j Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws Waar de filmband rolt SARRAUTSTELT VER TROUWENSKWESTIE Henriot geslagen aUiuiiiiHuiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiuiiuiuiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuuimiiiiiiinniiiiiiiiuiiniininiiiiiiniii? ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 Uitslaande brand Tabakslucht in de Pieterstraat DE POLITIE WAS OP HAAR QUI VIVE In het Frans Halstheater Rumoerige avondvoorstellingen HOOG BEZOEK TE NOORD- WIJKERHOUT Mgr. Huibers bij pastoor Westerwoudt Speeltuinvereeniging „Indische Buurt" VOOR DEN POLITIERECHTER Een schlager-potpourri HAARLEMMERMEER (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Reeds vier maanden regen in Portugal Het land is één groot moeras Overstroomingen te Sevilla Ernstig mijnongeluk in Polen Vijf mijnwerkers omgekomen Zwart als de Nacht! EEN BOEK VAN DEN HEER G. OVERSTEGEN Tegen Sovjet-Rusland REMBRANDT-THEATER De wereldreis van Hr. Ms. K XVIII LUXOR-THEATER Die ondeugende Marietta FRANS HALSTHEATER V oorprogramma PALACE-BIOSKOOP Een Hemel op Aarde feanette MacDonald in een scène uit de film ,fie ondeugende MarietU.' Luxor Theater Heden begrafenis der brand-slachtoffers Omstreeks twaalf uur vertrekt de stoet, zoowel naar Vredenhof als de Oosterbegraafplaats DE REISBELASTING Nieuw ontwerp in de maak De oorlog in Oost-Afrika Het 132ste leg er bericht Heffing op boter (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Regeering met 381 tegen 131 stemmen in de meerderheid In de wandelgangen van de Fransche Kamer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuiira Gisteravond is zooals de geijkte term in dergelijke gevallen pleegt te luiden in een fabriek aan de Pieterstraat een hoeveelheid tabak ontijdig in rook en vlammen opgegaan. Om ongeveer negen uur zagen omwonenden verdachte verschijnselen op de zolderverdieping van de sigarenfabriek in het perceel Pieter- scraat 11. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse, forceerde de voordeur, die degelijk was afgesloten en kwam tot de ontdekking, dat de zolderverdieping van het fabriekje, dat als tabaksdrogerij was ingericht, in volle laaie stond. Onmiddellijk werd water gegeven, zoo dat de brond zich aanvankelijk tot den droog zolder scheen te beperken. De bovenverdieping kreeg slechts weinig brandschade. Plotseling constateerde men echter, dat ook de goederen in de vertrekken gelykvloersch hadden vlam gevat. Aanvankelijk stond de brandweer voor een raadsel, daar de tusschen- liggende verdieping nauwelijks door het vuur was aangetast. Maar spoedig kwam men echter tot de ontdekking, dat eenige brandende voor werpen van den zolder door 'n luchtkoker hun weg naar beneden hadden gevonden en zoo het onheil hadden voortgeplant. Ondanks deze complicaties was men het vuur spoedig meester. De voorraden op den zolder zijn alle vernietigd. Wat niet verbrand de, werd door waterschade onbruikbaar ge maakt. De oorzaak moet waarschijnlijk worden ge zocht in een gebrek aan de schoorsteenpijp. Men heeft kunnen eonstateeren dat den kachel op den droogzolder geen schuld treft. In het perceel was vroeger de sigarenfabriek van den heer Voet gevestigd, die het gebouw den laatsten tijd echter als zoodanig verpacht te aan den heer M. Verzekering dekt de schade Gezien de vele dreigbrieven, welke de direc tie van het Frans Hals theater te Haarlem had ontvangen in verband met de opvoering van „Heldenkermis" en gezien ook het wat vreemde en met onzen volksaard strijdige spektakel, dat bij opvoeringen van deze film in andere steden door de leden van een zekere fascistische party is ontstaan, had de Haarlemsche politie uitge breide voorzorgen genomen tydens de eerste opvoeringen van de film in het Frans Hals theater. De hoofdinspecteurs Woud, chef van de justitieele afdeeling, en Drayer, chef van de gemeentelijke politieafdeeling, waren Vrydag in het theater aanwezig, terwyi in de zaal op diverse punten rechercheurs in burger en voor de bioscoop eenige politieagenten de wacht hiel den. Tot incidenten is het Vrydagmiddag niet gekomen. Onder de avondvoorstellingen bleef de rust vere. Evenals des middags waren by den in gang van het theater eenige politiemannen ge posteerd, terwyi in de zaal zelf de Commissaris van Politie persooniyk aanwezig was. Op het Frans Halsplein stonden vele belangstellenden te wachten op de komende gebeurtenissen. Deze lieten inderdaad niet op zich wach ten. Reeds by het begin van de eerste voor stelling werd uit de vestibule een individu ver- wyderd, die biykbaar met booze bedoelin gen de zaal wilde binnengaan. Tydens de ver tooning van de hoofdfilm werd het echter pas min of meer rumoerig. Bleef het eerst by een nerveuze dame, die na het uiten van enkele onverstaanbare kreten de bioscoop werd uit geleid, later nam de ontstemming by een deel van het publiek dermate toe, dat tot tweemaal toe het licht in de zaal moest worden aange draaid. Een keer werd de filmvoorstelling zelfs eenigen tijd onderbroken. Ongeveer een twin tigtal personen werden tijdens de eerste voor stelling door de politie uit de zaal verwijderd en in enkele auto's naar het bureau van politie overgebracht. wy hopen en vertrouwen dan ook, dat een grondige kennismaking met dit geschrift menig onbevangen lezer tot waarschuwing zal strekken en hem tot de overtuiging zal brengen, hoe noodzakelijk het is van deze en dergehjke lec tuur ernstig nota te nemen, alvorens zich te laten verstrikken door de, op zyn zachtst ge zegd, zeer bedenkelijke theorieën en praktijken van het Bolsjewisme. Ten slotte deelen wij nog mede, dat aan de uitgave dezer brochure geenerlei financieel voordeel voor schrijver of uitgever verbonden is. Aan de „Inleiding" ontleenen wy het vol gende: Het ligt niet in mijn bedoeling om by de tegen standers van het Bolsjewisme in het geviy te komen, nóch den toorn op te wekken van hen. die meenen, dat het Bolsjewisme den eenigen uitweg biedt, om de menschheid te verlossen van de stof lelijke en geestelijke armoede. Moge dit geschrift, dat op volledigheid geen enkele aanspraak wil maken, velen mijner ex- partijgenooten onder het oog komen, en door hen worden verwerkt, los van elke beïnvloeding van bolsjewistische leiding en pers! Ik zal hun evenals een ieder ander, meer dan. dankbaar blijven voor schriftelijke op- of aan merkingen in gunstigen of ongunstigen zin. Schelden is zwakheid en toont het volslagen gebrek aan waarheidszin. Eieze bolsjewistische taktiek geuit in woord en geschrift na myn be danken voor het lidmaatschap van de bolsjewis tische internationale, heeft mij er dan ook niet van kunnen weerhouden te schrijven, wat ik in het belang van mijn medemenschen noodzake lijk acht. Voor bedreigingen zooals: ,Ze moeten je kapotslaan Als wij de macht hebben, gaan arbeidersvyanden, Musser.tknech.ten, contra- revolutionnairen zooals jy zonder pardon voor den muur", en voor wat neg volgt uit het bolsje wistische woordenboek en leugenarsenaal, zal ik nimmer terugdeinzen. Wie kaatst meet den bal verwachten, en ik zal er zorg voor dragen, dat hy steeds weer, van de modder ontdaan, terug komt daar, waar hy vandaan is gekomen. Het eerste dreigement kan de waarheid niet vernietigen en het tweede zou ik rustig opwach ten, indien geen ontloopen mogeluk ware. Een korte dood is altijd nog mooier dan een lang leven in geestelijke en stoffelijke slaverny. wy geven deze aanhalingen om de verande ring te laten zien, die zich in den geest van den heer Oversteegen heeft voltrokken. Over het boek zelf, oordeele de lezer zelf. De heer Overstegen heeft, zooals bekend, eenige maanden in Rusland doorgebracht. Donderdagmiddag heeft de bisschop van Haar lem, Z. H. Exc. Mgr. Huibers, vergezeld van zyn secretaris en eenige leden van het Kapittel, een bezoek gebracht aan den Hoogeerw. heer pastoor L. Westerwoudt te Noordwijkerhout. Nadat de bisschop eenigen tyd in de pastorie had vertoefd, bezocht hy het kerkgebouw. De schoolkinderen van de parochiale school ,De Voorzienigheid", die onder leiding van de eerw. zusters en onderwijzeressen aanwezig wa ren, zongen Z. H. Exc. een welkomstlied toe, waarna de bisschop de kinderen en de aanwezige geloovigen toesprak. Ook werd een bezoek ge bracht aan pastoor Quant, die aan het ziekbed gekluisterd ligt. Vele parochianen gaven door het uitsteken van de vlag met pauselijken wimpel hun blyd- schap te kennen over dit hooge bezoek. naam te geven van: Speeltuinvereniging Weltevreden, Indische Buurt". Het dagelijksch bestuur werd officieel gekozen en samengesteld uit de heeren: H. J. J. Wehnes, Padangstraat 16, voorzitter; P. A. ter Maat, Bantamstraat 90. secretaris; C. A. Steenken, Djambistraat 6, penningmeester. Overige leden van het bestuui zyn: mevr. van As, mevr. Bakker, mevr. Brands, mevr. van Duijn en de heeren Embrechts en Scheepers. Verder werd besloten tot aansluiting by de Haarlemsche Speeltuin Federatie. Voor het be stuur der Federatie werden gekozen mevr. van As en de heer Wehnes. Statuten en reglemen ten werden behandeld en behoudens enkele wij zigingen goedgekeurd. Woensdag vergaderde de op 5 Februari j.l. Opgerichte speeltuinvereen. „Indische Buurt" .opnieuw met haar leden in het schoolgebouw Weltevredenplein. De vergadering besloot, de vereeniging den Voor den Haarlemschen Politierechter wer den twee overtredingen van de Auteurswet be handeld, gepleegd te Zaandam in de maand Augustus van het vorig jaar. De eerste verdachte, een bandleider, was niet verschenen. Desondanks stond hy terecht, om dat hy op 28 Augustus in een Zaandamsch café het ontroerende lied van den componist Theunissen ten gehoore had doen brengen: „Lot is verzot op een ysco-man". Niet lettend op het merkbare enthousiasme dat deze mededeeling op de publieke tribune teweeg bracht, vertelde mr. C. A. Wiessing, de directeur van de BUMA, die als getuige was verschenen, dat in dergelijke gevallen alleen de caféhouders een contract kunnen afsluiten en niet de musici. Dit is internationaal zoo gere geld, omdat het technisch onmogeiyk is, dat de musici zelf zich steeds met de BUMA in verbinding stellen. Het bedrag, dat de caféhou ders moeten betalen, is slechts klein. De caféhouder, die vervolgens als getuigt gehoord werd, vertelde, dat de musici op zijn vraag, of het met de BUMA al in orde was, ge antwoord hadden, dat zy daar zelf voor zorg den. De heer Wiessing vond dit min of meer onbegrypeiyk, daar de musici zeer goed weten, dat zy dit niet kunnen. Hij was van meening, dat dit verhaaltje maar een uitvlucht van den getuige was. De Officier van Justitie was milder in zijn oordeel. Hy begreep zeer goed, dat het voor 'n bandleider moeiiyk zou zijn steeds de noodige 'vergunning te vragen en dat de getroffen rege ling de beste oplossing was, maar van den an deren kant was hij ervan overtuigd, dat de caféhouder een waarheidlievend man was, die inderdaad gemeend had, dat de zaak in orde was. Tegen den bandleider eischte hij een geld boete van f 15.te vervangen door vyftien dagen hechtenis. De Politierechter maakte er f 12.of 8 da gen van. Een andere caféhouder uit Zaandam had op 27 Augustus 1935 op een mechanisch orgel het lied van Erwin: „Geen geld en toch geen zor gen" ten gehoore laten brengen. Hij toonde den Politierechter het boek, waarin deze schoone compositie was uitgepunt en uitgestreept. Hij meende, dat het auteurszegel, dat in het boek was aangebracht, een officieel zegel van de BUMA was. E>e Politierechter maakte echter uit, dat hij zich hierin vergiste. Getuige voerde aan, dat hy niet goed was ingelicht. Het was noodig, dat de BUMA met alle caféhouders eens een vergadering belegde om hun te vertellen, wat zy mochten doen en wat zy moesten laten. E>e Politierechter zeide, dat dit verweer hem niet imponeerde. Verd. had moeten zorgen, dat hy met de bepalingen van de BUMA op de hoogte was. Dat verd. tegenover den afdeelings- chef van de BUMA, die het geval onderzocht had, een zeer brutale houding had aangeno men, vond de Politierechter een bezwarende omstandigheid. De Officier onthulde nog, dat hy den burge meester van Zaandam verzocht had, aan café houders geen muziekvergunning te verleenen, voordat bleek, dat zy de verplichtingen jegens de BUMA waren nagekomen. De burgemees ter had aan dit verzoek geen gevolg gegeven. De Officier eischte tegen den zorgeloozen caféhouder f 25.boete of 15 dagen. Ondanks de verzuchtingen van verd., dat dit erg veel was, veroordeelde de Politierechter hem tot een geldboete van f 20.— subs. 15 dagen hechtenis De Ryksvoorjaarshengsten Onder begun stiging van prachtig weder hadden Donderdag vanwege de Provinciale Regelingscommissie op de in uitstekende conditie verkeerende keu- ringsbanen van het gemeentelijk concourster rein te Hoofddorp, de Rijksvoorjaarshengsten- en Premiekeuringen plaats. De uitslag is als volgt: Type Tuigpaard. Goedgekeurd werden voor Stambo:k en Rijk: Prins van Gebr. Bruynis en D. van Wieringen te Nisuwvennep en Ab- benes; Geoffrey van Vereeniging „Ons Belang" te Haarlemmermeer: Gill van Arie Buurman te Heemstede; Peterhead van M.W. van der Schans te Bovenkerk; alleen voor Stamboek: Meerman van Gebr. Bruijnis en D. van Wie- ringen; Ritmeester van M. van Wieringen te Anna Paulowna. Type Trekpaard, (oudere hengsten). Goed gekeurd werden voor Stamboek en Rijk: Mars van Hoek van C. A. de With te Hoofddorp', Carlo van C. Geerlings te Anna Paulowna (voor de jaien 1936 tot en met 1940); Odin van Dierkensteen van J. C. Witte te Texel (1936 t.m. 1940); Herseur II te Ccgnebeau van de vereeniging Hoofddorp (voor de jaren 1933 t.m. 1937); alleen voor het Ryk: Lion van M. W. van der Schans. Afwykende rassen (Harddravers). Deze heng sten zyn alleen door de Rükscommissie ge keurd en kwamen dus niet in aanmerking voor de Premiekeuring. Goedgekeurd weiden: Guij Bingen van M. H. Lieftinck te Halfweg; Our Uhlan B. van J. A. Mooij te Wieringerwaard; The Gleaner van P. J. van der Wansen te Den Haag; Aeschylos van J. van Doorn Sr. te Bus- sum; Determination van J. de Vlieger te Nieuwvennep; Madrigal van S. Breeuwsma te Stompstoren; Siem Claudy van R. van Leeu wen te Oegstgeest; Quitewell St. Lancier van G. van der Oord te Ryk; Quick G. van C. de Vink te Katwyk a. d. Rijn. Penny's. Goedgekeurd werden: Epira of Earsthall van J. Roozenboom te Nieuwer-Am- stel; Cello van deze; N. N. van M. W. van der Schans. Premiekeuringen. Tuigpaarden: Premie van f75.Rheinsohn van „Ons Belang"; Kroon prins van dez. (premie f 60.Prèmie f 40. Meerman van Gebr. Bruijnis en D. van Wie ringen; f25.Peterhead van M. W. v. d. Schans. Trekpaarden: f30.Martin van Lunters- hoek van de vereen. Hoofddorp; Elegant van Willy van Vereen. Holl. Noorderkwartier; Her seur II de Cognebeau van de vereen. Hoofddorp; Marquis van de vereen. Hoofddorp; George van A. Kranenburg te Abbenes; f 20.Odin van Dierkensteen van J. C. Witte te Texel; Hype rion van J. de Graaf te Hoofddorp; Carlo van C. Geerlings te Anna Paulowna. Door het Stamboek van het Nederl. Trekpaard was f 100.ter beschikking gesteld voor de hoogst geplaatste hengsten. Toegekend werd: f 25.aan Elegant van Willy van de vereen. Holl. Noorderkwartier; Martin van Linters- hcek van de vereen. Hoofddorp; f 20.Her seur II de Cognebeau van de vereen. Hoofd dorp; flO.Odin van Dierkensteen van J. C. Witte te Texel; George van A. Kranenburg te Abbenes en Markies van de vereen. Hoofddorp. Burgerlijke Stand; Geboren: Agatha, d. v. C. van Beek en C. M. Vastenhout; Meche- lina Johanna, d. v. W. Pruissen en J. Kieboom; Trijntje, d. v. J. C. Leyding en L. Luimee. Ondertrouwd: Arie Albertus van den Broek, 27 jaar en Gerritje van 't Riet, 26 jaar; James Samuel Richard Perrin, 39 jaar en Maria Schol- te, 25 jaar. Getrouwd: Johannes Petrus Witteman, 30 jaar en Maria Hendrika Johanna Schrama, 28 jaar; Maarten Hobo, 22 jaar en Janna Isabella Staal, 21 jaar; Franciscus Tbeodorus de Haas, 29 jaar en Margaretha Johanna Marcus, 27 jaar; Denys Marbus, 48 jaar en Trijntje van Leeuwen, 47 jaar; Dirk de Rooij, 27 jaar en Jenneke de Groot, 28 jaar. Overleden: Albert Mulder, 87 jaar wedr. van J. Vlaskamp Berends; Willem van Neuren, 70 jaar, geh. m. M. Hardendood. LISSABON, 21 Febr. (A. N. P.) In Portugal regent het reeds vier maanden onophoudeiyk. De ontzaggeiyke n:erkomende watermassa's hebben het landschap in één groot moerasveld veranderd. Bewerking van den grond is onmo gelijk. Duizenden landarbeiders zijn dienten gevolge werkloos geworden. By Villa Franca, ten Noorden van Lissabon, heeft de Tejo den dijk vernield. 150 K.M.2 vruchtbare weidegrond kwamen onder water te staan. Het vee kon slechts met de grootste moei te in booten gered worden. Het gebied is volko men van de buitenwereld afgesneden. Eenige bewoners moesten zich in veiligheid brengen door in boomen te klimmen. Sedert 27 jaar is een zoo groote overstrooming niet voorgeko men. Op vele plaatsen zyn de spooriynen ver broken. MADRID, 21 Febr. (A. N. P.) De overstroo mingen in de provincie Sevilla hebben een sinds lang niet voorgekomen omvang aangeno men. Tot dusverre zyn ruim 2000 gezinnen, die dakloos waren geworden, in noodwoningen on dergebracht. Vooral ernstig getroffen is de streek rondom Triana. WARSCHAU, 21 Febr. (Reuter) In de steen- koolmyn Dombrowa naby Sosnowitz heeft zich in een ondergrondsche gaandery een instorting voorgedaan. Vyf mijnwerkers werden gedood. Twee hunner konden spoedig bevryd worden, doch dit mocht voor een der bevryden niet meer baten. Hy was reeds om het leven gekomen. De tweede bevryde had levensgevaarlyke verwon dingen bekomen, en overleed spoedig daarop. In den loop van den middag zyn de lyken der drie overige bedolvenen geborgen. Kort voor de instorting waren tydens boor- werkzaamheden plotseling gassen te voorschyn gekomen. Het uitstroomend gas werd in den loop van den middag zoo hevig, dat het geheele bedryf stop gezet moest worden. geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? 'f Is poging tot zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemèèl niet te spreken!) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan schaffing van een veilig achter licht! iiiiiiiiii wy ontvingen ter recensie een geschrift van het oud-communistisch lid van den Haarlem schen gemeenteraad, den heer G. Overstegen, getiteld: „Ik wend myn schreden van Rusland van heden". Het is een uitgave van „Geloof en Vryheid". In een „Woord vooraf" schrijft F. J. Krop het volgende: De schryver is mij persooniyk bekend. De verschillende uitgaven van „Geloof en Vrijheid" brachten ons met elkander in aan raking. en ik meen thans te kunnen verklaren, dat ik den „gewezen communist" volkomen ver trouw en hem gaarne de broederhand reik. De toekomst heb ik een heer Oversteegen waarlijk niet te rooskleurig voorgesteld. Zijn vroegere geestverwanten zullen alle middelen aanwenden om de kracht van zyn getuigenis te breken. En de Christenen zullen zich afvragen: „Kunnen wy op dezen onverwachten medestan der wei geheel aan?"; wantrouwen, dat zeker eenigszins te verklaren is door vroeger opge dane ervaringen. Maar de oprechtheid van bedoelen en streven van den schrijver zal ongetwyfeld op den duur blyken; reeds nu weet ik, dat in verschillende kringen dankgebeden worden opgezonden tot God voor hem, die zulk een moeilijken weg doormaakte, en wien van harte kracht in den stryd, die thans aanvangt, zy toegewenscht. De heeren J. H. van Leijden en J. Kal, resp. rustend hoofd van een Byz. U.L.O.-school en leeraar bij het Gemeentelijk M.O., beiden te Haarlem, schryven het volgende „L.S.". Wy voldoen bij dezen gaarne aan het verzoek van den schryver dezer brocrure om zyn geschrift met een enkel woord bij het lezend publiek te introduceeren. wy achten de daarin besproken feiten en toestanden van te groot belang en den persoon van den heer Oversteegen zoowel als zyn gegronde critiek op de handelingen van de Russische Sowjet-regeering te merkwaardig dan dat wy ook onzerzyds niet zouden willen meewerken om de kennisneming daaïvan voor zoover onze introductie daartoe kan by- dragen in ruimen kring te bevorderen. Voor de betrouwbaarheid zyner beschouwingen pleit oi. ten zeerste de overweging, dat de schryver zich uitsluitend bepaald heeft by die feiten en toestanden, waarover hij op grond van eigen ervaring vermocht te oordeelen. Dat de wereldreis van de K XVIII geprolon geerd werd is wel een bewys dat zy by het publiek is ingeslagen. Wie gedacht had, dat er geen belangstelling voor zou zyn, en dat men niet graag dat soort films ziet, heeft on- geiyk gekregen. Dagelyks verdringt men zich nog voor de kassa's om dit werk te bewonde ren, dat op aangename en prettige wijze een overzicht geeft van een reis, die de geheele wereld met belangstelling heeft gevolgd. Wij twyfelen dan ook niet, of in de komende week ral duidelyk worden, dat de directie goed ge zien heeft, door de velen, die verhinderd waren, alsnog in de gelegenheid te stellen deze film van durf en wilskracht, welke bovendien zeer onderhoudend is, te gaan bekyken. In het journaal van Polygoon heeft men o.a. opgenomen de extra-voorstelling, welke door de directie voor officieren en manschappen van het Haarlemsche garnizoen was georganiseerd. Zooals gebruikeiyk werd trouwens 't geheele voorprogramma vernieuwd en zoo krygt men verder de journaals van Fox, waarin de Olym pische kampioenschappen van de ysspelen en het schaatsenryden zijn opgenomen. Verder een teekenfilm, gebaseerd op goeddee's Amerikaan- sche reclame-affiches doch voor liefhebbers van deze geestige kleurenfilms alleszins de moeite van het aanschouwen waard. Inderdaad, deze Marietta is ondeugend, om dat ze een paar dagen voor ze in het huwelyks- bootje zal stappen de „beenen" neemt en haar oom, den Prins van Weet-ik-Veel met den voor haar uitgekozen Spanjaard Don Carlos Enzoo- voorts smadelyk laat zitten. Ze heeft geiyk dat ze alléén wil trouwen met den man harer droomen en daarom is haar ondeugendheid in iekeren zin niet zonder deugden. Met een schip waarop de z.g. „Casquette-meisjes" naar de Fransche kolonisten gebracht worden, ontkomt ze aan den ongelukkigen echt en als de boot, beladen met de charmante en kostbare vracht, door zeeroovers wordt overvallen (het verhaal speelt tydens het régime van Louis XV) is het kapitein Crooks (of anders, wat doet zyn naam er toe?) die haar redt en sindsdien tracht te veroveren. Prins Weet-ik-Veel is echter niet malsch en hij looft een groote belooning uit voor den vinder van zyn ondeugende nicht. Haar verblyf wordt ontdekt, dan grof geschut, tranen, wanhoop, list, maar vooral veel liefde. Don Carlos wordt na zyn aankomst by de kolo nisten uitgeschakeld, omdat hy permanent zee ziek biyft en het happy end, één-en-al zang, verkondigt den triomf van de eenig ware liefde. Een gezellig verhaaltje, een alleraardigst sprookje, een kleurryke opzet. Wat zou dit alles echter zijn als Jeanette Mac Donald niet Mariëttta was en als de versch- ontdekte wonder-bariton Nelson Eddy niet den kapitein uitbeeldde. De stem van Jeanette, sinds Liefdesparade voor altijd in onze ooren gehuisvest, is ook in dit ondeugende geval weer subliem. Prettige, bekende liedjes worden er gezongen en de duet ten met Nelson Eddy zyn, mede door het goede geluids-procédé, zeer goed geslaagd. Wat zoo wonderlyk is in deze liefdesgeschie denis? Er wordt maar tweemaal in gekust! Ongeloofelijk, maar we hebben het met eigen oogen mogen aanschouwen. Deze gezellige film kan iedereen gaan zien en wie van mooi zingen houdt, moet deze, door W. S. van Dyke uitste kend geregisseerde film, niet overslaan. Al was het alleen maar om de love-song, die wy in de radio zoo dikwyls door Richard Crooks hooren zingen Het voorprogramma in 't Luxor Theater biedt naast het buitenlandsch nieuws een uitstekende gekleurde teekenfilm. Talryke figuren uit be kende boeken worden hierin door den duivel uit Dante's Inferno tot leven geroepen. Alleen dit prachtige werkje is een gang naar Luxor waard. In den Carnavalstyd behoort een vrootyke film op het programma te staan en daarom is het goed gezien van de directie van 't Frans Halstheater om „He'.dankermis" aan de be zoeksters en bezoekers voor te zetten. Over deze Carnavalsgrap op Breugheliaansche sehi'derijen schreven wy reeds in ons blad van gisteravond. zoodat wy ons thans kunnen bepalen tot het voorprogramma, dat door de lengte van de hoofdfilm wel zeer kort, maar ook voortreffe- lyk is. De teekenfilm van Poppey, the sailorman, slaat ditmaal alle records van geestigheid en kluchtigheid, welke deze soort films kenmerken. De journaals geven 'n wereldomvattend beeld van hetgeen zich aan sensationeels cp sport gebied (Olympisch Spelen), politiek gebied (het proces der koningsmoordenaars in Frankryk), op charitatief gebied (hulpverleening aan een in het ys ingesleten dorp,) enz. gebeurd is. Een programma dat volwassenen kan aan bevolen worden. Hermann Thimig, Adèle Sandrock, Heinz Rühmann en pans Moser treden in deze, van zotte verwikkelingen aan elkaar hangende film op en dat zal waarschijnlyk al wel genoeg zyn om Palace deze week volle zalen te bezorgen. Films als deze toch, echte amusementsfilms, staan of vallen met de wyze waarop ze ver tolkt worden en meer dan by andere soort films zeggen hier dus de namen der voor naamste optredenden alles. Om den inhoud van deze film na te vertel len, zóó, dat het den lezer ook maar eenigs zins begrypelyk zou worden, is minstens een kolom noodig, zóó vol zit ze met verwikkelin gen en het spreekt vanzelf, dat die telkens aanleiding geven tot de allerdwaaste situaties. De eigenaar van het buitengoed wordt voor den rentmeester aangezien, een componist voor den eigenaar. In de oogen van anderen is de componist weer de rentmeester en diens vrouw de vrouw van den eigenaar en al zouden een paar woorden het heele zaakje kunnen recht zetten, die paar woorden worden niet gespro ken, omdat dan natuurlyk de heele film niet zou bestaan. Enfin, hoe dwaas de situaties soms ook zyn, men kan er kostelijk om lachen en dat is in deze tyden iets wat meh niet te gering moet aanslaan. In het voorprogramma krygen we in het journaal het slot van de Olympische winter spelen twee-persoons bob, yshockey en kunstryden van Dirk Schafer en Sonja Henie te zien, waarna nog een kort komisch filmp je volgt: Twee Jantjes met verlof en een tee kenfilm „Het Brandalarm". Het stoffeiyk overschot van de omgeko menen by den tragischen brand aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam is thans door de justitie vrygegev enen wordt heden morgen begraven. Alle lyken zyn geïdentifi ceerd. Omstreeks twaalf uur vertrekt de begrafenis stoet, welke de slachtoffers van het gezin Post- ma ten grave leidt de moeder en haar drie kinderen: de vyfjarige Sybrandus, de vierjarige Minthe en de anderhalf jarige Geertruida van het Binnengasthuis. Hij neemt den volgendèn weg naar Vredehof: "tokin stille zyde, Dam, Vygendam, Damstraat, Hoogstraat. Kloveniers burgwal, Nieuwmarkt, Zeedijk, Prins Hendrik kade, Haarlemmerstraat, Haarlemmerdyk, Haar lemmerweg. De drie kinderen Eggermond: de vyftienjarige Cornells, de achtjarige Simon en de vyfjarige Josina, worden evenals Sax van der Weyden op de Nieuwe Oosterbegraafplaats ter ruste ge legd. Deze stoet neemt den volgenden weg: Ro- kin. Dam, vygendam. Damstraat, Hoogstraat, Kloveniersburgwal, Nieuwmarkt. Zeeriyk. Storm steeg, Gelderschekade, Nieuwmarkt, Sint An- thoniebreestraat, Jodenbreestraat. Muiderstraat, Plantage Middenlaan, Linnaeusstraat, Midden weg. In dezen stoet zal een twintigtal leerlingen van de Ambachtsschool aan het Timorplein, waar Comelis Eggermond op school was, meeloopen. De toestand van de vier overlevenden van den brand, die in het Binnengasthuis worden ver pleegd, is zeer goed. De zevenjarige Albert Postma, voor wiens leven aanvankelijk ernstig werd ge vreesd, is buiten gevaar. Er bestaat dan ook ge gronde hoop voor zyn volledig herstel. Naar de Avondpost meldt, zyn de van vele meestal bevoegde zyden ingebrachte bezwaren tegen het ontwerp Reisbelasting van dien aard, dat men op het Departement van Finan ciën reeds begonnen is nieuwe voorsteilen te ontwerpen, dewelke echter eveneens grooten tegenstand zullen gaan ondervinden, omdat men tegenmaatregelen in het buitenland vreest, waardoor het bezoek aan ons land nog minder zou worden dan nu reeds het geval was. In eerste instantie bleken de kosten voor controle, ëflz., hooger te zullen worden dan de belasting zelf zou opbrengen. ROME, 21 Febr. (Reuter.) Maarschalk Ba- doglio telegrafeert: Het eerste legerkorps heeft de belangryke stelling Aderat, ten Zuiden van Boeia. bezet. De luchtmacht was overal aan het fror.t zeer actief. Aan het Somalifront is de toestand on veranderd. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter zyn voor de volgende week onveranderd vastgesteld op 0.90 per K.G. PARIJS, 21 Febr. (Reuter.) In de Kamer heeft minister-president Sarraut de kwes tie van vertrouwen verbonden aan de verdaging van de behandeling der inter pellaties inzake de incidenten aan de Rue Assellne, waar een inval is gedaan in het gebouw van de „Action Fransaise" door eenige socialisten, waarby een aantal leden van de „Action Fran?aise" werd gewond. Bfj de stemming over het betreffende voorstel verkreeg de regeering een meer derheid van 381 tegen 151 stemmen. PARIJS, 21 Februari (Reuter) In de wan delgangen van de Kamer sprak hedenochtend de communist Ramette den gematigden Girondyn Philippe Henriot aan en verweet hem in hef tige bewoordingen zyn interventie in de Kamet tegen de communisten. Getuigen van het incident verklaren, dat Ramette vervolgens Henriot in het gelaat sloeg en zich verwyderde, toen de andere Ka merleden tusschen beiden wilden komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4