Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? j j Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS Vijftig jaar diepzeeduiker Laatste Nieuws Verwarde toestand in Japan N TROUWE KLANT DE VALSCHE WISSELS JAN VAN DRIMMELEN VERTELT suuiuiiiiuiiuniiuuiiiiHiiniuiiuiuiuiuiuiiiiiiuiiuiiiiiuuiiiiiiiauiiiuiiiiiuuiiiiiiuiiuiiiiiiiuiiiiiiiiniiEs DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936 REMBRANDT-THEATER Een Mid zomernachtdroom DUISTER WOGNUM Geschil over een straatverlichting Gecombineerd concert (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) KONINKLIJKE BOOT Een beschermingscomité benoemd IJs belemmert Deensche scheepvaart WET OP DE UITVERKOOPEN November-aanbieding toegestaan VAN DE TRAP GEVALLEN Moeder van veertien kinderen kort daarop overleden DREIGEND CONFLICT IN MAA TKLEEDINGBEDRIJF 9 De comedianten uit de film, Midzomemachtdroomvan Max Reinhardt en Wilhelm Dieterle Hoe hoofdinspecteur de Jong den hoofddader te Parijs ving Het Laboratorium Betrapt Een onderhoud met den 68-jarigen waterrot, die een veelbewogen leven achter den rug heeft Op zoek naar Lutine- schatten Den volgenden dag vertrokken er veertien open landauers naar Den Haag. De inzitten den waren de bemanning van de Yoxford en die van den blazer. In gebouw Diligentia heeft men ons een groote hulde gebracht. Wij werden toegesproken door minister Heemskerk. Lutine-duiker v Arbeidzaam leven (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Takahasji nog niet dood? De reis van prof. Crena naar Moskou WIELRENNEN De Zesdaagsche te Antwerpen Cor Wals viert zijn verjaardag NIEUWE HAARLEMSCHE fiUiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ Na eenige weken van romantieklooze, nuch tere werkelijkheid gelijk de interessante K XVIII was, is thans de lang verwachte Midzomer- nachtdroom naar Haarlem gekomen, een film welke de eersteling is van Max Reinhardt's eventueele filmcarrière. Zooals men weet, is een Midzomemachtdroom een der voortreffe lijks tooneelwerken van den grooten Sha kespeare, dat reeds ontelbare malen is op gevoerd. Het is een spel van liefde en liefdes verdriet van Elfen en kabouters in één woord een spel van louter fantasie en droom beelden en dus een echte Midzomernacht- droom. Reinhardt beweerde reeds lang den wensch gekoesterd te hebben, speciaal dit stuk eens te verfilmen, omdat de film zoo vele mogelijkheden biedt om de droomgedach te te verwezenlijken. Of men voor deze film en voor de film in het algemeen, een Rein hardt noodig had, zullen we voorloopig in het midden laten. Wel dunkt ons, dat als hij reeds zoo lang den wensch gekoesterd heeft een maal tot de film over te gaan, het heusch niet zoo gek ware geweest, indien hij het filmpro bleem ook a la Reinhardt bestudeerd had. Nu gelooven we, dat als Shakespeare zelf een voor stelling van deze film had kunnen bijwonen, hij aan het einde waarschijnlijk de opmerking gelanceerd zou hebben: „Die film heeft veel weg van mijn stuk Een Midzomemachtdroom". M.a.w. de verwachtingen welke men van een Reinhardt had zijn zeker niet bewaarheid ge worden. We geven toe, een dergelijk oordeel is nu eenmaal vaak de ellende van het beroemd- zijn. Immers, van zco iemand verlangt men meer en ook grootschere daden dan van den doorsnee mensch worden verwacht. Spreekt men dus van een Reinhardt mislukking, dan wil dit nog niet zeggen, dat de film op zich niet de moeite van het aanschouwen waard is en totaal geen kwaliteiten bezit. Ten eerste heeft men aan den bouw ervan kosten noch moeiten gespaard. Ieder tafereel is zelfs overladen van fraaiigheden op allerlei gebied. De bouw van de paleizen en de bosschages is van een dus danige afmeting, dat de personen erin verdrin ken en men goed moet toezien om ze in het oog op te vangen. Ze lossen, vaak ook door hun schitterende gewaden, geheel in hun omgeving op. Hierbij had waarschijnlijk een meer ge- styleerde en veel strakkere vorm uitkomst kunnen brengen. Zooals bijvoorbeeld het weg voeren van een der feeën, wat een prachtige opname is geworden. Die vibreerende handen, welke in het duister wegvloeien beheerschen het heele beeldvlak en houden de oogen als ge fascineerd vast. Zoo zijn er ook enkele opna men in de balletten, welke uitstekend geslaagd genoemd kunnen worden. Ook hierin domineert Ninl Theilade (zij is ook de ontvoerde fee) het beroemde danseresje dat indertijd een we- reldtournée maakte en toen ook in Holland (o.a. te Haarlem) optrad. Overigens is dit zeer overladen kunstwerk uiterst moeilijk te analyseeren en *te détaillee- ren. Weinig personen treden er als uitsluitend hoofdfiguren in op. Het is één geheel en de medespelenden zijn daaraan volmaakt onder geschikt. Dit kan een zeer goede eigenschap zijn in een film, waarvan de makers zich be wust waren van wat ze deden. De personen die nog het meest op den voor grond treden zijn, zooals men weet Lysander, Demetrius, Helena en Hermia, als de verlief de edellieden, Spoel, de wever, van de hand werkslieden en van de onsterfelijken: Puck, Oberon's dienaar, Titania, koningin der feeën en Oberon de Feeënkoning. De liefdesintrige van de vier eerstgenoemden breidt zich uit tot het feeënrijk, waar Oberon en zijn dienaar zich er mee gaan bemoeien en de moeilijk heden der geliefden nog grooter maken, dan zij reeds zijn. Het dilettantentoonee! wordt er fiks in gehekeld door het optreden van de handwerkslieden als tooneelspelers, terwijl de grootste domoor onder hen, Spoel de wever, bij wijze van grap door Puck, den dienaar, meteen ezelskop wordt getooid. Voor Puck. een der moeilijkste rollen uit den Midzomemachtdroom, speelde James Cagney, iemand, dien men alles behalve hiervoor geschikt zou achten. Toch is hy, tegen alle verwachting in, van de manne lijke rollen zeker een van de beste. Ook Joe E. Brown doet uitstekend werk, al is het ook moeilijk zijn optreden te scheiden van de kwasterige films waarin hij gewoon is op te treden Voor feeënkoningin speelt Anita Louise, die heel veel charme aan lieftalligheid paart, terwijl voor de rollen van de twee deftige meis jes Joan Muir en Olivia de Havilland werden gekozen, een keus die men zeker niet slecht kan noemen. Voor Oberon den feeënkoning had den we gaarne een minder ongure creatie ge zien, dan Victor Jory er van gaf. terwijl zijn dienaar Puck een soort jongen was, zooals er in de vierde klas van de lagere school een paar honderdduizend zitten. Waarmee we maar zeg gen willen dat hij een allesbehalve onsterfelij ken indruk maakte. Dat deze film inmiddels als het evenement van het seizoen beschouwd wordt, zal niemand ver wonderen, die weet welke plaats Shakespeare's Midzomemachtdroom in de literatuur inneemt. De Gala-avond, welke dan ook hedenavond wordt gegeven, komt het werk van dezen auteur alleszins toe. Vergissen we ons niet, dan heeft de directie van het Rembrandttheater zich de medewerking van de H.O.V. verzekerd, die de muziek van Mendelssohn, welke ook in de film werd gebruikt, alleszins behoorlijk zal vertol ken. V - t Voor Ged. Staten van Noord-Holland werd gistermiddag een zaak behandeld, die weinig belangrijk, maar toch vermeldenswaard is, om dat zij een beeld geeft van de sprongen, die sommige noodlijdende gemeentebesturen thans in het duister doen. De gemeenteraad van Wognum besloot ver leden jaar om alle verlichting in het dorp stop te zetten. Daaronder zou echter ook vallen het gedeelte van den Zwaagdijk, welke weg gemeenschappelijk door Zwaag, Nibbixwoud en Wognum sinds eenige jaren wordt ver licht. Tegen dit raadsbesluit kwamen de andere belanghebbenden op en zij vroegen aan Ged. Staten vernietiging. De burgemeester van Wognum verdedigde het beleid van zijn college en zeide, dat het P. E. N.-contract was opgezegd en dat een nieuwe offerte gevraagd was. Deze viel tegen en toen besloot men. omdat de gemeente nood lijdend was geworden, de verlichting af te schaffen. Door opzegging van de gemeenschappelijke regeling bespaarde Wognum f 120; de weg werd n.l. door 32 lantaarns verlicht, en Wog num moest van de totale kosten 12/44 be talen. De burgemeester van Zwaag meende, dat de regeering zelfs van noodlijdende gemeenten nooit opheffing der straatverlichting heeft ge- eischt. Spr. meende, dat men een gemeenschap pelijke regeling zoo maar niet omver kan loopen. In dit verband merkte de voorzitter, jhr. mr. dr. A Röell op, dat de opzegging van het con tract bij het P. E. N. niet tengevolge mocht hebben de ontbinding van de gemeenschappe lijke regeling. De burgemeester van Wognum verklaarde, dat men straatverlichting inderdaad gewenscht acht, maar dat er tegenwoordig wel grootere zaken gewenscht zijn. De voorzitter: „Is het onmogelijk den weg te verlichten als Wognum niet meedoet?" De burgemeester van Zwaag: „Ook Zwaag is noodlijdend en de regeering zou niet goedkeu ren dat meer gedaan wordt dan noodzakelijk is. Bij goedkeuring van het raadsbesluit zal alle verlichting op den Zwaagdijk met veel ver keer HoornMedemblik en ook Amsterdam Leeuwarden worden stopgezet. Hieraan zijn groote bezwaren verbonden, want verleden week heb ik om half 10 te Wognum nog menschen op straat gezien, die de duisternis niet konden overwinnen als er weer een auto met fel licht voorbijgegaan was." Als klap op den vuurpijl constateerde de voor zitter ten slotte nog, dat het contract met het P. E. N. niet op tijd was opgezegd en dus eerst na een half jaar zou vervallen. Ged. Staten zullen hun licht doen stralen over deze duistere zaak en hun beslissing nader kenbaar maken. Maandag 2 Maart geven het mannenkoor „Proza Poëzie", dirigent de heer Jan Booda en het kinderkoor „Onderling Genoegen", di rigent de heer J. Post, een gecombineerd con cert in de gemeentelijke concertzaal. De begeleiding, zoowel voor het mannenkoor als voor het kinderkoor, is in handen van mevr. Janny NeumanLeeflang. In de groote Veilingzaal der Koopmansbeurs te Amsterdam is een druk bezochte vergadering- gehouden van houders van Ay, en 5 pCt. obli gaties der Koninklijke Nederïandsche Stoom boot Maatschappij, welke bijeengeroepen was door het bestuur der Vereeniging voor den Ef fectenhandel ter bespreking hunner belangen in verband met eventueele reorganisatieplannen van de K.N.S.M. De voorzitter, de heer J. B. Stroeve, deelde mede, dat ter vergadering een bedrag van f3.230.000 aan obligaties was gedeponeerd. Dr. E. Heldring, directeur der K.N.S.M. gaf vervolgens een uiteenzetting van den toestand. Het totaal der ontvangsten daalde van 1920 tot 1935 met 53 pCt., de besomming van bruto- vrachten met 59 pCt. de gemiddelde vracht per ton met 41 pCt., het aantal vervoerde tonnen met 31 pCt., de besomde passages met 42 pCt. De sterkste daling werd door den val van het Pond in 1931 veroorzaakt. In het jaar 1933 kwam de daling in het vervoer tot stilstand, in 1934 steeg het met 11 pCt., in 1935 was het vrijwel stabiel. De gemiddelde vracht bleef in die jaren dalen. Likwidatie zou voor obligatiehouders desa streus zijn. Een vloot van 73 schepen uit te slijten vereischt geruimen tijd en hooge kosten. Het is niet overdreven, de likwidatieperiode op 2 4 3 jaren te stellen. Gedurende deze periode zijn aanzienlijke beheerkosten noodig, terwijl de inkomsten geheel of nagenoeg uitblijven. Er is derhalve uitgezien naar een regeling die meer bevredigt, een regeling, waarbij eener zij ds het bedrijf kan in stand blijven en dus likwidatieverlies vermeden wordt, anderzijds aan obligatiehouders een redelijke uitkeering in contanten kan geschieden. De Benas heeft daartoe haar steun toegezegd, mits aan de re geling met obligatiehouders een afschrijving van 90 pCt. op het aandeelenkapitaal gepaard gaat. Zij is alsdan bereid aan 4% en 5 pCt. obligatiehouders 30 pCt. in contanten aan te bieden, benevens een zeker bedrag aan nieuwe aandeelen in winst- of amortisatiebewijzen. Aangezien er stemmen uit de vergadering waren opgegaan om af te zien van het instellen van een beschermingscomité werd de wensche- lijkheid hiervan eerst in stemming gebracht, met het resultaat dat men zich met 3124 tegen S7 stemmen vóór de benoeming van een comité uitsprak. Gekozen werden de heeren C. ter Poorten, F. A. Dudok van Heel en jhr. mr. L. H. van Lennep. De heer Stroeve deelde hierop mede, dat verder waren benoemd voor de Ver. v. d. Ef fectenhandel te Amsterdam de heeren mr. A. F. van Hall en K. Landsberg, voor den Bond van Effectenhandelaren in de provincie te Den Haag, de heer P. D. Schüller tot Peursem en voor de Ver van Effectenhandelaren te Rotter dam de heer M. J. M. Wakkie. KOPENHAGEN, 26 Febr. (D. N. B.) In ver scheidene Deensche wateren wordt de scheep vaart steeds ernstiger door ijsvorming belem merd. Vooral in de Liim-fjord in Noord-Jutland en in de Koege-bocht aan de Oostkust van Seeland zijn de moeilijkheden groot. In de havens Loegstoer, Thisted, Saeby en in de Koege-bocht liggen vele schepen op hulp van ijsbrekers te wachten om te kunnen uitvaren. In de Liim-fjord is een Duitsche motorschoe ner ingevroren. Op vele plaatsen is het ijs twee meter dik. Voor het kantongerecht te Den Bosch diende Woensdag de zaak tegen een groote confectie- firma, welke gedagvaard was terzake van over treding der wet betreffende het opruimen en uitverkoopen in het winkelbedrijf op grond van het aankondigen eener November-aanbieding. De ambtenaar van het O. M. vroeg ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter, onmiddellijk uitspraak doende, achtte de aankondiging van de No vember-aanbieding geoorloofd en ontsloeg de N.V. van alle rechtsvervolging. Als verdediger trad op mr. G. C. J. D. Krop man te Amsterdam. Woensdagmorgen is in 'n woning aan de We versplaats te Den Bosch de 52-jarige mejuf frouw S. van de trap van haar woning gevallen. Eenigen tijd later is zij aan inwendige verbloe dingen overleden. De vrouw laat een gezin met veertien kinderen na. Vrijdagochtend om tien uur zal op het de partement van Sociale Zaken een bespreking plaats hebben van den Rijksbemiddelaar, mr. De Vries, met partijen betrokken by het drei gend conflict in het maatkleedingbedrijf. Nietwaar, D bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". D moogt er graag eens In grasduinen. De aakenman weet van Uw speur - lust te profiteeren, hy plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek Juist zoo veelzydig doen zyn en die Uwe regelmatige belangstelling lnderdaac •aotivesren. In verband met de postwisselvervalsching hebben wij Woensdagmorgen een onderhoud gehad met den hoofdinspecteur De Jong te Rotterdam, die de zaak geheel heeft opge helderd en Dinsdag uit het buitenland is teruggekeerd. De arrestatie van de postwisselverval- schers te Parijs heeft heel veel moeilijkhe den opgeleverd, naar de heer De Jong ons vertelde. Ten eerste bleek het, dat De V. niet op het adres aan den Boulevard Serrurier woonde. Hier had hfj slechts zijn meubelen opgeslagen. Het energiek optreden van de Parijsche politie heeft den heer De Jong in staat gesteld de zaak ge heel op te helderen. De Fhrijsche chef van de recherche, Monda- nel, heeft groote belangstelling voor deze zaak getoond. Hij gaf den commissarissen Bard, He- let en Hacq opdracht de zaak te onderzoeken, waarop commissaris Hacq met inspecteur Hur- taud zich naar het huis van De V. begaf. De V. had bij zijn komst te Parijs een carte d'identité gekregen. Aan de hand van de ge gevens kon men toen gemakkelijk zijn woning vinden. Dit huis was zeer luxueus ingericht. Twee groote lessenaars van staal had hij door flesschentrekkerij gekregen. Toen men in de woning kwam, gaf De V. voor, verlamd te zijn en was hoogst verbaasd, verdacht te worden van het vervaardigen van valsche postwissels. Nimmer, zoo zeide hij, heeft hij Parijs ver laten. De politie hechtte weinig waarde aan zijn verklaringen en vermoedde, dat De V. simuleer de. In het huis vond men adressen van Am sterdam, Den Haag, Utrecht, Rotterdam, Brus sel, Brugge, Gent en Antwerpen. Voorts trof men er een fijn pennetje aan en tallooze tubes inkt. Commissaris Hacq vond een contract, waaruit bleek, dat De V. een kelder had gehuurd. Aan vankelijk wilde hy niet vertellen, waar deze kelder zich bevond. De politie heeft echter zyn zoontje uit school opgewacht en deze heeft de plaats van den kelder aan de politie verteld. Het zoeken naar den sleutel leverde wederom vele moeilijkheden op. Toen deze gevonden was, trof men in den kelder een mand aan met alle'benoodigdheden voor het vervaardigen van valsche postwissels. Men vond honderd nieuwe Nederïandsche postwissels, gedeeltelijk reeds klaar. Een stem- peldoos voor het namaken van de cyfers, een zestal valsche passen, waarmede De V. zich bij het incasseeren van de valsche postwissels blijkbaar „legitimeerde". De passen stonden op naam van Van Dam, Van Os en Buis. Op deze namen waren ook verschillende postwissels uitgeschreven. Op den bodem van de mand lagen vijftig stempels, welke in het transparant stonden, waarop de datumstempels waren nagemaakt. De V. bleef ontkennen. Hy zeide zijn kelder verhuurd te hebben aan twee Duitschers, wier namen hy niet kende. Hij had echter wel eens gemerkt, dat de Duitschers valsche postwissels maakten. De V. werd gearresteerd. Hij zeide zich niet te kunnen aankleeden. Toen heeft de politie hem in onderkleeren en op bloote voeten naar de prefectuur overge bracht. In de woning waren verschillende recher cheurs achtergebleven. Men was juist in het huis, toen de post een brief voor De V. bracht, welke afkomstig was van een zekeren P. Deze schreef in den brief over valsche passen. Voorts zaten er blanco Belgische postwissels in. De politie is toen naar een hotel in Brussel ge gaan, waar zü P. en diens vrouw konden ar- resteeren. P. heeft bekend. De V. heeft alle postwissels nagemaakt, hij maakte de bedragen over. Hij verstrekte de postwissels, welke P. moest incas seeren, terwijl P. de postwissels voor De V. in zond. Eenigen tyd geleden zijn zij naar Den Haag, Utrecht en Amsterdam geweest, en daar hebben zq 1.500.geïncasseerd. In October hebben zij te Brussel hun slag geslagen, in November te Rotterdam, in December eveneens te Rotter dam, begin Februari in Utrecht en Den Haag. Ook in Januari hebben zy te Rotterdam en te Antwerpen geopereerd. De Amsterdamsche politie heeft, zooals be kend, den 45-jarigen J. B. gearresteerd. Deze werd verdacht van het maken van de valsche passen, die hij aan De V. zou hebben gegeven. Een pas heeft hij persoonlijk naar Parys ge bracht. Wanneer de twee verdachten ter beschikking van de Nederïandsche justitie zullen worden gesteld, is nog niet bekend, daar de heeren bei den zoowel in Parijs als in België nog twee jaar gevangenisstraf te goed hebben. In Ne derland hebben zy ook nog een en ander tegoed wegens oplichting en flesschentrekkerij te Am sterdam, waarvoor zy nog een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden moeten onder gaan. De bekende diepzeeduiker Jan van Drim- melen, die gedurende zyn vyftig-jarige loopbaan ais duiker zich groote bekendheid heeft verworven, heeft zyn beroep vaarwel gezegd. Na een arbeidzaam leven heeft van Drimmelen, die juist zijn acht en zestig-; jarigen leeftijd heeft bereikt, zyn intrek genomen bij zijn zoon, die het bekende bui tenverblijf „In den Rust wat" aan den Honingerdijk te Rotterdam exploiteert. Dezer dagen zijn wij in zijn stille woning aan den Honingerdijk met van Drimmelen gaan praten en hij heeft ons urenlang geboeid met gebeurtenissen uit zijn veelbewogen leven die waard zijn nog eens aan de vergetelheid te worden ontrukt. Hy heeft ons verteld van zqn eerste redding, waar hy met trots aan terug denkt. Als broekje van twintig jaar, het was in November 1889, maakte hy deel uit van de bemanning van een blazer, een klein visschersvaartuig de „Twee Gebroeders" ge naamd, dat eigendom was van een (berging- maatschappij te Maassluis. Het is alsof het gisteren gebeurde, zoo versch ligt deze emotioneele tocht nog in mijn her innering, zoo vertelt van Drimmelen. Leen Nieman, de vader van den tegenwoor- digen uitvoerder van Van der Tak's Bergings bedrijf, mijn chef, was een man die voor geen kleinigheid vervaard was. Zoodra hy het be richt had ontvangen dat het Engelsche stoom, schip Yoxford op de Maasvlakte was gestrand en de bemanning in levensgevaar verkeerde sprong hij aan boord van den blazer, en gooi de de touwen los. Er stond een orkaan op de kust en het zee gat uitvaren beteekende spotten met den dood De sleepboot „Wodan" lag juist gereed, om de reddingboot naar buiten te sleepen. Nieman bracht snel een verbinding tot stand met de reddingboot en even later voeren wy de haven uit. Het spookte zoo hevig, dat het er af en toe op leek of de reddingboot geheel in de diepte verdween; maar telkens weer dook het schip uit het water op. De kapitein van de sleepboot overzag de ge- vaarlyke situatie, waarin de reddingboot ver keerde en hy maakte ons daarom duidelijk, dat wij den tros los moesten gooien. Toen door ons aan dit bevel niet vlug genoeg werd voldaan, hakte men aan boord van de redding boot den tros door, en daar dreven wij, geheel overgeleverd aan den wilden storm en het zie dende water. Er hielp geen moedertje lief meer aan. Wij moesten er door heen. Het werd een ontzettende tocht. Wy werden van links naar rechts geslingerd en wij moesten er voor zorgen, wilden wij niet in de diepte verdwijnen, dat ons schip niet dwars op de golven kwam te liggen. Wat de reddingboot niet tot stand kon brengen is ons gelukt. Met groot gevaar voor eigen leven brachten wij een verbin ding met het stoomschip tot stand en even later bevonden alle 23 opvarenden zich in het nauwe ruim van ons bootje. Wij zetten koers naar den Briel, waar wy tenslotte beihouden zijn aangekomen. De „Wodan" heeft ons weer naar Maassluis ge sleept. Ik vergeet nog te vertellen dat de ka pitein niet in het ruim wilde, maar tijdens den terugtocht met alle geweld aan dek wilde blij ven. Wij hebben hem toen aan den mast vast gebonden. H.K.H. Prinses Wilhelmina, die toen nog een klein meisje was, heeft voor ons aan tafel een lied gezongen. Wij ontvingen medailles van Z. M. Koning Willem III, van den Engelschen Koning en van de Zuid-Hollandsche Redding maatschappij. Van Drimmelen is de man, die reeds heel wat voetstappen op het wrak van de Lutine heeft gezet. Als diepzeeduiker heeft hij her haalde malen opdracht gekregen om naar de schatten van de Lutine te duiken. Zooals een rentenier spreekt over een plantsoen, waar hij zijn middagen doorbrengt, zoo spreekt Van Drimmelen over de Lutine. Hij kent de wrak stukken op zijn duimpje en spreekt over den voor- en den achtersteven, die hy dikwijls met zijn handen heeft betast. Toen hij het wrak voor het eerst bereikte lag het nog niet geheel onder het zand be dolven en hy is erin geslaagd heel wat goud stukken en Spaansche matten naar de opper vlakte van de zee te brengen. De goudstaven heeft hij echter nimmer kunnen vinden, hoe wel hij wel sporen in de verroeste platen heeft aangetroffen, welke erop wezen, dat er sta ven gelegen moeten hebben. Van Drimmelen heeft een nauwkeurige studie van de geschie denis van het schip gemaakt. Hij is te weten gekomen, dat de Gebr. Wykers te Egmond aan Zee onder de eersten hebben behoord, die naar het goud hebben gezocht. Toen hij in Egmond aankwam bleek één der gebroeders Wijkers nog tot de levenden te behooren. Met een duikerklok heeft Wijkers naar de goudsta ven gezocht. Met de krabbers zyn zy op de goudstaven afgegleden en toen zy vlak by hun doel gekomen waren begon het te stormen en moesten zij het zoeken verder opgeven. Later zyn zij weer in de diepte afgedaald, maar toen bleek alles weer door het zand te zijn be dolven. Gij hebt er naar gedoken, had Wykers tegen Van Drimmelen gezegd, en ik zal u zeggen waar de staven liggen. Wijkers vertelde Van Drimmelen, waar zich de kostbare lading in het wrak bevond en uit deze aanwijzing bleek dat de duiker er met de voeten had opgestaan. Volgens Wijkers lag de voorraad goud vlak by de campagne van het schip. Dertien jaar later waagden de Engelschen een poging om het goud naar de oppervlakte te brengen. Ook Van Drimmelen kreeg van de Engelsche maatschappij opdracht naar het goud te zoeken. Degene, die de eerste staaf naar de oppervlakte zou brengen zou 8000 premie ontvangen. De Engelschman vertrouw de den Hollander niet. Hy vreesde, dat Van Drimmelen hem onder water van het leven zou berooven. door de luchtslang door te snijden. Eens, toen zij tezamen onder water waren en Van Drimmelen een dolkmes te voorschyn haalde om een boeilijn door te snijden, seinde de Engelschman dat zij hem naar boven moes ten hijschen. Hij was angstig, dat de Hollander zich van zijn gevaarlijken concurrent wilde ontdoen. Sedert dien wilde de Engelschman niet meer in het water afdalen. Van Drimmelen had toen het rijk alleen, maar de staven heeft hij nimmer kunnen vin den, wel gouden munten die bij de vleet naar de oppervlakte werden gebracht en die in emmertjes werden verzameld en zonder bewa king in een schuurtje werden opgeborgen. Wij vroegen Van Drimmelen's meening over dc pogingen, die gedurende de afgeloopen ja ren bij Terschelling zijn gedaan. Met de werk wijze bleek hij het niet geheel eens te zyn. Zijns inziens had men eerst met behulp van een duiker de plaats van het goud moeten be palen, en dan pas den toren moeten plaatsen. Zoo kan Van Drimmelen uren lang blyven vertellen uit zyn veelbewogen leven. Niet zel den heeft hij den dood voor oogen gehad. Eens zelfs heeft men hem bewusteloos naar de op pervlakte moeten hijschen, omdat de lucht slang bekneld was geraakt tusschen de lading van een gezonken schip. Hij is afgedaald naar het stoomschip „Liberty G 10", dat by Ame land was gezonken. Hy heeft onder water de lekken dicht gemaakt van de „Dromus". Hy heeft het wrak ontdekt van het schip, dat met een lading tegels, voor het vredespaleis be stemd, vlak bij de Hollandsche kust was ge zonken. Hy heeft zich onder water door nau we openingen gewrongen om de lijken van ver dronken schepelingen naar de oppervlakte te kunnen brengen. Tallooze avonturen heeft hij beleefd. By vele maatschappijen is hij werk zaam geweest. Als een tweede Sperling zal zijn naam in de geschiedenis van het Nederlandsch bergingswezen geboekstaafd blyven. Vele berichten, die wij over den opstand in Japan ontvangen, zijn met elkander in strijd. Aanvankelijk werd gemeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, Goto, vermoord was, terwijl later bleek, dat de keizer hem minister-president had gemaakt van een nieuw kabinet. Goto is inmiddels, zooals gemeld, met het heele kabinet afgetreden. In den loop van Woensdag werd eerst gemeld, dat Takahasji vermoord was, ter wijl later werd gezegd, dat hij ernstig ge wond was. Hcdennracht (Donderdag) wordt in strijd met berichten uit de Ver. Staten, waarin gezegd wordt, dat Takahasji dood is, uit Tokio gemeld, dat zijn toestand kri tiek is. Volgens sommige berichten zouden de voor naamste ministeries en verscheidene openbare gebouwen nog steeds in handen der rebellen zyn. De regeeringsgetrouwe troepen zouden nog geen bevel ontvangen hebben de muiters aan te vallen. Het aantal slachtoffers van den Putsch is nog niet bekend. Men schat het op tachtig tot honderd. Volgens een bericht uit New York zouden 60 officieren en 600 soldaten aan den Putsch hebben deelgenomen. Vele soldaten zou den zich tenslotte hebben overgegeven. Over het lot der anderen is niets bekend. STOCKHOLM, 26 Febr. (A. N. P.) De plot selinge reis van prof. Crona naar Moskou heeft hier sterk de aandacht getrokken. De Russi sche gezante, Kollontay, heeft verklaard, dat de operatie een persoonlijken vriend van haar betrof. Men heeft echter den indruk, dat het hier gaat om een prominente persoonlijkheid. In dit verband wijst de Nya Dagligt Allehanda er op, dat dit de tweede maal is. dat een Zweedsch hersenspecialist naar Moskou is ont boden. De eerste maal wtus n.l. prof. Henschel aan het ziekbed van Lenin geroepen. In de morgenuren van den vyfden dag van den Antwerpschen Zesdaagschen Wielerwedstryd werd er zeer kalm gereden. De sprints van des middags drie uur werden gewonnen door Pij nenburg, Loncke, Pijnenburg, Deryck en Deryck. Juist voor de sprints kreeg Meerschaert een lekken band, waardoor hij in botsing' kwam met De Kuysscher. Zij maakten een ernstigen val, doch konden daarna den strijd weer hervatten. Deryck en Haezendonckx ondernamen een uit looppoging, die met succes bekroond werd, en waardoor zij op de leiders konden inloopen. Even vóór de sprints van zes uur werd het koppel Van Schijndelv. d. Broeck wegens te grooten achterstand uit den strijd genomen. De sprints van zes uur werden gewonnen door Loncke, De Kuysscher, Van Nevele, V a n K e m- p e n en Deneef. De afgelegde afstand bedroeg toen 2437,835 K.M. Piet van Kempen, die op het oogenblik in uitstekenden vorm is, wist op zijn eentje drie ronden te nemen en ook het koppel Braspenninx Van Hout verkleinde zijn achterstand met twee ronden. Door de directie van het Sportpaleis werd toen aaangekondigd dat Cor Wals heden zyn 24sten verjaardag viert, een feit, dat niet onopgemerkt kon worden voorbygegaan. In naam van de duizenden vrienden en bewonderaars van Cor werd hem, behalve de beste gelukwenschen, een prachtige bloemenmand aangeboden en bedol ven onder een schat van bloemen reed Wals, toegejuicht door het tot den nok gevulde Sport paleis, een eereronde. Vanaf Woensdagavond kwart over acht werd er onophoudelyk gejaagd en de stand van het veld veranderde dan ook voortdurend. De sprints, die oorspronkelijk om negen uur moesten worden verreden, moesten zelfs tot tien uur uitgesteld worden! Een valparty van Dictus—-Deryck had gelukkig geen al te erge gevolgen. Even vóór tien uur gaf Verdyck op, zoodat Piet van Kem pen alleen moest blijven doorrijden. De sprints van tien uur werden gewonnen door Pellenaars, Pynenburg, De Kuysscher, Aerts en Slaats. De voortdurende jachten hadden tengevolge, dat niet minder dan negen koppels aan het hoofd van het veld reden. De stand na de sprints van tien uur luidde: 1. Deneef-de Kuysscher, 218 punten. 2. Pynenburg-Slaats, 151 punten. 3. Charlier-Depauw, 92 punten. 4. Loncke-Billiet, 88 punten. 5. Wals-Pellenaars, 71 punten. 6. Aerts-Magne, 70 punten. 7. Verreycken-Haezendonckx, 67 punten. 8. Deryck-Dictus, 51 punten. 9. Ronsse-Schön, 44 punten. Op één ronde achterstand: 10. Smets-Van Nevele, 93 punten. Op drie ronden achterstand: 11. Meerschaert-Van Buggenhout, 64 punten. Op vier ronden achterstand: 12. Dayen-Pecqueux, 17 punten. Op elf ronden achterstand: 13. Braspenninx-Van Hout, 20 punten. Op zestien ronden achterstand: 14. Piet van Kempen (alleen), 27 punten. Na de jachten moest het koppel Raes-Ptitz- feld opgeven, zoodat er thans nog dertien kop pels en Piet van Kempen aan den stryd deel" nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4