Tokio een kruitvat n Italianen veroveren den berg Amba Aladji Een interview met Hitier MUITERS GEVEN ZICH NOG NIET OVER Zij richten hun mitrailleurs op de mariniers, die het ministerie van Marine bewaken Loyale troepen willen niet schieten op de rebellen Het nieuws van heden MUITERIJ TE OSAKA? De Commissie van Achttien OPMARSCHENBEZETTING DUURDEN 24 UUR Uit Vaticaanstad Zwitsersche nota aan Berlijn DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19822 Censuur op telefoon- en telegraaf dienst weer verscherpt Oorlogsschepen in de Baai van Tokio Italië niet vertegenwoordigd in de eerstvolgende zitting Het WeeriiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiniiiiiii| AUTO VAN GRIEKSCHEN KO NING BOTST TEGEN TRAM Koning ongedeerd Lagerhuis blijft 22 uur bijeen Obstructie der socialisten Nabij Vilvoorde is een Belgisch militair vliegtuig neergestort. De overblijfselen worden aan een onderzoek onderworpen De Amba Aladji, de beroemdste berg van Abessinië, ligt aan den weg MakalléDessié Badoglio zet zijn actie methodisch voort Vreugde in Italië G eniepigheid je I Rickett weer naar Abessinië Opnieuw biedt de Rijkskanselier Frankrijk zijn vriendschap aan Correcties op „Mein Kampf' In verband met het verbod der N.S.D.A.P. Huwelijksinzegening in „Duitsche Volkskerk" Het kruisbeeld vervangen door het hakenkruis Witboek der Engelsche defensie Vooral uitvoerige détails over de defensie-maatregelen zullen gegeven worden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LOS ANGELES, 28 Febr. (Reu ter). Volgens een telegram uit Tokio aan het Japansche dagblad alhier, „Rafoe Shimpo", hebben de opstandelingen, die zich in het ge bouw van de politie-prefectuur be vinden, hun mitrailleurs gericht op de mariniers, die op post staan rond het ministerie van marine, dat recht tegenover dit gebouw ligt. Een sterk detachement mariniers is van de baai van Tokio in snelle vracht auto's naar het ministerie van ma rine gezonden om hier de wacht te versterken, welke rond het tele graafkantoor staat. De wijk Hibiya-park, waar de regeeringsge- bouwen zijn gevestigd, ls geheel verlaten, alle verkeer wordt tegengehouden. Manschappen van de keizerlijke garde be waken met de bajonet op het geweer den toe gang tot het paleis en de zeven poorten van den tuin van het paleis zijn gebarricadeerd met prikkeldraadversperringen, terwijl mitrail leurs staan opgesteld. Volgens berichten uit Tokio hielden de re bellen te 18 uur Japanschen tijd hun stellingen nog bezet. Zij verklaarden evenwel dat zij de bevelen van den Mikado zullen opvolgen en naar de kazernes terugkeeren. De vlag van de rebellen wapperde nog steeds op de residentie van den minister-president. De Japansche bladen berichten, dat aan zienlijke bedragen aan de banken worden ont trokken. Betrouwbare berichten uit Tokio, die van daag te Washington ontvangen zijn en die de gebeurtenissen tot aan het einde van vandaag resumeeren, beschrijven den toestand als vol komen in handen van het leger, en wel van de opstandige en de z.g. loyale elementen. Vol gens deze samenvattingen ziet men geen ver schil tusschen deze beide groepen. Beide groe pen, die hiermede aangeduid worden, willen een directen invloed op de politiek en derhalve op den keizer. Beide willen ook de leden van den grooten machtsbevoegdheden bezittenden Raad van Ouden, den „Genro" zien uitgeschakeld. Daardoor wordt verklaard, dat de opstandelin gen de oude staatslieden hebben omgebracht en dat aan den anderen kant de loyalen niet op de opstandelingen schieten, ofschoon deze ook vandaag nog de openbare gebouwen bezet houden en ofschoon ook vanavond nog de vlag der opstandelingen wappert boven het gebouw van den minister-president. De censuur op telefoon- en telegraafdienst, die korten tijd verzacht was, is vanavond weer verscherpt. De vloot ligt in Yokososka aan den ingang van de bocht van Tokio, terwijl een kleine kruiser en acht torpedojagers voor an ker liggen voor Sjibaura. Sjibaura is een voor stadje van Tokio. Er zijn echter slechts weinig manschappen van de marine-infanterie aan land gezet en deze beperken zich er toe den minister van marine en zijn gebouw te bescher men. De te Washington aangekomen dagbladen uit Tokio constateeren. dat prins Saionji zonder eenigen invloed is en dat het leger geen kabi net zal erkennen, dat niet werkelijk een „na tionaal" karakter heeft. Generaal Kasjii, commandant van het gar nizoen te Tokio, heeft per radio de volgende verklaring bekend gemaakt: 1. Verscheidene honderden soldaten, die vroeg in den morgen van 26 Februari een oproerige beweging begonnen, houden het Nagatatsjo- district van Tokio nog bezet, maar de bevel hebber neemt de noodige maatregelen om te gen hen op te treden. 2. De troepen, die onder bevel staan van den bevelhebber volgens den staat van beleg, tre den op grond van keizerlijke instructies op; hun discipline is streng en hun moreel uitste kend. 3. De stad Tokio, met uitzondering van het district Nagatatsjo, is volkomen rustig, terwijl orde en rust in het geheele land heerschen. SJANGHAI, 28 Febr. Volgens berichten van particuliere Chineesche zijde zijn ook te Osaka troepen gaan muiten. Japansche autoriteiten te Sjanghai ontkennen dit evenwei ten sterkste. De activistische generaals Araki, Mazaki en Kawasjima hebben wederom onderhandelingen gevoerd met den militairen commandant van Tokio en de vlootleiding. Bij deze onderhandelingen, die naar het schijnt niet tot een ontspanning van den toestand neb ben geleid, zijn binnenlandsch-politieke proble men behandeld. Dat de opstandelingen ook buitenlandsch po litieke eischen zouden hebben gesteld, zooals een beslister optreden aan de Mandsjoerijsche grens of in Noord-China, wordt nog steeds met klem tegengesproken. In Chineesche kringen staat men vrij scep tisch tegenover de verklaring van den woord voerder van het Japansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, dat de gebeurtenissen te Tokio geen invloed zullen hebben op de buiten- landsche politiek van Japan. Indien de nieuwe Japansche regeering zich door de jonge offi cieren laat beïnvloeden, zal, naar men gelooft, een meer agressieve politiek in Noord-China en Mongolië van de zijde van Japan onvermijdelijk zijn. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de jongste moorden in Japan een sterke reactie teweeg zullen brengen en dat de marire, die twee harer hooge officieren heeft verloren, zich op haar beurt tegen het leger keert. ROME, 28 Febr. In welingelichte kringen verluidt, dat Italië bij de a.s. beraadslagin gen te Genève over het Abessinische vraag stuk niet zal zijn vertegenwoordigd. Men verklaart de Italiaansche afwezigheid met er op te wijzen, dat Italië geen belang stelt in de onderhandelingen van de Commissie van Achttien. Alleen het ministerie van propaganda zal een ambtenaar naar Genève zenden ter bewerking van problemen, die uitsluitend op de pers betrekking hebben. PARIJS, 28 Febr. (Reuter). Inzake de be sprekingen over de buitenlandsche politiek in den ministerraad wordt in welingelichte krin gen vernomen, dat de ministers in verband met de kwestie van de verscherping van de sancties tegen Italië hebben geconstateerd, dat petro- leumsancties wegens de afwijzende houding van de Vereenigde Staten niet doeltreffend zouden werken. Over het algemeen schijnt de Fransche re geering niet veel te voelen voor een verscher ping van de internationale dwangmaatregelen, hoewel zij eich zonder twijfel te Genève bij de meerderheid zal aansluiten. Verwachting: Zwakke tot matigen, In H het Noorden wellicht toenemende Noord- S H Oostelijke tot Noordelijken wind, betrok- 5 H ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk in H het Noorden eenige regen, zelfde tempe- EE ra tuur. Verdere vooruitzichten onzeker. SJANGHAI, 28 Febr. (D. N. B.) In een bericht over den toestand in Tokio om 23 uur Japanschen tijd wordt de Japansche hoofdstad vergeleken met een kruitvat, waarvan de overheid de vonk nog weg houdt. Sinds de middaguren, toen het ulti matum aan de opstandelingen verstreken was, ligt de zakenwijk volkomen verlaten. Vele zaken hebben hun deuren gesloten. Den geheelen dag door is ononderbroken onderhandeld tusschen het leger, de vloot en de civiele autoriteiten. De ernst van den toestand wordt wel duidelijk in het licht ge steld door het feit, dat de zwaar zieke veld maarschalk prins Kaning gearriveerd is. Dc keizer heeft den minister van oorlog en den commandant van Tokio ontvangen voor het uitbrengen van rapport. De oplos sing van de kabinetscrisis wordt op den achtergrond geschoven tot de toestand zal zijn opgehelderd. Het dreigement van de autoriteiten na het verstrijken van het ultimatum met ge weld op te treden is tot 23 uur nog niet ten uitvoer gelegd. Op dat tijdstip hielden de rebellen de regeeringswyk nog bezet. Het herroepen van de belofte tot ontruiming van de bezette wijk en het klaarblijke lijk voorzichtige optreden der overheid worden verklaard als een teeken van de sympathie, die de rebellen in groote krin gen van het leger genieten. ATHENE, 28 Febr. Stefani seint: Op het „Ame- rikaansche Plein" is de auto van den koning in botsing gekomen met een tram. De auto werd beschadigd. De koning is ongedeerd gebleven. LONDEN, 28 Febr. (Reuter). Het Lagerhuis heeft een zitting gehad, welke 22 uur duuroe. De reden hiervan was, dat captain Margesson, de chief whip van de regeering een conflict had met de socialisten. De socialisten vroegen even na middernacht, dat de zitting zou worden opgeheven, doch cap tain Margesson verklaarde, dat een wijziging van het programma niet noodig was. Toen de socialisten op deze wijze van hun nachtrust wa ren beroofd, eischten zij een bespreking van de uitgaven tot den laatsten cent. Aangezien evenwel de gewone zitting van Vrijdag uitvalt, missen de socialisten de ge legenheid om in tweede lezing het wetsontwerp inzake de compensaties aan de werklieden te behandelen. In verband met de lange zitting klaagt men in Labourkringen, dat de regeering in één zit ting wil afhandelen, wat in verscheidene zittin gen behandeld zou moeten worden. De regeering houdt niet voldoende rekening met de rechten van de Labour als oppositie partij. De Fransche Posterijen hébben ter gelegenheid, van den honderdsten sterfdag van Ampère een herinne ringszegel uitgegeven ROME, 28 Febr. (Reuter). Het door het Italiaansche ministerie voor pers en pro paganda hedenmiddag om 4 uur uitgege ven officieele communiqué no. 139 meldt de verovering van den Amba Aladji. Het door maarschalk Badoglio geseinde legerbericht luidt: „De troepen van het eerste legercorps hebben den Amba Aladji veroverd. Sinds hedenmorgen 11 uur waait op den top van dezen berg, die den helden dood van Toselli en de zijnen heeft gezien, de Italiaansche vlag." Maarschalk Badoglio heeft verder nog het volgende bericht geseind: Gisteren, 27 Februari, bij het aanbreken van den dag hebben onze troepen den opmarsch aan het Eritrea-front hervat. Van het So- malifront is niets bijzonders te melden. Reuter meldt de volgende bijzonderheden omtrent de bezetting van den Amba Aladji. De troepen waren in den ochtend van den 27sten op weg gegaan, ongeveer 20 K.M. scheid den hen van het doel. Het afleggen van de zen afstand en het bezetten van den meest beroemden berg van Abessinië heeft iets meer dan 24 uur geduurd. Men kan zeggen, dat de overwinning van Amba Aladji het logisch ge volg is van de overwinning van Amba Aradam, welke methodisch werd voortgezet door maar schalk Badoglio. De Amba Aladji ligt aan den weg van Ma kallé en Dessié. Tusschen 21 Februari en 27 Februari nes telden de Italianen zich stelselmatig in het gebied van Adigrat, terwijl de luchtvaart de detachementen van den vijand achtervolgde, tot aan den pas van Ezba, even voor het Asjangi-meer. Omtrent de laatste manoeuvre van de Ita lianen, welke hen in staat stelde den Amba Aladji te bezetten, is nog niets bekend. In militaire kringen te Rome werd dezer dagen verklaard, dat deze manoeuvre, evenals die van Amba Aradam, een omsingelende was. beweging Het schijnt, dat de Abessiniërs die zich tegen den opmarsch van de Italianen bij Amba Aladji verzetten, slechts 10.000 man telden. Zij maakten deel uit van het leger van Ras Moe- loeguetta. Deze reorganiseert thans zijn strijdkrachten in het gebied rond het Asjangi-meer, op een vijftigtal kilometers van Amba Aladji. Hij wacht hier nieuwe afdeelingen van de keizerlij ke garde en een af dueling onder commando van Ras Ghettacioe, die op weg is van Kworam naar het Noorden. Ten westen in Sjire bevindt zich Ras Imroe, met 50.000 man, die het hoofd biedt aan de Ita lianen, gelegen ten zuiden van de lijn Adoea- Aksoem. In het gebied Addi Abo bevindt zich Dedjas Ali Alioe Boeroe met 20.000 man. ROME, 28 Febr. (Reuter). De verovering van den Amba Aladji heeft in Italië groote geest drift gewekt. Op alle pleinen van Rome zijn groote volksmenigten te hoop geloopen. Op de Piazza Venezia juicht een geweldige menigte den Duce toe. Alle bladen herinneren aan der. strijd die vijftig jaar geleden om den berg is geleverd, waarbij majoor Toselli om het leven ls gekomen. Rebellen te Tokio geven zich nog niet over. Italianen bezetten den berg Amba Aladji. Italië zal niet vertegenwoordigd zijn in de zit ting van de Commissie van Achttien. Hitier zegt in een interview met Bertrand de Jouvenel, dat Duitschland vriendschap wil met Frankrijk. De Eerste Kamer heeft de begrootingen van Binnenlandsche Zaken en van het P. T. T.- bedrijf goedgekeurd. In de Tweede Kamer is voortgezet de behan deling der Indische begrooting. De zestiende jaarvergadering van den Partij raad der R. K. Staatspartij is Vrijdag te Den Bosch geopend. Rede van oud-minister Aal- berse over den staatsvorm. ƒ20.000 wordt uit het landbouwcrisisfonds be schikbaar gesteld voor de slooping van zee- en kustvisschersvaartuigen. New Yorksche beurs: opening vast, daarna eenige reactie, slot onregelmatig. Hebt u wel bij u zélf en bij anderen maar vooral bij u zelf!!! eens opgelet hoe belust de mensch is op 'n hatelijkheidje,zoo'n „klein hatelijk heid j e?" O, we verafschuwen allemaal na tuurlijk"haat. We gruwen ervan. En- al wat hatelijk is verachten we. We hébben onze naasten lief, (al is 't dan niet als ons zelf) zoolang ze ons geen strootje in den weg leggen! Maar Zoo'n klein geniepigheidjedaar zijn we allemaal belust op. Een ander een speldeprik te geven, iets onplei- zierigs te zeggen als 'n aardigheid, met 'n lach, zoodat hij niet kwaad mag voorden', dat is een kolfje naar onze hand. Een ander, dien we vriend noemen, en passant te beleedigen te grieven, pijn te doen alsof 't een „mop" is daarin zijn we al te handig. LONDEN, 28 Febr. De „Daily Express" meldt, dat de financier Rickett, die het vorige jaar door zijn Abessinische petroleum-concessie be kendheid heeft verworven, hedenmorgen vroeg van het vliegveld Hanworth, nabij Londen, naar Addis Abeba is vertrokken. Hij gebruikt zijn eigen vliegtuig. Te Rome zal hij een tusschen- landing maken, om een onderhoud met Musso lini te hebben. Dit bericht van de „Daily Ex press" wordt tot nu toe nergens bevestigd. „Paris-Midi" bevat een uitvoerig inter view van Bertrand de Jouvenel met Adolf Hitler, waarin de Führer met meer nadruk dan ooit den wensch uitspreekt inzake een Fransch-Duitsche toenadering. In dit interview, aldus seint de Parijsche correspondent van het „Handelsblad" aan zijn blad, geeft Hitier een uiteenzetting van de wijze waarop hij, niet door geweld, maar dc-or over reding, door de groote problemen te ontleden en zoodoende binnen het bereik van de groote massa te brengen, zijn bewind bevestigd heeft. Thans is het zijn bedoeling te doen begrijpen, dat het absurd is te denken, dat Frankrijk en Duitschland erfvijanden zouden moeten zijn. Bij u, aldus zeide Hitier tegen Bertrand de Jouvenèl, heeft men het Duitsch-Poolsche ver drag geïnterpreteerd als een daad van virtuoze diplomatie mijnerzijds. Dat is een compliment, maar hét dóet mij geen plezier, want net ls niet verdiend. De quaestie is, dat de spanning tusschen Duitschland en Polen niet 'anger kon voortduren. Het was logisch, dat ik trachtte er éen eind aan te maken. Ik ben daarin geslaagd en. het Duitsche volk heeft zich verlicht ge voeld. En thans wil ik diezelfde ontspanning bereiken met Frankrijk. Het is niet goed. dat de volken hun psychologische krachten verspil len aan onvruchtbaren haat. Op de tegenwerping, dat hij in „Mein Kampf" heel anders heeft gesproken, antwoordde Hit ier, dat men rekening moet houden met de om standigheden, waaronder dit boek werd ge schreven. Thans is er geen reden meer voor een conflict. Ge wilt, dat ik correcties op mijn boek aan breng? Ik ben geen schrijver maar een staats man. Ik breng die rectificaties eiken dag aan door mijn buitenlandsche politiek, die geheel en al streeft naar vriendschap met Frankrijk. Als ik deze toenadering verwezenlijk, zooals ik ze wil, dan zal dat een rectificatie zijn mij ner waardig. Ik zal dan mijn rectificatie schrij ven in het groote boék der Historie! Hitier vervolgde, dat het onbegrijpelijk is van iemand, die de Duitsche pers leest, niet te constateeren. dat deze zich systematisch van ai- le aanvallen op Frankrijk onthoudt. Dat ge schiedt, omdat men in de publieke opuue van beide landen een voorbereidingsarbeid heeft te verrichten, opdat de toenadering tot stand kome, wie ook in beide landen de regeering uitoefent. Op de vraag, of het Fransch-Russische pact geen wijziging in de Duitsche gevoelens had gebracht,, antwoordde Hitier, dat zijn persoon lijk streven hetzelfde bleef, maar dat, dit „meer dan betreurenswaardige verdrag" wat de feiten betreft, natuurlijk een nieuwen toestand zou scheppen. Waarop hij de bekende argumenten tegen een samengaan met de bolsjewieken ont wikkelde. Hitier besloot aldus: Ge zult goed doen ern stig na te denken over mijn, aanbod inzake een overeenstemming. Nooit heeft een Duitsche lei der u aanbiedingen van dezen aard gedaan en die zoo dikwijls herhaald. Er zijn in het leven der volken beslissende gelegenheden. Op het oogenblik kan Frankriik als het dat wil voor altijd een eind maken aan dat „Duitsche gevaar", dat uw kinderen van generatie op generatie leeren te vreezen, BERN, 28 Febr. (Reuter) Bondsraad Motta, chef van het politieke departement, heeft vanmiddag Baron von Weizaecker, ■'en Duitschen gezant, ontvangen en overhandigde hem het Zwitsersche antwoord op de Duit sche nota van 20 Februari, zooals dit heden ochtend door den Bondsraad werd opgesteld. Dit antwoord, waarvan de tekst niet zal wor den gepubliceerd, begint met de verklaring, dat de buitenlandsche onderdanen in een vreemd land zeker het recht hebben in vriend schappelijke vergaderingen bijeen te -tomen, aoóh aan het gastvrije land is het recht te be slissen op welke wijze en onder welke voor waarden dit recht kan worden uitgeoefend. In de nota wordt verklaard, dat de nationaa!- socialistische partij de kwaliteit en het karakter van een publiek-rechtelijke organisatie bezit. De leiders van de partij in het buitenland, zeifs als zij hier worden beschouwd als particuliere personen, zijn in Duitsche oogen officieele per sonen, die officieuze plichten te vervullen heb ben. Tenslotte wordt in de nota nog verklaard, dat de Bondsraad in geen geval op zijn besluit terug kan komen. Tot voorzitter van de commissie voor de in terpretatie van het Kerkelijk Wetboek is als opvolger van Kardinaal Sincero benoemd Kar dinaal Giulio Serafini, prefect van de Congre gatie van het Concilie. De Paus heeft in plechtige audiëntie ont vangen den nieuwen gezant van Engeland bij den Heiligen Stoel, Francis Cebors, die hem zijn geloofsbrieven overhandigde. Vervolgens bracht Cebors een bezoek aan kardinaal-staats secretaris Pacelli. BERLIJN, 38 Febr, (Reuter) Door do „Duitsche Volkskerk" wordt bij de huwelijks inzegening het kruisbeeld op het altaar ver vangen door het hakenkruis en de Hitler groet gebracht bij de antwoorden van bruid en bruidegom. Deze kerk, gesticht door dr. Dinter, heeft Jezus Christus uit haar leer geschrapt, en zegt te zijn teruggekeerd tot den ouden Germaan- schen ritus. Een huwelijksinzegening, volgens den nieuwen ritus heeft onlangs plaats gehad in de kapel van deze secte. Na een strijdlied, een predicatie en gebeden zette dr. Dinter de bedoeling uiteen van het Duitsche huwelijk. Df. Dinter vroeg dan den bruidegom: „Wilt gij, kameraad, deze vrouw tot uw wettige echt- genoote en r-.et haar in het huwelilk treden volgens de oude Germaansche gebruiken? De bruidegom, in de houding staande, der. Hitlergroet brengend, antwoordde met luide stem: „Ja". „Bsü Hitier". Vervolgens vroeg dr. Dinter aan de bruid: „Wilt gij aan de zijde staan van uw echtgenoot in zijn moeilijken strijd voor het Duitsche va derland?" De bruid eveneens in de houding staande den Hitlergroet brengend, zeide duidelijk.: „Ja', „Heil Hitier", LONDEN, 28 Februari (Reuter) Naar de bladen melden zal het Engelsche witboek over de bewapening, dat Baldwin, zooals gemeld, gisteren heeft aangekondigd en dat de volgen de week gepubliceerd zal worden, een vrij uit voerig document zijn. Het zal een histox-ische argumentatie van het bewapeningsprogram en een omlijning der regeeringsvoorstellen bevat ten. In tegenstellingen met de aanvankelijke verwachtingen is de regeering niet voornemens, in het witboek een over verscheidene jaren ge preciseerd program met alle technische en fi- nancieele details op te nemen. De „Times" schrijft, dat de regeering er steeds op gestaan heeft, dat het programma soepel moet zijn, zoodat het gewijzigd kan wor den bij een wending in de Europeesche verhou dingen ten goede of ten kwade. Daarom moet 't zich stap voor stap ontwikkelen. Het witboek zal dus slechts de details geven over de defen siemaatregelen, waarmede in het afgeloopen jaar een aanvang wordt gemaakt. Een bijzondere plaats zal worden ingeruimd aan de kwestie van de opleiding van vakarbei ders voor de industrieele bewapeningsmaatre gelen. Verder zou speciaal rekening zijn gehou den met de noodlijdende districten bij de ver- deeling der opdrachten. Stand op Zaterdag I uur v-m.: 738 Vorige stand; 741.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1