WERELD-ATLAS |BÖN| AANKONDIGING Het wrekend verleden CROOTE MOGELIJKHEDEN Kerkelijk leven DINSDAG 25 FEBRUARI 1936 Tegenspraak van Sir Henry Deterding Geen interview gehad, waarin de olieprijzen ter sprake zijn gekomen PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Nieuw N.S.B.-lid HYPOTHEEKBANKEN Instelling van een controle-orgaan NIEUW EXPORTJAAR GEEFT WEINIG MOED In Januari verminderde de tuin- bouwuitvoer JAARBEURS-BEZOEK De spoorwegen geven reductie NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ Tentoonstelling te Breda DE OSSCHE STRAFZAKEN 18 Maart in hooger beroep voor het Hof AUTOBUSDIENSTEN ZONDER VERGUNNING DUITSCHER AANGESCHOTEN AUTO TE WATER De inzittende dame gered IN BRAND GERAAKT Loonen in maatkleeding- bedrïjf Geen wijziging vóór 29 Februari J. P. WIJERS Over 19341935 geen dividend VALSCHE STEMPELS Het bruilofts-kalf in beslag genomen Uitbreiding Diesel-electrische tractie Commissarissen van politie Acht ton voor tuinders Vergoeding voor mislukking van den kooloogst in Noord-Holland Oplichting door valsche postwissels Daders, die handig te werk gingen, gearresteerd BUSTE VAN LENIN Door Hildo Krop Opheffing van stoompontdienst Kind doodgereden Loonsverlaging bij de A.K.U. gehalveerd Overeenstemming tusschen personeel en directie Het bergen van de Dipping V" Werkzaamheden begonnen BEGROOTING STAATSMIJNEN Hoe werkverruiming bevorderd wordt JUWEELEN-DIEFSTAL TE BATAVIA Postvluchten Pastoor F. W. de Rooij onderscheiden Benoemd tot eere-kanunnik van het Haarlemsche kathedrale kapittel Z. H. EXC. MGR. CALAVASSY TE TILBURG BEHOUD VAN HET FORT ROTTERDAM Een historisch monument UIT DE STAATSCOURANT Adjudant van de Koningin Rechterlijke macht Onderscheid ingen Eervol ontslag Consulair agent DOOR J. S. FLETCHER t besluiteloos stilhielden. „Hierheen, dokter, hier hij beroofd is? Dat zou in elk geval moeten vast „Mijnheer Kitely doet zijn gewone avondwan delingetje daar wijkt hij nooit van af; weer of geen weer. Maar hij blijft vanavond langer dan gewoonlijk en gelaat van Cotherstone verlichtte, i .(Wordt vervolgd) Sir Henry Detering, die eenige weken een va- cantiereis heeft gemaakt en zooals gmeld, te Amsterdam is aangekomen, heeft Maandag een kort bezoek aan Den Haag gebracht. Aan een redacteur van het Algemeen Neder- landsch Persbureau heeft hij een kort onder houd toegestaan. Dit onderhoud mocht echter geen betrekking hebben op „zaken", want zooals de heer Deter ding opmerkte: „Wanneer u over zaken gaat praten, draai ik mij om en zeg; „Good bye", daar ik er veel te lang ben uitgeweest en mijn collega's beter op de hoogte zijn dan ik." Het gesprek had dan ook in den beginne uit sluitend betrekking op de mooie reis, welke Sir Henry gemaakt had. Vooral over zijn bezoek aan Panama was hij opgetogen. Van den Atlanti- schen Oceaan naar den Pacific had hij de reis per trein gemaakt en hij was terug gevlogen. Daardoor had hij een uitstekenden indruk ge kregen van het Panama-kanaal, dit inderdaad grootsch is, zoowel van opzet als van uitvoering. De heer Deterding had nooit eerder het Pana ma-kanaal gezien en was er verrukt over. Van deze gelegenheid maakte Sir Henry ge bruik om categorisch tegen te spreken, dat hij een interview had verleend, waarin de olieprij zen ter sprake waren gekomen. Hij bevestigde nadrukkelijk, dat hij geen enkelen journalist had gezien, geen enkele ^nededeeling van dien aard had gedaan of laten doen en dat het inter view van A tot Z uit den duim van een Ameri- kaansch journalist was gezogen. Aan het eind van het onderhoud vroeg de redacteur den heer Deterding nog, hoe deze den economischen toestand van Nederland zag. Het antwoord luidde: „In 1933 heb ik mijn opvatting hieromtrent in een brief aan de Maat schappij voor Nijverheid en Handel neergelegd en mijn opinie is sindsdien niets veranderd, zooals de meesten ook weten." De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de gleden der Provin ciale Staten maakt bekend, dat bij zijn be sluit van Zaterdag tot lid van de Provinciale Staten van Noord Holland is benoemd ver klaard de heer J. P. van Kampen te Amster dam (N. S. B.), zulks ter voorziening in de vacature in dat college ontstaan, doordat de heer G. W. J. de Bruin heeft bericht, dat hij ontslag neemt als lid dier Staten. In de op 22 Februari te 's-Gravenhage ge houden ledenvergadering heeft de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, na ampele voorbereiding, aan de hand van het r&pport van een daartoe ten vorigen jare door het bestuur benoemde Commissie, normen voor reserveering en afschrijving vastgesteld voor de bij de Vereeniging aangesloten hypotheekban ken. De naleving van deze normen zal worden gecontroleerd door een orgaan, samengesteld uit een voorzitter en secretaris, beiden staande buiten het hypotheekbankbedrijf, benevens een lid-directeur eener hypotheekbank. De inzet van het nieuwe jaar heeft voor den export van tuinbouwproducten weinig verbe tering gebracht; het blijkt zelfs, dat er opnieuw een achteruitgang in den export heeft plaats gehad. Niet in het minst <ïe export naar Duitsch- land is afgenomen; deze liep ni. terug van 267.000 in Januari 1935 tot 161.000 in de afgeloopen maand. Ook naar Engeland nam de export af, n.l. van 531.000 tot 463.000 in dit jaar. In totaal verminderde de tuinbouwuitvoer van 1.062.000 tot 822.000 in Januari van dit jaar. Tot nog toe werd door de spoorwegen op de vracht voor terugreis van de jaarbeurs te Utrecht aan bezoekers een reductie van 50 pet. op den enkele-reisprijs verleend. In verband met de invoering van de dag- retourkaarten naar en van alle stations, is deze bepaling opgeheven en wordt thans bij gele- geheid van de a-s. jaarbeurs, bij terugkeer, 80 pet. reductie gegeven op den enkele-reisprijs voor reizigers, die naar Utrecht reizen uit plaat sen, die 80 K.M. of meer van Utrecht verwij derd liggen. Reizigers, die minder ver af wonen, zullen van de dagretourkaarten bovenbedoeld kunnen gebruik maken. (Ter inlichting diene, dat Alkmaar en De venter 80, Eindhoven 81 K.M. van Utrecht lig gen). Voor de afdeeling Westeiyk Noord-Brabant der Nederlandsche Heidemaatschappij zal van Zaterdag 29 Februari tot en met Vrijdag 6 Maart te Breda een tentoonstelling worden ge houden. teneinde daar een beknopt overzicht te geven van de bemoeiingen der Heidemaat schappij op het gebied van de bodemcultuur in den ruimsten zin van het woord. De tentoonstelling wordt Zaterdagmiddag 29 dezer des middags 4 uur in tegenwoordigheid van autoriteiten en genoodigden door den bur gemeester van Breda geopend. Woensdag 18 Maart zullen de eerste Ossche zaken in hooger beroep voor het gerechtshof te Den Bosch worden behandeld. Terecht zullen staan de assuradeur A. S. uit Nijmegen, door de rechtbank veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf, wegens medeplichtigheid aan diefstal en heling; voorts de arbeider W. W. uit Oss, door de rechtbank vrijgesproken van den hem ten laste gelegden doodslag en F. N. v. d. W. uit Oss, veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf wegens diefstal met geweldpleging. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, nam conclusie in de zaken van G. H. S. en J. H. K., die ieder voor de rechtbank te Almelo zijn veroordeeld tot f 50.boete we gens het zonder vergunning exploiteeren van autobusdiensten tusschen Hengelo en Amster dam en Haarlem. Beiden hebben er zich op beroepen, dat het hier geen geregeld vervoer betrof, doch inci denteel vervoer, dat telkens afzonderlijk werd aangekondigd. Mr. Berger concludeerde tot verwerping van beide beroepen. Arrest 23 Maart. Op de Nieuwstraat te Kerkrade is Zaterdag middag de Duitscher O., wonende onder de ge meente Herzoganrath, aangeschoten. De Duitscher kwam uit Kerkrade. Bij het passeeren van de grens werd hij door douane beambten aangeroepen. O. liep door. De be ambten losten eerst drie waarschuwingsschoten en door het vierde schot werd O. in het been getroffen. De Duitscher werd gevisiteerd. In zijn sokken had hij 850 mark aan papieren geld verborgen, die hij te voren in Kerkrade had omgewisseld voor zilveren marken. Het geld is in beslag genomen. O. is naar een ziekenhuis gebracht. Zijn vrouw is gearresteerd. Zaterdag is te Den Haag mevrouw B. G., wonende in de Koetlaan, die per auto op den Zuid-Binnensingel reed, in het water terecht gekomen. Zij was ter plaatse niet bekend en mede ten gevolge van het slechte zicht door den regen, geraakte zij te water. Een 17-jarige jongen, Th. S. uit de Bleekerslaan, wist haar weer aan den kant te krijgen en op het droge te trekken. Zoowel mevrouw G. als de jonger, zijn er goed afgekomen en geen van beiden beeft eenig letsel bekomen. De kraanwagen heeft later den auto uit het water gehaald. Maandagmorgen te half tien was de 33-jarige dochter van H. Peeters te Overloon bezig met het aanmaken van het fornuis, waarbij zij pe troleum gebruikte. Zij geraakte hierbij in brand. Het slachtoffer vluchtte naar buiten, waar buren het vuur met een deken wisten te dooven. Onmiddellijk waarschuwde men dr. Bloemen uit Venray, die de eerste geneeskun dige hulp verleende. De ongelukkige heeft zware brandwonden bekomen en haar toestand is zorgwekkend. Namens de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie wordt ons medegedeeld, dat de firma's in het maatkleedingbedrijf, die te Amsterdam en 'sGravenhage tegen 22 Fe bruari j.l. den kleermakers een loonsverlaging van 5 pet. hadden aangezegd, aan de vak bonden bericht hebben, dat zij een wijziging in de loonen zullen uitstellen tot 29 Februari a.s. Als gevolg daarvan zijn de personeelen de zer firma's Maandag niet in staking gegaan. Inmiddels heeft de Rijksbemiddelaar van par tijen, die bij een conflict betrokken kunnen worden, inlichtingen verzocht. Aan het jaarverslag van J. P. Wijers' In dustrie- en Handelsonderneming is het volgen de ontleend: Tengevolge van den bedrijfsgang hier te lan de en van het afboeken van de winst der Bel gische ondernemingen tegenover het koersver lies door devaluatie, is de bruto-winst gedaald tot f 186.375. De exploitatie-kosten ondergingen ten op zichte van het voorgaande boekjaar geen wij ziging van eenige beteekenis. Voor afschrijving op gebouwen en meubilair, gereedschappen en transportmateriaal is be- noodlgd: gebouwen f 52.670, meubilair etc. f. 35.372. Verder wordt een toevoeging van f 39.624 aan de reserve voor dubieuze debiteuren noodig ge acht, als voorziening in mogelijk verlies op uitstaande vorderingen. Deze reserve bedraagt f 225.000. De toevoeging kan belangrijk lager zijn dan in het voorgaande jaar, doordat wij, met het oog op de sterk verminderde finan- cieele draagkracht onzer afnemers, onze cre- dietverleening hebben beperkt. De bedragen, benoodigd voor afschrijvingen en reserveeringen overtreffen de bedrijfswinst, zoodat een deel van de ten vorigen jare onver deeld gebleven winst hiervoor moet worden aangewend. Het is te betreuren, dat de in het vorig jaar hervatte dividenduitkeering van 3 pet. weer moet worden onderbroken. Hierbij moet echter niet uit het oog verloren worden, dat de oor zaak gelegen is in het afschrijven van de winst der Belgische ondernemingen, alsmede van ruim f 80.000 uit de winst van het Nederlandsch be drijf, op de Belgische deelnamen ten gevolge van de franc-devaluatie. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, nam conclusie inzake het cassatie beroep van H. A. W., die wegens het weder rechtelijk maken van varkensstempels te Lo- chem in hooger beroep door het gerechtshof te Arnhem is veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. De rechtbank te Zutphen had in eerste in stantie zes maanden opgelegd. Op grond van een vormfout werd geconcludeerd tot vernietiging van het arrest en verwijziging der zaak naar een ander Hof. Het arrest is bepaald op 23 Maart. i De landbouwer J. te Scheulder-Wylré had een kalf geslacht, in verband met een bruiloftsfeest. Rijksambtenaren en marechaussees hadden zulks vernomen. Het vette kalf werd in beslag genomen. Bovendien is de landbouwer geverba liseerd wegens: overtredingen van de vleesch- keuringswet, de accijnswet en de crisis-wetten. Zooals reeds voor eenigen tijd werd aange kondigd, zal het aantal Dieseltreinen opnieuw worden uitgebreid. Met ingang van Maandag 2 Maart zullen op werkdagen, behoudens even- tueele uit den dienst voortvloeiende wijzigingen, behalve de reeds bekend gemaakte, de nage- noemde EM treinen, werkelijke Dieseltreinen zijn: Trein no. 515 Den Haag SS (v. 11.10) en Rot terdam M (v. 11.13) naar Arnhem. Trein no. 540 Arnhem (v. 19.07) naar Amster dam C. Trein no. 610 (Maandag 614) Eindhoven (v. 6.39) naar Rotterdam e" Den Haag. Trein no. 641 Amsterdam C. (v. 21.48) naar Eindhoven. De Broederschap van Commissarissen van Politie in Nederland hield dezer dagen haar 54e algemeene vergadering. Als voornaamste onderwerp werd behandeld het voorstel om tot een fusie te komen met den Bond van Hoogere Politieambtenaren in Nederland, welk eventueel samengaan de ont binding der Broederschap ten gevolge zou heb ben. Het voorstel werd echter, na uitvoerige beschouwingen, met groote meerderheid van stemmen verworpen. Vervolgens werd het voorstel aangenomen om te trachten tot een fusie te komen op federa tieven grondslag. Het bestuur der Broeder schap, dat gemeend had in zijn geheel te moe ten aftreden, werd herkozen. De penningmees ter der Broederschap, de heer J. W. Felix, die wegens pensionneering den politiedienst heeft verlaten, werd als zoodanig vervangen door den heer B. Basselier, Commissaris van Politie te Roosendaal. Naar men weet, heeft de minister van Land bouw en Visscherij besloten uit het Landbouw crisisfonds steun te verleenen aan de tuinders, die ten gevolge van misoogst in moeilijkheden zijn geraakt. Wij vernemen thans, dat voor deze tuinders een bedrag van acht ton beschikbaar is ge steld. De minister heeft tot dezen steunmaat regel besloten, speciaal met het oog op de tuin ders in Noord-Holland, wier kooloogst ten ge volge van een luizenplaag mislukt is. Gedurende geruimen tijd werden zoo nu en dan aan de postagentschappen te Amsterdam valsche postwissels aangeboden en uitbetaald. Op het eerste gezicht waren deze postwissels niet van echte te onderscheiden. I Het is thans aan de politie gelukt deze ver- valschers van postkissels te Parijs en te Brussel te arresteeren. Het zijn wee Amster dammers. De bedragen waren klein, omdat de wissels anders niet aan postagentschap pen uitbetaald konden worden. Zoover men thans kan nagaan zijn meer dan 50 van deze valsche wissels uitbetaald. Ook te Parijs en te Brussel zijn zij vermoede lijk op deze wijze aan geld gekomen. Gewoonlijk richten zij die pogen door mid del van vervalschte postwissels geld in handen te krijgen, zulk een wissel aan zich zelf en veranderen dan het te innen bedrag. Deze, thans in hechtenis genomen mannen, maakten ook de op de postwissels benoodigde stempels zelf na. Door een kleinigheid is de politie op het spoor gekomen van beide misdadigers, die zijn de 43-jarige A. de V. en de 45-jarige P. v. P. Ook te Rotterdam, Den Haag en Utrecht en in het buitenland hebben zii op dezelfde wijze ge opereerd. Te Rotterdam zijn zij door middel van ver valschte postwissels aan een bedrag van onge veer f 1.000 gekomen. A. de V. werd te Parijs aangehouden op aan wijzing van een hoofdinspecteur te Rotterdam Toen de politie den man in zijn woning ar resteerde, werd een brief gevonden van P. v. P. uit Brussel, welke aanleiding gaf om de po litie te Brussel telefonisch om arrestatie van P. v. P. te verzoeken. Het genootschap voor cultureele betrekkin gen met het buitenland heeft van den Neder- landschen beeldhouwer Hildo Krop een buste van Lenin ontvangen, die zal worden geplaatst in het museum van Westersche kunst. Naar wij vernemen hebben de Ned. Spoorwe gen besloten, ingaande 1 Juli as. het pontveer goederenvervoer tusschen Enkhuizen en Sta voren stop te zetten. Maandag is op den Rijksstraatweg te Zeven- bergschehoek het 7-jarig dochtertje van J. Dey- kers tegen een passeerenden personenauto op- geloopen en spoedig daarna aan de daarbij be komen verwondingen overleden. De lezers van de V. K. P. kunnen tegen dezen BON bekomen den nieuwen door A. DE MOOR, met 28 platen, in vele kleuren en zeer uitgebreid alphabetisch plaatsen- register. Als men dit register opslaat, kan men elke plaats, rivier, enz. vinden. De atlas is geheel nieuw, met de laatste grenslndeellng. Voor groot en klein, school en huis, ook om de luchtvaart te volgen. Franco na postwissel of op Giro 124280 0.98, afgehaald 90 ct. bij den Nederi. Ver- zendboekhandel, Gasthuismolensteeg 12 in 't verlengde van de Paleis straat, Amsterdam-C. Heeft vader een kwaaie bui? Nog niet. Maar ik heb stroop in z'n toffels laten loo- pen. (Politiken). De directie van de A. K. U. deelt ons mede: Tusschen de directie van de A. K. U. en de vakvereenigingen is overeenstemming be reikt omtrent verlaging van de loonen. Met ingang van 9 Maart a.s. worden de loo nen van de geschoolde arbeiders met 7'/, pet. en van de ongeschoolde met 5 pet. verminderd. Hierbij kan worden aangeteekend, dat het oorspronkelijke voorstel van de directie inhield een verlaging van resp. 15 en 10 pet. Maandag hebben de lichtingsvaartuigen „Kraft" en „Wille" ich begeven naar de plaats waar de „Dipping V" de vorige week door het Engelsche s.s. „Lagosian" geramd is. De beide bergingsschepen hebben bij het wrak het anker uitgeworpen, teneinde de lichtingskabels te kunnen bevestigen en over te kunnen gaan tot berging van het vaartuig. Wanneer de „Dipping V" gelicht zal zijn, zal het afgesloten en opge richt worden. Mén hoopt na de uitvoering van deze werkzaamheden de vermoedelijk nog in het wrak aanwezige vier lijken van den kapitein en zijn gezin te kunnen bergen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting der Staatsmijnen wordt opgemerkt, dat het Fonds voor Sociale Instellingen er naar streeft arbeid te verschaf fen aan invalide mijnwerkers en aan jonge- dochters uit mijnwerkersgezinnen, twee groe pen van personen, voor wie de werkgelegen heid in Zuid-Limburg zeer beperkt is. Het Fonds tracht deze werkverruiming, waardoor een algemeen belang van de mijnstreek ge diend wordt, te bevorderen door het beschik baar stellen van tijdelijke bovengrondsche werkzaamheden voor invaliden en voorts door zich toe te leggen op vervaardiging van klee ding en schoeisel, welke voor een belangrijk deel door personeel der Staatsmijnen en door het Staatsmijnbedrijf zelf worden afgenomen. Ook is opgericht een werkplaats voor den aan maak van regenkleeding, een bedrijf, dat te voren niet in de mijnstreek werd uitgeoefend. Ten slotte worden ook betonartikelen vervaar digd, welke vrijwel alleen worden geleverd aan de Staatsmijnen. Slechts eenmaal is een partij betonartikelen van eenigen omvang aan derden verkocht. De hierover vernomen klachten zijn sterk overdreven. Ook in de toekomst is niet te verwachten, dat de middenstandsbedrjjven in Zuid-Limburg hinderlijke concurrentie van het Fonds zullen ondervinden. BATAVIA, 24 Febr. (Aneta). Uit de brand kast van vrouwe Aleidroes, echtgenoote van den meestbekenden Arabisciien huiseigenaar te Ba tavia, is Zaterdagnacht een partij juweelen ge stolen ter waarde van f 9000De sleutels hingen in de onmiddellijke nabijheid van de brandkast. De dief verschafte zich toegang door het verwijderen der ijzeren staven van de bui tendeur en het slaapkamerraam. Tijdens den diefstal was de familie Aleidroes afwezig. De Kievit is op uitreis van Cairo in Bagdad aangekomen. De Sperwer is op de thuisreis te Jodhpur ge land. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. Da prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. Naar wij vernemen, heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers benoemd tot eere-kanunnik van het kathedrale-kapittel van het Bisdom Haarlem, den zeereerw. heer F. W. de Rooij, pastoor van de St. Willibrorduskerk buiten de Veste te Am sterdam. De Bisschop heeft den pastoor Maandagmid dag persoonlijk zijn benoeming meegedeeld. Onder auspiciën van den Senaat der R. K. Handelshoogeschool zal Z. H. Exc. Mgr. Cala- vassy Maandag 2 Maart een bezoek aan Til burg brengen. Te zijner eere zal des avonds in. het Conservatorium der R. K. Leergangen een vergadering worden belegd. Dinsdagmorgen zal Mgr. een H. Mis lezen volgens den Griek- schen ritus. MAKASSAR, 24 Febr. (Aneta). Alhier is een vergadering gehouden onder voorzitter schap van den Gouverneur, waarin het plan besproken werd tot oprichting van een stich ting tot behoud van het Fort Rotterdam. Na dat hij een historisch overzicht had gegeven van dit monument, wees de voorzitter op den vervallen toestand, waarin een gedeelte van dit eerbiedwaardige gebouwencomplex verkeert. Hij meende, dat door een stichting een verbe tering van dezen treurlgen staat van zaken mogelijk zou zijn en gaf de richtlijnen aan, waarin deze stichting zou moeten arbeiden. Hij stelde voor het beheer toe te vertrouwen aan een curatorium, waartoe de aanwezige bur gemeester, hoofd van het plaatselijk bestuur, de plaatselijke militaire commandant, de ge westelijke secretaris en de voorzitter van den Kunstkring zich bereid verklaarden toe te tre den. De ambtenaar voor taalkundige kwesties, Dr. Cense, zal worden uitgenoodigd binnenkort een openbare lezing te houden over de geschiet denis van het Fort Rotterdam. Met 1 Maart benoemd tot adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin de gewezen. Ordonnans-officier van H. M. de Ko ningin, de ritmeester Jhr. C. E. J. M. Ver- heijen, van het He reg. Huzaren. Aangewezen voor een tijdvak, hetwelk ein digt 1 Sept. 1936 In de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van straf zaken van de arr. rechtbank te Maastricht tot plaatsvervangend lid: mr. K. L. Langemeijer, rechter plaatsvervanger in die rechtbank. Herbenoemd te rekenen van 30 Januari 1936 in de Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarlssen te Maastricht: tot lid, M. H. L. A. Bongaerts, hypotheekbewaarder te Roermond; mr. E. J. H. Jaspar. Kantonrechter te Maastricht; tot plaatsvervangend lid; mr. A. P. Louwers, kantonrechter te Venlo. Bij Kon. Besluit van 24 Januari 1936 is toe gekend de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden eeremedaille in brons aan mej. M. N. van Ommeren, meid-huishoudster bij den heer J. H. Heuff te Zoelen. Bij Kon. Besluit van 11 Februari 1936 is toe gekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in brons aan H. van Empel, tuinknecht bij de familie Van Wijk te Geldermalsen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. mr. P. A. Pijnacker Hordijk, te Oegstgeest, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Bij Kon. Besluit van 11 Februari 1936 is met ingang van 1 Mei 1936 op zijn verzoek eervol ontslag' verleend aan den directeur, tevens leeraar der Rijkslandbouwwinterschool te Veen- dam, J. Kok, aldaar, onder dankbetuiging voor de in verschillende functies bewezen diensten. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer L. C. v. d. Kasteele erkend en toegelaten ais consulair agent van Frankrijk te Medan. Tobn nu Garthwaite de lantaarn omdraaide, Zagen de mannen een soort breede geul in de tifcnnenaalden de moordenaar had klaarblij kelijk het lijk eenige meters over de dennenaal den gesleurd en het achter de rots verborgen. Aan het einde, of liever aan het begin van de geul waren duidelijke kenteekenen van worste ling waarneembaar, doch zooals Brereton te recht opmerkte, voetsporen waren er onmogelijk in te onderscheiden. „Hier moet het gebeurd zijn," zei Garthwaite, zooals u ziet, is hier een klein pad. De oude hian heeft hier zeker gewandeld en degene, die het heeft gedaan, moet hem besprongen nebben, daar, waar al die dennenaalden en het mos door elkaar liggen. Zoo stel ik het mij tenminste Voor, mijnheer Cotherstone." Beneden aan den heuvel werden nu lichten Zichtbaar tusschen de boomstammen. Daarna Volgde een gemompel van stemmen en eindelijk kwamen vier mannen in 't gezicht politie agenten, die lampen droegen, met den man, dien Garthwaite gezonden had en den politiedokter. „Hier!" zei Bent, toen de nieuw-aangekomenen is werk voor u, ofschoon hij wel dood zal zijn." Bij het sterker licht van meer lantaarns kon men nu beter zien. Kitely lag alsof hij zoo maar neergesmeten was. Brereton zag echter onmid dellijk, dat er aan de kleeifcn ook iets was gedaan. De boven- en onderjas waren blijkbaar haastig opengerukt; er hing iets uit "een broekzak en aan het vest kon men zten dat men den binnen zak had onderzocht; alles wees er op, dat de moordenaar tevens roover was. „Hij is nog niet lang dood," zei de dokter op kijkend. „Zeker niet langer dan drie kwartier, hoogstens een uur. Gewurgd? Ja en wel wel door iemand, die met deze wijze van vermoorden bij zonder goed bekend is. Zie eens, hoe dit koord geknoopt is dat is niet het werk van iemand die toevallig zoo te werk is gegaan." Hij maakte de das, die de doode om had, los en toonde den omstanders, hoe 't koord met een lus over het hoofd was geslagen en met reuzen kracht was vastgesnoerd. „Hij, die het gedaan heeft, heeft zooiets meer gedaan, 'n Koord waarin 'n lus gemaakt is, kan den aangevallene volkomen machteloos maken en het is volstrekt denkbeeldig, dat deze het zou kunnen los krijgen, al zou hij ook beide handen vrij hebben. Hij zou al gestikt zijn voor hij tijd had, zich te verdedigen. Is er iemand onder u die meer bijzonderheden weet? Niets meer dan dat?" vervolgde hij, toen hij hoorde, wat Garth waite reeds verteld had. „Welnu het is in elk geval moord. Zijn er dus geen verdere aanwijzin gen die eenig licht zouden kunnen verschaffen?" „Vindt u niet, dat zijn kleeren er uitzien, alsof gesteld worden, alvorens hij werd vervoerd," merkte Brereton op. „Dat heb ik al genoteerd, mijnheer," zei de hoofdagent, die over het lijk gebogen lag, terwijl de dokter het onderzocht. „Een van zijn broek zakken is binnenste buiten gekeerd en alle klee ren zijn opengemaakt. Rooverswerk, naturlijk, dat is het. Niets anders dan roofmoord." Een der politie-agenten was inmiddels met zijn lamp weggegaan en onderzocht den grond in de naaste omgeving. Plotseling uitte hij een kreet van verrassing. „Hier heb ik iets," riep hij, terwijl hij bij een boom bukte en een donker voorwerp opraapte. „Een oude portefeuille, maar er zit niets in." „Die was van hem," verklaarde Cotherstone. „Ik heb het ding al meer gezifen. Hij droeg het altijd in zijn binnenzak. Is er niets in, zeg je?" „Hoegenaamd niets," antwoordde de agent, terwijl bij het ding aan den hoofdagent over handigde. „Zouden wij niet zoeken of wij voet stappen kunnen vinden?" vervolgde hij. „Dan zou ik liever het pad onderzoeken zei Garthwaite. „Op die dennenaalden valt niets te onderscheiden. Over dat pad moet hij beslist gekomen zijn. Ik heb hem meer dan eens ont moet als hij 's avonds wandelde." De dokter die een paar woorden met den hoofdagent had gewisseld, wendde zich tot Co therstone. „Was hij niet een huurder van u, ja?" vroeg hij. Cotherstone knikte en wees naar het huis, dat Kitely bewoonde. „Welnu, dan moesten wij het lijk maar naar de woning dragen. Er kan wel Iemand, vooruit gaan, om de familie te waarschuwen,'* „Hij heeft geen familie," antwoordde Cother stone. „Er is alleen maar een huishoudster juffrouw Pett een oude vrouw. En voor zoover ik haar ken, geloof ik niet, dat zij gauw van iets schrikt." „Ik zal wel gaan," zei Bent. „Ik ken haar wel." Hij stootte Brereton aan en ging met hem in de richting van het landhuisje waar Kitely zoo kort nog slechts woonde. „Het is een vreemde geschiedenis," zei Bent toen zij ver genoeg van de anderen verwijderd waren om niet meer te worden gehoord. „Hoorde jij, dat de dokter zei, dat het door iemand is gedaan, die verstand van dat werk moet hebben?" „Dat zag ik zelf ook wel," antwoorde Brere ton. „Dat koord en die eigenaardige lus vielen me direct al op. Met zoo'n lus om je hals ben je totaal hulpeloos, al had je ook, zooals de dokter terecht zei, je handen vrij. Het slachtoffer is bijna onmiddellijk bewusteloos en binnen eenige oogenblikken dood. De moordenaar moet een sterke kerel zijn en een die goed op de hoogte van zijn werk is. Ken je in Highmarket geen ver dacht type, dat vroeger in Indië heeft gewoond, Bent?" „In Indië! Waarom in Indië?" vroeg Bent. „Omdat ik vermoed, dat de man, die den moord heeft bedreven, dat kunstje van knoopen en lussen maken van de Indiërs geleerd heeft. Deze moord doet sterk denken aan een Indi- 6Chen sluipmoord. Is dat het huisje?" vervolgde hij, terwijl hij naar een lichtje in de verte wees. „Is die huishoudster iemand, die het nog al kalm op zal nemen?" i „Zij is een even vreemd type als de oude man zelf was," antwoordde Bent, toen zij buiten het bosch kwamen en bij een door een heg omhein den tuin stonden. „Ik heb verschillende malen met haar gesproken, wanneer ik Kitely bezocht. Ik veronderstel dat zij wel tegen een stootje kan." Brereton nam juffrouw Pett scherp op, cctën zij de deur open deed. Zij had een vetkaars in de hand en hield dit licht boven haar hoofd om de bezoekers beter te kunnen zien. Maar het zwakke schijnsel belichtte voornamelijk haar zelf. Een groote schrale oude vrouw met een ma ger, verschrompeld gelaat, waarin een paar hel dere zwarte oogen schitterden. Het ongewone van haar verschijning werd nog verhoogd door haar hoofdtooisels, een soort zakdoek van schreeuwend rood en geel, die zoodanig om haar hoofd was gewikkeld, dat geen enkel haarsprietje zichtbaar was. Haar mouwen waren tot de elle bogen opgestroopt en haar handen wedijverden in magerheid met het gezicht. Brereton herkende onmiddellijk kenteekenen van ongewone lichaamskracht aan de spieren en zenuwen onder de gerimpelde huid. Een vreemde rare vrouw, dacht hij toen hij bij nadere be schouwing ontdekte dat zij absoluut tandeloos was en een puntigen neus en 'n scherpe kin had. „O, is u het, mijnheer Bent," zei zij, voor dat een van hen kans had iets te zeggen. Zij hield plotseling op, want zij zag iets bijzon ders in de uitdrukking op het gelaat van Bent en bleef hem vragend aankijken. „Scheelt u iets?" vroeg zij. „Is hem iets over komen? Toch niets van emstigen aard? U be hoeft niet bang te zijn om te spreken, mijnheer Bent; er is niets dat mij doet schrikken of dat my overstuur maakt, laat ik u dat maar vast zeggen, ik ben overal doorheen." „Ik vrees dat mijnheer Kitely ook overal door heen is" zei Bent. Hij keek haar gedurende drie secondan strak aan en toen hij zag dat zij hem begreep, vervolgde hij „zij brengen hem dadelijk hier, juffrouw Pett, dus ik zou maar het een en ander in gereedheid brengen. Ik hoop dat u er niet van zult verschrikken. Ik geloof niet, dat wfj er aan behoeven te twijfelen, dat hij vermoord is." De vrouw staarde haar bezoekers zwijgend aan, knikte met haar getulband hoofd en ging het huis binnen. „Ik heb het altijd verwacht" mom pelde zij. „Ik heb hem meer dan eens gewaar schuwd. Laten zij hem nu maar binnen bren gen." V Het koord AJ den tijd, sinds zij het huis aan den voet van het dennenbosch hadden verlaten was Bre reton zich bewust geweest van een eigenaardige atmosfeer welke Cotherstone omgaf. Dit gevoel was sterker geworden, naarmate de gebeurtenis sen zich ontwikkelden. Het was nog sterker nu zij bij 't huis van den vermoorde stonden en het licht uit de open gang en door de witte neerge laten gordijnen het van opwinding getuigende

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3