STAD S NIEUWS Laatste Nieuws Pan Twee nieuwe wereldrecords gevestigd I Zoekt gij betrouwbaar" i Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen De reactie in Duitschland Wat de töiiq streelt ONZE LUNCH-RECLAME AANDACHT V00R HET OORLOGSGEVAAR EEN OVERWINNING VAN DENEEF-DEKUYSCHER WANTOESTAND IN DEN MELKHANDEL LEVENSMIDDELENHUIS le KLASSE TOTAAL VOOR 28 ct. MET REDUCTIE-BONS VAN 10 PROCENT FRAAIE PRESTATIES VAN ONZE ZWEMSTERS aiimuiiiiiuiiuiimiiii]iiiuiiiiiiuiimiiuiii[iiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiinniiniiiiiiiii>iig VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 aUiiiiJiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuis VAN ONZE RECHTBANK Poging tot oplichting Ik heb mijn wagen volgeladen Inbraak Uitspraken PASTOOR H. QUANT t Begrafenis bepaald op Maandag Haarlemsche Damclub (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Eerste Kamerleden wijzen er op in het voorloopig verslag over de Defensiebegrooting Rijksweg Amsterdam- Haarlem Nadere bijzonderheden over de verlichting Rie Mastenbroek Op het besluit van de Fransche Kamer NIEUWE DUITSCHE GEZANT TE PARIJS VOETBAL PortugalDuitschland Een verdiende 3l-zege voor de Duitschers WIELRENNEN De Nederlandsche koppels Pijnen- burg-Slaats en W als-P ellenaars eindigden met vijf ronden achterstand Slot der Zesdaagsche te Antwerpen L.T.B. diende regeling in, waar door het geven van steekpen ningen verdwijnen zal Veehouders de dupe KLEVERPARKWEG 11 TELEFOON 10987 y2 ONS GEROOKTE 0SSENT0NG V2 ONS PRIMA ROOKWORST y2 ONS BESTE HAM WIE* PROEFT. DIE ROEMT HARRY VAN BEEK'S PRODUCTEN MUNTEN UIT DOOR KWALITEIT ZWEMMEN Uitstekend geslaagde wedstrijden in het Sportfondsenbad te Amsterdam Ook twee nationale records verbeterd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een 48-jarige zaakwaarnemer uit Haarlem stond gisterenmiddag terecht, verdacht van po ging tot oplichting. Hij kwam op 26 November 1935 bij den heer V. op bezoek en stelde zich voor als Mr. D. en vertegenwoordiger van een incasso en administratiekantoor. Hij en een ze kere Mr. N. zouden „hun schouders onder dit kantoor hebben gezet". Het bureau had een vor dering op den heer V. van f 100 en daarom had verdachte voorgesteld dat de heer V. meteen f 23 zou betalen en voorts drie accepten van f 25 zou teekenen. Inderdaad bestond de vordering, doch de rest was fantasie van verdachte. De heer V had geen geld terstond en betaalde later f25 omdat er door verdachte met een faillissements aanvrage was gedreigd. De heer V. ontdekte dat er bedrog in het spel was en diende een aanklacht tegen den zaak waarnemer in. Voor de rechtbank ontkende ver dachte dat hij de namen van Mr. D. en Mr. N. had genoemd. Drie getuigen echter verklaarden dat dit wel zoo geweest was. De Officier van Justitie vond het een ernstig feit en eischte 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. H. O. Drilsma merkte in zijn pleidooi op dat deze zaak zeer onaangenaam is voor den advocatenstand omdat verdachte zich als advocaat had voorgedaan terwijl hij het niet was. Spr. stelde zich echter op 't standpunt, dat iemand die iets misdaan heeft, recht op ver dediging eeft, en daarom had spr. toch de ver dediging op zich genomen. Spr. ging de juridi sche zijde van de zaak na en concludeerde tot vrijspraak. Subsidiair pleitte spr, clementie. Een 24-jarige bloemenkoopman was door den kantonrechter veroordeeld tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis en f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis omdat hij met drie andere personen in de bestuurderscabine van 'n rijdenden vracht auto naast elkaar op een bank van 65 c.M. lengte had gezeten en voorts omdat de richting aanwijzer van den vrachtauto slechts 5 c.M. buiten de ladingbak uitstak. De richtingaanwijzer kon daardoor niet of zeer slecht door den bestuurder van een achter op rijdenden auto opgemerkt worden met gevolg dat een aanrijding ontstond. Zoowel de ambtenaar als verdachte kwamen van het vonnis in hooger beroep en gisteren middag diende de zaak voor de rechtbank. Een der getuigen wilde slechts als zoodanig optreden onder voorwaarde, dat hij volledig schadevergoeding (het z.g. getuige-geld) voor zijn tijdverlies, door het optreden als getuige veroorzaakt, zou krijgen. Vroeger was hij ook eens als getuige opgetreden en toen had hij niet het getuige-geld gekregen wat hij gewenscht had. De president maakte den man duidelijk c'at hij geen voorwaarde voor zijn optreden als getuige kon stellen. De kwestie van het getuige- geld zou later pas aan de orde komen. De man voldeed tenslotte na veel sputteren dan maar aan den eisch van den president en legde zijn getuigenis af. Maar eerst moest de president met gijzeling dreigen! Nadat de rechtbank en de Officier van Juti- tie op de binnenplaats van het gerechtshof persoonlijk den auto in oogenschouw hadden ge nomen, hetgeen niet ten voordeele van ver nachte afliep, was het woord aan den Officier van Justitie, die bevestiging van het vonnis eischte met verhooging van de straf tot resp f 10 boete of 5 dagen hechtenis en f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak in beide zaken Donderdag 18 Maart aanstaande. Een 47-jarige boomkweeker uit Amsterdam stond vervolgens terecht omdat hij verdacht werd in den nacht van 20 op 21 October j.l. in een tot winkel en werkplaats ingerichte schuur in de Haarlemmermeer, de deur van deze schuur te hebben verbroken en uit de schuur een rijwiel en een aantal rijwielonderdeelen te hebben gestolen. Verdachte ontkende. De eigenaar van het gestolene verklaarde, dat hij op 21 October j.l. des morgens om 8 uur de inbraak en diefstal had ontdekt. Een andere getuige zeide dat hij van verdachte het gestolen rijwiel voor f 12.50 had gekocht. Een 38-jarige schipper, op wiens schip ver dachte in dienst was, deelde mede dat verdachte op den avond van 20 October van boord was ge weest en zeer dronken was teruggekomen. Ver dachte erkende dat hij dien avond dronken was geworden bij het goochelen" in een café. De president merkte op dat hij toen zeker ook het rijwiel en de rijwielonderdeelen uit de schuur gegoocheld heeft. Verdachte beweerde dat hij de gestolen fiets en de onderdeelen had gekocht van een zekeren P. en daarvoor een kwitantie had gekregen Een deskundige had echter geconstateerd dat de handteekening op de kwitantie door verdachte zelf gezet is! Verdachte is reeds zestien malen veroordeeld. „Telkens heb ik bekend", aldus verdachte. „Als ik ook deze inbraak had gepleegd, dan had ik ze óók bekend." De officier van Justitie vond het in ieder geval vaststaande ,dat verdachte de fiets gestolen heeft. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. L. G. v. Dam. had uitgere kend dat verdachte reeds meer dan 11 jaar in een gevangenis of in de Rijkswerkinrichting had doorgebracht. Volgens spr. blijkt hieruit dat ge vangenisstraf geen invloed op verdachte heeft. Spr. pleitte dan ook ervoor, dat verdachte tei beschikking van de regeering wordt gesteld. Hij achtte verdachte niet heelemaal normaal. Verdachte hield nog eens vol dat hij de in braak niet gepleegd heeft. Hij toonde zich niet enthousiast voor de ter beschikkingstelling! Uitspraak 12 Maart a.s. P. v. G., bloemistknecht, wonende te Hille- gom, diefstal, zes maanden gev.-straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. A. de B., los werkman, wonende te Bever wijk, valschheid in geschrifte, drie weken gev.- straf o.v. K. A. S., arbeider, wonende te Amsterdam, thans ged., diefstal, acht maanden gevstraf m. aftr. prev. hecht., waarvan vijf maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorwaarden. J. P. v. V., arbeider, wonende te Lisse, vrij gesproken. C. L. v. D„ tuinder, wonende te Heemskerk. Appèl overtr. art. 2 Bloembollensaneeringsplan 1934. f 100 boete subs, een maand hecht. o.v. A. C. B-, bloembollenhandelaar, wonende te Heemskerk, appèl overtr. art. 2 Bloembollen saneeringsplan 1934, f 25 boete subs. 15 dagen hecht. o.v. P. de V„ koopman, wonende te Heemskerk, appèl overtr. Landbouwcrisiswet, f 10 boete subs. 6 dagen hechtenis, o.v. W. T., monteur, wonende te Zaasdam. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vrijgesproken. E. J. K„ reiziger, wonende te Alkmaar, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vrijgesproken. L. T„ granietwerker, wonende te Zaandam. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vrijgespro ken. Th. A. K., los arbeider, wonende te Bever wijk. Appèl overtr. Jachtwet. Vrijgesproken. A. S., tuinder, wonende te Heemskerk. Appèl cvertr. Jachtwet, f 10 boete subs. 2 weken tuchtschool o.v. A. S„ tuinder, wonende te Heemskerk. Appèl overtr. art. 461 W. v. Str. Twee maanden tuchtschool voorw. met een proeftijd van twee jaar. A. de B„ bloemenkoopman, wonende te Heemskerk. Appèl overtr. Crisis Bloementeelt- besluit. f 20 boete subs, een maand tuchtschool o.v. Omtrent het overlijden van den Zeereerw. heer Pastcor Quant, te Noordwijkerhout, vernemen we nog het volgende: De toestand van den Pastoor was de laatste dagen naar omstandigheden goed te noemen. Gisterenvoormiddag toen de dokter zijn gewone dagelijksche visite bracht en de verpleegster den pastoor verzorgde, maakte te ongeveer half elf een hartverlamming een einde aan het leven van den Pastoor. Door het luiden van de doodsklok werd het overlijden aan de parochianen bekend gemaakt, terwijl te twaalf uur eveneens de doodsklok werd geluid. De begrafenis zal geschieden Maandag 2 Maart. Te half tien beginnen de Lauden en te tien uur de plechtige H. Requiemmis, waarna begrafenis. Zondagavond om half acht zullen de Metten gezongen worden. Nog kan gemeld worden, dat het nieuwe priestergraf te Noordwijkerhout, op initiatief van den overleden pastoor gesticht, nu juist was voltooid, zoodat het stoffelijk overschot van den overledene hierin bijgezet zal worden. De stand van den wedstrijd om het hoofd klasse clublkampicenschap 1935/1936 jvan de Haarlemsche Damclub luidt: J. W. van Dartelen 10 6 4 0 16 J. B. Sluiter Jr. 9 4 3 2 11 J. van Looij 11 3 4 4 10 A. de Jong 7 2 5 0 9 Ph. G. Amelung Jr. 6 3 2 1 8 Ph. F. Amelung Sr. 8 16 13 H. van Lunenburg Jr 8 16 18 P G. van Engelen 5 3 117 H. Greeuw 7 2 3 2 7 P. H. Meure 7 2 3 2 7 Joh. Fabel 4 0 4 0 4 M. van Leeuwen 9 0 4 5 4 P. J. van Dartelen 4 1 1 2> 3 J. Poppen 5 0 2 3 2 T. Kerkman 6 0 2 4 2 De Eerste Kamer heeft voorloopig ver slag uitgebracht over de Defensie-begroo ting. O. m. wordt de hoop uitgesproken, dat de regeering niet zou besluiten het plan van een harmonisch-gestelde vloot los te laten, zij het ook, dat daarenboven zonder twijfel de marine-luchtmacht aanzienlijk zal moe ten worden versterkt. Uitbreiding en ver sterking der zeemacht wordt in het bij zonder met het oog op den moeilijken toe stand in het Oosten van dringend belang geacht. Verscheidene leden zijn van oordeel, dat tijdig de meest krachtige maatregelen voor verdediging behooren te worden getroffen. De bestaande gevaren zijn groot, in Europa doch vooral in den Pacific. Nu de interna tionale ontwapening niet is gelukt, is sterke uitbreiding van de weermacht geboden. Neutraliteit wordt voor Nederland, naar eenige leden opmerkten, niet denkbaar meer geacht. Zooals reeds kort gemeld, is het aanbrengen van een complete natriumverlichting langs den Rijksweg AmsterdamHaarlem thans gegund en wordt met het werk onmiddellijk een aanvang gemaakt. Aangebracht zullen worden 385 lichtpunten, zigzag langs den weg opgesteld, met een licht punthoogte van 9 M. De afstand van de palen langs de wegas gemeten wordt 32y2 M., de onder linge afstand van de palen aan een zijde van den weg wordt dus 65 M. Het lichtnet wordt gevoed van enkele onder stations uit. De voedingskabel is aan de Zuid zijde van den weg gelegen en gaat op sommige plaatsen onder den weg door voor de voeding van de lichtmasten aan de Noordzijde. De palen worden uitgevoerd als Differdinger masten. De lampen van 550 deca lumen worden aangesloten op 220 Volt wisselstroom en hebben een stroomverbruik van 220 Watt. Naar de meening van de K.N.A.C. zal het uiterst gewenscht zijn, dat na het voltooien van deze verlichting op dezen weg licht met volle .koplampen van motorrijtuigen wordt verboden. BERLIJN, 27 Fcbr (Havas.) In natio- naal-sociaiistische kringen was men heden niet verrast over den uitslag der stemming in de Fransche Kamer, ever het Fransch- Russisch pact. Alfred Rosenberg, de chef van het bureau der buitenlandsche politiek van de nat.-soc. partij, verklaarde bij het vernemen van het resultaat der stemming slechts, dat Duitschland de rati ficatie zou beschouwen als een geste met vele consequenties. Evenwel heeft de groote meerderheid, die zich voor ratificatie van het pact heeft uitgesproken niet nagelaten indruk te Berlijn te maken. De benoeming van een nieuwen Duitschen ambassadeur te Parijs deed een weinig te over haast het gerucht gaan, dat zeer binnenkort een démarche zou worden gedaan te Parijs. In verantwoordelijke Duitsche kringen wordt evenwel opgemerkt, dat de nieuwe ambassadeur geen stap zou kunnen doen, alvorens zijn ge loofsbrieven te hebben overhandigd. Bovendien moet de senaat zich nog over het pact uit spreken. In deze kringen toont men zich noch tans gereserveerd over de houding, welke het Rijk na de ratificatie zal aannemen. „Hitier zal beslissen" zei men in de Wllhelm- strasse. BERLIJN, 27 Febr. (D. N. B.) De rijkskan selier heeft den ambassadeur te Madrid, Graaf Von Welczek, tot ambassadeur te Parijs be noemd. I De nieuwe Duitsche ambassadeur te Parijs, Johannes, graaf van Welczetë, is op 2 Septem ber 1878 in Gleiwitz geboren. Reeds voor den oorlóg was hij in dienst van de buitenlandsche politiek, o. a. in Chili en Valparaiso. Tijdens den oorlog stond hij eerst als officier aan het front en werkte later weer aan het departe ment van buitenlandsche zaken. Na korten tijd uit den rijksdienst te zijn getreden, werd hij in 1923 gezant in Boedapest en in September 1925 ambassadeur in Madrid, waar hij tot op heden werkzaam is geweest. Voor 30.000 toeschouwers werd in het stadion te Lissabon de voetbalwedstrijd Portugal Duitschland gespeeld, welke ontmoeting na spannenden strijd met 31 door het Duitsche elftal werd gewonnen, nadat de rust met een 1q voorsprong voor de bezoekers was inge gaan. Donderdagmiddag even na twaalven is Piet van Kempen uit den strijd genomen, daar hij geen koppelgenoot heeft kunnen vinden. Tegen drieën deden Smets-Van Nevele een poging om uit te loopen, zij kregen evenwel geen kans, want onmiddellijk werden zij op de hielen gezeten door Ronsse-Schoen. Al spoe dig volgde dan het heele peleton en na eenigen strijd was de orde in het veld hersteld. De sprints van drie uur hadden het volgend resultaat: 1. Smets; 2. Loncke; 3. Van Buggenhout; 4. Charlier en 5. Slaats. Zoodra de sprints afgeloopen waren ont' ketende zich een felle jacht en de positie van de renners wisselde voortdurend. Ten slotte keerde de rust weer en op dat moment ston den tien koppels aan de leiding. De sprints van 6 uur luidden als volgt: 1. Loncke; 2. Billiet; 3. Loncke; 4. Pijnen burg; 5. Loncke. De stand omstreeks half zeven was de vol gende: 1. Deneef-De Kuysscher, 234 punten. 2. Pijnenburg-Slaats 182 pnt. 3. Loncke-Billiet 127 pnt. 4. Smets-Van Nevele 113 pnt. 5. Charlier-Depauw 110 pnt. 6. Aerts-Magne 92 pnt. 7. Wals-Pellenaars 84 pnt. 8. Verreycken-Haezendonckx 71 pnt. 9. Derijck-Dictus 56 pnt. 10. Ronsse-Schoen 50 pnt. Op twee ronden: 11. Van Buggenhout-Meerschaert 72 pnt. op drie ronden: 12. Dayen-Pecqueux 32 pnt. Op acht ronden: 13. Braspenninx-Van Hout 23 pnt. Na 141 uur rijden waren afgelegd 2916,250 K.M. Tegen den avond werden de tribunes stamp vol. Achter de perstribune merkten wij eenige Zeeuwsche dames in hun typische kleeder dracht op. Na de sprints van zes uur werd er Don derdagavond op de Antwerpsche zesdaag sche onophoudelijk tot half tien gejaagd. Voortdurend wisselden de koppels elkaar in de kopgroep af. Om acht uur moest het koppel Dayen-Pecqueux wegens te groote vermoeidheid opgeven en onze landgenoo- ten Braspenninx-Van Hout werden om ne gen uur uit het peleton genomen. Om half tien vingen de laatste klassement sprints aan. In totaal werden er achttien ver reden. De eerste negen sprints werden respec tievelijk gewonnen door van Nevele, Charlier, Wals, Charlier, Dictus, Deryck, Depauw, De- pauw en Charlier. Tusschen de negende en tiende sprint wisten de koppels Ronsse-Schön, Deneef-Dekuyscher en Charlier-Depauw een ronde op de overige ploegen uit te loopen en dezen voorsprong wisten zij tot het slot te be houden. Pijnenburg-Slaats en Wals-Pellenaars, die zagen, dat zij tegen de vereende Belgische krachten toch niet opkonden, reden ten slotte zoo ontmoedigd, dat zij eindigden met vijf ronden achterstand. De tiende tot en met de achttiende sprint werden resp. ge wonnen door Dekuyscher, Depauw, Billiet, Loncke, Aerts, Loncke, Haezendonekx, Loncke eh Wals. De eindstand van deze zesdaagsche was; 1. Deneef-Dekuyscher 259 punten. 2. Charlier-Depauw 147 punten. 3. Ronsse-Schön 54 punten. Met een ronde achterstand: 4. Loncke-Billiet 154 punten. 5. Smets-Van Nevele 136 punten. 6. Aerts-Magne 104 punten. 7. Verreycken-Haezendonckx 83 punten. 8. Deryck-Dictus 64 punten. Op vijf ronden achterstand: 9. Pijnenburg-Slaats 191 punten. 10. Wals-Pellenaars 105 punten. Op zes ronden achterstand: 11. Meerschaert-Van Buggenhout 72 punten. De Nederlandsche Zuivel Centrale heeft een consumptiemelk-regeling. die blijkens mededee- lingen van den L. T. B. verre van gunstig moet zijn en zelfs corruptie in de hand werkt. Bij deze regeling heeft de melkhandel de vrijheid, de veehouders voor levering van con- sumptiemelk uit te kiezen, voor zoover deze het recht hebben door z.g. oude rechten consump- tiemelk op contract te mogen leveren. Daarbij kan gelet worden op de beste kwaliteit der melk en de gemakkelijke ligging der boerderij, maar men moet toch betreuren, dat tevens ge let wordt op 'n anderen factor: wlke veehou der-leverancier aan den kooper het meeste gold teruggeeft, indien kooper met hem een regee- ringsconsumptie-contract wenscht af te sluiten. Dit geven van „steekpenningen" wint steeds meer terrein, zoodat dit voorjaar te verwachten is, dat vele veehouders een consumptiecontract zullen moeten „koopen", daar zij er anders geen zullen krijgen. Het gevolg hiervan is, dat een oneerlijke con- currentie wordt ingeschakeld, daar de twij felachtige handelaar de melk goedkooper in handen krijgt dan de bonafide, waardoor weer vele bonafide koopers genoodzaakt zijn ten einde hun bedrijf gaande te houden ver schillende crisismaatregelen te ontduiken, zoo als het in consumptie brengen van industrie- melk zonder heffing. Elke steekpenning of eventueele ontduiking der maatregelen beteekent schade voor de vee houders. Daarom heeft de L. T. B. dan ook een regeling ingediend, die voor het contractjaar 19361937 zou kunnen gelden en een einde zou maken aan de bovengenoemde wantoestanden. Deze regeling bestaat uit 14 uitvoerig en ge documenteerd opgestelde punten. Aangedron gen wordt op de stichting van een centraal bu reau in de groote steden. Onder dit bureau moeten resorteeren alle veehouders, die hun melk zelf niet verwerken en den geheelen melkhandel uit de stad en omstreken. Alle melk zal door dit bureau aan den melkhandel zelf moeten worden verkocht. De melkveilingen moeten dienst doen als centraal bureau. De geheele melkhandel kan zooveel melk op con tract koopen als gewenscht wordt, doch via het bureau. Overmelk zal door het bureau voor industrie-doeleinden worden verkocht. De boete voor tekort-levering bij contractmelk zal moe ten vervallen. Alle melk zal door de centraal- bureaux moeten worden verantwoord aan de Nederlandsche Zuivel Centrale, ook de con- tract-melk. Ook de koopers der melk zijn ver verantwoording aan de N. Z. C. verschuldigd. Daardoor worden knoeierijen tot een minimum beperkt. Dan worden eenige artikelen gewijd aan de administratie, controle en hygiëne. Wij maken van deze gelegenheid gebruik U mede te deelen, dat door onze firma vanaf heden in den handel gebracht wordt een serie artikelen onder eigen verpakking Gaarne zijn wjj bereid U mondeling of schriftelijk inlichtingen te verstrekken Ten bate van de stichting Arbeid-inrich- tingen voor geestelijk onvolwaardigen or ganiseerde de zwemvereeniging ,,Het IJ" Donderdagavond in het Sportfondsenbad te Amsterdam nationale wedstrijden, die een buitengewoon succesvol verloop had den. De belangstelling voor deze wedstrijden was zeer groot en er was in het Sportfondsenbad geen plaats onbezet, zoodat het beoogde doel, steun aan de A. G. O., volledig werd bereikt, maar ook sportief was deze avond er een van groote successen. Er werden dezen avond n.I. niet minder dan twee wereldrecords verbeterd. Allereerst verbeterde Willy den Ouden haar eigen wereldrecord op de 1 00 meter vrije slag door dezen afstand af te leggen in 1 min. 4 3/5 sec., waarmede zij van het oude record 1/5 sec. afhaalde. Het tweede groote succes van den avond kwam op de 1 00 M. rug slag. Rie Mastenbroek noteerde in dit nummer een tijd van 1 min. 15 4/5 sec., waarmede zij even eens een nieuw wereldrecord ves tigde. Het oude record stond ten name van de Amerikaansche zwem ster Eleanore HolmsJarret met 1 min. 16 3/10 sec. Maar buiten deze fraaie prestaties wer den nog meer successen geboekt. Zoo wer den de 200 meter vrije slag door A. H. Sipkema van H. P. C. afgelegd in 2 min. 2 125 sec., waarmede het oude record van Treffers (Neptunus, Bandoeng) met 2/5 sec. werd verbeterd. Het tweede Nederlandsche record sneu velde op het nummer 3 X ^0 meter wis selslag dames, dat een zeer feilen strijd te zien gaf tusschen de eerste ploeg van R. D. Z. en O. D. Z. Beide kwamen ten slotte gelijk aan en noteerden een tijd van 1 min. 45 sec., waarmede het be staande record met 1 4/5 sec. werd over troffen. Zooals te begrijpen was, werden al deze fraaie prestaties met groot enthousiasme ont vangen en er heerschte dan ook een uitbun dige vreugde in het tot alle hoeken gevulde Sportfondsenbad. De 100 meter vrije slag dames werd in twee series verzwommen. In de tweede serie start ten de dames A. Timmermans, J. Selbach, R. Sieberg, W. den Ouden en T. Wagner. Willy den Ouden nam aanstonds een voor sprong: vooral Tine Wagner gaf ook goed partij, maar de Rotterdamsche zwemster weer de zich geducht. Op bijzonder fraaie wijze leg de zij de laatste 25 meter af met het gevolg, dat het wereldrecord verbeterd werd. Sedert 15 April 1934 stond het wereldrecord op 1 min. 4,8 sec. door haar gevestigd te Rot terdam. Op 9 Juli 1933 bracht Willy den Ouden het wereldrecord op 1 min. 6 sec. en via 1 min. 5,4 sec. in Februari 1934 en 1 min. 4,8 sec. in April 1934 is thans op 1 min. 4,6 sec. gekomen. De tijd van Tine Wagner dient echter ook met eere vermeld te worden. Immers 1 min. 7,6 sec. is nog nimmer door haar gehaald en plaatst haar direct ender de allerbeste vrije slag zwem sters der wereld. Deze tijd van 1 min. 7,6 sec. blijft zelfs nog onder het Duitsche record, dat op naam staat van Gisela Arendt. Annie Timmermans noteerde 1 min. 11,2 sec. als derde in de rij. Ais men deze tijden wat nader beschouwt, is het duidelijk, dat de Ne derlandsche dames-estafette ploeg 4 x 100 M. het wereldrecord, dat reeds in Nederlandsche handen is, zeker nog kan verbeteren. Wij hoor den zelfs een tijd noemen van 4 min. 30 sec., waarbij dan voor Willy den Ouden 1 min. 5 sec., voor Rie Mastenbroek 1 min. 6 sec., voor Tine Wagner 1 min. 8 sec. en voor Annie Tim mermans 1 min. 11 sec. werd aangenomen. En het wereldrecord staat momenteel op 4 min. 33.3 sec. Na de pauze kwam allereerst de 100 meter rugslag aan de beurt, waarvoor de volgende dames aan den start verschenen: B, Martin, R. Mastenbroek, I. van Peggelen. N. Sennff, L. Oortgijzen en C. van Zuu- ren. Rie Mastenbroek nam dadelijk ds leiding. Met krachtige slagen ging de 0. D. Z.-zwemster door het water, waarbij op viel, dat het keeren zeer veel te wenschen over liet. Dat v/as bij Nida Senff, die goed volgde, beter verzorgd. Met enkele krachtige slagen in de eindspurt tikte Rie Mastenbroek onder hartelijke toejuichingen als eerste aan. Even duurde het, voordat de tijd werd omgeroepen en toen ging het gejuich over in een daverende ovatie, want Rie Masten broek had met een tijd van 1 min. 15,8 sec. het wereldrecord heroverd. Op 26 Januari van het vorige jaar had Eleaner Holms—Jarret te Chicago over dezen afstand een tijd van 1 min. 16.3 sec. genoteerd. Men herinnert zich, dat op denzelfden dag Rie Mastenbroek te Groningen eveneens een tijd maakte, welke beneden het wereldrecord lag, n.I. 1 min. 16,6 sec., welke tijd natuurlijk niet erkend kon worden als zoodanig. Na ruim een jaar heeft de O. D. Z.-zwemster dus het record op haar naam teruggebracht- en wel op een dergelijke wijze, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. De gedetailleerde uitslagen waren; 200 meter rugslag heeren: 1. J. C. Scheffer (D. J.K.), 1 min. 112/5 sec.; 2. J. P. Metman (IJ), 1 min. 113/5 sec.: 3. D. van Schouwen (A.M.V.J.), 1 min. 141/5 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. W. den Ouden (R.D. Z.), 1 min 4 3/5 sec. (nieuw wereldre cord): 2. C. W. Wagner (IJ), 1 min. 7 3/5 sec.; 3. A. Timmermans (R. D. Z.), 1 min. 111/5 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. J. Kastein (H. D. Z.), 3 min. 8 2/5 sec.; 2. J. Strocmer.berg (IJ), 3 min. 10 sec.; 3. J. Groenendijk (R.D.Z.), 3 min. 112/5 sec. 200 meter vrije slag heeren: 1. A. H. Sipkema (H. P. C.)2 min. 22 1/5 sec. (nieuw Ned. re- oord)2. S. L. Mooi (H.P.C.), 2 min. 23 sec.; 3. S. Molenaar (IJ), 2 min. 23 3/5 sec.; 4. B. Charité (Z.I.A,N.), 2 min. 27 4/5 sec. 100 meter rugslag dames: 1. R. Mastenbroek (O. D. Z.)1 min. 15 4/5 sec. (nieuw wereld record); 2. N. Senff (H. D. Z.), 1 min. 18 sec.; 3. I. van Feggelen (IJ), 1 min. 202/5 sec. Estafette 10 x 50 meter vrije slag heeren: 1. Het IJ (Amsterdam), 4 min. 50 sec.; 2. Z. I.A.N. (Den Haag), 5 min. 41/5 sec.; 3. H. Z. en P. C. (Den Haag), 5 min. 5 sec. 3 x 50 meter wisselslag dames: 1. en 2. ft.D.Z. Rotterdam (W. den Ouden, G. Brouwers en A. Timmermans) en V. D. Z. Rotterdam (B« Martin, C. Eykenbroek en R. Mastenbroek', beiden 1 min. 45 sec. (nieuw Nederiandsch re cord) 3. Het IJ, Amsterdam. 1 min. 49 sec. Waterpolo: H. Z. en P. C. (Den Haag)—Het IJ (Amsterdam) 4—3, 23 X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4