R.C.H. bestaat vijf en twintig jaren Organisatie van dertig elftallen m Iwm.. EEN VAN NEDERLANDS GROOTSTE CLUBS MAANDAG 24 FEBRUARI 1936 Wat het ledental betreft, staat de jubileerende club na H.B.S. aan den top der vereenigingen De resultaten van een kwart eeuw Jaartallen Het succes van het eerste elftal houdt ten nauwste verband met den geheelen gang van zaken Senioren en junioren De junioren-afdeeling De jongste leden Bloeiend clubleven Aanhankelijkheid en clubgeest hangt van üw remmen afl Cricket en honkbal De zomersporten by R.C.H. TWEEDE KLASSE I. V. C. B. Geel-WitLisse 13 D. H. V. B.-uitslagen WIELRENNEN M. S. V. DE KAMPIOEN K.N.V.B. HollandiaBeverwijk 60 R. K. W. V. Achilles ZeemeeuwenZ. R. C. 13 HillegomSchoten 71 HOCKEY H. D. M. WESTELIJK KAMPIOEN M. H. C.—H. D. M. 1—3 ATHLETIEK VELDLOOPEN VAN HOLLAND Spannende strijd bij de cracks FING-PONu H. T. T. C. S. V. C.Hillinen 2—1 HENGELSPORT R. K. Vischcollege „De Forel" Vischlust Een voetbal-jubileum! Hoeveel jubilea viert men tegenwoordig niet in ons klein Nederland met zijn duizend-en-een clubs, waaronder goden en halfgoden, die bij zoovele niet te tellen mijlpalen direct de vlag maar aan den feestmast hijschen. En natuur lijk wordt daarbij de assistentie der pers inge roepen, opdat de klok met luide klanken het lied der vreugde zingt. Traditiegetrouw wordt vervolgens bij den secretaris of zün voorgan gers in, zooals 't heet vergeelde paperassen, die intusschen nog zoo blank zijn als een lelie, ge snuffeld om eèn leidraad te vinden voor een geschiedenis-beschrijving met wat jaartallen, wat gebeurtenissen, slechts belangwekkend voor de betrokken club en enkele leiders, alles meest dor en zouteloos en gerangschikt volgens een stereotiep recept. Zoo meent men een jubileum te moeten her denken. Even dikwijls hebben wij ons afgevraagd leest het publiek nu waarlijk zulke als een kluitje droog zand aan elkander hangende ge- schiedenis-beschrijvinkjes. Want gaat de in teresse niet meer uit naar het intrinsieke sport leven, dat voor de sportminnaars meestal is als een gesloten boek. De vereenigingskennis beperkt zich haast uitsluitend tot het eerste elftal, reden waarom wij eens met u- door de poort het vereenigingsgebouw willen binnen treden. Boven deze poort lezen wij met groote forsche letters: Racing Club Haarlem, de jubilaresse van dit oogenblik. Vijf en twintig jaar voetbal. Maar vooral vijf en twintig jaar clubleven. Een zilveren jubileum alzoo van een vereeni- ging, doch 'n vereeniging, die ondanks den zoo zeer verworden toestand in onze hedendaagsche voetbalgemeenschap vrij en frank haar oogen naar alle windstreken kan opslaan. Die geen hooge onkosten liet declareeren, noch baantjes kon vergeven, noch van het intermediair van een strooman profiteerde, en desondanks toch groeide tot de op één na grootste club in het Nederlandsche voetbal. Want na H. B. S. staat R. C. H. aan den top der vereenigingen met het grootste leden tal! Onwillekeurig leidt dit tot de vraag, wat in de Racing Club dan toch zoo boeit? Dit zal u ge leidelijk duidelijk worden, doch het feit op zich zelf pleit intusschen voor de leiding, voor de energie en het organisatie-vermogen. En al had men dit jubileum gaarne met een kam pioenschap van het eerste elftal bekroond ge zien, men is er zich van bewust dat de geheel omgevormde ploeg momenteel de capaciteiten daarvoor nog mist. 't Is een lang en heel moei lijk proces om eigen materiaal te laten rijpen tot die grens, dat plaatsing in de hoogste elf gemotiveerd is en juist daarom geeft behoor lijke handhaving al zoo'n groote voldoening. Met trots kan men wijzen op een monument, dat werd opgetrokken, niet met onoirbare mid delen, doch volgens den juisten grondslag van het begrip sportsman. Zeker, 't verzwaart de taak in den vaak zoo bitteren competitie-strijd, zoo bitter zelfs, dat menigeen 't hoofd afwendt, doch destemeer bewondering moet men hebben, als al deze moeilijkheden het hoofd wordt ge boden. Daarom: R.C.H. onze hulde en waardeering Voor dezen moeizamen arbeid. Bouwt verder aan saamhoorigheid en waardig sportsmanschap maar bovenal blijft het principe van den amateur getrouw. Tot ver na den 25sten Febr. 1936, uw zilveren jubileumdag. Wy hebben gemeend enkele jaartallen te boeten publiceeren, welke de voornaamste mijl- Palen en gebeurtenissen aangeven: 1908. In den H.V.B. speelt Concordia, waaruit later de momenteele jubilaresse zal voortkomen. 1911. Op 25 Febr. werd de F.C. Achilles op gericht. 1912. Zij verandert haar naam in R.C.H. en Vrordt kampioen tweede klasse H.V.B. 1913. Promotie naar N.V.B. 1914. Eerste seizoen in de derde klasse N.V.B. 1917. Kampioen derde klasse en promotie naar tweede klasse. 1918. R.C.H. wint den Holdert-beker. 1920. Kampioen tweede klasse. Men verlaat felsen en vestigt zich aan den Middenweg. 1921. Tweede plaats in de z.g. „margarine"- afdeeling, waarop promotie volgt naar de eerste klasse. 1922. Men ontspringt ternauwernood het de gradatiegevaar. 1923. R.C.H. wordt Westelijk kampioen en kampioen van Nederland. Feestelijke viering van het twaalf en halfjarig bestaan. 1924. Reactie na het succes. 1926. Verjongingskuur in het elftal is nood zakelijk. 1928. De Holdert-beker ten tweede male ge ronnen. 1930. Terreinmoeiljjkheden dienen zich aan; het eerste elftal eindigt op de tweede plaats. 1931. Intieme viering twintigjarig bestaan. 1932. Sportieve inwyding van het nieuwe veld te Heemstede. 1933. Het elftal eindigt op de vierde plaats. 1935. Na een bewogen seizoen laat de jubi laresse aan Overmaas de bedenkeiyke onder scheiding om degradatie-wedstrijden te spelen. 1936. Een kwarteeuw voetbal. Het bestuur van het jubileerende R. C. H- Staande v. I. n. r.: W. Hazevoet, 2e secretaris en J. Kuyt, commissaris. Zittend v. I. n. r.: W. v. Leeuwen, penning meester; W. v. Donselaar, tweede voorzitter; H. Scheen, voorzitter; Jac. de Geus, secretaris en J. Jong huis, tweede penningmeester Een der meest importante posten in het bestaan eener voetbalvereeniging is voor zeker die van een elftallen-commissie. Immers, het succes van het hoogste elftal houdt ten nauwste verband met den gehee len gang van zaken. Dit elftal vormt de bron, waaruit de geheele vereeniging put en die alle instanties weerbaar houdt, ten bate van de groote organisatie. In tegenstelling met het buitenland, waar in vele gevallen slechts één persoon de verant woording voor de elftal-samenstelling draagt, is 't in ons land usance, om daarvoor een com missie van drie of vijf personen te benoemen, meestentyds veteranen, die hun sporen reeds verdienden. Over het onderwerp elftal-commissie en de gehuldigde opvatting zou een afzonderlijk opstel te schrijven zijn, doch hiermede zouden wij afdwalen en niet tot ons doel komen. De senioren-afdeeling van R.C.H. omvat twaalf elftallen, waarvoor twee elftalcommis sies werden gekozen. Laten wij de commissies een letter geven, bijvoorbeeld A en B, dan is commissie-A belast met de beide hoogste elftal len, namelijk die in den K.N.V.B. uitkomen. Commissie-B heeft tien ploegen onder haar hoede, die in den Haarl. V.B. spelen. Dat de verantwoordeflijkheid dezer commissies jegens de vereeniging buitengewoon groot is, laat zich heel eenvoudig realiseeren. Want met de enkele groepeering van genoemd aantal elftallen is men er niet, 'tis Seen loterij, waarbij een greep uit de bus kan worden gedaan, doch elke keuze vereischt haar afzonderiyke overweging. Bovendien moet een vaste lijn worden uitge stippeld. en de organisatie dient zoo te worden gevormd, dat achter het eerste elftal een vaar dige reserve wordt gevormd. De taak van zulk een keuze-commissie is waarlijk geen sinecure, want te weinig beziet men de moeilijkheden, die zich onverwachts voordoen. Afschrijvingen wegens ziekte of anderszins, gerechtigde of on gerechtigde spelers, leden die zoo weinig sport- fatsoen bezitten om ongemeld te verzuimen ziehier een paar losse grepen, waarbij nog on vermeld blijft de soms uiteenloopende ziens wijzen bij de commissie onderling. Laat deze beknopte uiteenzetting voldoende zijn om aan te toonen, hoe uitermate lastig deze post is, en die van de commissieleden afzon derlijk zooveel sport- en menschenkennis ver langt, objectiviteit, tact en persoonlijkheid. Want een onjuiste uitvoering dezer taak kan tot funeste gevolgen leiden. Uit den K.N.V.B. sproot destijds de gedachte tan een junioren-afdeeling in het groote ver band te vormen, welke afdeeling na een jaar practijk werd geliquideerd. De aanvankelijke opzet dezer gedachte was om veel belovende jeugdige spelers binnen een bepaalde leeftijdsgrens, die nu over de verschil lende elftallen waren verspreid, bijeen te bren gen en op die manier materiaal te kweeken, dat by gebleken geschiktheid zoo naar het eerste of tweede elftal kon worden overgeheveld. Spoe dig bleek echter dat deze maatregel meer theo retisch dan practisch effect sorteerde, mogelijk ook financieel te hooge eischen stelde, om kort te gaan, deze afdeeling hield op te bestaan. Naast andere vereenigingen heeft ook R.C.H. de junioren-groep behouden en ondergebracht in den Haarl. V.B. Zes juniorenploegen zijn re gelmatig in actie. Een der aardigste schakels in de voetbal keten is de verzorging der allerjongste groep leden de adspiranten. De jubilaresse presenteert twaalf van die elf tallen. Deze twaalf ploegjes zyn ondergebracht in twee afdeelingen: zes elftallen vindt men ge annonceerd in de adspirantenafdeeling van den Haarl. V.B., terwijl voor de resteerende zes, na tuurlijk de allerjongsten, een eigen verband is gesticht. Een z.k. kleuren-oompetitie, waarin verschillende kleuren-shirts voor de onder scheiding zorgen. Natuurlijk heeft ook deze eigen competitie weer een commissie aan het hoofd, waarin een leeraar uitstekend paeda- gogisch werk verricht. Zoo spelen deze kleur - elftallen des Woensdagsmiddags hun eigen com petitie en wordt de krachtsverhouding op een werkelijke ranglijst vastgelegd. Behoeft het nog afzonderlijke vermelding, dat aankweeking van goede sportieve begrippen in dezen kring zwaar der weegt dan 't balgeschop, hoewel ook in dit opzicht menig wijs lesje wordt uitgedeeld. Een heerlijk stuk sportleven verbergen die wedstrij den tusschen oranje, wit, groen of welke kleu ren al die combinaties ook voeren. Het eerste contact met andere vereenigingen verkrijgt de jeugd, wanneer men de leeftijds grens der kleuren-competitie heeft overschre den en de jongelui automatisch naar den H.V.B. promoveeren. Heel beknopt hebben wij gepoogd iets over deze organisatie te vertellen. Dertig elftallen, driehonderd dertig spelers plus een ferme re serve vereischen een groote mate van stuur manskunst, om behalve de eenheid, in het bij zonder zorg te dragen dat de capaciteiten zich voortdurend in stijgende lün bewegen. Naar de letter genomen is een voetbalvereeni ging een ontspanningsgelegenheid voor sport minnaars. Zoo bezien sluiten slechts sportieve banden de leden aaneen, maar zij die de ontwikkelings periode onzer sportbeweging nauwkeurig heb ben bespied! hebben ook een gedaante-verwisse ling kunnen waarnemen. Het karakter wijzigde zich volkomen. De zucht naar sport, en sport alleen wijzigde zich, zooals trouwens zooveel in het maatschappelijk leven werd veranderd. Al lengs werd 't duideiyker, vooral toen de ver eeniging zoo zeer in omvang toenam, dat een sportdag niet voldoende was om de leden 'te binden. Men kende elkander nauwelijks en om zulks te ondervangen werden clubavonden in gevoerd. Deze avonden bevestigden geheel de verwachtingen, kweekten vriendschap, homoge niteit, elkander verstaan en begrijpen, wat in zoo'n groot^vereeniging een onmisbare factor is. Ter verhooging nu van de gezelligheid diende zich af en toe een zanger aan, en daar het toe val wil, dat toevallig in R.C.H. figuren zijn aangesloten die ook lid zün van bekende Haar- lemsche zangvereenigingen, vormde zich eerst een kwintet, dat later uitgroeide tot een dubbel r..annenkwartet. Men doet goed by voorbaat elke laatdunkend heid! over de capacleiten van dit dubbele kwartet ter zijde te stellen, aangezien het zich onder leiding van een uiterst bekwaam dirigent in de twee jaren van zyn bestaan tot een behooriyke hoogte heeft opgewerkt. Er is ijverig gestudeerd aan een veelzijdig repertoire, waarbij ernst en luim elkander tactisch afwisselen. Reeds her haaldelijk zijn de zangers met succes voor het voetlicht verschenen. Ook by de oprichting van de Racing Band trof men geen halve maatregelen en deze be staat uit twaalf jongelui, waarbij eveneens een beproefd leider aan het hoofd werd gesteld. Men heeft zich gelukkig niet gespecialiseerd in het jazz-repertoire, maar brengt ook prettige amusementsmuziek ten gehoore. Ook voor de zomermaanden heeft men pret tige attracties uitgevonden, in het bijzonder voor de jongere leden, namelijk vacantie-trips. Dus uitstapjes naar andere vereenigingen, die wederkeerig een tegenbezoek aan deze stad brengen met een overeenkomstig elftal of elf tallen. Behalve wedstryden worden den gasten dan de verschillende bezienswaardigheden ge toond, natuuriyk onder toezicht van oudere lei ders. Aangezien jonge menschen doorgaans niet over een dikke portemonnaie beschikken be- Hun leven en het uwe evenzeerl kan misschien morgen al behouden blij ven dank zij uw remmen I gint men reeds vroeg te sparen, terwyi om het bedrag zoo gering mogeiyk te doen zijn de ver schillende ouders voor logies voor hun gasten borgen. Daarnaast zorgt R.C.H. ieder jaar voor een Paaschtournee in eigen king, hetgeen geleide lijk tot een sportdag by uitnemendheid is ge groeid en die niemand gaarne zou willen missen. Dat al deze onderdeelen veel voorbereiding en zorg vereischen ligt voor de hand, doch onge- twyfeld kweekt men op die manier een groote aanhankelijkheid en een goeden clubgeest, waar door al deze zorgen ruimschoots worden be loond. Niet zoodra de winter heeft plaats geruimd voor de prettige lente en de voetbal-competities zijn afgesloten, of ook op Heemstede treft men voorbereidingen om de zomersporten te begroe ten. Vooral cricket wordt al heel wat jaren in R.C.H.-verband beoefend. Behalve voor wed stryden des Zondags in het groote verband en des Zaterdags in den Haarlemschen Cricket bond, amuseert men zich vooral op weekdagen gedurende den zomertijd en ziet men de jonge lui naar hartelust oefenen om meerdere vaar digheid te verkrijgen. Een prettige gezonde sport, die ook door leden op wat rijper leeftijd kan worden beoefend. Naast cricket is de laatste jaren honkbal buitengewoon populair geworden. Deze ontspanning, die van het Amerikaan- sche baseball stamt, is op weg om stormender hand Nederland te veroveren. Vooral in deze contreien heeft bijkans elke voetbalvereeniging haar honkbal-ploegen. De organisatie van deze sport is eveneens bezig zich te ontwikkelen en aan te passen, zocdat men zeker de verwach ting kan uitspreken, dat in de naaste toekomst honkbal de zomersport bij uitnemendheid be looft te worden. En dit niet slechts voor de beoefenaars zelf, doch ook als kükspel, omdat 't vele factoren in zich vereenigt om het pu bliek te interesseeren. Het klaarste bewys hier voor levert Amerika, waar geweldige arena's werden gebouwd. Ook by R.C.H. heeft honkbal de leden ge- imponeerd, zoodat een aantal zeventallen zich met enthousiasme op deze sport hebben ge worpen. Hieruit kan intusschen de conclusie worden getrokken, dat eenzydigheid in den Racing- kring wordt vermeden en de leden „elk wat wils" vinden. In een niet zeer aantrekkeiyken wedstryd heeft Lisse zich onbetwist de meerdere ge toond van Geel-Wit, dat weer volledig aan den start verscheen. Reeds direct blijkt, dat de aanvallen van Lisse veel gevaarlijker zyn dan die van de thuisclub. Het Haarlemsche doel beleeft vele hachelyke momenten en het mag een wonder heeten, dat het eerste Lisser doelpunt nog even op zich laat wachten. Het is ten slotte Paarde- kooper, die na een Lisse-aanval het leder vrij weet te krygen en zyn club de leiding geeft (01). De aanvallen van Geel-Wit hebben nog niet veel' te beteekenen, temeer daar v. Diest uitstekend staat te backen. Niettemin neemt G-W. eenige corners, die echter geen resul taat opleveren. Een pass van Dykmans wordt door Bosse rakelings naas den paal geschoten. Aan den anderen kant gaat het beter en een kwartier voor rust weet Langelaar, na goed sa menspel met z'n middenvoor, de leiding te ver- grooten (02) Na rust gaat het spel van Geel-Wit aanvan- keiyk iets meer beteekenen, doch de voorhoede speelt veel te kort om succes te. hebben. Een zwak moment van de Haarlemsche verdediging levert zelfs een derde Lisser-doelpunt op. Van Diest trekt zeer snel alleen er tusschen uit en weet den uitloopenden Heemskerk te passeeren (0—3). Op precies dezelfde wyze ontstaat dan ein- deiyk het eerste Haarlemsche doelpunt, waar van Kottman de maker is, na een zeer snellen uitval. Een en ander heeft een omzetting ten ge volge in het GW-elftal', die echter alleen be werkt, dat het spel van de voorhoede nog kor ter en peuterige rwordt. De verdere aanvallen van Lisse loopen meest al op off-side uit en zondar verandering in den stand komt het einde. Afdeeling Noord Reserve le klasse V. V. A. 2Zeevogels 2 Alw. Forw. 2—R. K. A. V. 2 Reserve 3e klasse S. V. A. 2—V. V. Z. 3 Reserve 4e klasse P. S. C. K. 2S. V. A. 3 10—1 7—4 2—1 4—1 Afdeeling Centrum lste klasse A Alliance—Gez. Vier 1 3—0 B. s. M. 1—Vogelenzang 1 (prot. Vog.z.) 4—3 Concordia 1The Unity 1 13 Reserve le klasse A H. B. C. 2—D. O. S. S. 2 8—6 Lisse 2—Santpoort 3 5—0 Zondag zyn de laatste ritten gehouden voor het home-trainer-kampioenschap 1936. In totaal werd A. Schelvis kampioen, A. Scha per tweede en C. Meyer derde. Over 1 K.M. maakte Schelvis den kortsten tyd n.l'. 4.5.2 en over 3 K.M. Meyer n.l. 1.51.2, beiden op den blauwen trainer By de junioren werd J. Sterke op overtui gende wyze kampioen, terwyi H. Keizer voor de verrassing zorgde door als goede tweede te eindigen en P. j. Bakker met gering verschil derde werd. Het verloop was als volgt: A, B en C-klasse, 2e rit: C. Meyer 1.51.2; A. Schaper 1.51.3; G. Heyselaar 1.52.3; C. Moer kerk 1.53.4; K. Peetoom 1.54.4; W. Oudolf 1.56.1; A. Schelvis en C. Fruitema 156.4; b. Drost 1.58.4; Th. Drost 2.1.1; C. Moerkerk 2.1.4; Oudolf 2.2.1; Fruitema 2.3.3: W Jansen 2.3.1; T. Veenhof 2.4; v. d. Heüden 2.5.1. Totaalstand 3 K.M., 2 ritten, A, B en C-klasse: A. Schelvis 3.49.1; A. Schaper 3.49.2; C. Meyer 3.50; G. Heyselaar 3.52.3; C. Moerkerk 3.53.3; H. Peetoom 3.56.1; Th. Drost'3.58; Oudolf 3.58.2; Fruitema 4.0.2; D. Drost 4.1.2; W. Jansen 4.2.1; T. Veenhof en v. d. Heyden 4.3.2. Eindstand A, B en C-klasse, 1 en 3 K.M. to taal: A. Schelvisch 5.2.3, kampioen; 2e A. Schaper 53; 3e C. Meyer 5.3.2; vervolgens G. Heyselaar 5.8.2; H. Peetoom 5.14; C. Meerkerk 5.14.4; Th. Drost 5.16; W. Oudolf 5.17; C. Fruitema 5.17.1; D. Drost 5.19.3; W. Jansen 5.20.4; T. Veenhof 5.22; P. V. d. Heyden 5.22.1. Junioren, 2e rit 1500 meter: J. Sterke 15; P. Bakker en H. Keizer 1.7. Totaal 1500 meter: J. Sterke 2.5.3; H. Keizer 2.11.4; P. Bakker 2.17.4. Eindstand junioren, 500 en 1500 meter totaal; J. Sterke, kampioen, 2.49.4; H J. Keizer 3.0.3; P. J. Bakker 3.3.4. D. O. S. 2—T. Y. B. B. 2 1—4 D. E. M. 2Onze Gezellen 2 24 Reserve 2e klasse A The Victory 2—V. I. C. 2 1—5 Reserve 2e klasse B T. Y. B. B. 3—Leiden 2 10—4 H. B. C. 3Teylingen 2 12 3e klasse A S. D. E. 1—S. V. A. 1 2—5 St. Fancratius 1Diemen 1 61 Reserve 3e klasse A Wilskracht 4—St. Mart. 3 2—1 Reserve 3e klasse C D. O. S. S. 4—V. D. O. 2 15—0 Reserve 3e klasse D Onze Gez. 3Lisse 4 12 4e klasse A Lisse 5—H. B. C. 4 1—1 Reserve 4e klasse B D. O. S. S. 5—R. C. M. 2 1—0 Reserve 4e klasse CC The Unity 3Zwaluwen 5 15 Reserve 4e klasse D Geel Wit 4—D. E. K. 2 3—3 Reserve 3e klasse E T. Y. B. B. 7Concordia 3 46 Afdeeling Zuid le klasse A St. Lodewijk 1St. Ignatius 1 51 P. F. C. 1Overschie 1 61 De wykers trappen tegen den wind af. Vijf minuten na den aanvang zorgde de rechtsbin nen van Hollandia voor 10 en de Wyker-voor- hoede voor het Hollandia-doel komende, wist op vyf meter afstand nog naast te schieten. Talrijke malen lieten de wykers voor het Hol- landia-doel kansen onbenut, terwyi elke door braak van Hollandia een goal opleverde. Pre cies half drie maakte de midvoor van Hollan dia het tweede doelpunt. Na den aftrap kwamen de wykers weer voor het Hoornsche doel, maar er werd hoog over geschoten en Hollandia bracht inmiddels den stand op 30, waarmede rust kwam. Na rust opende Beverwijk het spel met een corner en de druk op het Hollandia-doel was zeer sterk. Zelfs de spil schoot op doel, maar juist dat opdringen werd noodlottig, want Hol landia brak door en veTgroottc den voorsprong (40). Weer volgden eenige aanvallen op het Hollandia-doel. Corner op corner kregen de wy kers te nemen. Steeds zweefde de bal voor het Hoornsche doel, maar het juiste schot ontbrak en de uit drie personen bestaande voorhoede van Hollandia wist den stand zelfs op 50 te brengen. Zelfs een vryen schop wist Beverwijk niet te benutten. Deze werd hoog over ge kogeld. Hollandia maakte toen keurig het halve dozijn vol (60). Hoe de Wijkers ook op het zware veld zwoegden, het verdiende tegenpunt bleef uit en het einde kwam met een gevoelige nederlaag. Bovengenoemde vereeniging verreed Zondag j.l. haar derden rit om de Wintercompetitie over 110 K.M. Over het algemeen werd er snel gereden. Vooral door Klinkenberg, Rusman A-klasse, die 1 K.M. waren uitgeloopen, en Buys B-klasse die, na 20 K.M. gereden te hebben 2 min. op de andferen was uitgeloopen, en dit tot het einde behield. De C-klassers vertrokken snel van start; v. d. Aart en Been gaven direct een zeer snel tempo aan, waardoor de boel direct uit elkaar lag. Na 5 K.M. sloot Coelemij zich by de wegloopers aan. Selhorst wist de anderen ook in te halen Graymans echter moest lossen, zoodat vier man aan den kop lagen. De uitslag is als volgt: A-klasse: 1 Klinkenberg; 2 Rusman; 3 H. v. Maris; 4 N. Kemp; 5 Balkenende; 6 J. Engel B-klasse: 1 Buys; 2 D. Groenendyk; 3 Ligt- hart; 4 Oosterbaan; 5 W. v. Leeuwen. C-klasse: 1 Coelewij; 2 Selhorst; 3 C. v. d. Aart; 4 Been; 5 W. Hobbelen. Junioren: 1 Mens; 2 Stet; 3 Sprundel; 4 Schoorl; 5 P. v. Lijden. Er verschenen 49 renners aan den start. Al spoedig neemt Zeemeeuwen door De Wid de leiding, maar kort daarop is het de linke buiten, die onhoudbaar geiyk maakt. Daarna komen de doelen om beurten in gevaar en weet Fransen Jr. een zeker doelpunt te voor komen door het leder uit het doel te koppen. Een oogenblik ontstaat een stevige druk op het ZRC-doel, waarna zich een forsch spel ont plooit. ZRC forceert een tweede doelpunt. Zee meeuwen schept zich met een vluggen aanval een mooie kans, maar het treffende schot ont breekt. Het spel wordt er niet beter op en de scheidsrechter heeft oogen tekort. Wanneer 'n der Zeemeeuwenspelers zich niet voldoende be- heerschen kan, vindt hun aanvoerder 't beter om met tien man verder te spelen. De tweede helft begint kalm. De stilte, die den storm vooraf gaat. Nadat enkele aanvallen op het zeemeeuwen-doel zijn afgeslagen, gaat Zeemeeuwen tot den aanval over. Een goede voorzet en een fraaie schietkans worden door v. Keulen hopeloos naast geschoten. Het ver dere verloop van dezen onaangenamen wed stryd is een eindeloos geknoei. In de laatste seconde scoort ZRC het derde doelpunt. Het begin is een rustig probeeren van beide partijen. Dan wordt Schoten wat levendiger doch het biykt dat door een bijzonder slecht begrypen van elkander Hillegom niet de min ste moeite heeft met zyn aanval. Dan trekt plotseling ZwartWit er op uit. De aanval is mooi open en als Verschoor goed afgeeft breekt T. v. d. Hulst door om Hillegom onhoudbaar de leiding te geven. Kort daarop is het weer dezelfde speler die op keurige wyze den stand op 2—0 brengt. Schoten werkt zich dan wat los. Een misver stand helpt Schoten aan een doelpunt, doordat v. Vuuren over den uitgeloopen v. pyk heen kopt. Weer is het de thuisclub die er schitterend van doorgaat. Een uitgemeten pass van v. d. Hulst, een schot tegen den paal en tenslotte is het Schrama die den derden goal maakt. De thuisclub is over alle linies de sterkere en de hardnekkige pogingen van Schoten kunnen niet verhinderen dat T. v. d. Hulst op fraaie wijze er nog voor rust 41 van maakt. Na rust pakt Schoten flink aan maar nu blijkt toch wel dat er van Schoten totaal niets uit gaat. Dan komt de thuisclub weer opzetten. Er wordt druk uitgeoefend op het Schoten-doel De bal vliegt eenige malen net naast of over. Om beurten komen er voorzetten van links en rechts. Corner op corner wordt goed genomen. Uit deze keurige serie aanvallen maakte T. v. d. Hulst er nog twee doelpunten by en de invaller veteraan v. d. Loo smaakte het genoegen het zevende doelpunt uit een goed genomen corner te scoren. In een meer spannenden dan fraaien stryd zyn de H.D.M.-ers er door een welverdiende 13-zege voor de tweede achtereenvolgende maal in geslaagd beslag te leggen op het eerste klasse-kampioenschap van de Westelijke afdeeling. In de achterhoede van M.H.C. ontbrak Stüker, die vrij goed door Brouwer vervangen werd. Het was in hoofdzaak aan het goede doelverdedigen van Salomons te danken, dat het overwicht 'van de Hagenaars in het veld niet in doelpunten werd uitgedrukt. Een straf- bully werd door H.D.M. onbenut gelaten door dat het duel de GeerBrouwer door laatst genoemden gewonnen werd. De aanvallen van de Musschen kenmerkten zich door hun snel heid en open spel. De ruststand 0—0 werd aan- vankeiyk door slecht spel aan beide zijden ge volgd. By de Hagenaars wilde de combinatie niet vlotten; steeds weer trad Brusse, van Olphen of Scheffer met succes op. In de voor hoede van M.H.C. was het van Gijn, die den toon aangaf. Toen na 20 minuten spelen, na een snellen aanval van van Gyn, een genomen vrijen slag door Menger met een prachtig on houdbaar doelpunt besloot, scheen M.H.C. een kans te krygen. De Hagenaars zagen het ge vaar in en speelden vanaf dit moment een stuk. beter. De combinatie vlotte plotseling. Onmiddellijk maakte Utermöhlen gelijk. Werd- müller zorgde spoedig daarna voor no. 2. Wel trachtten de Musschen nog een geiyk spel te iorceeren, doch de pogingen daartoe mislukten. De stryd werd 5 minuten voor het einde be slist door een derde doelpunt van v. d. Doll. Direct na het klinken van het eindsignaal werd den H.D.M.-ers een aardige hulde door M.H.C. bereid. Bloemen in de rood-witte kleu ren werden door den voorzitter aangedragen en by monde van de heeren Bouwer Sr. en van Olphen, resp. voorzitter en captain van de Musschen, werden de H.D.M.-ers toegesproken. Captain v. d. Rovaert dankte, wees op het faire spel van de Musschen, die hy het volgende jaar weer als tegenstanders in de eerste klasse hoopte te ontmoeten. Onder geringe belangstelling van de D.H.A.K - athleten, werden gisteren de veldloopen verwerkt van de Haarlemsche R. K. Athletiek-vereeniging ..Holland". Een fraai parcours was Uitgezet in het Groenendaalsche bosch, ongeveer 2300 M. lang, hetwelk door de nieuwelingen éénmaal en door de cracks tweemaal werd doorloopen. Het eerste startten de nieuwelingen, waaron der een drietal leden van A. L. O., Rotterdam, die ingeschreven hadden voor de z.g. propa ganda-klasse. De overwinning van J. Oosterveer is geen moment in gevaar geweest, ondanks oorspronkelijk goed volgen van Joh. Mathöt. De derde aankomende J .v. Riet, ging als eer ste niet-D.H.A.K.-er door de finish. Bij de cracks ontspon zich een interessante stryd tusschen de oude tegenstanders Loogman en de Gebr. Coblens. Eerst in de tweede ronde wist Loogman zich eenigen voorsprong te ver schaffen en deze met inspanning van al zijn krachten te behouden. De oudste Coblens ein digde met ongeveer 30 M. achterstand als twee-'fr de. De totaal uitslag luidde: 1. J. Loogman, Wilskracht, Alphen aan den Ryn, 16 min. 29.4 sec.: 2. H. Coblens. Holland, Haarlem, 16 min. 39.6 sec.; 3. A. Coblens, Holland, Haarlem; 4. K. Hilhorst, D.W.S., Bussum; 5. Jos. Mathöt, Holland, Haarlem. B. Nieuwelingen: 1. J. Oosterveer, Holland, Haarlem, 6 min. 58.8 sec.: 2. J. Krynen, D.W.S., Bussum; 3. P. Tuilenaars, Holland, Haarlem; 4. Joh. Mathöt, Holland, Haarlem, 5. W. Erbrink, Holland, Haarlem. C. Propaganda-klasse: 1. J. v. Riet, A.L.O., Rotterdam, 7 min. 39.6 sec.; 2. P. Schreuder, A.L.O., Rotterdam; 3. J. Roovers, A.L.O., Rot terdam. De competitiewedstryden van den ATTB had den voor de HTTC het volgende resultaat: Heerenafdeeling De kampioenen van de derde klasse A, HTTC II, bleven ongeslagen. Nu werd met niet min der dan 10—0 van Oh Kay I gewonnen. 3e klasse A: HTTC IlOh Kay I 100 4e klasse A: HTTC IV—Pelikaan VI 46 De wedstrijd voor de 3e klasse C HTTC III Klim Op III werd uitgesteld, eveneens de dameswedstryd 2e klasse B: HTTC IIKlim Op I. Voor de komende week luidt het programma als volgt: Heerenafdeeling: 27 Februari: Haarlem in het Zanderinstituut, Kleine Houtweg hoek Badhuisstraat, 2e klasse B: HTTC I—Blauw Wit I. 27 Februari te Amsterdam, 4e klasse A: Excel sior IV—HTTC IV. 29 Februari Amsterdam, 2e klasse B: Peli kaan HI—HTTC I. Damesaf deeling: 26 Februari tie Amsterdam, 2e klasse B: Blauw Wit IH.TTC n. 27 Februari te Haarlem, le klasse: HTTC I —Excelsior I. Op het zwaar te bespelen SVC-terrein hebben de bezoekers niettegenstaande bijna den ge heelen wedstryd in de meerderheid te zyn ge weest, een kleine nederlaag geleden tegen een goed verdedigende tegenparty. Reeds het be gin is voor Hillinen hoopvol, want SVC wordt geheel op eigen helft teruggedrongen. Eindelijk komt het eerste verdiende doelpunt voor Hil linen, als Van Engelen den bal laag in den hoek schiet 01. De Hagenaars komen nu ook wat meer in den aanval en vooral beide vleu gelspelers stichten nogal eens verwarring in Hillinen's verdediging. Een kapitale blunder is voor SVC voldoende om den geiykmaker te scoren en kort hierop volgt een tweede misver stand, dat SVC direct afstraft 21. Na rust bjykt dat van der Scheen wegens een blessure vervangen is. 9 Hillinen is de tweede helft steeds in den aanval geweest, maar niets wilde vlotten. Ieder oogenblik werd de geiykmaker verwacht. Geheel SVC verdedigde en het was voor Hil linen bijna onmogelyk om door deze stugge de fensie heen te komen. De laatste minuten zyn byzonder spannend. Gescoord wordt er echter niet meer, zoodat Hillinen met een onverdiende nederlaag kon inrukken. Bovengenoemd college hield Zondag een on dertogen wedstryd op witvisch in de Ring vaart te Vijfhuizen. De vangst was slecht. Controleurs waren de heeren F. Roelofs en P. Entius. In het clubgebouw reikte de voor zitter de volgende prijzen uit met een toepas- seiyk woord: le prijs C. Koek (grootste), 2e prijs F. Hogeboom, 3e prijs J. B. Hessling, 4e prijs P. v. Dantzig, 5e prys H. Rys, 6e prijs P. Hartman. Nog zij vermeld, dat deze vereeniging Zondag 1 Maart haar sluitingskaswedstrijd op baars in de Kruisvaart te Heemstede zal houden. Zaterdagavond hield Vischlust een jubileum feestavond in 't gebouw van den hees Daves. De heer Fennis, een van de oprichters, tevens secretaris, mocht een draagmedaille in ont vangst nemen voor zijn verdiensten. Ook de heer P. Breems kreeg een medaille als oudste lid. Verder werd de le prys toegekend aan de D. L. V., 2e prys Morgenrood, 3e prijs Vrije Hengel, 4e prys Dageraad, 5e prys Forel, 6e prys Morgenstond H. S., 7e prys D.O.V., 8e prijs S.N.S., 9e prijs Onder Ons, 10e prys H.H.B. en 11e prys Morgenstond H.N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7