Hoe beveiligen wij ons tegen brandgevaar I 12 Degeestvan den Volkenbond ALLEREERST DOOR HET ONS BEWUST TE ZIJN Aspirin Kerkelijk leven Mgr. D. Huurdeman M (palmolive! W erkloozenleed RAS IMR0E VERSLAGEN éSÊ OOK VOOR HUID, MOEDER! DONDERDAG 5 MAART 1936 Dan moet men weten wat te doen! i Wet op de openbare vervoermiddelen Conflict bij Fokker? Officieele crisis publicatie DE NED. POMOLOGISCHE VEREENIGING SCHEEPVAARTHEFFINGEN Deze milde schoonheidszeep, die U reeds zelf gebruiktl fiet is de olijfolie iti Steunverleening voor aardappelen BEN MEDDENS Wat zal Italië doen? Ultimatum aan Katoen- fabrieken ,jCHRISTUS VERWORPEN NED. BACHVEREEN1GING Uitvoering der Matthaus Passion Verreweg de meeste branden be ginnen klein en worden on middellijk ontdekt Door alle eeuwen heen is het element „Het Vuur" de vriend, tnaar gelijktijdig de meedoogen- looze vijand der menschen geweest. Zorgvuldig bewaakt en door hun Vernuft aan hun belangen dienst baar gemaakt, verschaft het licht, Warmte, energie enz. Maar aan hun Waakzaamheid ontsnapt, breekt het los met toomelooze kracht, velt neer wat het op zijn pad ontmoet, vernietigt bloeiende menschenle- Vens en doet voor duizenden, voor nrillioenen aan geld en goed on herstelbaar verloren gaan. Nog ligt ons allen versch in het geheugen de tragische brand aan den O. Z. Achterburgwal te Am sterdam. Na dit ontzettend gebeu ren zijn allen zich weer bewust ge- Worden, hoe in elk huis en overal het gevaar van brand aanwezig is en dat het een dure plicht voor 'eder moet zijn, om eventueele ge volgen zoo veel mogelijk te beper ken. Vragen wij ons af hoe het mogelijk is, dat, °hdanks den stagen vooruitgang der techniek ieder gebied, ook op dat van het brand- "Juschwezen, het aantal groote branden niet ^ierkbaar vermindert, dan is het antwoord daarop niet ver te zoeken. Eenerzijds heeft JUlst die technische vooruitgang allerwege n'euwe bronnen van brandgevaar in het leven Beroepen. Men denke slechts aan de tallooze Slagplaatsen van en het verkeer met mi nerale oliën, benzine, enz. En aan den an deren kant blijft het de, ondanks alle waar- 'ehuwingen grenzelooze, onvoorzichtigheid, on achtzaamheid, onwetendheid in den omgang niet vuur en licht, als ook de haast misdadige onverschilligheid der groote massa ten op zichte van alles, wat betrekking heeft op brandgevaar en brand, welke steeds weer op- !euw het gevaar in de hand werken. Indien het waar is, wat reeds in de grijze oudheid door een wijsgeer is gezegd, dat men den graad van beschaving van een volk kan afnieten naar de wijze, waarop het zichzelf en zijn bezittingen tegen brand beveiligt, en Vanneer men dan eens let b.v. op de vaak Patriarchale toestanden op brandbeveiligings- Bcbied ten platte lande, dan zou men moeten Obhcludeeren dat het met die beschaving hier daar nog treurig is gesteld. Voor alles wat tot ons genoegen of ge- diak dient, hebben wij interesse en geven Vij graag ons geld uit. In de meeste wo- dihgen vindt men radio, gramofoon, bad- geiser en stofzuiger. Geen mensch ver zuimt om zijn huis en bezittingen tegen jiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiinmiimiiiMiimiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiif^ De ontzettende brand, die heeft gewoed aan den O. Z. Achterburg- wal te Amsterdam, heeft in het ge- heele land diepen indruk gemaakt. I Velen zijn aan het denken gebracht en bevreesd geworden voor de eigen omstandigheden. Wij hebben ge- meend onze lezers in de steden en op het land van dienst te zijn met 1 de publicatie van een beknopte serie artikelen, waarin op populaire I wijze het brandgevaar en de be- strijding daarvan worden behan- 1 deld. Het eerste artikel van deze serie drukken wij hierbij af. Tiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiimiiiumimï diefstal en inbraak te beveiligen door het aanbrengen van veiligheidssloten en gren dels. En wanneer iemand zou durven be weren dat zoo iets overbodig is, zou men hem zonder meer voor gek verklaren. Maar aan het feit, dat de kans op brand vrij wat grooter is dan de mogelijkheid van een inbraak, wordt weinig aandacht geschonken. Tegenover brandgevaar en al les wat er aan vast zit stelt men gewoon lijk slechts het triomfantelijk zwaaien met een al dan niet hooge assurantie-polis en als dooddoener het gezegde: „Daarvoor hebben wij toch de brandweer!" Men be schouwt hiermee de kwestie als afgedaan, wat in werkelijkheid echter geenszins het geval is! Waaraan men gewoonlijk niet denkt, of niet denken wil, dat is de kans, dat brand ons leven of dat der onzen in gevaar kan brengen, dat er dingen verloren kunnen gaan, welke ons zoo dierbaar zyn, dat geen enkele verzekering, al is zij nog zoo hoog, ze kan vergoeden, dat er stilstand of achterstand in zaken door kan ontstaan alsook werkloosheid, aiekte, onaangenaamheden, moeilijkheden en wat niet al. En wat de hulp der brandweer betreft: Wij zijn de laatsten om te beweren, dat die hulp niet noodig zou zijn. Integendeel: de brand weer is en blijft de aangewezen instantie voor brandbestrijding en nooit mag daarom ver zuimd worden om haar in geval van brand onmiddellijk te alarmeeren. Een ding echter verlieze men niet uit het oog en wel dat verreweg de meeste branden klein beginnen en tijdens of direct na hun ontstaan worden ontdekt. Zijn de omstandig heden daartoe gunstig, dan zijn en kele oogenblikken al voldoende om het kleine beginbrandje te doen uit groeien tot een laaiende vlammen zee, zooals bv. ook bij den hier boven gememoreerden tragischen brand, waar in weinige minuten tijds het geheele huis van onder tot bo ven in lichte laaie stond. Nu is geen enkel brandweer-corps, onver schillig of het de goed-uitgeruste beroeps brandweer eener wereldstad betreft of een pri mitieve plattelands-organisatie, in sitaat, om juist op dat moment waarop zij het meest noodig is (dat is dus bij het uitbreken of ont dekken van den brand) ter plaatse te zijn. En daar het noodzakelijk is onmiddellijk bij uitbreken of ontdekken van brand ook reeds de blusch-actie in te zetten, wat de brandweer uit den aard der zaak niet kan doen, moeten wij het, indien mogelijk, zelf doen. Dan zal in de meeste gevallen een groote brand, met al zijn vreeselijke gevolgen, en in ieder geval noodelooze waterschade worden vermeden. Wil men groote brandcatastrophen in de toe komst zooveel mogelijk vermijden, dan moet de gedachte „Zelfbescherming tegen en zelf- bestrijding van brand" als het ware gemeen goed der geheele bevolking worden, zoodanig, dat ieder individu afzonderlijk er diep van doordrongen is dat het tot een zijner voor naamste burgerplichten behoort, nauwlettend te waken tegen het ontstaan van brand, op welke wijze dan ook. Maar tevens dient hij ex bijtijds voor te zorgen, die maatregelen te treffen en die mid- hoofdpijn altijd Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets* delen aan te schaffen, welke hem in staat zul len stellen om, wanneer ondanks alle voor zichtigheid, toch brand zou ontstaan, deze in de kiem te smoren of te beperken tot ver dere hulp aanwezig is. En tenslotte moet hij weten, hoe te handelen teneinde zichzelf, zijn huisgenooten en bezittingen, bij eventueel ge vaar in veiligheid te stellen. Dit alles zal in een volgend artikel nader worden uiteengezet. Wijziging van artikel 15 voorgesteld Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot wijziging der wet op de openbare vervoermid delen, ter toelichting waarvan o.m. gezegd wordt: Bij wetsontwerp no. 367 van de Zitting 1932— 1933 werden een aantal wijzigingen in de Wet Openbare Vervoermiddelen voorgesteld, die deels van principieelen aard zijn, deels ten doel hebben in enkele op ondergeschikte punten ge bleken leemten te voorzien. In afwachting van een algemeene regeling van deze materie, welke bij de Centrale Com missie van Advies en Bijstand voor het Ver- keersfonds in voorbereiding is, bleef dat wets ontwerp tot dusver onafgedaan. In het alge meen acht de minister het onder die omstan digheden niet wenschelijk vooruit te loopen op de voorstellen, welke van de Centrale Commis sie eerlang mogen worden verwacht. Nochtans meent hij een uitzondering te moe ten maken ten aanzien van de reeds geruimen tijd noodig gebleken wijziging van artikel 15. tweede lid, der wet, in verband met een arrest van den Hoogen Raad, waaruit bedrijfsbelem- mering kan voortvloeien. Thans wordt voorgesteld art. 15, tweede lid te lezen; „Motorrijtuigen en vaartuigen met andere be stemming worden voor de toepassing van den bij artikel 10 bedoelden algemeenen maatregel van bestuur mede als openbare middelen tot vervoer van personen beschouwd, indien zij in gericht zijn of gebezigd worden voor vervoer van voorzooveel motorrijtuigen betreft ten minste acht personen buiten den bestuurder en voorzooveel vaartuigen betreft van ten minste dertig personen buiten de bemanning. Op militaire motorrijtuigen en vaartuigen is dit lid niet van toepassing." Van deze interpretatieve wijziging meent de minister gebruik te moeten maken om de be doelde bepaling ook van toepassing te doen zyn op vervoer te water. Geen overeenstemming inzake nieuwe arbeidsovereenkomst Naar men van werknemerszijde mededeelt worden door de samenwerkende organisaties in net meubelbedrijf en in het metaalbedrijf reeds geruimen tijd onderhandelingen gevoerd met den Metaalbond, waarbij de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker is aangesloten, over een nieuwe arbeidsovereenkomst met dit be drijf. Tot nu toe hebben deze besprekingen geen gunstig resultaat opgeleverd. Als men vóór of op 16 Maart a.s. geen overeenstemming heeft bereikt, zal het werk met ingang van dien datum worden neergelegd. Bij informatie deelde de directie der Fokker fabrieken ons mede, dat zij, gedwongen door de tijdsomstandigheden een loonsverlaging had moeten doorvoeren, maar dat zij niet bekend was met de mogelijkheid, dat dientengevolge het werk zou worden neergelegd. Beenoperatie goed geslaagd Naar wij vernemen, is de beenoperatie, die de HoogEerw. Heer Mgr. D. Huurdeman, Vica ris-Generaal van het Aartsbisdom, Woensdag in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht heeft on dergaan, goed geslaagd. De toestand van Mgr. is bevredigend. Zijn HoogEerw. heeft een rus- tigen nacht gehad. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat eventueele aanvragen voor restitu tie krachtens de Crisis-Restitutie-beschikking 1934 XIII (consumptieaardappelen, verstrekt door instellingen van liefdadigheid) vóór 16 Maart 1936 moeten zijn ingediend. Aanvragen na dien datum ingediend, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Buitengewone algemeene verga dering te Utrecht Heden is in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een buitengewone algemeene vergade ring gehouden van de Nederlandsche Porno- logische Vereeniging, hoofdafdeeling Fruitteelt der Nederlandsche Heide Maatschappij. In deze bijeenkomst sprak ir. B. Bosma te Goes over: het dunnen der vruchten. Spr zette uiteen dat het dunnen is een cul tuurhandeling, welke in hooge mate bijdraagt ter verbetering van de kwaliteit van het fruit, bij geringe onkosten. Bovendien komt het dun nen aan de groeikracht van den boom ten goe de, waardoor deze in betere conditie blijft en per saldo meer vrucht kan geven. Een syste matisch toegepaste dunning kan veel bijdra gen tot verhooging van het peil van ons Ne- derlandsch fruit. Hierna hield Ir. O. Banga te Wageningen, secretaris van de Regelingscommissie voor de Tuinbouwkeuringen van den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst een inleiding over het nut van de keuringen van plant- en voortkweekingsmateriaal van vruchtboomen voor den fruitkweeker. Indien ooit, dan het zeker nu een eisch des tijds om tegelijk goed en goedkoop te pro- duceeren. Wil ook de fruitteler dit bereiken dan moet hij naar een grootere cultuurzekerheid streven. En een van de eerste voorwaarden voor een grootere cultuurzekerheid is, dat het aangeschafte plantgoed, waarmee een boom gaard wordt opgezet zuiver en gezond is. Door deze gedachte is, na tal van moeilijk heden, de Nederlandsche Algemeene Keurings dienst ontstaan. Sinds enkele jaren wordt door de N.A.K. een keuring uitgeoefend op de voortbrenging en de vermeerdering van plant goed voor fruitgewassen. Globaal geteld neemt hieraan reeds een honderdtal fruitboomkwee kers deel. Zoolang het tegendeel niet is gebleken, wordt aangenomen, dat een deelnemende boomkwee- ker loyaal aan de keuringen meewerkt er, wordt een deel van de zorg voor de ras-zuiver heid van zijn materiaal aan hemzelf overge laten, met alleen een steekproevencontrole door de keurmeesters. Dit systeem heeft nog het voordeel, dat het goedkooper is dan een volledige controle door de keurmeesters. Zoodra echter blijkt, dat een deelnemer hiervoor te slordig is of fraude pleegt, wordt het vertrouwen onmiddellijk teruggeno men. Wat de samenwerking van practijk en weten schap in de Regelingscommissie voor de Tuin bouwkeuringen betreft, deze beperkt zich ech ter niet slechts tot het geven van adviezen, maar strekt zich ook uit tot het doen van onderzoekingen en andere werkzaamheden in rechstreeksch verband met de keuringen. Bij de uitvoering van de keuringen verleent verder de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst een krachtigen steun. Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Duymaer van Twist heeft minister Gelissen ge antwoord, dat hij ter gelegenheid van de ope ning van de automobiel-tentoonstelling van de R.A.I. te Amsterdam o.m. heeft gezegd, dat de spoorwegen, evenals het autoverkeer, zelf de vaste lasten der verkeersbanen dragen, terwijl dit voor de binnenscheepvaart slechts zeer ten deele het geval is. In deze woorden is geen beoordeeling gelegd, integendeel, de Minister heeft zich van een oordeel onthouden van de vraag, in hoeverre het al dan niet juist is, dat de vaste lasten der kanalen en rivieren slechts zeer ten deele door de binnenscheepvaart worden gedragen. Het komt den Minister niet juist voor con clusies te trekken uit een vergelijking tusschen "SC \V m!f M De eerste „behandeling" die baby ondergaat is een mas sage met olijfolie. Want zelfs de dokter kent geen mil dere olie voor het teere huidje van de pas-geborene! Olijfolie een beroemd schoonheidsproduct sedert het begin der beschaving „smelt" op lichaamstempera tuur en dringt zachtjes, zonder irritatie, de poriën binnen! Zij voedt, reinigt en geeft nieuwe frischheid. Het geheim van Palmolive zeep ligt in de formule vol gens welke palm- en olijfoliën worden vermengd. Het milde, overvloedige schuim van deze beroemde zeep is een schoonheidsbehandeling op zichzelf. Masseer Uw gezicht, hals en schouders ja. Uw geheele lichaam met Palmolive's weldadig schuim. Laat het diep in de poripn doordringenspoel daarna af, eerst met warm, vervolgens met koud water. Voor baby èn moeder is dit de beste methode van huidverzorging. En wat is het resultaat van deze regel- matige behandeling? Het veel benijde be zit van de charmante „Palmolive" teint! Een dagclijksch voetbad, met Palmolive schuim en warm water houdt Uw voeten in goede conditie. Groote hoeveelheden van deze beroemde schoonheidsolie wor den bij de bereiding van elk stuk Palmolive zeep gebruikt - om jeugd, charme en schoonheid te behouden de vrachtontvangsten der zg. wilde-vaartschip- perij en het geschatte bedrag, dat totaal aan scheepvaartrechten wordt opgebracht, aange zien het grootste deel hiervan door andere dan de wilde-vaartschipperij werd opgebracht. De scheepvaartheffingen vormen een onder deel van het geheele verkeersvraagstuk, dat door de Centrale Commissie voor Advies en Bij stand voor het Verkeersfonds wordt bestudeerd. De minister wenscht op de resultaten van deze studie niet vooruit te loopen. 35 ct. per doosje. Ministerieele beschikking binnen kort te verwachten Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal binnenkort een ministerieele beschikking af komen betreffende steunverleening voor goed gekeurde pootaardappelen van den oogst 1935, welke niet hun bestemming als zoodanig heb ben gekregen of zullen krijgen. Deze steun zal varieeren tusschen 0.50 en 1.50 per 100 K.G., naar gelang van de Mas sificatie door de Ned. Akkerbouwcentrale. In verband met deze steunverleening zullen, evenals het vorige jaar tusschen 1 en 10 April de voorraden goedgekeurde pootaardappelen worden geïnventariseerd, hetgeen namens de Ned. Akkerbouwcentrale zal geschieden door den Ned. Algemeenen Keuringsdienst in samen werking met de provinciale landbouwcrisis organisaties. Onlangs pu^iceerden wij een stukje van een wvrklooze, die zich berus tend beklargde over sommige bij zonderheden der steunregeling. Het Verbondsblad heeft zich aan enkele dezer bijzonderheden geërgerd. Gedeelte lijk kwam de ergernis uit een misverstand voort. De schrijver was n.l. geen bij de Katholieke Vakorganisatie aangeslotene, maar een lid vin de Christelijk Historische Unie, en het stukje werd als een „cri de coeur" opgenomen in De Nederlander, aan welk blad wij het ontleenden. De tentoonstelling van schilderijen van den kunstschilder Ben Meddens in het Instituut v. Kerkelijke Kunst te Amsterdam (Vondelstraat 158) zal wegens de belangstelling, welke voor dit debuut bestaat, verlengd worden tot en met Donderdag 12 Maart a.s. V Als een somber dreigende waarschuwing Haat aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam het uitgebrande huis. Moge die waarschuwingwelke ieder geldt, niet te spoedig worden vergeten Het is wel een heel vaag telegram, dat de commissie van dertien krachtens de opdracht van den Volkenbondsraad van 19 December 1935 aan de beide oorlog voerende partijen, Italië en Abessinië, heeft gezonden. In dit telegram wordt geen basis aangegeven voor een voor alle partijen aan vaardbaren vrede, doch slechts een dringend beroep gedaan om „spoedig" de vijandelijk heden te staken en onmiddellijke onderhande lingen binnen 't kader en in den geest van den Volkenbond te openen. De antwoorden op dit telegram behoeven eerst uiterlijk 10 Maart, den dag, waarop de commissie van dertien (de Volkenbondsraad zonder Italië) weer bijeen zal komen, binnen te zijn. De vaagheid van dit beroep biedt voor- en nadeelen. Alle concrete vredesvoorstellen hebben tot nu toe tot niets geleid en daarom schijnt men het nu maar eens op een minder concrete manier te willen probeeren. Mussolini kan echter thans op dit beroep ingaan zonder zich practisch tot iets te binden of te verplichten. Immers de on middellijke onderhandelingen zouden binnen het kader en in den geest van den Volkenbond moeten vallen, maar over de eventueele resul taten wordt niets voorgeschreven. Door gehoor te geven aan dit beroep zou de Duce dus tijd kunnen winnen. Van den anderen kant schijnt. Genève niet van plan de toepassing der sanc ties te zullen stopzetten, zoolang de vrede tus schen Italië en Abessinië niet definitief ge- teekend is, zoodat het voordeel van tijdwinst voor Italië weer geneutraliseerd wordit. Bo vendien schijnt het doorwerken van de com missie van achttien (de sanctie-commissie) Italië te moeten beduiden, dat, indien het niet op dit nieuwe beroep van Genève mocht in gaan, de sancties verscherpt zullen worden en een petroleumembargo zal worden afgekondigd. In de Italiaansche pers wordt dit als een on toelaatbare intimidatie beschouwd, waartegen het prestige en 't zelfrespect van 't zegevieren de Italië zich meenen te moeten verzetten. Men mag zich met recht afvragen, wat Genève zich eigenlijk voorstelt van dit beroep. Is het slechts een fraai gebaar om straks de verscherping der sancties te kunnen aandienen als het laat ste onvermijdelijk geworden dwangmiddel, dat Italië aan zichzelf heeft te wijten? Of ver wacht men er werkelijk, dat Italië en Abessi- ië erop in zullen gaan? Het heet, dat Musso lini in ieder geval zal antwoorden, omdat niet de door hem als onwettig Volkenbondsorgaan gewraakte commissie van achttien, maar de commissie van dertien het beroep heeft ge daan. Hoe zijn antwoord zal luiden, is echter nog volkomen onzeker. De geest van den Vol kenbond eischt, dat het grondgebied en de souvereiniteit van de leden onderling wor den geëerbiedigd en dat wederrechtelijk en ge welddadig veroverd terrein wordt ontruimd. Zal Italië zijn eindelük gunstig geworden mi litaire positie in Abessinië ook Ras Imroe, de laatste Abessinische veldheer, die nog on geslagen op het Noord-front stand hield, zou op de vlucht zijn gedreven door de Italianen terwille van den tot nu toe slechts be schimpten Volkenbondsgeest willen prijsgeven? Zal het niet veel eer, nog wilder en aanmati- gender geworden door de serie groote succes sen, de oorlogscampagne willen doorzetten, tot dat geheel Abessinië definitief onderworpen is? Of zal het onder druk van den financieelen en economischen nood, en van de lastige sanc ties, welke nog verzwaard kunnen worden, lie ver nóg vóór het aanbreken van den regentijd den status quo op het gevechtsterrein uitbuiten voor een „eervollen" en „voldoening schenken- den" vrede en daardoor het toch altijd nog bestaande risico vermijden, dat de krijgskansen kunnen keeren? In Genève verwachten velen, dat Mussolini slechts voorwaardelijk op het beroep van den Volkenbond in zal gaan. A Abessinië zal wel geen bezwaren maken tegen onderhandelingen binnen het ka der en in den geest van den Volkenbond, vooral omdat het daardoor gelegenheid zou krijgen zijn ontredderde legerscharen te reor- ganiseeren. Het zal de vijandelijkheden mo menteel wel willen staken, want het kan daar bij alleen maar gebaat zijn. Het is echter de vraag of de Negus in staat zal zijn elke actie der guerilla voerende troepen te verhinderen. Wat moet er echter van den geest van den Volkenbond bij eventueele onderhandelingen te recht komen? De voorstellen van de Commis sie van vijf werden indertijd door Mussolini als onaanvaardbaar verworpen en het plan van Laval en Hoare moest vanwege de verontwaar diging van de publieke wereldopinie worden teruggenomen, nog vóór Mussolini zich er of ficieel over had kunnen uitspreken. Zal Italië zich met minder tevreden stellen dan, toen het nog niet een militair zoo voordee- lige positie in Oost-Afrika had ingenomen? De geest van den Volkenbond! Is deze geest geen hersenschim? Heeft Italië het niet aan dezen geest te danken, dat het thans zoo sterk staat? Had de Volkenbond na zijn veroordeeling van den Italiaanschen aanval op Abessinië onmid dellijk naast de slappe sancties ook een petro leumembargo ingesteld, wellicht zou Italië er thans heel wat minder gunstig voorstaan. Frankrijk onder Laval heeft dit echter verhin derd en thans schijnt de „neutrale" houding van het alle oorlog veroordeelende Amerika het effect van een eventueel petroleumembargo aanzienlijk te zullen verminderen. De vijande lijkheden zullen onmiddellijk gestaakt moeten worden! Een kordate eisch, nietwaar? Maar de regentijd is op komst en dan valt er practisch tóch niet meer te vechten. Bovendien kan Ita lië na de behaalde overwinning best wat rust gebruiken om zijn nieuwe frontlijn te consoli- deeren en de verlangde verbindingswegen te verbeteren en te bevestigen. Neen, het beroep van Genève biedt weinig uitzicht op een vreed zame regeling overeenkomstig de zuivere prin cipes van den Volkenbond, maar is het Genéve daar wel om te doen? Gaat het er eigenlijk niet veel meer om om de lastige Italiaansch- Abessinische kwestie zoo goed en zoo kwaad als het gaat te liquideeren ter wille van de machts verhoudingen in Europa, waarbij Italië als partner met prestige moeilijk kan gemist wor den? In de Italiaansche bladen kan men deze opvatting lezen, en het wil ons voorkomen, dat deze opvatting juister is, dan die, waarmee Ita lië zijn handelwijze tegenover het „de bescha ving den weg versperrende" Abessinië tracht te rechtvaardigen. Naar aanleiding van de aangekon digde loons- en tariefsverlaging De besturen der Textiel-arbeidersbonden St. Lambertus, Unitas en De Eendracht hadden bij brief van 19 Februari j.l. bezwaar gemaakt te gen een door de directie van de N.V. Anker- smit's Katoenfabrieken te Deventer aangekon digde loons- en tariefsverlaging, ingaande 5 Maart. De besturen verzochten de directie daarbij om een bespreking. Middels het bestuur van den Bond van Textielondernemingen in en buiten Twente, Is van de directie een antwoord ontvangen, waarin werd gezegd, dat de tariefs verlaging voor de spinnerijarbeid(st)ers zou varieeren van 2 tot 8 pet. Voor de vaste arbei ders zou het loon van f 21.25 tot 20.25 worden verlaagd. Nieuw personeel zou worden aange nomen op een loon van f 18.20. Het loon van f 20.25 geldt voor geoefende menschen. Op een onder leiding van de besturen gehou den, zeer druk bezochte personeelvergadering is eenstemmig besloten geen genoegen te ne men met het door de Directie ingenomen standpunt. Volgens mededeelingen, ter vergadering ge daan, lag het in de bedoeling der directie nog in meerdere afdeelingen der fabriek tariefs verlagingen in te voeren. Met algemeene stemmen werd op advies van de besturen besloten, de directie een ultima tum te sturen. Openluchtspel te Born In het kasteelpark van den heer Barbou van Roosteren te Bom, bij Sittard, waar het vorig jaar Saul en David met zooveel succes werd opgevoerd, zal dit jaar op alle Zondagen van Juni en Juli vertoond worden het openlucht spel: „Christus Verworpen" van Jan Vuysters. Ruim 200 acteurs en actrices zijn reeds begon nen om dit werk in te studeeren. De Nederl. Bachvereeniging zal Donderdag avond 9 April en Vrijdagochtend en -middag 10 April haar jaarlijksche uitvoeringen van de Matthaus Passion in de Groote Kerk te Naar- den geven. Solisten zijn: Jo Vincent, Annie Woud, Louis van Tulder, Max Kloos, Willem Ravelli, Henk Viskil, Herm. Hülsmann, Lucien Louman en voorts Marie Landré, Clavecimbel, C. van Leeuwen Boomkamp, violada gamba. Valentijn Schoonderbeek, orgel. Het geheel onder leiding van Anton van der Horst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5