Rijnlands nieuw dieselgemaal De verhouding tusschen Engeland en Ierland W erkloozenleed DE MOEILIJKHEDEN VAN ROTTERDAM HEDEN OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN Wkxt Ls cLle ruetuUe. HONIG'S KALFSSOEP VREDE IN ZICHT? VALDA PASTILLES ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 Mgr. G. Calavassy te Rotterdam Hartelijke huldiging in Tivoli Estland op de jaarbeurs De burgemeester is van oordeel, dat ingrijpende uitzonderlijke maatregelen genomen moeten worden Kippendief in arrest Hij maakte Noord-Limburg reeds lang onveilig Sproeten komen vroeg in het voor jaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. AUTODIEVEN GEPAKT Mariene Dietrich naar Europa Het plaatje C. D. werd hun noodlottig De bemalingscapaciteit is driemaal zoo groot als die van het oude stoomgemaal te Gouda Kas-komkommers en spinazie Vooruitgang bemalings systeem L22 DE ZAAK-VRIJMAN Mr. De Valera wenscht ongetwij feld het herstel der goede betrekkingen Starre politiek van Mr. Thomas Openingsplechtigheid SPOORWEGVERVOER Ontvangsten over Januari weer teruggeloopen ONDERWIJZERSOPLEIDING De sociaal-democraat K. ter Laan stelt vragen HOEST ECHTE VALDA Winkelverordening in de gemeenten Ontoelaatbare handels merken Motie van den R.K. Bond van kleinhandelaren in aardappelen NIEUW SCHIP TE WATER Wederom een tanker voor de Kon. Shell Groep De werkloozensteun is in vele geval len niet hoog. Een werklooze ver telt hier over zijn persoonlijke on dervindingen, en wij meenen goed te doen er de aandacht op te vestigen: Mag ik iets vertellen van de levensom standigheden van een werklooze die %Vt jaar werkloos is en een huisgezin met 5 personen, man vrouw en 3 kinderen heeft? Van den steun van f 14.60 gaat af f 0.60 bondsgeld, f 4.50 huur, f 0.25 water, f 0.30 ziekenfonds (crisis) f 0.20 krant. Blijft f 8.75 voor eten, drinken, licht, kleeding, schoeisel. U zult dan zeker wel begrijpen, dat kleeding en schoeisel er bij inschieten en dat er kinderen zijn die maanden ach tereen thuis zitten wegens gebrek aan kleeding en schoeisel. Is het wonder, dat er een kleed op den vloer ligt met gaten, dat er geen lakens meer op de slaapsteden liggen, ja dat vader en moeder des Zon dags niet meer naar de kerk kunnen, om dat zij geen fatsoenlijke kleeren hebben, daar aan de kinderen de B-steun opgaat. Ik wil hiermede niet beweren, dat de re geering meer kan doen dan zij nu doet. Terdege ben ik wel doordrongen van den ernst des tijds, maar toch rijst steeds de ze vraag: „Is men wel doordrongen van de werkelijkheid"? Zou dat deel van het Ne- derlandsche volk, dat nog in goeden doen Verkeert, wel doordrongen zijn van de Werkelijkheid? Als men ziek is en de dokter komt, wie voelt de pijn beter, de dokter of de zieke? Zoo is het ook met het leed der werkloo- zen. Zeker, ik stem graag toe, dat er een ca tegorie onder is, die dingen doet die niet door den beugel kunnen. En die moesten beter beseffen, dat door hun wandaden zooveel anderen verkeerd beoordeeld wor den. Toch kan er nog verlichting ge bracht worden, b. v., waarom krijgen huisgezinnen met 4 kinderen goedkoope boter en waarom niet allemaal? Hebben die met minder dan 4 kinderen het beter dan die anderen? Bij zoovele instanties wordt beslist, zon der dat er iemand uit de werkelijkheid bijgehaald wordt. U zult direct opmerken: „Maar die van de vakcentrales dan", maar och, deze voe len het evenmin. Het is zoo jammer, dat bij velen de geestesgesteldheid achteruit gaat. Bij hen bepaalt het stoffelijke het geestelijke. Dit behoeft niet, men kan arm aan stoffelijk goed zijn en toch rijk aan geestelijk goed, al zijn die twee factoren niet los van ei kaar. Wij weten immers niet, waarvoor God onze ellende gebruiken wil en van onze ellende kan soms nog een heele ze gen uitgaan. Na Amsterdam heeft ook de Rotterdamsehe afdeeling van het Apostolaat der Hereeniging den Primaat-van Griekenland, Z.-H. Exc. Mgr. Georges Calavassy een grootsche hulde ge bracht. De Tl volle-bovenzaal waar de bijeenkomst Werd gehouden was tot in de uiterste hoeken gevuld. Een hartelijk applaus ging op toen Mgr. zijn entrée maakte. Het R.K. „R.T.E."-strijkje speelde het Wil helmus dat staande werd aanhoord. De algemeen voorzitter van het Apostolaat der Hereeniging, Pater H. v. Keulen C.ss.R., begon met in het Latijn den hoogen gast van dezen avond welkom te heeten waarna hij, in het Hederlandsch vervolgde. Spr. hoopte dat het Werk van het Apostolaat er in zal slagen den slagboom tusschen Oost en West op te heffen. Prof. dr. F. J. de Waele, hoogleeraar te Nij megen heeft daarna toegelicht door lichtbeelden en enkele gramofoonplaten een causerie ge houden over „Land, volk en godsdienst van Hellas", spr. memoreerde in deze causerie dat Mgr. Calavassy juist dezen dag zijn 55sten ver jaardag vierde waarop den Kerkvorst een har telijk applaus werd gebracht waarna het Griek- 6che Volkslied klonk. Twee religieuze dansen van de Graal boden tiaama een stemmingsvolle afwisseling op het gesproken woord. Pater W. de Mol O.P. releveerde hierna in Vogelvlucht de roemrijke geschiedenis van Griekenland. Spr. wekte de aanwezigen op lid te Worden van het Apostolaat der Hereeniging en dooreen dagelijksch gebed ten terugkeer der afgevallenen tot de moederkerk te bewerkstel- kgen. Na een korte pauze heeft de Graal twee reli gieuze dansen uitgevoerd, waarna onder luid applaus Mgr. Calavassy het spreekgestoelte besteeg en in het Nederlandsch een toespraak hield. Spr. wees er o.m. op dat het de wensch van den H. Vader is, dat het Oosten tot de moeder kerk terugkeert. Mgr. besloot met de gebeden te verzoeken van alle aanwezigen om dit doel te bereiken. De avond werd besloten met het Grieksche Volkslied waarna Mgr. zijn bisschoppelijkcn Zegen gaf. Voor de eerste maal zal ter komende voor- Jaarsbeuers te Utrecht een der Randstaten. Estland, officieel met een collectieve inzending Van Estlandsche fabrikaten en producten ver tegenwoordigd zijn. Behalve de officieele in- 'ichtingenbureaux zal een vijftiental indus trieën aan deze nationale Estlandsche sectie deelnemen, o.a. met handbewerkt leder, papier, conserven, alcoholische dranken, kunsthoorn, Vlas, lijnzaad, vernis, glas, hout en houtwaren en meubelen. f 76.500 voor adressant is uitgetrokken. Waar over dit bedrag overeenstemming met den raadsman van adressant was verkregen, is de regeering van oordeel, dat het hier een afgedane zaak betreft, waarop niet behoort te worden teruggekomen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Don derdag en Vrijdag debat gevoerd over de cor respondentie tusschen het Rijk en de gemeente over de verstrekking van kasgeld. De soc.-dem. wethouder van financiën, de heer De Zeeuw, hield in zijn rede vol, dat de schuld bij de regeering lag. Als de regeering de nationale beteekenis van Rotterdam zoo zeer inziet als ze beweert, dan mag onze stad niet het proefkind worden van de te groote bezuiniging, meende spr., die voorts zeide op zijn beurt door de rede van den minister voor de financiën geirriteerd te zijn, vooral om dat hij in een persoonlijk gesprek tot den minis ter had gezegd, dat het gemeentebestuur la ger orgaan niet van plan was in te gaan tegen de politiek der regeering. Alstmen zegt, dat Rotterdam niet naar behoorlijke bezuiniging heeft gestreefd, dan stelt spr. daartegenover de accountantsonderzoekingen en de werkzaamhe den van bezuinigingsinspecteurs, en de bereid heid om nog verder onderzoek te doen naar mo gelijkheden tot bezuiniging. Hoopvol ziet spr. de zaak niet in, zeker niet als de regeering haar verbindt aan redelijke bezuinigingen op de begrooting. Spr. vreest, dat als saneering der financiën en steun aan de haven aan elkaar worden verbonden, het maan den zal duren, voor de steun aan de haven een feit is. De voorzitter, burgemeester Droogleever For- tuijn, heeft uiteengezet, dat men z.i. ingrijpende uitzonderlijke maatregelen moet nemen. Het college van B. en W. zal daartoe het initiatief moeten nemen. Dat zal een heel moeilijke taak zijn, maar spr. gelooft, dat het de eenige manier is om deze aangelegenheid tot een bevredigende oplossing te brengen. Het spreekt vanzelf, dat ieder onzer gehoopt had, dat de hulp, die wij van de regeering zou den krijgen, verder zou zijn gegaan, dan op dit oogenblik mogelijk blijkt, maar nu dat geval zich voordoet, kunnen wij, dunkt spr., niet voortgaan met ons te verdiepen in beschouwin gen over de redelijkheid van onze verlangens, waaraan spr, op zich zelf niets wil afdoen, maar hebben wij ook rekening te houden met den toestand, die ontstaat, indien er geen op lossing komt. Wij hebben reeds eenige malen voor het feit gestaan, zoo gaf de burgemeester aan, dat wij aan het eind van de maand in groote zorg ver- 1. eerden met betrekking tot de vraag of alle betalingen wel zouden kunne gedaan worden. Die moeilijkheden zullen, indien geen oplos sing wordt bereikt, toenemen, zelfs voortdurend en hand over hand toenemen. En het is in een afzienbaren tijd te verwachten, dat die moeilijk heden niet kunnen worden ODgelost. Het is de plicht van het gemeentebestuur, rekening te houden met de gegronde verwachting, dat de regeering niet zal toegeven en dat dus de si tuatie zal ontstaan, dat de gemeente haar ver plichtingen met het oog op het feit, dat de lee ningen van particuliere banken hoe langer hoe meer afloopen, tegenover hen, die vorderingen op de gemeente hebben, niet zal kunnen voldoen. In zijn slotwoord na de replieken heeft de burgemeester er nog op gewezen, dat in de Kamer-interpellatie duidelijk is uitgekomen, dat de regeering wil, dat de verantwoordelijkheid zoo lang mogelijk bij het gemeentebestuur blijft en dat de regeering niet van plan is die over te nemen. Spr. is overtuigd, dat onver wijld uitzonderlijke maatregelen noodig zijn. Rotterdam verkeert in een zeer moeilijke en gevaarlijke positie. Het is onze eerste taak de regeering het ver trouwen te geven, dat men doet, wat men doen kan om tot de noodige bezuinigingen te gera ken. Nadat reeds sinds vele maanden de politie uit Noord-Limburg en voornamelijk rond Venlo haar bijzondere aandacht had gewijd aan het doen en laten van den 56-jarigen B. J., meer bekend als „De Witte van Wanssum", laatstelijk wonende te Belfeld, is het thans ge lukt, dezen van tal van diefstallen verdachte, aan te houden. Hij wordt zoowel door de politie als door de Roermondsche justitie gehouden voor den man, die niet alleen de vele in Noord-Limburg ge pleegde kippendiefstallen op zijn geweten heeft, maar ook de hand had in vele der andere dief stallen voornamelijk de laatste maanden in N. Limburg gepleegd. Toen hij gearresteerd werd, bleek hij, gebor gen in blijkbaar daartoe speciaal vervaardigde kleeren, 17 levende kippen bij zich te hebben. Een politiehond heeft zonder aarzelen drie verschillende kippenhokken aangewezen, waar uit de dieren waren ontvreemd. De dief had de gewoonte om bij verschillende landbouwers, die meestal over een grooten toom kippen be schikken, er slechts enkele te ontvremden, waardoor de vermissing der dieren door de be nadeelden meestal niet spoedig werd op merkt. Bij zijn aanhouding had hij zijn schoe nen met zakken omwikkeld, teneinde geen voetsporen achter te laten. Uit het onderzoek is reeds gebleken, dat de dief afnemers had, die wekelijks ruim 100 kippen van hem betrokken. Mariene Dietrich heeft haar rol in de film „I love soldier" opgegeven en is onmiddellijk naar Europa vertrokken. Evenals men de auto's van doctoren kan her kennen aan het bekende plaatje op de voor ruit, zoo kan men de auto's van leden van het corps diplomatique van andere onderscheiden door het plaatje C. D., dat aan de achterzijde is bevestigd. Vrijdagmiddag' brachten twee dames zij hebben de politie verzocht hun na men niet bekend te maken wier echtgenooten tot het corps diplomatique behooren, een be zoek aan het nieuwe museum' Boymans aan de Mathenesserlaan te Rotterdam. Hun auto, een splinternieuwe Ford, hadden zij voor den ingang van het museum geparkeerd. Toen zij het museum verlieten, bleek de auto spoorloos verdwenen te zijn. De beide dames begaven zich naar het politiebureau aan de_ Oostervantstraat om aangifte van den diefstal tè doen. Nog voor dat zij het bureau hadden bereikt, waren twee motoragenten er al in geslaagd de daders aan te houden. De agenten zagen de splinternieuwe Ford rijden bij de Vier Havenstraat. Zij be merkten, dat achter aan den auto het plaatje C. D. was bevestigd, en zij vonden het daarom zeer verdacht, dat de wagen werd bestuurd door twee onguur uitziende straattypes. De agenten besloten den auto te volgen. Zoodra de inzittenden dit hadden bemerkt gaven zij vol gas. In duizelingwekkende vaart reden zij via den Rotterdamschen dijk in de richting Schie dam. In een razend tempo zetten de agenten een achtervolging in. Te Schiedam aangeko men waren de dieven genoodzaakt vaart te minderen en toen was de arrestatie spoedig een feit. Zij bekenden den auto te hebben ge stolen. Bij informatie bleek, dat de dames juist op het politiebureau waren gearriveerd om aan gifte te doen. Het tweetal, de 19-jarige J. V. en de 20-jarige C. v. d. T., is in bewaring ge steld. Gemeenschappelijke maaltijd De kweeker M. Valentin voerde Vrijdag aan de groentenveiling te Honselersdijk de eerste groene kas-komkommers aan, die 41 cent per stuk opbrachten. De kweeker A. Baars bracht de eerste spinazie, waarvoor 29 cent per kilo werd be taald. Hedenmiddag is het nieuwe Dieselgemaal van het Hoogheemraadschap van Rijnland, „Mr. P. A. Pijnacker Hordijk", dat ten Westen van Gouda is gebouwd, officieel in gebruik ge nomen. Deze installatie beteekent een groote voor uitgang van het huidige bemalingssysteem van Rijnland. Voor het uitmalen van het overtollige water van Rijnlands boezem beschikt het Hoogheem raadschap over 4 bemalingsinrichtingen: n.l. te Spaarndam, Halfweg, Katwijk en Gouda. Al deze gemalen zijn schepradgemalen, aangedre ven door stoommachines. (Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat de stoommachine te Spaarn dam nog dit jaar zal worden vervangen door twee Dieselmotoren). Van de vier bovengenoem de gemalen wordt dat te Gouda gesticht in 1856'57 thans vervangen door het nieuwe op 2 K.M. bewesten Gouda gebouwde gemaal. Het nieuwe gemaal bevat drie afzonderlijke agreaten, elk bestaande uit een centrifugaalpomp aangedreven door 'n 6-cylinder Dieselmotor van 460 P.K. Bij een opvoerhoogte van 2.15 M. kun nen de pompen te zamen 1800 M3. water per minuut verzetten. De maximale opbrengst bij kleinere opvoerhoogte bedraagt ca. 2300 M3. per minuut. Daar bij een IJselvloed van 2.40 M. plus N. A. P. nog 1260 M3. water kan worden uitge- malen, zal men thans in staat zijn, onder na genoeg alle omstandigheden den Gouweboezem te beheerschen. Verwacht wordt dan ook dat de Gouwe voort aan nog slechts in zeer buitengewone weersom standigheden en dus bij hooge uitzondering het „maalpeil" zal bereiken, en dat het wellicht mogelijk zal zijn, in de naaste toekomst de in Rijnlands Algemeene Keur voorkomende be palingen betreffende het maalpeil op de Gouwe af te schaffen, hetgeen zoowel voor de scheep vaart als voor de op de Gouwe uitslaande pol ders een groot voordeel zal zijn. Het machtige bouwwerk rust op een kolos sale „doos" van gewapend beton, gedragen door 812 in het bekende Goudsche veen en slappe Zooals bekend, heeft oud-Rijksbouwmeester Vrijman een nader adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij zich er over beklaagt, dat hog niet is voldaan aan vroeger door de Ka- hier genomen beslissingen, daar bij noch eervol ontslag, noch billijke genoegdoening heeft ge kregen. In hun inlichtingen over dit nieuwe adres Zeggen de ministers van Financiën en van Jus titie, dat, wat het niet verleenen van eervol ontslag betreft, de toenmalige minister van Einanciën bij de beraadslagingen in de Kamer over de betreffende conclusie van de meerder heid der commissie reeds als zijn oordeel heeft te kennen gegeven, dat het hem niet mogelijk Zou zijn aan die conclusie, indien zij door de Hamer zou worden aanvaard, gevolg te geven. En wat de billijke genoegdoening betreft, ^'ordt er aan herinnerd, dat bij de wet van 15 April 1931 reeeds een bedrag van ongeveer (Van onzen Londenschen correspondent) Londen, 18 Februari 1936 In het begin van het vorige jaar werd tus schen de regeeringen te Londen en Dublin een overeenkomst gesloten, krachtens welke meer steenkool van Groot-Bi'ittannië naar Ierland, en meer vee van Ierland naar Groot- Brittannië uitgevoerd zou wbrden. Men zag hierin meer dan een handelsover eenkomst, namelijk een symptoom van toena- ring tusschen twee landen die een economi- schen oorlog voerden als middel om een politiek geschil uit te vechten. Het was duidelijk geworden dat Engeland den Vrijstaat wel ernstig benadeelen, doch niet „op de knieën" brengen kon. Ierland had een zeer moeilijke periode doorworsteld, en een oogen blik had het geschenen alsof Mr. de Valera voor den vereenigden druk van Groot-Brittan- nië en zijn binnenlandsche tegenstanders zou moeten zwichten. Maar deze kritieke periode had hij een jaar geleden goed en wel achter zich. Voortzetting van den „economischen oor log" scheen, van Engelseh standpunt bezien, volkomen nutteloos. De handelsovereenkomst werd gesloten als de eerste stap tot erkenning van dit feit. Thans is die overeenkomst hernieuwd gewor den, maar in de twaalf maanden welke verloo- pen zijn, is niets gebeurd dat de hoop op een spoedige bijlegging van het geschil over de land-annuïteiten, en op een bevredigende re geling der Engelsch-Iersche verhoudingen, ge wettigd heeft. Maar ditmaal heeft bovendien de Britsche regeering de rechten op Iersch vee en geslacht vleesch met 10 pCt. verlaagd, ter wijl de Iersche regeering de rechten op een groot aantal Britsche producten met een gelijk percentage verminderd, en bovendien nog en kele andere handelsconcessies gedaan heeft. Dit is op zichzelf zeer bevredigend, maar mag het ook beschouwd worden als een bewijs dat de kansen op „vrede" verbeterd zijn? Misschien! De overeenkomst van een jaar ge leden was op de eerste plaats economisch ook al hoopte men er meer van. Maar reeds de vorige maand had Ierland, zonder een tegen- eisch te stellen, 5 shilling belasting per ton Britsche steenkolen laten vallen, hetgeen onge twijfeld een vriendschappelijke geste was, welke ons het recht geeft de thans gesloten overeen komst hoopvoller te bezien, Mr. de Valera wenscht ongetwijfeld het herstel der goede betrekkingen met Engeland. Kan Londen ertoe overgaan de rechtmatigheid van zekere principieele na tionale eischen der Iersche Regeering te erken nen, dan zal deze waarschijnlijk een goed en betrouwbaar bondgenoot van Groot Brittannië worden. De meening dat Mr. de Valera Enge land „haat", is ongegrond: hij wenscht slechts de volmaakte onafhankelijkheid van zijn land; feitelijk en formeel. Hij wenscht verder wat veel moeilijker te verwezenlijken zal zijn de eenheid van heel Ierland. Maar ook hij heeft in tegenstelling tot de Republikeinsche ex tremisten steeds ingezien dat alleen op den grondslag van vriendschap en samenwerking met Engeland iets bereikt kan worden. De voornaamste vraag is thans of Mr. Mal colm MacDonald, als hoofd van het Domi nion Office, den tact zal blijken te bezitten wel ke zijn voorganger, Mr. J. H. Thomas, zoo vol komen ontbrak. Men beschouwt de verlaging der belasting op Britsche steenkool als een „vriendelijke geste". Maar welke „geste" zal thans Mr. MacDo nald maken? Er is, sinds het conflict over de land-annuïteiten uitbrak, onnoemelijk veel ge beurd en niet alleen in Engeland en Ierland. De Britsche regeering heeft herhaaldelijk blijk gegeven dat zij zich bij voldongen feiten wist neer te leggen als deze gesteld werden door een groot continentaal land. Zij heeft mis schien wat al te zeer haar compromis-geest den vrijen teugel gelaten. Alleen tegenover het kleine Ierland heeft zy, onder het regime van Mr. Thomas, steeds een formalistische en starre politiek gevoerd. Zij werkt thans aan het herstel der natio nale verdediging. Een zeer belangrijke factor in die nationale verdediging is de loyale vriend schap van Ierland. Zal deze overweging wel licht beslissend worden, en de regeering ein delijk doen neerdalen van het voetstuk waarop zij, gesymboliseerd door Mr. Thomas, jaren lang als „beleedigde onschuld" gestaan heeft? klei geslagen gewapend betonnen palen. De vloer van de machinekamer ligt 9 meter boven den onderkant van de op de palen rustende be tonnen plaat en de palen reiken tot 11.50 M. beneden den onderkant van die plaat. Het gemaal is onder de directie van het In genieurs-Bureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort gebouwd, terwijl de motoren en pompen geleverd zijn door Werkspoor en het architectonische gedeelte door den Leidschen architect B. Buurman werd verzorgd. Tegen drie uur was in de machinehal van het nieuwe gebouw een groot aantal genoodigden sa mengekomen. O. m. waren tegenwoordig de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, de burgemeester van Gouda, de heer E. J. Gaarlandt en de direc teur der Gemeentewerken, de heer Bakker, van den Provincialen Waterstaat de waarnemende hoofdingenieur Ir. H. Velh en Ir. W. J. de Koek van Leeuwen, en van het Hoogheemraadschap van Schieland de Dijkgraaf Mr. A. van der Hoeven en Ir. W. N. van Nooten. Na het gezelschap te hebben welkom gehee- ten, sprak de Dijkgraaf van Rijnland, Mr. P. A. Pijnacker Hordijk een inleidend woord ter ver klaring van de beteekenis van het nieuwe ge maal. Rijnland heeft nu zijn gelegenheid tot natuur lijke ioozing, zijn waterinlating en zijn bemaling aanzienlijk versterkt. Ook bij langdurige droog te mag men nu verwachten, dat de boezem op peil blijft en dat toch nog in Katwijk natuur lijk kan worden geloosd. Het polderland, dat op de Gouwe loost, groot 6330 H.A., zal niet meer worden gehinderd door het maalpeil, waarbij de Ioozing moest worden gestaakt. Terwijl het oude stoomgemaal te Gouda onder gunstige omstandigheden slechts 1 miliioen M3. water per etmaal verzette, zal het Dieselgemaal onder gelijke omstandig heden 3 miliioen M3. water per etmaal ver zetten, een vermeerdering dus met 2 mil iioen M3. Namens Dijkgraaf en Hoogheemraden en na mens de Vereenigde Vergadering van Rijnland sprak spr. ten slotte hartelijke woorden van dank. Vervolgens deelden Ir. B. A. Verhey van het Ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort en Ir. L. Monhemius, ingenieurs bij den Dienst der Zuiderzeewerken, werktuig kundig adviseur van den bouw van het Diesel gemaal, eenige technische bijzonderheden aan gaande de fundeering en het pompsysteem mede. Daarna heeft de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuidholland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek het gemaal in werking ge steld, nadat hij in een korte toespraak zijn vreugde over deze nieuwe aanwinst voor de provincie had uitgesproken. De geschatte ontvangsten der Ned. spoor wegen over de maand Januari 1936 bedragen totaal 7.764.800 (geschat Januari 1935 8.586.000). Hieruit blijkt, dat de geschatte ontvangsten over Januari 1936 821,200 lager zijn dan die over Januari 1935. Van dit nadeelig saldo komt een bedrag van 252.500 voor rekening van het reizigersver- voer, dat hoewel ongunstig, toch nog 100,000, minder ongunstig is dan het verschil tusschen Januari 1935 en Januari 1934. Het zwaarst werd wederom getroffen het goe derenvervoer, waarvan de inkomsten over Janu ari 1936 491.700 minder waren dan die over Januari van 1935. Als derde post in het nadeelig verschil figu reert het Veevervoer, dat met een bedrag van 15.900 (het vorige jaar nog 86.200) bijna geheel verdween. Het Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gevraagd of hij aanleiding gevonden heeft tot het nemen van maatregelen naar aan leiding van de onderstaande opmerking in het jaarverslag over 1934 van den Inspecteur van de onderwijzersopleiding? „Hoewel ook deze inrichtingen (gemeentelijke en bijzondere gesubsidieerde kweekscholen) aan de noodzakelijke bezuinigingen niet kunnen ontkomen, zijn ze nog ver van het peil van aan verarming grenzende versobering, dat de Rijkskweekscholen hebben bereikt." Zoo ja, is de Minister dan bereid zoo spoedig mogelijk voorstellen te doen tot het verleenen van ruimere bijdragen, opdat aan de Rijks kweekscholen de gelegenheid worde geboden tot aanschaffing van leermiddelen en tot betere verzorging van de schoolbibliotheken? Ned. Landmeetkundige Federatie In een te Delft gehouden bijeenkomst heb ben de besturen der verschillende vereenigin- gen op landmeetkundig gebied besloten tot op richting vaar ,,.De Nederlandsche Landmeet kundige Federatie." De hardnekkigste bedaart oogenblikkelijk bi) gebruik van het sterk antiseptische geneesmiddel tegen Verkoudheid, Keelpijn en Griep. Maar vraag naar de in Hollandsche doozen 50 cent. Bekend is de poging van de Bus- sumsche gemeenteraad, om ter voorbereiding van een winkel ordening een spertijd in te voeren in die gemeente, en wij noemden dit de eer ste poging op dit gebied. Een lezer maakt ons er thans op opmerkzaam, dat in de ge meente Maartensdijk reeds eerder zulk een verordening was aangenomen. Het was eveneens een' initiatiefvoorstel van de Ka tholieke fractie, door B. en W. gewijzigd en op 3 December 1935 door den gemeenteraad met algemeene stemmen aanvaard. (De raad bestaat uit elf leden: 2 R.K., 2 S. D. A. P., 2 A. R., en 1 C. H., 1 Gemeentebelang, 1 Liberaal, 1 V. D. en 1 Geref. Staatspartij. De verordening is thans naar Gedeputeer den gezonden en berust nog steeds bij dat college. De verordening voert een vergunnings stelsel in voor winkels. Een vergunning kan door B. en W. slechts worden geweigerd bij een met redenen omkleed besluit, op gron den aan het algemeen belang ontleend. Dit algemeen belang wordt nader omschreven: het wordt aanwezig geacht: a. Wanneer Burgemeester en Wethou ders niet aannemelijk is of wordt ge maakt dat de betreffende winkelzaak, het bedrijf of de werkplaats ter plaatse in een daadwerkelijke behoefte voorziet. b. Wanneer Burgemeester en Wet houders niet aannemelijk is of wordt gemaakt dat de betreffende winkelzaak, het bedrijf of de werkplaats voldoende levensvatbaar is. c.Wanneer de winkelzaak, het be drijf of de werkplaats gevestigd wordt in een perceel dat ingevolge een goedge- keurd, een vastgesteld doch nog niet goedgekeurd of een ter visie gelegd uit breidingsplan niet tot vestiging van een winkelzaak, bedrijf of werkplaats is bestemd. Van een afwijzende beschikking staat ge durende 14 dagen beroep open op den ge meenteraad. Wij laten gaarne aan de gemeente Maar tensdijk de eer, in dit opzicht de eerste t£irn. zijn geweest, doch vreezen dat 's raads ar- beid ook hier stuiten zal op bezwaren bij' Gedeputeerden, omdat de Regeering de materie voor zich gereserveerd heeft. Het lijkt ons dan ook wenschelijk dat de regee ring uitdrukkelijk te kennen geeft dat zij geen bezwaar heeft tegen gemeentelijke re gelingen vóórdat de algemeene wet is aan genomen. De Ned. R.K. Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit heeft in een algemeene vergadering een motie van het hoofdbestuur aangenomen, waarin geconsta teerd wordt, dat onzedelijke en ontoelaatbare voorstellingen als handelsmerken worden ge bruikt bij de verpakking van buitenlandsch fruit. In het bijzonder bij sinaasappelen, ci troenen, mandarijnen, enz. Overwogen wordt, dat bij het bezigen van deze te veroordeelen handelsmerken geen enkel handelsbelang gemoeid kan zijn en dus geen enkel voordeel verbonden is. Afkeuring wordt uitgesproken over het feit, dat er bakkers zijn, die een dergelijk Handels merk hebben ingevoerd en onder dergelijke merken hun producten aan de markt brengen en dat deze producten onder bovengenoemde handelsmerken door importeurs worden geïm porteerd en dat er grossiers zijn die dit fruit voorhanden hebben en koopen. Bsloten werd, met alle ten dienste staande middelen deze partijen fruit, ver pakt in wikkelpapieren en fust, waarop een handelsmerk voorkomt dat niat aan be hoorlijke eischen van zedelijkheid en eer baarheid voldoet, ten eenenmale te weren en bovendien met grossiers, die fruit onder deze handelsmerken koopen of voorhanden hebben, geen zaken van welken aard meer te doen. Heden is van de scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam voor rekening der Koninklijke Shell Groep te water gelaten het 4000 tons stoomtankschip „Ramona", bestemd voor de vaart in Curacao. Dit is de vierde te water lating, welke binnen een tijdsverloop van nog geen twee maanden voor de Koninklijke Shell in ons land geschiedt. Het schip, dat in April zal proefvaren, is ontworpen door de reedery en volgens haar be stekken en plannen gebouwd. Het wordt met de modernste hulpmiddelen uitgerust en voldoet aan alle eischen van de Scheepvaart Inspectie en Lloyds' Register.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9