeeringsparty Minseito en tegen de Kokoemin Domei en de nieuwe Sjowakei. Ook al is nog niet te voorzien hoe het eind resultaat er nauwkeurig uit zal zien. verwacht men toch reeds, dat het kabinet Okada 'n over winning zal behalen op de Seyoekai. Het is nauwelyks aan te nemen dat de verkiezings uitslag de politiek in haar geheel zal beïnvloe den. aangezien de oeslissing over de richtiynen voor de leiding der staatspolitiek in handen is van de raadgevers van de kroon en van de hooge militaire kringen. BERN, 21 Febr. (D.N.B.) De 2?witser- sche Bondsraad heeft vandaag zyn gewone Vrijdag-zitting gehouden, om o.a. de giste ren ontvangen protestnota van de Duitsche regeering te bespreken. Aan de pers is het volgende officieele com muniqué verstrekt: ,De leider van het politieke departement bondsraad Motta, deed mededeeling van het ontvangen en den inhoud van de Duitsche pro testnota, welke zich richt tegen de besluiten van den Bondsraad inzake de nationaal-socialisti- sche organisaties in Zwitserland. Aan de kennisgeving van deze tameiyk om- vangryke nota werd een voorloopige gedachten wisseling vastgeknoopt doch de Bondsraad za: leze aangelegenheid pas over eenige dagen be handelen. en wel nadai het door het politiek' departement, in overleg met het departemem van justitie en politie, op te stellen ontwerp entwoord In het bezit van den Bondsraad za zyn. Daar op de eerstvolgende zitting van den 3tndsraad „e chef van het departement var justitie en politie, bondsraad Baumann. niei aanwezig zal zyn. kan de verdere behandeling van deze aangelegenheid pas over acht dagen geschiede»- De belegering van Makalle door de Abessiniërs zou nog niet zyn opgegeven. Generaal Estigarribia onderwerpt zich aan het Paraguaansch regiem-Franco. De Zwitscrsche bondsraad stelde de behandeling van de Duitsche protestnota met een week uit. Azana heeft den Spaanschen president een wetsvoorstel voorgelegd tot bevryding van poli tieke gevangenen, hetwelk door de Cortes is goedgekeurd. Voortgezette beschouwingen in de Tweede Kamer over het Indische beleid. Van Nederlandsche zijde is geen toestemming verleend om op de Leipziger Misse gekochte Duitsche artikelen voor 50 pet. met Sperrmar- ken te voldoen. De landsmiddelen van Ned.-Indië brachten over 1935 f 8.3 millloen minder op dan het voorafgaande jaar. Conflict by de schoenfabriek te Veldhoven op gelost. Heropening van het spoorwegmuseum te Utrecht. Benoemingen in het bisdom Roermond. Dat is een kemig woord hetwelk toch nog iets anders, iets beters, iets meer uitdrukt o.i. dan het bedaagder „vreugde", het vulgairder „pleizier" of het rumoeriger „pret." Jolijt geeft een klank van alle drie te zamen: van uitbundigheid, beschaafdheid, spon taneïteit en bezonnenheid tevens Feestvieren is 'n Roomsche deuga zei Alberdingk Thijm en in deze avonden voor den grooten vastentijd herinne ren we ons die woorden gaarne als een verantwoording onzer feesten en als een vingerwijzing. Want ze verant woorden onze vastelavondfestivitei- ten maar ze geven tevens er het ver maan bij dat ze doordrongen moeten zijn van den katholieken geest. Late er jolijt zijn! Op gepaste wijze! SUEZ, 21 Febr. (D.NB.) Er is reeds her haaldelyk sprake geweest van plannen over een kanaal ten Oosten van het Sinal-schier- eiland van de Roode Zee naar de Middel- lanasche Zee. Doel hiervan zou zyn de strategische monopo liepositie van het Suezkanaal in het belang van de Britsche oefensie op te heffen. Het schynt in ieder geval een feit te zyn, dat op het oogenblik Engelsche geologen en ingenieurs-landmeters tezamen met deskundi gen van de Hebreeuwsche universiteit van Jeru zalem de geologische omstandigheden voor den aanleg van dit kanaal bestudeeren. Het kanaal zou moeten loopen van Ar.aba aan de Roode Zee naar Gaza in Palestina. Voor zoover tot dusverre bekend is geworden, richt men de voornaamste belangstelling op de noodzakelijke sluiswerken die de terreinimstan- digheden in het gedeelte onder den zeespiegel liggende En-Ghor-dal noodig maken en op de eveneens niet geringe moeilykheden aan de kust by Gaza. Tegelykertijd worden in het gebied aan de Noordzyde van de ontworpen kanaalbeddir.g weer boringen naar petroleum uitgevoerd, welke oy een verwerkeiyking van het kanaal misschien van strategische beteekenis zouden kunnen worden. De melaatschen. die, zooals gemeld, uit de leprozerie te Tisjilesti in Roemenië waren ont snapt en de bevolking terroriseerden, zyn naar de leprozerie teruggekeerd, nadat de autoritei ten hun een betere behandeling hadden beloofd. Stand op Zaterdag X uur v.m. 75» Vorige stand 757.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1