HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. Vastenavond in K.R.O.-studio De Wereldjamboree te Vogelenzang 0 NATIONAAL BELANG HET MEISTERSEXTETT TRAD OP GEBOUW VAN HOOGEN RAAD VERNIEUWD Kerkelijk leven WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 Een onderhoud met burgemeester Den Tex over het aandeel der gemeente Bloemendaal Alles practisch in orde Snel gehandeld Graanbeurs voor de Wieringermeer Hedenmorgen onder groote be langstelling geopend MINISTERIEEL BEZOEK Prof. Slotemaker in het Leidsche Kamerlingh Onnes Laboratorium Prof. dr. L. Bouman overleden VRAGENDE KAMERLEDEN Het Wilhelmus op een soc.-dem. vergadering? Uit het boekdrukkersbedrijf BUITENLANDSCH BEZOEK AAN ONS LAND De stichting „Ninto" opgericht Hoogleer aar in de psychiatrie en neurologie PASTOOR J. JOS. M. TEULE t Indrukwekkende uitvaart plechtigheden Niet erkend als margarine handelaar Een avond vol afwisseling met wonderschoone momenten Goede uitzending Meistersextett Gevaarlijke jongelui Officier van justitie acht lang durige opsluiting noodig WIELRIJDER AANGERAND Onderweg door onbekende van de fiets geslagen OVERVAL OP KOOPMAN Vermoedelijke daders gearresteerd AUTO-ONGELUK OVER DE GRENS Twee Nederlanders gewond BURGEMEESTERS WON ING BESMEURD De wijzigingsplannen staan thans vast Inwendige wijziging AANRANDER GEPAKT Lastig gevallen dames konden goed signalement opgeven H.M.'s MERCUUR VAN STAPEL GELOOPEN Te water geraakt en verdronken Legaat van f 10.000 Met de „Tarakan" naar Noorwegen Ruim een maand geleden is het besluit gevallen, dat de Wereldjamboree der pad vinders, die in 1937 in Nederland zal worden gehouden, gebruik zal maken van het hier voor beschikbaar gestelde terrein aan den duinrand te Vogelenzang, onder de gemeen te Bloemendaal. Dat de gemeente Bloemendaal er geen gras over heeft laten groeien, is ons gebleken uit een onderhoud, dat wij mochten hebben met deh voortvarenden burgemeester dezer gemeen te, Jhr.mr. C. J. A. den Tex. „Men mag het aandeel der gemeente Bloe mendaal bij de Jamboree niet overschatten, noch wat de lasten, noch wat de voordeelen betreft", verklaarde Jhr. Den Tex, „doch van den aanvang af zijn wij onmiddellijk bereid ge weest, alle mogelijke medewerking te verleenen. Het voordeel bestaat o.a. uit de propaganda voor den naam Bloemendaal en voor het na tuurschoon van de omgeving, die van de Jam boree zal uitgaan, maar waarvan men voor de naaste toekomst heusch geen reusachtigen stroom -van vreemdelingen en toeristen behoeft te verwachten. Een tweede voordeel is, dat de organisatoren zich verplicht hebben bij het voorbereidende werk arbeidskrachten uit de gemeente Bloe mendaal te betrekken, waardoor dus een aantal werkloozen tewerk gesteld zal kunnen worden. Ook uit Haarlem zullen werkloozen tewerk ge steld worden, en wel in een verhouding van 2 1, omdat Bloemendaal 20.000 gulden in het garantiefonds heeft gestort en Haarlem 10.000 gulden. Bovendien heeft de gemeente Bloemen daal 5000 gulden a fonds perdu gestort voor den bouw van houter. barakken voor het voortrek kerskamp." „Want de Jamboree mag dan al geen di rect groot voordeel voor de gemeente Bloe mendaal opleveren", verklaarde Burgemees ter Den Tex, „wij achten het niettemin een nationaal belang, dat zij in alle opzichten slaagt, en daar willen we gaarne het onze toe bijdragen". Het voornaamste punt, waai-voor de organi satoren de medewerking der gemeente Bloemen daal noodig hadden, was de sluiting voor het openbaar verkeer van den Vogelenzangsche- weg, den hoofdverkeersweg der gemeente naar het Zuiden en naar Den Haag. Deze weg loopt langs de Oostzijde van het kampterrein, en juist langs dezen weg liggen de terreinen, groote hooggelegen weilanden, die zich het beste lee- nen voor het opvoeren van groote spelen, waar ook het meeste publiek naar zal komen kijken. Bovendien vormt deze weg een prachtige hoofd ader voor het interne kampverkeer zelf, waar o.a. de intendance over goede transportmoge lijkheden moet beschikken. Derhalve vroegen de organisatoren de volle dige beschikking over dit gedeelte van den Vo- gelenzangscheweg en over gedeelten van den Vogelenzangschen Duinweg en van de Becks- laan, met sluiting van deze wegen voor het openbaar verkeer gedurende drie weken in de maanden JuliAugustus 1937. Voor de gemeen te Bloemendaal beteekende het toestaan van dit verzoek geen geringe moeilijkheid, die ech ter niet onoverkomelijk was. Zoo noodig kan het verkeer immers geleid worden langs twee parallelwegen, n.l. den weg langs de Leidsche- vaart en den weg van Haarlem over Heem stede en Hillegom. voorzien, en zoo kan de zaak practisch als reeds in orde beschouwd worden. Het is thans de taak der organisatie-com missie der Nederlandsche padvinders om het voorbereidende en organisatorische werk met kracht voort te zetten. Op de medewerking van Bloemendaal kan zij rekenen, fvenals op den steun der omliggende gemeentebesturen, wier burgemeesters zich thans reeds bereid hebben verklaard tot samenwerking bij een centrale verkeersregeling voor de geheele streek tijdens de Jamboree en ook bij an dere gevallen, die zich voor kunnen doen. Onder groote belangstelling van autoriteiten, belanghebbenden en belangstellenden is heden ochtend te Middenmeer de Graanbeurs voor den Wieringermeerpolder geopend. De voorzitter van het Beurs-Comité, de heer A. C. de Graaf uit Wieringermeer, heette den velen, die zich tegen 10 uur in het beurslokaal hadden verzameld in een korte rede welkom, waarna ir. S. Smeding de Graanbeurs met een korte rede opende. Wat thans staat gesticht te worden aldus ir. Smeding komt niet voort uit het brein van hen, die tot nog toe leiding in dezen pol der hebben gegeven, doch uit het initiatief van hen, van wie het wel en wee van dezen polder in de nabije toekomst voor een belangrijk deel zal afhangen. Het doel, dat den oprichters van deze beurs voor oogen staat, is zeker waard nagestreefd te worden. In de eerste plaats zal hierdoor ieder gelegenheid worden gegeven zaken te doen in den ruimsten zin, wat aan de economische ontwikkeling van dit gebied en hare omgeving slechts ten goede kan komeft. Bij het tot heden gevoerde kolonisatie-beleid hebben wij steeds nagestreefd onzen polder ge legenheid te geven de eigen belangen binnen de eigen grenzen te behartigen. Dus geen oriën teering op het oude land, waarvan verdeeldheid en versnippering van de eigen krachten het onafwendbaar gevolg zou zijn, maar bevorde ring van de eigen belangen door aaneensluiting en concentratie van krachten naar binnen. Kan het begin moeilijk anders dan beschei den zijn, de voorwaarden voor een gestage ont wikkeling zijn, door de steeds in aantal en be langrijkheid toenemende gemeenschap, aanwezig Wij kunnen dan ook niet anders, dan deze nieuwe beurs van harte welkom heeten en haar een ontwikkeling toewenschen, evenredig aan het enthousiasme, waarmee de initiatiefnemers haar in het leven hebben geroepen, in het be lang van onzen eersten Zuiderzeepolder en in dat van Nederland. Met deze woorden verklaarde spr. ,,de beurs" van de Wieringermeer geopend. Vervolgens voerden nog eenige vertegenwoor digers van landbouworganisaties het woord, die hun beste wenschen voor het slagen van de nieuwe beurs uitspraken. Onmiddellijk daarop werd de eerste beurs gehouden, waarna te half een de genoodigden zich vereenigden aan een koffiemaaltijd. naar buiten bekendheid verkregen, doordat hij organisator was van de Internationale Ten toonstelling „Grato" te Utrecht. Het Algemeen Hoofdbestuur der Federatie heeft tot zijn opvolger benoemd den neer H. Koechlin, die thans een vooraanstaande positie inneemt in het technisch bedrijf van de „Nieu we Rotterdamsche Courant". De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft Maandag een bezoek gebracht aan het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden ter bezichtiging van de daarin ondergebrach te instrumentmakersschool van de Vereeniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instru mentmaker. De Minister was vergezeld van den chef van de afdeeling Hooger Onderwijs, Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen en den in specteur van het Nijverheids Onderwijs, G. A. Groote Haar. Verschillende Tweede Kamerleden hebben weer vragen gericht aan onderscheidene minis ters. De Plattelander VERVOORN wil weten, of een premie verleend kan worden voor den export van hooi; de soc.-dem. IJZERMAN informeert, cf nu spoedig de indiening te wachten is van het wetsontwerp betreffende vreemdelingen, die zich hier te lande als zelfstandige bedrijfslei ders vestigen; hetzelfde Kamerlid vraagt naar conclusies over resultaten bij de examina gym nastiek M. O.; de soc.-dem. VAN DER HEIDE vestigt de aandacht op het geneeskundig onder zoek van een verpleegde in de Rijkswerkinrich ting te Veenhuizen en hij vraagt, of de gestichts arts niet ernstig in .verzuim is geweest. De soc.-dem. FABER vraagt ten slotte, of het waar is, dat de burgemeester van Zoelen aan het houden van een feestvergadering der S. D. A. P. o.m. de voorwaarde verbonden heeft, dat de. avond zou eindigen met het zingen van het Wilhelmus. Aan den heer H. Knuttel, directeur van het Bureau van de Federatie der Werkgeversorga nisaties in het Boekdrukkersbedrijf te Amster dam, is op zijn verzoek per 1 Mei a.s. als zoo danig eervol ontslag verleend. De heer Knuttel heeft deze functie vervuld sedert 1926. In het bijzonder heeft zijn arbeid Te 's-Gravenhage is ten overstaan van no taris H. C. Labberton door de heeren luitenant- generaal b.d. H. A. Seyffardt, Jhr. ir. J. Roëll, directeur van de Westlandsche Stoomtram Mij.., F. van Alphen, bankier en Paul Judell, secretaris-penningmeester van de Pullman Club, een stichting opgericht, genaamd Nederlandsch Instituut voor Toerisme „Ninto." Het doel dezer stichting is het buitenland te overtuigen, dat Nederland geen duur reisland meer is, zulks door het organiseeren van z.g. Pauschal- of arrangementsreizen tot redelijke prijzen, waardoor een aanmerkelijke vergroo ting van dert omzet van het hotel-, café- en restauratiebedrijf in Nederland wordt ver kregen. Aangezien de stichting een volkomen neu traal karakter draagt, kan worden samenge werkt met alle organisaties en instellingen, wel ke belang hebben bij het toevoeren van buiten- landsche toeristen naar Nederland. Aan de Ninto-reizigers zullen voor een bezoek aan ons land couponboekjes worden verstrekt, inhoudende bons voor een week volledig pen sion in een door hen verlangd hotel, een acht- daagsch spoorabonnement, zoowel als bons van andere vervoerondernemingen, vermakelijk heidsinstellingen, winkels enz. Het bureau van de Ninto is voorloopig geves tigd te 's-Gravenhage, Laan Copes van Cat- tenburgh No. 6 (nabij het Vredespaleis). Dinsdagavond is op 66-jarigen leeftijd over leden Prof. Dr. L. Bouman, hoogleeraar in de psychiatrie en neurologie aan de Rijks Univer siteit té Utrecht. In 1869 te Nieuw-Beierland (Z.H.) geboren, bezocht hij het Gymnasium te Doetinchem, deed er van uit de vierde klasse het staats examen voor de universiteit en slaagde. Hij werd in 1887 student in de geneeskunde te Am sterdam en promoveerde in 1895 op een proef schrift, dat tot titel had: „De onderbinding van de vena femoralis." Na eenige jaren geneesheer aan het gesticht Bloemendaal te Loosduinen te zijn geweest, vestigde hij zich te Amsterdam, waar hij de Valerius-kliniek stichtte en in 1897 tot hoog leeraar aan de Vrije Universiteit werd be noemd. Hij aanvaardde dit ambt met een rede voering: „De wetenschappelijke behandeling der Psychiatrie." Zijn hoofdwerk is geweest, het tezamen met Prof. P. Brouwer, uitgegeven „Nederlandsch Handboek over de Ziekten van het zenuwstel sel." In 1925 volgde hij Prof. C. Winkler op als hoogleeraar in de Psychiatrie en Neurologie aan de Universiteit te Utrecht. Op 7 December 1925 aanvaardde hij dien leerstoel met een rede: „De nieuwe opvattingen omtrent de functies in het zenuwstelsel". Met Prof. Bouman is heengegaan een man van groote wetenschappelijke beteekenis, wiens dood een ernstig verlies voor de Utrechtsche Universiteit beteekent. De teraardebestelling is bepaald op a.s. Za terdag op de 2de algemeene begraafplaats te Utrecht. Maandagmiddag, lang voor het uur van aan komst van het stoffelijk overschot van oud- Pastoor J. Teule, toonde het dorp Grr >tebroek een beeld van rouw. Tegen vier uur stelde zich een groote stoet op van deputaties van godsdienstige en sociale organisaties om bij aankomst van den lijkauto hun eerbiedigen groet te brengen. Des avonds zeven uur werden de Metten ge zongen, waarbij de assistentie ais voigl was- Agens: pastoor C. Brouwrs, Bovenkarspel, kapelaan P. Poppen, Haarlem, 'iaken en ka pelaan B. Keijer, Wateringen, sub-diaken, (bei de laatsten oud-kapelaans der parochie). Can- tores: kapelaan J. v. d. Vliet, Bovenkarspel en Rector A. Kok, Amsterdam. Dinsdag te 9 uur begonnen de Lauden, waarbij als Agens fungeerde pastoor A. Ratté, diaken pastoor W. Pieterse, Werver: ef, eerste kape laan van pastoor Teule z.g., sub-j' aken prof. P. Stammeijer, oud-kapelaan, van het Philosofi- cum Warmond. Ceremoniarius kapelaan B. Keijer, Wateringen. Cantores kapelaan J. v. d. Vliet en A. Bisschop, Lutjebroek. De plechtige uitvaart geschiedde met dezelfde assistentie. De lijkrede werd gehouden door pastoor C. Brouwers, die tot tekst had gekozen: Hij was een rechtvaardig man voor God en wandelde op Zijne wegen. De gewijde redenaar schetste den overledene als een priester met een voor zijn parochianen warm kloppend hart. Kon hij -'ch niet steeds geheel uiten, zij die hem begrepen, wisten dat pastoor Teule immer meelee en voelde wat het wel en wee zijner parochianen vroeg. Na de lijkrede verrichtte pastoor A. Ratté de absoute. In een grooten stoet werd het stoffe lijk overschot grafwaarts gedragen. De beaarding werd eveneens door pastoor Ratté verricht. Ondanks de ingewikkelde procedure, die de Wegenwet voor een dergelijk besluit noodig maakt, heeft 't gemeentebestuur van Bloemen daal, begrijpende dat er spoed achter de zaak moest worden gezet, met groote snelheid ge handeld. Op 27 Januari j.l. bereikte haar het desbetreffende verzoek van de organisatie-com missie der Jamboree, om de genoemde wegen tijdelijk aan het openbaar verkeer te onttrekken. De wet schrijft voor, dat alvorens hiertoe beslo ten wordt de belanghebbenden gehoord moeten worden. Als belanghebbend moeten beschouwd worden alle ingezetenen, die aan den af te slui ten weg wonen, maar ook bijv. hun leveranciers, waarvan een groot aantal in de gemeente Ben- nebroek woont. Nog denzelfden dag werden zooals wij reeds gemeld hebben, red. circulai res naar deze belanghebbenden gezonden en werden de bewoners van Bennebroek per adver tentie opgeroepen, hun bezwaren vóór 5 Februari ter kennis te brengen. Een korteren termijn kon men den menschen al moeilijk laten. Van de 46 betrokkenen hebben er 45 gereageerd, en wel 25 schriftelijk, 8 mondeling en 12 naar aanleiding van de advertentie. De antwoorden liepen uiteen van de grootst mogelijke welwillendheid en medewerking tot de meest opgeblazen en over dreven bezwaren. De gemeente bleek echter in staat, aan de meeste wenschen tegemoet te ko men en reeds op 7 Februari nam de Raad de voordracht aan. die daarop ter advies naar de Provinciale Griffie en ter goedkeuring naar het Departement van Waterstaat werd gezonden. Naar burgemeester Den Tex ons verzekerde, is het hem bekend, dat men ook in Den Haag den grootsten spoed betracht, en als de goedkeuring van het Departement nog niet is afgekomen, schijnt dat voornamelijk het gevolg te zijn van een formeele kwestie, die het gewenscht maakt, dat de gemeente Bloemendaal de aangenomen voordracht aanvult met een bepaling, die het zeker maakt dat de eigenaars van de tijdelijk te sluiten wegen na afloop van de sluitingspe riode deze wegen weer voor het openbaar ver keer open zullen stellen. Ook hierin heeft het Bloemendaalsche gemeentebestuur echter reeds De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag uit spraak gedaan in een procedure tusschen de firma Van Dam, magarinefabrikante, en de Crisiszuivelcentrale. De firma Van Dam was door de Crisiszuivel centrale niet erkend als margarinehandelaar, van welke beslissing zij in beroep ging bij den minister, die dit beroep echter afwees. Vervolgens wendde de firma zich te dezer zake tot den rechter. De rechtbank heeft zich echter onbe voegd verklaard van de ingestelde vordering kennis te nemen, omdat de wet uitsluitend den minister als beroepsinstantie aanwijst. K.R.O. Studio, Vastenavond Het was precies 9.15 uur, toen in de groote studio van den Katholieken Radio Omroep de controlelampen oranje opvlamden. Het was het teeken, dat de verbinding met den zender en luisterend Nederland tot stand was gekomen. De K.R.O.-vastenavondviering was begonnen. De studio was als immer bij dergelijke bijzon dere uitzendingen. Vele felle lampen brandden er, zware roode gordijnen drapeerden gedeelte lijk de wanden en bedekten ook een deel van het plafond. De Kro-boys zatfcn op hun plaat sen en in de zaal; op eenige rijen stoelen zat een vijftigtal genoodigden, dat het voorrecht genoot bij de uitzending aanwezig te zijn. Voor een extra vleugel had de bekende Kro- pianist, de heer Boshart, zich genesteld, terwijl in een apart hoekje de solisten wachtten op „hun beurt". De omroeper draafde druk heen en weer en de aanwezigheid van pater Dito O.P. en Paul de Waart wees voorts op het bijzondere van den avond. Stipt 9.15 vlamden de controlelampen op: de uitzending was begonnen. Gij allen, die Dinsdagavond natuurlijk op den K.R.O. hebt afgestemd, ge hebt gehoord, welk een vroolijke golf door uw luidspreker in uw kamer stroomde. Ge hebt gehoord, dat er in de studio een prettige stemming heerschte, een sfeer, die geheel rustte op de taak om de luiste raars te boeien, te amuseerten en te doen genie ten. De boys speelden op de hun eigen, prima wijze bekende en geliefde dansnummers. Het waren melodieën, die graag worden gehoord en ze ge noten een goede vertolking. Bartoes, de humo rist, was er met enkele liedjes, en met hem werkten in 'n praatje somtijds mede Lena Eman, Willy ten Kate en de omroeper. En dan waren er Tilly Perin-Bouwmeester en Pierre Perm, maar daar was reeds van te voren een eigen gramafoonplaatje van gemaakt. Maar oei, mis schien mogen we dat wel niet verklappen, want ■het was het geheim van hen, die in de studio waren. Er was immers tóch applaus! En dat was echt. Er heerschte ook in de zaal een vastenavond stemming. Daarvan kan de schuld worden ge schoven op de koffie en de oliebollen. Groote oliebollen mét krenten. En ieder kreeg zijn deel. Er was één uitzondering in vergelijking met de andere avonden. Er mocht niet worden gerookt. Dat was een speciale maatregel en wel ter eere vanhet zeer bijzondere: het „Meistersex- tett", de herboren Comedian Harmonists. We hebben er tot aan dezen regel kopy toe over gezwegen, omdat deze wonderlijke kunste naars in de voorgaande regelen feitelijk niet pasten. Zij zijn iets anders dan een vroolijke golf, ze zijn veel meer. Na hun tweede optreden voor de microfoon hadden we het genoegen met de zangers cn hun muzikalten leider een onderhoud te hebben. Dat was direct nadat zij op sublieme wijze Strauss' heerlijke wals „An der schonen blauten Donau" hadden vertolkt. Nog nerveus van het optreden met de zeer moeilijke wals, kwam allereerst de heer Bootz, leider en pianist, het nevenvertrek van de studio binnengestapt. Klein, bijna tenger van figuur is hij, maar zeer hartelijk. Zijn hooge kunstzinnige opvattingen hebben dit sextet gemaakt w>t het beroemde ensemble, dat 't thans is. Het gesprek liep juist over de weergavten per gramofoon en het eigen optreden. Welk een groot verschil! Ja, zuchtte de heer Bootz nog een tikje nerveus, daar was hij het mee eens. Dat verschil kon hij duidelijk merken aan het nog heftig kloppen van zijn hart! intusschen waren ook de andere heerten gear riveerd. Leschnikoff, de kleine Bulgaar, met zijn won- derhoogen tenor, en Biberti, de bas, stichter ook van de vroegere Comedian Harmonists. Want mten weet het het is reeds in onze kolommen vermeld de vroegere Comedian Harmonists zijn uiteengegaan. Het hiervoor genoemd drie tal, de grootsten en meest bekenden van 't en semble, schaarden zich daarna bijeen; Biberti zocht en voltooide het stemmenmateriaal, Bootz nam weer de leiding. En met de heeren Kassen, Sengeleitner en Blanke ontstond het Meister - sextett." Acht jaar boekten de Comedian Harmonists volle zalen en veel succes; zij vielen uiteen. Vele maanden heeft daarna het jong gevormde sextett gerepeteerd en de nieuwe zangers pasten zich met hun prachtige stemmten spoedig aan. In de groote Duitsche steden volgden de eerste concer ten van het herboren gezelschap. Er was veel, zeer veel succes. En de algemeene opinie is, dat qua stemmateriaal, het huidige ensemble het vroegere nog overtreft. Wanneer ge het nog niet weten mocht: er zijn thans twee ensembles. Het andere trad o.m. Zondagavond voor de Avro op. Doch 't ensem ble, dat gevormd is door den vroegeren muzika- len leider, den bas en den tenor, 't „Meistersex- tett" der Comedian Harmonists, concerteerde voor de K.R.O.-microfoon. Den naam „Meistersextett" heeft m enonmid- dellijk laten beschermen en hij is met opzet ge kozen. Deze naam houdt de richting in, welke men in de toekomst zal kiezen. De heer Bootz, de wilskrachtige leider, zette het standpunt uit een. Men kan slechts goed en gezond succes boeken, slechts voortdurend blijven bekoren, wanneer men kunstenaar is en de kunst, die men brengt, gebaseerd is op de schoone muziek, welke de meesters schiepen. Men kan met uit sluitend luchtige wijsjes wel even door de mode succes hebben, doch men zal evten spoedig weer vergeten zijn. De naam „Meistersextett" zegt duidelijk genoeg, dat het ensemble meer serieuze muziek in bewerking en studie zal nemen, het geen niet wegneemt, dat het vroolijke karakter tevens blijft. We hoorden zelfs fluisteren, dat er onder de plannen voor de toekomst eten piano concert ter bewerking gereed ligt. Inderdaad brengen deze mannen, met hun ïn- eenvloeiende stemmen, een speciale en prachtige kunst. Zij zijn zoowel op het gebied der speelsche melodieën als van de meer ernstige muziek vol komen thuis, zij zingen dit alles met eten verba zingwekkende beheersching en saamhoorigheid. En hun microfoonroutine is inderdaad uit muntend. Maar in dat soort techniek denk aan de vele „His Master's Voice"-platen zijn zij ook geen groentjes meer. Deze zes vriendelijke en prettige mtenschen gaan thans linea recta terug naar Duitschland. Want op de Leipziger Messe wacht hun eten vier tal concerten en op 23 Maart treden zij op in de Philharmonie te Berlijn. We gaan nog even terug naar de K.R.O.- studio, naar de vastenavondstemming en de oliebollen mét krenten. Daar heerschte in den loop van den avond een broederlijke sfeer, erop gericht om luisterend Nederland te amuseeren. Groot was het succes van alle optredenden, in het bijzonder natuurlijk van de vermaarde Duitsche gasten. Hun speciale attractie voor de Nederlandsche luisteraars, „Sari Marys" nog wel in 't Trans- vaalsch gezongen werd zeer bijzonder op prijs gesteld! Bartoes en de K.R.O.-boys hadden het laatste woord. Er restte nog slechts een uur voor de groote vasten, toen de radio-vastenavond ten einde was. Een uur later steeg Prins Carnaval van zijn paard, de verbijstertende costuums had den hun plicht gedaan, confetti en serpentines lagen verlaten op stoelen en vloeren, restanten van vastenavond 1936. Toen in de K.R.O.-studio de lichtten gedoofd werden, had de alles opslokkende tijd ons in een nieuwe periode gevoerd; Vastentijd 1936. rw» q* L.aouwAN (Naar een teekening van Dr. L. Franke) Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben zich te verantwoorden gehad de 20-jarige tim merman P. W. en diens broer, de 22-jarige ad- spirant assistent-apotheker Lodewijk C. W„ beiden gedetineerd, tn den loop van het vorige jaar hebben zij zich schuldig gemaakt aan een groot aantal inbraken te Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Overschie, Delft en Rijswijk, waarbij zij volgens een vast plan te werk gingen. Toegerust met boren, schroeven draaiers, electrische lantaarns, handschoenen, ijzerdraad, een ijzeren staaf en bovendien twee automatische pistolen, kozen zij, wanneer het einde van de week gekomen was, die huizen, welke waren voorzien van achtertuin en open staande deuren, en welker bewoners het week einde buiten de stad doorbrachten, voor hun rooftocht uit. 17 November van het vorig jaar drongen zij de woning van den rijkszeeloods G. Speelman in de Koningin Wilhelminalaan binnen. Op het oogenblik dat zij reeds de slaapvertrekken had den doorzocht, kwam de loods thuis. Met een „handen op" en „verroer je niet" werd hij be groet, terwijl twee revolvers op hem werden gericht. Een voor een bliezen de indringers den aftocht. Te middernacht werden beiden aan gehouden. Verdachten legden een volledige bekente nis af. Na een kort getuigenverhoor hield het O. M. een uitvoerig requisitoir, waarin de verdachten a)s zeer gevaarlijke jongelui werden geschetst. Het O.M. constateerde, dat, hoewel zij uit een betrekkelijk goed milieu voortkomen, hun zucht tot stelen niet te corrigeeren is met een ge ringe straf. In verband met het toenemende aantal jongelui, dat zich aan inbraken begint schuldig te maken, eischte spr. tegen ieder drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloo- pige hechtenis. De verdediger, mr. H. J. Woltjer, wijdde een bespreking aan het voorlichtingsrapport van de reclasseeringsvereeniging, waarin de nadruk wordt gelegd op de slechte verhouding tusschen de ouders van verdachten. PI. wierp de vraag op, of het oordeel van een psychiater behoorde te worden ingewonnen. Uitspraak 20 Maart. Toen Zondagnacht de heer J. M. uit Lottum per rijwiel uit Venlo naar huis terugkeerde, werd hij nabij het Gebroken Slot onder de ge meente Grubbenvorst door een nog onbekend persoon met een stuk hout van zijn fiets tegen den grond geslagen. M. was echter onmiddellijk weer ter been en gaf zijn aanrander een pak slaag. Hierop kwam een tweede persoon van achter een boom te voorschijn. M. liep toen naar de dichtst bij- zijnde woning om hulp te halen. Bij terug komst op de plek, waar de overval gepleegd was, vond men nog wel de fiets, terwijl de hoed van M. verdwenen was. De aangevallene kon een vaag signalement van zijn aanraifders opgeven. De politie heeft de zaak verder in on derzoek. De gemeente-politie te Boekei, in samenwer king met de Kon. Marechaussee te Veghel, is tot arrestatie overgegaan van den arbeider Van L. uit Boekei. Voorts heeft de gemeente politie te Gemert aangehouden zekeren Van C. aldaar. De politie meent met zekerheid te kun nen vaststellen, dat zij thans de daders van den brutalen overval in handen heeft, welke is ge schied op den koopman Meulenpas, die van 900.werd beroofd. De beide arrestanten legden evenwel een on verschillige houding aan den dag en ontken nen het hun ten laste gelegde. Er zijn echter zooveel bezwarende aanwijzingen tegen hen verzameld, dat ontkennen wel niet zal baten. Zij zijn in het politie-bureau te Boekei inge sloten. Onder Wesel (Duitschland) is Dinsdag een auto geslipt en tegen een boom gereden. In den wagen waren o.m. gezeten de heer v. d. Vank uit Doetinchem, die met zijn schoonzuster, mevrouw Eissens uit Venlo op weg was naar Aalten (G.), waar de ouders van mevrouw E. wonen. Mevr. E. liep een lichte hersen schudding en een beenbreuk op, terwijl de heer v. d. V. ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Wesel vervoerd. De overige inzittenden kwa men met den schrik vrij. Burgemeester Verwiel te Oisterwijk kwam Maandag tot de ontdekking, dat in groote let ters de woorden „Zwart Front" op zijn woning waren gekalkt. Dte burgemeester, die zeer actief tegen de Zwart Fronters optreedt, heeft met behulp van de marechaussée aanstonds een onderzoek naar de daders ingesteld. Naar wij vernemen, staan thans de plan nen vast in zake de verbouwing van het gebouw van den Hoogen Raad der Neder landen aan het Plein te 's Gravenhage. Het gebouw dat, wat indeeling en inrich ting betreft, niet meer aan eenigszins be hoorlijke eischen voldoet, zal thans met be hulp van het Werkfonds zeer belangrijk worden verbouwd. Hiertoe is door den Rijksgebouwendienst een plan ontworpen, waarbij in de eerste plaats de practisch bruikbare inhoud zal worden vergroot door de zeer ruime poriicus bij het gebouw te trekken. Reeds als gevolg hiervan zal ook een nieuwe gevel worden opgetrokken. Om echter het typisch eigen aspect van het Plein niet te veel te veranderen, is de bestaande hoofdindeeling van den gevel behouden; ook de hooge trap blijft, hoewel in veranderden vorm. Op het hoogste bordes zullen zes beelden een plaats vinden. De inwendige indeeling van het gebouw zal, zooveel mogelijk met behoud van de oude muren, ingrijpend worden gewijzigd. De groote zittingzaal, welke thans sinds jaren onbruik baar is, zal weder aan hare bestemming wor den teruggegeven. Een ruime monumentale hal zal een waardige voorruimte vormen, zoodat men niet meer door de buitendeur ineens de voornaamste ruimte betreedt. Achter deze zaal komt weder een belangrijke centrale ruimte, waarop de daarachter liggende meest gebruikte zalen, als kleine zittingzaal annex raadkamer, met bijbshoorende vertrek ken en de bibliotheek, uitkomen. Ook de groote zittingzaal kan van hieruit worden be reikt. De verbinding van deze centrale ruimte met de voorhal geschiedt door de ter weerszijden van de groote zaal zich bevindende gangen, waarop dan de vertrekken, bestemd voor de griffie, het parket en de advocaten uitkomen. Dit alles heeft betrekking op de hoofdverdie ping. De hoofdtrap van het getouw zal zich b'evin- den links van de voorhal. Langs déze trap de bovenverdieping bereikend, vindt men daar aan de Pleinzijde de kamers van den president, den procureur-generaal en den advocaat-generaal en een raadkamer, terwijl hierachter aan de eene zijde de woning van den concierge met afzon derlijken buiteningang, zijn geprojecteerd. De begane grond zal ook belangrijk worden veranderd en voor een groot deel worden inge nomen door het Bureau voor Consultatie, dat rechts opzij van het gebouw een afzonderlijken ingang zal krijgen met portierloge en flinke wachtkamer. Overigens zal dit gedeelte hoofdzakelijk wor den bestemd voor toilet-inrichting, rijwielber ging en archiefruimten. De kosten van den verbouw, meubileering en verdere verzorging inbegrepen, zijn geraamd op 340.000.—. Zoo spoedig mogelijk in den a.s. zomer zal met deze verbouwing, die anderhalf twee jaar e duren, worden begonnen. Het geheele werk wordt uitgevoerd onder leiding van den Rijksbouwmeester ir, Bremer. Dinsdagmiddag fietsten over 't fietspad door den z.g Duiventoren, de bosschen van het Staatsboschbeheer, welk pad een veel gebruik te korte verbinding is tusschen Dongen en Breda, twee dames uit Bafel, toen plotseling een man naast een van haar kwam rijden en haar beet greep. De andere dame nam ijlings de vlucht. Er ontstond een korte worsteling, doch op het hulpgeroep van de aangerande dame sloeg de aanrander op de vlucht. Doo- aelijk verschrikt vluchtten de twee dames m het café van den heer Wijnants aan het Wil- helminakanaal, waar terstond de burgemeester van Dongen gewaarschuwd werd. Deze waar schuwde telefonisch alle politie-autoriteiten in den omtrek. Daar de dames een behoorlijk sig nalement konden opgeven en in den dader een- zekeren S. uit Dongen hadden herkend, kon spoedig daarna rijksveldwachter Minderhout uit Dorst den vermoedelijken dader arresteeren. Het is J. C. J. S. oud 38 jaar, die niet geheel normaal is. heb )iilb Hedenmorgen te kwart over tien is op de Marinewerf te Den Helder van stapel geloopen het torpedowerkschip H. M.'s Mercuur, waar van de bouw, opgedragen door het departement van defensie, nagenoeg geheel op deze werf heeft plaats gevonden. Het komt in de plaats van de ruim vijftig jaar dienst gedaan heb bende vorige Mercuur. De plechtigheid werd verricht door mevr. R. KlaassenDulfer, echtgenoote van den com mandant van H. M.'s Schorpioen en chef van den torpedodienst. Onder de aanwezige autoriteiten waren de commandant der marine schout-bij-nacht T. L. Kruys, schout-bij-nacht Vos, als hoofd der vierde afdeeling materieel zeemacht bij het de partement van defensie in Den Haag, de heer G. 't Hooft, chef van het bureau Scheepsbouw te Den Haag en baron van Lynden, chef van het bureau mijnen en torpedo materieel te Den Haag en de directeur der werf ir. S. Visman. De 72-jarige gehuwde timmerman J. Hoek- sema, wonende te Oldehove bij Groningen is Dinsdagavond, misleid door den mist en de duisternis, te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is later op den avond opgehaald. De Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde ontving van een oud vakgenoot, n.l. wijlen den heer W. G. Droog, bij testa mentaire beschikking een legaat groot f 10.000. De Maatschappij „Nederland", die vorig jaar zooveel succes heeft gehad met haar jeugd reizen met de „Tarakan", organiseert in Juli a.s. deze trips naar Noorwegen opnieuw en staat daarna haar schip af aan de A. M. J. V., die van 815 Augustus met scholieren naar Noorwegen zal varen en van 1522 Augustus met jongemannen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7