fr Het Vaticaan en de sanctie- politiek k NA DE MUITERIJ TE TOKIO Legers van Ras Kassa en Ras Seyoem in Tembien omsingeld Het nieuws van heden MILITAIRE BEZETTING BLIJFT KERKEL. KUNST Tien geboden voor vrouwen Opstand in Peru? HUN TOESTAND ZEER CRITIEK EEN CANARD DER NEUE ZUR. ZEIT. DEMMER-GASFORNUIZEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 1 MAART 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19824 Minister van Oorlog zegt dat een definitief herstel van de discipline veel moeite zal kosten Staat van beleg nog van kracht Vijf communisten ter dood veroordeeld Door de schepenrechtbank te Berlijn Officieren uit den dienst ontslagen Putchisten te Dairen gearresteerd Edel-Kopersmederij Monstransen - Kelken Altaren Communiebanken THEOD. JORNA Zn. De jeugd ontkerstend door „Hïtlerjugend" Schrijven van Mgr. Groeber aan Rijksminister Kerrl Oproep van Donna Rachele Mussolini Het Weer Ordeteekenen en uniform van Ras Moeloeguetta aan den Duce overhandigd Treinverkeer stopgezet met Djiboeti De houding van den H. Stoel grondt zich op voorzichtige bemiddelingspogingen Waardeering en vrees Laat een KR00N-BEHANGSEL DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Maak er 't beste van! Een nieuwe veiligheids formule De neutraliteitswet Uitgewerkt door Titoelescoe Nieuwe onlusten te Damascus Belegering in een moskee STUDENTEN IN DUIT SC H LAND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TOKIO 29 Pebr. Nu de opstand is beëindigd, is het mogelijk een overzicht te verkrijgen over de gebeurtenissen in Tokio gisteravond en he denochtend. Nadat de opstandelingen gisteren geweigerd hadden in de kazernes terug te keeren publi ceerde de militaire bevelhebber van Tokio ge neraal Kashii een verklaring, waarin hij vast stelde, dat de muiters zich door hun weigering schuldig maakten aan ongehoorzaamheid je gens den keizer. Hoewel een strijd tusschen de keizerlijke troepen niet overeenkomstig den geest van het Japansche leger is, moest toch doo> het inzetten van militaire krachten een einde worden gemaakt aan den opstand. Te gelijker tijd werd den bewoners van de huizen in het stadsdeel, dat door de opstandelingen was bezet, aangeraden rustig in de woningen te blijven. Hedenochtend omstreeks 9 uur besloten 160 man naar de kazernes terug te keeren, 20 mi nuten later volgden 120 anderen. Nadat nu generaal Kashii en nog eenige an dere onmiddellijke chefs van de opstandelingen hen door middel van ballons en op andere wij ze nogmaals hadden aangespoord zich over te geven, begaf zich generaal Kashii naar den Mikado. Deze gaf zijn toestemming tot het ge bruik van geweld. Omstreeks half twaalf werd officieel bekend gemaakt, dat de meeste onder-officieren zich adden overgegeven en dat men erop kon reke- ..en, dat de muiterij spoedig ten einde zou loo- pen. Twee en een half uur later werd officieel be kend gemaakt, dat alle punten, welke door de opstandelingen waren bezet, door hen waren verlaten. De actie was hiermede ten einde. Naar verder wordt vernomen, werden heden ochtend omstreeks half zeven de regeerings- troepen volgens een van te voren opgesteld plan naar voren geschoven, en te ruim 8 uur werden zelfs tanks ingezet tegen de rebellen, die den Sanno-heuvel bezet hielden. Semi-officieel is medegedeeld, dat verdere beslissingen eerst genomen zullen worden na aankomst van prins Saionji. De laatste troepen zijn tegen middernacht ingerukt. De militaire bezetting blijft echter in Tokio. Omtrent het lot van de in arrest gestelde officieren, welker aantal inmiddels is geste gen tot 20, is tot dusverre nog niets nauw keurig bekend. Dat zij zeiven een eind aan hun leven zouden hebben gemaakt is tot dusverre nog niet officieel bevestigd. De toestand van hofmaarschalk Soezoeki, die zwaar gewond is, is na een bloedtrans fusie beter geworden. De vroegere zegelbe waarder Makino is ongedeerd ontsnapt. Men zegt, dat hij en Saionji door een gen darme gewaarschuwd werden, welke bij den overval op Saito had weten te ontkomen. Volgens een verklaring van den minister van Oorlog moet de grootste zorg thans zijn de aaneengeslotenheid van het leger te waarbor gen en te versterken door onjuiste opvattingen over de trouw aan den keizer te bestrijden. Leger en volk moeten elkander vertrouwen en schouder aan schouder staan. Het schijnt thans, dat admiraal Okada geen minister-president zal blijven. Naar vernomen wordt weigerden de rebellen hun stellingen te verlaten, toen hun werd medegedeeld, dat de Mikado hun gelastte naar de kazernes terug te keeren, tot het ocgenblik, dat de troepen van generaal Kashii oprukten onder bescherming van tanks. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de Japansche natie thans een sterke na tionalistische regeering wenscht. Generaal Kawashima, de minister van Oor log, verklaart in een officieele proclamatie, welke werd gepubliceerd, nadat de rebellen zich hadden overgegeven: „ik alleen ben te laken voor de betreurenswaardige gebeurtenissen, wel ke hebben plaatsgehad en ik ben mij diep be- wuct van mijn verantwoordelijkheid De minister voegt hieraan toe, dat de eer var. het leger in de oogen van het volk en van het buitenland is bevlekt. Bovendien verklaart de minister, dat een definitief herstel van de dis cipline in het leger veel moeite zal kosten, BERLIJN, 29 Pebr. (D. N. B.) Na een proces van bijna zes maanden heeft de schepenrecht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen 25 com munisten uit Neukoelln, die er van verdacht werden, te hebben deelgenomen aan een ge- wapenden overval op een vergaderlokaal der S. A. in de Hermannstrasse op 15 October 1931. Vijf der beklaagden zijn wegens moord in vereeniging gepleegd en huisvredebreuk ter dood veroordeeld met levenslang verlies der purger- lijke eererechten. Elf beklaagden zijn wegens medeplichtigheid veroordeeld tot tuchthuis straffen, varieerende van drie tot veertien jaar De politiebewaking was tijdens de zitt'ng van heden versterkt met Schupo's in uniform. niettegenstaande op het oogenblik schijnt, dat de orde is hersteld. Drie kapiteins, 7 luitenants en 5 onder luitenants zijn uit den dienst ontslagen wegens deelnemen aan den opstand. Het ministerie van Oorlog deelt mede, dat de censuur is opgeheven. De stad heeft hedenmiddag het normaal aanzien herno men. Te vier uur reden de auto's weer door de stad, het spoorwegverkeer was om 12 uur reeds weer hervat. Het vertrouwen van het publiek, dat weer was teruggekeerd nadat de opstand was beëindigd, is nog versterkt door het be richt, dat minister-Okada niet vermoord was. Tot nu toe is nog geen bericht ontvangen, dat een vreemdeling is lastig gevallen tijdens den opstand, of dat het eigendom van vreemde lingen is ontvreemd of beschadigd. Naar uit Dairen wordt gemeld zijn daar eenige personen gearresteerd, die betrokken wa ren bij den Putsch te Tokio. Het Kwantoeng- leger let scherp op de personen, die als radi caal bekend staan. Officieus wordt vernomen, dat de gouver neur-generaal van Korea, generaal Oegaki, naar Tokio is teruggeroepen. Minister-president Okada is na het indienen van zijn ontslag door den Mikado in audiëntie ontvangen. De Mikado wenschte Okada geluk met zijn redding. HAARL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM TEL. 48539 BERLIJN, 29 Pebr. (Havas). Mgr. Conrad Groeber, Aartsbisschop van Preiburg in Breisgau, heeft een brief gezonden aan den minister van Godsdienstzaken Kerrl, waar in hij hem verwijt, dat de „Hitierjugend" de jeugd ontkerstent. In leidende nationaal- socialistische kringen heeft dit veel veront waardiging gewekt. Mgr. Groeber ROME, 29 Pebr. (Reuter). Donna Rachele Mussolini, de vrouw van Mussolini, heeft aan de Italiaansche vrouwen tien geboden gegeven. Zij hoopt, dat deze door de vrouwen van an dere Europeesche landen en ook van Amerika zullen worden verstaan. Wij zijn het fascisme dankbaarheid ver schuldigd", zoo zeide Donna Rachele namens de Italiaansche vrouwen, omdat het ons op onze eigen plaats gebracht heeft. De tien geboden luiden als volgt: le. Wijd u zelf geheel en al en met trots aan Italië, aan het fascisme, door Benito Mus solini gegrondvest. 2e. Zorg er voor, dat er dagelijks een laaiend enthousiasme van u uitgaat, dat het land ver vult met optimisme. 3e. Heilig meer en meer uw overtuiging en gevoelsleven, wees er trouw aan, verloochen het niet. 4e. Let niet op de pijn bij een geboorte. Het moederschap is geestelijk, een offer aan de menscbheid, dat steeds met blijmoedigheid moet worden volbracht. 5e. Beschouw u zelf niet als een enkeling, maar beleef de schoonheid van de sociale struc tuur, buig dan nederig uw hoofd voor haar wetten. 6e. Verban uit u zelf kleine, nuttelooze ijdelheden, zonder echter het masker van hui chelarij aan te nemen. 7e. Wees trotsch en dankbaar op uw be stemming als vrouw, een wezen, voorbeschikt om in zich de toekomst te dragen en voor te bereiden. 8e. Ontwikkel uw verstand. Sla acht op het maatschappelijk leven en volg moedig alle nieuwe paden, bij voorkeur het moeilijkste. 9e. Verzorg uw lichaam, teneinde schoon heid, gezondheid en kracht te verkrijgen. 10e. Werk hard. Companys, de leider der Catalanen, die in October 1934 werd gevangen genomen, is thans vrijgelaten en door zijn aanhangers met vreugde begroet BUENOS AIRES, 29 Pebr. (Reuter). De bladen maken melding van een gerucht, volgens hetwelk een opstandige beweging zou zijn uitgebroken te Lima, in Peru. VERWACHTING: Matige tot zwakken 2 wind, uit Zuidelijke richtingen; betrokken 2 tot zwaar of half bewolkt; waarschijnlijk 2 eenige regen of sneeuw. Weinig verande- ring in temperatuur. 2 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig 1 2 verandering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil ROME, 29 Pebr. Het 140ste Italiaansche leger- bericht luidt: Terwijl de troepen van het eerste legercorps den Amba Aladzji bereikten, vielen de troepen van het derde legercorps en die van het Eri- treesche legercorps uit het Noorden en het Zui den de strijdkrachten van Ras Kassa aan. Se dert het aanbreken van den dag van gisteren, 28 Februari, is een verwoede strijd aan dén gang. Legerbericht no. 141 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: de tweede veldslag in Tembien is in een be slissend stadium ge'komen. De legers van Ras Kassa en Ras Seyoem zijn omsingeld en hun toestand wordt van uur tot uur critieker. Zooals men weet, aldus seint Reuter in aan sluiting op het bericht van Badoglio, werden deze beide legers, als gevolg van de overwinning van Amba Aradam, van die van Ras Moeloe guetta gescheiden. Daar de Italianen de twee wegen, die van het Noorden naar het Zuiden leiden, hebben bezet, Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: De „Neue Züricher Zeitung" heeft zich de zer dagen uit Rome laten melden, dat in het Vaticaan een „geheime bijeen komst" had plaats gevonden van de kardina len, die het nauwste betrokken zijn bij de po litieke belangen der Kerk, om te beraadsla gen over de gevaren, welke in de huidige po litieke situatie voor de katholieke kerk schui len. Die situatie zou nl. worden gekenmerkt door een coalitie van communisme en vrijmet selarij met deelname van anglicanisme en som mige deelen van liberalisme en democratie te gen het „hiërarchische principe in de regee ring der staten," hetwelk belichaamd is in het fascistische Italië. Daar de Kerk nu „met het hiërarchische beginsel vereenzelvigd is," voelt zij zich mede bedreigd: de heimelijk vergaderde kardinalen zouden dan ook tot niets minder dan een mobilisatie van het wereld-katholicis- me hebben besloten tegen dit gevaar voor de hiërarchische traditie der Kerk. „Op dezen achtergrond, zoo vervolgt het bericht, teekent zich ook de solidariteit van het Vaticaan met het regime van Mussolini af, dat in zijn opbouw het beginsel der hiërarchie toont. Het betreft hier dus geen solidariteit en identificeering van het Vaticaan met de na tionale motieven van het fascisme, maar een erkenning en ondersteuning van zijn geestelijk- zedelijk-politieken inhoud". Aldus in het kort de inhoud van deze mel ding. die men zeker niet zonder verbazing in een serieus blad aantreft. Na de .geheime bijeenkomst" der kardinalen, waarvan het blad uit „zekere" bron heeft ver nomen, uit nóg zekerder bron te hebben ge loochend hetgeen overigens nauwelijks noo- dig mocht heeten loont het wellicht toch de moeite, den verderen inhoud van dit bericht even na te gaan. De Kerk zou zich volgens den schrijver „ver eenzelvigen" met het hiërarchisch beginsel in de regeering der 'staten, zooals het fascisme dit vertoont. In werkelijkheid is de betrekking, zoo zij althans bestaat, juist andersom. Wan neer het faccisme een partijsecretaris of een burgemeester „gerarca" d. i. „hiërarch" noemt, leent het een woord van de Kerk om er een profane zaak mee te betitelen. De hiërarchie, de „heilige bestuursorde" is aan de Kerk eigen, omdat daar het gezag inderdaad berust op de wijding. In den staat kan deze gewijde term slechts profane zaken aanduiden. In andere landen gebruikt men haar vaak om de verti cale volgorde der ambtsbevoegdheden aan te duiden in tegenstelling met de horizontale ver deeling. Het fascistische Italië heeft zulke ker kelijke termen in zijn spraakgebruik opgeno men, om er een bijzonderen glans aan te ont- leenen. Zoo pleegt men ook te spreken van fascisti sche „martelaren" voor de gevallenen in de revolutie, van „gelooven" voor de trouw aan de fascistische orde, enz. Het „hiërarchische" prin cipe is hier dus eenvoudigweg het dictatoriale principe van één eigenmachtig heerscher en een getrapte rij van afgeleide gezagsdragers. Deze bestuursorde heeft haar „wtjding" nooit van de kerk ontvangen, maar alleen van zich zelf. Het maatschappelijk gezagsprincipe, dat de katholieke kerk hooghoudt en dat in elk recht matig wereldrijk gezag gezag een uitvloeisel en afschaduwing van de door God gewilde orde er kent, is heel iets anders en heeft niets uit te staan met de kerkelijke hiërarchie, die waarlijk „heilig" is. En het is schoolboekenkennis, dat dat prin cipe algemeen is en niet gebonden aan eeni- gen bepaalden vorm van regime. De meening, dat de Kerk zich met een be paald regime zou moeten vereenzelvigen, om dat dit zichzelf „hiërarchisch" noemt, is even dwaas als de daaruit volgende conclusie, dat zij tot 28 Oct. 1922 (of 30 Jan. '32) heeft moe ten wachten om zich aldus in haar element te vinden: beide zijn even verbijsterend als het, meen ik, óók voor den Italiaanschen dictator zou zijn te vernemen, dat zijn heerschappij een soort van kerkelijke instelling is. Deze confusie is inderdaad zoo handtaste lijk, dat men zich afvraagt, of zij slechts een misverstand is. Zooveel over de hiërarchische „solidariteit" van het Vaticaan met het fascistische Italië. Wat echter de bezorgdheid betreft, waarmede het Vaticaan inderdaad de ontwikkeling van de politieke situatie gadeslaat, daarvoor zijn andere en reëele gronden. Men zou ze onder drie punten kunnen samenvatten. Op de eerste plaats en vér vooraan staat de bezorgdheid voor het niet al te hechte gebouw van den wereldvrede, dat steeds bedenkelij ker scheuren vertoont en wel eens geheel zou kunnen bezwijken, tot onafzienbaar verderf van de menschheid. Deze bezorgdheid voor den vrede is ongetwij feld ook bij vele regeeringen aanwezig in het complex van hun zorgen en belangen; bij den II. Stoel staat zij overgroot op den voorgrond. Zoo begroette het Vaticaan getuige de „Os- servatore Romano" het plan LavalHoare als een gereede oplossing van het Conflict, ter wijl de meeste Volkenbondsleden, bezorgd voor het prestige van den Bond, het verwierpen. Op de tweede plaats en daarop doelden blijkbaar de zonderlinge beschouwingen van het Züricher blad meent men in het Va ticaan te constateeren, dat diverse revolution- naire elementen, die zoowel het fascisme als de Kerk vijandig gezind zijn, in de actie te gen Italië een belangrijke plaats innemen. Het Vaticaan vreest daarom, dat een triomf van den Volkenbond ten nadeele van Italië-in een triomf van deze elementen zou kunnen ontaar den. Bij zijn waardeering van het fascistische be wind gaat het niet uit van een of andere „so lidariteit"; maar van de concrete diensten, die dit bewind aan het Italiaansche Katholicisme heeft bewezen. Als derde punt kan men noemen de expan sie-behoefte van Italië, die door de mogendhe den is erkend en door den Paus is aangewe zen als een feit, waarmee de internationale politiek rekening dient te houden. De steeds scherpere vorm van het conflict maakt het twijfelachtig, of bij een voor Italië ongunstigen afloop deze behoefte zal worden bevredigd, zoo dat alsdan de kiem van nieuwe conflicten zou blijven l»estaan. Op deze drie overwegingen, hier in volgorde van hun belang weergegeven, gronden zich de houding van het Vaticaan en de voorzichtige bemiddelingspogingen, waarmede de H. Stoel, na duidelijk oordeel over dezen oorlog te heb ben uitgesproken, een gereede oplossing van liet bloediee conflict tracht te bevorderen. schijnen Ras Kassa en Ras Seyoem thans te trachten zich uit Tembien terug te trekken en zich een doortocht te banen langs de Takkaze, om het Zuidelijker gelegen gebied Avergalle te bereiken. In dat gebied kunnen de Abessiniërs echter, volgens Reuter, niet over levensmiddelen beschikken, die zij gewoonlijk in de streek, waar zij zich ophouden requireeren. Nog eergisteren hebben Italiaansche vliegtuigen een verken ningstocht boven Avergalle gemaakt. Waar schijnlijk is de opmarsch van het derde leger naar het Westen thans voldoende gevorderd, om den laatsten uitweg voor de legers der beide Rassen af te snijden. Van Abessinische zijde wordt de toestand aan het Noordelijk front als volgt voorgesteld: de Italianen dringen langzaam op van Makallé naar het massief van Amba Aladzji, gesteund door bombardementsvliegtuigen, gemotoriseerde afdeelingen en tanks. De Italiaansche afdeelin- gen worden heftig aangevallen door de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem. Het doel van de Italianen schijnt de bezetting van den amba Aladzji. De opmarsch heeft alleen plaats over de begaanbare wegen en het schijnt, dat niet terreinwinst, doch alleen het bezetten van sleutelposities, de reden is van dezen plot- selingen opmarsch. De Italianen willen stellin gen bezetten om gedurende den regentijd de Abessinische aanvallen te kunnen afweren. Van Abessinische zijde wordt er verder op gewezen, dat de regentijd het oprukken met gemotoriseerde kolonnes onmogelijk maakt, ter wijl de Abessijnen hierdoor in het geheel niet worden gehinderd. NAPELS, 29 Febr. Het s.s. „Tevere" is hier aangekomen uit Oost-Afrika met 469 soldaten, zwarthemden en werklieden aan boord, die voor herstel van gezondheid naar Italië terugkeeren. Bovendien bevindt zich de federale secretaris van Eritrea, Gama, aan boord, die belast is met het overhandigen van de ordeteekenen en de uniform van Ras Moeloeguetta, welke na den slag van Amba Aradam zijn gevonden, aan den Duce. Uit Mogadiscio wordt vernomen, dat de troe pen van Dedjas Bietne Mered zich niet meer aan de Webbi Gestro bevinden en ook de ver sterkte stellingen op den berg Ellot hebben verlaten. Deze troepen zouden zich naar het Goba-gebied hebben teruggetrokken. Hedenmiddag is de laatste express van Addis Abeba naar Djiboeti vertrokken. Het is de ge woonte de spoorwegverbinding te verbreken ge durende het regenseizoen, aangezien de spoor lijn meermalen wordt beschadigd door den he- vigen regenval. Ter gelegenheid van de herdenking van de dooden van Adoea van 1896, heeft d'Annunzio aan Mussolini een telegram gezonden, waarin hij den moed van de Italiaansche soldaten ver heerlijkt. UW KAMERS ZONNIG MAKEN ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 Militaire bezetting blijft nog te Tokio. Leger van Ras Kassa en Ras Seyoem door de Italianen omsingeld. Schrijven van Mgr. Groeber aan Rijksminister Kerrl. Oproep van Donna Rachele Mussolini tot de Italiaansche vrouwen. Opstand te Lima? Vragen van het Tweede Kamerlid Boon over het in Amsterdam verkrijgbaar stellen van „Der Stürmer". 15 Maart wordt een nieuw stelsel ingevoerd voor de toeslagregeling voor ondermelk. Partijraad van de R. K. Staatspartij heeft het beginselprogram vastgesteld. Bij een windhoos boven Madioen is een vrouw gedood en zijn twee personen gewond; groote materieele schade. Maatregelen in voorbereiding tot hnlpvcrlee- ning aan de visscherii Salarisverlaging voor provinciaal personeel m Noord-Holland gaat heden in. Bij de voetbalwedstrijden voor de Engelsche League hebben o. m. Sunderland verloren en Aston Villa gewonnen. O „De wereld staat op d'r kop" zucht de man achter de biertafel. En moe ten we de klagers gelooven dan is er nooit zoo'n benarde tijd geweest als thans. Nooit? De „leekendichter" ging al in 1848 de „Alarmisten" te lijf: Je duffe conversatie Is ééne lamentatie En nergens zie je licht; Gedaalde metallieken, Failliette republieken, D' effectenhoek vol vrees; De kooplui in perikel, Heel de aard' op een karikel De wereld op een sjees. Dat was ruim een halve eeuw gele den. Laten we er troost en vooral lee ring uit trekken! De ivereld draait toch verder en het leven gaat toch voort. Laten we daarom minder kla gen en meer doen. De feiten moeten we onder de oogen durven zien en naar de nieuwe omstandigheden han delen! We moeten onzen tijd aan vaarden door er het beste van te ma ken naar al onze kracht. WASHINGTON, 29 Febr. (A.N.P.) President Roosevelt heeft vandaag de nieuwe neutrali teitswet, welke de vandaag afloopende bepa lingen tot 1 Mei 1937 verlengt, onderteekend. De nieuwe wet bevat de toevoegingen, dat in den vervolge ook leeningen of oorlogscredieten aan belligerente staten verboden zijn en dat een wapenembargo niet mag worden afgekon digd voor staten van het Amerikaansche we relddeel, zoolang deze staten strijden tegen landen buiten Amerika. Deze laatste uitzonde ring is echter niet van kracht, wanneer een dezer Amerikaansche staten te zamen met een vreemde mogendheid oorlog voert tegen een derden staat. Niet verboden blijft de uitvoer van voor den oorlog belangrijke grondstoffen als petroleum, koper, katoen en üzerafval. LONDEN, 29 Febr. (D.N.B.). Naar de „Star" meldt, zal een groot deel der beraadslagingen van de volgende week te Genève gewijd worden aan een nieuwe formule voor de algemeene vei ligheid, die door Titoelescoe zou zijn uitgewerkt. Hierna zou bepaald worden op welke wijze de Volkenbondsleden elkander zouden kunnen helpen, ingeval artikel 16 van de handvest vol ledig toegepast zou moeten worden. JERUZALEM, 29 Pebr. (A. N. P.) Volgens mededeelingen der Syrische autoriteiten is het te Damascus opnieuw tot ernstige botsingen gekomen. Een menigte, die terugkeerde van bet avondgebed in de Omajaden-moskee, viel de politie aan en bombardeerde haar met stee- nen. De agenten maakten daarop van hun vuurwapens gebruik, waarbij twee personen werden gedood en negen gewond. De betoo- gers werden ten slotte teruggedrongen in de moskee, waar zij door de politie werden be legerd. Gisteren heeft een bespreking van den mi nister-president met de partijleiders plaats ge had. Eenige der leiders zijn voornemens zich naar Parijs te begeven voor het voeren van onderhandelingen met de Fransche regeering. BERLIJN, 29 Febr. (D. N. B.) Het maxi mum-aantal studenten in Duitschland voor het tweede semester van 1936 is vastgesteld op 24.200, waarvan 6600 te Berlijn. Bij voorkeur zullen worden toegelaten veteranen van de partij, dragers van de „Gouden Speld" van de Hitlerjeugd, militairen, studenten uit de gebie den ten Oosten van Danzig en leden van S. A., S. S., en andere nat.-soc. organisaties. Goedgekeurd door de Gasstlchtlng Verkrijgb. bij Uw winkelier. Pr. reeds v.a. t 80 Imp. N.V. Tcchn. Handelsbnr. G. de Boer. A'dam f\ wvwwwuninnif; i r r s Stand op Zondag 1 uur v.m.: 737 Vorice stand: 738.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1