IN EN OM HAARLEM MARIA-STICHTING levm.. Haarlem, 27 Febr. Medisch Opvoedkundig Bureau IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936 CONCERT der h.o.v. L. T. B. ROERENVAKBOND UIT DEN OMTREK ned: zwn Op Vrijdag 28 Februari 4 Maart jaarvergadering te Haarlem Gemeentelijke kweekerij Bloemendaal La Argentina Een serenade bij R.C.H. Kamer van Koophandel en Fabrieken Roodvonk R. K. Statenkieskring „Zaandam" BLOEMENDAAL hangt van üw remmen afl MUZIEK ALEXANDER BOROVSKY Steunfraude Bloembollen-saneering Herwonnen Levenskracht RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN VAN ST. ELISABETHSVLOED TOT SARACENENSTRAAT VAN ONZE RECHTBANK Konijnendiefstal AGENDA 28 Februari De poes als brandwacht Rijwiel gestolen Wie is de dief? HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE ZANDVOORT De agenda voor de 115de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omatreken, te houden op Dinsdag 3 Maait des avonds te 8 uur in het gebouw der Kamer, Nassauplein 6, luidt: Benoeming mej. M. J. M. v. d. Veen met in gang van 1 Januari 1936; Goedkeuring verzon den brieven; Rapport Commissie Marktwezen inzake schrijven Burgemeester en Wethouders Gemeente Haarlem betreffende Maandagmarkt; Schrijven van B. en W. gemeente Haarlem, betreffende ordening Winkelbedrijf; Besloten zitting. AL( Ir hed< al a 'agit Jap: zoo de j den zen zijn pene verz Japs waa tem zond M Op ste mef staa zeer te 1 goec zijn ten punl reet: men stan 193 193 193 193 1933(1 1933(1 193' 193' 1931 1911 OOS1 Nov.'! Nov.'; 1931 J.931 1934 1934 1934A 1931A 193431 19343i 193 BELC Stab f 5-10 2e Rei B.fr. 1 BULC Tab.L Zeg.L Belvr. DEN! B. L. i Oblig Oblig Kr o- DUIT 100 mi Konvi Konvi li NL Km.óC FKA.fi Sehati LUXI 1930 1932 OOST OO Oblig Oblig. £20UC £1-40C POL£ Iw.Do PORi Rente Rente! RUJL RUSL NicSp 0.1881 Zuidw Rota3t R. 4e i Rots3i Rt. '93 Orel Leenii Gdl SERV Obl. TSEC Oblig; TUR4 Tur.i2 ZWEI ZwK 1926 1927 CHIN Spoor' 0.1 Du: O.iEn JAPA 500- lrnL. Oblig CL1 BA MEXI Buit. ARG£ 1896/9 BOL1' 1927 1928 BRAZ Oblig. 100 1895 Fund'! Obl. 20-1 Fund' Oblig Oblig Oblig 100 Un. St Bahia Bahia Para Para ltiode RdJ; Gezellen-vereeniging Haarlem II), werd gedu rende de pauze een collecte gehouden voor Her wonnen Levenskracht, welke een batig saldo op bracht van f 3.05. Ongetwijfeld een mooi resul taat. De aspirantenafdeeling van de afdeeling Haar lem van den Ned. Kath. Graf. Bond hield een kienavond, waarbij aan „Herwonnen Levens kracht" werd gedacht door de aardige attentie, een bedrag van f 3.50 te schenken. „Herwonnen Levenskracht" houdt zich aanbe volen voor zulke avondjes en giften. Het adres voor opgave is J. W. de Graaf, penningmeester, Grebberstraat 2, Haarlem. Het bestuur der H. O. V. heeft de mededee- ling ontvangen, dat de violiste Maria Neuss door ongesteldheid verhinderd is in Haarlem op te treden. De Duitsche violist Bernhard Lessmann heeft zich onmiddellijk bereid ver klaard haar dien avond te vervangen met het vioolconcert van Beethoven. De algemeene vergadering van den Boeren- vakbond van den L.T.B. wordt gehouden op Woensdag 4 Maart, om half elf, in gebouw St. Bavo te Haarlem. Het bestuurslid, de heer Jos. Sjerps, zal een inleiding houden, mede naar aanleiding van een aantal ingekomen stukken. De kassen van de Gemeentelijke kweekerij aan de Veldlaan te Bentveld zullen op 1 Maart a.s. voor het publiek geopend zijn van 2—5 uur, Woensdag 4 Maart van 25 uur en des avonds van 8—10 uur, Zaterdag 7 Maart van 3—5 uur en des avonds van 8—10 uur en Zondag 8 Maart van 25 uur. De beroemde Spaansche danseres La Argen tina, die onlangs uit Amerika terugkeerde, na 'n achtmaandsehe toumée door Zuid-Amerika, Mexico, Canada en de Vereenigde Staten, zal, gezien het groote succes van verleden jaar, ook ditmaal weer een bezoek aan Haarlem brengen. Deze bijzondere dansavond heeft plaats op Vrij dag 20 Maart in den Stadsschouwburg. Alhier is van 16 tot en met 22 Februari één geval van roodvonk geconstateerd. De jaarvergadering van den R. K. Staten kieskring „Zaandam" zal gehouden worden te Uitgeest, Zaterdag 4 April. De afdeelingen zijn uitgenoodigd vóór 14 Maart voorstellen voor deze vergadering in te zen den bij den secretaris, den heer Woldendorp, te Alkmaar. Daar het bestuur in zijn geheel reglementair moet aftreden, kunnen de afdee lingen vóór 14 Maart ook candidaten voor het bestuur opgeven. Iedere afdeeling mag hoogstens zeven candidaten opgeven. Bloemend. Reddingsbrigade De B. R. B. houdt op Vrijdagavond 6 Maart haar jaarver gadering in hotel „Rozendaal" te Overveen. Aan de orde komen: jaarverslagen, bestuurs verkiezing (aftr. de heetten W. Buddingh en A. Hiemstra). Verkiezing lid der Techn. Commissie (aftr. J. Hendriks), benoeming leden kascommis- sie en afgevaardigden naar de Bondsvergadering. Na de vergadering zal de heer Meyerink een praatje bij een plaatje geven. Ook zullen de prijzen behaald bij de onderlinge wedstrijderi, worden uitgereikt. In dit verband hebben wy aan juffrouw Lekkerkerker gevraagd of haar de paedagogi- sche inzichten van Katholieke ouders bekend zyn, met name, dat de opvoeding van de kin deren in een Katholiek milieu dient plaats te hebben. Mejuffrouw Lekkerkerker was van die inzichten op de hoogte. Alhoewel zij meende, dat de keuze van het opvoedingsmilieu den technischen kant van het vraagstuk, dat zij behandelt, niet raakt, was zij toch ook vol komen overtuigd, dat deze moet worden over gelaten aan de ouders. Het doet ons genoegen, dat wij deze geruststelling aan onze lezers kunnen geven. Tenslotte zy nog vermeld, dat aan de ouders, die het betalen kunnen, een redeiyke vergoe ding voor de behandeling wordt gevraagd, zulks tot instandhouding van het bureau. Deze ver goedingen zün natuurlijk niet voldoende om alle onkosten te dekken, om welke reden wij hier het gironummer opgeven van den penning meester. Dit is 10848. Een 35-jarige tuinder uit Heemskerk was, evenals de Ambtenaar van het O.M., in hooger beroep gekomen van een vonnis van den Haar- lemschen kantonrechter, waarbij de tuinder veroordeeld was tot 500 boete subs 50 dagen hechtenis, omdat hy te Heemskerk van 1 Fe bruari tot 1 Augustus 1933 bloembollen zonder vergunning had geteeld en geen lid van de Sierteeltcentrale was geweest. De officier van justitie vroeg bevestiging van het vonnis met verandering van straf in ƒ350 boete subs. 35 dagen hechtenis. De rechtbank maakte er 100 of 1 maand van. een transparante en een luciditeit, van een charme en een evenwicht, waarby alle techni sche moeilijkheden wegvallen, waarby het waar- ïyk een spelen wordt, waarby snelheid en vin- gerva^rdigheid zoo vanzelfsprekend zijn, dat men vergeet dat ze bestaan, dat ze ook voor dezen wonderen pianist moeten hebben bestaan. We gaan niet detailleeren. We stippen alleen nog aan dat Mozart vertolkt werd met een charme en een gemak die karakteristiek zyn voor den Weenschen meester dat van Domeni- co Scarlatti, dien men als novateur op een lyn zou kunnen stellen met den lateren Chopin, de beide sonates vol verve en leven tot ons kwa men, Van de beide poèmes opus 32 speelde Bo- rovsky ons die in Fis groot, vol mystieke ver fijning. Diens Poème de l'Extase (Op. 54 1908) werd technisch en geestelyk buitengemeen bril- lant vertolkt. En tot slot kregen we, met een ongeloofeiyke vastheid en feilloosheid van mu zikaal geheugen, achtereenvolgens alle 12 Etu des. Op. 25 van Frederic Chopin te hooren in één prachtvolle, steeds aan gloed en vitaliteit winnende interpretatie; en ondanks de enorme snelheid waarmee vaak werd gespeeld, bleef alles gereserveerd en nobel, beheerscht van klank en fyn van kleur. Een avond van hooge, voorname kunst, ons geschonken door een begenadigd kunstenaar, waaraan de dankbare toehoorders nog lang heugenis zullen bewaren. Een zeldzaam schoone avond. Dat de pianist, na de langdurige hulde hem gebracht, spontaan tot het spelen van 'n toegift overging, na en ondanks dit vermoeien de en veel eischende programma, zult u nauwe- ïyks kunnen gelooven. Dat dit werkje, ofschoon weer van een heel ander genre, weer even frisch en geestig origineel uit den vleugel kwam, is echter evenzeer een feit. Het applaus beteekende dan ook ongetwy- feld een hartelijk gemeend: dank en tot weer ziens. J. S. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Voetbalvereeniging R.C.H. zullen de drie Heem- steedsche muziekvereenigingen ,,st Michaël", Excelsior" en Eensgezindheid" Zaterdagmid dag om 5.15 uur een serenade brengen aan het, bestuur van R.C.H., dat dien tijd in café-restau rant Brinkmann, Groote Markt, receptie houdt De muziekvereenigingen, die zich tot één club zullen vormen, vertrekken om kwart vóór vijf van „Dreefzicht" naar de Groote Markt. Tuinbouw- en Plantkunde Dinsdagavond hield de afdeeling Bloemendaal en Omstreken van „Tuinbouw- en Plantkunde" een ledenver gadering in café „Rusthoek". De voorzitter, mr. J. D. v. d. Plaats, deelde in zyn openingswoord mede, dat de afdeeling dezen zomer weer haar medewerking zal ver- leenen aan den te houden Floralia-wedstrijd voor de schooljeugd. Hij deed een beroep op hen, die voor dezen wedstryd in het kweeken wellicht een aantal stekken hebben te missen. De heer C. van Drent, chef-opzichter op „Rust en Vreugd" te Wassenaar hield hierna een causerie over „Het telen van fruit op onze buitenplaatsen" Met een serie duidelijke lichtbeelden werd het gesprokene toegelicht. Voor het puntenstelsel waren de volgende inzendingen: Op den 15en Februari van dit jaar is aan den Koninginneweg 65 te Haarlem het medisch op voedkundig bureau gevestigd van de Kennemer Vereeniging tot oprichting en instandhouding van medisch-opvoedkundige bureaux. Het is moeiiyk de waarde van dit sociaal werk te overschatten en wij achten het vooral ook voor het katholieke deel van onze bevolking van groot belang, omdat onder de katholieke bevol king de meeste en zoovele gezinnen met veel kinderen voorkomen, zoodat daar de kans, dat ouders een advies by het behandelen van moei- ïyke kinderen noodig hebben of op prys stellen, groot is. Wij kunnen ons voorstellen, dat velen onzer lezers de doelstelling van medisch-opvoedkun- dige bureaux niet geheel kennen, want het is voor Nederland een betrekkelyke nieuwigheid, maar na het lezen van dit artikel zullen zij het met ons eens zyn, dat het bureau voor de Haarlemsche kinderen en de Haarlemsche ouders een zegen kan worden. Vele malen meenen ouders zich te moeten be klagen over het karakter van hun eigen kinde ren. Diefachtigheid, spybelen, gemakzucht, nuk kigheid en erger dingen berokkenen den ouders van de kleine delinquenten, die zich hieraan schuldig maken, heel wat verdriet en maken het gezinsleven soms onverdraaglyk. Klachten worden dan by vrienden of onderwyzers geuit, maar slechts zelden weten dezen een afdoenden raad te geven. Op een redactiebureau komt niet zelden de vraag binnen, wat er gedaan moet worden met een kind, dat zich niet aan verma ningen en dreigementen stoort en den slechten weg opgaaf', waarby dan in den regel naar de mogeiykheid wordt geïnformeerd om zoo'n kind in ..een verbeterhuis" te plaatsen. Het betreft gewoonlyk ouders, die het allerbeste met hun kinderen voor hebben en wij behoeven niet uit een te zetten wat 'n wolk van ellende over zoo'n huisgezin hangt. Een medisch-opvoedkundig bureau stelt zich ten doel de ouders en deze kinderen te helpen. Omtrent den oorsprong der consultatiebureaux voor moeilyke kinderen lezen wij het volgende in een werkje, door Mej. M. Lekkerkerker, de leid ster van het voornoemde bureau geschreven over de Amerikaansche Bureaux. In 1909 werd in Amerika het eerste openbare Consultatiebureau voor jeugdige delinquenten opgericht. Thans zijn er eenige honderden, soms schitterend ingerichte, in de Vereenigde Staten werkzaam, en er heeft zich een rykdom van er varing en nieuwe denkbeelden in en rondom deze inrichtingen opgehoopt, welke zeer belang wekkend en een nadere beschouwing overwaard zijn. De pionierinstelling was het Juvenile Psycho pathie Institute te Chicago, dat door particulier' initiatief was opgericht, en onder leiding van den ook ten onzent bekenden psychiater dr. William Healy werd gesteld. Eenige jaren later werd dr. Healy met zijn onafscheidelyke assis tente, dr. Augusta Bronner, naar Boston geroe pen, om er de leiding te nemen van de inmid dels opgerichte kliniek van de Judge Baker Foundation, waaraan beiden nu nog verbonden zyn. Het Juvenile Psychopathie Institute te Chicago werd ingelyfd by het State Departe ment of Public Welfare van Illinois (een pu- bliek-rechtelyk lichaam), onder leiding gesteld van den aan dat Departement juist tevoren verbonden State criminologist, den psychiater dr. Herman Adler en tenslotte herdoopt als In stitute for Juvenile Research. De grond was toen welbereid voor snelle uit breiding van dit werk. De preventieve gedachte in de bestryding der criminaliteit was juist toen buitengewoon populair, en meer en meer wend de men zich af van de beschouwing van den vol wassen misdadiger om alle krachten te concen- treeren op den jeugdigen delinquent, bij wien alle pogingen tot hervorming zooveel meer hoopvol zyn. De snelle vorderingen van de forensische psychiatrie en de psychotechniek (van welke laatste wetenschap men aanvankelijk overdre ven verwachtingen koesterde) richtten vanzelf de aandacht op de jonge Inrichtingen, welke deze nieuwe kennis practisch trachtten toe te passen, in Amerika psychiatrische klinieken genoemd, doch in het Nederlandsch krachtens den aard van hun werkzaamheid beter te om- schryven als Consultatiebureau. Geestelijke hygiëne zat in de lucht en kreeg een officieel orgaan in het National Committee on Mental Hygiëne, dat in 1912 onder leiding van eenige kundige psychiaters zijn actie begon, welke la' ter zoo'n krachtige factor in de ontwikkeling van de Consultatiebureaux zou worden. Onder invloed hiervan begon een ruimere opvatting omtrent het gebruik van deze inrichtingen baan te breken. Meer en meer zag men in, dat niet alleen criminaliteit, doch ook tallooze andere maatschappeiyke moeiiykheden in individuen, zooals arbeidsongeschiktheid, zenuwstoorrissen, moeiiykheden in de leiding van het gezin, prostitutie e.d. meestal hun oorsprong vinden in invloeden, gedurende de kinderjaren onder gaan, welke by deskundige leiding tydig her kend en verholpen kunnen worden. Hoe langer hoe meer begonnen ook instellingen op het gebied van armenzorg, vereenigingen voor on gehuwde moeders e.d. hun moeilykste proble men aan den psycholoog-paedagoog toe te ver trouwen en het inzicht werd sterker, dat het kortzichtig was te trachten om symptomen en eindresultaten (zooals uitgesproken criminali teit, armoede, enz. zoo vaak bleken te zijn) te corrigeeren, in plaats van zich bezig te houden met de oorzaken ervan en de ontwikkeling van ongewenschte tendenzen in de kinderen te voorkomen. Niet meer het genezen van vaak hopeloos geworden maatschappelijke ziekte en minderwaardigheid, doch breeder en posi tiever het voorkomen ervan en het ontwik kelen van een krachtige geesteiyke gezondheid en een normale, constructieve, gelukkige levens houding werd het doel. In 1912 werd een fonds gesticht ter verbreiding van consultatie bureaux in Amerika met het gevolg, dat In enkele jaren vele bureaux in Amerika gesticht waren. Dit werkje van mej. Lekkerkerker, in '27 ge- •chreven, ontmoette veel belangstelling in Ne derland. Ook in Nederland werden dergeiyke bureaux gesticht, o.a. te Amsterdam en Den Haag. Wij ontleenen aan een jaarverslag van het Haagsche Bureau enkele voorbeelden, omdat deze onzen lezers beter dan lange uiteenzettin gen de bedoeling zullen verduidelyken. Een meisje van 18 jaar gaf door haar groote langzaamheid moeilijkheden in het gezin. De Lagere School had ze niet kunnen doorloopen. Men had het maar geprobeerd in de eerste klas van de Industrieschool, wat echter niet gelukte. Het onderzoek wees uit, dat zij een intelli gentie had van een kind van 8 jaar en 4 maan den. Zij was daardoor slechts in staat eenvou dig routinewerk te doen, en dit alleen onder lei ding en toezicht. Haar tempo behoorde tot de 5 pCt. allerlangzaamsten. Tot geneeskundige oehandeling werd overgegaan; na vyf maanden werd zij opnieuw psycho-technisch onderzocht: zy bleek in haar optreden belangrijk vooruit te zijn gegaan, maakte een veel verstandiger in druk en was vriendelijk en beleefd. Haar intel ligentie was nu gelijk aan die van iemand van 10 jaar en 8 maanden. Ze werd thans in staat geacht een licht dienstje met eenige zelfstan digheid te aanvaarden. Door in te grijpen is bij dit meisje een ver betering bereikt van groote waarde van het aan passingsvermogen aan gezin en maatschappy. Ook toont zij een zeer vermeerderde belang stelling naar buiten en is in haar geheele op treden gunstig veranderd. De ouders van een 4j^-jarig meisje, dat se dert eenige maanden uit Indië terug was, vroe gen advies inzake terugkeer naar de tropen, zy wilden gaarne uitgemaakt zien, of het war me klimaat een nadeeligen invloed op de licha- melyke en geestelyke gesteldheid van het kind had. Bij het onderzoek bleek, dat zij zonder twijfel in haar ontwikkeling was achtergebleven; zoowel haar manier van spreken, spelen, als haar verdere gedragingen gaven daarvan blyk. Deze vertraging was over de geheele lyn gelyk. De ouders meenden, dat in de laatste weken sedert men Holland naderde, de ontwikkeling gunstiger was geweest; enuresis was weggeble ven, ze had grooteren lust in praten en zelf standig handelen gekregen. Het was moeilijk uit te maken, of hier sprake was van werkelyke achterlijkheid, of van emo- tioneele achterlykheid (hiervoor sprak het feit, dat het kind na de geboorte van het zusje, dat 2 jaar met haar verschilde, plotseling niet meer wilde kauwen, ook verviel ze weer in babytaai, ze had een typische intonatie en rythme in haar spreken, noemde zichzelf by de 3e persoon). Daar omgang met kinderen van verschillenden leeftyd en verwijdering van het 2 -jarig zusje wenschelyk werd geacht, werd zij in een kin derhuis geplaatst. De geheele veranderde om geving en deskundige leiding deden haren goeden invloed gelden. Na een half jaar bleek, by een hernieuwd onderzoek, dat zy lichamelijk sterk vooruit was gegaan, ook intellectueel was zy op een leeftyd gekomen van 4 jaar en 6 maanden; zy was in 6 maanden tyd 13 maan den in verstandsontwikkeling gestegen. Ook haar optreden was belangryk verbeterd. Een 3-jarig meisje werd door een polikliniek naar het Bureau verwezen, daar zy niet te re- geeren was, alles kort en klein sloeg, beet, schopte, fanatiek duim zoog en zeer erge drift buien had. Moeder was niet in staat uit werken te gaan, daar niemand op haar wilde letten en zy in de kinderbewaarplaats niet te houden was. Op lichamelijk en neurologisch gebied werden geen afwijkingen gevonden, ook het intellect was normaal. By sociaal onderzoek bleek, dat beide ouders het broertje van 2 jaar voor trokken; ook de buurvrouw, die in hetzelfde huis woonde en veel op de kinderen lette, kon dit meisje niet uitstaan. Deze vrouw raadde den ouders aan, te trachten het kind zoo gauw mogelyk in een inrichting te plaatsen. De etage, die het gezin bewoonde, was gelegen in een der slechtst be kende buurten, de kamers zagen er ongezellig en onverzorgd uit. Speelgoed was niet aan wezig, met uitzondering van een houten autoo tje, waarin het meisje haar broertje heen en weer moest ryden. Bij psychiatrische observatie bleek, dat, wan neer het meisje zich met het spel van het broertje bemoeide, deze haar wegduwde en zy zich verlegen en schuw terugtrok, fluisterende: „ik mag ook spelen." Ook in haar gesprek al leen met den psychiater bleek, dat haar ge dachten steeds met het broertje bezig waren en zy het niet kon hebben, dat gedurende dit on derhoud haar broertje met de moeder alleen in de speelkamer was. Tydens de sociale behande ling der ouders werd het tekort aan liefde en belangstelling voor het meisje met hen bespro ken. Toen werd aangeraden de kinderen voor- loopig uit elkaar te houden; eenig speelgoed en klei werd verstrekt. Na eenigen tyd bleek door de veranderde houding der ouders, door plaat sing op de Voorbereidende Montessorischool en door later bewerkstelligde verhuizing naar bete re vrije etage, het stugge, onhandelbare kind veranderd in een levenslustig, aanhankelyk meisje. Thans nog een voorbeeld van een Ameri- kaansch bureau, ontleend aan het hierboven ge noemde werkje van mejuffrouw Lekkerkerker. - Een jongen van een jaar of 15 dronk, vloekte, rookte, mishandelde jongere kinderen, sloeg zijn moeder en deed allerlei andere gemeene dingen met eenige andere jongens. De maatschappe iyke werker vond het volgende: Moeders vader was jong gestorven, moeders moeder was een egoïstisch, neurotisch schepsel geweest, die alleen aan eigen kwalen en genoe gens dacht en de opvoeding van haar doch tertje aan anderen had overgelaten. Moeder had dus een eenzame jeugd gehad en hieruit had zich by haar een hevig verlangen naar emotioneele satisfactie ontwikkeld, die zy in haar huwelyk hoopte te vinden. Dit werd ech ter een teleurstelling, en nu richtte zy zich met al haar onbevredigde verlangens op haar eenig kind. In haar sterke behoefte het kind Ik vond een dikke portefeuille. Wat denk je dat ik deed. Terug brengen na tuurlijk 1 Dat is geen vraag. Dat was 't my ook niet, toen ik gezien had dat er niets in zat. (Tout k Vous). te vertroetelen en aan zich te binden, had zy hem als het ware het opgroeien en zelistanaig worden belet. Zy behandelde hem als een baby, beeldde zich in dat hy niet sterk was en extra verzorging behoefde, enz. Zoo groeide het kind op als een kinderachtig jongetje, dat hoe lan ger hoe meer vervreemd raakte van de jongens van zyn leeftijd. Dezen noemden hem „zussie" en onze knaap voelde zich diep ongelukkig in hun gezelschap. Bij het ouder worden groeit in hem langzamerhand een verlangen naar on afhankelijkheid en verzet jegens zijn moeder. Daar hy ook by andere jongens erkend wil zijn, en by zijn gewone klasgenooten niet po pulair is, sluit hy zich tenslotte aan bij een paar ongunstige typen, die hem er om minder waardige redenen wel in willen halen. Om zich nu flink „mannelijk" voor te doen, gaat hij meer en meer over tot vloeken, rooken, drin ken, zijn moeder en jongere kinderen slaan, en allerlei andere dingen, welke weinig moed vereischen, doch hem den waan geven geen „zussie" meer te zyn. Het is duidelyk, dat de oorzaak van de moeiiykheden in de eerste plaats by de moeder ligt, en dat men, zoo hio- gelijk, eerst haar emotioneele problemen tot oplossing moet brengen, terwyl de jongen, wel licht door tydelyke plaatsing in een geestelyk gezondere atmosfeer, tot een meer normale ontplooiing van zijn persoonlykheid geleid moet worden. (Vergelyk hiermee wat niet-deskun- digen van dit geval gezegd zouden hebben: de moeder is een goede vrouw, die alles voor haar kind over heeft: de schuld ligt dus heelemaal aan den „kwaden aard" van den jongen of aan zyn verkeerde vrienden; hy moet maar eens onder strenge tucht geplaatst worden. Men zou hem wellicht naar een gesticht gezonden heb ben, en daarmee de zaak én voor de moeder èn voor den jongen voorgoed bedorven hebben). Deze voorbeelden laten aan duidelykheid niets te wenschen over en ieder lezer begTypt nu wel het doel en het nut van een medisch- opvoedkundig bureau. Wij hebben dan ook het vermoeden, dat de voortreffelyke leidster van het Haarlemsche Instituut, mejuffrouw Lekker kerker, in den loop der komende jaren een be kende en veel geraadpleegde persoonlijkheid in onze stad zal worden. Over de werkwyze, bij de behandeling der aangebrachte gevallen, zul len wij niet veel zeggen. De sociale behandeling door de bureaux wil vóór alles de verstoring van het gezinsleven voorkomen; men wil het kind, indien eenigs- zins mogelyk, in de natuurlyke omstandigheden laten, waarin het is opgegroeid, want zijn een maal de intiemere levensbanden verbroken, dan is het herstel niet gemakkelijk weer mogelyk. Een groot aantal hulpmiddelen staan den so cialen werksters in haar werk ten dienste, o.a. clubs, padvinderij, vacantiekolonies, enz. Ook de innerlijke conflicten der ouders zelf zyn van zeer groote beteekenis. Wanneer de ouders gaan inzien, welken grooten invloed hun eigen stemmingen op hun kinderen hebben, is er reeds veel gewonnen; wy zyn dan zeker van hun bereidwilligheid om samen nieuwe wegen te vinden, waardoor de kans op meer rust in het gezinsleven wordt verhoogd. Een dergelijke samenwerking is meestal zeer moeilijk en ver- eischt zeer veel geduld van beide kanten. De sociale werkster kan wel raadgevend optreden, doch de ouderplichten niet overnemen; de ver- antwoordelykheid blyft by de ouders. De 32-jarige arbeider V. uit Lisse stond te recht omdat hij volgens de dagvaarding in AprilMei 1934 uit een zeiljacht te Lisse aller lei goederen gestolen zou hebben: borden, vor ken, een jumper, jas, kooktoestel, enz., of al thans deze gestolen voorwerpen ten geschenke aangenomen zou hebben of in ieder geval dan toch bewaard zou hebben. Verdachte en een getuige beschuldigden el kaar van den diefstal. De griffier van justitie achtte alleen de heling bewezen en eischte 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte werd heden vrijgesproken. De 56-jarige grondwerker B. uit Beverwyk stond terecht omdat hy twee maal aan Maat schappelijk Hulpbetoon te weinig inkomsten had opgegeven, terwyl hij steun genoot. De ejsch was een maand gevangenisstraf. Hedenmorgen werd de man tot 14 dagen veroordeeld. Hun leven en het uwe evenzeerl kan misschien morgen al behouden blij ven dank zij uw remmen] Het was een voorrecht voor de leden der Ver eeniging „Kunst aan het Volk", gisterenavond te kunnen luisteren naar het spel van den Russischen pianist Alexander Kiriilowitsch Bo- rovsky, die in den Stadsschouwburg een reci tal gaf. Deze klavierkunstenaar, die tevens rechtsgeleerde is, althans was, behoort tot de beste pianisten van onzen tyd. Merkwaardig, al is zulks geen alleenstaand feit is zeker dat zyn moeder een leerlinge van W. J. Safo- now, zyn eerste schreden leidde op het moei- ïyke pad der muziekbeoefening. Later studeer de Borovsky aan het Petersburgsche Conserva-- torium, waar hij in 1912 de gouden medaille en den Rubinsteinprijs won. In 1915 werd hy lee- raar aan het Conservatorium te Moskou, doch in 1920 vluchtte hij uit Rusland en ondernam, met veel succes concertreizen in Frankryk, En geland en Duitschland. Het uitgebreide programma bevatte werken van Bach, Mozart en D. Scarlatti voor de pauze, terwyl de tweede concerthelft gewyd was aan Seriabine en Chopin. Van Bach speelde deze fameuze klavierspeler ons de prachtig opgebouwde Toccata in D. gr. met die heerlijk doorzichtige fuga tot slot, waar in tot in de fynste bijzonderheden de dubbele lyn viel te volgen der contrasteerende thema's. Hoewel de bewerking door Liszt van de orgel fantasie en fuga in g.-klein uiterst knap is, hooren wy deze toch liever op het instrument waarvoor ze oorspronkelijk geschreven werd. Maar dat is dan ook de eenige nog wel onbe- teekenende restrictie, die we voor het heele pro gramma zouden durven maken. Want zelden hoorden we een verklanking van zoo uiteenioo- pende werken van zoo groote gaafheid en zoo verfijnde karakteriseering. En alles bleef van IJMTJIDEN, 27 Febr. Rijksvischafslag. Tarbot 0.901, Tong 0.981.75 per kg. Groote Schol 10 —12.50, middel Schol 12.00—15, Zetschol 14.50— 16, kleine Schol 8—18.50, Bot 4.60_8. Schar 4.60 11.50, Tongschar 26.0031 per 50 kg. Rog 7 8.50 per 20 stuks. Greote Schelvisch 29.00, mid del Schelvisch 34.00, kl. midd. Schelvisch 21.00 31, kleine Schelvisch 6.0027 per 50 kg. Kabel jauw 13.0030 per 125 kg. Gullen 7—9.50 per 50 kg. Leng 1.15 per stuk. Heilbot 72 cent per kg. Wijting 3.80—10 per 50 kg. van de Donderdag aan den Rijksvlschafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Emma 55 manden 1320.Bruinvisch 90 man den 1600.Henriëtte Jacoba 185 manden 1840.Jacqueline Clasina 385 manden 2500. Sumatra 85 manden 810. BEUGERS Bun iiiiiiiNuiiiiiiiuiiimuiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiimmiiimmiiiiiiiiiiiniiimiiuuiiiiiiniiiiiiiiiiiMitumiifiiiuiiiiiiiiimiiiimiiiiuiiiiiiiiiiiiiimuii Tydens de tooneeluïtvoering voor werkloozen in het Gezellengebouw aan het Teylerplein (welke aangeboden was door de Tooneelvereeni- ging D. O. V., onderafdeeling van de St. Josephs Gebouw „St. Bavo": Bestuursraad R. K. Volksbond, 8 uur; Jaarvergadering bakkers, half 7; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Werkplaats- personeel, 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann: K.J.M.V. „St. Augustinus", half 9. Depot „Arbeid Adelt", Groote Houtstraat: Algemeene ledenvergadering half vier. Gebonw „St. Bavo Vertrouwensmannen metaalbewerkers, 8 uur Loodgieters, 7 uur Best. Bouwvakbond, 8 uur Best. Spoorweg personeel, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur. Gem. Concertzaal ConcertH. O V kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann Alg Bond van Forensen, half 9. Rembrandt-theatcr „Midzomer Nacht- droom", 2.30, 7 en 9.15 uur. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Prijsuitreiking Dinsdagavond waren het bestuur der Bloemistarbeidersvereeniging „St. Deus Dedit" met de inzenders der laatstgehou- den huisbroeitentoonstelling en hunne dames in het R.K. Verenigingsgebouw bijeen om op een eenigszins feestelyke wyze de prijzen uit te reiken, behaald op de tentoonstelling en be staande uit luxe en huishoudelyke artikelen naar keuze der prijswinnaars. De voorzitter, de heer J. L. v. d. Meij, sloeg op dezen slotavond allereerst een terugblik op het afgeloopen tijdperk. Spr. moest tot zijn te leurstelling erkennen, dat het succes van den arbeid niet zoo gunstig was als voorgaande ja ren en vooral als het vorige jaar, toen de in zenders zooveel succes oogstten, dat men eigen- lyk moeilijk kon gelooven dat het tentoon gestelde slechts huisbroei was. Spr. was er van overtuigd, dat de natuur hier parten gespeeld heeft. Maar een tegenslagje, aldus de voorzitter, mag en zal ons niet te somber stemmen voor de komende jaren en gezien de animo onder de leden en den goeden geest die er onderling heerscht, was spr. ervan overtuigd, dat de te genslag van dit jaar een dubbele aansporing zal zijn om een volgend jaar byzonder goed voor den dag te komen. Dank bracht de voorzitter allen, die hebben ,lX medegewerkt aan dit zoo omvangryke werk.'. Allereerst den inzenders en dan in het byzon der den heer J. Bakker, die door zijn fraaie inzending kasbroei een byzonder cachet aan deze tentoonstelling heeft gegeven. Verder aan de verschillende comimssies en 'n extra woord van dank aan de firma Tubergen, die zoo ge heel belangeloos auto en chauffeurs beschik baar stelde voor het transporteeren der bloe men. Hierna reikte de voorzitter met 'n toe passelijk woord de prijzen uit, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Causerie over dahlia- en lathyruscultuur Voor de talrijke leden der „Onderlinge Tuin- liedenvereeniging Aerdenhout en omstreken" hield de heer H: Carlée, in café-restaurant „Hof van Heemstede" een zeer leerzame causerie over de dahlia- en lathyruscultuur. Het gespro kene werd op interessante wyze verduidelijkt- door een film, waarvan een deel gekleurd was. Jaarvergadering der V.V.V. Dezer dagen vergaderde de vereeniging voor Vreemdelingen verkeer in bodega MUstert aan den Strandweg. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeestor bleken de ontvangsten f 5819,52 en de uitgaven f 5813,13, dus een batig saldo van f 6,39. Aanmerking werd gemaakt op den post f233 voor het organiseeren van het strandfeest, doch het bestuur deelde mee, dat hiertegenover een ontvangstpost van f 401 stond. De heer Berreklauw vond een post van f 11.50 voor den gids veel te hoog. De begrooting 1936 werd geraamd op f 3640,31. De heer Valloo had bezwaar tegen het leveren van vlaggen voor het kinderfeest door iemand buiten de plaats. De heer Bolwidt gaf het be stuur in overweging meer reclame te maken in het buitenland. Hieraan zal het bestuur zijn volle aandacht schenken. Een nogal rumoerige bestuursverkiezing, waarbij door eenige leden tegencandidaten werden gesteld, gaf als resul taat, dat de aftredende heeren J. Mustert en J. van Raalte werden herkozen. De heer Kroon vraagt reclame te maken door middel van de radio. De voorzitter zegt, dat dit in ons land niet mogelijk is, waarna gewezen wordt op Lu xemburg.. Door den heer Bakels werd hierna een in het vorig seizoen opgenomen film vertoond van het Zandvoortsche strand, waarby vooral opvielen de mooie zee-opnamen en het werk der red dingsbrigade. VI. 114 1000.—, VI. 195 890 LOGGERS Sch.: 19 1750.—. 84 880.—, 253 430.—. K.W.: 135 860.28 520.49 750.65 540.51 800.— De Hillegommer v. G. stond voor de Haar lemsche rechtbank terecht, verdacht van dief stal van konijnen in Lisse en omgeving, des nachts op verschillende tijdstippen in het vo rig jaar. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf, met 3 jaar proeftijd. Verdachte werd heden morgen conform den eisch veroordeeld. Tegen een 21-jarigen Amsterdamschen arbei der S., thans gedetineerd, had de Officier van Justitie wegens diefstal van een damesrywiel 8 maanden gevangenisstraf geëischt, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met 3 j. proeftijd. Hedenmorgen werd de arbeider eveneens conform den eisch veroordeeld. Groep Cypripedum, H. Boegschoten 10 p Groep Primula Obconiea alba nova, idem. Hyppeastrum hyb., idem, 9 p. Idem, kleinbloemig, idem, 9 p. Idem, klein- en bontbloemig, idem 10 p. Aloë Bedinghaussé, idem, 10 p. Personalia Tot onderwyzeres aan de by- zondere school te Rijk alhier (hoofd de heer C. A. Kat) is benoemd Mej. A. v. d. Berg te Amsterdam. Ongeval Te Hoofddorp had de expediteur V. by het aanzetten van den motor en het plotseling vooruitschieten van een vrachtauto het ongeluk tusschen den wagen en een hou ten schot bekneld te raken. Ernstig aan een been verwond, werd hij onder geneeskundige behandeling gesteld. Wie herinnert zich niet de poes, die in het rampjaar 1421, bij den St. Elisabethsvloed de arme kleine redde, die reddeloos dreigde om te komen? Het Vaderlandsche Geschiedenis boekje, waarin wy plachten te lezen, bevatte het roerende plaatje, waarop men de poes kon aanschouwen, staande op het wankel-drijvende wiegje en door haar klaaglyk gemiauw de aan dacht wilde trekken van de onverschrokken redders, die, enz. En als men grooter werd en per spoor langs de troostelooze Biesbosch reed, stelde men zich zonder veel moeite het stormachtige tafereel voor, het angstgeschreeuw der drenkelingen, overstemd door de brullen de golven, en tusschen dat alles de poes, die onuitwischbaar in onze memorie staat gegrift. We zouden niet aan dit edele dier hebben gedacht, als er in Haarlem niet een zyner na komelingen was ontdekt, een dier, waarvan de trouw en de toewijding in de herinnering van 't dankbare nageslacht zullen voortleven, zooals die van de bet-overgrootmoeder, die vyf eeuwen geleden een rustig slapende baby redde. De poes (het achterkleinkind) woont met het gezin B. in de Saracenenstraat 5. In dit huis is in den afgeloopen nacht een brand ontstaan. Het zou een groote brand zyn geworden, als de poes niet intyds op het bed der slapenden was gesprongen en hen op welke wyze kon den wij niet achterhalen uit den slaap had gewekt. Het loopertje van den schoorsteenmantel stond in lichte laaie. De pendule ging zacht knetterend een zekeren ondergang tegemoet. Gelukkig stond er een bak water voor de hand, zoodat het brandje in enkele oogenblikken was gebluscht. Op den schoorsteenmantel had een der huis- genooten een paar handschoenen gedeponeerd. Rond middernacht waren de handschoenen op de gloeiende kachel gevallen en vervolgens brandend op den vloer terecht gekomen. Wat zou het gevolg geweest zijn, als de waakzame poes de rustig slapenden niet had gewekt en gewaarschuwd voor het naderend onheil?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2