Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS ifydl wUif NIEUWE OORLOGSKAART VAN ABESSINIE a LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt zoo 'uist verschenen: 5 cent KATHOLICKCN VOLTOOIT UW GIGCN UNIVGRSITGIT Staatsgreep in Chili? |ninminmnmiinmmiiiiinnnniiiiniitiiiiiiiii!iiiiii!iiiii!iiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiig öiiiuuiuiiiuuuiiiuiiiiiiiiiiiuiijuiuiuiuiiiiumiuuiiiiiiiiuiiiiuiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinuiü ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 TENTOONSTELLING VAN BOEKEN Stadsbibliotheek en Leeszaal van Haarlem LEDEN-CONCERT H.O.V. Solist: Bernhard Lessmann, viool KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM StormvogelsKinheim AFGEHAALD AAN ONS BUREAU Franco toezending per post na ontvangst van postwissel of giro-storting (gironummer 22884) 15 cent. V. S. V. R.C.H.-terrein versierd Weekagenda der St. Jos.-Gezellen- ver. Afd. Haarlem I, Jansstraat 59 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Door de regeering onderdrukt ARCHITECT DUDOK TERUG Belangrijke opdracht voor theater- bouu) in Calcutta DE ZAAK-VRIJMAN Regeeringsinlichtingen in handen van een commissie gesteld Staking in sigaren fabriek Tweehonderd arbeiders erbij betrokken KEMA-BEDRIJF Waarom is de Regeering van koers veranderd? BILJARTEN Kampioenschappen derde klasse klein biljart FRANS HALSTHEATER De student van Praag Men kan Artur Robinson, die de film heeft LUXOR-THEATER Vanavond leven wij Eenige snapshots uit de Lilian Harvey- film „Let's Live Tonight" die deze week in het Luxor Theater draait REMBRANDT-THEATER Midzomernachtdroom ZONDAGMORGENVOOR STELLING Het kind en de wereld Li lm bij. is, die zoo geslaagd is, wat betreft het Marika Rökk speelt in Lichte Cavalerie (Cinema Palace) de hoofdrol PALACE-BIOSKOOP ongedachte situaties ontstaan, terwijl er ook d6 Werkelijk een raadsell NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilis Men schrift ons: Het is een zeer bijzondere tentoonstelling, die op initiatief van de directie van de Stads- Blbliotheek en Leeszaal van Haarlem wordt in gericht in de Raadzaal, Prinsenhof te Haar lem. Daarom bijzonder, omdat hier een, in ver band met de typografische verzorging, keur van historische en moderne werken bijeen is, groo- tendeels uit het eigen bezit van de Bibliotheek. De oude Haarlemsche Librye mag tot de oud ste bibliotheken van ons land gerekend worden; zij dateert reeds van 1581, toen door den Prins van Oranje als vergoeding voor de geleden schaden tijdens het beleg, eenige gilde- en kloosterbibliotheken aan dg Gemeene Haarlem werden overgedragen. Deze oude verzameling, meermalen door aan koop en schenkingen in den loop der eeuwen aangevuld, biedt zooveel schoons, dat het mo gelijk was een overzicht samen te stellen van de ontwikkeling van het boek vanaf de kloos terhandschriften tot onze eeuw. Voor de druk ken sinds 1900 werden eenige uitgevers en boek handelaren bereid gevonden iets uit hun fonds af te staan. Hoewel de geschiedenis van het boek terug grijpt tot de Dodenboeken van de oude Egyp- tenaren zijn de schitterende folianten, door de nijvere monniken gecalligrafeerd in de door het jonge Christendom gestichte kloosters, de oud ste producten van boekkunst in onze lage lan den. De hier getoonde Codices dateeren van het tegin der 15e eeuw. Curieus is het groote Mis saal, dat voor de Kerkhervorming dienst deed in de St. Bavokerk. Welk een prachtige ar beid, wat een schoonheid van letter, decoratie en miniaturen! In chronologische volgorde komt hierna een beknopte keuze uit de beschikbare werken. We vinden een facsimile van een blokboek (Can- ticum Canticorum)eenige aan Coster toege schreven drukfragmenten (Costeriana), om daarna een groep Incunabelen en Postincuna belen aan te treffen, die verschillende merk waardige en zeldzame uitgaven bevat. Het be roemde „Van den propereteyten der Dinghen" van den Haarlemschen drukker Jacob Bellaert mag genoemd worden. Plantijn is vertegenwoor digd door den grooten vijftalige Polyglotten bijbel (1568), terwijl uit de 17e eeuw vele pracht werken aanwezig- zijn. De groote folianten, die getuigen van den durf en ondernemingsgeest, niaar niet minder van het meesterschap van den drukker, met schitterende gracuren verlucht, dwingen bewondering af. Het is de tijd van ste debeschrijvingen, atlassen (we zien hier den kostbaren Atlas van Joan Blaeu) en reisbeschrij vingen. Ook de 18e eeuw heeft nog vele schoone werken met fraaie gravuren en titelprenten. Merkwaardige werken zijn de geschiedenis van Amsterdam (1765) van Wagenaar, het Leven en Bedrijf van Michiel de Ruijter van Gerard Brandt en vele andere. Tegen het einde van de 18e eeuw zet de vervalperiode in, sterk doorge zet in de 19e eeuw, mede door de veranderde maatschappij-structuur, de machinatie van in dustrie en nijverheid en eerst de verfrisschen- de arbeid van Wiliam Morris, den grooten kunstenaar en dichter, vermag opnieuw de belangstelling voor het goed verzorgde boek te wekken. Omstreeks 1900 worden ook in ons land pogingen gedaan, uit welke periode o.m. getuigen de Vos Reinaerde met litho's van Wierink, J. G. Veldheer en Nieuwenkamp's Oude Steden aan de Zuiderzee en de groote Rembrandt-Bijbel. De groep moderne boeken geeft een greep uit de goed verzorgde uitgeversboeken en daar naast een kleine, fijne, verzameling eigen-, pers- en luxe-boeken. Opvallend mooi zijn de werken die werden afgestaan door de oude Haarlemsche fa. Joh. Enschede en Zonen. Ti tels noemen zou te vér voeren, er zijn vele su blieme drukken bij. Door het beperkte aantal uitgelegde boeken is een overzicht van de ontwikkeling van de boek kunst verkregen, dat vooral voor den belang stellenden leek bezienswaardig zal zijn. De tentoonstelling is vrij toegankelijk op Za terdag 29 Pebr. van 710 uur, Zondag 1 Maart van 25 uur. Maandag 2, Dinsdag 3 en Woens dag 4 Maart van 25 en van 710 uur. M. H. G. Jr. Zooals we begin dezer week schreven zou ook dit laatste ledenconcert door Mannus Adam worden geleid. We meldden reeds eer gisteren, dat de soliste. Maria Neusz. die vooi dezen avond was aangekondigd, wegens ziek-e onverwacht verhinderd was op te treden, in haar plaats was evenwel de concertmeester van het Deutsches Opernhaus, waarvan nog kor telings de dirigent, Karl Dammer, voor de H. O V optrad, de Duitsche violist Bernhard Less mann. onmiddellijk bereid gevonden, voor de vereeniging te spelen. Maria Neusz had het vioolconcert van Dvorak op haar programma. Doch er schijnt een fa tum te rusten op de uitvoering van dit werk. Immers ook verleden jaar werd het aange kondigd' als "door Vittorio Brero te spelen. Doch ook déze was toen verhinderd, en in zijn plaats stond toen Ria Schmitzgohr, die ons vergastte op het virtuoos gespeelde vioolconcert van Beethoven. Het is opmerkelijk dat de violist, die nu de violiste vervangt, optreedt met dat zelfde vioolconcert. Nu is dat vioolconcert van Beethoven een dier werken, die altijd blijven boeien, en waarin men telkens opnieuw schoone details vermag te ontdekken. De ouverture „Prometheus" van Beethoven, die in de plaats van de Tragische Ouverture van Brahms werd gespeeld als openingsnummer vormde hiervoor een uitstekende voorbereiding. In een frisch tempo en goed genuanceerd liet Marinus Adam ze door zijn musici uitvoeren. Wat ons in het spel van den heer Bernhard Lessmann in de eerste plaats opviel, was de zuiverheid, waarmee hij van het eerste mo ment af Beethoven's schepping vertolkte, en de buitengewoon fijne detailleering van de par tituur. Doch niet alleen was technisch zijn interpretatie volkomen beheerscht, doch deze violist legde in zijn spel een groote warmte en frischheid, een levendig temperament aan den dag, welke het een genot maakten om naar zijn herschepping te luisteren. De cadens in het eerste deel met het fraaie dubbelsnel en tegenmelodie klonk bijzonder fraai. Terecht volgde hier dan ook een spon taan applaus op, onmiddellijk na de laatste noot van dit eerste deel. Zeer poëtisch was ook het Larghetto, waarvan vooral weer de smaakvolle schakeering trof, laten we er on middellijk bijvoegen, prachtig door het orkest gesecondeerd. Het werd één boeiende weergave van dit droomerig-blijde middendeel. Het opgewekte Rondo sloot er zich prachtig bij aan en maakte de geheele auditie tot een groot en welverdiend succes, zoowel voor den solist ais voor dirigent Adam ëh zijn goed spe lend orkest. Er waren bloemen m de Haar lemsche kleuren voor den solist, die een da verende ovatie ontving en als toegift het Pre ludium van Reger speelde, waarmee hij na tuurlijk zijn succes slechts bevestigde. Na de pauze voerde het orkest de Eerste Symphonie van Robert Schumann uit. ook wel de Lente-Symphonie genoemd van dezen ro manticus uit de eerste helft der vorige eeuw. Blijde, vroolijke muziek, waarin de componist in de beide hoekdeelen zijn vreugde uitzingt over den terugkeer van het voorjaar, terwijl in de beide middendeelen en vooral in het Larghetto de poëtische stemming hoogtij viert. Het was geruimen tijd geleden dat we deze muziek gehoord hebben. In de goedverzorgde interpretatie, die Marinus Adam met het en semble ervan gaf hebben we nochtans weer ge noten van deze mooie partituur, die hier en daar vol originaliteit is en vol leven. Het was een mooi besluit van de serie Vrij dagavondconcerten waarmee tevens het H. O V.-seizoen werd beëindigd. Zondag wordt deze wedstrijd voor het kam pioenschap van Haarlem gespeeld. Stormvogels verschijnt als volgt: Kollenberg Haak Sr., Haak Jr. Tol, Fijen, Weij v. d. Steen, Jacobs, Jochems, v. Pel, v. d. Laan waarop duidelijk is aangegeven het resultaat van de krijgsverrichtingen tot op 1 Februari j.l. Michel Snoek, Van der Griendt Van Os, De Koning, De Vries De Wolf Sr., De Wolf jr., Döhring, Sterk, Hillekamp Dank zij het initiatief van eenige R.C.H.- letien, alsmede terreinknecht v. d. Aar, is het R.C.H.-home in een feestelijk gewaad ge stoken. Vooral de toegangsweg naar de onoverdekte tribunes, ziet er met de versierde masten, waar aan slingers van dennegroen zijn aangebracht, en die met blauw-zWart-witte cocardes getooid zijn met bovenop de afbeelding van een voetbal, bijzonder aardig uit. Aan het eind van dezen weg prijken links en rechts de wapenschilden van Haarlem en Heem stede, terwijl middenin een groot R.C.H.-schiló hangt. Aan de havenzijde is bovendien een eerepoort aangebracht, terwijl voor de tribune het schil- cerij van de spelers van het kampioenselftal, doet herinneren aan roemrijker dagen. Ook het restaurant is zoowel van binnen, als buiten op aardige wijze met dennegroen ver sierd. De toeschouwers, die in de komende weken het R.C.H.-terrein met een bezoek zullen ver eeren, zullen dan ook zeer zeker het lofwaardig streven van de initiatiefnemers op prijs weten te stellen. Zondag: 12.1513.00 spreekuur Paul Kru- gerstraat 43; 7.30—10.30 ontspanning (voorza len): tafeltennis O. Z. Maandag: 8.00 damclub T. E. P.; repetitie tooneel St. Genesius. Dinsdag: 9.00 Schola Cantorum; 9.25 Espe- rantocursus. Woensdag: 8.30 Maria-congregatie in de ver schillende parochies. Donderdag: 8.00 repetitie Harmonie U. D.; 8.45 ontwikkelingsclub; 8.45 zelatricenverga- dering. Vrijdag: 8.00 zesdaagsche van Biljartcl. Haarlem I. Zaterdag 8.00 Tafeltennis O. Z. District Haarlem: Vrijdag 8.15 cursus voor adspirant opleiding door commissarissen. Woensdag 11 Maart districtsavond om 8.15 in St. Bavo-gebouw. Spreker: Het gemeente raadslid de heer J- Kuiper. BUENOS AIRES, 28 Febr. (Reuter). In Chili zou een staatsgreep hebben plaats ge had. Volgens berichten uit Santiago zou de be weging, welke van ex-offieieren van het Chi- leensche leger uitging door de regeering on derdrukt zijn. Il/m vijftiental personen zou den gearresteerd zijn. Met het Indië-vliegtuig der K.L.M., de Sper wer, is Vrijdagmiddag tegen 6 uur op Schiphol teruggekeerd de bekende Hilversum,sche archi tect W. M. Dudok, van een bezoek van onge veer zes weken aan Calcutta, wgar hij de be langrijke opdracht heeft verkregen voor den 'douw van een groot theatercomplex. De heer Dudok kon ons mededeelen, dat hij tijdens zijn verblijf in Calcutta, na de situatie te hebben bestudeerd, een ontwerp heeft ge maakt dat door de onderneming is goedgekeurd en aanvaard en met welks uitvoering thans be gonnen zal worden. De opdrachtgeefster was de Humayan Pro perties Ltd. en het nieuwe gebouw, waar onder door een belangrijke verkeersweg loopt en dat is gelegen op een der drukste punten van Cal cutta, zal o.a. twee bioscopen bevatten, n.l. de Garden House Cinema en de Light House Ci nema, voorts een groot restaurant, nog andere zalen en een daktuin. Het is voor de eerste maal, dat de heer Du dok een opdracht voor de Tropen heeft gekre gen en voor eenige nieuwe problemen heeft hij zich dus wel geplaatst gezien, al was de oplos sing niet zoo moeilijk. Eén dezer nieuwe din gen was bijv. het probleem van het zonlicht, dat men in Holland zooveel mogelijk toegang moet verleunen, in Indië echter zooveel moge lijk moet trachten buiten te sluiten, dus bijv. veel schaduw door het voorbouwen van breede veranda's enz. Het nieuwe gebouw zal worden opgetrokken uit gewapend beton en worden bepleisterd. In het algemeen was de heer Dudok over het materiaal in Indië niet zoo goed te spreken. Trouwens, de geheele architectuur, die h(j in Calcutta gezien heeft, vond hij vrij ach terlijk. De Engelschen zijn er hier niet in geslaagd hun stempel in zoo sterke mate op de stad te drukken als de Nederlanders dat in Neder- landsch Indië hebben gedaan. Voor het overige loofde de' heer Dudok echter de wijze, waarop de Engelschen in Indië het leven opvatten en verklaarde hij van zijn reis zeer veel genoten te hebben. De Tweede Kamer heeft besloten de nadere inlichtingen van de regeering inzake het adres van J. A. W. Vrijman, oud-rijksbouwmeester te Den Haag, om te bevorderen, dat het hem gegeven ontslag uit 's rijks dienst alsnog eer vol worde verklaard en hem een billijke schade vergoeding wordt gegeven subs, een enquête over deze zaak worde ingesteld te stellen in han den eener commissie, bestaande uit de heeren Van Dijk, Joekes, Teulings, Drees en mej. Katz. Vrijdagmorgen is te Amersfoort een staking u'tgebroken in de Nederlandsche sigarenfabrie ken v.h. Spaan en Bertram. Van het personeel, dat ongeveer 300 arbeiders omvat, heeft 200 man het werk neergelegd. De Katholieke en Christelijke arbeiders zijn aan het werk geble ven, aangezien zij de staking ongemotiveerd vonden. De oorzaak van het conflict is het volgende: Wegens overproductie had de directie zes ar beiders ontslagen. De Federatie en de Moderne Bond verlangden verkorting van den werktijd en stelden voorts den eisch, dat de ontslagenen weer aan het werk zouden worden gesteld, welke eischen niet door de directie werden in gewilligd. Het Tweede Kamerlid van der Waerden heeft den ministers van Waterstaat en van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd, welke redenen de Regeering hebben bewogen om, in tegenstelling met de na moeizame on derhandelingen verkregen overeenstemming' met de K. E. M. A., en in afwijking van haar onlangs verdedigde, scherp geformuleerde mee ning, haar poging op te geven om zeggenscnap te verkrijgen in de K. E. M. A.; haar eisch van verplaatsing naar Delft in te trekken. Op welke wijze denkt de Regeering te voor zien in de behoefte aan een Rijkskeur van elec tro-technische materialen, welke een algemeen erkenden en bevredigenden waarborg biedt, dat met de verschillende uiteenloopende en tegen gestelde belangen rekening wordt gehouden, en het algemeen belang domineert? Denkt de lïe- geering hiertoe zelfstandig een orgaan op te bouwen, dat de keuring verzorgt en toezicht oefent? Op welke wijze denkt de Regeering tegemoet te komen aan de reeds jaren gevoelde behoefte van de Technische Hoogeschool, zoowel voor onderwijs als voor research-bevordering, aan een hocgspanningslaboratorium, zóó, dat een levend contact verkregen wordt tusschen on derwijs en practijk, tusschen wetenschap en maatschappij HAARLEM, 28 Febr. Onder leiding van de afdeeling' „Door Eendracht Sterk" zijn Vrijdag inhet clublokaal van deze afdeeling ,,'t Hof van Hólland" te Haarlem de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland derde klasse klein biljart cadre aangevangen. De resultaten waren: Petit 102 21 28 4.85 Eenenga 200 22 32 9.52 Buiskool 173 43 18 4.02 Dubois 200 43 21 4.65 Van Someren 200 31 40 6.45 Blog 162 31 22 5.22 Box 172 25 27 6.88 Brink 200 25 '22 8.— Dubois 200 28 29 7.14 Benenga 172 28 67 6.14 Buiskool 200 22 35 9.09 Petit 140 22 22 6.36 Box 200 29 32 6.89 Blog 153 29 24 5.27 Brink '200 27 41 7.40 Van Someren 197 27 48 7.29 iiiimiiiiMiiMiiimiiMiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiMniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiitiimiiiimiimiimiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii Adolph Wohlbrück als de Student van Praag en zijn spiegelbeeld De ietwat fantastische roman van Hanns Heinz Ewers, „De student van Praag", heeft thans voor de tweede maal een verfilming ge vonden. Men herinnert zich een film van denzelfden naam in de periode van de stomme film, toen Conrad Veidt de hoofdrol in dit drama speelde. Een vergelijking tusschen beide uitingen heeft weinig zin en hangt voor een goed deel samen met de verandering in stijl, die de films van heden vertoonen. gemaakt, het compliment niet onthouden, dat hij een film tot stand heeft gebracht, die de moeite loont. Er is een praegnantere vorm denkbaar, een sterkere atmosfeerwerking, die minder geforceerd voor den dag wordt getoo- verd, naarmate zij machtiger door het gegeven wordt geïnspireerd, doch in het algemeen kan men zeggen, dat deze „Student van Praag" een boeiend schouwspel is, onder andere omdat Robinson zijn figuren met verstand en vooral met soberheid in zijn film opneemt. Op een studentenfuif verschynt een be roemde zangeres (Dorothea Wieck), die een lied zingt voor de verzamelde menigte. Vooral Baldwin (Wohlbrück) is onder den indruk van de schoone vrouw en duelleert om haar met een zijner vrienden. Onmiddellijk ontstaan een verstandhouding tusschen beiden, doch een mysterieus personnage verschijnt ten tooneele in den persoon van dr. Carpis (Theodor Loos), die meent rechten te hebben op deze vrouw. Hij heeft haar gemaakt, haar stem dankt zij hem en iedereen, die hem in den weg treedt ruimt hij op door zijn slachtoffers zoolang te achtervolgen, tot zij zelfmoord plegen. Ook hier grijpt hij in. Als de student door de vrouw wordt afgewezen, omdat zij weet welk gevaar hem wacht, legt hij deze houding uit als een gevolg van zijn armoede. Carpis is onmiddellijk ter plaatse om den jongeman op zijn manier te helpen. Hij spreekt hem van zijn tweede ik, zijn spiegelbeeld, ontneemt hem het be wustzijn daarvan, laat hem winnen in de speelzaal en ziedaar de student, die, rijk ge worden, zijn geliefde naar het bal kan voeren. Carpis heeft echter nog andere plannen, zet den student en diens concurrent tegen elkaar op, weet hun afspraak om slechts een schijn- duel te leveren te niet te doen, zoodat de student zijn tegenstander doodt. Hij moet vluchten, komt tenslotte op zijn kamer terecht, na overal door zijn spiegelbeeld achtervolgd te zijn en schiet zijn andere „Ik" neer. Hij is thans bevrijd van zijn spiegelbeeld en van zijn droom, maar op de plaats van zijn hart ver toont zijn hemd een roode vlek, die voor im mer getuige zal zijn van zijn gebroken hart. Men kan zich eenige vragen stellen, die de schrijver van het oorspronkelijke boek, Hanns Heinz Ewers, moeilijk zal kunnen beantwoor den: met name, waarom de droomer van zijn spiegelbeeld bevrijd moest worden, wanneer de film ons suggereert, dat de satanische heer Carpis of voor altijd verdwijnt, of door den student wordt neergestoken, doch anderzijds accepteert men enkel onwaarschijnlijkheden omdat het gansche gegeven fantastisch is en in de symboliek gevat ligt. Dit eenmaal aan genomen, geeft men zich gemakkeiyk over aan de suggestie die van de beelden uitgaat en die. zooal niet door meesterhand ontstaan, toch verschillende pakkende en ernstig gemaakte tafreelen bevat. De aard van het onderwerp en de sugges tieve werking van het geheel maakt voorbe houd voor volwassenen noodzakelijk. Uit het voorprogramma kunnen prijsschie- ters heel wat leeren door de gebruikelijke twee- acter; de gekleurde teekenfilm „In Droom land" is, zooals die Paramountjes altijd zijn, weer kostelijk. De directie van het Luxor-theater presen teert deze week de laatste Amerikaansche film van Lilian Harvey, „Let's live tonight", vertaald als „Vanavond leven wij." Als we een uitzon dering maken voor het City-theater in Den Haag, waar de film reeds draaide, werd deze rolprent nog niet in het openbaar in Neder land vertoond. Kay Routledge (de hoofdrol, welke gespeeld wordt door Lilian Harvey) is de dochter van uitbundig vermogende ouders. Tijdens een snoepreisje van een jaar maakt zij in Monte Carlo kennis met een sympathieken jongeman Nick Kerry (vertolkt door Tullio Canninato) en verliest voor altijd haar hart, als zij met den plotseling opgedoken aanbidder een zo meravond op diens jacht doorbrengt. Nog voor dat zij in de gelegenheid geweest is uit te zoe ken, wie „hij" eigenlijk is, heeft hij, zonder dat ons precies duidelijk wordt waarom, de wijk genomen naar de Golf van Bengalen. Weer thuis bij haar mama, maakt Kay kennis met Brian Kerry (Hugh Williams), die haai ten huwelijk vraagt. Ofschoon nog steeds gepijnigd dcor de herinnering aan den onbekende uit Monte Carlo, stemt zij toe in de verloving. Op het verlovingsfeest duikt echter plotseling Nick Kerry weer op en Kay ervaart, dat de onbe kende de broer van haar verloofde is. Na veel verwikkelingen en psychologische worstelingen komt de jongedame tot de ont dekking, dat zij alleen met Nick trouwen kan, hetgeen, als de edele Brian zich opoffert en als ingenieur naar Britsch-Indlë vertrekt, ook inderdaad geschiedt. Op een Zondag in de Vasten bestaat er geen bezwaar naar deze romantische huwelijkspro blematiek te gaan zien. Het voorprogramma maakt op deze waardeering geen uitzondering. Het voorprogramma bij de door ons reeds uitvoerig besproken film „Midzomernacht droom" bevat naast de gebruikelijke journalen. Wereld-nieuws en Holland-nieuws van Poly goon, een gekleurde teekenfilm „Merry Melo dies". Verschillende malen heeft men reeds films vervaardigd, die het kind tot onderwerp had- len, maar we twijfelen eraan of er wel een weergeven van de kinderpsyche als deze, die a.s. Zondagmorgen in het Rembrandt Theater wordt vertoond. Geheel onopvallend en voor het kind niet waarneembaar is veelal het opname-toestel ge plaatst, zoodat men het kind in al zijn doen en laten kan bespieden. Daarbij zijn zeer in teressante opnamen, die voor onderwijzers, ouders en paedagogen ongetwijfeld van groot belang zijn, daar men het kind ziet handelen, zonder dat het zich er van bewust is, dat groote menschen het gadeslaan. De film behandelt de kinderwereld ongeveer vanaf de geboorte, totdat het ruimschoots tot de jaren des ondec- scheids gekomen is. Het is de periode, waarin het dus van niet denkend wezen overgaat tot een menschje, dat langzamerhand van de din gen en de gebeurtenissen om hem heen notitie gaat nemen en voor het eerst bewust of onbe wust met de groote menschen om zich heen in conflict komt. Ook de kleine, voor volwassenen onbenullige probleempjes, die het kind voor zichzelf tracht op te lossen, zijn soms voor treffelijk raak en aardig weergegeven. Zoo bij voorbeeld waar een kleine peuter met een bal, die herhaaldelijk wegrolt een trap poogt te be klimmen. Dat is werkelijk een kostelijke ver tooning en het doet zien, hoe hardnekkig kin deren kunnen zijn, wanneer zij op een of ande re manier hun doel wenschen te bereiken. Ook heeft men er verschillende opnamen in- gelascht, die ongeveer doen zien, welke indruk ken een kind in de dagen dat hij de dingen begint te onderscheiden, krijgt, als hij zoo op zijn rugje in het wiegje ligt. Het is vreemd en eigenaardig, doch bij even nadenken komt men zeer zeker tot de conclusie dat een en ander juist gezien is. Volwassenen, die eenig belang In het kinder wereldje stellen, zouden we dan ook eker wil len aanraden van deze film, die reeds eenige jaren geleden het levenslicht aanschouwde, nota te nemen. Men zal zich voor de moeite ruimschoots beloond achten. Nog zij vermeld, dat de wetenschappelijke leiding van deze film berustte bij prof. dr. Kurt Lewin, ex-hoogleeraar aan het psycholo gisch instituut der Berlijnsche Universiteit. Lichte Cavalerie Dit is eerst eens een kijkfilm! Het geval speelt in circuskringen. Het onder werp is, als gewoonlijk, een liefdesgeschiedenis met de gebruikelijke misverstanden, waardoor gebruikelijke derde in het spel komt, die hier evenwel absoluut geen kans heeft. Maar dat alles is in deze film maar bijzaak hoofdzaak zijn, naast het goede spel der artis- ten. de grootsche tooneelen, die ons circusvoor stellingen te zien geven, zooals we die hier niet kennen en balletten van zulk 'n overweldigen de pracht, dat we daarvoor alleen reeds „Lichte Cavalerie" zouden willen zien. Maar dan ook om de hoofdpersoon Marika Rökk, die we zoowel om haar danskunst als om haar paardrijden kunnen bewonderen en dio bovendien weet wat spelen is, zoodat we in haar Iemand ontmoeten die voor een film als deze. waarin ze van alles te doen krijgt, wel de aan gewezen vertolkster is. Vooraf, in het Profilti-nieuws een overzicht van de Carnavalsviering in verschillende steden: Maastricht, Venlo en Bergen op Zoom en daar na een gekleurde teekenfilm: „Humpty Dumpty", waarin, zooals uit den titel wel blijkt, alleen eieren optreden. Dan ten slotte nog op het tooneel iets bijzon ders; een muzikaal raadsel. Een Wienerin, die zocals ze vooraf zegt zich ,,bemüht" heeft Hol- landsch te leeren, en dat aller-charmantst ge broken spreekt, brengt een pop mee op het too neel, die ze op een stoel zet en dan een harmo- nika in handen geeft. En.... de pop speelt u. zonder eenige hulp, terwijl de Wieper in haar op de piano begeleidt. Ook cither speelt de pop uitstekend en dat het werkelijk een pop is wordt aan het slot ge demonstreerd, door hem handen en hoofd uit te trekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4