De Katholieke pers moet worden vernietigd Britsche ambulance gebombardeerd f. rüEKANTjmi EEME r De Negus neemt voorstel aan Het nieuws van heden Motie-Boon is aangenomen NIEUWE VERORDENING VAN AMANN De ontwikkeling te Genève Waarschuwing van Motta N Hirota kabinets formateur Mgr. Bannasch niet op vrijen voet? DE BAROMETER VEFJEENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 5 MAART 1936 Avondblad EEN EN ZESTICSTE JAARCANC No. 19831 Na de vernietiging der kath. dag bladpers is thans de beurt aan de kerkelijke weekbladen Katholieken thans weerloos Zal Mgr. Orsenigo Berlijn moeten verlaten? Wil Frankrijk een ruilhandel met Engeland? Reusachtige brand in Chili Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiijj Wolven verscheuren 80 paarden Drie gewonden, die werden ver pleegd, gedood; vier andere later overleden Niemand gewond van het personeel ZENDELINGEN IN VEILIGHEID Nog voortdurend worden Italiaansche vliegtuigen naar het front in Abessinië ver zonden. Een transport in de straten van Napels Verscherping der sancties heeft ernstige gevolgen voor Zwitserland Italiaansche wachtpost op den onlangs veroverden Amba Aradam Bondsraad Motta Geheime documenten verdwenen Van de Amerikaansche marine De staking te New York Werkgevers weigeren de aanbie dingen van de liftboys DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Aangelegenheid naar de Centrale Commissie van Georgani seerd Overleg Maatregelen tegen Nazi's in Zwitserland Hun activiteit aanzienlijk beperkt De gevechten in Sjansi NIEUWE HAARLEMSCHE WANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De President der Rijksperskamer Amann heeft een nieuwe verordening uitge vaardigd, waarvan een origineel exem plaar thans voor ons ligt, dat we gedeeltelijk en van eenige verklaringen voorzien hieronder laten volgen. De President der Reichspressekammer. Nr. 2176/36 Volgens Artikel IV van de verordening van 24 April 1935 mogen kranten wat hun inhoud betreft niet afgestemd zijn op eenigerlei gods dienst, ambt, belangengroep of bepaalden kring van personen. Het is ook niet toelaatbaar, dat het zoowel voor de dagbladpers als voor de weekbladen reeds uitgebannen soort krant in de confessioneele tijdschriften toch nog een „Ersatz" vindt, waarin, ook al wordt het poli tiek gedeelte en algemeene berichten wegge laten, toch nog algemeene ontwikkeling en ontspanningslectuur geboden wordt, die slechts rekening houdt met het feit, dat de abonné tot een bepaalde godsdienstige gezindte behoort zonder dat evenwel iedere rubriek afzonderlijk een godsdienstig karakter draagt. Daarom worden voor de bladen der verschillende bis dommen de volgende bepalingen getroffen: Diocesane bladen die door een Bisdom wor den uitgegeven mogen slechts in het desbe treffende Bisdom verspreid worden en mogen uitsluitend dienen om Officieele Kerkelijke Be richten en Mededeelingen te publiceeren, ver der mogen zij bevatten berichten uit het ker kelijk leven, godsdienstige artikelen ter herin nering aan gebeurtenissen uit de geschiedenis der Kerk en van het Bisdom. Behandeld mogen worden vraagstukken der leerstellige Godgeleerdheid en Kerkelijke Ze- deleer. Beschouwingen en artikelen uit het leven der Heiligen. Godsdienstige artikelen. Zondagsgedachten. Legenden. Artikelen over de verzorging der Kerkelijke Muziek en Kerkelijke Kunst. Het opnemen van advertenties is alleen geoorloofd, wanneer zij betrekking hebben op het godsdienstig leven en kerkelijke gebruiken, alsook betreffende voorwerpen, waaruit duide lijk blijkt, dat ze aan de lezers aangeboden Worden, omdat deze ledematen van den Ka tholieken godsdienst zijn. Hit bovenstaande bepalingen, die uitsluitend haar oorsprong vinden in het feit dat de Kerkbladen der Bisschoppen graag gelezen Werden, (in den huiselijken kring werd Don derdags- of Vrijdagsavonds, zoowel door de h>armelijke als vrouwelijke huisgenooten als eerste vraag bij het binnenkomen gesteld: „Is er het Kirchenblatt al?") en derhalve voor zakenmenschen een uitstekende gelegenheid hoden om daarin te adverteeren. Het Berliner Kirchenblatt b.v. beslaat 36 pagina's, met een °Plage van bijna 80.000 exemplaren en had tot hog toe altijd 14 bladzijden advertenties! Voortaan mogen dus slechts advertenties Worden opgenomen waarin rozenkransen, wij- Watervaten, kerkboeken en doodkisten worden Aangeprezen! Verboden zijn iedere andere soort van advertenties, betreffende kostscholen, le vensmiddelen, huwelijken, Sanatoria enz. Het is duidelijk dat dit een zware slag be- teekent voor de Kerkelijke Weekbladen. Deze bepalingen zijn uitsluitend getroffen omdat de Hationaal-Socialistische bladen met leede °ogen het hooge oplagecijfer en de uitgebreide advertentierubriek der Kerkelijke Weekbladen gadeslaan; deze maatregel kan slechts als „Profitgier" concurrentie-nijd gebrand merkt worden. Artikelen 2, 3 en 4 bevatten gelijkluidende bepalingen voor Parochiebladen, Dekanale bladen en Blaadjes van Confessioneele °rganisaties (Voortplanting des Geloofs enz.) Artikel 5 vervolgt dan: Voor Zondagsbladen en dergelijke drukwer ken geldt het volgende: Zij mogen uitsluitend hienen om het algemeen verstandelijk en gods dienstig denken en voelen te verzorgen, door Godsdienstige en zedelijke problemen te behan delen, met dien verstande dat ieder afzonder lijk deel van den inhoud van godsdienstig standpunt uit beschouwd wordt. Toegestaan is de publicatie van het uur van Aanvang der godsdienstoefeningen, alsmede be lichten over het Kerkelijk Leven. Wat de op- hame van advertenties betreft gelden dezelfde bepalingen als voor de Diocesane bladen. De bepalingen omtrent vorm en inhoud dezer kerkelijke bladen moeten onmiddellijk ten uit voer worden gebracht. Löopende advertentiecontracten kunnen nog borden afgewikkeld. Een lijst van deze bestaan de contracten, met vermelding' van den datum Waarop zs werden afgesloten, den inhoud van het contract en den datum waarop deze overeen komst afloopt, moeten binnen drie dagen recht sreeks aan mij worden toegezonden. De bladen zijn verplicht te melden dat zij Van deze verordening kennis hebben genomen. Ook de Zondagsbladen zooals Katholiek Huitschland er zoovele telde o.a. „Der Katholik" hit Mainz, „Die Christliche Familie" enz. war den dus zwaar getroffen. Ontspanningsverha ten met een zedelijke strekking, kruiswoorden raadsels, rebussen, boekbesprekingen, ten bate Van het goede boek, anecdoten, waarschuwende artikelen, tegen slechte, geloofs- en zedeleer ondermijnende geschriften, zooals van Rosen berg, Arthur Dinther, Hauer enz., dat alles is v°ortaan verboden. En waarom? Na de gelijkschakeling van de pers zijn de bladen onleesbaar geworden van verveling: het lezen van de uniforme Nazi-bla den is ongenietbaar. Daar de Katholieken geen eigen dagbladen meer bezitten (Amann verbood immers reeds eerder een pers voor een speciale confessioneele volksgroep) hebben de geloovigen hun lectuur gezocht in de Kerkelijke Weekbladen en Zon dagskranten, wier aantal abonné's geweldig toenam en wier advertentiekolommen voortdu rend werden uitgebreid. Ook dit was voor de Nationaal-So-cialistische Uitgeversmaatschap pijen een doorn in het oog inde ira! Vandaar de Ukase van Amann. De Duitsche Katholieken zijn thans geheel weerloos en machteloos. In- tusschen gaan de moderne heidenen ongehin derd voort met een geweldige propaganda te maken voor hun verderfelijke, godlooze begin selen, en bij hun streven mogen zij zich be schermd rekenen door de officieele regeerings- autoriteiten, die, toen zij het bewind in han den namen en aan de macht kwamen beloof den, dat hun heele systeem steunde op de basis van het positieve Christendom! Naar de „Daily Telegraph" meent te weten, heeft de Apostolische Nuntius te Berlijn, Mgr. Orsenigo, op instructie van Z. H. den Paus een protest gericht op het Ministerie van Buiten- landsche Zaken naar aanleiding der in dit artikel vermelde maatregelen tegen de Katho lieke Weekbladen. Hij heeft er daarbij op gewezen, dat deze periodieken nadrukkelijk door het concordaat zijn beschermd. De nuntius zou tevens ver klaard hebben, dat, indien de huidige anti-ka tholieke campagne wordt voortgezet, de Paus genoodzaakt zal zijn te overwegen, de nuntia tuur te Berlijn in te trekken. (Nadruk verboden). LONDEN, 5 Maart. De diplomatieke me dewerker van de „Daily TelegTaph" meldt uit Genève, dat Flandin getracht "heeft een ruilhandel met Engeland tot stand te brengen. Flandin zou zi<>i namelijk be-1 reid verklaard hebben, Engeland in de embargo-kwestie te steunen, indien Enge land toezeggingen zou willen doen ten aan zien van de Rijnland-kwestie. Eden is volgens het blad naar Londen te ruggekeerd met oen document, waarin de Fransche verlangens worden uiteengezet. Het Britsche kabinet zou vóór Dinsdag van die verlangens kennis nemen. De „Daily Telegraph" meldt verder, dat Flandin, alvorens hij naar Genève vertrok, bij den Duce heeft geïnformeerd, hoe vredes voorstellen zouden worden opgenomen. Het antwoord, dat hij kreeg, kan men als volgt samenvatten Mussolini zou bereid zijn in onderhandelin gen te treden en de vredesvoorwaarden te be spreken met den Abessinischen vertegenwoor diger te Genève. Hij zou dergelijke besprekin gen echter alleen overwegen, indien tevoren zou vaststaan, dat Italië de heerschappij over bepaalde Abessinjsche gebieden behoudt. Te Genève twijfelt men er volgens het blad niet aan, dat de Duce bij een wapenstilstand denkt aan annexatie van de thans door de Italiaansche troepen bezette gebieden. De Commissie van Dertien zou dan voor een moeilijke beslissing staan. Zij zou dan hebben te kiezen tusschen twee dingen, ten eerste het opgeven der sanctiepolitiek en het tot stand trachten te brengen van een regeling, die den Volkenbond als ongewenscht zou moeten voor komen; ten tweede het voortzetten der sanctie- politiek, speciaal door het afkondigen van een embargo op petroleum; daarbij zou men het gevaar loopen, dat Italië uit den Volkenbond treedt. SANTIAGO DE CHILI, 5 Maart. (Reuter.) De reusachtige brand in de stad Castro heeft den geheelen nacht gewoed. 4000 Personen zijn dakloos, de schade bedraagt enkele mülioenen peso's. Vanuit de naburige plaatsen is hulp gezonden VERWACHTING: Zwakke tot matigen 1 Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, wei- nig of geen neerslag, later iets zachter. Hoogste barometerstand: 766.2 te Helsingfors. S Laagste barometerstand'. 741.6 te Thorshafen H Zon op 6.39 onder 5.45 - Licht op 6.15 Maan op n.m. 3.10 onder v.m. 5.19 Volle Maan 8 Maart ADDIS ABEBA, 5 Maart. (Reu ter). De Negus heeft den oproep van de Commissie van Dertien tot het openen van vredesonderhande lingen onvoorwaardelijk aangeno men. Het antwoord van den Negus is kort en zal vanmiddag te Genève worden ontvangen. Nader meldt Reuter uit Addis Abeba, dat van officieuze zijde wordt vernomen, dat de Negus heeft toegestemd in het openen van de vredesonderhandelingen onder voorwaarde, dat deze onderhandelingen worden gevoerd in het kader van den Volkenbond en overeenkomstig het pact. Indien evenwel Italië de onderhandelingen wil openen onder voorwaarde, dat de sancties niet worden verscherpt, zal naar men ver neemt, de Negus niet willen onderhandelen. SIVAS, 5 Maart. (Stefani). Een kudde wolven is doorgedrongen tot de weiden van het dorp Sivas en heeft daar 80 paarden verslonden. DESSIE, 5 Maart. (Reuter). Een Italiaansch vliegtuig heeft he denochtend de Britsche ambulance bij Quoram gebombardeerd. Een veertigtal bommen werd afgewor pen. Drie gewonden, welke in de ambulance werden verpleegd, zijn gedood, vier andere zijn later overleden. Omtrent het bombardement van de Brit sche ambulance wordt nog medegedeeld, dat het Italiaansche vliegtuig tien keer op geringe hoogte boven de ambulance vloog. Het kamp was duidelijk aangegeven met een Roode Kruis-vlag, 40 voet hoog. Van het personeel van de ambulance werd niemand gewond. Het bericht van het bombardement van de Britsche ambulance ging als een loopend vuur door de hoofdstad en verwekte verontwaardi ging bij Abessiniërs en vreemdelingen. Naar vernomen wtordt, heeft de leider van de ambulance, dr. Melley, een uitvoerig rapport van het bombardement aan de Britsche regee ring gezonden. Het schijnt, dat drie tenten, waaronder een operatie-tent, geheel of gedeeltelijk werden ver woest, alsmede verscheidene auto's en instru menten. OTTAWA, 4 Maart. Naar hier wordt verno men zijn de Amerikaansche en Canadeesche zendelingen in het gebied van Fensja udie door den inval van de communisten waren verrast, erin geslaagd met een vliegtuig te vluchten. PARIJS, 5 Maart. (Havas) „Le Jour" pu bliceert een bericht van den correspondent van het blad te Genève, Michel Pobers, waarin deze verklaart: „Van absoluut betrouwbare zijde vernemen wij, dat de Zwitsersche minister van buiten - landsche zaken Motta, gistermiddag een zeer dringende démarche heeft gedaan bij een aan tal leden van de Commissie van Achttien, om hun aandacht te vestigen op de ernstige ge volgen. welke de toepassing van petroleum- sanctie's en het verlaten van den Volkenbond door Italië voor de Helvetische republiek kan hebben. Motta wees op de positie van Zwitserland, in dien twee nabuurstaten den bond zouden heb ben verlaten, deze positie zou zeer delicaat zijn. Hij uitte de vrees, dat zonder Italië en Duitschland de Volkenbond zou ontaarden in een coalitie. Als gevolg daarvan zou het deel nemen van Zwitserland aan den Bond, als neu traal land, groote moeilijkheden ondervinden en zou de volksbeweging in Zwitserland tegen den Volkenbond een werkelijk gevaar kunnen wor den." Ten aanzien van de geruchten, welke zijn verspreid door een Parijsche krant over stap pen van Bondsraad Motta bij verscheidene le den van de Commissie van Achttien, heeft Motta het Zwitsersch telegraaf-agentschap ge machtigd te verklaren, dat dit bericht niet geheel met de werkelijkheid overeenstemt. Motta deed geen speciale stappen in dezen zin. Wel had hij een onderhoud met Flandin en natuurlijk heeft hij het risico besproken, dat de algemeene toestand en in het bijzonder de toestand in Zwitserland verwekt. W""" ifirfii f I HmIËI ïmmim TOKIO, 5 Maart. (Reuter). De Minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, is thans belast met de vorming van een nieuw kabinet. Hirota is een kundig diplomaat. Hij begon zijn carrière in 1905 en is sedert 1933 Minister van Buitenlandsche Zaken. Daarvoor was hij Japansch ambassadeur te Moskou. Hij deed zich steeds kennen als een man met ruimen blik en een sterke persoonlijkheid. LOS ANGELOS, 5 Maart. (Reuter). De „Federal Grandjury" stelt een onderzoek in naar verdwenen geheime documenten van de marine, welke naar men vermoedt gestolen zijn en verkocht aan een vreemde mogendheid. Ambtenaren van het departement van Justi tie trachten oen zekeren Harry Thompson in staat van beschuldiging te stellen, aangezien hij zich heeft vermomd als matroos. De documenten werden vermist na de be zoeken van een mysterieus matroos aan de kruisers in de vlootbasis te San Diego. Volgens de „New York Times" zoekt men bovendien naar enkele Oosterlingen, die ver dacht worden van medeplichtigheid. Een vroegere compagnon van Thompson is eveneens gearresteerd. Pater Anselmus Vriens schrijft in zijn Ned. Kath. Correspondentiebureau (Berlijn) Men vraagt mij, of het waar is, dat dr. Ban nasch zijn vrijheid heeft herkregen. Ik heb drie keer hiernaar bij het Bisschoppelijk Ordinariaat geïnformeerd. Het laatst Woens dag 4 Maart omstreeks het middaguur. Helaas, was op het Ordinariaat over een vrijlating van dr. Bannasch nog niets bekend. Dr. Banr.asch wordt ten laste gelegd, dat hij zijn materiaal over misstanden inzake de verhouding tus schen Kerk en overheid ter kennis van den Nuntius bracht. De officier van justitie zag in den Nuntius den vertegenwoordiger van. een vreemde mogendheid! Men moet er thans mee bezig zijn het parket duidelijk te maken dat de H. Stoel toch nog iets anders dan een vreemde mogendheid is. NEW YORK, 5 Maart (Reuter). Den ge heelen nacht hebben burgemeester Laguardia, de adjunct-minister van Arbeid McGrady en de vertegenwoordigers van de stakende lift boys geconfereerd over de regeling van de sta king van het huispersoneel, doch zonder tot een oplossing te komen. De burgemeester deelde mede, dat de ver- eeniging van huispersoneel bereid was heden het werk weer te hervatten en arbitrage te aanvaarden, doch al hun aanbiedingen werden door de werkgevers van de hand gewezen. Het hevig verzet van de posters is vermin derd en op vele plaatsen hebben de stakers den steun van de huurders van de huizen. m HAARLEM TEL.10070-HEEMSTEDE TEL.29280 Britsche ambulance bij Quoram gebombardeerd. Motta waarschuwt tegen verscherping van sancties. Negus neemt de voorstellen van de Commissie van Dertien aan. Hirota belast met vorming van een nieuw Ka binet in Japan. Geheime documenten van de Amerikaansche marine verdwenen. Binnenkort zal een beschikking afkomen be treffende steunverieening voor pootaardappeien oogst 1935. Buitengewone algemeene vergadering der Ned. Pomologische Vereeniging. De Tweede Kamer heeft de gewijzigde motie. Boon z. h. s. aangenomen. In de heden gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is bij den aanvang de gewijzigde motie van orde van den heer Boon c.s., de regeering uitnoodigend, bij de Centrale Commissie van Georgani seerd Overleg aanhangig te maken de vraag, of er aanleiding bestaat voor een bijzondere regeling voor de bezoldiging van ambtenaren en onderwijzers, die in communauteit leven, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ZURICH, 5 Maart (Havas). De politie-direc- teur van het kanton Zürich heeft de maatrege len medegedeeld, welke ten aanzien van de Duitsche Nationaal-Socialistische organisaties worden genomen, overeenkomstig het besluit van den federalen raad inzake het verbod van de leiding van de Duitsche Nationaal-Socialis tische partij in Zwitserland. Door deze maatregelen worden getroffen de leider van den propagandadienst in Zürich en zijn vrouw, die de Nat.-Soc. vrouwenbeweging leidt, de leider van de Duitsche studenten in Zwitserland en diens medewerker, alsmede de arrondissementsleider in Zwitserland. Allen zul len hun activiteit moeten staken en zullen tot het einde van deze maand den tijd krijgen hun bureelen te liquideeren. Indien dit niet het ge val is, zullen andere maatregelen worden geno men. Verder is de toestemming voor Duitsche stu denten in Zwitserland te vertoeven afhankelijk van de belofte zich te onthouden van alle po litieke actie. Openbare demonstraties van Duitsche nat.- soc. sportbonden in Zwitserland is verboden. De politie van Zürich heeft een omvangrijk dossier opgesteld, dat aan den minister is voorgelegd. In het kanton Zürich is een om vangrijk onderzoek ingesteld naar de activiteit van alle buitenlandsche organisaties. PEKING, 5 Maart (Reuter). Drie regimenten provinciale troepen strijden thans tegen de communisten in Sjansi. In het gebied rond Fensjau worden hevige gevechten geleverd. Het effectief van de communisten bedraagt 20.000 man. In politieke kringen te Peking is men zeer ongerust. Stand op Donderdag I uur n.m.: 7572, Vorige stand: 759.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1