De militaire explosie in Japan Ministers naar Leipzig POLITIEKE ACHTER GROND KONINGIN EN PRINSES ONTVANGDAG VAN DEN AARTSBISSCHOP DE LANDBOUW IN DE WIERINGERMEER Kerkelijk leven DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936 Onzekere toekomst Criminaliteit neemt toe De Minister van Justitie nog tegen een algemeen colportage-verbod Vlaggen en insignes Optreden tegen antisemietisme „ST. FRANCISCUS" +-A Nevenarbeid door ambtenaren Steun aan landbouw en veeteelt Alleen op het brood drukt een crisislast van 41 millioen per jaar Zaterdagochtend hier te lande terug verwacht Minister Deckers en minister Gelis- sen zullen de voor jaarsmesse 1 Maart bezoeken als gas ten van het Messamt De zaak-van 't Sant A'iet de noodige voorzichtigheid betracht Gunstige omstandigheden voor de boeren Vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten komen den nieuwen Kerkvorst geluk wenschen Reguliere en seculiere geestelijkheid Belangstelling van organisaties WAT DOET GIJ, ORDELIJKE, ZINDELIJKE HUISVROUW? Gij hebt als gewoodte aangenomen, eiken Vrijdag Uw kamers een groote beurt te geven, uit alle hoeken en gaten de stofnesten te verwijderen, die zich gedurende deze week hebben opgehoopt, om Uw huis voor den a.s. Zondag weer "knap" te hebben. Maar welke gewoonte hebt gij, or delijke en zindelijke huisvrouw, op Vrijdag en Zaterdag niet gevolgd De M.S.S.-gewoonie M.S.S.-Cachets Maken Schoon Schip Pastoor H. Quant f Oprichter van de St. Jozef parochie te Noordwijkerhout MGR. DR. MEKKELHOLT Uit Enschede naar Sumatra vertrokken PROF. DR. A. MULDERS NAAR ROME MGR. GIOBBE BEZOEKT MGR. LEMMENS BISSCHOPPELIJK BEZOEK Pastoor Wannet bediend LUCHTBESCHERMING De gebruikelijke waarschuwingsseinen en be richten worden tijdens de middagoefening uit gezonden door den zender te Soesterberg op een golflengte van 365,8 M., des avonds door den zender Scheveningen Radio op 1205 M Na de eerste zeer alarmeerende mede- deelingen uit Tokio over de militaire rebellie in Japan, waarvan verschillen de hooge politieke autoriteiten het slachtoffer werden, heeft de ingestelde perscensuur zich alle moeite gegeven den ernst en de beteeke- nis van hef voorgevallene in de oogen van het buitenland te verkleinen. Het heette toen, dat slechts eenige officieren enkele vooraanstaan de politici hadden vermoord, dat de regeering den toestand volkomen meester was, en dat er geen wijziging verwacht werd van de Japansche politiek, zooals tot nu toe zoowel in het bin nenland als daarbuiten is gevoerd. Sterk over tuigend waren die officieele gecensureerde be richten niet, aangezien zij elkander op ver schillende punten radicaal tegenspraken. Het staat nu wel vast, dat behalve de minister president Okada en admiraal Saito, ook gene raal Watanabe, leider van de militaire instruc tie, vermoord is, terwijl de minister van finan ciën Takahasji, die de militaire partij herhaal delijk gewaarschuwd heeft tegen de ruïneuze gevolgen van haar politieke doordrijvery voor den economischen en financieelen toestand van het land, op zijn minst zwaar gewond werd. Een drieduizend-tal militairen, die op het punt stonden naar Mandsjoekwo te vertrekken, heb ben onder leiding van jonge officieren de aan slagen gepleegd en verschillende strategische Punten in Tokio bezet. De feiten, dat de staat van oorlog in Tokio werd afgekondigd en een militaire gouverneur werd benoemd, dat de beurzen aanvankelijk werden gesloten en de yen op de buitenlandsche beurzen een scherpe reactie ondervond, en dat de rebellen nog stand houden op enkelè plaat sen, bewijzen, dat de gebeurtenissen niet zoo onschuldig zijn geweest als de Japansche cen suur het tracht voor te stellen, ook al schijnt momenteel de Keizerlijke Garde den opstand te hebben bedwongen en de rust althans uiter lijk in Japan te zijn teruggekeerd. Onze veronderstelling, dat het hier een gewelddadige militaire reactie gold tegen de meerendeels hoogbejaarde politieke „bonzen", wier gezag tengevolge van de ver kiezingen, waarbij de zgn. liberale Minseito- partij een overwinning behaalde op de conser vatieve Seioekai-partij, versterkt was, is juist gebleken. De muiters hebben in proclamaties zelf bekend gemaakt, dat zij het land wilden bevrijden van de oude gematigde politici, die zich tegen de militaire „draufg&ngerische" po- liek verzetten, van den invloed der parlemen taire partijen, van de bureaucratie en van de heerschappij der financieele magnaten, en dat Zij het gezag van den Mikado en van de grondwet integer hersteld wenschten te zien. Deze verklaring doet ten deele ietwat wonderlijk aan, want zij hebben zich geweld dadig verzet tegen het door den Mikado ge- Sanctionneerde régime en zijn ministers en mét het officieele staatsgezag ook de grondwet aan getast. Dat de Keizerlijke Garde mede belast werd met het onderdrukken van de rebellie bewijst, dat de Mikado zelf het allerminst eens is met het optreden van de muiters, die zijn gezag be weren te willen versterken. Na den dood van Okada trad de minister van binnenlandsche zaken Goto, die in tegenstelling met de eerste berichten niet vermoord is, op als voorloopig premier overeenkomstig de Japansche traditie, doch thans schijnt hij met zijn medeministers zijn ontslag te hebben aangeboden. Ziet hij geen kans om de richting-Okada voort te zetten? Of vreest hij persoonlijk eenzelfde lot te zullen ondergaan als zijn voorganger, indien hij dit zou beproeven? Of wil hij of de Mikado den weg vrij maken voor een anderen koers? De toe stand blijft nog onoverzichtelijk en het is vooralsnog niet te voorzien, wat uit dit alles zal voortkomen. Hoogst merkwaardig is de uitla ting van den Japanschen ambassadeur in Ame rika Saito, denzelfde, die indertijd verklaard heeft zich geen conflict tusschen Amerika en Japan te kunnen voorstellen. Saito heeft oogen- schijnlijk de bedoeling het optreden der rebel len te vergoelijken, want hij verzekerde, dat de muiters niet de bedoeling hadden zich mees ter te maken van de regeeringsmacht, doch slechts wilden protesteeren tegen zekere poli tiek van de regeering. In elk geval waren zy volgens hem trouw gebleven tegenover den Mi kado en het leger. Van den anderen kant wordt in Japansche legerkringen de opvatting ver kondigd, dat het leger door de rebellie zoodanig is gecompromitteerd, dat haar actie een tegen overgestelde uitwerking zal hebben als zij heeft beoogd. Al deze tegenstrijdigheden en verschil len van inzicht ook bij de hoogste functionaris sen in Japan duiden op een crisis en contro verse, welke de toekomst onzeker maken. Van deze crisis, die veel dieper wortelt dan in de momenteele politiek, is de be proefde staatsgreep slechts één van de Vele symptomen zooals indertijd het vermoor den van Inoekai er een was. Japan is met de snelle overname van den Westerschen techni- schen vooruitgang ook geïnspireerd met Wester- sche denkbeelden en ideologieën. Het succes van de zgn. proletarische partyen bij de laatste ver kiezingen, de ontevredenheid van het met steeds zwaardere finantiëele lasten beladen volk, dat zich de groote offers alleen ter wille van de militairistische expansie-politiek moet laten welgevallen, de theoretische controverse bestaande tusschen professor Minobe, die den Mikado als een orgaan van den staat be schouwt, en de militaristen, die 't oude Sien- toisme weer in eere willen herstellen en den Keizer als een absoluten heerscher van godde- lljken oorsprong eeren, de hemeltergende so ciale toestanden ten plattelande en de drang van Japan om zich tot den beheerscher van 't lot der volkeren in geheel Oost-Azië en zoo mogelijk nog verder te maken, dit alles zijn on miskenbare teekeneri van de innerlijke gisting van het Japansche Keizerrijk. In heel de ge schiedenis van de verovering van Mandsjoerije en de pogingen tot knechting van China, in heel de, politiek tegenover Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië valt de laatste jaren een duidelijke tweeslachtigheid waar te nemen. Nu eens hadden de diplomaten van Tokio en de geleidelijke tactici, dan w'aer de erop losslaande militairen de overhand. Ja pan lijdt aan smartelijke groeistuipen en de toekomst zal moeten leeren of het zich zal ont wikkelen tot een onaantastbare grootmacht of uit zijn krachten zal groeien. De kansen zijn en blijven verdeeld, ook al verkeert de rest van de wereld momenteel in een economische en politieke impasse, welke haar belet met kracht in het groeiproces van Japan in te grijpen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Justitie begrooting weerlegt de Minister de critiek, voorzoover deze op zijn beleid met betrekking tot de gezagshandhaving, mede wat betreft de orde op den openbaren weg, werd uitgeoefend. Van het begin af van zijn optreden is hij er op bedacht geweest zich te gen het misbruiken van de politieke vrijheden te keeren. De Minister zal een krachtige ge- zagspolitiek blijven voorstaan. Het Kabinet is van oordeel, dat moet worden vastgehouden aan de in Mei 1933 vastgestelde gedragslijn, betreffende den aard der met de Staten-Generaal te behandelen onderwerpen. Tot de onderwerpen, die zich in dit verband minder goed leenen tot behandeling, behoort het ontwerp huwelijksvermogensrecht. Ten aanzien van den samenloop van strafbare feiten en tuchtrechtelijke overtredingen bij de toepassing der Landbouw-Crisiswet 1933 kan de Minister mededeelen, dat overleg tusschen het departement van Landbouw en Visscherij en het zijne tot overeenstemming heeft geleid om trent de in de toekomst te dezer zake te volgen procedure, waarbij samenloop zooveel mogelijk zal worden vermeden. Een wijziging der Land bouw-Crisiswet 1933 is hiervoor echter noodza kelijk; het daartoe strekkend wetsontwerp be vindt zich in een gevorderd stadium van voor bereiding. Een stijging van het aantal strafbare feiten valt inderdaad waar te nemen. Ook de Regee ring vervult uiteraard dit verschijnsel, dat in tijden van ernstige maatschappelijke crisis steeds als gevolg daarvan optreedt, mede door het grooter aantal strafbepalingen, met zorg. De strafwet is een betrekkelijk grof middel ter bestrijding van een verschijnsel als dat van de baldadigheid onder de jeugd. Verbetering moet allereerst van ouders en opvoeders worden verwacht. De wijze, waarop naturalisatie wordt voor bereid en in gemeen overleg met de Staten- Generaal tot afdoening gebracht, waarborgt als regel dat onder de gegadigden de noodige selec tie wordt toegepast. Van behoefte aan het in stituut van denaturalisatie, teneinde personen, die zich hun naturalisatie onwaardig toonen, het Nederlanderschap te kunnen ontnemen, is tot dusver niet gebleken. Ook de Regeering acht politieke organisaties van vreemdelingen, die i nons land heimelijk of openbaar propaganda maken voor buitenland sche politieke beginselen, ongewenscht. Hoewel uitwisseling van gedachten over deze beginselen onder vreemdelingen-landgenooten onderling binnen zekere grenzen aanvaard kan worden, is intusschen ten aanzien van sommige vereeni- gingen van vreemdelingen hier te lande geleide lijk een toestand ontstaan, welke wijziging be hoeft. Het zichtbaar aanbrengen van partijvlaggen aan huizen, gebouwen enz. aan den openbaren weg i smet voordacht buiten de wet gelaten. Het gaat toch om een materie van meer plaat selijken aard. Tot op heden is niet gebleken van een behoefte, ook deze materie aan den rijkswetgever te trekken. Een algemeen verbod om in het openbaar partij-insignes te dragen schijnt voorshands nog onnoodig. Niet-opzichtige insignes werken nauwelijks provoceerend. Anderzijds schijnt het ook te ver te gaan iedere mogelijkheid af te snijden in het openbaar van een bepaalde staat kundige overtuiging, zij het op bescheiden wijze, te doen blijken. Invoering van een algemeen eolportageverbod komt, nog afgezien van de vraag of een zooda nig verbod niet in strij d moet worden geacht met de bestaande grondwettelijke bepalingen, alleen in het uiterste geval aanvaardbaar voor; het zou een aanzienlijke beperking medebren gen van de politieke vrijheid. Bedoelde omstan digheid schijnt niet aanwezig, integendeel be staat de indruk, dat op dit gebied door doel matige politie-verordeningen en onmiddellijk krachtig optreden tegen rustverstoorders het noodige effect kan worden bereikt. Uit het ter zake ontvangen politiaire rapport is niet kunnen blijken dat de heer Van Duyl bij de redevoering, welke hjj op de bewuste vergadering in het Concertgebouw te Amster dam heeft gehouden, zich aan strafbare uitin gen zou hebben schuldig gemaakt. In verband met een desbetreffende opmerking in het voor loopig verslag wordt nog een nader onderzoek ingesteld. Maandag 23 Maart a.s. zal de R. K. Ver. van Geheelonthouders onder Spoor-, Tram- en A.T.O.-Personeel haar algemeene Bonds-Jaar- vergadering houden in Huize „St. Jan" aan het Janskerkhof te Utrecht. De agenda vermeldt o. a. een inleiding door Pater Patricius over het onderwerp „Hoe red den wy alcoholisten." Het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeer den „St. Antonius" heeft eenigen tijd geleden een adres gericht aan de ministers van So ciale Zaken en van Binnenlandsche Zaken, waarin maatregelen gevraagd werden en een verbod voor ambtenaren en beambten om bui ten hun dienst nog nevenarbeid te verrichten. Aan dit adres heeft het R. K. Werklieden verbond adhaesie betuigd. In het adres merkt het bestuur op, zeer erkentelijk te zijn voor datgene wat reeds op dit terrein door de Rijksoverheid is verricht, maar in verband met de langdurige werkloosheid verzoekt genoemd bestuur de voorschriften te dien aanzien zoo danig te willen verscherpen, dat meer nog dan voorheen in de toekomst dit sociale euvel te niet wordt gedaan. Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk XI (Departement van Land bouw en Visscherij) der Rijksbegrooting voor 1936, wordt het volgende ontleend: Naar aanleiding van een gemaakte opmer king, dat de regeling van de productie in den landbouw behoort gericht te zijn op de voor ziening in de behoefte aan voedsel van het Nederlandsche volk zelf, betoogden sommige leden, dat daartoe eene publiekrechtelijke be- bedrijfsregeling voor de productie van den Nederlandschen bodem vereischt zou zijn, waarbij invoer vrijwel geheel overbodig zou worden. Daardoor zou evenwel ook de uit voer naar evenredigheid dalen. In de tegenwoordige omstandigheden kan een gaan in deze richting naar de meening der leden, hier aan het woord, tijdelijk niet ge heel worden vermeden, maar het ideaal moet toch zijn en blijven, dat Nederland straks we der de leverancier van veredelde bodemproduc ten aan het buitenland zal zijn. Andere leden voerden hiertegenover aan, dat niet mag worden voorbijgezien, dat een der grootste afnemers, Duitschland, thans krach tig streeft naar voortbrenging van de veredel de producten, die het voorheen uit Nederland betrok; wellicht zal het in dit streven slagen. Daarom mag op terugkeer van de vroegere toestanden naar hunne meening hier te lan de niet gerekend worden. Het streven zal ge richt moeten zijn op voorziening in de eigen behoefte. Verscheidene leden achtten de resultaten van de ten aanzien van den landbouw getroffen maatregelen geenszins zoo ongunstig als velen in den lande schijnen te meenen. Tegen de bewering, dat de landbouwsteun te zware offers vraagt, voerden de hier aan het woord zijnde leden aan, dat ondanks dien steun de arbeid in het landbouwbedrijf, zoowel die van den ondernemer als die van den arbeider nog tot de slechtbeloonde werkzaamheden be hoort. Andere leden vroegen zich niettemin af, of de noodzakelijkheid van verlaging van den steun aan landbouw en veeteelt kan worden ontkend. Het totaal-bedrag, dat aan landbouw- crisislasten alleen reeds op het brood drukt, kan toch gesteld worden op rond 41.000.000 per jaar. Deze omstandigheid is niet bevor derlijk, om tot een lager levenspeil te komen. Voorts is zeer merkbaar de invloed van den landbouwsteun op den invoer van de tarwe en hare derivaten, in het bijzonder van tarwe bloem gevolg van het menggebod der Tar- wewet. Tot vermindering van de steunbedra gen zal het naar de meening dezer leden moe ten komen. Eenige leden stelden de vraag door welke oorzaken de prijzen van de zeevisch hier te lande zoo hoog zijn. Zij meenden te weten, dat in het buitenland, op plaatsen, zeer ver van de zee verwijderd, de zeevisch aanmerkelijk goed- kooper is. Zij zouden gaarne vernemen, of hier de distributiekosten een belangrijke rol spe len. H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana worden Zaterdagochtend te 10.03 uur met den trein via AmersfoortUtrecht aan het Staats- spoorstation te Den Haag terug verwacht. De Nederlandsche belangstelling voor de Leipziger Voorjaarsmesse is dit jaar, onder de beproefde voorbe reiding van den heer H. J. van der Borg, weer zéér groot. Ook de Nederlandsche regeering toont ditmaal haar belangstelling. Hunne Excellenties minister mr. dr. L. N. Deckers en prof. dr. ir. II. C. J. H. Gelissen zullen 1 Maart de Messe be zoeken en de gasten van het Messamt zijn. Zondagmorgen zullen de Nederlandsche mi nisters te Leipzig aankomen en na in de eenige katholieke kerk van de stad de hoogmis te heb ben bijgewoond, door het bestuur van het Mess amt in de merkwaardigste Messehuizen der binnenstad worden rondgeleid. Hun wordt door dr. Kohier van het Messamt een lunch aan geboden in de „Harmonie" waar ook de Ne derlandsche Kamer gevestigd is, waarna des namiddags de Technische en Bouwmesse en de groote hallen buiten de stad worden bezocht. Het staat nog niet vast of de tijd toelaat, dat de Nederlandsche ministers, wier tijd zeer be perkt is, ook zullen aanwezig zijn by de pers bijeenkomst, waar minister dr. Goebbels het woord zal voeren. Wijl de Nederlandsche eere-vertegenwoordi ger van het Leipziger Messamt steeds geduren de vele jaren met kracht voor speciaal Neder landsche belangen is opgekomen, die bij de Leipziger Messe zoowel voor inkoopers als ver- koopers betrokken zijn, stemt deze belangstel ling der Nederlandsche regeering tot voldoening. Minister Gelissen bracht trouwens vroeger meermalen een bezoek aan de Messe en interes seert zich evenals zijn ambtgenoot minister Deckers zeer voor de Nederlandsche belangen en de belangen der Nederlanders, bij de Messe betrokken. De heer Lemarchand (rechts) ver loor het bij de verkiezingen van den heer Clamamus, een cotnmu nist (links), die thans voor de derde maal als senator voor het departement van de Seine gekozen is met een absolute meerderheid ditmaal werd hij gekozen in plaats van Pierre Laval, die het departe ment Puy-de-Döme wenschte te vertegenwoordigen In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de Justitiebegrooting wordt nog het een en ander medegedeeld over de zaak-Van 't Sant. De minister van Justitie zegt, dat het niet op zijn weg ligt op een strafzaak, welke zich bij den rechter bevindt, invloed uit te oefenen. Dat het onderzoek betreffende gebeurtenissen, welke jaren geleden hebben plaats gehad en natuurlijkerwijze tal van onzekerheden opleve ren, nauwkeurig geschiedt, kan moeilijk aan leiding zijn voor critiek. Voor wat „de besogne" zelf betreft, „waarmede de oud-hoofdcommissaris zich heeft ingelaten," was, zooals de omstandig heden, volgens de mededeelingen van de zen functionaris, lagen, ambtelijk optreden op zichzelf niet ongewettigd. Naar het aan vankelijke oordeel van den minister is bij dit optreden echter niet de noodige voor zichtigheid en terughouding betracht. Op onderdeelen kan, daar de zaak zich bij den rechter bevindt, uiteraard niet worden in gegaan. Voor eenige mededeeling aan den oud-hoofd commissaris te doen heeft geen gelegenheid be staan, daar het noodzakelijk was, tevoren al thans met de voorloopige resultaten van het ingestelde onderzoek bekend te zijn. De hoofd commissaris legde echter reeds eenigen tijd voordat deze resultaten inkwamen, in verband met een operatie, de waarneming van zijn ambt neer en vatte deze waarneming ook la ter niet meer op. In de komende weken zullen ongeveer 45 pachters uit verschillende deelen van het land hun pas voltooide boerderijen in de Wieringermeer betrekken en zullen even zoo vele nieuwe landbouwbedrijven het werk be ginnen. Voor deze 45 pachtbedrijven zijn meer dan 300 gegadigden geweest en de desbetreffen de dienst, wiens ambtenaren de candidaat- pachters persoonlijk bezoeken en zich op de hoogte stellen van al hun omstandigheden, kundigheden als landbouwer, financieele po sitie en zedelijk gedrag, konden dus bij het toewijzen der beschikbare pachthoeven een strenge selectie toepassen. Er blijkt in ons land nog steeds, ondanks de landbouwcrisis en de lage prijzen, die de agrari sche producten als gevolg daarvan opbrengen, een zeer groote behoefte aan land te bestaan. Het zijn vooral in Friesland en Groningen de boerenzoons, die geen plaats kunnen vinden in het bedrijf van hun vader. Dientengevolge zijn bij verkoopingen de grond prijzen dikwijls veel hooger dan economisch verantwoord is en hetzelfde geldt voor de pacht prijzen. Men kan dan ook zeggen, dat er op het oogenblik in Nederland een ware landhonger bestaat, en dat de drooglegging van den Noord- Oost-polder in een diepgevoelde behoefte zal voorzien. Wij hebben in de Wieringermeer met ver schillende pachters gesproken. De grond wordt verpacht in kleinere en grootere perceelen, van omstreeks 10 tot boven de 70 hectaren. Vooral in de vette kleigebieden in het Zuiden en Wes ten vindt men voornamelijk akkerbouw-bedrij- ven, in de gebieden waar de zandige veengron den zijn, voornamelijk de weide-bedrijven. Het meest komt echter het gemengde bedrijf voor, wat in de hand wordt gewerkt door het feit, dat de pachters der weide-bedrijven een bepaald gedeelte van hun grond mogen scheuren. De oudste pachters zitten ruim een jaar in den polder en toonen zich in het algemeen zeer te vreden over de bereikte resultaten en hun be- drijfsuitkomsten. De kwaliteit van den grond bleek beter dan vele pachters aanvankelijk had den geloofd. Nergens heeft men last gehad van een te hoog zoutgehalte van den bodem en de hooiop- brengst was zoo overvloedig, dat alle weide-be- d rij ven thans nog steeds de beschikking hebben over een grooten reserve-voorraad. Algemeen waren de pachters, met wie wij ge sproken hebben, van meening, at zij 'n grooten voorsprong hadden op de boeren, die tegen hooge pachtprijzen op grond in particulieren eigendom zaten. Vooral op de nog in handen van de ontgin- ningsmaatschappij zijnde terreinen, ziet men de groote landbouwmachines aan het werk. Het ligt in de bedoeling, dat een gedeelte van den polder niet in pacht zal worden uitgegeven, doch staatslandbouwbedrijf zal blijven. Hoe groot de oppervlakte van dit bedrijf zal worden, kon men ons nog niet mededeelen, doch in elk geval zal het het grootste landbouwbedrijf in Neder land worden. Vandaag had katholiek Nederland ge legenheid den nieuwen Aartsbisschop, Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, met zijn uit verkiezing geluk te wenschen. Reeds in de morgenuren was het in de Maliebaan te Utrecht, waar het aartsbis schoppelijk paleis is gelegen, een druk ge rij van auto's, die geestelijke en wereldlij ke autoriteiten aanbrachten, alsmede ver tegenwoordigers van tal van organisaties. Speciale maatregelen waren genomen, waar door het verkeer ter plaatse toch goed kon ver- loopen. Buiten stonden vele nieuwsgierigen de drukte gade te slaan. Naast Mgr. de Jong, die in een der boven vertrekken recipieerde, hadden plaats genomen de vicaris-generaal, Mgr. D. Huurdeman, en de proost van het Metropolitaan Kapittel, Mgr. J. G. van Schaik. Om half elf begon de ontvangst van de regu liere en seculiere geestelijkheid. Achtereenvol gens kwamen ter receptie: hoofdaalmoezenier J. Noordman, pater dr. Cecilianus Huigens O.F.M., directeur der Ned. R. K. Kerkmuziek- school, Kanunnik H. J. Koopmans, president van het Klein Seminarie te Apeldoorn, de Hoogeerw. heer G. Voskuilen en de Z. E. heer M. J. Gastman, voorzitter en secretaris van den priestermissiebond, de Z. E. heer W. R. de Jong, hoofdinspe-cteur van het L. O. in het Aartsbisdom, de Z. E. heer B. de Wit, dioce saan directeur van het St. Petrus Liefdewerk, pater A. de Wit, provinciaal der Augustij nen, Magister dr. E. Polman O.F.M., vertegen woordiger van den provinciaal der paters Fran ciscanen, moderator S. Th. Visser, Pater A. van Breda, provinciaal der Capucynen, Pater Aug. Buitens O.F.M., commissaris van de H. Landstichting, de professoren van het Groot Seminarie Rijsenburg en dr. A. C. Ramselaar, voorzitter van het R. K. Koorcomité te Utrecht. Verder kwamen gelukwenschen zoo goed als alle pastoors van de stad, verscheidene kape laans, ook uit andere dekenaten en leden van verschillende Orden en Congregaties. Te kwart over elf begon de ontvangst van oversten van mannelijke en vrouwelijke reli gieuze huizen, welke tot half twaalf duurde. Om half twaalf was de beurt aan afgevaar digden van R.K. vereenigingen om Z. H. Exc. Mgr. de Jong hun gelukwenschen aan te bieden. O.m. waren vertegenwoordigd de Ned. R.K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handels agenten St. Christoffel, het R.K. Armbestuur, het St. Melaniawerk, <Je K. R. o. door pastoor L. H. Perquin O.P. en pater lector J. Dito O.P., de Aartsdiocesane Gymnastiekbond, de Ned. Kath. Grafische Bond, het R.K. Huisvestings comité, het Kath. Onderwijzersverbond, de Ned. R.K. Joumalistenvereeniging door de heeren J. B. Vester en G. Bon, de Stichting „Veritas Eigen Huis" door prof. dr. A. K. M. Noyons, de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging door de heeren Spoorenberg en dr. L. G. Kortenhorst, het Kerkbestuur van de St. Franciscus-parochie te Amersfoort, waar Mgr. De Jong zijn eerste standplaats had. Vervolgens de Mariabond in het Aartsbisdom, de Ned. Reisvereeniging voor Kaholieken, de Federatie Sobriëtas, het Aartsdiocesaan Kruis- verbond, de A. R. K. A., de Ned. St. Gregorius- vereeniging, de R.K S.tudentenvereeniging „Al- bertus Magnus" te Groningen, Alg. R.K. Kun stenaarsvereniging, R.K. Werkliedenverbond, de Zouavenbond, de Ned. R.K. Bond van Bouwpa- troons, de R.K. Studentenver., St. Franciscus Xaverius te Wageningen, de R.K. Jeugdcentrale, de Leovereen., de Aartsdiocesane R.K. Vrouwen bond, Kath. Utrecht, Provinciale vereeniging het Wit-Gele-Kruis, de Centrale Vereeniging voor Kinderbescherming in het Aartsbisdom en het bisdom Haarlem, de R.K. Blindenbond St. Odila, de R.K. Artsenvereeniging en de K.J.V. De namiddag was gereserveerd voor wereldlijke autoriteiten en particuliere personen. En daarom ziet Ge zoo tegen Uw dagtaak op, is alles U te vermoeiend en te veel, voelt Ge U loom, mat en lusteloos, zyt Ge prikkelbaar tegen Uw man, Uw kinderen en Uw dienstmeisje, snauwt Ge Uw leve ranciers af en krijgt Ge den naam van onvriendelijk te zijn..... geheel onverdiend! Want het zijn de vergiftige afvalstoffen, die in Uw traag werkende ingewanden zijn achtergebleven, die Uw gestel in de war brengen en bezwaren. Ruimt die op Eaten Vrijdag en Zaterdag ook Uw M.S.S.-dagen zijn Neemt eiken Vrijdag-avond en Zaterdag avond, vóór het naar bed gaan één of twéé M.S.S.-cachets en ge ziet niet langer op tegen Uw zware huishoudelijke taak, ge ver vult deze met opgewekte blijmoedigheid, Zondags lacht en zingt ge, omdat ge U prettig en levenslustig voelt, ge zijt vriende lijk en men zegt van U: „Wat 'n lieve vrouw". M.S.S.-cachets (ook wel genaamd Laxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar Hedenmorgen om half elf uur is na een nieuwen hartaanval overleden de Zeereerw. Heer H. A. J. M. Quant, pastoor te Noordwij kerhout. De overledene werd geboren 25 Januari 1873 te Gouda en op 18 Maart 1899 priester gewijd, waarna hij achtereenvolgens benoemd werd tot kapelaan te Nieuwkoop, Beverwijk, Alk maar en van 21 November 1908 tot 16 Maart 1914 was hij kapelaan te Haarlem. Op laatst genoemden datum werd hij benoemd tot kapelaan van de St. Victorparochie te Noordwijkerhout en tevens belast met de oprichting van een nieuwe tweede parochie te Noordwijkerhout. 'Int In Mei 1916 werd met den bouw van de>ij nieuwe kerk begonnen, waarvan de eerste steenw door Mgr. M. Möllmann werd gelegd in Juli 1916, 17 December 1916 werd kapelaan Quant als pastoor van de nieuwe parochie van den H. Joseph plechtig geïnstalleerd. Met Kerstmis 1916 had de eerste plechtige viering plaats van het veertigurengebed. Z. H. Exc. Mgr. A. J. Callier z.g. consacreerde de nieuwe kerk op 15 Juni 1917. Tevens werd op dien dag de eerste steen gelegd voor de parochieschool en het zusterhuis. De thans ontslapen pastoor heeft veel voor de verfraaiing van de kerk gedaan, waarvan het hoofdaltaar en de twee zijaltaren getuigen, alsmede de geschilderde kruiswegstaties. Ook heeft hij veel gedaan voor het godsdien stig leven der parochie en voor de opvoeding van de jeugd, waarvan de St. Josephschool. en het zusterhuis getuigen. Voorts was pastoor Quant geestelijk adviseur van verschillende vereenigingen. Mgr. dr. H. M. Mekkelholt, Apostolisch pre fect van Benkoelen, is hedenmorgen met den trein van 9.02 uit Enschede vertrokken om zich weder naar zijn missiegebied te begeven. De reis naar Marseille wordt gemaakt met den Rotterdam Lloyd Rapide, die om 16.27 uur van Rotterdam D.P. vertrok. Met mgr. Mekkelholt gaan mede naar de Missie van Zuid-Sumatra broeder Caspar, even eens van de Congregatie der Priesters van het H. Hart, twee zusters van het Allerheiligst Hart van Jezus van den Moerdijk en twee Zus ters Franciscanessen van den H. Gregorius van Denekamp. De professor in de dogmatiek en kerkgeschie denis aan het Groot Seminarie Hoeven, prof. dr. Alph. Mulders, is van zyn professoraat ont heven en zal binnen enkele weken voor stu die-doeleinden naar Rome vertrekken. In zijn plaats is benoemd dr. L. Smit, thans kapelaan aan de St. Martinuskerk te Prin- cenhage. De Pauselijke internuntius, Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, heeft na zijn verblijf van enkele dagen te Wittem, Dinsdag een bezoek ge bracht aan den bisschop van Roermond. Het bezoek droeg een particulier karakteT. De Pauselijke internuntius gebruikte met den bis schop het middagmaal. Aan tafel zaten o.a. mgr. dr. G. Bauduin en de president van het Groot-Seminarie, prof. dr. Fr. Feron. Z. H. Exc. Mgr. Mangers, Bisschop in Noor wegen, heeft een bezoek gebracht aan pastoor F. Krijn, te Neerbeek-Beek, vroeger werkzaam in Oslo. De Bisschop heeft in de parochiekerk een plechtige Hoogmis opgedragen en voor de missie gecollecteerd. De Zeereerw. heer pasoor Wannet te Deventer heeft opnieuw een hartaanval gehad. Uit voorzorg is hij voorzien van de H.H, Sacra menten der stervenden. Zijn toestand was giste rten zorgelijk. Op 12 Maart 1936 wordt onder leiding van den Commissaris der Koningin in de provincie Friesland en met medewerking van talrijke ci viele instanties en autoriteiten een oefening in den luchtbeschermingsdienst door alle gemeen ten in Friesland gehouden. De tegenpartij wordt door een aantal vlieg tuigen gemarkeerd. Bij de avondoefening wordt de verlichting van de gemeenten, industrie centra, spoor- en waterwegen gedoofd, welke maatregelen uit de lucht zullen worden beoor deeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7