Eden over het petroleum- embargo De hoofdzaak is of het een einde aan den oorlog in Abessinië zal maken Strooptocht der Ahessiniërs achter de Italiaansche linies Het nieuws van heden ORDE EN VEILIGHEID IN POLEN Hodza weer naar Praag Het grillige weer in Amerika HEVIGE VOORPOSTEN. GEVECHTEN Uit de Stad van het Vaticaan DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 25 FEBRUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 19814 T MAFFEY-RAPPORT Het destijds door de Commissie van Vijf opgestelde rapport blijft basis voor oplossing van den oorlog Geen hervorming van den Volkenbond Minister Eden Geen kabinetscrisis in België? Devèze verzet zich niet tegen een enquête-commissie Minister laakt de actie der Natio nale en Communistische partij Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiuii| De Prawdaover de resultaten van de besprekingen te Belgrado Commissie van Achttien 2 Maart bijeen Koning Leopold naar Oslo Thans sneeuwstormen en overstroomingen De „Queen Mary" Het reusachtige schip nadert snel zijn voltooiing Voor den eersten keer zouden de Abessiniërs achter de lijn Adoea- Adigrat-Aksoem zijn d oorged rongen Roode Kruis-vliegtuig neergestort Italiaansch démenti Spaansche minister raad bijeen Algemeen plan voor openbare werken opgesteld De grensincidenten in het Verre Oosten Regeling mogelijk, als Rusland zijn relaties met Mongolië verduidelijkt De vlootconferentie Het probleem der slagschepen besproken V astenavond De groote vasten vangt morgen aan en naar ouder gewoonte zvordt al naar plaatselijke gewoonte op de eene plaats luidruchtiger dan op de andere de vastenavond gevierd. In het Zuiden met openbare feestelijkheden, in het Noorden rond de familietafel. De K.R.O. brengt de jolijt in den hui- selijkenkring. Nog één avond van vroolijkheid om straks ons meer uit sluitend aan den ernst van ons gees telijk leven te wijden. De vastenavond is geen eetavond, maar pretavond. De groote vasten wordt door de H. Kerk dan ook officieel niet zoo genoemd: ze is de tijd der veertig dagen waarin niet alleen het vasten maar ook meer in het bijzonder het gebed en het aal moezen-geven worden beoefend. De vastenavond zij de drempel tot dit huis des Heeren en daarom mag die drempel niet ontwijd worden. Herverdeeling der koloniën Leidt tot nieuwe oorlogsgevaren, aldus Walter Lippmann SS NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 24 Febr. Onder groo- te belangstelling, o.a. van buiten- landsche diplomaten, begon heden middag de met spanning verbeide zitting van het Lagerhuis, ter be handeling van den buitenlandsch- politieken toestand, o.a. van de kwestie van het petroleum-embargo. Voor den aanvang van het eigenlijke debat beantwoordde de minister van Buitenlandsche Zaken, Bden, een aantal vragen betreffende de publicatie door het „Giornale d'Italia" van het rapport Maffey. Een dergelijke indiscretie, aldus de minis ter, is natuurlijk een ernstige kwestie voor de regeering en men tracht vast te stellen hoe het mogelijk was. Ik verwerp echter de opvatting, dat het do cument op zichzelf en in het bijzonder op dit oogenblik, speciaal geheim zou zijn en dat de publicatie daarvan de Britsohe regeering in groote verlegenheid zou kunnen brengen, of een gevaar zou opleveren voor de belangen van ons land. Er bestaat ook geen enkele reden voor de meening, die naar ik meen in de Italiaansche bladen is verkondigd, dat de inhoud van het rapport vaststelt, dat de politiek, die de Brit- sche regeering in het Italiaansch-Abessinische conflict heeft gevolgd, veranderlijk, of onop recht zou zijn. Het rapport, zeide Eden, is opgesteld door een commissie, die tegen eind Januari 1935, toen de Abessinische kwestie de Britsche re geering reeds zorg begon te baren, werd inge steld, teneinde na te gaan in hoeverre de Britsche belangen in Abessinië door de buiten - landsch-politieke gebeurtenissen zouden kun nen worden aangetast. Blijkens het op 18 Juni j.l. door de commissie uitgebrachte rapport, had Engeland in Abessinië geen belangen, be halve bij het Tsana-meer (de bronnen van den Blauwen Nijl) en zekere weiderechten. Eden verklaarde na zorgvuldige overweging tot de conclusie te zijn gekomen, dat het geen doel zou hebben, het rapport in een Witboek te pu- bliceeren. Het eigenlijke debat over de buitenlandsche politiek werd geopend door den afgevaardigde Lee-Smith van de Oppositioneele Arbeiders partij, die wenschte, dat Eden het initiatief nam voor het afkondigen van een petroleum- embargo. Zinspelend op de noodzakelijkheid den Volkenbond te steunen en de methoden der collectieve veiligheid te versterken zei- de Lee-Smith, dat, indien men in de toe komst Goering, Goebbels of Hitier zou wil len beteugelen, men moest beginnen met Mussolini thans te remmen (applaus). In zijn antword verklaarde Eden dat het er bij een embargo op petroleum om gaat, of dit ertoe zal bijdragen, dat een einde aan den oorlog gemaakt wordt, daar dit het doel is van alle landen die te Genève vertegenwoordigd Zijn. Het is in dezen geest, dat de Britsche re geering de kwestie zal bestudeeren en een be slissing zal nemen. Op het oogenblik kon Eden hog niet meer zeggen, daar de regeering nog hiet gereed was met de bestudeering van het rapport der deskundigen en nog geen beslis sing had genomen. De Britsche regeering houdt Vast aan haar besluit, haar volle medewerking te verleenen aan iedere collectieve actie, waar toe door den Volkenbond mocht worden be sloten. Naar Eden voorts verklaarde, is de Britsche regcering van meening, dat het indertijd door de Commissie van Vijf opgestelde rapport, dat door Italië is verworpen, de basis blijft vormen, waarop iedere poging tot het oplossen van het conflict moet worden gegrond vest. Ten aanzien van een eventueele hervorming Van den Volkenbond was Eden van oordeel dat het huidige oogenblik voor eenigerlei wij ziging van het Volkenbondspact niet gunstig ts, en dat de regeering in dien zin geen voor stellen zou doen. Wat het grondstoffenprobleem betreft, gaf ïlden te kennen, dat de regeering het voorste'. Van Hoare niet laat varen, en dat zij te allen tijde bereid is, dit vraagstuk te bestudeeren Ilierin moest evenwel volgens den minister geen diagisch geneesmiddel voor de kwalen worden Sezien. Na enkele woorden aan het Egyptische vraagstuk te hebben gewijd, ging Eden over tot de behandeling van den internationalen toestand in het algemeen. Indien, zoo zeide hij, ons land volkomen zijn rol in het belang der collectieve veiligheid wil kunnen spelen, moe ten twee voorwaarden vervuld worden, t. w. ten eerste, dat het stelsel werkelijk collectief is, en ten tweede dat ons land voldoende sterk is op politiek gebied, en op het gebied der be wapening. Eden wees erop, dat onderscheid ge maakt moet worden tusschen een politiek van collectieve veiligheid, en een politiek van om singeling. Aan een omsingeling wil Engeland niet meedoen. In een werkelijk collectief systeem, aldus de minister, moet men steeds de deur voor anderen open laten. BRUSSEL, 24 Febr. (Reuter). Het gevaar van een kabinetscrisis als gevolg van een conflict tusschen de socialistische partij en de regeering naar aanleiding van de militaire hervormingsplannen schijnt thans geweken. De minister van Nationale Verdediging, De vèze, heeft in een interview, dat hij aan een verslaggever van het dagblad „Le Soir" heeft toegestaan zijn standpunt in deze kwestie uit eengezet. Hij verklaarde, dat hij er zich geenszins tegen zou verzetten, dat de enquête commissie het systeem der Belgische nationale verdediging in zijn geheel zou bestudeeren en dat hij er vóór was, dat in het parlement een breede bespreking van de voorgestelde techni sche oplossing zou plaats hebben. Er bestaat trouwens eenstemmigheid omtrent de nood zakelijkheid, maatregelen in het belang der defensie te nemen, aldus verklaarde de minis ter. WARSCHAU, 24 Febr. (A.N.P.) Tijdens de begrootingsdebatten i^i den Sejm heeft de mi nister van binnenlandsche zaken, Raczkiewicz, een rede uitgesproken, waarin hij zich hoofd zakelijk bezig hield met het probleem van orde, en veiligheid. Spr. constateerde, dat de wettelij ke orde de basis van de nieuwe constitutioneele wet, blootgesteld is aan aanvallen van oproerige, anti-constitutioneele elementen, zoowel van uiterst links als uiterst rechts, te weten aan den eenen kant de communistische partij en de daarmede verwante organisaties en aan den anderen kant de z.g. nationale partij, welker activiteit meer en meer ontaardt in een onver antwoordelijke, illegale actie. De beide groe peeringen streven er, elk met eigen middelen, naar te profiteren van de moeilijkheden der economische crisis om de volksmassa's in be roering te brengen. Deze pogingen, aldus con stateerde de minister, loopen gelukkig op niets uit en brengen niet de gewenschte, wanorde lijkheden wekkende resultaten. Zijn rede voortzettende gaf de minister een uiteenzetting van de nieuwe methodes der Komintern, waarbij hij den nadruk legde op den tegenstand, dien het Poolsche proletariaat biedt aan het drijven der communistische volksmenners. De communistische partij, aldus spr., zal evenals voorheen als illegaal be schouwd blijven en met de noodige energie worden bestreden. Niet minder veroordeelings- waardig echter achtte spr. de activiteit van de nationalistische elementen, die door de Natio nale Partij trachten conflicten op te wekken tusschen de bevolking en de autoriteiten, anti- semietische incidenten pogen uit te lokken en een afschuwelijke campagne van insinuaties en beschuldigingen voeren in illegale geschriften tegen de hoogste vertegenwoordigers van den staat. Het nationalisme van de Nationale Par tij, aldus ten slotte de minister is een onge zond nationalisme, dat tracht de grondslagen van het nationale leven omver te werpen, dat niet geduld kan worden en dat derhalve zal worden onderdrukt met alle kracht. I VERWACHTING: Matige, later wellicht toenemende Noordelijke tot Oostelijken 5 II wind, half tot zwaar bewolkt of betrok- ken, waarschijnlijk eenïge regen of sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi. VERDERE VOORUITZICHTEN: tempe- 1 ratuur om het vriespunt. BELGRADO, 24 Febr. (Stefani). De Tsjecho- Slowaaksche minister-president Hodza is he denmiddag uit Belgrado vertrokken teneinde een bezoek te brengen aan Novisad en Stara- pasova, waar hij in 1905 voor de eerste maal tot afgevaardigde werd gekozen. Te middernacht zal de premier uit Joego Slavië naar Praag vertrekken. De „Prawda" stelt als resultaat van de be sprekingen te Belgrado op den voorgrond, dat in de eerste plaats de collectieve veiligheid der Donaulanden bevestigd en eerst daarna eco nomische overeenkomsten gesloten zullen wor den. Na de onderhandelingen te Belgrado is het thans aan Hongarije en Oostenrijk zich er over uit te spreken of het komen zal tot de eerste conferentie van de ministers van bui tenlandsche zaken van alle Donaulanden. Voorts meldt het blad, uit buitenlandsche bron te hebben vernomen, dat de Tsjecho-Slo- waaksche minister-president thans ook aan Weenen een bezoek zal brengen en dat Bondskanselier Schuschnigg naar Belgrado denkt te komen. De inwoners van Constanz werden dezer dagen verrast door het transport in hun stad van een 34 Meter lange boot, bestemd voor het toeristenverkeer op het Boden- meer GENèVE, 24 Febr. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Commissie van Achttien 2 Maart a.s. bijeen zal komen, ten einde de kwestie van het petroleum-embar go te bespreken. Eden zal Engeland verte genwoordigen. ROME, 24 Febr. Officieel wordt ontkend, dat Mussolini heeft gelast alle oorlogsschepen in gereedheid te brengen om 2 Maart a.s. uit te varen als teeken van protest tegen de bijeen komst van de Commissie van Achttien. Eveneens wordt ontkend, dat alle verloven voor het personeel van de vloot zijn ingetrok ken. BRUSSEL, 24 Febr. (Reuter). Koning Leopold is naar Oslo vertrokken. Hij zal daar gast zijn van prins Olaf van Noorwegen en deelnemen aan de viering in intiemen kring van den 75sten verjaardag van prins Carl van Zweden, zijn schoonvader. Koning Leopold is voornemens aan het einde van de week naar Brussel terug te keeren. SAN FRANCISCO, 24 Febr. (Reute"r). Sneeuw stormen en overstroomingen hebben een «uit gestrekt gebied in Noord-Califomië geteisterd, tengevolge waarvan zeven personen om het leven zijn gekomen en naar schatting voor een bedrag van bijna 1 millioen dollar schade aan den landbouw is aangericht. Als gevolg van den ingetreden dooi en de voortdurende regens, zijn 48 dijken van de Saramonto-rivier doorgebroken, in verband waarmede de autoriteiten de stad Stockton- Oakdale hebben doen ontruimen. Meer dan 15.000 H.A. staan onder water. Over een af stand van 160 K.M. heeft de Sacramento-rivier een breedte bereikt, varieerende van 2 tot H K.M. Meer dan 300 personen bevinden zich in de besneeuwde vlakten van de Sierra Nevada, geheel van de buitenwereld afgesloten. De plotselinge stijging van de temperatuur in het Zuiden en de voortdurende sneeuwval in het Noorden hebben het gevaar van over strooming van uitgestrekte gebieden langs de Missouri en de Mississippi nog doen toenemen. Bovendien woeden in de staten Colorado, Texas, Oklahoma en Nebraska zware zand stormen, die de kudden en den plantengroei bedreigen en het verkeer belemmeren. LONDEN, 24 Febr. (Reuter). De werkzaam heden aan boord van het super-mailschip „Queen Mary" vorderen zeer snel. Verleden week zijn eenige dagen lang in het dok proe ven genomen met de voortstuwingswerktuigen, die een vermogen van 200.000 P.K. kunnen ont wikkelen. Zaterdag j.l. zijn de vier 35 ton zware schroeven aangekoppeld. De proeven hebben aangetoond, dat van trillingen in het ADDIS ABEBA, 24 Februari (D.N.B.) De Abessinische troepen hebben den straatweg AdoeaMakalle op verscheidene plaatsen weer bezet en het verkeer van Italiaansche troepen onmogelijk gemaakt. De Italiaansche troepenbe wegingen aan het Erythreafront worden over den weg van Adigrat tot nabij Makalle geleid. Tusschen Makalle en Antalo worden hevige voorpostengevechten geleverd. De Italianen richten in allerijl hun stellin gen in. Omtrent de reeds gemelde raid van de Abes siniërs achter de Italiaansche linies wordt nog verder medegedeeld, dat de gouverneur van Godjam, Ras Imroe, die de Italianen over de Takazze heeft teruggedrongen, Vrijdag vanuit zijn hoofdkwartier, op kleinen afstand ten westen van Aksoem, twee kolonnes uitzond, in de richting van de rivier Mareb, welke de grens vormt tusschen Abessinië en Erythrea. Toen deze afdeelingen terugkwamen deelden zij mede 15 munitiedepots te hebben vernield, alsmede een dertigtal tanks en eenige vracht auto's. Zij maakten evenwel geen gevangenen. De tocht schijnt zeer goed voorbereid te zijn geweest, want de Abessiniërs leden slechts zeer geringe verhezen. Het is de eerste keer, dat de Abessiniërs doordringen achter de lijn AdoeaAdigrat Aksocm. Te Addis Abeba wordt verklaard, dat dit het antwoord is op de bewering van de Italianen, dat de geheele provincie God jam in opstand is tegen den Negus. ROME, 24 Febr. (Reuter). Naar uit Moga- disjoe vernomen wordt zijn de Abessinische troepen aan het Somalifront als volgt ver deeld: vijf duizend krijgers zijn onder bevel van Grasmatsj Joannes uit Addis Abeba ver trokken, ter vervanging van die van Ras Desta. Deze troepen zijn uitgerust met berggeschut en anti-tankbatterijen. De sector in het me rengebied is toevertrouwd aan Makonnen Os- semi, die over een onbekend aantal mannen zou beschikken. In het midden worden de troepen in den sec tor van de Ganale Doria en de Webbe Gestro aangevoerd door Beiene Mered, die ongeveer 20.000 man onder zijn bevelen heeft staan. In het Oosten wordt de sector van Harrar verdedigd door Ras Nasiboe en Wehib Pasja, die over 70.000 man zouden beschikken. Boven het vliegveld van Addis Abeba is van daag een tweemotorig Roode-Kruis-vliegtuig dat eerst korten tijd geleden aan het Abessini sche Roode Kruis door Engelsche vrienden ten geschenke was gegeven neergestort. De be stuurder, de vroegere Engelsche oorlogsvlieger Capt. Heighter, werd gewond. Het toestel, dat door de firma Dragon was gebouwd, zou we gens niet-ïuchtvaardigheid naar Engeland worden teruggezonden. ROME, 24 Febr. (Reuter). In bevoegde krin- ontkent men het uit Abessinische bron afkom stige bericht, dat 412 Italiaansche soldaten zijn gedood, en dat de Abessiniërs 15 munitie depots in de lucht hebben laten vliegen. Naar men voorts verklaart, is ook het bericht van de afslachting van een troep Italiaansche soldaten, die een openluchtmis bijwoonden, van allen grond ontbloot. Het feit, dat de Abes siniërs geen plaats hebben genoemd, bewijst, zoo zegt men, het fantastisch karakter dezer berichten. Tenslotte spreekt men het in het buitenland verspreide bericht tegen, dat de troepen van generaal Graziani Djidjiga zouden hebben in- nomen. schip vrijwel niets te bemerken is. Gisteren heeft ook de scheepssirene voor het eerst ge loeid. Zij werd over grooten afstand gehoord, doch de toon is zoodanig gesteld, dat aan boord zelf betrekkelijk weinig geluid werd gehoord. Verder is op het oogenblik een klein leger van schilders, behangers en decorateurs aan boord bezig met de verfraaiing van de tallooze za len, de beide zwembaden en de sportgelegen- heden. Het schip zal op 24 Maart van de Clyde ver trekken, om in de riviermonding beneden Greenock ligplaats te kiezen. MADRID, 24 Febr. (Reuter) Onder voorzit terschap van Azana is de ministerraad bijeen gekomen. Een commissie, bestaande uit de mi nisters van Financiën, Landbouw, Openbare Werken en Arbeid, is ingesteld voor het op stellen van een algemeen plan van de open bare werken, die in Spanje zullen worden uit gevoerd. De minister van Justitie heeft verslag uitgebracht over de incidenten, die zich bij de uitvoering van de amnestiewet hebben voor gedaan en over het aftreden van Melquiades Alvarez als voorzitter van de juridische com missie. De minister van verkeerswezen zal de leiding op zich nemen van de commissie, die zich naar Andalusie zal begeven voor het opnemen van de schade, aangericht door de overstroo mingen, en het voorstellen van steunmaatre gelen. De minister van Oorlog heeft aangekon digd, dat hij terstond zal overgaan tot be langrijke wijzigingen in de hooge legerlei ding. TOKIO, 24 Febr. (A.N.P.) Betreffende het Russische voorstel door Stominakow in een on derhoud met den Japanschen ambassadeur te Moskou naar voren gebracht op 21 Februari en neerkomende op instelling van een gemengde commissie, welke tot taak zou hebben de grens incidenten tusschen Mandsjoekwo en Buiten- Mongolie te bestudeeren, verluidt, dat de Ja- pansche regeering van meening is, dat twee punten in overweging moeten worden genomen bij de behandeling van de grensincidenten tus schen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolie, n.i. ten eerste, dat alle grensincidenten hun oor sprong vinden in de onduidelijkheid van de grenslijnen tusschen Mandsjoekwo en Buiten- Mongolië, en ten tweede, dat deze aangelegen heid hoofdzakelijk Mandsjoekwo en Buiten- Mongolië betreft. Wanneer Sowjet-Rusland derhalve wenscht deel te nemen aan de rege ling der grensgeschillen, moet het zijn betrek kingen met Buiten-Mongolië nader definiee- ren. In dit verband wordt er op gewezen, dat de Japansche betrekkingen met Mandsjoekwo duidelijk gedefinieerd worden in het protocol dat tusschen beide landen is gesloten. De be trekkingen tusschen Rusland en Buiten-Mon- golië echter zijn onduidelijk. Bovendien heeft Buiten-Mongolië hardnekkig geweigerd toe te geven aan het verzoek van Mandsjoekwo tot opening van diplomatieke betrekkingen tus schen beide landen. LONDEN, 24 Febr. De werkzaamheden der vlootconferentie zijn vandaag beperkt gebleven tot een bespreking tusschen de Britsche en Italiaansche delegaties, in den loop waarvan de uit Rome teruggekeerde admiraal Biscia mede deelingen deed over het resultaat van zijn be sprekingen met zijn regeering betreffende het probleem der slagschepen en dat van het be trekken der overige vlootmogendheden bij de overeenkomsten. „Press Association" meent te weten, dat Italië geen bezwaar maakt tegen den Amerikaanschen eisch tot vaststelling van een maximumtonna- ge der slagschepen op 35.000 ton en dat de conferentie dit getal aanvaarden zal. Eden geeft in het Lagerhuis een exposé van den huidigen internationalen toestand. Koning Leopold naar Oslo. Strooptocht der Abessiniërs achter de Italiaan sche linies in het Noorden. Hodza uit Belgrado vertrokken. Sneeuwstormen en overstroomingen in Amerika. Kabinetscrisis in België voorkomen? Commissie van Achttien 2 Maart bijeen. Sir Henry Deterding ontkent, dat hij een on derhoud heeft gehad, waarin de olieprijzen ter sprake zijn gekomen. Pastoor F. W. de Rooij te Amsterdam benoemd tot eere-kanunnik van het Haarlemsche ka thedrale kapittel. Loonsverlaging in maatkleedingbedrijf een week uitgesteld. Overepnkocmst in zake loonsverlaging bij de A. K. IT. Oplichting door middel van valsche postwis sels; daders in arrest. Acht ton steun voor tuinders, speciaal in Noord-Holland, wier kooloogst mislukt is. Voor de Zesdaagsche te Amsterdam zijn o.m. Pijnenburg en Piet van Kempen geëngageerd.. New-Yorksche beurs: zwakker voorkomen, on regelmatige stemming; koersverliezen voor de meeste fondsen. O Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 24 Februari: Z. H. de Paus heeft heden de Romeinsche pastoors en vastenpredikers in audiëntie ont vangen, die de voorgeschreven geloofsbelijde nis hebben afgelegd. De Heilige Vader zal zelf de vastenpredicaties volgen, die in het Vaticaan worden gehouden. Gisteren heeft Z. Em. Kardinaal Pacelli den cyclus van voorlezingen ingeleid, die het in stituut der Studi Romani heeft georganiseerd over het Christelijke Rome. De kardinaal sprak een gloedvolle rede uit over Rome's gewijde be stemming. Aanwezig waren de Italiaansche Kroonprin ses, verscheidene kardinalen en prelaten en vertegenwoordigers van de Italiaansche regee ring. NEW YORK, 24 Febr. (Reuter). Een herver- deeling der koloniën zal, naar Walter Lipp mann, oud-onderstaatssecretaris van Oorlog, in de „Herald Tribune" schrijft, de kwestie van oorlog en vrede in Europa niet regelen. Een dergelijke herverdeeling zou slechts tot nieu we oorlogsgevaren leiden. Immers, de landen, die deze koloniën zouden krijgen, zouden zich genoodzaakt zien hun vloten uit te breiden, om de veilige verbinding met hun koloniën te waarborgen en twee of drie staten kunnen niet meester zijn van dezelfde zeeën. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 753 y Vorige stand: 751.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1