Militaire putsch in Japan iê J apansche militairen maken amok De minister-president Okada, de ministers Takahashi en Goto en admiraal Saito door de opstandelingen vermoord De staatsgreep werd uitgevoerd door een 3.000-tal militairen m Nieuw Japansch kabinet Oorlog op til? Het nieuws van heden DE STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19817 SJANGHAI, 26 Febr. (Reuter). Naar uit Tokio wordt ver nomen, heeft daar een militaire putsch plaats gehad. Een scherpe censuur is ingesteld op het tele graaf-verkeer, terwijl de telefonische verbindingen geheel zijn verbroken. Verscheidene vooraanstaande politieke leiders zouden zijn vermoord, o.a. minister van financiën Takahashi, ook minister president Okada en minister van binnenlandsche zaken Goto. Naar vernomen wordt, werd de staatsgreep uitgevoerd door een 3000-tal militairen, geleid door jongere officieren. De soldaten bezetten de woningen en bureaux van den minis ter-president en van den minister van binnenlandsche zaken, ter wijl ook het hoofdbureau van de politie werd bezet. De keizerlijke garde heeft opdracht ontvangen de opstande lingen tot onderwerping te brengen. Een van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen telegram bevestigt officieel dat admiraal Okada, de minister-president, alsmede Takahashi, de minister van financiën, door de militaire rebellen zijn vermoord. Ook admiraal graaf Saito heeft het leven verloren. Uit Tokio ontvangen bericht en bevestigen, dat ook de mi nister van binnenlandsche zaken Goto is vermoord. Strenge censuur bemoeilijkt de berichtgeving; alle telefoon verbindingen verbroken Ernstige gevolgen worden gevreesd Staat van beleg afgekondigd Oorlog met Sovjet-Rusland dreigt? Beurzen gesloten China ongerust De achtergrond van den putsch Het Weer minimumnumul Mineo Osumi, minister van Marine, met de vorming eener nieuwe regeering belast? Minister Goto niet vermoord Gewelddadige reactie op de verkiezingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN 1 RADIO-DISTRIBUTIE HAARLEM (/lEDhfóP-^ NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. c ■- e. Minister-president Okada Nader wordt door Reuter geseind: Volgens berichten uit Sjanghai is de putsch uitgevoerd door 3000 man van het derde regiment infanterie van de eerste divisie, welke te Tokio in garnizoen ligt. Woensdagochtend bij het aanbreken van den dag bezetten zij de reeds bovengenoemde gebouwen, na de wachten onschadelijk te hebben ge maakt. Afdeelingen van de keizer lijke garde hebben opdracht ontvan gen de muiters uit de door hen bezette gebouwen te verdrijven. De eerste divisie had opdracht ont vangen naar Mandsjoerije te ver trekken en de manschappen waren voorzien van scherpe patronen, in- plaats van met de losse patronen, welke door het ministerie van bin nenlandsche zaken worden ver strekt. Na den putsch hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad. In verband hiermede wordt erop gewezen, dat sedert geruimen tijd de politieke toestanden in Japan worden gekenmerkt door een sterke li berale en anti-fascistische strooming, \«!elke zich keert tegen het reactionnair conservatis me van het leger. Vooral bij de verkiezingen is dit sterk tot uiting gekomen. Het Japansche consulaat te Sjanghai heeft de Japansche bladen, welke in China verschijnen, verboden iets te berichten over de gebeurtenissen in Japan. Het Japansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken deelt officieel mede, dat hedenochtend 5.20 eeni- ge manschappen van de eerste divi sie, die zonder opdracht handelden, minister-president Okada, minister van financiën Takahashi, en admi raal graaf Saito, vermoordden. Generaal Watanabe, de inspecteur- Admiraal graaf Saito generaal van de militaire opleiding, werd ernstig gewond. Verder wordt medegedeeld, dat ook graaf Makino en generaal Su zuki, groot-kamerheer, werden aan gevallen, zij wisten evenwel te ont snappen. Prins Sajonji, generaal Kawashima, de minister van Oorlog en Yuasa, de minister van het keizerlijk huis zijn ongedeerd. De moordenaars werden geleid door kapitein Monaka. De staat van beleg is afgekondigd. Men ver wacht, dat binnenkort de toestand zal worden geregeld. Te Nanking wordt vernomen, dat men in Japan algemeen van oordeel is, dat thans een oorlog met Sovjet- Rusland niet meer vermeden kan worden. Het is mogelijk, dat deze oorlog in het komend voorjaar uit breekt. De Japansche gezant te Washington ver klaarde geen berichten te hebben ontvan gen over de ongeregeldheden in Japan. De telefoonverbinding tusschen San Francisco en Tokio is verbroken. De trans- pacific-dienst deelt mede, dat het telefoon kantoor van Tokio geen verbindingen meer tot stand brengt. Een Japansch beambte te Tokio verklaarde om half elf Oost-Aziati- schen tijd Woensdagochtend, dat hij niet wist, wanneer de dienst weer zou worden hervat. De effectenbeurzen van Tokio en Osaka zjjn gesloten. De berichten over den militairen opstand in Japan hebben- in China onrust gewekt. Men wijst erop, dat de vermoorde minister van fi nanciën, Takahashi, een energiek tegenstan der van de hooge begrooting voor oorlog was en derhalve gehaat bij de radicale elementen in het leger. Men vreest verder in Nanking, dat deze putsch een voorteeken is van scherpere militaire maatregelen in China en tegen Sovjet-Rusland. In Chineesche kringen is men van meening, dat de opstand een gevolg is van de oppositie van de Japansche staatslieden tegen de mili taire eischen en de weigering van vier jaar ge leden om 'n oorlog tegen Sovjet-Rusland te ont ketenen, toen de Sovjet-troepen in het Verre Oosten niet in staat waren voldoende tegen stand te bieden. SJANGHAI, 26 Febr. (Reuter). Naar hier wordt vernomen, is het derde regiment infan terie aan het muiten geslagen op het oogen- blik, dat het op weg was naar den trein om naar Mansjoekwo te vertrekken. Geleid door enkele officieren snelden de sol daten, die juist hun scherpe patronen in ont vangst hadden genomen, naar de strategische punten van de stad en maakten zich meester van de ministeries van oorlog, het bureau van den minister van binnenlandsche zaken en het hoofdbureau van politie. Ook drongen zij de woning binnen van minis terpresident Okada, dien zij vermoordden. Spanning in Nederl. Indië BATAVIA, 26 Febr. (Aneta). De be richten over den militairen staatsgreep in Japan worden in Indië met de gTootste spanning gevolgd in verband met de moge lijke gevolgen voor Oost-Azië. In verband met de strenge censuur is Aneta voor de berichtgeving aan de Indische pers hoofd zakelijk aangewezen op nieuwsbronnen uit China, o.a. uit Shanghai en Hongkong. TOKIO, 26 Febr. (D. N. B.) De activistische kringen van leger en vloot, die reeds lang eischen stelden, welke doelden op een aftreden van het huidige kabinet en de benoeming van een kabinet, dat vrij zou zijn van alle invloe den met uitschakeling van de partijen, hebben thans een omwentelingspoging gewaagd. Het gevolg hiervan kan thans nog niet worden be oordeeld. Zekere militaire kringen, die veel invloed heb ben, verlangen de leiding in de buitenlandsche politiek en willen bovendien ingrijpende bin nenlandsche wijzigingen tot stand brengen. Hiervoor is staatscontrole van de economie noodzakelijk, alsmede uitschakeling van de in vloeden van het kapitaal, rechtvaardige ver deeling van de lasten en ingrijpende hulp aan de arbeidende bevolking. Het doel van de omwenteling is een sterke autoritaire regeering, welke zich aan de spits van een eensgezind aaneengesloten volk kan plaatsen. H VERWACHTING: zwakke tot matigen, §j later wellicht toenemende Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken tot - zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen, later toenemende kans op neerslag, zachter. Hoogste barometerstand: 769.3 te Ha- =j paranda. Laagste barometerstand: 739.7 te Vest- manöer. Zon op 6.57, onder 5.30. Licht op 6.00. 1 Maan op v.m. 7.53, onder n.m. 11.20. =j Eerste kwartier 29 Februari 9.48 v.m. NEW-YORK, 26 Febr. (Reuter). Volgens uit Tokio ontvangen be richten heeft de Mikado gelast een nieuw kabinet te vormen. De Japansche rijksdag is voor 20 April bij eengeroepen. Volgens berichten uit Tokio is minister van marine, Mineo Osumi, belast met de vorming van een nieuw kabinet. Het blad Tamei Wan Pao meent echter te weten, dat admiraal Osumi, de Japansche mi nister van marine, ernstig gewond is bij de gebeurtenissen, die zich te Tokio hebben afge speeld. De weinige berichten, welke hier over den opstand worden ontvangen wijzen erop, dat de opstand niet gericht is tegen den troon. De rebellen verklaren, dat zij den Mikado steunen. LONDEN, 26 Febr. (Reuter). Volgens een bericht, dat vanmorgen te elf uur is ontvangen, zou het te Tokio rustig zijn. De straten der Japansche hoofdstad zijn met troepen gevuld. De bank van Japan heeft haar loketten ge sloten. Ook de chef van politie vermoord? Nader wordt gemeld, dat ook de chef van po litie te Tokio door de opstandelingen om het leven zou zijn gebracht. Bij de revolte zouden de officieren gebruik hebben gemaakt van ma chinegeweren. Volgens de laatste berichten uit Tokio is de regeering meester van den toestand. Door Reuter wordt uit Sjanghai vernomen, dat in tegenstelling met het bericht, dat Goto, de minister van Binnenlandsche Zaken in het kabinet Okada, vermoord zou zijn, thans zelfs officieel wordt medege deeld, dat Goto met ingang, van hedenavond als minister-president zal optreden. Minister Takahashi De fourageering der Italiaansche troepen in Oost-Afrika stelt aan de legerleiding hooge eischen. Een vleeschdepot bij Makallé Begrafenis van een nationalistis'chen student die bij de onlusten in Syrië- om het leven is gekomen Zooals men weet, brachten de verkie zingen in Japan een overwinning voor de meer gematigde, eenigszins libe raal gezinde Minseito-partij en een neder laag voor de Seoioekai-partij, die vanaf 1900 een doorslaggevende parlementaire positie heeft ingenomen en volkomen accoord ging met de uiterst kostbare imperialistische expansiepolitiek zooals die door de jonge militaire elementen werd voorgestaan. De regeering-Okada kreeg daardoor een ster keren parlementairen ruggesteun, zoodat haar politieke leven weer voor geruimen tijd verzekerd scheen en algemeen verwacht werd, dat het groote algemeene nationale ideaal: het vestigen van een onaantastbare Japansche hegemonie op het Aziatische continent en in den Pacific, weer langs den diplomatieken weg van den geringsten weer stand zou worden nagestreefd. De overeen stemming met Sovjet-Rusland bereikt ten aanzien van het vormen van een uit Rus sen, Japanners en onderdanen van Mand- sjoekwo bestaande commissie voor het on derzoeken en beslechten der den laatsten tijd aanhoudend voorkomende en steeds ernstiger wordende grensincidenten werd als een zichtbaar teeken van de waarschijn lijk slechts voorloopige Japansche toena deringsgezindheid beschouwd. Ook de be reidwilligheid der Japansche regeering om in te gaan op een non-agressie-pact met Sovjet-Rusland, zij het ook voor korten duur, een plan, dat steeds door Japan als volkomen nutteloos van de hand werd ge wezen, toen het door Moskou werd geop perd, bewees, dat de gematigde elementen in de Japansche regeering zich sterk ge noeg voelden om tegen den zin van de mi litaire partij in de tactiek te volgen, welke zij momenteel het meest gewenscht achtte, be militaire heethoofden echter hebben deze in hun oogen bijna landsverraderlijk slappe politiek niet langer lijdzaam wil len aanzien en hebben hun toevlucht ge nomen tot een gewelddadigen Putsch. Drie duizend muitende soldaten hebben onder leiding van jonge officieren zoowel den mi nister-president Okada, als den minister van financiën Takahashi vermoord. De staat van beleg is afgekondigd en de re- geeringsgetrouwe troepen stellen alles in het werk om den muiters, die verschillende openbare gebouwen in Tokio hebben bezet, de baas te worden. Wat de gevolgen van deze dramati sche gebeurtenissen zullen zijn, is op het oogenblik nog moeilijk te voorzien, maar zoowel in Sovjet-Rus- land als in 'China als in de andere landen welke belangen hebben in het Verre Oos ten en den Pacific, wordt gevreesd, dat de „rücksichtslose" Japansche militairen, die steeds in conflict met de regeering te To kio zijn geweest, hun wil zullen doorzetten tot in de uiterste consequentie, welke on vermijdelijk tot een oorlog met Sovjet- Rusland leiden moet. De regeering-Okada. en in deze regeering vooral de oude en be kwame minister van financiën Takahashi. was van meening, dat de verovering van j Mandsjoerije en de door het Kwantoeng J leger in Noord-China beïnvloede politiek Japan op zulke zware finantieele offers is komen te staan en zulke groote risico's met zich meebracht, vooral nu de vloot- conferentie te Londen geen rekening wenscht te houden met de Japansche ma- rine-eischen en Japan zich daaruit terug trok, dat een gewelddadig conflict met Sovjet-Rusland onder de huidige omstan digheden levensgevaarlijk voor het Japan sche Keizerrijk zou kunnen worden. Daar om wilde zij eerst met China tot een MILITAIRE PUTSCH IN JAPAN; DE MINIS TER-PRESIDENT OKADA, MINISTER TAKAHASHI EN ADMIRAAL GRAAF SAITO DOOR DE OPSTANDELINGEN VERMOORD. Engeland zou overwegen inplaats van een pe troleum-embargo, havensluiting als sanctie tegen Italië toe te passen. De volksstemming in Estland bracht 76 procent der stemmen ten gunste der regeering. De toestand in Syrië; wederom ongeregeld heden te Damascus. Prof. dr. L. Bouman, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, overleden. Wijzigingsplannen voor het gebouw van den Hoogen Raad staan thans vast. Graanbeurs voor de Wieringermeer geopend. O Brasov en ook andere plagen Doen een distributie-lid geen kwaad Omdat radio-distributie niet per lucht gaat maar per draad. vreedzame samenwerking komen en af wachten, wat Amerika en Engeland zou den ondernemen, alvorens den Russischen concurrent, wiens verhouding tot Groot- Brittannië den laatsten tijd aanzienlijk verbeterd is, krachtdadig aan te tasten. Deze opvatting is haar thans noodlottig geworden. De ongeduldig geworden mili tairen hebben haar voornaamste kopstuk ken op Japansch radicale wijze afgeslacht. Het is nu de vraag of de vermoorde minis ters vervangen zullen worden door geest verwanten, die evenals de nieuwe meer derheid in het parlement de meest tacti sche en gematigde richting voorstaan, dan wel door leerlingen en aanhangers van den vroegeren minister van oorlog Araki, die met geweld de Japansche opperheerschap pij in het Verre Oosten wil vestigen, koste wat het kost. Indien dit laatste zou gebeu ren, staat de wereld aan den vooravond van zeer zorgwekkende gebeurtenissen. Het Italiaansch-Ethiopisch conflict is nog steeds niet tot een bevredigende oplossing gekomen. Frankrijk staat op het punt het Fransch-Russisch verdrag te ratificeeren, waarop een bedenkelijke reactie van Duitschland wordt verwacht, Amerika sluit zich op in een „neutraliteit" genoem de afzijdigheid. Indien Europa niet spoedig tot bezinning komt en haar onderlinge ge schillen en spanningen uit den weg weet te ruimen en Amerika niet de oogen open gaan voor de gevaren van een angstvallig isolement, zal de voor geen geweld terug schrikkende radicale richting in Japan angstvallig veel wind in de zeilen krijgen, te meer, daar de kans bestaat, dat de on tevredenen in Europa van een mogelijken oorlog in het Verre Oosten zouden kunnen gaan profiteeren om hun eigen doelstellin gen te bereiken. Stand op Woensdag 1 uur n.m. 761.9 Vorige stad 762.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1