Vier menschen in een gierput De betrekkingen tusschen de Donau-staten HELDENKERMIS Het nieuws van heden X DE ZAAK-HA UPTMANN HODZA TE BELGRADO ONPRETTIG ARTIKEL VOOR HITLER Uit Vaticaanstad GEEN A CT1EF PROTEST IN HET RIJ De sneeuwval in Denemarken Syrisch kabinet afgetreden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 24 FEBRUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19813 In eenige Spaansche provinciën kwam het tot communistische demonstraties. Onze foto laat duidelijk zien dat sommige ordebewaarders zich bij Moskou's trawan ten aansloten Vader en drie zoons bij Heesch door giftige dampen bedwelmd en in gierkelder gestort Een jongen overleden Een jongen overleden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuj Door gouverneur Hoffmann is de vroegere kroongetuige Whited opnieuw gehoord NEW YORK, 23 Pebr. (Reuter.) Gouver neur Hoffmann heeft de zaak Hauptmann door een persoonlijk onderzoek, welks re sultaat van doorslaggevende beteekenis zal kunnen zijn voor de geheele aangelegenheid, opnieuw aan de orde gesteld. De overstroomingen in Spanje De Guadalquivir twee meter gedaald Overeenstemming op politiek en internationaal economisch gebied geconstateerd De vriendschap met Roemenië Het bijvoegsel van „Le Journal verboden op verzoek der Duitsche ambassade De onlusten in Spanje hebben eenigeslachtoffers geëischt. De dooden wer den door partijgenooten grafwaarts gedragen De politieke toestand in Spanje Chapaprieta naar Frankrijk vertrokken Een verklaring van Azana Graaf van Cavadonga naar een ziekenhuis Vermoedelijk de laatste poging hem te redden ff Ilf: Het Hollandsche tankschip „Dipping 5" clat in den nacht op Vrijdag j.l. door het Engelsche stoomschip „Lagosian" geramd werd op den beneden Weser, is geken terd. Bij het ongeluk kwamen de kapitein,diens vrouw en beide kinderen en een lid der bemanning om het leven Een aansporing om sterk te staan in den schoolstrijd Scherp protest van de „Osser- vatore Romano" Het verkeer nog steeds ernstig belemmerd Toe Yoeh Sjeng's zoon ontvoerd Twee millioen dollar als losgeld geëischt RADIODISTRIBUTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN El Ayoebi, aftredend minister van justitie, met de vorming eener nieuwe regeering belast GENERAAL RODRIGUEZ t STUDENT VAN PRAAG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Zaterdagmiddag zijn bij het spelen drie jongens van de familie van der Helm, te Heesch, in een beerput ge raakt. De vader van de jongens tracht te zijn kinderen uit den put te halen, waarbij hij er zelf ook in terecht kwam. Een buurman heeft toen kans gezien het viertal te redden, waarna allen naar huis werden vervoerd. Zondagmorgen is een der jongens, de 1 2-jarige T. v. d. Helm overleden. De andere drie personen zijn nog niet tot het bewustzijn te ruggekeerd. De landbouwer J. van der Helm was Zater dagmiddag bezig met gierkruien uit een groo- ten gierput, die in de nabijheid van zijn erf ligt. Er haperde iets aan de gierpomp, en een van de zoons van v. d. Helm, de 13-jarige Hendrik, zou langs een trapje in den put af dalen, om de pomp te herstellen. Op een onbewaakt oogenblik echter klau terde de 9-jarige Marinus het trapje af. Het kind werd oogenblikkelijk door de giftige ammoniakdampen bedwelmd, en stortte voorover in de giermassa. Zijn broertje Hendrik was intusschen terug gekeerd en sprong, zonder zich te bedenken. Marinus na. Inderdaad gelukte het hem het kind te grijpen en de ladder op te klauteren, waarop hij het kind aan de moeder, die was komen toesnellen, overreikte. Toen kon hij niet meer. Ook hij werd bedwelmd door de dampen, en na zijn broertje gered te hebben, stortte hij zelf in den put. De derde broer, de 12-jarige Theo, wilde zijn broer helpen; de ammoniak deed echter zijn werk opnieuw, en beide kin deren verdwenen in den put. Inmiddels was vader v. d. Helm op het gegil van zijn vrouw komen toe- loopen. Ook hij begaf zich langs de ladder omlaag, doch op het oogen blik dat hij een van zijn jongens gegrepen had, werd hij door de giftige dampen overweldigd, en als derde stortte hij bewusteloos in de giermassa. De moeder, die haar man en twee zoons voor haar oogen zag verdwijnen, riep de hulp in van een buurman, die toevallig in de nabij heid was. Deze, v. d. Heul, begreep, dat af dalen in den put nutteloos zou zijn, en daar om trachtte hy met een hark de lichamen van de ongelukkigen op te halen, hetgeen hem, na langen arbeid, gelukte. Terstond begon men kunstmatige adem haling toe te passen; de 13-jarige Hendrik kwam spoedig bij en hielp dapper aan het reddingswerk mee. Intusschen was dr. Bouw- mans uit Nistelrode aangekomen, en na lang pogen keerden ook de vader en de 12-jarige Theo tot het bewustzijn terug. Later op den avond geraakten allen echter weer buiten bewustzijn. Vooral Theo was er erg aan toe; Zondagmorgen is de jongen ten gevolge van het inademen van de giftige gas sen overleden. De vader is Zondagmiddag weer bij kennis gekomen; men vreest echter ernstig voor het behoud van zijn gezichtsvermogen. Ook de toestand van de beide andere jon gens baart zorg. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen 1 aanvankelijk veranderlijke wind, later uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijn- lijk eenige regen of sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst in het j= Noorden, in het Zuiden temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi. Hoogste barometerstand: 771.6 te Haparanda. s Laagste barometerstand 749.6 te Holyhead. =j Zon op 7.01, onder 5.26. Licht op 5.56. H Maan op v.m. 7.30, onder n.m. 8.23. Eerste kwartier 29 Februari 9.48 v.m. Hoffmann heeft in de eerste plaats een der getuigen a charge, den houthakker Whited, 'n verhoor afgenomen. Daarbij bleek, dat Whited in April 1932 volgens een door hem zelf onder teekend politie-protocol heeft verklaard, geen enkel verdacht persoon in de buurt van het huis van Lindbergh te hebben gezien. Pas in 1934 is dan, zooals Hoffmann consta teerde, Whited plotseling opgetreden als eenig ooggetuige tegen Hauptmann, doch pas toen de procureur-generaal Whited een gedeelte van de voor de opheldering van de misdaad uitge loofde belooning had toegezegd, en de kosten voor zijn verhoor in het proces van Flemington op 160 dollar had vastgesteld. Hoffmann stelde de vraag, of het geld geen groote rol kan hebben gespeeld bij de wijziging der verklaringen van Whited, te meer daar Whited door zijn eigen broeder was geschetst als een onoprecht mensch. SEVILLA, 23 Febr. (Reuter). De Guadal quivir is Zondag twee meter gedaald. Het water is uit de wijk Triana weggezakt en slechts de laagst gelegen gedeelten der stad staan nog onder water. Het ziekenhuis van San Lazaro is door de overstroomingen geheel geïsoleerd. Verder ver nielde de overstrooming den oogst van Valdepa- nas en is ernstige schade toegebracht aan den weg MadridCordova. BELGRADO, 23 Febr. (Reuter). Van middag is Hodza op het departement van Buitenlandsche Zaken de gast geweest van den minister-president en minister van Buitenlandsche zaken, Stojadinowitsj. Na afloop van het onderhoud werd het vol gende communiqué uitgegeven: Tijdens hunne besprekingen van 22 en 23 Februari hebben de minister-presidenten en ministers van Buitenlandsche Zaken vat Tsjecho-Slowakije een Joego-Slavië hun be schouwingen van den huidigen toestand voort gezet, daarbij rekening houdend met de alge- meene omstandigheden, die in het Donau- bekken bestaan. Na een uitwisseling van zienswijzen tot in de kleinste onderdeelen hebben Hodza en Stojadinowitsj een overeenstemming hunner gezichtspunten geconstateerd ten opzichte van dit probleem, dat door de jongste ge beurtenissen, zoowel op politiek als op in- temationaal-economisch gebied, aan de orde van den dag werd gesteld. Met betrekking tot den algemeenen toestand hebben Hodza en Stojadinowitsj hun oprecht verlangen tot uiting gebracht, zoo spoedig mogelijk in de internationale betrekkingen den gelukkigen en gezonden toestand te scheppen, waarnaar hun beide landen, binnen het kader van de Kleine Entente, steeds hebben gestreefd. Verder gaven zij den wensch te kennen, dat de pogingen hunner landen, in overeenstem ming met die van het geallieerde Roemenië, eveneens in die richting zullen zijn georiën teerd, in den geest van het handhaven van vriendschap tusschen de volkeren, op den grondslag van de principes van vrede en recht vaardigheid, tot uitdrukking gebracht in het handvest van den Volkenbond en in het sys teem van collectieve veiligheid. Ten opzichte van de in het Donau-bek- ken bestaande toestanden, hebben Hodza en Stojadinowitsj bevestigd, dat hun beide landen, in overeenstemming met Roemenië, in het verleden hebben getracht, een loyale samenwerking met alle belanghebbende landen tót stand te brengen. Deze pogin gen zullen ook voortaan ten doel hebben het uit den weg ruimen van alle moeilijk heden, die eventueel den noodzakelijken voor waarden voor een bevredigende en duur zame oplossing der dezen landen aangaande vraagstukken in den weg zouden kunnen staan. Hodza en Stojadinowitsj constateerden, dat hun landen, evenals alle landen der Kleine En tente, altijd bewijs hebben gegeven van begrip voor de voordeelen, die alle landen van het Donau-bekken zouden kunnen trekken uit een nauwe economische samenwerking. De minister-presidenten en ministers van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowa kije en Joego-Slavië zijn dientengevolge tot de slotsom gekomen, dergelijke ideeën in den geest van het pact der Kleine Entente voor het welzijn der beide landen te moeten aanmoedigen. Niettemin zijn hun bedoelin gen niet gericht, noch zullen zij gericht zijn, tegen eenigen staat. De staten van het Donau-bekken kunnen integendeel rekenen op den steun der andere staten,. Aldus handelend, gelooven Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië, onafscheidelijk verbonden aan het geallieerde Roemenië, dat zij onder de huidige omstandigheden op de beste wijze de idee van den algemeenen vrede en internatio nale samenwerking dienen. De Tsjecho-Slowaaksche minister-president Hodza heeft tegenover een vertegenwoordiger van de half-officieele Wreme een verklaring afgelegd over het doel van zijn bezoek aan Belgrado. Hodza verklaarde voornemens te zijn met de Joego-Slavische staatslieden alle kwes ties te bestudeeren, welke betrekking heb ben op de toekomst van de beide landen. Men heeft weliswaar reeds eenige pogin gen gedaan voor de reorganisatie van het Donaubekken, doch Hodza verklaarde thans toch den indruk te hebben, dat het psy chologische oogenblik is gekomen, dat een nieuwe poging voor mislukking zou be hoeden. PARIJS, 23 Febr. (Reuter) „Le Jour nal" deelt mede, dat het blad gisteren werd bekend gemaakt, dat op verzoek van de Duitsche ambassade het Zaterdagsche bijvoegsel van het blad in beslag zou wor- dten genomen. Uit ingewonnen inlichtingen bleek, dat het blad niet in beslag zou worden genomen, doch alle prefecten van Frankrijk waren gewaar schuwd zorg te dragen, dat het niet verkocht zou worden of zelfs uitgestald. De Duitsche ambassade heeft dit verzocht in verband met een artikel over de „amours" van Hitier. Het blad protesteert heftig tegen dezen maatregel. VATICAANSTAD, 23 Febr. (Reuter). Z. H. de Paus heeft Zondag een bezoek van ongeveer een uur gebracht aan de in aanbouw zijnde Internationale Katholieke Perstentoonstelling die 12 Mei a.s. zal worden geopend. Z. H. werd ontvangen door den Voorzitter van het Uitvoerend Comité, Delia Torre. MADRID, 24 Febr. (Reuter). De werklie den-syndicaten van de volkshuizen hebben al le werklieden, die in verband met de October- revolutie van 1934 hun werk verloren, uitge- noodigd zich hedenochtend weer te vervoegen bij hun oude werkgevers. Indien deze weigeren hen weer aan te nemen, moet dit onmiddellijk ter kennis worden gebracht van den burge meester of den civielen gouverneur. De vroegere minister-president Chapa prieta is naar Frankrijk vertrokken. LONDEN, 24 Febr. De Daily Telegraph meldt uit Madrid, dat de nieuwe premier Azana in een interview met den correspon dent van dat blad heeft verklaard dat de toestand in het land weer normaal wordt en dat de alarmtoestand zeer binnenkort zal worden opgeheven. Azana gaf de verzekering, dat de partijen niet zullen worden vervolgd, noch indivi- dueele personen, hetzij Roomsch Katholie ken, Protestanten of Mohammedanen. Azana verklaarde nog, dat een herstel der monarchie onmogelijk is. HAVANA, 23 Febr. (Reuter). De graaf van Cavadonga is in aller ijl met een zie kenauto naar een ziekenhuis vervoerd. De geneesheeren en de familie volgden, doch weigerden iets te zeggen. In verband met den emstigen toestand van den graaf, vermoedt men, dat hij naar een zie kenhuis wordt vervoerd voor een laatste wan hopige poging. Naar later werd vernomen, is de graaf naar het electro-therapeutisch laboratorium van een ziekenhuis gebracht. Deze behandeling heeft ten doel den bloedsomloop te stimuleeren en de bloedarmoede te beperken. Men heeft hiermede gedaan wat men kon, en indien de zieke weer naar huis wordt ge bracht, dan beteekent dit, dat zijn toestand aanmerkelijk is verbeterd. Na een nieuwe bloedtransfusie is de toestand van den graaf van Cavadonga iets verbeterd. S "CV-w. S- KEULEN, 23 Febr. (Reuter). De Katho lieke Kerk heeft niet actief geprotesteerd tegen de arrestatie van leiders van de ka tholieke jeugdbeweging, wordt verklaard in een brief van den vicaris-generaal, welke hedenochtend in alle katholieke kerken werd voorgelezen. In den brief wordt verder gezegd, dat men hoopt, dat binnenkort het publiek de volle werkelijkheid zal vernemen uit het proces. Ten slotte wordt het gebed verzocht voor de fa milies van hen, die verdacht worden van Hoogverraad. In sommige kerken is een brief voorgelezen van den Aartsbisschop, die de ouders aan spoort sterk te staan in den schoolstrijd. ROME, 23 Febr. (ANP). De officieele „Osservatore Romano" van gisteren bevat te wederom een scherp artikel tegen de maatregelen der Duitsche regeering tegen de katholieken en tegen de voorstellingen, die het officieele Duitsche Nieuwsbureau hiervan geeft. KOPENHAGEN, 24 Febr. (Reuter). Gedu rende het weekeinde is er nauwelijks eenige verbetering gekomen in het door den grooten sneeuwval belemmerde verkeer. Op 28 trajecten ligt het treinverkeer nog geheel stil; op 25 andere baangedeelten rijden de treinen slechts voor zoo ver de omstandigheden het toelaten. Op de straatwegen blijven honderden auto's in de sneeuw steken. Een ruit van een locomotief werd door een massa sneeuw, die door den feilen wind was opgenomen, verbrijzeld; daarbij werd de sto ker zóó ongelukkig door een scherf getroffen, dat hem de halsslagader werd doorgesneden. Twee hulpwagens bleven in de sneeuw vastzit ten en toen de trein eindelijk de plaats van bestemming had bereikt, had de stoker zoo veel bloed verloren, dat zijn toestand bedenke lijk werd geacht. In een deel der Deensche wateren begint zich ijs te vertoonen, doch in het algemeen ondervindt de scheepvaart daarvan nog weinig last. Het eiland Fejoe is sedert acht dagen ge- isoleerd. De pogingen, die tot dusverre in het werk zijn gesteld om den bewoners levensmid delen te brengen, zijn mislukt. SJANGHAI, 23 Febr. (A. N. P.) Het uit Ja- pansche bron vernomen bericht, dat een zoon van Toe Yoeh Sjeng, den meest invloedrijken man in bankkringen en president van verschil lende ziekenhuizen, in een nederzetting te Sjanghai is ontvoerd, heeft groot opzien ge baard. De ontvoerders hebben een dreigbrief ge zonden, waarin zij een losgeld van twee mil lioen dollar eischen. De autoriteiten hebben direct een onderzoek laten instellen in de onderwereld van Sjang hai, doch tot nu toe ontbreekt ieder spoor. HAARLEM Geen misère met antennes En ook geen gegenereer, Geen kapotte, dure lampen. Sapperloot, wat wilt U meer. Door gouverneur Hoffmann's bemoeiingen zal mogelijk de zaak-Hauptmann opnieuw aan de orde kunnen komen. De graaf van Cavadonga in allerijl naar het zie kenhuis vervoerd. Bijvoegsel van „Le Journal" te Parijs verboden wegens een voor Hitier onprettig artikeL Geen actief protest der Katholieken in het Duitsche Rijnland Het Syrisch kabinet afgetreden; El Ayoebi met de vorming eener nieuwe regeering belast. De militaire plannen van minister Devèze door het congres van de Belgische socialistische partij verworpen. Het bezoek van Hodza aan Belgrado. Vastenbrief van Z. H- Exc. Mgr. J. F. Huibers Vier menschen bij Heesch in een gierkelder ge raakt; een jongen overleden. O JERUSALEM, 24 Febr. (Reuter). De re geering van het mandaatsgebied Syrië heeft den Franschen hooge-commissaris De Mar tel gisteren haar ontslag ingediend. De hooge commissaris heeft den huidigen minister van justitie El Ayoebi met de vorming van een nieuw kabinet belast. Deze verklaarde de opdracht te aanvaarden, onder voorwaarde, dat allen, die in verband met de jongste staking zijn gearresteerd, gratie krijgen. Uit Mardel in den staat Plata wordt gemeld, dat de Argentijnsche minister van oorlog, ge neraal Rodriguez, plotseling is overleden. VERWACHT VRIJDAG A.S. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 751.8 .Vorige stand: 751.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1