Een sombere stoet trok door de straten der hoofdstad Slachtoffers van vuur-ramp ten grave geleid ÖM w&etefti&fnpje. al« TREFFEND SCHOUWSPEL na de U.nis te he&ben opaeoragen in oe, ZONDAG 23 FEBRUARI 1936 Ontroerd zwijgend, en met ontbloot hoofd, staren de Amsterdam mers de bij den vreeselijken brand omgekomenen na Een schat van bloemen als laatste groet Ontroerde menigte In eigen buurt De held van den ramp De stoet naar Vredehof Op de Oosterbegraafplaats Bij het graf der kinderen BRUTALE ROOFOVERVAL Veekoopman te Boekei van f 900 beroofd Doodelijk ongeval op drukkerij Drukker door vliegwiel van een rotatiepers gegrepen MEISJE MET EEN SCHOP GESLAGEN Man door ruziemakende kinderen getergd $2? Een motorvrachtschip vastgeloopen Zijn positie is ongevaarlijk Broodbezorgers staken Loonsverlaging de aanleiding Dr. Schoemaker onderscheiden Radiotelefoon verkeer met Ned.-Indië Ziekenfondswezen Demonstratief congres te Utrecht Resolutie Twee inbrekers gepakt PEPER-AFFAIRE MET NASLEEP Drie jaar geëischt in brand stichtingszaak Een ontzaglijke menschenmenig- te heeft Zaterdagmiddag den omge komenen bij den tragischen brand op den O.Z. Achterburgwal te Am sterdam bij hun gang naar het kerk hof de laatste eer bewezen. Omstreeks kwart over twaalf ver trok de droeve stoet, die uit drie gedeelten bestond, van het Binnen gasthuis. In het eerste gedeelte, ge vormd door drie rouwwagens en twee volgkoetsen, werden de kin deren van het gezin Eggermond naar de Oosterbegraafplaats ge bracht. Hierheen trok ook het twee de gedeelte, de lijkstoet van Sax van der Weyden, bestaande uit den rouwwagen, een speciaal rijtuig voor de kransen, vier volgkoetsen en twee auto's. Eindelijk trok het laatste gedeel te van den stoet naar Vredenhof. De eerste lijkauto vervoerde het stoffelijk overschot van moeder Postma en haar jongste dochtertje Geertruida; in den tweeden waren geplaatst de kistjes met het stoffelijk overschot van de beide broertjes. Ook hier volgde een groot aantal auto's. Op het Rokin bij het Binnengasthuis en langs heel den weg, dien de stoet zou nemen, had zich reeds vroeg in den morgen een groote menschenmenigte opgesteld, die, naarmate het uur van het vertrek naderde, steeds grooter werd. Politie te paard en te voet handhaafde de afzetting. Overal liet lm<*n het publiek zoo dicht mogelijk toe. Op het Rokin aan de stille zijde had zich de kop van den begrafenisstoet opgesteld. Achter de rusteloos trappelende, zwart bepluimde en gedrapeerde paarden, wachtten de rouwwagens met omfloerste lan taarns, waarin de kaarsen flakkerden. Kransen werden aangehecht: veel witte se ringen tegen palmgroen; de linten wit, met zwarte spreuken bedrukt. Er was een groote krans van het gemeentebestuur, verder waren er bloemen van buurtgenooten, vereenigingen en organisaties. Men las opschriften als „Rust zacht lieve kinderen", „Een laatst vaarwel" enz. Enkele minuten over twaalven vormden de aansprekers een eerewacht bij den uit gang van het Binnengasthuis aan de Ro- kinzijde. Ook een groep van bestuur en le den van de Buurt- en speeltuinvereeniging „De Waag" stelde zich op. Alle hoofden ontblootten zich. Daar na derden vier aansprekers in den uitgang. Tusschen hen droegen zij een kleine, glim mend zwarte kist met zilveren beslag: het stoffelijk overschot van den 15-Jarigen Cornells Eggermond. Een krans van zijn vroegere klasgenooten op de ambachtsschool werd achter de binnengeschoven kist aan den lijkauto gehangen. De tweede rouwwagen reed voor, kleiner dan de eerste. Weer droegen de aansprekers een kistje naar buiten, waarvan de afme tingen wederom kleiner waren. Ook dit kistje werd eerbiedig naar binnen gescho ven. Dan naderde de derde wagen. Ont roering beving allen, die toezagen: een klein, heel klein kistje droegen twee aan sprekers voorzichtig naar buiten. Het doch tertje der Eggermonds, de vijfjarige Josiena, hield het besloten. Zwijgend zagen de menschen toe. Vrouwen met rood-behuilde oogen, kinderen met groot- verwonderde kijkers, starend naar het onbe grepen gebeuren, mannen, eerbiedig het hoofd ontbloot. De gedachten gingen door de hooge, grijze muren van het ziekenhuis naar een zaal, naar twee blanke bedden, waar een ouderpaar worstelend met zijn pijnen in langzaam herstel, niet wetend, dat thans, in dezen stillen morgen, zij drie lievelingen het dak, dat nog eenmaal hen allen dekte, gingen verlaten en zij ge scheiden zouden zijn voorgoed Het tweede gedeelte van den stoet reed voor. Het stoffelijk overschot van Sax v. d. Weyden droeg men uit. De zwart gelakte kist was gedekt door witte tulpen, die men in den vorm van een kruis op het deksel had gerangschikt. Ook deze stoet zette zich met zijn volgrijtuigen in beweging. Na ongeveer vijftien minuten kwam het derde gedeelte voor den uitgang. Thans waren het rouwauto's, waarin eerbiedig het stoffelijk overschot van moeder Postma en haar jongste lieveling, de anderhalfiarige Geertruida een plaats kreeg, evenals ook ge- zamelijk de broertjes, de vijfjarige Sijbrand en de vierjarige Minthe. Ook hiervan bleven achter een vader en een broertje, in hun ziekenhuisbedden, die, als zij eenmaal hersteld zullen zijn, nog slechts het graf zullen vinden van hen, die hun dierbaar zijn. Op het oogenblik, dat de droeve stoet zijn laatsten gang begon door de straten en langs de grachten der stad, had zich langs heel den weg een menigte van vele tienduizenden rustig en eerbiedig langs den rijweg geschaard. Groot vooral was de belangstelling in de eigen buurt: in de Damstraat, de Hoogstraat, langs den Klo veniersburgwal, op de Nieuwmarkt en op den Zeedijk. Hier stond het publiek schouder aan schouder, in dichte rijen vullend trottoirs en wallekant. Zoodra de stoet naderde viel een eer biedige stilte over de menschenmassa's. Omstreeks half een reden de eerste rouwwa gens langzaam en plechtig de Hoogstraat uit, den hoek van den Kloveniersburgwal om, in de richting van de Nieuwmarkt. De stoet naderde de eigen woonwijk, de menschen, die de kleine dooden nog hadden gekend, de vertrouwde stra ten en stegen, de oude huizen, heel de buurt, waar zij hadden gespeeld en geravot, jong en onbezorgd, tot het vreeselijke einde hen plotse ling uit de dierbare omgeving losrukte. Op den Kloveniersburgwal bij de Barnde- steeg, stonden de twee hoogste klassen van de kleuterschool „Heil des Volks" in de Bamdesteeg opgesteld met hun onderwijzeressen. Twee groote kransen werden eerbiedig aange hecht voor de schoolkameraadjes Bimon Egger mond en later in den laatsten stoet, voor Sij brand en Minthe Postma. Met groote, verwon derde oogen uit hun groezelige gezichtjes, in plotselinge stilte na het onwetend ravotten van zoo juist, keken de kleinen naar de zwarte wa gens, waarvan men hun zei, dat daar m- de vriendjes van school en straat in werden wegge bracht. Op den Zeedijk, b\j perceel 90, den messenwinkel, die zulk een tra gische rol heeft gespeeld in het vree- selijk nachtelijk gebeuren, lag een krans van de drie naaste buren, en verder bloemen van de buurtbewo ners, die aan de lijkwagens werden gehecht. Den krans van de buren plaatste men in den lijkauto van moeder Postma. De buurt- en speeltuinvereeniging ,,De Waag", die in den stoet mee liep, vormde hier wederom de eere wacht. Langzaam, met de wiegende pluimen der paarden, het zwart der rouwbekleeding gebro ken door het wit en paars der aangehechte bloemen, reed de rouwstoet, het hoef getrappel duidelijk hoorbaar in de rond om gevallen stilte, over den Zeedijk, tusschen de dubbele rij der menschen van de buurt, die hier in zoo grooten getale, op eenvoudige maar zoo innig gemeende wijze, hun laatsten groet kwamen brengen aan hen, die zoo tragisch uit hun midden waren weggerukt. Daar kwam de rouwkoets van Sax van der Weyden, van „Zwarte Fons": om de bocht van den Zeedijk reed de man, die eens de held was van de buurt, gevreesd wellicht door velen, minder gunstig misschien in zijn reputatie, maar die door de laatste daad van zijn le ven zijn gouden hart toonde, en die in de her innering van de buurt de held zal blijven. In de Damstraat, waar zich het clublokaal bevindt van de voetbalvereeniging „De Boys", waarvan hij voorzitter was, werden bloemen aangehecht. Ook op den Zeedijk kwam de krans der buurt nog den schat van bloemen vermeerderen, waarvoor een extra wagen noo- dig was, om deze laatste blijken van de popu lariteit, die de overledene in zijn omgeving genoot, te torsen. Onmiddellijk achter den lijkwagen volgde een groep vrienden van den overledene, bloots hoofds, een forsch gelid van mannen in de kracht van hun leven, dien men 't stuk voor stuk kon aanzien, dat zij het leven aandurven, dat zij het leven kenden, maar die hier stil en teruggetrokken volgden, in de schaduw van den dood. Voorbij den Zeedijk ging de weg, welken de drie begrafenisstoeten namen, uiteen. Het stof felijk overschot van de kinderen Eggermond en Sax v. d. Weyden werd van hier geleid terug langs de Gelderschekade en de St. Anthonie breestraat, in de richting van de Nieuwe Oos terbegraafplaats. De rouwstoet der Postma's trok later door, den Zeedijk af en de Prins Hendrikkade op, naar Vredenhof. Om een uur bereikte de stoet met het stoffelijk overschot van het gezin Postma, de moeder en drie kinderen, den Zeedijk, waarna gereden werd door het Haarlemmerpoortkwar tier en via den Haarlemmerweg naar de begraaf plaats „Vredenhof". Aan weerszijden van den weg was veel be langstelling. Op de begraafplaats werd slechts een beperkt aantal belangstellenden op toe gangskaarten toegelaten. De stoet kwam om half twee daar aan. Een voor een werden de kisten grafwaarts ge dragen, gevolgd door de familie. Onder de vele kransen, die de kisten dekten, was er een van het gemeentebestuur. Op het kerkhof heerschte een voorbeel dige orde. Woorden van troost werden ge sproken tot den overgebleven echtgenoot en vader, d'e nog zwaar ziek in het Binnengast huis achterbleef. Twee graven waren gedolven op de Oosterbegraafplaats. Een bij het oudere gedeelte voor Sax v. d. Weijde, een ruimere groeve voor de drie kinderen Eggermond, dicht bij de huizen van het Betondorp. Achter de afzetting van touwen, die was aangebracht, verzamelden zich Zaterdagmiddag vele honder den, die de laatste plechtigheid voor de omgekomen bewoners van den O. Z. Achterburgwal wilden bij wonen. Het eerst werd Sax. v. d. Weijde ten grave gedragen. Hoog geheven op de schouders der aansprekers, buurtgenooten volgend als slippen- dragers, bracht men de kist met het stoffelijk overschot naar haar laatste bestemming. Bo- van het kruis van zilverbeslag op den deksel lag één groot bloemstuk: het kruis van tulpen met op het lint de woorden, „Als mensch ge leefd, als held gestorven." Als de kist in het gele zand der groeve was neergedaald en de overstelpende bloemenschat neergespreid, trad v. d. Weijde's oude buurt genoot, de heer F. D. Alta, naar voren. Helder klonken zijn woorden over de hoofden der zwijgende menigte rondom. Alleen het krampachtig snikken van een vrouw verbrak de stilte. „Wij staan hier aan het graf van een man, die zijn leven gaf om anderen te redden, een kindervriend, dien de kleinen blij begroetten als „Oome Fons". Een man, die op den bodem van zijn hart zooveel goeds borg, altijd klaar stond, om wie in nood verkeerden te helpen. Zooals hij leefde is hij gestorven. Onver schrokken is hij den dood ingegaan. Alleen God kent zijn laatste gedachten. Tenslotte sprak de heer Alta troostwoorden tot de ach tergebleven echtgenoote. Namens v. d. Weijde's sportmakkers spraken de heeren Deene en De Bakker een afscheids woord. Een broer van den overledene dankte, waarna allen diep onder den indruk, zelfs mannen waren er met roodgeweende oogen, het graf verlieten. Inmiddels was ook het stoffelijk over schot van de drie kindertjes Eggermond aan den schoot der aarde toevertrouwd en met bloe men bedekt. Bij de groeve stonden schoolmak kers van den vijftien-jarigen Cornells en ka meraadjes van de Chr. jongensclub „Irene", waarvan de jongere lid was. Hier aan het ge opende graf beseften ook de kleineren iets van het mysterie van den dood. Enkelen van hen snikten onderdrukt. Ontroerende woorden van deelneming en troost sprak ds. R. Dijkstra, predikant van de oude binnenstad. Al de belangstelling en al de bloemen, die wij hier zien, zoo zeide hij, kun nen het groote leed niet wegnemen, dat hier geslagen is. Hier baat alleen troost, dien men schen niet kunnen geven. God moge de ouders de kracht verleenen om de roeping, die zij op aarde nog hebben te vervullen, voor de zwa re pelgrimsreis, die zij moeten aanvaarden. Nadat namens de buurt- en speeltuinveree niging „De Waag" nog een kort woord was gesproken, dankte het Rev. Socialistisch ka merlid Sneevliet, tot wiens organisatie de vader Eggermond behoort. Het getuigde helaas van weinig tact en eerbied, dat de heer Sneevliet bij het graf van dezen kinderen hun tragischen dood tot motief nam voor een politieke propaganda. Tegenover de aanwezige katholieke familie leden van moederszijde was dit weinig kiesch en het is een geluk, dat aan de katholieke moeder, ginds in het ziekenhuis, dit tenmin ste bespaard is gebleven. Allen verlieten hierna het kerkhof, waar straks, als de bloemen zijn verwelkt en de herinnering aan heel dit droef gebeuren al weer is vervaagd, een ouderpaar zal komen, om bij het gesloten graf te gedenken al wat een maal hun leven, liefde en geluk uitmaakte. God geve hun kracht. Hij keerde naar de woning van den heer Van Doome terug. Politie en burgemeester van Boe kei werden van het gebeurde in kennis gesteld. M. kon, daar hij vrijwel direct bewusteloos was geraakt, geen signalement van de daders ge ven. Zaterdagmorgen is Meulenpas, die ernstig aan het hoofd gewond is, per auto naar zijn woning overgebracht. Zaterdagnacht nog heeft de Rijksveldwachter Went uit Heesch met zijn politiehond een on derzoek ingetseld. Aanvankelijk werd wel een spoor gevolgd, doch dit liep op den verharden weg dood. Het onderzoek wordt nog voortgezet Zaterdagnacht omstreeks twaalf uur heeft nabij Handel, onder de gemeente Boekei (N. B.) een brutale aanranding plaats gehad, waarbij een man van een bedrag van circa 900 is beroofd. De veekoopman M. Meulenpas, wonende te Handel, was Vrijdagavond nog laat op bezoek bij zijn compagnon van Doome, die aan een binnenweg terzijde van den straatweg Boekei Handel woont. Tegen 12 uur begaf Meulen pas zich per fiets langs den binnenweg huis waarts. Hij was nog niet ver van de woning van zijn compagnon verwijderd, toen hij plotse ling door twee mannen werd overvallen die, vermoedelijk met een zwaren knuppel, Meulenpas op het hoofd sloegen, waar door hij van de fiets viel en bewusteloos bleef liggen. Toen Meulenpas na betrekke lijk korten tijd het bewustzijn herkreeg, miste hij zijn portefeuille, waarin circa 900. Zaterdagmorgen te ongeveer half 9 heeft op de drukkerij Libertas van de „Nieuwe Utrecht- sche Courant", Drift 13 te Utrecht een doo delijk ongeval plaats gehad. De 22-jarige hulp-drukker F. de W., wo nende te Bilthoven, is bij werkzaamheden aan de groote rotatiepers, door een vliegwiel gegre pen. Hij werd vrijwel op slag gedood. De Ge neeskundige Dienst, die gewaarschuwd werd, was terstond ter plaatse. De medicus kon slechts den dood constatee- ren. Het slachtoffer is naar de rouwkamer van het politiebureau Ledig Erf overgebracht. Dezer dagen maakten kinderen van de famiie H. te Herkenbosch ruzie met de kinderen van de familie W., die in dezelfde plaats woont. De vrouw van H. bemoeide zich ermee, met het ge volg, dat de kinderen van W. de vrouw aanvie len en haar op den grond wierpen. H. wond zich bij dit gebeuren zoo op, dat hij een schop nam en het 14-jarig dochtertje van W. daar mee zoo sloeg, dat het kind met een zware her senschudding moest worden opgenomen. H. is gearresteerd en na verhoor in verzeker de bewaring gesteld- IllllllllllllllllMIMIIMII III IIMM1IIIII III Mill IIIIIMMIIII'MIMIilllllllllllllllMI stedelijke ziekenhuizen van duitslhlainc MOGEN DE GEESTELIJK EN ZiCW NIET MEER Ontnuchteren meteen klein ontbijt menacht het misschien almeer dan mooi OAT 211 MOGEN ADEMEN. in Italië stookt men alcohol uit 4rood. Binnenkort ziet men elke rooker met'n toe-5>tEL wandelen waarmee alcohol uir TABAK WOBDT gedistilleerd GLLN WOND AMERIKA UEEET DE6RENS OPENGESTELD VOOB AFGESNEDEN SERINGEN. AAL5M EER UEEFT DA DE LUK EEN ZENDING OVERGESTUURD EN DE HOLLAN DbCHE. KVEE.KEPS WACHTEN INSPAN NING OF HUN PROOUCTEN IN DEN SMAAK zullen VALLEN LETTERl'JK En figuurluk inden NEK GEKEKEN j E.EN INCASSEERDER UIT Rotterdam WERD DOOR Z'JN KAPPER P.EGELMATI& BESTOLEN DEZE KAPPElR WIST BL'JKBAARTE PRATEN EN TE BREIEN TEGEL'JK Onder groote "belangstelling heeft Zaterdag de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers van den vreeselijken brand op den O. Z. Achterburgwal te Amster dam. Een overzicht van den stoet met het stoffelijk overschot van eenige der kleine slachtoffers op het Rokin na het vertrek van het Binnengasthuis Zaterdagnacht half twaalf is het motor vrachtschip „Hunze 14" van Komwerderzand vertrokken met bestemming Amsterdam. Er hing een dichte mist, terwijl er een stevige bries stond. Waar de boot slechts weinig lading had, is zij eenigszins uit den koers gedreven en kwam zij terecht nabij den Tenthoek te Andijk, inplaats van bij den vuurtoren de Ven. Hoewel regelmatig de diepte gepeild werd kon niet voor komen worden, dat te circa half drie het schip vastliep op een blinden dam, ongeveer 25 meter uit de kust. Vijf meter voordat het schip vast liep was nog voldoende diepgang gepeild. Zaterdagmorgen vroeg zijn vijf booten met vletterlieden uit Enkhuizen vertrokken, teneinde te trachten de „Hunze 14" vlot te trekken. Na overleg met de directie te Groningen mocht de kapitein, de heer J. Schokker, de hulp echter niet aanvaarden. Thans is de „Hunze 13" onder weg om haar zusterschip, dat gelukkig niet ge vaarlijk zit en oogenschijnlijk niet beschadigd is, te helpen. De „Hunze 14" is een klein motorvrachtschip, dat regelmatig den dienst GroningenAmster dam onderhoudt. Zaterdagochtend is een staking uitgebroken onder het bezorgingspersoneel van de N.V. firma Lensvelt Nicola, waarvan de fabriek gevestigd is aan den Gortmolen te 's Gravenhage. Onge veer zestig broodbezorgers, het grootste gedeelte van het personeel der firma, hebben het werk neergelegd. Van werknemerszijde vernemen wij, dat op het oogenblik er een z.g. contractlooze periode is en dat naar aanleiding van een voorstel van de werkgevers om het loon met f 2 per week te verlagen, er deze week met den Rijksbemid delaar een bespreking heeft plaats gehad. Han gende deze bespreking heeft de directie Vrijdag per circulaire aan het personeel medegedeeld, dat de loonsverlaging met 6 Maart a.s. zou in gaan. Het personeel nam in groote meerderheid met deze handelwijze geen genoegen en heeft Za terdagochtend het werk neergelegd. In verband met het uitbreken der staking was het in den vroegen ochtend in de omgeving van de fabriek eenigszins rumoerig. De politie heeft de orde echter gehandhaafd. Wij hadden naar aanleiding hiervan een be spreking ten kantore der N.V. met den heer mr. Corporaal, secretaris der Werkgeversorganisatie in het bakkersbedrijf. Deze deelde mede, dat het besluit, om met inachtneming van den ge- contracteerden termijn van 14 dagen, om een loonsverlaging van gemiddeld f 2 per week toe te passen, genomen werd voor alle bedrijven. Dit besluit werd deels Vrijdag en deels Zater dag aan de gezellen medegedeeld. Deze staking is een z.g. „wilde staking" omvattende ongeveer 60 man. Zaterdagochtend zijn ten kantore der Ven nootschap besprekingen gevoerd met den se cretaris van den Modernen bond en den secre taris van de Haagsche afdeeling van dien bond. De onderhandelingen zijn nog gaande. In tegenstelling met de lezing door de werk nemersorganisatie met betrekking tot de aan leiding der staking gegeven, deelde mr. Corpo raal nog mede, dat er van eenig optreden van den Rijksbemiddelaar geen sprake is. De staking omvat slechts een gedeelte van het personeel, n.l. 60 man van het bezorgingspersoneel. Het bedrijf vindt dan ook gewoon voortgang. Namens de firma Lensvelt Nicola heeft mr. Corporaal bij de bespreking Zaterdagochtend met de vertegenwoordigers van de werknemers organisatie nog medegedeeld, dat de firma niet afwijzend zou staan tegenover het denkbeeld, om dfe aangekondigde loonsverlaging niet toe te passen op de twee laagste loonklassen, zijnde die van f 10.65 en f 11.40 per week, op voor waarde echter, dat de werknemersorganisatie zich daarmede zal kunnen vereenigen. WINTER inamejaiha. WIL KLAAGT Hl LA NOG WLA LLM SLETJE. RtALU Dr. J. Schoemaker, hoofd der Chirurgische afdeeling van het Gemeente Ziekenhuis te 's-Gravenhage is, als president van het inter nationale Chirurgencongres te Cairo door koning Foead I van Egypte benoemd tot Com mandeur in de Orde van Ismaël. Zooals bekend is voor het opgeven van het onderwerp van een gesprek met Ned.-Indië voor elk over te brengen woord boven een aan tal van drie, een vergoeding van f 1 verschul digd, 4 Deze vergoeding wordt met ingang van 1 Maart a.s. verlaagd tot 75 cent. Dit bedrag is, boven en behalve de voorbereidingskosten even eens verschuldigd voor elk woord, indien het gesprek, buiten toedoen van de administratie, niet tot stand komt. De Landelijke Federatie ter Behartiging van het Ziekenfondswezen hield Zaterdagmiddag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een demonstra tief congres onder presidium van den heer A. Kelderman uit Deventer. In zijn openingswoord heette spr. allen van harte welkom, in het bijzonder den heer Eijkel als vertegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken. Spr. merkte op dat dit de eerste maal is dat de bond naar buiten optreedt. Vervolgens was het woord aan den inleider, den heer W. Metman uit Den Haag, die begon met te verklaren dat men van niemand finan- cieelen steun ontvangt. Spr. stelde vast dat het ziekenfondswezen een onderlinge verzekerings maatschappij is. In een uitvoerig betoog ging spr. na waarom dit demonstratief congres is belegd. Spr. wekte tenslotte alle fondsen op lid te worden van de federatie opdat bereikt mag worden de zelfstandigheid in de onderling be heerde fondsen. Hierna was er gelegenheid tot debat, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Tenslotte werd de volgende resolutie aan genomen Het congres van Zelfstandig Beheerde Zieken fondsen te Utrecht bijeen op uitnoodiging van de Landelijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen in Nederland. Gehoord de inleiding van den heer W. M. Metman en de daarop gevolgde mededeelingen van diverse fondsvertegenwoordigers, stelt vast, dat de georganiseerde voorziening in de behoefte aan medische verzorging, zooals die is belichaamd in het Nederlandsche Zieken fondswezen, geheel berust op het beginsel der vrijwillige verzekering tegen risico, financieel volstrekt onafhankelijk is en geen enkel element van particuliere of openbare weldadigheid be vat; stelt verder vast, dat het peil der medische voorziening, mede onder den drang en met volle medewerking der fondsbesturen, in den loop der jaren een graad van volmaaktheid heeft bereikt welke in binnen- en buitenland waardeering en zelfs bewondering wekt; betwist, mede onder verwijzing naar het ver zekeringskarakter van den arbeid der zieken fondsen, de moreele en maatschappelijke recht vaardigheid van een wettelijke regeling, welke de zelfstandigheid der fondsen zou aantasten; ontkent, onder verwijzing naar de financieeie onafhankelijkheid der fondsen, met klem, dat er aanleiding zou bestaan om aan de zieken fondsen een bestuursamenstelling op te drin gen of voor te schrijven op den grondslag der z.g. pariteit; ontkent voorts, onder verwijzing naar de tot dusver bereikte resultaten en naar de onmis kenbare tendenz tot voortdurende verbetering daarvan, dat financieeie onmacht of intellec- tueele hulpbehoevendheid der fondsen den wet gever zouden nopen tot regelend ingrijpen; verklaart elke moreele en propagandistisch® samenwerking van diverse stroomingen def Nederlandsche Vakbeweging op prijs te stellen en gaarne te aanvaarden met eerbiediging van wederzijdsche autonomie. Er zijn te 's-Gravenhage twee mannen aan gehouden, verdacht van inbraak en diefstal, op verscheidene plaatsen gepleegd, namelijk d® 23-jarige kellner J. H. uit de Van Ravestein- straat en de I7-jarige monteur J. v. d. R. uit de Swammerdamstraat. BATAVIA, 22 Febr. (Aneta). Aneta ver neemt, dat de affaire, waarbij een bekend® peper-firma in financieeie moeilijkheden is ge' raakt, een gecompliceerder nasleep zal krijg®'' dan aanvankelijk werd verwacht, in verban" met het feit, dat een gedeelte van de pepe1" voorraden, door die firma beleend, slechts aa" haar in consignatie was gegeven, zoodat ah' deren thans rechten hierop kunnen laten g®*' den. Intusschen is gisteren het faillissement va" den directeur, die nog steeds onvindbaar is, uit' gesproken. BATAVIA, 22 Febr. (Aneta). De Officier vah Justitie eischte tegen den eigenaar van "be „Behangselhuis" G. B., wegens aanstichting tot brandstichting, drie jaar gevangenisstra1 met aftrek van preventieve hechtenis. De actueele dader P. K. was reeds tot een ja® gevangenisstraf veroordeeld. De uitspraak za op 29 Februari as. plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6