In vooroordeel veroordeeld" Nu het voorjaar.... Glasgordijnen N.V. Wed. Oosten Zoon Laatste Nieuws Overgordijnen Oosten voor uw gordijnen! min St„ Vincentius Ver. Haarlem, 5 Maart Steunuitkeeringen VOORDRACHT MR. H. P. MARCHANT Bartel jorisstraat 13-17 De Negus over de Italiaansche zege DONDERDAG 5 MAART 1936 STADSNIEUWS 99 Moderne hinderpalen op den eeuwenouden weg der Katholieke Apologie Evolutie naar den afgrond VAN ONZE RECHTBANK Het leergezag Verdachte had een drukken dag Een veelbelovend jongmensch Overtreding geldschieterswet Crimineel kleingoed Onderwijs-verkeerscommissie te Heemstede Roode Kruis Transportcolonne en daarmede de schoonmaak weer nadert, vraagt de decoratie van uw ramen de aandacht OOSTEN heeft een schitterende collectie weef- en fantasiestoffen vanaf f0.80 per meter voor en een prachtige sorteering marquisettes, voiles, etamines, enz. vanaf f 0.40 per meter voor samengesteld en toont daarvan thans een overzicht in de etalages Mogen wij U uitnoodigen eens een kijkje te komen nemen Wij zijn er van overtuigd dat dan ook uw ramen van Oosten's decoratie worden voorzien GALA-CONCERTEN H.O.V. Gift van Prinses Juliana PAEDAGOGISCH CONCERT Nieuwe Haarlemsche Kunstkring De Boekententoonstelling BURGERLIJKE STAND Zakelijke cijfers, maar waarachter veel gelenigd leed in stilte schuilt Uitgaven stijgen De Liefdewerken EM.-PASTOOR G. HOGEMAN Uitvaart en begrafenis HERWONNEN LEVENSKRACHT De sympathie heroverd Genootschap van den Stillen Omgang Sigaret veroorzaakt aanrijding Besmettelijke ziekten AGENDA Bioscopen Roodvonk „Als de Italianen twee Abessiniërs dooden, zeggen zij een ge heele divisie te hebben verslagen" TWEEDE KAMER HET ZWALUW EN-ELFT AL SAMENGESTELD Voor den wedstrijd tegen de Roode Duivels RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN A. Voor de leden der Haarlemsche R. K. Mid- denstandsvereeniging en zeer vele belangstel lenden sprak oud-minister mr. H. P. Marchant ln den Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein gisteravond over „In vooroordeel veroordeeld." Zelfs Katholieken hebben zich na de bekee ring van den strijdbaren minister angstvallig afgevraagd, of het wel goed zou zijn, dat hi; in het openbaar zou spreken over zijn overgang tot de Moederkerk. Of dit innerlijke proces, het zuiver geestelijk hervinden in het binnenste van een ziel, niet te fijn was, te discreet om voor volle schouwburgzalen te worden uitge sproken. Zelfs in een protestantsch orgaan heeft men het optreden van den oud-minister afgekeurd. Zijn voordrachten zouden een bewijs zijn van geestelijken hoogmoed, mr. Marchant zou veel beter het voorbeeld van den Apostel Paulus na kunnen volgen, die na zijn bekeering drie jaren in de eenzaamheid toefde en zweeg. Toch heeft men den bekeerling geraden om voort te gaan. Want een bekeering is ook ten deele iets uiterlijks. Het is niet alleen een dankbaar heen- neigen naar de rust in God, waar Sint Augus- tinus van sprak, zelfs niet alleen een verstan delijk doordenken en overtuigd-v.'ordenhet is ook een uitwendige daad, een feit van zich- bekennen tot de zichtbare Kerk, dat iedereen kan waarnemen en waar de kranten over schrij ven. En over die uiterlijke daad heeft mr. Mar chant gesproken, ook in zijn Haarlemsche voordracht. Hij heeft verteld van den verstan delijken weg, dien hij moest gaan om tot die daad te komen. Het is de veelbetreden weg van de Katholieke apologie, dien hij als scherp opmerker en critische geest met meer verstan delijke opmerkzaamheid moest gaan dan vele eenvoudigen van geest, maar dien hij dan ook onmiddellijker, in scherper gestelde formules weet uit te stippelen. De weg is eenvoudig. De noodzakelijkheid van een religie, het feit der Openbaring, de prediking van Christus, de voortzetting van die prediking in de door Christus ingestelde Kerk, het voortbestaan van die Kerk in de door Christus gewilde ordening van leerstellige auto riteit en bediening van de zeven sacramenten. Het is de Katholieke apologie, zooals we die in elke Fundamenteele Theologie, in elk Apo logetisch Handboek terug kunnen vinden. Slechts de hinderpalen, die het uitzicht op dezen éénen weg dreigen te belemmeren, zijn verschillend naar tijd en omstandigheden. Voor onzen tijd, voor onze andersdenkende landgenooten zijn de meeste van deze hinder palen samen te vatten als: het vooroordeel. „In vooroordeel veroordeeld". Met dit op schrift had mr. Marchant zijn voordracht geka rakteriseerd. Het uit den weg ruimen van dit vooroordeel noemde spreker bij het begin van zijn betoog zijn voornaamste streven. Dit vooroordeel, aldus spreker, berust niet op opzettelijke onhoffelijkheid. Het is eerder een gemis aan kennis. „Catholica non legun- tur." Een verstandig mensch leest immers geen katholieke boeken. De „Avondpost", die met een uitvoerig arti kel reageerde op het pas verschenen boek van Marchant „Hoe kwam ik er toe?", schreef, dat de Katholieken ook niets van het protestantis me weten. Spreker betwijfelde, of de meeste protestanten weten, wat hun Protestantisme eigenlijk is. Zelf heeft spr. daar zijn geheele le ven moeilijkheden mee gehad. Maar zelfs het rechtstreeksche verw'ijt van „De Avondpost" is ongegrond. De Katholieke bibliotheken zijn in den regel zeer goed voorzien van protestantsche werken, terwijl de katholieke theologen van de protestantsche godgeleerdheid terdege op de hoogte plegen te zijn. Intellectueele andersden kenden weten /an het Katholicisme daarente gen weinig of niets; zij schijnen huiverig te zijn om de poort te openen, die toegang geeft tot den weg naar Rome. Dat is niet wetenschap pelijk. Gezien naast het veel vrijere onderzoek der Katholieken, is men geneigd deze geestes gesteldheid „bekrompen" te noemen. Het verschil met den schrijver van het artikel in „De Avondpost" berust op de fundamenteele vragen: Wat is Christendom?, en: Hoe leeren we de Christelijke leer kennen? Voor de Ka tholieken is het Christendom de leer, zooals die door Christus gepredikt is. We leeren die leer kennen uit de dagelijksche prediking der Kerk en uit de H. Schrift. Maar als men nu met de Reformatoren de gezaghebbende Kerk weg denkt, hoe komt men dan tot de H. Schrift, die immers zonder die Kerk niet kon ontstaan? Christus heeft Zijn leer allereerst door mon delinge prediking overgeleverd, heeft niet aan Zijn leerlingen onmiddellijk den Bijbel geschon ken met de opdracht zelf daaruit nu de geheele christelijke leer te formuleeren. Hij heeft Zijn Apostelen bevolen Zijn leer door mondelinge prediking aan anderen over te dragen. Zelf ge tuigde Hij: „Ik ben de Waarheid", en „Ik ben met U tot aan het einde der tijden". Zelfs zon der den Petra-tekst in Mattheus XVI, 18, ko men we tot de noodzakelijkheid van een zicht bare Kerk met onvervreemdbare autoriteit. Eerst later zijn in de Kerk de Evangeliën ge schreven. Vanaf het begin heeft de leiding van de Kerk de overtuiging bezeten van haar leer stellige onfeilbaarheid. Deze Kerk is de Katholieke Kerk. Zij is mo nopolistisch, niet omdat zij vijftien eeuwen lang de eenige christelijke Kerk was, maar omdat Zij alleen de Waarheid bezit, niet uit zichzelve, maar krachtens de innerlijke waarde van Christus' Leer, die Zij te dragen kreeg Na 15 eeuwen zijn de hervormers gekomen, Zij zeiden de Kerk te hervormen, maar in wer kelijkheid vernietigden zij haar door slechts een rest van de ééne Christelijke Waarheid over te laten. Toen de pausen de nieuwgezinden op het Concilie van Trente noodigden, dat de noodzakelijke binnenkerkelijke hervorming tot stand zou brengen, weigerden zij te komen. Zij hadden hun eigen kerk gesticht. geschilpunten uitspraak doet, de eenigste en hoogste instantie. De oorzaken van de reformatie zijn dan toch maar in de misstanden van die onfeilbare en alleenzaligmakende Kerk gelegen, merkte „De Avondpost" op. Onfeilbare ja, maar niet on- zondigbare. De bedienaren der Kerk zijn steeds zwakke menschen geweest en omdat de Kerk ook menschelijk is, zou het een dwaasheid zijn om te veronderstellen, dat er nooit een onwaar dige paus of priester geweest kan zijn. Waarom had het Concilie van Trente anders de lang verwachte hervorming in hoofd en '.eden moeten brengen? De Katholieke historici gaan zelf voor in een eerlijke objectiviteit om het donkere beeld der late Middeleeuwen zoo ge trouw mogelijk weer te geven. „De Avondpost" schreef, dat de vrijzinnigen dichter bij het Katholicisme staan dan de or thodoxen. Niets is minder Waar. De Gerefor meerden zijn geen anti-papisten. Deze vindt men in andere kringen. Kent de Kerk dan geen evolutie, zooals de wetgeving, die zich steeds aansluit aan gewij zigde maatschappelijke en cultureele omstan digheden? Vele modernen leeren, dat de Kerk hervorming geen historisch feit is, maar veeleer een blijvend instituut. Maar heeft Christus dan de Waarheid niet gesproken, die volgens Zijn eigen verklaring, voor alle eeuwen was? Of als er zijn, die meenen, dat Christus Gods Zoon niet was, waarom noemen zij zich dan nog Christenen? Vanuit het orthodoxe Protestantisme is de leerstellige vrijzinnigheid langzamerhand voor velen in ongloof overgegaan. De laatste over gang was nauwelijks merkbaar. Maar de uiter ste consequentie ervan is, dat een staat, die voorgeeft „op den grondslag van een positief Christendom" te staan, zich te buiten gaat aan een grof pragmatisme, de ideëele waarden van het geloof aan haar eigen vermeende waarheid ondergeschikt maakt en in haar streven en handelen totaal ontchristelijkt is. De regeering van het Oostelijke nabuurland heeft de „aan gelegenheden van het geloof" bij ministerieele beschikking gescheiden van „de aangelegenheid van het dagelijksche leven" en daarmee de lei ding van de Kerk teruggedrongen uit het or ganisatieleven, uit het onderwijs en uit de op voeding van de jeugd. Tot in de kerken wor den de priesters beluisterd en men schijnt hen zelf de vrijheid in den biechtstoel te willen ont nemen. Alles volgens de letter van het Concor daat. De Katholieken van Nederland zijn vrij zonder Concordaat (applaus). Sommigen heb ben ons een Concordaat beloofd.... als zij de macht in handen zullen hebben. De vrees voor deze verschijnselen hebben mijn overgang tot de Moederkerk niet beïnvloed; wel hebben zij mijn stap verhaast. Het Nederlandsche volk, in zijn eenvoud en warsheid van uiterlijk vertoon, staat torenhoog uit boven de lieden, die belo ven het te zullen redden. Maar toch heeft het dreigend gevaar kans om te overwinnen, als het niet tegenover zich vindt een gesloten eenheid van geloovigen, die na een traditie van zooveel eeuwen de altijd- nieuWe Waarheid nauwlettend weten te bewa ren. De voorzitter van de Haarlemsche R. K. Middenstandsvereeniging, de heer Th. Hooy Jr., die mr. H. P. Marchant ook verwelkomd had, dankte den spreker vooor zijn dringend betoog „De Avondpost" stelt tegenover het Katho lieke priesterschap, dat de reformatoren met vier andere Sacramenten uit hun dogmatiek hebben verwijderd, het algemeene. priester schap der geloovigen. Iedere geloovige kan on der invloed van den H. Geest, dus krachtens eigen autoriteit, de Schrift verklaren. Maar wat is deze 'autoriteit anders dan de onfeilbaar heid, die de Katholieke leer in een logische consequentie uit de noodzhkelijkheid van het door Christus gewilde leergezag aan den Paus en aan de geheele leerende Kerk toekent? De Katholieken zijn geen slaven van het leergezag. De Katholieke theologen kunnen vrijer disputeeren dan hun orthodox-protestant- sche collega's. Maar voor allen is de Paus, die in alle belangrijke doctrinaire en disciplinaire Veertien dagen geleden stond terecht een 39-jarige Hagenaar, verdacht van diefstal door middel van inbraak, gepleegd in November 1933 te Haarlem De verdachte bekende. Dezen inbraak had hij gepleegd met een mede plichtige, die reeds tot 1 jaar en drie maanden veroordeeld is. De Officier van Justitie eischte 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde verdachte heden morgen conform den eisch. De 21-jarige J. K„ uit Santpoort, stond eveneens wegens diefstal terecht. Op 1 Januari had hij zich door een keukenraam toegang verschaft tot een villa aan den Noorder stationsweg te Bloemendaal, waarvan de bewo ners afwezig waren. Hij had daar verschillende waardevolle voorwerpen gestolen die hij in Amsterdam verkocht. Dienzelfden nacht stal hij een auto uit een pakhuis bij het kerkje te Bloemendaal. Na een tocht naar Amsterdam, had hij den wagen onbeheerd bij Velsen achter gelaten. De Officier van Justitie eischte tegen ver dachte, die nog een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden te goed heeft, 1 y2 jaar gevangenisstraf. Het vonnis luidde 1 jaar m. a. v. p. Donderdag had zich voor de Rechtbank te Haarlem te verantwoorden wegens overtreding- van de geldschieterswet een echtpaar uit de Dubbele Buurt te Haarlem. Gedurende den laatsten zomer hadden ze aan verschillende personen geldsommen geleend, zonder de vereischte vergunning van het ge meentebestuur. De man, die reeds verleden jaar veroordeeld was wegens hetzelfde feit, had zich nu de moeite gegeven een exemplaar van de geld schieterswet aan te schaffen en te bestudeeren. Daar deze wet slechts geldt voor bedragen oeneden 500, werd de gebruikelijke truc toe gepast. Wanneer iemand bijv. ƒ80 noodig had kreeg hij er ƒ50, en moest de rest dan den volgen den dag terugbrengen. Bij het aangaan van de leening werd 10 pet. rente berekend. In één geval hadden ze de voorzichtigheid vergeten en hadden aan zekeren Isaac D. 63 geleend. Hiervoor eischte de officier van justitie voor den man 6 maanden en voor de vrouw 1 maand gevangenisstraf. Mr. B. w. Stomps, hun raadsman, pleitte voor den man vrijspraak en voor de vrouw een lichtere straf. Deze menschen waren aldus mr. Stomps niet de woekeraars tegen wie de wet in het leven geroepen is. Ze behandelen hun schuldenaars zeer clement en geen van dezen heeft ooit van hen eenigen overlast ondervon den. De rente mag ook niet hoog genoemd wor den, de condities in oogenschouw nemende. Te gen den man kon, volgens mr. Stomps, geen veroordeelend vonnis worden uitgesproken, al is het leenen boven de 500 in dit geval niet in overeenstemming met den geest der wet. In het geval van getuige D. waar minder dan 500 is voorgeschoten, gaat de man geheel vrijuit, omdat zijn vrouw het zonder zijn medeweten gedaan heeft. Vervolgens bracht de verdediger nog onder de aandacht dat het echtpaar zijn praktijken heeft laten varen en men een gewone zaak begonnen is. Uitspraak over 14 dagen. Een 36-jarige Haarlemmer stond terecht wegens diefstal van rijwielbelastingplaatjes, ge pleegd van November tot Januari j.l. Er was slechts diefstal van twee plaatjes ten laste ge legd, maar de Officier zeide, dat hij wel aan den gang had kunnen blijven; verdachte had er wel 50 60 gestolen, maar spr. vond het niet noodig zooveel menschen uit hun werk te ha len om als getuige op te treden. De Officier eischte 9 maanden gevangenis straf. Mr. B. W. Stomps vroeg eenige clemen tie. Een andere Haarlemmer, 39 jaar oud, had op 31 Januari een fiets gestolen in de Marnix- straat, eigendom van een kruideniersbediende. De eigenaar, die meteen gewaarschuwd werd, snelde onmiddellijk den dief achterna en haalde hem een paar straten verder in. Met de woorden: „Denk om mijn vrouw en kinde ren". koos de dief het hazenpad. (Hierbij houde men in 't oog, dat een haas altijd te voet gaat!) Verdachte had vreeselijk spijt van zijn daad en beloofde het nooit weer te zullen doen. De president kon dit laatste niet zoo één, twee, drie gelooven, want dat had' hij van verdachte al zoo dikwijls gehoord. „Het zou anders wel een heele gebeurtenis zijn, als ik hier mocht beleven, dat je je laat ste fiets stal," aldus de president. De Officier van Justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. O. H. v. Wijk, vroeg cle mentie in verband met de ongelukkige om standigheden, waarin verdachte's gezin ver keerde. Op 19 Maart zal de Rechtbank uitspraak doen. Ten einde te bevorderen, dat het verkeers- onderwijs op de scholen in deze gemeente zoo vruchtdragend mogelijk wordt gegeven, heeft het gemeentebestuur van Heemstede onlangs een Onderwijs-Verkeerscommissie in het leven geroepen, waarvan de Burgemeester het voor zitterschap heeft aanvaard. Verder hebben zich bereid verklaard in de Commissie zitting te ne men de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Haarlem, de inspecteur van Politie en de heeren D Kikkert, J. Ilijne, J. J. M. Ahn en E. J. Steers, hoofden van scholen, als ver tegenwoordigers van de openbare en bijzondere schelen. Dezer dagen heeft de Commissie hare eerste vergadering gehouden, waarin het doel der Commissie werd besproken en waarin een werkprogramma werd vastgesteld. Te verwach ten is, dat hieraan spoedig uitvoering zal wor den gegeven. Bij het alhier op 5 Maart gehouden examen ter verkrijging van het bewijs van geoefendheid als helper (ster) slaagden van de 33 Candida ten 12 dames en 8 heeren. Afgewezen werden 3 heeren. ■imiiiiifiiiitiMiiiiimiMimiiiiiHiiimiiiiiiimifiiiiiiiimimiimiiiiiiiiiiiiimMMtiiiiiiiMiiiiiiMiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiiiiiiiiiiiu Naar wij vernemen, heeft het Comité van Actie tot Steun aan de H. O. V. van H. K. H. Prinses Juliana een mooie gift ontvangen als blijk van Haar belangstelling voor deze instel ling. De voorzitter der H. O. V. deelt ons mede, dat bij hem een bedrag van 100.is binnen gekomen van een onbekenden muziekliefheb ber, die tot zijn spijt de concerten niet kan bezoeken, doch op deze wijze zijn sympathie in een daad wilde omzetten. De financieele om standigheden van ons orkest in aanmerking nemende, is deze donatie buitengewoon welkom en zal navolging hiervan zeer op prijs worden gesteld. Voor het Paedagogisch Concert, dat op Woensdag 11 Maart in de Gemeentelijke Con certzaal door de H.O.V. gegeven wordt, is nog een beperkt aantal deelnemers-bewijzen beschikbaar voor de leden van de Vakcentra les, tegen gereduceerden prijs. Uitgevoerd wordt: I. Ouverture Egmont van L. von Beethoven; 2. Vijfde Piano-concert van L. von Beethoven; 3. Les Préludes van Fr. Liszt. Solist: Karei de Jong. De voorbespreking voor dit concert zal op Dinsdag 10 Maart, des avonds te 7 uur in het gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, worden ge houden. Inleider: Marinus Adam. Aanmelding bij H. H. Luijken, Nieuwe Kruisstraat Ilrood. Op Maandag 2 Maart hield de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring zijn eerste jaarver gadering in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden onder applaus der vergadering goedgekeurd. Door een comité der leden, onder leiding van mevr. Van Huystee, werden de bestuursleden gehuldigd. De heer Verhorst bood namens ge noemd comité geschenken aan, terwijl de da mes in de bloemetjes werden gezet. Om redenen van internen aard werd met algemeene stemmen besloten de contributie met één cent per week te verhoogen. Het zittende bestuur, alsmede de financieele commissie, werd ongewijzigd weer voor een jaar benoemd. De mededeelingen van het bestuur inzake de plannen voor de uitvoering van de Rubens Cantate en het optreden van de Kon. Vlaam- sche Opera werden met warm applaus ontvan gen. Getrouwd, 5 Maart: W. J. Hofkes en E. Har- tog; H. J. Stinis en J. Dolstra. Géboren, 2 Maart: A. M. C. Baas—Demison, dochter; 4 Maart: A. RabPosthuma, zoon; S. Kok—Bloem, zoon; J. J. A. BaarsSpaargaren, dochter. Overleden: 3 Maart: A. Konijn, 72 jaar, Lo- rentzplein; 4 Maart: W. E., 5 jaar, zoon van J. D. Partridge, Kamperlaan. De tentoonstelling van boeken in verband met typografische verzorging vanwege de Stads Bibliotheek en Leeszaal werd bezocht door 1610 personen, waaronder een aantal leerlingen van de middelbare scholen. Ondertrouwd, 5 Maart: N. den Hartogh en M. F. Nelissen; F. W. Barthel en G. W. van Wijk; L W. Labberté en Th. C. M. Gunters; N. de Groot en H. Vos. Deze week gaven wij een verslag van de jaarvergadering der St. Vincentius-Vereeniging te Haarlem. Thans ontvingen wij een beknopt verslag van de werkzaamheden over 1935, een verslag, dat misschien niet uitmunt door da verende volzinnen, maar dat door zijn sobere opsomming van koude cijfers den weldenken- den mensch doet beseffen hoeveel goeds de Vincentius-Vereeniging in de arme gezinnen gebracht heeft en hoeveel steun zij van de burgerij verdient. De Haarlemsche St. Vincentius-Vereeniging telt 9 parochieele conferentiën of onderafdee- lingen en beoefent 5 Liefdewerken. Op 31 December 1935 waren er 156 werkende leden. De Bijzondere Raad, samen gesteld uit de presidenten en vice-presidenten van de Conferentiën en Liefdewerken, verga dert elke maand, de Conferentiën komen weke lijks te zamen en wekelijks worden de onder hun zorgen staande gezinnnen met 2 leden be zocht. Omtent de werkzaamheden der conferen tiën valt het volgende mede tedeelen: De Conferentie van St. Antonius telt 13 wer kende leden, ondersteunde 29 gezinnen met f 2308.36. Conferentie Bavo Kathedraal bezocht met 24 leden 68 gezinnen en gaf uit f 4054.07. Conferentie St. Jan, 18 werkende leden, gaf leden, 114 gezinnen werden bezocht, behalve 2 maal per week 540 liter warme spijs, werd uitgegeven f 3109.68. Conferentie St. Elisabeth en Barbara 14 leden ondersteunde 39 gezinnen, behalve met warme spijs, met f 1493.63. Conferentie H. Hart, bezocht met 11 leden geregeld 19 gezinnen. Naast een bijna gere gelde broodvoorziening werd f 1646.69 uitge geven. Conferentie S. Jan, 18 werkende leden, gaven haar zorgen aan 56 gezinnen. Geregeld werd warm voedsel verstrekt, benevens aan ge'.d f 2082.35. Conferentie St. Joseph; met 14 werkende leden werden 24 gezinnen ondersteund met warme spijs en f 1336.15 aan andere levensmiddelen en kleeding. Conferentie St. Liduina; 11 werkende leden bezochten 39 gezinnen; ook hier werd geregeJd warm voedsel en f 2194.06 aan andere onder ondersteuning verstrekt. Conferentie O. L. Vrouw; 19 werkende leden ondersteunden geregeld 43 gezinnenveel warme spijs werd verstrekt en f 2864.17 aan anderen steun uitgegeven. De bereikte resultaten op kerkelijk gebied zijn, dat 10 huwelijken kerkelijk werden inge zegend. 25 kinderen en volwassenen gedoopt. 19 personen tot de Katholieke Kerk terugge bracht. Algemeen wordt de Nieuwe Haarlemsche Courant gratis ter lezig bezorgd en het lezen van boeken uit de St. Vincentius Bibliotheken bevorderd. De Commissie voor Kinderbescherming heeft 66 jongens en 3 meisjes onder haar voogdij, benevens 5 meisjes in gewone verzorging. De uitgaven bedroegen f 22.580.08. De opbrengst der familiebusjes was f 1281.07. Dringend wordt de steun der busjes aanbe volen. Het Liefdewerk Stille Armen: circa 75 fami lies kwamen onder onze zorgen, waarvan een 35-tal geregelde hulp ontving. Een bedrag van f 6567.52 kon worden uitgegeven. Een dringende bede om steun zij hieraan toegevoegd. Onze Bibliotheken op 5 plaatsen in de stad gevestigd versterkten aan 1230 lezers (waar van 227 gratis lezers) 53874 boeken; een toe name van ca. 5000 boeken bij 1934. De Spijskokerij boekte aan uitgaven f 24571.40. In het seizoen 1934—1935 werden verstrekt aan Kindervoeding, Bewaarscholen, Openlucht- school, benevens aan onze ruim 400 bezochte gezinnen 248116 liter-porties warme spijs, het geen beteekent 60.000 posties meer dan in het vorig seizoen. Het algemeen magazijn gaf uit 889 stuks nieuw onder- of bovengoed, benevens een zeer groot aantal gedragen kleedingstukken. De totale uitgaven der vereeniging bedroegen over het jaar 1935 f 84.614.24 of f 8000 meer dan gedurende het jaar 1934. Te Haarlem had hedenmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den zeer- eerw. heer em.-pastoor G. L. J. Hogeman, stichter van de parochie van den H. Gerar- dus Majella in de Indische buurt te Amster dam, overleden te Haarlem. In de kathedrale kerk „St. Bavo" te Haar lem werden Woensdagavond half 8 de Metten gehouden door den zeereerw. heer W. F. Roo- zen, pastoor te Bovenkerk, met assistentie van den zeereerw. heer W. Bosch, pastoor van de St. Gerardus Majella-parochie te Amsterdam en den weleerw. heer H. Th. A. Heijink, ka pelaan der St. Bavo-parochie te Haarlem. De Lauden zijn hedenmorgen gehouden in de kathedraal St. Bavo door prof. P. Groenen uit Den Haag met assiste'ntie van pastoor Bosch en kapelaan Heijink. Daarna werd de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, met assistentie van pas toor Bosch en kapelaan Heijink. Ceremoniarius was de weleerw. heer J. v. Houten, kapelaan der parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans en den H. Dominicus te Haarlem. De absoute op het R. K. kerkhof te Over- veen, waar de begrafenis plaats vond, werd verricht door prof. Groenen met assistentie van kapelaan Heijink en kapelaan v. Houten. Velen bewezen den overledene bij de uitvaart en begrafenis de laatste eer door hunne te genwoordigheid, o.m. Mgr. H. J. M. Taskin, president van 't Groot-Seminarie te Warmond, Mgr. M. P. J. Möllmann, de hoogeerw. heer J. H. Niekel, directeur van het Philosophicum te Warmond, de hoogeerw. heer J. C. Aalberse, kanunnik, plebaan F. Filbry, pastoor P. Cra mer, behoorende tot het bisdom Roermond en vertegenwoordigers van het kerkbestuur der St. Gerardus Majella-parochie te Amsterdam. Het had er allen schijn van, dat de belang stelling en sympathie in 1935 aan het kwijnen was, maar dank zij den krachtigen pogingen van het plaatselijk comité, in 1936 ingezet, in het belang der tuberculose patiënten, kon het co mité reeds een aantal subsidies en giften pu- bliceeren. Met groote dankbaarheid en waar deering aan de gevers kan het comité weer een aantal giften mededeelen: Overheidspersoneel f 5, Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" f 2.50, Woningbouwvereeniging „St. Bavo" Haarlem O f 5. In het busje van H. L., dat altijd gereed staat bij de huurbetaling en rente-uitbetaling van dezelfde bouwvereeniging f 10.01. Gaarne houdt het plaatselijk comité zich aanbevolen voor nieuwe subsidies en giften, want nog lang niet alle onderafdeelingen van den R. K. Volksbond hebben hun giften op gezonden. Het adres voor schenkingen en subsidies is aan het secretariaat: Zomervaart 134. Hedenavond om half negen houdt het Ge nootschap van den Stillen Omgang zijn jaar vergadering in het gebouw „St Bavo", waarop aan de orde komen jaarverslagen van secreta ris en penningmeester. Bestuursverkiezing we gens periodieke aftreding van de heeren J. Adelaar en W. Ph. Sanders, beiden herkiesbaar en een vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. Sweerts. Vervolgens toespraak van den Zeereerwaar- den heer directeur P. Roovers. Woensdagmiddag omstreeks half vier had op den Wagenweg een aanrijding plaats tusschen twee vrachtauto's, die met een afstand van 4 Meter achter elkaar reden. De aanrijding ont stond, doordat de chauffeur van den achterst rijdenden auto een sigaret aanstak en er niet op lette, dat de eerste auto moest remmen voor ander verkeer. De eerste auto werd ernstig be schadigd; persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Tegen de sigaretjes-rookenden chauffeur, een 21-jarigen jongeman uit Katwijk aan Zee, is proces-verbaal opgemaakt. In de week van 23 tot en met 29 Februari is te Castricum één geval van Febris typhoidea; te Haarlemmermeer één geval van Encepha litis lethargica; te Wijk aan Zee en Zand- voort één geval van roodvonk geconstateerd. Gebouw „St. Bavo" Stille Omgang half 9; Best. Bouwvakbond half 8 Melkhandel. „St. Jozef" half 9 R. K. Bevolkingsbureau 8 uur Chr. muziekver. „Arti et Religioni" 8 uur. Café-restaurant gebr. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Stadsschouwburg Fritz Hirsch operette „Wien, Wien, nur du allein," 8 uur. Rembrandt-theater; „Een Midzomernacht- droom," 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lichte Cavalerie". Op het tooneel „Perko", het muzikale raadsel, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Lilian Harvey in „Let us live tonight", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De student van Praag", 2.30, 7 en 9.15 uur. Alhier is van 23 tot en met 29 Februari één geval van roodvonk geconstateerd. „Nu eerst gaat de oorlog begin nen. Alle weerbare mannen moe ten thans naar 't front vertrekken." Aldus zou de boodschap zijn van den Negus aan'de geweldig groote gemeenschap der Muzel mannen. Hierbij zou de Negus tevens zijn opinie te kennen hebben gegeven over de laatste be richten van overwinningen in Italiaansche communiqué's. „De Abessiniërs," zou de keizer gezegd hebben, „moeten nimmer eenig geloof slaan aan hetgeen Italianen zeggen inzake over winningen, dooden of gewonden, want wan neer de Italianen slechts twee Abessiniërs dooden, zijn zij in staat te berichten een geheele divisie te hebben verslagen." (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Voortgezet wordt het debat inzake maatrege len, waardoor steunuitkeeringen aan werk- loozen zullen worden verlaagd. De heer SMEENK (A.R.) acht de interpel latie-De Visser voorbarig, nu er geen feiten nog bekend zijn, doch slechts geruchten. Over het algemeen kan spr. zich met de richtlijnen der regeering vereenigen. De heer SNEEVLIET (Rev. Soc.) betoogt, dat, als de minister maar een grijntje besef had van de toestanden bij de werkloczen, hij ten aanzien van verscherpte controle wel een toontje lager zou zingen. Het Zwaluwen-elftal, dat op Woensdag 18 Maart a.s. des avonds om zeven uur op het veld van Tilleur F.C. te Luik tegen de Roode Duivels zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Pöttgens (Bleyerheide). Achter: Van Stokken Sr. (D.W.S.) en Van Run (P.S.V.). Midden: Visscher (N.A.C.)Bosscher (Blauw wit) en Breitner (Hermes D.V.S.). Voor: Wels (Unitas); Slot (D.W.S.)Simons (N.A.C.)Van Spaendonck (Neptunus) en Kam- meyer (Haarlem). Reserves zijn: Verwijmeren (N.A.C.); Van Gooi (Haarlem)Van Gelder (V.U.C.) en Broeken (LONGA). IJMUIDEN, 5 Maart. Rljksvischafslag. Tarbot O.90— 1, Tong 0.72—1.55 per kg. Groote Schol 10.0011, middel Schol 11.00—16, Zetschol 13.00 —20. kleine Schol 6.50—18, Bot 6.00—10, Schar 2.6012, Tongschar 24.0026 per 50 kg. Rog 8.50 —13 per 20 stuks. Vleet 1.80—2 per stuk. Pieter man en Poon 66.90, groote Schelvisch 32.00 36 middel Schelvisch 28.00—35. kl. midd. Schel visch 8.30—23 per 50 kg. Kabeljauw 9.00—36 p. 125 kg. Gullen 6.00—10 per 50 kg. Leng 0.3S 1.85 per stuk. Heilbot 5684 cent per kg. Wij ting 1.509 per 50 kg. Koolvisch 865 cent per stuk. Makreel 16.00 per 50 kg. Versche Haring 6.507 per kist. van de Donderdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS - 265 manden 1670 R. O. 46 Claesje 440 manden 1930.R. O. 15 Antje 265 manden 1670.-Limburgia 225 manden 1430.Aneta 465 manden 1720.—, Mary IJm. 189 415 manden 2300.Uiver 300 manden 2000.—. DRIFTER MET VERSCHE HARING L. T. 137 1030 LOGGERS R. O. 9 640.—. Sch.: 201 590.—, 181 920.—, 96 550.—. K.W.: 107 600.—. 56 670.—. 149 660.40 630.—, 59 140.— 44 690.—, 18 310.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Vrijdag 6 Maart. Vloed: 2122 vun. en 2.36 nm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2