Japan nog niet tot rust gekomen ABDIJSIROOP Eerste Kamer over Defensie- begrooting Stop dien hoest Een moeilijk transport naar Dessié HET FRANSCH-RUSSISCH PACT Het bruine net 's Nachts opstaan VLOOTOVERDRACHT IN ONZE OOST AANDACHT VOOR HET OORLOGSGEVAAR DE EERSTE ETAPPE VOLBRACHT 0FFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Kerkelijk leven 1 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 Groote meerderheid voor Sarraut Weg met de Gestapo HOOGE SCHEEPVAART HEFFINGEN De K. R. O. zendt de plechtig heid uit AKKER's verstèrkte De uitzetting van vreemdelingen Uitzonderingsbepaling is vervallen Uitbreiding en versterking der zeemacht met het oog op den toestand in het Oosten een dringend belang geacht Bestaande gevaren zijn groot Lidmaatschap Volkenbond Verschillende leden zelden getroffen te zijn püfiïllg Onze ambulance in Abessinië vindt onderdak bij de Fran sche Paters Lazaristen W eer standsvermogen der Abessijnen Onder Fransche bescherming Moeilijk transport Hoopvol Steunvergoeding voor erwten DREIGEND CONFLICT TE LEEUWARDEN Rijksbemiddelaar vraagt inlichtingen Aartsbisschop van Utrecht Audiëntie-dagen MGR. M. MÖLLMANN Audiëntie In Japan Is de rust nog niet teruggekeerd. De negenhonderd militairen, die een drie tal hun ongewenscht voorkomende ministers hebben afgeslacht en verder nog een 80 slacht offers bij hun muiterij hebben gemaakt, had den na goedmoedige onderhandelingen op voet van volkomen gelijkheid met de wettige auto riteiten toegezegd, zoo vriendelijk te willen zijn vreedzaam naar hun kazernes terug te zullen keeren eh de door hen nog bezette gebouwen te ontruimen, daar men hun verzekerd had, dat met hun wenschen in de politiek rekening zou worden gehouden. Hedenmorgen om 8 uur zouden zij hun belofte nakomen, doch zij heb ben dit nog steeds niet gedaan. Marinetroepen zijn te hulp geroepen en als de uitermate zachtzinnig behandelde rebellen, die men al leen overtreding van de militaire tucht en niet het vermoorden van hooggeplaatste regeerings- personen schijnt te willen verwijten, zich niet spoedig overgeven, staat Tokio een nieuwe schietpartij te wachten. Er wordt op het oogen- blik gesproken van de mogelijkheid van een militaire dictatuur onder den vroegeren minis ter van Oorlog Araki, de ziel van de activis tische militaire politiek, welke het oude Sjin- toïsme wil doen herleven en Japans grootheid gewelddadig wil uitbreiden op anti-democrati sche, super-imperialistische wijze. Araki heeft indertijd het veld moeten ruimen voor de meer gematigde, maar tactische richting, waarvan thans eenige der meest vooraanstaande figuren zijn vermoord. Araki moet het in zijn hart eens zijn met de rebellen, die den Mikado vergodde lijken en de müitaire macht tot een beslissende in den staat willen maken. Wat er ook gebeu- re moge, de kans, dat de formeel mislukte militaire Putsch practisch toch de gevolgen zal krijgen, welke door de rebellen beoogd wer den, lijkt ons eerder grooter dan kleiner ge worden en dit is buitengewoon ernstig, ook in verband met de verwarde en gespannen Euro- peesche politiek. Immers een „draufgangerisch" Japan, waar de conservatieve en hyper-natio nalistische militairen, die al vier jaar lang vergeefs op een oorlog met Sovjet-Rusland hebben aangestuurd, het voor het zeggen zou den hebben, zou de militaire bijstandskracht van Rusland voor Frankrijk vrijwel problema tisch kunnen maken, en daardoor het Fransch- Russisch-pact nagenoeg kunnen ontzenuwen. Ondanks de hevige en met hartstocht ge voerde oppositie heeft de Fransche Ka mer met een bijna verbazingwekkende meerderheid Sarraut haar vertrouwen ge schonken en de ratificatie van het Fransch- Russisch verdrag aangenomen, en de Senaat zal straks wel hetzelfde doen. Wij zeggen „met een bijna verbazingwekkende meerderheid", omdat het eigenlijk niet zoo heel verwonderlijk is, daar op het oogenblik Frankrijk door het marxistisch georiënteerde Volksfront wordt ge regeerd. Niefe-ratifica/tie zou Rusland ernst.!T en gevaarlijk hebben gefroisseerd. Wie eenmaal vriendschap sluit met den duivel en hem in zijn huis binnenhaalt, geraakt hem niet zoo gemakkelijk meer kwijt. De ratificatie van het Fransch-Russisch pact is de consequente voortzetting van de Fransche veiligheidspolitiek, welke steun zoekt tegen het „Duitsche gevaar" bij eenieder, die dezen maar verleenen wil. Toen Duitschland uit Genève wegliep, zocht Frankrijk toenadering tot Mos kou, en Moskou dat even bang voor Duitsch land is als Frankrijk, ging grif op de „.avan ces" van Parijs in, omdat het zijn gebied in Europa zoo goed mogelijk beveiligen wil met het oog op een mogelijken aanval in het Oos ten. Rusland deed zijn intrede in den eenmaal zwaar verguisden Volkenbond, sloot een pact van wederkeerigen bijstand met Tsjecho-Siowakije en is thans de officieel bevestigde bondgenoot van Frankrijk geworden. Flandin, die in de Ka mer de ratificatie van het Fransch-Russisch. verdrag verdedigde tegen de dikwijls zeer scherp geformuleerde en ernstige bezwaren der recht- sche oppositie, had formeel gelijk, toen hij be weerde, dat het pact volkomen binnen 't kader van den Volkenbond en van het Locarno-pact past, dat het niet tegen Duitschland gericht is en dat Duitschland met open armen in deze kongsie zal worden ontvangen. Engeland heeft zich in principe met deze formeele opvatting Vereenigd. Van den anderen kant echter heeft Duitsch land gelijk, wanneer het wijst op de voorge schiedenis en de bedoelingen en den geest van dit pact 0111 aan te toonen, dat het wel degelijk tegen Duitschland gericht is. Frankrijk weet heel goed, dat Duitschland, dat de Oost-Lo- camo-politiek verwierp, zich niet bij de Fransch-Tsjechisch-Russische combinatie wil aansluiten, en door dit feit wordt heel 't ver goelijkend gepraat over de eigenlijke intentie van het pact min of meer een formalistische phrase. Bovendien beweert Duitschland, dat 't Fransch-Russisch Verdrag in strijd is met het Volkenbondshandvest, omdat het in werking kan treden vóórdat de Volkenbond een uitspraak over het al-of-niet uitgelokt zijn van een even- tueelen aanval heeft gedaan, en met het Lo carno-pact, omdat 't de bij dat pact aanvaarde risico's aanzienlijk uitbreidt. Flandin is bereid deze kwesties overeenkomstig de arbitrage overeenkomsten tusschen Duitschland en Frankrijk vóór te leggen aan het Permanente Hof van Internationale Justitie. Een objectieve uitspraak van dit Hof zou de agitatie rondom dit pact veel wind uit de zeilen kunnen nemen, maar of Duitschland op dit denkbeeld in zal gaan, mag betwijfeld worden. Duitschland kan moeilijk met recht opkomen voor de strikte eer biediging van het Volkenbondspact, nu het Ge nève den rug heeft toegekeerd, en het Locar no-pact is onder de huidige omstandigheden niet veel meer dan een document. Het is im mers ondenkbaar, dat Italië bereid zou zijn Engeland te hulp te snellen bij een niet uitge- lokten aanval, zoolang de sanctie-politiek ge handhaafd blijft en het Italiaansch-Abessinisch conflict de sfeer blijft vertroebelen. De Duitsche visie, dat het Fransch-Russisch pact een schen ding beteekent van het Locarnopact, zou Duitschland er toe kunnen verleiden op zijn beurt dit pact te schenden en de Rijnzone weer te militariseeren. Indien Duitschland dit zou doen, zouden de poppen wel eens nog heviger aan het dansen kunnen slaan, maar het is de vraag, of Berlijn zich al sterk genoeg acht om zulk een avontuur reeds nu openlijk te wagen. Ondanks de waarschuwingen van Dr. Kor- tenhorst aan de Regeering, blijft de Geheime Staatspolizei rustig haar spionnage-werkzaam - heden in ons land voortzetten. Vooral de Duit sche vluchtelingen vormen een bijzondere at tractie voor dit minderwaardige spionnen-gilde. Men deelde aan De Opmarsch den naam mede van een semi-officieele Duitsche instel ling hier te lande, welke een centrum van Gestapo-activiteit zou vormen. Duitschers, die hier een bepaald instituut bezochten, bleken ge fotografeerd te zijn op den openbaren weg. Moet het dan net zoolang doorgaan, totdat een wanhopig opgejaagde emigrant Nederland zijn Gustloff-affaire zal brengen? En zal dan de put gedempt worden? vraagt het blad tenslotte. Hieruit blijkt wel hoe noodig 't was, dat het Tweede Kamerlid mr. Goseling vragen stelde aan den Minister van Justitie betreffende de politieke actie van buitenlanders. Het anti-rev. Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gevraagd, of het juist is, dat hij in zijn openingsrede van de tentoonstelling van de R.A.I. te Amsterdam gezegd heeft, dat de binnenscheepvaart de vaste lasten der verkeers wegen niet draagt en of hij bereid is, het daar heen te leiden, dat aan den onhoudbaren toe stand, waarin de binnenscheepvaart ten gevolge van de bovenmatig hooge scheepvaartheffingen verkeert, een einde worde gemaakt. 's N^phls moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Hoofdpijnen, Verlies van Energie, Branding en Krampen kunnen net gevolg zijn van slecnte werking van de NlEREN. Het doktersrecept Cystex voor komt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN en geeft in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem vandaag nog Cystex, Uw apotheker of drogist neeft het. Dinsdagmiddag 3 Maart geeft de K. R. O. een relaas van de P. T. T.-uizending naar Neder land van de commando-overdracht bij de Marine in Nederlandsch-Indië. Het programma omvat o.m. eten inleiding door mr. W. H. van Helsdingen, voorzitter van den Volksraad, waarna de overdracht van het ma rine-commando door vice-admiraal M. H. van Duim aan Schout-bij-Nacht H. Ferwerda plaats heeft. Een en ander zal worden opgeluisterd door muziek van de Marinekapel. Aan deze plechtigheid, welke plaats heeft in de buitenhaven van Tandjong Priok, wordt o.a. deelgenomen door een uitgebreide scheepsmacht, waaronder zich bevinden Hr. Ms. kruiser „Su matra", het vlaggeschip van het eskader in Ned.- Indië en het flottieljevaartuig „Soemba", als mede de eerste en tweede divisie onderzeeboo ten; verder nog 'n groep verkenningsvliegtuigen van het eskader en een groep Dornier-vliegboo- ten, welke op het Marinevliegkamp zijn gesta- tionneerd. Het relais duurt van 12.35 tot 1.35 uur. welke U overdag kwelt en 's nafchts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe ver stérkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, "welker verrassende werking op aandoeningen der odemhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de „codeïne". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon Inhet Algemeen Politieblad is opgenomen een circulaire van den Minister van Justitie betreffende de wijziging van artikel 19 der Vreemdelingenwet 1849. In deze circulaire vestigt de Minister de aan dacht er op, dat door de op 1 Januari 1936 in werking getreden paragraaf 5 van de wet van 29 November 1935, tot verlaging van de openbare uitgaven, in artikel 19 van genoemde wet vervallen is de bepaling, dat de voorschrif ten dezer wet niet toepasselijk zijn op den bin nen het Rijk gevestigden vreemdeling, die met een Nederlandsche vrouw is gehuwd of gehuwd geweest is en uit haar een kind of kinderen heeft, in Nederland geboren. Blijkens de memorie van toelichting op voor noemde paragraaf 5 was het feit, dat verschil lende armlastige, niet toegelaten vreemdelingen, wier uitzetting, gold de bovenbedoelde uitzon dering van art. 19 der Vreemdelingenwet niet, zou kunnen worden overwogen, door de Neder landsche gemeenschap moeten worden onder houden, aanleiding om die uitzondering op te heffen. Ook om bij een gedachtenwisseling met het land, waartoe zjj door nationaliteit behoo- ren, sterker te staan, werd het door de Regee ring beter geacht, dat de uitzondering zou ver vallen. Daarbij werd er op gewezen, dat de schrapping natuurlijk niet wil zeggen, dat allen, die onder de uitzondering vielen, zullen worden uitgezet: slechts wordt de mogelijkheid geopend om in concreto de beslissing te nemen, welke, gelet op alle omstandigheden, de meest juiste is. Het behoeft geen betoog, dat de wijziging niet alleen beteekenis heeft voor armlastige vreem delingen, doch uiteraard ook gelegenheid geeft om voortaan ook tot bovenbedoelde categorie behoorende vreemdelingen, die gevaarlijk voor de openbare orde of zedelijkheid moeten wor den geacht, uit te zetten. Er zij echter met klem op gewezen, dat, zoo als ook door de Regeering is verklaard, de ver ruimde bevoegdheid ook ten aanzien van laatst bedoelde vreemdelingen met voorzichtigheid moet worden gehanteerd. Ieder geval zal op zich zelf moeten worden beschouwd. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststel ling van hoofdstuk VIII (Departement van De fensie) der Rijksbegrooting 1936 betuigen ver scheidene leden hun waardeering voor het be leid van den vorigen Minister van Defensie, die geruimen tijd het bewind van het Departement van Landsverdediging heeft moeten voeren in een periode, waarin allerwegen aandrang is ge oefend om vóór alles op de defensie te bezui nigen en wiens taak derhalve niet gemakke lijk is geweest. Anderzijds waren deze leden niet blind voor het voordeel, verbonden aan het feit, dat in het tegenwoordig tijdsgewricht de leiding van de Departementen van Kolo niën en van Defensie in één hand is gebracht en wel in die van den voorzitter van den Raad van Ministers, een omstandigheid, waardoor het defensiebelang als vanzelf op dit oogen blik bestaat daartoe naar het inzicht der hier aan het woord zijnde leden alle aanlei ding in het middelpunt is geplaatst van de politiek van het Kabinet in zijn geheel. Het had de algeheele instemming van ve le leden, dat het Kabinet, om de woorden van den voorzitter van den Raad van Ministers te bezigen, het roer heeft omgeworpen en een an deren koers is gaan sturen Bijzondere waardeering hadden deze leden voorts voor de openhartigheid, waarmede de regeering de gebreken der weermacht in de stukken heeft uiteengezet. Zij motiveert haar koersverandering met een beroep op de gewij zigde internationale omstandigheden; het mis lukken van de Ontwapeningsconferentie, her bewapening in Duitschland, de ervaring, op gedaan met het conflict Italië—Ethiopië, waar aan de dreigende mislukking van de Vlootcon- ferentie en de daarmede samenhangende ge varen nog zouden zijn toe te voegen. De leden, hier aan het woord, achtten het symptomatisch, dat in de Tweede Kamer Vrij zinnig-democratische leden, onder wie de lei der van de Vrijzinnig-democratische fractie, hun stem hadden gegeven aan de Defensie- begrooting. Ook achtten zij niet geheel zonder belang, dat, gelijk bij de Tweede Kamer-discus sies is gebleken, bij de S. D. A. P. aarzeling ten goede is te bespeuren, al konden zij de be teekenis daarvan voorshands niet te hoog aan slaan, zoo lang zich een verandering van in zicht niet in daden, als het stemmen vóór de begrooting van Defensie of het steunen van het Defensiefonds zou hebben geopenbaard. Zij spraken de hoop uit, dat de re- geering niet zou besluiten het plan van een harmonisch samengestelde vloot los te laten, zij het ook, dat daaren boven zonder twijfel de marine-lucht macht aanzienlijk zal moeten worden versterkt. Uitbreiding en versterking der zee macht achtten zij, in het bijzonder met het oog op den moeilijken toestand in het Oosten van dringend belang. Wat de in de commissieKan gerezen con troverse betreft, meenden deze leden te moe-, ten wijzen op het teekenende feit, dat de ma rinedeskundigen eenparig van oordeel waren, dat kruisers niet kunnen worden gemist. Onder de talloos velen, die Donderdag den nieuwen Aartsbisschop, Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, hun gelukwenschen kwamen aanbieden was o.a. het bestuur van de Utrechtsche Handelsvereeniging (v.l.n.r. de heeren J. ter Berg, Voute, Blankert en mr. Miliusook de burgemeester van Utrecht, dr. G. A. W. ter 'Pti/t- wijk verscheen ten paleize Onze medewerker, dr. A. van Schelven, een der artsen van de Ned. Roode Kruis Ambulan ce in Abessinië, schrijft ons: Dessié, 2 Februari 1936 De eerste etappe is volbracht. Ik schreef de laatste maal uit Addis- Abeba, dat wij op het punt stonden, naar Dessié af te reizen. Deze eerste sprong, het binnenland van Ethiopië in, is nu achter den rug. In twee colonnes verdeeld (daar de karavaan an ders te groot zou worden), van resp. 235 en 105 muilezels werd 16 Januari de tocht aanvaard, terwijl een derde colonne met onze twee Ford-camions, 4 dagen later langs den auto-weg volgde. Deze auto's be reikten Dessié na 4 dagen, terwijl de muil ezelkaravanen 26 en 27 Januari hier aan kwamen. Door de Fransche Legatie te Addis-Abeba waren aanbevelingen mede gegeven voor de Fransche missie te Dessié. Toen onze ambu lance zich dan ook hier meldde, werd ze door de paters Lazaristen, die hier een missiehuis en hospitaal met school in aanbouw hebben, gastvrij op hun terrein ontvangen. Achter hun gebouwen doch zoo ver, dat ons niet bij vergissing een Italiaansche bom zal kunnen bereiken hebben wij ons ten tenkamp opgeslagen. In afwachting, wat be slist zal worden omtrent de nadere bestemming onzer ambulance, inventariseeren wij onze uitrusting, houden hier poliklinieken in het hospitaal; terwijl wij, te beginnen Maandag 3 Februari, in een bijgebouw van het Italiaansche consulaat alhier, polikliniek zullen gaan hou den voor officieren en manschappen van de Keizerlijke garde. Voor ons doel was de keuze van ons tenten kamp, behalve dat het hier geheel buiten Dessié ligt, daarom in de buurt der Fransche missie aangewezen, daar onze ambulance onder speciale bescherming der Fransche regeering staat. Als vertegenwoordiger der Fransche regee ring heeft de gezant van Frankrijk te Addis- Abeba, de heer Boddard, ons na onze aankomst te Addis-Abeba, in alle opzichten daadwerke lijk hulp verleend. Dit kan deze met des te meer genoegen verstrekken, daar hij door een jarenlang verblijf als consul-generaal van Frankrijk te Batavia, in die jaren een groot vriend van Nederland geworden was. Zoo ken de hij Dr. Winckel nog persoonlijk uit den tijd toen deze nog geneeskundig Inspecteur v. cL Dienst der Volksgezondheid te Batavia was. Dientengevolge zijn wij, na onze inschrijving als beschermeling der Fransche regeering, op het Legatiegebouw op een uitgebreide lunch ge- noodigd, waarbij een zeer opgewekte stemming heerschte, en waarbij de gezant kon toonen, dat een gulle gastvrijheid nog steeds een deugd der Franschen is. Ieder, die het optrekken onzer ambulance uit de krantenberichten gevolgd heeft, zal zich wellicht verwonderen, dat nu, ruim 7 weken na ons vertrek uit Holland, nog feitelijk ons eigen lijk werk niet is aangevangen. Doch men moet zich indenken in de enorme moeilijkheden, die het transport der gewonden en der materialen met zich brengt. Behalve muilezelpaden, voor auto's natuur lijk onberijdbaar, bezit dit land geen wegen. Addis-Abeba—Dessié heeft een autoweg, maar het feit, dat nu, na enkele dagen van regen, alle camion-transporten reeds dagen lang in de modder vastzitten zegt u genoeg om deze route nog niet als betrouwbaren autoweg te lanceeren. Voorts hebben de Engelschen met door de woorden van den voorzitter van den Ministerraad in diens radio-nieuwjaarsrede, toen hij handelde over het toegenomen ge vaar voor Nederland om in buitenlandsche conflicten betrokken te worden. Zij oordeelden, dat dit gevaar inderdaad niet mocht worden onderschat en dat het deel uitmaken van den Volkenbond aan de toeneming daarvan niet vreemd was. Deze leden waren daarom ge neigd van het lidmaatschap van den Bond eer der nadeel' dan profijt te verwachten. Andere leden, hoewel erkennend, dat de ver reikende verwachtingen, door velen op den Volkenbond gebouwd, nog in geenen deele zijn vervuld, konden toch met deze zienswijze ten aanzien van de waarde van het Volkenbonds lidmaatschap niet instemmen. Verscheidene leden merkten hiertegenover op, dat men Nederland geenszins zonder meer kan vergelijken met landen als Duitschland en Italië. De leuze „geen offer is te zwaar" heeft hier gansch anderen inhoud dan daar. Machtspolitiek is n.l. voor Nederland uitgeslo ten. Waar het hier om gaat is de handhaving van onze onafhankelijkheid en vrijheid, welke voorwaarde is voor ons volksbestaan en alles, wat daarmede samenhangt. Daarom mogen, naar de stellige overtuiging der leden, hier aan het woord wanneer het aankomt op de verdediging van die onafhankelijkheid en vrij heid, inderdaad geen offers te zwaar worden geacht. Tijdig behooren de meest krachtige maatregelen voor verdediging te wor den getroffen. De bestaande gevaren zijn groot, in Europa, doch vooral in den Pacific. Nu de internationale ont wapening niet is gelukt, is sterke uit breiding van de weermacht geboden. Deze leden keurden het buitenlandsch be leid der Regeering af, betoogende, dat dit de gevaren, waarop in de nieuwjaarsrede van den voorzitter van den Raad van ministers werd gedoeld, juist naderbij bracht. Aan de houding van het leger ontbreekt huns inziens zeer veel. Bij verschillende gelegenhe den is gebleken van een weinig krijgshaftig ge drag van tal van militairen. De hier aan het woord zijnde leden meenden als eisch te moeten stellen, dat iedere gezon de jonge man een vol jaar zal dienen en dat de weermacht in alle opzichten op peil zal wor den gebracht, met name de vloot van Indië. Eenige andere leden oordeelden, dat deze Defensiebegrooting beheerscht wordt door twee feiten: 1. dat het oorlogsgevaar grooter werd; 2. dat de positie van den Volkenbond sterker is geworden. De hier aan het woord zijnde leden oor deelden voorts neutraliteit niet denkbaar meer. Wanneer zich een gewapend conflict naar Nederlandsch terrein mocht verplaat sen dan zou een pogen om daarop langs militairen weg invloed te oefenen, naar hunne meening, voor Nederland noodlottig worden. Eenige leden vroegen, of steeds een behoor lijke reservevoorraad benzine aanwezig is; zij wenschten er bij de Regeering op aan te drin gen, met het oog op de steeds voortgaande mo toriseering en de belangrijke taak der vliegtui gen daaraan wel de grootst mogelijke aan dacht te schenken. Tenslotte drongen deze leden aan op ver sterking van de in de Zuidelijke en Ooste lijke provinciën aanwezige en vestiging al daar van nieuwe garnizoenen. Van nauwelijks minder belang, dan verster king van het materieel der weermacht, het zoo snel mogelijk afbouwen van het vlootplan en uitbreiding van de marine-luchtmacht, achtten verscheidene leden verruiming van het contin gent en verlenging van den duur der eerste oefening, al wenscht de Regeering hiertoe „vooralsnog" niet over te gaan. Verscheidene leden drongen aan op bespoe diging van de uitvoering der plannen tot eco nomische en industrieele oorlogsvoorbereiding. Sommige leden stelden de vraag, waarom niet het stelsel der loting werd afgeschaft en alge- meene dienstplicht ingevoerd. Eenige leden informeerden naar het resul taat van de enquête naar de particuliere wa penindustrie in Nederland en hare buitenland sche verbindingen. Ook vroegen deze leden of de Skodafabrieken in Tsjecho-Slovakije met Nederlandsch kapitaal werken. Fortificaties Bij het afdeelingsonderzoek van de begroo- tffig ten behoeve van de voltooiing van het vestingsstelsel voor het dienstjaar 1936 gaven eenige leden te kennen, dat zij gaarne zouden vernemen, of de Minister bereid is, de vraag onder de oogen te zien, wat ten gerieve van het openbaar verkeer en met het oog op de uitbreiding van verscheidene steden, aan for tificaties zou kunnen worden opgeruimd. Zij meenden te weten, dat uit een oogpunt van landsverdediging bij handhaving van de tegen woordige ligging van tal van forten geen be langen gemoeid zijn. hun camions van hieruit Voldia bereikt; doch deze weg heeft veel hellingen grooter dan 45 gr. En 15 K.M. ten Noorden van Voldia loopt een diep ravijn, waar men nu pas bezig is, een kunstwerk over te bouwen. Zoodat het geheele Noorden en midden van Ethiopië en de provincies Shoa, Godjan, Amhara en Semiem uitsluitend op muilezeltransport zijn aangewezen. Zooals ik reeds meermalen schreef, alleen hij die de transportmoeilijkheden zelf aan schouwd heeft, kan zich hierover een juist oor deel vormen. Aan den anderen kant is het een feit, dat de Ethiopiër een enorm weerstandsvermogen heeft. Het schijnt dat behalve het primitieve leven, waardoor de kindersterfte enorm groot is, en men alléén te doen heeft met een „sur vival of the fittest", een overblijven van de sterksten, dezen menschen een groot overschot aan levensenergie geeft. De heele maatschap pelijke constellatie is daarom ook berekend op brute kracht op materieele waarden; geeste lijke waarden tellen minder; en deze zelfs alleen in de hoogere en hoogste lagen dezer maat schappij. En dit weerstandsvermogen, dat ook de ge wonde Abbessijn voor heeft, zal het misschien mogelijk maken, dat wij iets bereiken met ons werk. Waar andere stervelingen, na een pri mitief gewonden-trf/nsport en, na dagen en nachten van koude geleden te hebben reeds lang zouden zijn gestorven, leeft dit volk nog. Doch laat ik, voor we verder gaan, even een korte beschrijving geven van de inrichting van een karavaan, want met zulke karavanen, die nu onze materialen opvoerden, zullen we la ter onze gewonden toegezonden krijgen. En laat ik u dan tevens iets vertellen van den tocht naar Dessié per muilezel. Zooals u bekend zal zijn, is onze geheele uit rusting berekend op muilezeltransport. D. w. z. dat alles verpakt is in kisten van be paalde maat en gewicht. Van de groote kisten gaat één, van de kleinere gaan twee op een muilezel. In Addis hebben wij onzen tijd benut om materiaal in 3, ongeveer gelijke, deelen, te splitsen, daar kleine eenheden veel sneller te verplaatsen waren. In een minimum van tijd kunnen wij dus in 3 complete colonnes oprukken; zijn daarbij aan geen weg gebonden. Ook schreef ik u, dat het eenige weken ge leden minder gewenscht was, dat onze afdee- lingen naar den linker vleugel van het Ehio- pische Noorder leger trokken, dus in de rich ting van het Tana-meer. Afgezien van het feit, dat het ons één maand reizen zou kosten, om b.v. Gondar te bereiken, was er in dezen vleugel, gecommandeerd door Ras Emeron 'n schoonzoon van den Keizer een bepaalde onrust gaande, die zich ten slotte geuit heeft in den opstand van een zekeren Ras Heilou. Dit opstootje is den kop ingedrukt. Ras Hei'.ou zit nu gevangen,-en wacht het lot af van eiken opstandigen Ethopiër. Daardoor is nu in den linker vleugel de jrtist teruggekeerd; en onmid dellijk hebben de Engelschen daarvan gebruik gemaakt, door van uit den Soedan een Roode Kruis-afdeeling naar de richting van het Tana- meer te zenden. Zoodat onze ambulance daar dus niet meer noodig is. Intusschen zou ik u nog een en ander ver tellen van onzen tocht naar Dessié. Dit in een volgenden bri!ï. A. VAN SCHELVEN. (Auteursrechten voorbehouden). De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 9 Februari 1936 tot en met 15 Februari 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk 3.50 en ƒ3 per 100 K.G. zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D, zal respectievelijk ƒ3 en ƒ2.50 per 100 K.G. bedragen. De Rijksbemiddelaar, de heer Bloemers, heeft inlichtingen gevraagd aan partijen, betrokken bij een dreigend conflict aan de schoenfabriek Vedeha te Leeuwarden. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht ver leent audiëntie op de vier eerste werkdagen van elke week van 10.30 uur v.m. tot 1 uur n.m. Dagen van verhindering worden tijdig in de bladen gepubliceerd. Z. H. Excellentie zal de volgende week Woens dag geen audiëntie verleenen. Volgens „St. Bavo" zal Mgr. M. P. J. Möllmann zijn nieuwe woning op Zijlweg 170 te Haarlem omstreeks half Maart betrekken. Als Protonota- rius Apostolicus a. i. p. laat Mgr. ook daar zijn Huiskapel inrichten, terwijl als persoonlijk pri vilegie hem is toegestaan, in die Kapel het Allerh. Sacrament te bewaren. ht :b Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9