IN EN OM HAARLEM ffldwfc&aal dag Wat Kikker Karei en Tuimeltje beleefden 05^ MARIA-STICHTING ^"1r= Vreemdelingenverkeer in Haarlem OLDSMOBILE f 2095.- LIEFDE faggl ■l| EN EER DONDERDAG 5 MAART 1936 GEBR. H. F. KIMMAN N.V. c? O iiü VOETBAL H.B.C.D.H.L. uitgesteld DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND SCHAKEN R.K. Dam- en Schaakclub St. Bavo Onderlinge competitie St. Bavo installeert zijn vijftigste lidf UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE ZANDVOORT VANAF VELSEN bij Kras j ZAANDAM IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK DOOR M. E. FRANCIS „Ik zal, Biet denken, dat je iets doen moet, aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiimiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiB flllllllllllllllllllllllllklllllftllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillia In Mei van het vorig jaar schreven wij, dat de Haarlemmers een prachtige gelegenheid hadden laten voorbijgaan om te profiteeren van de meer dan vijfhonderdduizend bezoekers, die de toen pas afgeloopen internationale bloe mententoonstelling „Flora" te Heemstede had den bezocht. Wij noemden het een lamlendig teeken, dat er niet meer fut in onze stadgenooten zat en onze lezers konden in dat artikel o.m. lezen, da' wel zelden zoo duidelijk tot uitdrukking was gekomen, dat een groot deel van onze burgerij totaal lamgeslagen lag onder de crisisomstan digheden. Niet alleen bleken zij niet bereid te steunen in geld, wat in deze tijden begrijpelijk Zou zijn, maar de lust om iets te ondernemen ontbrak geheel. Klaarblijkelijk, werd in dat artikel geconstateerd, zit men in Haarlem bij de Pakken neer. De Vreemdelingenindustrie, schre ven wij, die elders, vooral in het buitenland, zoo welig bloeit, was geheel afwezig geweest tij dens de „Flora", alhoewel het materiaal, ette lijke honderdduizenden vreemdelingen, hier door de grootsche reclame van Bloembollencul tuur, gratis aan huis werd gebracht. Dit alles beteekent, zoo besloten wij dat artikel, een schadepost voor Haarlem, maar erger is, dat de gemoedsgesteldheid, die er uit spreekt, weinig minder dan angstaanjagend is voor de toekomst Van Haarlem. De betrokken instanties zullen ernstig aan middelen moeten denken om daar verandering in te brengen, doch de overheid hiet alleen. Tezamen zullen wij moeten trachten Wat meer opleving in onze Haarlemsehe samen leving te brengen. Het was niet de eerste maal en het was niet de laatste, dat wij over het gebrek aan initia4- tief bij de Haarlemsehe burgerij klaagden. Toen bekend werd, dat de internationale padvinders- bijeenkomst vermoedelijk te Bloemendaal zou Worden gehouden, hebben wij de aandacht ge vestigd op de schitterende gelegenheid om in samenwerking met het jamboree-comité op een goedkoope wijze een wereldpropaganda voor Haarlem en deze schoone omstreken te maken Haarvoor is het, als wij ons niet vergissen, nog niet te laat. Men begrijpt dus, dat wij met groote instem ming bjj de behandeling van de gemeente- begrooting door den heer Van Tetering het idee hoorden opperen een commissie uit de burgerij te vormen ten einde wat leven en vertier in Haar lem te brengen. Ook het idee om daarin het gemeentebestuur actief te betrekken, was naar onze opvatting goed. Intusschen is het voorstel nu zóó geworden, dat de leden der commissie door B. en W. benoemd zouden worden uit ver tegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken; uit middenstandsorganisaties; uit de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer; uil de vereeniging Horecaf en uit de cultureele ver- eenigingen, welke daartoe verder gewenscht wor den. Over dit voorstel is door B. en W. het oordeel gevraagd van verschillende vereenigin- grn. Het Bureau van de Kamer van Koophan del heeft het idee toegejuicht en wij zouden qns a.1 zeer moeten vergissen als de gevraagde com missie niet tot stand zou komen. Maar dan wordt het nu opletten! Want van de samenstelling der commissie zal op de eerste plaats afhangen of zy een blij vertje zal zijn of niet; of er kracht van zal uit gaan of dat zij spoedig als een aanwinst van ons toch al zoo rijk bevolkt antiquiteiten-vereeni- gingen-museum kan worden bijgezet. Zooals de kansen nu staan is er niet veel hoop op een glorievol bestaan. Op de eerste plaats schynt men er een teveel officieel tintje aan te willen geven. De Haarlem sehe redacteur van het Algemeen Handelsblad Wijst er zeer terecht op in zijn blad, dat er in dat geval voor den oningewijden elders-wonen- de een verdacht licht op de actie komt te vallen Hergelijke hooge commissies werken in den re gel veel te stroef. Er zyn veel te veel besluiten en er is veel te veel papier noodig voordat met iets begonnen kan worden en wij houden ons hart vast voor wat er in den raad gaat gebeuren als by een of ander feest het „Wilhelmus" zou moeten worden gezongen. De interpellaties zul len niet van de lucht zijn. Verder lijkt ons de voorgestelde commissie te uitgebreid en niet uitgebreid genoeg. Te uit gebreid omdat er te veel menschen in zullen Zitten, en niet uitgebreid genoeg, omdat er men schen in zullen mankeeren, die er in moeten zitten. Aan drie of vier harde werkers met ge- Zond initiatief en goede invallen is behoefte. Zijn deze laatste er niet, dan behoeft aan de in stelling van zoo'n commissie zelf niet te worden begonnen. Toch loopt men die kans wanneer men de commissie gaat samenstellen uit „ver tegenwoordigers" van allerhande organisaties, die zich waarschyniyk ook als „vertegenwoordi gers" zullen voelen. Laat men eens breken met de gedachte, dat de bekwaamheid voor een ambt vanzelf met de benoeming tot de functie komt. Het zou toeval zijn als van al die „vertegen woordigers" enkelen voor hun taak een byzon- dere geschiktheid zouden blijken te hebben Waar het echter op aan komt, dat zijn de mannen met goede ideeën van blijvende waarde. Komen die in de commissie? Misschien niet. (Men is zelfs aan het werk geslagen om uit te zoeken wat er al zoo in het jaar 1937, het jaar van de jamboree, in Haarlem en omgeving be jubeld kan worden. Dat is niet de manier om vcor Haarlem met de instelling van de com missie iets blijvends goeds tot stand te brengen Op zijn best zal dat kunnen dienen voor een commissie-bevordering-vreemdelingenverkeer '37. Maar, niet waar, het is toch een commissie voor de lange toekomst waar Haarlem behoefte aan heeft? Het zou veel waard zijn als Haarlem dan nu daarin de menschen zou kunnen brengen, die later de bouwers zouden biyken te zijn aan een nieuwen groei en een nieuwen voorspoed van onze stad. Naar wij vernemen, is de voor a.s. Zondag vastgestelde wedstrijd H.B.CD.H.L. uitge steld. Voor de eerste klasse van bovengenoemden bond werd te Noordwijkerhout gespeeld Ons Ge noegenT.E.P. Eerstgenoemde behaalde een groote overwinning en zal zeker bij de eindrang schikking een goede plaats innemen. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Ons GenoegenT. E. P. J. SchilderH. de Reus 02 C. Zuiderduin—P. Hollenberg 02 W. v. d. OetelaarA. Bronstring 20 P. de HaasB. v. d. Kroft 11 J. SmitJ. v. d. Kroft 20 Th. JansenP. Klaver X1 C. Borst—C. Koek 2—0 P. KapteinJ. Overtoom 2O J. v. GijlswijkJac. v. d. Kroft 2—0 C. WarmerdamJ. Valk 20 De uitslagen luiden als volgt: Gez. SamenzijnH. R. K. D. P. v. BuurenW. Hopstaken 20 J. GomesG. Eïzing 0—2 P. BalmJ. Lucas 1—1 G. HaverC. Heesakkers 0—2 P. HeiligTh. Bandsma 1—1 J. SpeetM. Herben 0—2 L. HaverW. Besselink 2—0 G. MeissenJ. Bosse afgebr. S. NanneA. v. Rossum afgebr. Jac. Jasperse—E. Bourgonje 0—2 Voorl. uitslag 6—10 Dinsdag j.l. vond een ledenvergadering plaats in het R- K. Verenigingsgebouw. In zijn ope ningswoord memoreerde de voorzitter de ver- schil'ende successen door de diverse tientallen in de competities behaald, alsook den groei en bloei der vereeniging door toetreding van nieuwe leden. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Een tiental nieuwe leden werd met eenige toepasselijke woorden geïnstalleerd. Besloten werd gedurende de zomermaanden wederom groepenwedstrijden voor dammen en schaken te houden. Voor het twintigjarig be staan werd besloten een jubileumfonds op te richten. De heer B. H. Stevens stelde zich beschik baar om voor de dammers theorie-avonden te houden. Getracht zal worden om ook den scha kers een dergelijke gelegenheid te verschaffen. Na een geanimeerde rondvraag sluiting op de gebruikeiyke wijze. werden de volgende Voor de tweede klasse uitslagen verkregen: G. HesselmanC. Prins S. DiependaalC. Prins S. v. d. EemC. Prins J. WullemsF. Broekman H. van RoodenS. v. d- Eem G. HesselmanJ. Wullems P. WarmerdamS. Diependaal H. van RoodenJ. Wullems S. DiependaalC. Pms G. HesselmanS. Diependaal S. v. d. EemJ. Wullems J. MeyerJ. Wullems P. WarmerdamS. v. d. Eem 2—0 0—2 0—2 2—0 2—0 1—1 2—0 0—2 0-2 2—0 0—2 0—2 1—1 Totaal 14—6 Te IJmuiden vond de ontmoeting Gez. Sa- menzynH.R.K.D. plaats. Voor de G.S.'ers was dezen wedstrijd van groot belang daar zy bij verlies definitief uitgeschakeld werden. Na uiterst spannenden strijd werd een voorloopige uitslag van 610 verkregen, twee partijen moes ten worden afgebroken. Op de j.l. Dinsdag' gehouden vergadering werd de heer H. Drayer als vyftigste lid der vereeniging geïnstalleerd. Hem werd een sou- venier, een studieboek, overhandigd. Voor bovengenoemde club ongetwyfeld een zeer fraai succes!! Vergadering genverkeer lingenverkeer Vereeniging voor Vreemdelin- De Vereeniging voor Vreemde en tot verfraaiing van Heem stede en Bennebroek hield Woensdagavond haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer E. Lefebvre in Hotel Boekenrode. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat de exploitatierekening van de „Flo ra" voor de vereeniging een tekort heeft op geleverd van ƒ473 05, terwijl de gewone rekening een voordeelig saldo opleverde van 125.15. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. de Jong, G. A. M. A. Steger, C. L. Kwak en baron H. v. Hardenbroek werden al len herkozen. Door den heer G. A. M. A. Steger werd een zeer uitvoerig verslag uitgebracht van het con gres der A.N.V.V. dat in Juli 1935 te Valken burg werd gehouden. Besioten werd wederom een reclame-cam- oagne door middel van advertenties in de pers te voeren. Een subsidie van 125 aan de V.V.V. „Haar lem" in de exploitatie van de kiosk werd we- derem toegestaan. Vastgesteld werden de gewy'zigde statuten, waarby de bemoeiingen der vereeniging zich in den vervolge zullen bepalen tot de gemeente Heemstede. Met algemeene stemmen, en onder dankzeg ging voor zijn groote bemoeiingen ten dienste der vereeniging werd de oud-voorzitter, jhr. P. N. Quarks v. Ufford tot eerelid benoemd. In het jaarverslag van den secretaris werd. naast de successen van het vorige jaar tydens de „Flora" bij welke gelegenheid de vereeni ging zeer veel heeft gedaan om „Heemstede als woonplaats" bekend te maken, ook gememo reerd het totstandkomen van het wandelpad langs het Heemsteedsche Kanaal en het Spaar- ne, waarvan reeds druk gebruik wordt ge maakt. Getracht zal worden om op Koninginnedag de ingezetenen in de gemeente Heemstede te houden, door aan de feestelijkheden een ander karakter te geven. By de rondvraag werd er op aangedrongen om te bevorderen dat de entree in Heemstede aan de zijde der Haarlemmermeer zal worden verfraaid door de terreinen van den Reinigings dienst te verborgen, terwyi ook ter bevoegder plaatse de aandacht zal worden gevestigd op den minder gewenschten aard der bebouwing in verschillende deelen van de gemeente. Oranje vereeniging Ten einde in het win terseizoen het contact met de leden dezer ver eeniging te bewaren, heeft het bestuur der Oranje-vereeniging Woensdagavond een byeen- komst belegd in gebouw Monopole, waar de heer H. Th. de Booy, secretaris der Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappy een tezing heeft gehouden over het werk der red' dingmaatschappij Op zeer geestige en amusante wijze hield de heer de Booy zyn interessante lezing, toe gelicht door lichtbeelden en besloten met de film: „Een schip in nood". Onderwyl werd door den heer de Booy medegedeeld, dat Zandvoort in de volgende week in het bezit zal worden gesteld van een electrisch zoeklicht. Salarissen gemeentepersoneel Woensdag middag vergaderde decommissie voor georga niseerd overleg ten raadhuize, ten einde te be raadslagen over het door den Minister van Binnenlandsche Zaken gedane voorstel om de salarissen van het gemeentepersoneel met 2y2 pet. te verlagen. De meening der commissie was uiteindeiyk, dat men aan de wenschen van den Minister gevolg zou kunnen geven, behoudens een ge ringe wijziging by het vaststellen van de week- loonen der werklieden. Nog niet met de Oldsmobile proefgereden? - Dan kunt TT ook niet oordeelen, U kunt niet weten welk merk kwalitatief No. 1 is. Op Uw aanvraag zijn wy gaarne bereid U vrijblijvend alle gewenschte inlichtingen te verstrekken en den wagen te demonstreeren. HAARLEM WAGENWEG 8-10 TEL. 13850 OFFICIAL DEALER VAN GF2STERAL MOTORS PRODUCTEN Tja, die geschiedenis van die twee Schotten zou ik jullie nog vértellen! zei een der heeren handelsreizigers, toen de trein van onder de kap van het station Haarlem uit schoot. Opschieten dan een beetje! zei nummer twee. Als je tegenwoordig in Haarlem je neus snuit, ben je al in Amsterdam, vóór je je zak doek weer opgeborgen hebt! 't Is gauw genoeg verteld! zei de verhaler. Achteraf tenminste, als je precies weet, hoe de vork in den steel zit. Dat heb ik naderhand van den zaalchef in Kras gehoord. Maar het geval zelf, de ontknooping heb ik met eigen oogen gezien. Zóó is het begonnen: De een kwam uit Edinburgh, en de ander uit Glasgow. En in Amsterdam hadden ze elkander ontmoet. Dat wil zeggen, de een had den ander in een cabaret ontdekt. Weten jullie, hoe een artisten-impresario werkt? Niet? Niemand? Zal ik je vertellen! Je moet niet denken, dat zoo'n impresario maar kalm op z'n bureau biyft zitten wachten als een winkelier achter z'n toonbank, of er soms een klant naar binnen komt stappen. Vast niet. Nooit! Zoo'n kerel heeft eigenlyk geen rustig kwartiertje in z'n leven. Dag in dag uit, dan hier dan daar is-t-ie aan 't snorren, aan 't snuffelen, als een botanicus naar een zeldzaam plantje. Vandaag zit ie in Londen, morgen in Boeda pest, overmorgen in Algeciras Zit niet zoo te leuteren, man! Dat weten we immers allang! Goed dan. Die impresario ontdekte in een cabaret in Amsterdam op een matinée een artist. Na afloop van de voorstelling laat-ie dien artist bij zich roepen. Hy stelt hem een engagement voor naar Montevideo, met een gage, waarvan het bedrag den artist bijna een rolberoerte bezorgt. Na een borrel zakt die beroerte weer een beetje en beginnen ze za- keiyk te worden. Weten jullie hoe de zaken tusschen zulke lui afgesloten worden? Niet? Niemand? Zal ik je vertellen. Dat is heel gauw beklonken. De imresario laat den ander een contract teekenen. De artist zegt zyn loopend contract tegen het verstrijken van den engage- mentsduur op. De impresario strijkt z'n pro visie op. En daarmede is de zaak voor elkaar. Opschieten, man. Halfweg! Die artist was een mondharmonica-vir tuoos en tevens een prima conferencier. Maar hij kon nog wat anders óók. En dat wist die impresario niet. Daar zit hem de kneep. Toen het zakelijk gedeelte afgehandeld was, zei de artist: „Nu heb ik wel trek om een stukje te gaan eten!" Vóór ik nu verder ga, moeten jullie vooral niet vergeten dat het allebei Schotten waren. Verder weten jullie ook wel, dat er van de hon derd artisten honderd-en-een altyd platzak zijn. Maar die impresario leek wel over het hoofd te zien, dat hy met een artist, en dan nog wei met een Schotschen, te doen had. Hy scheen het als een invitatie op te vatten, want bons overheen viel hij onmiddellijk in; „Ja, dat is een schitterend idee. Eki ik weet hier een best restaurant óók. Kras!" Ze vochten er bijna om, wie dien anderhalven borrel betalen mocht. Geen van twee wou voor den ander onderdoen, want beiden dachten ze hetzelfde: iiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiltiillliliIMf Gemeenteraad Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente ge houden op Dinsdag 10 Maart as. des namid dags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt o.m.: Verlaging jaarwedden ambtenaren. Verhuur van tuingrond. Verkoop van grond. Verleenen van machtiging tot het onders hands verpachten van het recht van winkel nering en venten op het kampeertererin te IJmuiden. Vaststelling van het presentiegeld voor de leden en plaatsvervangende leden van het scheidsgerecht voor de ambtenaren. Sluiten van een overeenkomst met de N. V. Autobus Exploitatie „Stormvogels" inzake ver voer van schoolkinderen. „jy betaalt natuurlyk dat dinertje, vader!" In Kras leken het in plaats van twee zui nige Schotten wel een stelletje eerstejaars-stu denten in het begin van de maand. Het beste en het duurste was niet goed genoeg. Ik zat een paar tafeltjes verder met verbazing gade te slaan, wat die twee magere sprinkhanen allemaal naar binnen sloegen. Hors d'oeuvre en tt t (Hnerfje visch, wild en Uirier Lje gevogelte, koude schotels er tus- schendoor, het eene fijne wijn- tje na het andere, nagerechten champie, pousse-café, havana'ser leek wel geen eind aan te komen. Nou, en toen ze dan met z'n beidjes een paar uur lang hadden zitten lekkerbekken, kon je zien dat ze geen van beiden letterlijk meer kon den. De een maakte de onderste knoopen van z'n vest los, en de ander zat met een vuurrood hoofd als-maar voor zich uit te blazen. Zoo zoetjes aan kreeg ik er genoeg van en ik wenkte den kellner dat ik vertrekken ging. Terwijl ik afrekende, liet hij me ongemerkt ik kom er veel even de nota voor die twee snaken zien. Het was grijs. Terwijl de kellner me geld teruggaf, keek ik nog eens even in hun richting. En jawel, hoor! Daar begon het. Eerst zaten ze gemoedereerd elkaar volop gelijk te geven, dat het nu welletjes was en dat het nu tyd werd om op te stappen. Toen zeiden ze een tijdlang geen van beiden een woord. Daarna keek de impresario den artist eens aan, en toen de artist den impresario. Daarop keken ze allebei weer kaarsrecht voor zich uit. „Ze zijn er wel goed voor!" fluisterde de kellner me toe. „Ik weet er alles van. Maar de een wil den ander laten opdokken. Net zoo lang tot me het verveelt. Dan presenteer ik ze een voudig ieder de helft van de rekening." En toen gebeurde het. Wéér hadden ze, zonder een woord te zegen, elkander beurtelings even aangekeken, en wéér zaten ze beiden, met hun vingers op de tafel trommelend, strak voor zich uit te staren. Maar op een gegeven oogenblik laat de artist zyn sigaar uit den mond vallen. De sigaar rolt op den grond onder de tafel. De artist staat op en bukt zich onder tafel, om de sigaar op te rapen. En opeens, onderwijl de artist met z'n halve lichaam onder tafel zit, hoorden we den impresario met een geweldige basstem bulderen: „Ober, de nota!" En toen, terwijl de kellner op hem toeliep, zag ik den impressario eerst donkerpaars wor den en dan ineens doodsbleek. Z'n oogen scho ten vonken en terwijl er een afschuwelijke trek van doodelyken haat op z'n gelaat zichtbaar werd, tastte z'n bevende hand naar z'n broek zak en bracht den blinkenden loop van een revolver te voorschijn. Hy zocht naar den an der, die nog steeds onder tafel z'n sigaar aan 't zoeken was en van dat oogenblik maakte de kellner gebruik om den woesteling het wapen uit de hand te slaan. Dan schoot er nog meer personeel te hulp en met vereende krachten slaagde men er in den impresario, die buiten zichzelf van woede was, tot bedaren te brengen. De artist echter wist, gebruik makend van de algemeene consternatie, het hazenpad te kiezen, ik zelf nam ook de beenen en liep de Warmoesstraat in. Een eind verder klampt de artist me aan en vraagt den weg naar het station. Ik wees hem dien. Maar vóór hy een zijstraatje naar het Damrak insloeg, stiet hij een schaterlach uit en zei toen, vertrouweiyk en zelf-voldaan: „Ik heb me uitgegeven voor conferencier en mondharmonica-virtuoos. En dat ben ik ook. Maar nu weet die impressario meteen dat ik tevens een perfect buikspreker ben." En met een vaartje liep hij het zijstraatje in. De kok bleef echter niet op dezelfde plaats liggen, maar tuimelde met blad en al ook van den berg af. Het werd een benauwd oogenblik voor den kok. Toen hy eindelyk stil lag en rondkeek, kon hy nergens zyn muts en blad meer vinden. Kreunend ging hy naar huis. In een leuk dorpje, dat heelemaal van paddestoeltjes ge bouwd was, kwam de appel ook al terecht. Ften voor een gingen de huisjes tegen den grond. De diertjes, die er in huisden, schrokken verschrikkelijk. Het heele dorp was een noodkreet. Kikker Karei en Tuimeltje waren er ook al slecht aan toe, want ze wisten niet waar ze heen moesten en vielen onderste boven. Daar klonk plotseling een geweldig gekraak. Het was alsof het heel hard onweerde en Klikker Karei en Tuimeltje stonden met hunne handen op hun hart te luisteren, wat er wel aan de hand was. Ze gingen op hun teenen staan en tot hun ver wondering ontdekten ze, dat de appel door een groot huis was gevallen. En het mooiste was nog, dat het hun eigen kikker paleis was. 25 jaar bij de Ziekenverpleging De hier ter stede alom bekende Broeder van Dam, ver bonden aan het Gem. Ziekenhuis,herdenkt a.s. Zondag het feit voor 25 jaar geleden tot de ziekenverpleging te zijn toegetreden. Het zal den sympathieken jubilaris niet aan belangstelling ontbreken. Genootschap ter eere van het H. Sacrament Het Genootschap ter eere van het H. Sa crament heeft een ledenvergadering op Vrij dag 13 Maart uitgeschreven, hoofdzakelyk ter bespreking van den komenden Stillen Omgang. Uit het katholieke kamp Het volledige V.V.Z.-programma voor a.s. Zondag luidt: V.V.Z. IV.V.A. I, scheidsr. P. Aries. Purmerend nV.V.Z. III vertrek 1 uur per fiets. V.V.Z. IVConstantius II 12.30 uur. The Unity III—V.V.Z. VI vertrek 11 uur per boot. S.VA. Jun. A—V.V.Z. Jun. A vertrek 12 uur per fiets. D.E.M. Jun. cV.V.Z. Jun. b vertrek 11.30 uur per fiets. V.V.Z. Jun. cW.S.V. Jun. b 2 uur. V.V.Z. Jun. dS.D.E. Jun. a 1 uur. Voor Zondag 15 Maart staat V.V.Z. IVolen- dam I op het programma. Dat zal een drukte op het fraaie V.V.Z. terrein worden. 28 „O, ja, laat haar het beukenbosch zien, Roger," zei mynheer de la Riva met een treurigen g"imlach, die plagend had moeten zijn. „Zy heeft nog nooit een beukenboom gezien. En de beek. Jullie hebben hier toch een beek." „Ik denk, dat nicht Jane u verteld heeft van die beek," zei Roger, „Ja, we hebben een beek. Kom maar mee, Rita." Alleen gelaten begon mijnheer de la Riva op een blad van zyn zakbeek te schetsen, eerst noncha'ant, toen met veel toewijding. Toen de twee terug kwamen met den boschgeur nog in hun kleeren, boog Rita zich over hem en gaf hem een kus, terwijl hij zei: „Kijk eens. kindje, zou je dit niet aardig vinden? Het is een nieuwe vleugel aan de keuken en daar aan het eind van den tuin je vijver en daar links je grasveld." „O, is het niet prachtig?" riep Rita uit. „U had architect moeten worden." „Ik vind het een mirakel," zei nicht Jane. „Hij heeft precies de ramen van den achterkant getee"—d =n de scbr <-*■ n liikt. 70-a:<= hij is." „Bent n gaan kijken, paps!" .vroeg Rna. Mijnheer de la Riva scheen haar niet te hooren, maar Jane antweordde voor hem: „Nee, hij is er niet uit geweest." „Ik denk," zei Roger, „dat u het afgekeken heeft van die oude prent in de hall." „Juist, die oude prent," zei mijnheer de la Riva. Hij stak zijn boekje weer by zich. „Zullen we het nicht Jane ook maar zeg gen?" vroeg Rita. Zij danste naar haar toe, nam de verbaasde juffrouw Beck by de hand en zei: „Nicht Jane, ik word nicht Rita." „Nou," riep Jane uit, „nou, Roger, je zou zeggen! Ik ben bly heel blij" zei zy met een ongerusten blik. „Fin ik ga boter maken en ik ga brood maken," zong Rita. „Je zult het me leeren niet? Ik zal een jurk moeen hebben, een soort hobbezak, dat ik me niet zoo bemors. Met korte mouwen, hè, kort is het beste." Nicht Jane was te verbaasd om veel te zeggen. De eenige praktische conclusie, die zy trok was: „Dan moest je maar aan het hoofd van de tafel zitten." Toen Roger even later op zijn gewone plaats zat en zag, hoe zij de honneurs waarnam in den stoel, waarin vroeger zyn grootmoeder ge zeten had, meende hy, dat hij droomde Dan schoot hem door het hoofd: „Zou oma myn keus goed gevonden hebben?" Maar zy had Roger gezegd, een vrouw uit zyn eigen stand te kiezen, zij wilde, dat hij ge- uiWoer zou wo"i»i. TVToa„ u's zii He inh>w.rie vreugde in zyn hart had kunnen zien eg de lieftalligheid van Rita, zou zy zeker tevre den zijn geweest. En bewees Rita niet, dat zy lief en insch'k- kelijk kon zyn, toen zy haar hoofdje boog met die stamboom-kwestie. Dien nacht kon hy niet inslapen. Toen hy eindelijk insliep, droomde hy niet van Rita, of van de gebeurtenissen van dien dag, maar van zijn jeugd, toen hij zijn grootvader zoo dikwijls had gezien in de schemering of heel vroeg in den morgen, het tuinpad op en neer loopend met den rozenkrans in de hand, want hy was gewoonlijk al op, voor de anderen. Hy werd ineens wakker door het kraaien van een haan en lag stil vervuld van zyn geluk. Hij dacht aan al die Becks, die vóór hem zoo waren geweest, aan zijn e'gen grootvader, die misschien wel in diezelfde kamer was wakker geworden, boordevol g:luk, toen grootmoeder hem hoar jawoord gegeven had. Toen hoorde hy een voetstap op het tegel pad, een lanyzamen, afgemeten stap, prec'es zooals de stap van Sir John. Hij g'ng op en neer, juist zooals Roger in zyn droom gehoord had. „Ik droom nog," zei Roger en kneep zich- zelf. maar de stap kwam terug. Hij stond op en liep zacht naar het venster. Daar, in het vale licht liep een hooge ge bogen gestalte. Roger's hart klopte wild. ter wijl hy de vensterbank vast greep. Juist Sir John, de lange nas, het gebogen hoofd, de vorm van de hand, die de openhangende jas vast hield Roger leunde naar buiten en riep zachtjes: „Grootvader." Teen hief de gedaante het hoofd op en Roger zag, dat het mijnheer de Ia Riva was Roger trok zich snel terug en kroep weer in bed. Hij hoopte maar, dat zyn schoonvader hem niet gehoord had. ,Het was natuurlyk die slepende stap," zeide hy. Toen de auto weer hersteld was, stond mynheer de la Riva er op, dat zy hun reis zouden vervolgen. Hy was nerveus en wilde weg, bovendien meende hy, dat het lastig was zonder bagage ep bedienden. „Ik had een hoop last vanmorgen met aan- kleeden, ik voel my, alsof myn kleeren maar zoo'n beetje om my heen hangen," zei Rita En hoe myn haar er uit ziet, weet ik niet." „Het ziet er prachtig uit," zei Roger. Hy raakte de zachte lokken eerbiedig aan. „Jy vindt het nu al best," zei Rita. „Maar ik zie er pas goed uit, als myn kamenier my helpt." „Wat zul je veel moeten missen," zuchtte Roger. „Wat doe je gek," zeide zy. „Omdat ik een dag mijn kamenier mis?" .Omdat je de vrouw van een boer wordt," zeide hy. „Wat leuk," lachte zy, „dat je me als een echte boeren-vrouw ziet. Maar Rcger, je denkt toch niet, dat ik net als een echte boeren vrouw zou doen?" Hij nam baar band en kuste haar. wat je niet prettig vindt, maar liefste, ik ben een echte boer." „Ja, ja," lachte Rita ongeduldig. „Je hooit en maait en klimt op hooibergen, zooveel je wilt. Maar, Roger, ik blijf hier niet altijd wonen." Hy keek haar verbaasd aan. „Ik moet op reis en naar Londen en naar Parys voor myn kleeren." „En die hobbezak, die je zou dragen?" vroeg Roger. „jy gekke jongen," zeide zy. „Die moet ook van een behoorlyk adres kernen." Toen hy niet sprak, ging zy voort: „Je moet niet brommen, maar als ik iets voor jou doe, dan moet jy ook iets voor my doen." „Daar heb je ge'yk in," zei hy en barstte dan uit: „O, Rita, ik wou, dat je niet zoo ryk was." „Wel, dat is heel aardig en romantisch en niet veel mannen zouden dat zeggen. Maar je moet me nemen, zooals ik ben, als je me hebben wilt en dan moet je er maar op voorbereid zyn, dat ik wei eens weg zal gaan." Roger luisterde met een vreemde mengeling van gevoelens. Die plannen van Rita bevielen hem heelemaal niet, maar Rita zelf was zoo lief en charmant en het leek hem zoo'n wonder, dat zy tot hem komen zou, dat hij het niet over zyn hart kon verkrijgen haar tegen te spreken. „Je moet me nemen, zooals ik ben," had zij gezegd en toen zy verder rr?ntte over de ver- bouwing. «voor we trouwen" met digj vreemde snik in haar stem toen zou hy haar toegestaan hebben, heel Beckford omver te halen. HOOFDSTUK XVII Soms ging Betty met haar vader mee naar Manchester en zette hem dan aan zyn kantoor af, voor zy zelf verder de stad in ging om te winkelen.... zoo gebeurde het, dat zy, kort na dat week-end partijtje, dat voor Roger zulke vérstrekkende gevo'gen had, een boek winkel uitkwam, byna tegen dien jongeman aan liep. Hij stond op het punt den naastgelegen juwelierswinkel binnen te gaan. „Daar heb je heusch Rrger!" riep zy. „En wat moet je bij een juwelier doen? Een dia dem koopen?" „Neen," zei Roger ernstig. „Een ring." „Een ringherhaa'de zy. „Heeft Rita je niets verteld?" vroeg hy. „O, ik geloof, dat er nauwelyks tyd voor ge weest- is." „Ik hoor het liever van jou," zei Betty. „Je hoort by de familie. Je bent dus verloofd?" „Ja," zei Roger. „Ik zal het je dadelyk wel allemaal vertellen. Ik had je werkelyk al 'ang moeten schrijven Je hebt me zoo fyn geholpen, zonder jou had Ik het er nooit goed afge bracht. Maar we kunnen hier niet praten met die dvomme'sche auto's die je doof toeteren. Laten we den ring koopen en dan samen ergens rustig gaan lunchen .1 Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9