De overstroomings- ramp in Spanje Th C De verkiezingen Japan m Bernard Shaw en zijn theorieën Een verklaring van Gil Robles Het nieuws van heden Overeenstemming Rusland-Japan Henry Deterding alias Muller? DEMMER-GASFORNUIZEN Demobilisatie in Italië? De plannen van minister Devèze Vlootconferentie DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 23 FEBRUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19812 Ontstellende berichten vooral uit Sevilla, Zamora en Valladolid Talrijke vermisten; de schade is enorm MADRID. 22 Febr. (DNB) Uit J De toestand in Portugal Een Russisch-Japartsch-Mandsjoe- rijsche commissie tot onder zoek van grensincidenten Verklaring van Arita betref fende China De definitieve uitslag bracht aan de Minseito het grootste aantal zetels Het onverwachte succes der arbeiderspartij De geheimzinnigheden op de Cordillera Commissie van Achttien geconvoceerd Met opmerkelijke gretigheid heeft hij zich weer eens laten inter viewen en zijn meeningen losgelaten Zijn oordeel over den oorlog en Hitier Spaansche vluchtelingen heeren in verband met den verkiezings uitslag naar hun land terug Commandant Ortiz gearresteerd Het Weer minimi Geruchten tegengesproken; het betreft normale landbouw- verloven Afwijzende conclusies in het con gres der Socialistische partij Amerika handhaaft krachtig zijn eischen ALBTEX-COSTUMES SMIT 8i v. RIJSBERGEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN O VLIEGTUIG NEERGESTORT KROON-BEHANGSELS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., lngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. de Spaansche provincies komen nog steeds ontstellende berichten binnen over de overstroomings- ramp waardoor vooral Sevilla, Za mora en Valladolid geteisterd zijn. Talrijke personen worden als vermist opgegeven. Men gelooft dat zij door het hooge water, dat talrijke straten der ge troffen plaatsen in woeste stroomen en zelfs in meren heeft herschapen, zijn me- degesleurd. Het water heeft in de straten een hoogte van verscheidene meters bereikt. Talrijke lager gelegen boerderijen zijn geheel van de buiten wereld afgesloten. De bewoners, voor zoover zij niet reeds door de in koortsachtige haast ar beidende reddingsbrigades van politie en mi litairen in veiligheid gebracht zijn, worden door vliegtuigen van levensmiddelen voorzien. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door wolk breuken, die zich voortdurend boven de over stroomde gebieden ontlasten. Te Sevilla zijn tot nu toe 10 a 12.000., personen in noodkwartieren ondergebracht. De telefonische verbindingen in de stad zijn voor het grootste deel verbroken. Het tramverkeer ligt geheel stil. Door de autoriteiten, alsmede van particu liere zijde, zijn aanzienlijke geldbedragen als eerste hulp voor de slachtoffers van de over strooming beschikbaar gesteld, doch deze zijn lang niet voldoende om den nood te lenigen. De materieele schade is buitengewoon groot en kan voorloopig nog niet worden overzien. De overstroomingen te Zamora zijn de grootste, die men sedert 1860 heeft medege maakt. De Boero is Meter boven het nor male peil gestegen. Het verkeer op de buiten wegen ligt grootendeels stil. Nabij Sardo is een 40 Meter lange brug door de wilde stroo men medegesleurd. Door geheel Portugal zijn talrijke men- schenlevens te betreuren tengevolge van de overstroomingen. Te Lissabon dreven in den wild stroomenden Taag allerlei brokstukken van meubels en dee- len van huizen, terwijl het peil der rivier nog Voortdurend stijgt. De bevolking is in verscheidene rijke land bouwcentra in paniek naar hooger gelegen pun ten gevlucht. Tallooze vrouwen en kinderen, die zich trachtten te redden in boomen, moesten Worden gered door regeeringsvaartuigen, welke door de straten voeren. Honderden stuks vee zijn verdronken, ter wijl de oogst op vele plaatsen volkomen ver woest is. TOKIO, 22 Febr. (A. N. P.) Het dagblad „Tokio Nitsji Nitsji" meldt uit Moskou, dat gisteren tusschen den plaatsvervangenden commissaris van buitenlandsche zaken, Stomoniakow en den Japanschen ambassa deur Ohta een overeenstemming tot stand is gekomen over het instellen van een Rus sischJapanschMandsjoerijsche commis sie. Deze commissie zou tot taak hebben, zonder deelneming van derden een onderzoek in te stellen naar het grensincident van 30 Januari aan de Oostelijke grens van Mandsjoekwo. Het blad meldt verder, dat Stomoniakow den Japanschen ambassadeur voorgesteld heeft een op gelijke wijze samengestelde commissie in het leven te roepen voor de bestudeering van de incidenten aan de grens tusschen Mandsjoe kwo en Bui ten-Mongolië. De Japansche ambas sadeur heeft toegezegd dit voorstel aan de re geering van Mandsjoekwo te zullen overbren gen. De nieuwe Japansche ambassadeur in China, Arita, die op doorreis van Kobe naar Nanking te Tokio is aangekomen, verklaarde aan de Journalisten, dat Japan wenscht, dat Nanking Noord-China erkent als een speciaal gebied inet het oog op den invloed van Mandsjoekwo. Hij voegde hieraan toe, dat hij kennis zou wil len nemen van de voorstellen der Nankingre- geering, alvorens zijn wenschen nader te for- muieeren. Arita deelde tenslotte nog mede, dat hij geen instructies gekregen had om te onderhandelen over een Japansche leening, teneinde de Chi- heesche regeering eventueel te helpen. In Sussex (Engeland) stortte een bommenwerper neer, wat aan drie personen het leven kostte SIR HENRY DETERDING, de olie-magnaat TOKIO, 22 Febr. (Reuter). De de finitieve uitslagen van de algemeene verkiezingen zijn: Minseito, 205 zetels; Seijoekai, 1 78 zetels; andere partijen 87 zetels. Het merkwaardige van deze verkiezingen is het onverwachte succes van de candidaten der sociale massa, de proletarische partij, waar van 18 candidaten gekozen zijn en waarvan de meesten wat stemmenaantal betreft, geheel bovenaan staan. In totaal waren er 877 candidaten voor 466 zetels. Nu de uitslagen der verkiezingen bekend zijn geworden, blijkt wel hoe groot de verliezen van de Seijoekai zijn. Deze partij heeft haar lei dende positie, die zij sedert de oprichting in 1900 heeft ingenomen, verloren. Zelfs de partijvoorzitter en verschillende prominente partijleden zijn niet herkozen. Een ander teeken voor de verschuiving der krachtsverhouding ligt in het sterke toenemen van den aanhang der arbeiderspartij. In po litieke kringen ziet men in deze ontwikkeling van zaken een bewijs voor het verzwakken van de oude partijbeginselen en het verwerpen van de methodes der radicalisten, die herhaalde lijk critieke toestanden hebben doen ontstaan. Men concludeert, dat het Japansche volk zich door deze verkiezingen heeft uitgesproken voor de leuze van den staat voor nationale een heid. Voorts is men van meening, dat uit den uitslag der verkiezingen blijkt, dat het volk zijn vertrouwen heeft uitgesproken in den minister van Financiën, Takahasji, die de orde in de begrooting verdedigt tegen de overdreven bewapeningseischen. De „Tokio Asahi Sjimboen" houdt zich voor al bezig met het succes van de Minseito en de Arbeiderspartij, die onvoorwaardelijk na tionaal georiënteerd zijn. Het blad schrijft, dat dit succes tot uiting is gekomen in de bestrij ding der verkiezingsmisbruiken door het koo- pen van stemmen. De verkiezing van vele nieuwe mannen In den rijksdag bewijst den af keer van het volk van uitgeleefde politici. LONDEN, 22 Febr. (Reuter). Het s.s. Cordil lera is te Plymouth aangekomen, doch de naam van Henry Deterding komt niet op de passa gierslijst vcor. Men meent echter te weten, dat hij zich onder den naam van Henry Muller op het schip bevindt. Nader wordt gemeld, dat Deterding met zijn secretaresse Charlotte Knaack, naar men meent te weten, pas aan land zal gaan. bij aankomst van het schip te Amsterdam of Hamburg. De boot bleef geen half uur te Plymouth en al dien tijd stonden verscheidene stewards voor de deur van de hut van „mijnheer Henry Mul ler", welke naam evenmin op de passagierslijst voorkomt. Op alle vragen hieromtrent ant woordde de kapitein glimlachend: ,,Ik weet het niet". Niemand der bezoekers werd tot de be waakte hut toegelaten, en alle verzoeken, om den heer Muller iets te mogen zeggen werden afgewezen. Goedgekeurd door de Gas'stlchtlng Verkrljgb. bij Dw winkelier Pr. reeds v.a. 60 Imp. N.V. Teehn. Handelshui-. G. de Boer, A'dam GENEVE, 22 Febr. (Reuter) De voorzitter van de sanctie-commissie heeft de Commissie van Achttien voor 2 Maart geconvoceerd. Op het programma staat de behandeling van- het rapport van de deskundigen. HAVANNA, 22 Febr. (Reuter). Bij zijn aankomst alhier op zijn tocht van Hono- loeloe naar Londen, werd Bernard Shaw door de plaatselijke journalisten met aller lei vragen bestormd, o.a. over zijn gezond heid, de politiek en zijn meening over Mus solini en Hitier. Zijn antwoorden kwamen met de snelheid van een machinegeweer. Over zijn gezondheid vertelde hij: „Ik ben reeds 60 jaar vegetariër, niet-rooker en niet- drinker. Ziehier het resultaat. Op 82-jarigen leeftijd heb ik nog steeds den bloeddruk van iemand van dertig en mijn hart werkt nog als dat Van een jongeman. Ik ben een theoretisch communist. Roosevelt eveneens, doch een amateur en daarbij onbe wust. De Vereenigde Staten moeten snel de grond wet afmaken, anders maakt de grondwet de Vereenigde Staten af." Vervolgens sprak Shaw over Mussolini. „Ik stem niet in met de plannen en metho des van den duce, doch geen enkel verstandig mensch mag hopen, dat Abessinië den oorlog zal winnen. Dit is geen kwestie van kleur of ras. Niemand kan verlangen, dat de beschaving wordt ver- Bernard Shaw, die weer eens zijn meening gaf rs* 200 KM. kan deze diesel-electrische-sneltrein rijden. Dit record werd gevestigd op het traject BerlijnHamburg MADRID, 22 Febr. (Reuter). Gil Robles heeft aan de journalisten verklaard, dat zijn vervanging als voorzitter van de partij der Volksactie door Jimenez Fernandez iets heel normaals is; daar hij zich tengevolge van de verkiezingspropaganda vermoeid ge voelt, heeft hij eenige dagen rust noodig. Hij voegde hier nog aan toe, dat de Volks actie niet pessimistisch is, daar het de belang rijkste partij in de Kamer is. die in alle kwes ties van algemeen belang haar invloed zal kunnen doen gelden. ZU zal de regeering steunen by besluiten, die niet in strijd zijn met de fundamenteele prin cipes van de Ceda. In verband met de overwinning van de link- sche partijen bij de verkiezingen in Spanje komen steeds meer vluchtelingen, die na het mislukken van de October-revolutie het land verlieten, naar Spanje terug. Commandant Ortiz, die de laatste dagen van het kabinet-Vailadares het gerucht ver spreidde, dat een militaire opstand dreigde, is in arrest gesteld. De minister van Openbare Werken heeft be vestigd, dat de beambten van de spoorwegen en den ondergrondsche, die na den opstand in October 1934 waren ontslagen, Maandag a.s. hun werk zullen hervatten, in dezelfde func ties, als die welke zij bij hun ontslag bekleed den en tegen dezelfde salarissen. De betrokken maatschappijen hebben zich hiermede accoord verklaard. Te Cadix zijn 41 politieke gevangenen in vry- heid gesteld. Men spreekt met stelligheid de geruchten tegen omtrent ernstige incidenten, die zich in de provincie, o.a. te Fenaflor, zouden hebben voorgedaan. Nadat door de regeering was besloten, dat de door het volk gekozen gemeenteraden hun func tie moesten hervatten, hebben eenige onbe- teëkenende betoogingen plaats gehad, naar aan leiding van het feit. dat deze gemeenteraden in meerderheid uit leden der rechtsche partyen bestaan. De gouverneur heeft instructies gegeven om de wet nauwgezet te doen toepassen. j= Verwachting: Matige Oostelijke tot Zui- H delijken wind, betrokken met regen, later Er tijdelijk opklarend, weinig verandering in temperatuur. Er Verdere vooruitzichten; Vrij zacht met p af en toe regen. Er slagen voor het barbarisme. Italië vertegen woordigt de wereldbeschaving, dus daarom moeten wy hopen, dat het zal winnen. Er is in Afrika een prachtige hoeveelheid materiaal om een bloeiende negerrepubliek te vormen." Daarna sprak Shaw over Hitier. Den kring bronskleurige journalisten rondkijkend, zeide hij: „Zooiets als ras bestaat er niet. Neem my byv., ik ben rose. Kunt gy ergens in de wereld een rose-ras vinden? Wij zijn eigenlyk allemaal Joden. Ieder een van ons heeft van zyn voorouders een zekere hoeveelheid Joodsch bloed in zijn aderen. Hitier waarschijnlijk evenveel als ieder van ons." Op de vraag, of hy het kapitool van Cuba niet wenschte te zien, antwoordde hy: „Voor my zyn alle kapitoler. hetzelfde. Het uwe heeft echter een groot voordeel boven alle andere: het staat leeg." (Dit kapitool is n.l. reeds vijf jaren geleden gebouwd en kostte de Cubaansche regeering 5 millioen pond sterling. Door de politieke troe belen heeft de regeering nog steeds niet be sloten het in gebruik te nemen; waarschijnlijk gebeurt dit thans in Mei van dit jaar). ROME, 22 Febr. (D.N.B.). De berichten, welke zjjn gelanceerd in verschillende bla den en volgens welke Italië 500.000 man van zijn op het oogenblik in Italië gemobili seerd leger ontslagen of met verlof zou hebben gezonden, zyn, naar van bevoegde Italiaansche zijde wordt verklaard, niet juist. In werkelijkheid zijn slechts de voor de voor jaarscampagne in den landbouw noodige ver loven toegestaan, welker aantal echter niet boven het normale van elk jaar uitgaat. ROME, 22 Febr. (Reuter). Het ministerie van Oorlog heeft geen mededeelingen verstrekt ten aanzien van een plan van Mussolini om 500.000 man te demobiliseeren van de lichtingen 1911, '12, '13. Men doet opmerken, dat de publicatie van militaire gegevens in Italië, anders dan de of- ficieele opgaven, absoluut onwettig is. BRUSSEL, 22 Febr. (Havas). Vanmiddag is het congres der socialistische party ge opend, dat speciaal bijeen was geroepen ter bestudeering van de militaire hervormings plannen, die de regeering wil doorvoeren. De Vladmsche afgevaardigde Balthasar, die tot rapporteur was benoemd, diende zijn con clusies in, die ongunstig voor het project luiden, ondanks het jongste besluit van het partijbe stuur, dat de socialistische ministers machtigde, de hervormingen van den minister van Defen sie te onderteekenen. Balthasar is van meening, dat de plannen van minister Devèze de nationale defensie niet op doeltreffende wyze verzekeren. Devèze ver langt verlenging van den militairen diensttijd, terwijl Balthasar verklaart, dat de democrati sche organisatie van het leger het mogelijk zou maken den diensttijd te bekorten. Balthasar verlangt dan ook, dat het geheele plan naar de gemengde commissie wordt teruggezonden. LONDEN, 22 Febr. (Reuter). De Ameri- kaansche delegatie ter vlootconferentie blyft haar eisch inzake groote slagschepen van 35.000 ton krachtig handhaven. Dit is den Franschen ambassadeur vanmid dag medegedeeld door den Amerikaansehen ge delegeerde, Norman Davis, die duidelyk te ken nen gaf, dat er in het officieele standpunt de: Vereenigde Staten met betrekking tot de be perking van de afmetingen der slagschepen geen enkele verandering is gekomen. Wij etaleeren. de nieuwste collectie Onverslijtbaar - Aparte dessins Sportieve dracht - Schotsch weefsel (voortzetting fa. Theod. G. v. Dusseldorp) KLEERMAKERS ZIJLSTRAAT 87 - TELEF. 16963 Overstroomingsramp in Spanje; talrijke ver misten; de schade is enorm. Definitieve uitslag der verkiezingen in Japan. Afwijzende conclusies in het Socialistisch Con gres te Brussel betreffende de militaire plan nen van Devèze. Berichten over groote demobilisatie in Italië tegengesproken; er worden normale landbouw- verloven gegeven. Overeenstemming zou bereikt zijn tusschen Rusland en Japan inzake instelling van een commissie tot onderzoek van grensincidenten. Amerika handhaaft ter vlootconferentie krachtig zyn eischen inzake de slagschepen-tonnage. Bernard Shaw heeft weer eens zyn meening verkondigd. Een verklaring van Gil Robles; commandant Ortiz gearresteerd. Burgemeester van Hellenberg Hubar heeft de eerste spade in den grond gestoken voor het vliegveld „Ypenburg" onder Rijswijk. De omroepvereenigingein zouden overwegen, nog op een extra-middelgolf te gaan zenden, tegen de storingen van Brasov. Te Utrecht is een demonstratief congres van de ziekenfondsen gehouden. Geen uitbreiding van den Zondagsdienst bij de posteryen. Een Belgisch smokkelschip met alcohol op de Westerschelde aangehouden. De broodbezorgers der firma Lensvelt Nicola te Den Iiaag in staking. Het motorvrachtschip „Hunze 14" bij Enk huizen vastgeloopen. Blijvende waarden Honderd jaar geleden stierf een tooneelspeler die een der grootste kunstenaars van zijn tijd genoemd werd en nu, een eeuw later, heeft men in de hoofdstad zijn nagedachtenis plechtig geëerd. Er is misschien geen kunst die zóó vergankelijk is en zóó kind van het eigene oogenblik is, als de tooneelspeelkunst. Dat desondanks een eeuw de heugenis aan een zoo vergankelijke kunst niet kan uitvagen is bemoedigend en troostend voor ve len die den geest willen doen heer- schen over 't stof. Majofski was 'n too neelspeler dien niemand onzer beeft kunnen waardeeren, maar de geeste lijke macht van zijn zuivere mensche- lijke kunst was zóó groot, dat zijn faam voorleeft. En zelfs bij een zoo vergankelijke kunst als de tooneel speelkunst is de scheppende geniale gedachte zóó machtig dat ze eeuwen trotseert. Wanneer men zijn beste zuiverste geestelijke gaven aan een groote taak wijdt komt iets schoons tot stand dat bij al het vergankelijke toch een blijvende waarde bezit. In Alameda (Brazilië) is een militair vlieg tuig neergestort, waarbij de bestuurder werd gedood, terwyl de tweede inzittende ernstige verwondingen opliep. MODERNSTE DESSINS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 X Stand op Zondag 1 uur v.m. 744.2 yorige stand 751.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1