WEERHUI3JE NA DE SPAANSCHE VERKIEZINGEN De Vorjahrsmesse te Leipzig NIEUWE ZENDER VOOR ONS LAND? De vaste lasten VLIEGVELD YPENBURG ZONDAG 23 FEBRUARI 1936 LEEKEPREEKEN De grootste der drie Voor betaling in Sperrmarken tot 25 pCt. wendde men zich tot het Clearing Instituut Handel met Brazilië Geen aanleiding tot ongerustheid Extra-middelgolf tegen Brasov in overweging Zondagsdienst bij P.T.T. niet uitgebreid Overwogen maatregelen zouden Zondagsrust zelfs ten goede komen Majofski herdacht Marie van Wester hoven's portret in den Amsterdamschen Stadsschouwburg NIEUW A.R, KAMERLID Regeering wijst ingrijpende maatregelen af JHR. H. K. B. RENDORP NAAR INBIË Ter inspectie van het bedrijf der K. N .1. L. M. SLUIT U AAN OOK GIJ EEN ABONNEMENT RIJNLANDS NIEUWE DIESELGEMAAL Koninklijke onderscheiding voor den dijkgraaf De eerste spade door den burge meester van Rijswijk in den grond gestoken Vergunning voor busdienst blijft geweigerd De postvluchten IERSEKE'S OESTERTEELT BEDREIGD Plannen voor aankweek van Bretonsche oesters Geen audiëntie Onlangs bevatte een Engelsch katholiek weekblad een bericht van zijn corres pondent te Melbourne over het katho licisme in Australië. Wanneer men U zoo pardoes zou vragen: hoe staat het met het katholicisme in het kleinste werelddeel: tien tegen één, dat ge het niet zoudt weten. Vermoedelijk echter zou den de meesten wel antwoorden: naar mijn meening is het daar met het aantal onzer geloofsgenooten oen enkele streek uitge zonderd treurig gesteld. Daarom is het ver blijdend te hooren, dat van de GV2 millioen inwoners, welke dit werelddeel telt, bijna 20 pet. of een vijfde deel katholiek is; dat het aantal vaste kerkbezoekers onder de Room- schen het grootst is; dat het aantal kinderen op katholieke scholen 200.000 bedraagt; dat het aantal priesters en religieusen sterk toe neemt; dat nog het vorig jaar 38 nieuwe scho len en liefdadige instellingen van katholieke zijde geopend werden enz. Zulke berichten kan men vaak lezen en zijn in het verleden dikwijls verspreid. In heel de geschiedenis zijn er telkens landen aan te Wijzen geweest, waar het katholicisme in een bepaalde periode sterk opbloeide; en het zou wel eens de moeite waard wezen na te gaan, waarom er na zekeren tijd stilstand kwam in dien bloei en waarom daarop een treurig ver val volgde. Ons eigen land geeft ons hierom trent een raadsel op. Hoe krachtig is de voor uitgang van het katholicisme in Nederland in de laatste eeuw niet geweest ook in het ge tal der geloofsgenooten! Hoeveel bekeeringen zijn en worden er niet regelmatig geconsta teerd! Daarbij komt, wat de getalverhouding betreft, bovendien nog een voor ons zeer gun stige factor, dat n.m. het geboortecijfer aan den overkant sterk dalende is, terwijl bij de katholieken nog altijd de grootste gezinnen gevonden worden. En toch is al sinds lang te constateeren, dat uiteindelijk het getal katho lieken niet aan de verwachtingen der geboor tecijfers beantwoordt, m.a.w. dat de afval vrij groot is. In Duitschland en Oostenrijk is dit verschijnsel nog veel erger: de bloei van het katholicisme, uitgedrukt in het getal van zijn aanhangers, vóór en na den oorlog is in één woord ten hemel schreiend. En zoo zouden wij tientallen voorbeelden kunnen noemen. Het is heel gemakkelijk zich van deze zaak af te maken met als oorzaken te vermelden: gemengde huwelijken, zedenverwildering, ge- loofsverzwakking, modernen tijdgeest enz. Maar hiermee bevredigt men geen ernstig mensch. Hoewel wij in dit korte bestek niet voor nemens zijn te trachten aan een zooveel om vattend vraagstuk ook maar een begin van oplossing te geven, willen wij wel de aandacht Vragen voor één belangrijken en te veel ver- Waarloosden kant aan deze* zaak, die ons allen zoozeer ter harte moet gaan. Wanneer wij de geschiedenis van de opkomst van het christen dom lezen, dan worden wij bij de nieuw be keerden herhaaldelijk getroffen door dadeli Van naastenliefde, welke de bewondering van de heidenen wekten. Bovendien is het voor naamste thema van de prediking der aposte len, blijkens de nagelaten brieven, het wijzen op het nieuwe gebod: bemint uw evennaaste gelijk u zelf! Evenals er nu door de historie van den opbloei van het christendom één vaste lijn loopt van prediking en beoefening van heldhaftige naastenliefde, zoo is vóór en tij dens iedere vervalperiode eenzelfde lijn aan te wijzen van toenemend egoïsme, van ver- Waarloozing van het groote liefdegebod. Laten wij ons bepalen bij den tijd, die het dichtst bij ons staat, de negentiende eeuw. Het meest kenmerkende van die periode was het opkomen van de industrie, de mechanisatie van den arbeid door allerlei vernuftige uitvindin gen. Daardoor hadden in het maatschappelijk leven grooter veranderingen plaats dan ooit biet een volksverhuizing zijn geschied. In Europa en vooral in Amerika groeiden de ste den in enkele tientallen jaren sterker dan in een of twee eeuwen te voren. Millioenen ver- Plaatsten zich van het platteland naar de in dustriecentra. Op het land leefden zij eenvou dig, soms zelfs schamel; maar zij hadden wei- big behoeften, zij hadden hun geloof en een betrekkelijke vrijheid en onafhankelijkheid op oen eigen stukje grond. In de steden lokten hoogere loonen, comfort, vermaak. Zij vonden or in werkelijkheid huurkazernes, onvrijheid, afhankelijkheid, loonslavernij. Die groote ste den werden in de arbeiderswijken broedplaatsen Van ontevredenheid, socialisme, communisme, öe haat tegen een maatschappelijk stelsel groeide uit tot afkeer van alle gezag, ook van geestelijk gezag. De strijd om een beter be staan bracht den strijd met het geloof en in Zeer veel gevallen ging het laatste daarbij ten onder. Wie de geschiedenis van den modernen geloofsafval wil beschrijven kan stof in over vloed vinden in dit conflict. Eenige jaren ge leden verscheen er een publicatie over den godsdienstigen achteruitgang in de industrie streek langs den Duitschen boven-Rijn. Het Was een droevig verhaal hoe het eens zoo goed Roomsche volk uit Westfalen door de steden werd opgeslokt, door het socialisme Werd aangevreten en tot een volslagen hei dendom verviel. De cijfers welke daarbij ge geven werden van een eenmaal kerngezonde Roomsche bevolking, die begon met haar gods dienstplichten te verzuimen, de kerk den rug toe te keeren en ten slotte in een volslagen °bgeloof te vervallen, waren huiveringwekkend. En hetzelfde verloop is te vinden in de in dustriestreken van Frankrijk en België, van Eolen, Bohcmen en heel de eenmaal geker stende wereld door. t Is één groot drama van Zedelijke en godsdienstige verwording, welke bi maatschappelijke verhoudingen haar oor- Sprong vindt. Uiteindelijk moet de schuld van al dezen stoffelijken nood, welke tot zielenood leidde biet anders gezocht worden dan in een groot gebrek aan naastenliefde. Onder de stichters en bouwers van de moderne industrieele on dernemingen waren ook christenen, ook ka tholieken; misschien behoorde de overgroote Meerderheid van hen wel tot de belijders van Christus. Maar zij maakten zichzelf wijs, dat de geboden van God en van de kerk thuis en bi de kerkgebouwen moesten nageleefd worden, daarmee kon men geen zaken doen! Zoo ont stonden de gruwelijkste sociale misstanden. Het egoïsme weet altijd verontschuldigingen te vinden om er zijn gebrek aan naastenliefde achter te verschuilen. Zoo konden ondanks sociale wetgevingen, ondanks organisaties, stichtingen, vereenigingen zonder tal, welke alle de leniging van den stoffelijken en gees telijken nood der minder beAeeldem beoog den, toch millioenen, voornamelijk in de groo te steden en industriecentra, verkleumen en verkommeren en langs de helling van maat schappelijke ellende tot een leven zonder God, tot een modern heidendom vervallen. Wat in den catacombentijd het geloof deed ontvlam men, n.m. de zuivere naastenliefde, dat ont brak in den vervaltijd. De liefde, zooals Paulus die predikte, kenden in de latere eeuwen en kennen ook nu nog maar weinigen: de liefde, die niet opgeblazen is, die zichzelf niet zoekt, die gaarne vergeeft en zichzelf opoffert. De waarachtige naastenliefde, die hier en daar in enkele heiligen, bij missionarissen en reli gieusen schitterde en nog uitblinkt en dan ook succes had en nog heeft, die liefde, zij was ,en is uitzondering in plaats van regel te zijn. Vreemd stonden vorige geslachten tegen over die zuivere naastenliefde. En hoe vreemd ook het onze daar tegenover staat blijkt uit de houding van onze katholieken ten opzichte van de Katholieke Actie, waartoe de thans regeerende groote Paus de kinderen der Kerk dagelijks oproept. Hoe weinigen zijn er, die zijn woord begrijpen! Pius XI ziet heel scherp de groote kwaal van onze wereld in het ge brek aan naastenliefde. Vormt u zelf, zegt hij, tot innig godsdienstige mannen en vrouwen maar laat het daarbij niet. Ziet die millioenen, die hongeren en dorsten naar een woord van geestelijke opwekking. Ziet in een groote stad een kerk staan temidden van een woestijn van steenen: eindelooze straten met aaneen- gerijde huizen, vijf, zes verdiepingen hoog. Hoe kunt ge denken, dat één pastoor met twee of drie helpers in al het matelooze lichamelijke en zieleleed, dat in die duizenden gezinnen ge leden wordt, hulp zullen brengen? Daarom: maakt u zelf tot leekenapostelen en snelt uw broeders en zusters in Christus te hulp met een brandend hart. Ziedaar een maatstaf om onze naastenlief de aan te meten. Het gaat er niet om aan eenige liefdadige instellingen conitributie to betalen en nu en dan op een fancy fair te verschijnen. De vraag is: hoeveel geven wij van ons zelf; trekken wij de lauwen, de af- gedwaalden, de verstrikten in valsche begin selen, door woord en voorbeeld naar de waar heid? Het is noodzakelijk, dat de kinderen den catechismus leeren, dat het geloof op den preekstoel wordt verkondigd, dat de hoop op de eeuwige zaligheid levendig wordt gehou den. Maar wanneer de liefde ontbreekt baat dit alles niets! Ook nu nog blijven geloof, hoop en liefde; maar de grootste der drie is de liefde! LIBRA. Het ons toegezonden bericht onder den titel „geen tosstemming verleend om gekochte Duit- sche artikelen voor 50 pCt. met Sperrmarken te voldoen" vereischt eenige aanvulling omdat deze titel eenigszins misleidend is alsof in 't geheel geen toestemming wordt verleend. Wij hebben bij het Leipziger Messamt en elders ter bevoegder plaatse geïnformeerd en het vol gende vernomen. Voor de gewone reiskosten gelden natuurlijk de gewone Reismarken. Duitsch zilvergeld kan men ongelimiteerd mee nemen en Duitsch papiergeld tot 30 mark. Voor op deze Voor jaarsmesse gekochte goederen kan voor 25 pCt. Sperrmarken worden gebezigd maar daarvoor dient vergunning vooraf aan gevraagd bij het Nederlandsche Clearing-In- stituut te Den Haag. Hiervoor versta men zich dus tijdig te voren met het bedoelde Insti tuut. Voor alle gewenschte bemiddeling bij het be zoek aan de Messe, voor catalogi, toegangs kaarten en insignes, goedkoope extra reisgele- genheden, logies enz. enz. wende men zich tot den eere-vertegenwoordiger van het Leipziger Messamt, den heer H. J. van der Borg, Singel 98, Amsterdam. De Pressedienst van het Messamt te Leipzig zendt ons de volgende gedrukte verklaringen: „Für die Bezahlung der Reisekosten zur Leip ziger Frühjahrsmesse (19. Marz) können nichtdeutsche Aussteller und Einkaufer eigene Sperrguthaben verwenden." Alsook: „Zur Leipz. Frühjahrsmesse 1936 (1.-9. Marz) können nichtdeutsche Einkaufer deutsche Wa ren bis zu 50 pCt v..H, des Rechnungsbetrages aus eigenen Sperrguthaben bezahlen. Der Rest ist in Devisen oder bei Verrechnungslan- dern über Clearingskonto zu begleichen." We geven intusschen ieder den raad zich hier voor met het Clearing Instituut te 's-Graven- hage te verstaan. IJl DERLy/( De Braziliaansche Legatie te 's Gravenhage deelt ons mede: De minister van Financiën in Brazilië heeft bij circulaire aan alle afdeelingschefs van zijn ministerie medegedeeld, dat de gunsten, voort vloeiende uit het laatste handelstractaat tus- schen Brazilië en de Vereenigde Staten van Amerika, zich ook uitstrekken tot alle andere landen, waarmede Brazilië op het oogenblik handelsovereenkomsten heeft, en weike weder- keerig de onvoorwaardelijke en onbeperkte be handeling der meestbegunstigingsclausule toe staan. Onder deze landen is ook Nederland. Hieruit mag worden geconcludeerd, dat om trent de toekomstige handelsontwikkeling tus- schen Nederland en Brazilië geen ongerustheid behoeft te bestaan. Bovendien kan geen enkele officieele daad van de Braziliaansche Regee ring den indruk wekken, dat het haar bedoeling zou zijn af te wijken van den traditioneelen geest van goéde verstandhouding, welke altijd de betrekkingen tusschen Nederland en Brazilië heeft gekenmerkt. Naar het Handelsblad verneemt, is bij de Nederlandsche radio-instanties het denk beeld gerezen, naast onzen door Brasov ern stig gestoorden 1875 m.-zender van Kootwijk, voor dezelfde programma's tevens een zen der op de middelgolf van 364.5 m. met 30 kw. energie in gebruik te gaan nemen. In de eerste plaats zullen de Nederlandsche vertegenwoordigers op de internationale radio conferentie, die de volgende week te Parijs bijeenkomt, een „cri de coeur" slaken en als nog trachten door een internationale regeling de moeilijkheden op te lossen. De verwachtin gen dienaangaande zijn evenwel niet hoog ge spannen. Wordt te Parijs niet het gewenschte succes bereikt, dan komt de ongetwijfeld minder ele gante, maar toch evengoed noodzakelijke op lossing in aanmerking, die hierboven is aan geduid: programma's van Kootwijk zullen dan eveneens via een middelgolf worden uitgezon den, opdat degenen, die last hebben van Bra sov, kunnen overschakelen naar een golf met betere ontvang-kansen. Voor deze middelgolf zou dan in aanmerking komen (ook het gebied der middelgolven is reeds méér dan bezet) die van 364.5 m. (tus schen Milaan en West Regional eener- en Mos kou en Berlijn anderzijds), die in gebruik is bij Boekarest (Roemenië), met een energie van 12 kw. een energie, die de verwachting wettigt, dat onze uitzendingen bijv. met 30 kw. op die golf, er niet door gestoord zullen worden. Deze uitzendingen zouden kunnen geschieden via den ouden thans buiten gebruik gestelden zender van Huizen, die dan verbouwd moet worden voor genoemde korte golf, hetgeen tech nisch niet zoo'n ingewikkeld werk is en in vrij korten tijd kan geschieden. 17 Maart 1836 werd voorgedragen met muziek van R. Benucci ter huldiging van den doode. Mevr. Marcusvan Westerhoven bood alsdan he,t schilderij van de tooneelkunstenaresse Marie van Westerhoven de gemeente Amsterdam aan, hetwelk door wethouder Boekman dankbaar werd aanvaard mee woorden vol waardecring voor Majofski en mevr. van Westerhoven. Deze laatste dankte ten slotte de schilderesse voor haar arbeid en alle medewerkenden voor de haar gebrachte hulde. Een groot getal belangstellenden woonde de plechtigheid bij. Naar aanleiding van een bericht omtrent een nog slechts in overweging zijnde verbetering van de postverbinding met het Noorden des lands door gebruik te maken, voor postvervoer (gesloten zendingen), van den in den nacht van Zaterdag op Zondag loopenden nachttrein naar Groningen, verzoekt men ons van bevoegde zijde er op te wijzen, dat hiervan in geen geval uit breiding van Zondagsdienst valt te duchten. Integendeel zou het de bedoeling van dit nacht- postvervoer zijn, de correspondentie Zondags morgens zóó tijdig op de desbetreffende kan toren aan te brengen, dat het uur voor afhalen door het publiek van de correspondentie, zoo vroeg mogelijk kan worden gesteld. Door deze verbetering zou voor publiek en personeel min der afbreuk aan de Zondagsrust worden gedaan dan tot dusverre. Inmiddels is dit alles nog slechts in onder zoek en is het geenszins zeker, dat het kan worden verwezenlijkt. Theodorus Johannes Majofski was eens een onzer grootste tooneelspelers, die geen gal mend declamator maar een bezield levend mensch ten tooneele bracht. Er moet wel groote macht van zijn spel zijn uitgegaan, dat hon derd jaar na zijn sterfdag zijn naam nog in eere voortleeft. Hij was gehuwd met een zuster van den grooten Andries Snoek en hij heeft een tooneelgeslacht voortgebracht. Een zijner na komelingen is zijn achterkleindochter mevr. Marie van Westerhoven. En nu heeft men dc sympathieke gedachte gehad den honderdsten sterfdag van Majofski te eeren door aan de levende kunstenaresse 'n passende hulde te be reiden. Lizzy Ansingh heeft haar portret ge schilderd en dit is op feestelijke wijze Zaterdag middag in den foyer van den Amsterdamschen Stadsschouwburg onthuld en aan de gemeente overgedragen. De voorzitter van het Nederl. Tooneelverbond, prof. dr. J. van Ebbenborst Tengbergen, opende de bijeenkomst, waarna de secretaris, de heer Ben Albach, enkele notities voorlas over liet ge slacht Majofski. Een neêf van mevr. van Wes terhoven, de heer Louis van Westerhoven, droeg vervolgens het gedachtenisvers van N. Wester man voor, dat in den ouden Stadsschouwburg Mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maas sluis, die in de vacature-Rutgers tot lid der Tweede Kamer werd benoemd, heeft deze be noeming aangenomen. Zooals reeds gemeld zal binnenkort de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot verlaging der vaste lasten verschijnen. Volgens de Res.bcde zal het antwoord van de Regeering zeer teleurstellend zijn voor degenen, die op meer ingrijpende maatregelen, met name de aantasting der hoofdsommen van hypothecaire en andere schulden, hebben aangedrongën. Naar wij vernemen, zal de gep. kapitein ter zee Jhr. H. K. B. Rendorp in zijn functie van directeur der K. N. I. L. M. op 4 Maart a.s. per K. L. M. naar Indië vertrekken, ter inspec tie van het bedrijf dezer maatschappij. Jhr. Rendorp zal de vlucht naar Indië, van waar hij na twee maanden hoopt terug te kee ren, maken in gezelschap van den heer H. Nieu- wenhuis, vertegenwoordiger van de K. N. I. L. M. te Batavia, die kort geleden voor zakelijke besprekingen naar Nederland is overgekomen. 1 VEERTIENDAAGS verschijnend propagandablad f DERR.K. STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1.-PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG Ter gelegenheid van de officieele ingebruik neming van het nieuwe Dieselgemaal van het hoogheemraadschap Rijnland bij Gouda, heeft de Commissaris der Koningin Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, medegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de verdiensten van den dijkgraaf van Rijnland, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, te eeren door hem te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Onder buitengewone belangstelling uit ver schillende kringen is Zaterdagmiddag op het terrein „Ypenburg" onder Rijswijk, de eerste spade in den grond gestoken voor het op te richten vliegveld, welke plechtigheid werd verricht door den burgemeester van Rijswijk, mr. J. G. M. van Hellenberg Hubar. Op het terrein, dat door zijn afzetting met Nederlandsche vlaggetjes en Oranje-wimpels een feestelijken aanblik bood. was een groote tent opgericht, waarin de genoodigöen tot deze plech tigheid zich verzamelden. Onder de vele aanwezigen werden o.m. op gemerkt, luitenant-generaal Reijnders, chef van den Generalen Staf, de kapitein-luitenant-ter zee S. Wolderingh, van den Marinestaf namens vice-admiraal De Graaff, Staatsraad J. J. Ram- bonnet, de directeur der K.L.M., de heer Ples- man, bestuursleden der Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, de heer Slot, vliegtuigconstructeur, de heer Van Meel, oud-vloeger, burgemeesters uit omliggende gemeenten en zeer vele belang stellenden. Van den heer A. Fokker was een telegram ingekomen, houdende gelukwenschen. De president-commissaris der grondmaat- schappij „Ypenburg" N.V., mr. E. E. Menten, heeft een rede gehouden, waarin hij namens de Haagsche Aëroclub, de Nationale Luchtvaart- school, de Rotterdamsche Aëroclub en de grond- maatschappij „Ypenburg" N.V. de aanwezigen dankte voor hun belangstelling. Dit vliegveld, verklaarde hij voorts, zal aan de Nederlandsche sportvliegerij een eigen tehuis verschaffen en de hoofdzetel worden van de Nationale Luehtvaartschool. In de tweede plaats zal dit vliegveld de rol vervullen van een verkeersvliegveld. Door zijn ligging aan het kruispunt van twee hoofdwegen zal het, tot er een groot en centraal vliegveld Holland tot stand gekomen zal zijn, in een be hoefte voorzien. Spreker huldigde den heer Reinders, den voorzitter der Haagsche Aëroclub, die .al het voorbereidende werk heeft verricht. Hij wende zich vervolgens tot den burgemees ter van Rijswijk, opmerkende, dat hij in den loop der besprekingen, welke hij met den bur gemeester had gevoerd, wel eens had gemeend, dat de burgemeester de belangen zijner ge meente te goed behartigde. U hebt niet gerust, voordat wij u de overtuiging hadden gegeven, u géén paard van Troje te brengen. Spreker zeide dit, om zijn waardeering voor den burgemeester des te scherper te doen uitkomen, een waar deering, zeer groot, en die zoowel den persoon als den magistraat geldt. Hierna hield de burgemeester van Rijswijk, mr. Van Hellenberg Hubar, een rede, waarin hij zeide, de uitnoodiging om de eerste spade in den grond te steken gaarne te hebben aanvaard en wel om drieërlei reden. De eerste reden is een persoonlijke, want spr. is zelf een groot bewonderaar van de vliegsport. Op de tweede plaats heeft spr. groote waardêering voor de wijze waarop velen zich aan deze zaak hebben gegeven. Öp de laatste plaats achtte spr. het vliegveld voor de gemeente Rijswijk van belang. De burgemeester eindigde zijn, dikwijls met applaus onderbroken rede, met de beste wen- schen uit te spreken voor het welslagen van de onderneming. Vervolgens richtte de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, directeur van den Luchtvaart dienst van het ministerie van Waterstaat, zijn gelukwenschen tot de Haagsche en de Rotter damsche Aëroclub, nu binnen enkele maanden een terrein, dat geheel op particulier initiatief en met particulier kapitaal aangelegd is, in dienst van de sportvliegerij zal worden gesteld. Ir. J. F. de Vogel, voorzitter van de Kon. Ver. voor de Luchtvaart, bracht de gelukwenschen van deze vereeniging over. De heer C. Kolff, voorzitter van de N. V. Na tionale Luehtvaartschool en Rotterdamsche Aëroclub, zeide te verwachten, dat het vliegtuig binnenkort een zeer belangrijke plaats voor het luchttoerisme in de samenleving zal innemen, vooral wanneer de kosten zouden kunnen wor den gebracht binnen het bereik van ook minder welgestelden. De heer Plesman, directeur van de K. L. M. zeide dat na 19 jaren van burgerluchtvaart thans ook particulieren het initiatief nemen om het vliegwezen te propageeren. Spr. hoopte dat zou blijken hoe de particulieren met weinig mid delen groote daden zouden kunnen doen. Namens den A.N.W.B. uitte de heer W. A. M. Westerouen van Meeteren zijn beste wenschen voor de verdere ontwikkeling van de onderne ming. Nog heeft het woord gevoerd de heer D. H. Reinders, voorzitter der Haagsche Aëroclub, die dankte voor de gebrachte hulde. Als wij hadden geweten, zeide hij, hoeveel moeilijkheden de plannen tot inrichting van een vliegveld voor particulier luchtverkeer met zich zouden brengen, waren wij er waarschijnlijk nooit aan begonnen. Hij deelde verder mee, dat „Ypenburg" in to taal een oppervlakte zal beslaan van ongeveer 62 H.A., met afmetingen van 815 x 750 M. Be zien in het licht van de wet, die voor sportvlieg- velden als minimum eisch stelt 600 x 600 M., zal „Ypenburg" gelden als een sportvliegveld van den eersten rang. Spr. eindigde met het uiten van de hoop, dat men over vijf maanden hier allen weer zou mo gen staan, maar dan in een nog feestelijker stemming, om onder de muziek der motoren het vliegveld „Ypenburg" als luchtvaartterrein in gebruik te nemen. Na deze rede begaven de aanwezigen zich naar buiten, waar op een gereserveerd gedeelte den burgemeester een schop, waarvan de steel in de kleuren van het vliegveld, oranje-geel, was ge schilderd, werd overhandigd waarmede deze de eerste kluit aarde uit den grond stak. De aanwe zigen hieven een driewerf hoerah aan. Onderwijl maakte de instructeur der Nationale Lueht vaartschool, luitenant Asjes, een rondvlucht over het terrein. De N.V. Auto-Maatschappij „Nederland" heeft beroep ingesteld tegen de beschikkingen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Utrecht en Gelderland, waarbij aan deze Maat schappij vergunning is geweigerd voor het in werking brengen van een autobusdienst tus schen Amsterdam en Solingen voorzoover het genoemde drie provinciën betreft. De Kroon heeft thans de beroeping onge grond verklaard en de besluiten van Gedepu teerde Staten bevestigd. De Sperwer is op de thuisreis te Medan aan gekomen. Vervolgens aangeboden. werden in de tent ververschingen In verband met de oesterziekte, die de kweek plaatsen te Ierseke bedreigt, is men voornemens een paar millioen oesters uit Bretagne naar Zeeland over te brengen, om die in April in schoongemaakte banken te Ierseke uit te zetten. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 26 Februari niet plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5