RAS KASSA EN RAS SEYOEM TOTAAL VERSLAGEN Z. Em. Kardinaal Pacelli zestig jaar Overweldigende overwinning w w Het nieuws van heden Kr fit» BLOEDIGE GEVECHTEN IN TEMBIEN NAASTE MEDEWERKER DES PAUSEN Slag bij Adoea herdacht RADIOREDE VAN KONING EDWARD DE BAROMETER A V if Y VEHEENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 2 MAART 1930 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19825 IJ*' K A Het Weer Abessiniërs zouden 3000 man verloren hebben, de Italia nen ongeveer 500 „Abessinië heeft den oorlog verloren" Bijzonderheden over den slag De tweede groote manoeuvre van Badoglio 4000 Eritreeërs naar de Abessiniërs overgeloopen Abessinisch vliegtuig vermist De gedemilitariseerde Rijnzone Belgische defensie-commissie brengt rapport uit De Leipziger Messe geopend Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huïbers vertoefde Zondag te Amsterdam. Bij zijn aankomst aan de kerk van Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand werd de bisschop door de jeugdvereenigingen, GraalGezellen en K.J.C. begroet GELE SNEEUW IN OOSTENRIJK Geheel zijn verdienstvolle en luis terrijke loopbaan ligt in de lijn der Kerkelijke politiek Staatssecretaris sedert 1929 fills Z. Em. Kardinaal Pacelli Legerbericht van Badoglio Mussolini spreekt tot het volk Minister Beek te Brussel aangekomen Vliegtuig van Rickett op Le Bourget RADIODISTRIBUTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN „Dat de toekomst vrede over de geheele wereld moge brengen" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij" contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 1 Maart Het agentschap Stefani deelt in het 142ste officieele communiqué mede: Maarschalk Ba doglio meldt van het front in Eritrea, dat het leger van ras Kassa vernie tigd is. Asmara: (radiogram van den oorlogscorres pondent van het Duitsche Nieuwsbureau) Sinds Vrijdag is aan het Noordelijk front in Abessinië een groote Italiaansche militaire actie aan den gang, welke ten doel heeft de legers van ras Kassa en van ras Seyoem te omsin gelen. In het hoofdkwartier is men van meening, dat dit doel zoo goed als bereikt is en dat men kan zeggen, dat de Abessinische troepen aan het Noordelijk front verslagen zijn. Tegelijk met den opmarsch van het eerste le gercorps, welke leidde tot de bezetting van den Amba Aladzji, heeft het corps inheemsche troepen, een grootsche actie ingezet tegen ras Kassa en ras Seyoem, die met ongeveer 70.000 man voortdurend pogingen ondernamen door te breken in de richting van Haussien. Terwijl het derde legercorps ten Zuiden van de rivier Ghewa opereerde, arriveerde het in heemsche corps ten Noorden van Abbi Addi. Op 28 Februari kon de Abessinische stelling op den Work Amba („goudberg") bij een verras senden stormaanval worden genomen. Alpenjagers en zwarthemden, die gedetacheerd zijn bij het corps inheemsche troepen zijn, niet opgemerkt door den vijand, toen zij den bijna 2000 M. hoogen bergrug bestegen. Zij verdreven den geheel verrasten vijand in een bloedig ba jonetgevecht. Niettegenstaande het krachtig artillerie- en vliegtuigbombardement, waardoor de Abessiniërs werden weggemaaid, probeerden Ztj'rïeir gWiW-" len dag door de stelling opnieuw te bestormen. Des avonds moesten zij evenwel onder den krachtigen druk der Italianen het veld ruimen, met achterlating van 3200 gesneu velden, o.w. een commandant en vijf onder- commandanten. De Italiaansche verliezen bedroegen dien dag ongeveer 500 gesneuvelden. Op 29 Februari hebben de Italianen hun mi litaire actie voortgezet. De actie is nog niet ten einde. In het algemeen kan gezegd worden, dat aan het Noordelijk front alleen nog het leger van ras Imroe strijdbaar is. De correspondent heeft het hoofdkwartier te Asmara bij zijn terug keer feestelijk verlicht gezien. De vice-gouverneur heeft een toespraak ge houden, waarin hij de succesrijke gevechten roemde. In militaire kringen te Asmara verklaard men, dat Abessinië van militair standpunt bezien thans den oorlog heeft verloren. ASMARA, 1 Maart. (Radiogram van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuws bureau): Bij de gevechten in Tembien, welke drie dagen hebben geduurd, werden de legers van ras Kassa en van ras Seyoem geheel ver nietigd. Het gros der troepen werd bij Abbi Addi om singeld. Ras Kassa bevindt zich .met een klem deel zijner troepen op weg naar het Zuid-Westen. Hij wordt onderweg voortdurend door Italiaan sche bommenwerpers bestookt. De Italiaansche verhezen bij de laatste ge vechten zouden niet zoo groot zijn, doch de Abessinische verliezen worden ontzaglijk ge noemd. Maarschalk Badoglio heeft In het hoofd kwartier zijn voldoening over de overwinning uitgesproken. Omtrent het verloop der recente gevechten ar Tembien worden de volgende bijzonderhe den bekend: Na de vergeefsche poging den Werek Amba ten Noorden van Abbi Addi te heroveren, trok het Abessinische leger, dat niet 70.000, doch slechts 15.000 man sterk was, uit Abbi Addi terug waar het door het uit het Zuiden na derende derde legercorps werd omsingeld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag slaag de ras Kassa er in met een deel zijner troepen door de Italiaansche troepen heen te breken en te vluchten in de richting van de Takazze. Italiaansche bommenwerpers hebben een ach tervolging ingezet en Kassa's troepen met bom men bestookt. Zaterdag werd de kring om het bij Abbi Addi ingesloten leger, dat zich wanhopig ver dedigd. steeds nauwer. De Abessinische solda ten werden in bloedige gevechten afgemaakt. Het aantal dooden aan Abessinische zijde moet vele duizenden bedragen. Het aantal gewon den moet ontzettend zijn, hoewel op hetoogen- blik nog geen nauwkeurige cijfers bekend zijn. De Italiaansche verliezen zouden betrekke lijk gering zijn. Of ras Kassa nog heelhuids naar de binnen landen van Abessinië zal kunnen ontsnap pen, moet men afwachten. Het Abessinische front is, behalve de uiter ste Imkervleugel, geheel ingestort. De situatie Van de troepen op dezen vleugel, die 30.000 man sterk ziin wordt evenwel hopeloos be schouwd Vele vluchtende soldaten hebben hun wa pens weggeworpen om voor vreedzame bewoners te kunnen doorgaan. De Italiaansche buit aan wapens en munitie moet zeer groot zijn. De slag in Tembien is de tweede acte van de grootsch opgezette manoeuvre, welke maar schalk Badoglio heeft voorbereid. De eerste groote slag, dien Badoglio den Abes- siniëirs heeft toegebracht, was toen hij ras Moeloeguetta bij den Aradam-berg heeft ver slagen, waarbij hij zich de mogelijkheid schiep den Amba Aladzji te bereiken. De volgende belangrijke fase zal zich waar schijnlijk binnenkort afspelen op den uitersten rechtervleugel van het Italiaansche leger. Bij die gelegenheid zal beslist worden over het lot van de legers van den Negus. ADDIS ABEBA: In Abessinische kringen verklaart men, dat de Italiaansche troepen bewegingen in de richting van den Amba Aladzji zijn voortgezet, doch dat uit het Abessinische hoofdkwartier nog geen bij zonderheden zijn gemeld. Volgens een Reuter-telegram uit Asmara zouden de Italianen slechts op den uitersten linker-vleugel nog eenigen tegenstand onder vinden, welke tegenstand echter in verband met de strategische ontwikkeling naar men meent, niet lang meer zal kunnen voortduren. De Italianen aldus Reuter rukken thans op in de richting van het Asjangimeer. ADDIS ABEBA, 1 Maart (Reuter) Het Eritreesche stamhoofd Grazmatch Zaikai is hier per vliegtuig uit Sidamo aangekomen, ver gezeld van drie Eritreesche officieren. Hij deelde aan den correspondent van Reuter mede, dat 4000 Eritreeërs uit het leger van ge neraal Graziani waren gedeserteerd, in de na bijheid van Dolo, en zich bij de Abessinische troepen hadden gevoegd, die thans te Sidamo zijn gelegerd. Zaikai heeft generaal Graziani gedurende jij VERWACHTING: Zwakke tot matigen veranderlijke en uiteenloopende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijn- lijk eenige neerslag, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 758.8 te Blacksod Laagste barometerstand: 741.3 te Röst. jË Zon op 6.46 - onder 5.39 - Licht op 6.99 Maan op v.m. 11.34 onder v.m. 3.52 Volle Maan 8 Maart illlllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllHllllllllllllllliiB vijftien jaren gekend en met hem te zamen ge vochten. Zondagochtend verklaarde hij in een toe spraak voor een vaderlandslievende vereeni- ging, dat hij sedert het uitbreken van het con flict slechts had gewacht op het- oogenblik om te kunnen deserteeren.De Eritreers verklaar den, dat zij alvorens te deserteeren een aantal Italiaansche officieren hebben gedood. Een Abessinisch vliegtuig, dat van het vlieg veld naar Addis Abeba een aantal deserteurs moest vervoeren, is spoorloos verdwenen. Men acht de mogelijkheid van een ongeluk niet uitgesloten, doch ook brengt men deze verdwijning wel in verband met het feit, dat generaal Graziani, naar men zegt, talrijke in heemsche soldaten aanmoedigt, desertie voor te wenden, teneinde onder Abessinische troepen propaganda te maken of hen aan te vallen. Ook hoort men de veronderstelling, dat de deserteurs aan boord van het vliegtuig den pi loot zouden hebben bedreigd, indien hij hen niet naar de Italiaansche linies terugbracht. BRUSSEL, 1 Maart (Reuter). In het na mens de commissie voor Defensie uitge bracht rapport verklaart Burlet: Inderdaad heeft Duitschland de ge demilitariseerde zóne niet door gewone troepen bezet. Het Rijk onderhoudt in de ze zóne echter: L In kazernes onedrgebrachte politie-troe- De nieuwe Duitsche Zeppelin is bijna ge reed. Een kijkje in de werkplaatsen pen, die geschat worden op 30.000 man. De tusschen Duitschland en de geallieerden ge troffen regelingen, die na het verdrag tot stand kwamen, voorzagen in ten hoogste 8.440 in kazernes ondergebrachte manschappen voor de staatspolitie. 2. Verschillende half-militaire formaties, waarvan het zeer moeilijk is het juiste cijfer vast te stellen. 3. Contingenten van den Arbeidsdienst, die permanent gedurende zes maanden in kam pen worden ondergebracht. Burlet zeide verder, dat de Generale Staf zich reeds gedurende meer dan een jaar heeft bezig gehouden met maatregelen, die een Duitschen inval over Hollandsch grondgebied zouden kunnen verhinderen. LEIPZIG, 1 Maart. Rijksminister Goebbels heeft heden de Leipziger Messe geopend met een rede, waarin hij o.a. zeide: Bijna achttien jaar zijn voorbij gegaan sinds het einde van den wereldoorlog, die bijna alle volken aan den rand van den afgrond bracht en het raderwerk van het internationale economi sche leven bijna geheel tot stilstand bracht. De toestand is zóó, dat sommigen in onge bruikte rijkdommen bijna stikken, terwijl de anderen in armoede omkomen. Door het dictaat van Versailles is een basis geschapen voor een wereldorde, die spot met elk gezond verstand en met iedere ervaring en daarom de ergste gevol- volgen moest hebben. Het uitgangspunt was na melijk, dat het beter met de welvaart van de wereld zou staan naarmate het een deel van het economische gebied, Duitschland, slechter zou gaan. De kroon werd op het economische onver stand gezet, toen men de verarmde Duitsch eco nomie milliarden leende tegen ongehoord hooge rente om op deze wijze nog zaken te doen. De geheele wereld raakte tenslotte verstrikt in een schuldensysteem, waaruit de volkeren zich slechts konden los maken door de schuldbeta ling te staken. De ongelijkmatige verdeeling der grondstoffen zou op zich zelf nog niet zoo zeer een probleem van wereldpolitiek en wereldeconomie zijn, in dien een gezond ruilverkeer mogelijk zou zijn. Dat is heelaas niet het geval. I "WEENEN, 29 Febr. (A. N. P.) Sedert gisteren valt op den Prebichl gele sneeuw. Volgens het meteorologisch instituut is de sneeuw gemengd met zand van de Sahara, dat door stormen naar het Europeesch continent is gevoerd. Sinds lang is de voorname Romeinsche ju ristenfamilie Pacelli verbonden met het Vaticaan, den zetel der H. Katholieke Kerk. De tegenwoordige staatssecretaris van Z. H. Paus Pius XI, Eugenio Kard. Pacelli, die Maandag 2 Maart zijn zestigsten verjaardag viert, stamt uit deze familie. Wijlen de vader van den Kardinaal behoorde tot de Pauselijke consistoriale advocaten. De broeder van Z. Em., markies Francesco, die ten vorigen jare over leed, is de voornaamste onderhandelaar ge weest van het Vaticaan bij het sluiten van de verdragen van Lateranen, waardoor de Romein sche kwestie op zulk een waardige en gelukkige wijze werd opgelost. In het jaar 1901 hij was toen vijf en twin tig jaar werd hij onder het staatssecretaris- schap van Kard. Rampolla verbonden aan de Pauselijke staatssecretarie. In 1912 werd hij be noemd tot secretaris der Congregatie der Bui tengewone Kerkelijke aangelegenheden. In 1917 werd Pacelli benoemd tot Nuntius te München. In dien tijd was er in Duitschland alleen aldaar een Pauselijk vertegenwoordiger. Pacelli stond daar voor een schier bovenmenschelijke taak. Samen met zijn voornaamsten medewerker, den lateren Mgr. Schioppa z.g., moest hij de vredesactie van Paus Benedictus XV trachten door te zetten. In deze kolommen is er herhaal delijk op gewezen, hoe deze actie doodliep tegen de arrogantie van het Ludendorfsche mihtairis- me en de hulpelooze onervarendheid van den kanselier van slechts honderd dagen, dr. Mi- chaelis. In 1929 werd Mgr. Pacelli overgeplaatst van München naar Berlijn en werd hij de eerste nuntius in het Duitsche Rijk. Zeer zware tijden heeft hij daar beleefd. Zijn figuur groeide op tot de voornaamste onder de Berlijnsche di plomaten. Zijn hoofdwerk was het sluiten van een concordaat met Pruisen. Helaas werd dit werk teniet gedaan door het Derde Rijk. In 1929 trad Kard. Gasparri af als staats secretaris en Z. H. Pius XI benoemde tot zijn opvolger den Berlijnschen nuntius, Mgr. Pa celli. Uit 's Pau:»2n handen ontving hij al da delijk het purper van Kardinaal. De H. Vader schonk Zijn naasten medewerker vele blijken van waardeering. Hij benoemde hem tot Aarts priester Stn St. Pieter en tot Camerlengo der H. Kerk. In 1934 was hij Legaat des Pausen op het Internationale Eucharistisch Congres van Buenos Aires en in 1935 bij het sluiten van hét jubeljaar te Lourdes. Door zijn benoeming tot Camerlengo is Kar dinaal Pacelli aan Rome gebonden, want dit ambt legt hem de meest belangrijke functies op, die in werking treden voor het geval, dat de H. Stoel vacant wordt. Het is niet overbodig dit te vermelden, want er hebben herhaaldelijk geruchten de ronde gedaan, dat Kard. Pacelli voornemens was, het Staatssecretariaat te ver wisselen met een Italiaanschen bisschopszetel. Deze geruchten hadden trouwens een werke- lijken grond. Het is namelijk een feit, dat in het hart van den Kardinaal, wiens loopbaan steeds in de lijn is gebleven van de Kerkelijke politiek en die het hoogste diplomatieke ambt der Kerk, het ambt van Pauselijk Staatssecre taris met zooveel luister bekleedt, steeds het verlangen is blijven leven naar de herderlijke taak van den priester en Bisschop. Hopen we, dat Z. Em. nog lang gespaard moge blijven voor het heil der geheele Kerk- ROME, 2 Maart. (Reuter.) Maarschalk Badoglio telegrafeert: „De tweede slag in Tembien, die op 27 Februari was ingezet met den opmarsch van het Eritreesche legercorps vanuit het Noorden en het derde legercorps vanuit het Zuiden en de volgende dagen met ver woede gevechten was voortgezet, is met een overweldigende overwinning geëindigd. De legers van Ras Kassa en Ras Seyoem heb ben wanhopig getracht te ontsnappen uit de schroef, die voortdurend vaster werd aangedraaid en ondernamen hevige tegen aanvallen, zoowel in de richting van den pas van Walieu, als op de vleugels van het derde legercorps. De vijandelijke hoofdle gers hebben overal de nederlaag geleden en enorme verliezen aan manschappen, wa pens, lastdieren, materialen en zelfs ge heele convooien, te boeken gekregen. Voor het eerst hebben Abessinische detachemen- inÉMI 'iPih irl tMMl De res ten van het leger trachten zich in veilig heid te brengen, doch zij worden voortdu rend door honderden vliegtuigen achter volgd en gebombardeerd. Gezien den om vang en den ernst van den slag zijn onze verliezen niet belangrijk: zij zullen bekend gemaakt worden, zoodra zij nauwkeurig zijn vastgesteld. De vijand trekt zich geheel terug. Na de nederlaag van Ras Desta en van Ras Moe loeguetta hebben thans twee andere bekwa me Abessinische militaire bevelhebbers de superioriteit van de Italiaansche soldaten ondervonden." ROME, 1 Maart (A. N. P.) In tegenwoordig heid van den koning en Mussolini werd Zon dagochtend aan het graf van den Onbeken den Soldaat een plechtige Mis in de open lucht gecelebreerd ter eere van de vandaag veertig jaren geleden bij Adoea gesneuvelde Italiaansche militairen. Alle troepen van het garnizoen Rome, zoo mede alle manschappen der fascistische mi litie en andere op militaire leest geschoeide partij-organisaties woonden de plechtigheid bij. De manschappen stonden opgesteld op de Pi azza Venezia en bij het nationale monument. De toegangswegen waren door tienduizen den personen bezet. Groot was het enthousiasme, toen Musso lini op het balkon van zijn paleis verscheen. Mpssolini zeide o. m.: Onze heldhaftige sol daten rukken voorwaarts. De feiten spreken en zullen nog meer spreken. BRUSSEL, 1 Maart. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, is van avond om zes uur met zijn gevolg te Brus sel aangekomen. LE BOURGET, 1 Maart. (Reuter.) Het vlieg tuig van den financier Rickett is hedenmid dag uit Engeland op Le Bourget aangekomen. Het zal morgen weder naar Rome vertrekken. Rickett zelf was niet aan boord. Uit Londen wordt gemeld, dat de piloot van het toestel voor het vertrek van het vliegveld van Heston heeft verklaard, dat de financier te Lyon of te Rome in het toestel zal stappen. Aan zijn woning te Londen verklaart men, dat Rickett niet thuis is, en dat niemand op het oogenblik weet, waar hij is. Men herinnert er hierbij aan dat eenige dagen geleden te Lon den werd verteld, dat Rickett naar Bagdad zou vertrekken. HAARLEM Vier stations en zonder storing, Bovendien een vijfde lijn, Welke niemand hier kan missen, Die een Haarlemmer wil zijn. De lotgevallen van onze ambulance in Abessinië van 1 tot 3 Februari. Legers van Ras Kassa en Ras Seyoem vernie tigd. Rapport der Belgische defensie-commissie over de troepen in de gedemilitariseerde Rijnzöne. Minister Beek te Brussel aangekomen. Slag bij Adoea te Rome herdacht. Radiorede van Koning Edward. Companys feestelijk ingehaald in Catalonië. New-Yorksche liftjongens staken. Benoeming in het Aartsbisdom. Kalksteenheuvel te Geulhem ingestort. De „Nachtegaal" bij Rome in modderig vlieg veld weggezakt. Ministers Deckers en Gelissen hebben een bezoek aan de Leipziger Messe gebracht. Het rapport van de Commissie-Palm betreffen de verlaging van de pensioenen. Een onderhoud met den heer P. Speet over het Radio-congres te Parijs. De 1875-meter-kwestie spoedig opgelost? In Maart zal over de bouwplannen voor een nieuwe K. R. O.-studio worden beslist. Mgr. D. Huurdeman, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, voor ondergaan van kleine opera tie in ziekenhuis opgenomen. O LONDEN, 1 Maart. Koning Edward VIII heeft vanmiddag zijn eerste radio-redevoe ring uitgesproken sinds zijn troonsbestijging. Na hulde te hebben gebracht aan wijlen zijn vader en na begroetingswoorden te hebben ge richt tot de prinsen en het volk van Indië, zei de de Koning: Koningin Mary, mijn familie en ik zelf hebben een grooten steun gehad in de betuigingen van ernstige deelneming, welke uit alle deelen der wereld tot ons zijn gekomen. Wij zullen de sympathiebetuigingen, welke wij van duizenden personen hebben mogen ont vangen, niet alleen uit het Britsche Rijk, doch ook uit den vreemde, nooit vergeten. Het is ons buitengewoon aangenaam te weten hoezeer de groote politiek van mijn vader werd gewaardeerd. Op mij rust de taak zijn werk voort te zet ten. Ik ben bij de meesten uwer beter bekend als prins van Wales, d.w.z. als de man, die ge durende den oorlog en daarna de gelegenheid heeft gehad in contact té komen met de volken van bijna alle landen der aarde en hen te lee- ren kennen. Hoewel ik tot U spreek als Koning, ben ik nog steeds dezelfde en mijn voortdurend stre ven zal er op gericht zijn voort te gaan het welzijn van mijn medemenschen te bevorderen. Dat de toekomst vrede en een goed weder- zijdsch begrip moge brengen over de geheele wereld en welvaart en geluk aan het Britsche volk en dat wij ons onze erfenis waardig mogen betoonen. Stand op Maandag 1 uur n.m.; 749 0 Vorige stand: 73'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1