Het wachten thans op den Duce Bommenwerper boven Addis Abeba III Groote activiteit der Itaiiaansche luchtmacht Minister Hirota niet geslaagd Duitsche Rijksdag spoedig bijeen? Het nieuws van heden ZUIVERINGSACTIE IN BEZETTE GEBIEDEN De Kerkvervolging in Duitschland Onrust in Grieken land J. VAN DAM Costuums n. maat VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 6 MAART 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19833 Wil Badoglio met vliegende colon nes Addis Abeba trachten te bereiken vóór het regenseizoen Abessinische legers niet vernietigd 2000 arbeiders naar Afrika vertrokken Onderhandelt de Negus met Mussolini? Een onwaarschijnlijk bericht van de „Daily Mail Mededeelingen omtrent Mgr. Wal ker en Mgr. Bannasch Zestig arrestaties te Warschau Daden van terreur voorbereid? Militaire autoriteiten weigeren medewerking bij kabinets formatie De nieuwe Zeppelin Hindenburgheeft gisteren onder commando van dr. Hugo Eckener een korte proefvlucht gemaakt ,£en hevige storm woedt boven het Meer van Genève", zegt Mussolini Is Eden buiten zijn boekje gegaan? Luchtaanval by Kworam is met voorbedachten rade geschied Britsch majoor gedood Aantal officieren onder bewaking gesteld Volgens de „Daily Heraldzou Hitier Zondag een belangrijke verklaring afleggen Voorwaarden voor terugkeer naar Genève De staking te New York Werkgevers en stakers willen geen van beiden toegeven Kerken in brand gestoken Vandalen weer aan het werk in Spanje Schoten in de Skoeptsjina ROOSEVELT CANDlDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP Het huis voor solide kleeding naar Maat!! DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Surplus vroege tulpen Minister stelt j 500.000 beschikbaar Tegen de reisbelasting Goudzendingen naar Frankrijk Brand in een theater te Nice De Vlootconferentie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. inededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. DJIBOETI, 5 Maart. (Reuter-AJI.P.) Hoe wel de Itaiiaansche legers aan het Noordelijk front na hun recente overwinningen zekeren tijd zullen behoeven om hun verbindingen in het nieuwbezette gebied te organiseeren, zet de Itaiiaansche luchtmacht intensieve bombarde menten voort in de richting van Dessié en ook in Godjam, waar verschillende plaatsen op meer dan 150 K.M. ten Zuiden van het Tsana- meer herhaaldelijk door de Italianen heftig uit de lucht zijn bestookt. Men vraagt zich dan ook af of maarschalk Badoglio gebruik makend van zijn overwinningen en voordeel trekkend van de verdrijving van vier Abessinische leger corpsen in het Noorden vliegende colonnes gaat inzetten om Addis Abeba voor den aanvang van het regenzeisoeïi te bereiken. Aan het front in Somaliland bevinden de Itaiiaansche colonnes zich thans ten Zuiden van Allata, op ongeveer 200 K.M. ten Noord-Westen van Neghelli. De Itaiiaansche luchtmacht heeft Abessinische afdeelingen gebombardeerd, die stellingen bezetten ten Oosten van het Abaya- meer. In Tembien wordt de zuiveringsactie voort gezet. Zij zal vermoedelijk vrij veel tijd vergen wegens het bergachtig karakter van dit gebied, waar groepen Abessiniërs zich op gemakkelijke wijze kunnen verbergen. Toen de Italianen hun laatste groote offen sief ontketenden bevonden zich nog tal van ongeregelde benden binnen de Itaiiaansche li nies en volgens een bericht uit Eritreesche bron zou een dezer benden omstreeks midden Februari een ploeg van zestig arbeiders, die door de Italianen voor wegenaanleg werden ge bruikt, hebben om hals gebracht. De correspondent van Reuter-ANP te De- bra Markos, een stad op honderden K.M. ten Zuiden van het Tsanameer meldt, dat deze stad en andere in de buurt gelegen dorpen hevig zijn gebombardeerd. De Itaiiaansche mededeelingen, dat alle Abessinische legers, behalve dat van ras Nassi- boe. vernietigd en op de vlucht gedreven zijn, Worden door de Abessinische regeering belache lijk genoemd. Van het begin van den oorlog af aldus verklaart men in officieele kringen, is het bevel van den keizer geweest: „waagt nooit een open slag!" Dit bevel is opgevolgd en Wan neer Badoglio vijf legercorpsen in actie aan het Noordelijk front heeft ingezet, zou het een dwaasheid van Abessiniërs geweest zijn, te genstand te bieden. De Abessinische strijdkrachten in het Noor den hebben zich derhalve teruggetrokken over eenkomstig een te voren vastgesteld plan. De correspondent van Reuter-ANP te Harrar meldt, dat hevige regens zijn gevallen in het gebied van Harrar en in Ogaden, van waar niets nieuws te melden valt. GENUA, 6 Maart. (Reuter). Gisteravond zijn aan boord van het s.s. „Calabria" 2000 werk lieden naar Oost-Afrika vertrokken. Bij hun vertrek werden zij hartelijk toegejuicht. ROME, 6 Maart (Reuter) Legerberichfc no. 148 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: aan het front van het eerste legercorps hebben giste ren Eritreesche detachementen Corbeta, ten Zuid-Oosten van Arriba Aladzji, bezet. Zij wer den met vreugde begroet door de Azebo-Galla bevolking, die zich met kracht verzet tegen de Amharische onderdrukkers, die thans nog vluchtend door de streek dwalen. Het derde legercorps is gisteren naar het Zuiden opgerukt, nadat het zijn taak in Tem bien had vervuld, om Fanaro en Samre te be reiken. Het Sjiregebied wordt nog steeds gezuiverd van den vijand, die niet meer over de Takazze kan vluchten, aangezien de doorwaadbare plaatsen door onze troepen bezet zijn. Enkele stamhoofden hebben zich bij onze commandanten aangemeld om zich te onder werpen; zij leverden hun wapens in. LONDEN, 6 Maart. De diplomatieke medewerker van de „Daily Mail", welk blad vijandig tegenover de sancties staat, komt met de onwaarschijnlijke mededee- ling, dat Addis Abeba en Rome kortelings in direct contact met elkaar zijn getreden. De eerste stap zou door den Negus gedaan zijn, die zich niet slechts bereid zou hebben verklaard tot het openen van onderhande lingen met Mussolini, maar zelfs geneigd zou zijn tot het afstaan van aanzienlijke gebiedsdeelen. De Britsche regeering is van verschillende zijden over deze aangelegen heid geïnformeerd, o. a. door den Brit- schen gezant en den Britschen militairen attaché te Addis Abeba. Dit bericht van de „Daily Mail" wordt van geen enkele zijde bevestigd. Naar wij vernemen, heeft de Domprobst dr. Adolf Donders Zondag ji. vanaf den kansel een officieele verklaring van den Bisschop van Münster Clemens August Graaf von Galen voorgelezen, waarin het bericht van het Deut sche Nachrichten Bureau betreffende de mo tieven der arrestatie van Mgr. Ludwig Wolker, als zou deze in verbinding hebben gestaan met de communisten, absoluut wordt tegengespro ken. „Om begrijpelijke ledenen", zoo besloot de Domprobst, zijn verklaring, „kunnen hier omtrent thans geen verdere mededeelingen Worden gedaan." Gisteren deelden wij mede, dat de vrijlating Van Mgr. Bannasch zeer twijfelachtig was. He den wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat Mgr. Bannasch zich nog steeds in arrest bevindt. De Justitie die de aanklacht wegens landver raad heeft ingetrokken, daar het verstrekken Van mededeelingen aan de Pauselijke Nuntia tuur te Berlijn geen „landverraad" is, omdat Mgr. Orsenigo niet als vertegenwoordiger van een buitenlandsche mogendheid kan worden beschouwd, was wel bereid om Mgr. Bannasch op vrjje voeten te stellen. De Gestapo heeft zich tegen de vrijlaitng van den prelaat ver zet, zoodat Mgr. Bannasch zich nog steeds in de 'ziekenafdeeling van het Huis van Bewaring te Berlijn bevindt. WARSCHAU, 6 Maart. (A. N. P.) In de Poolsche hoofdstad is een groep leden van de verboden nationalistische organisatie „Natio- naal-radicaal Kamp" gearresteerd. Zij worden er van verdacht, een reeks daden van terreur voor de naaste toekomst voor te bereiden. Bij de verrichte huiszoekingen heeft de politie een hoeveelheid dynamiet en een aantal bom men gevonden. Het aantal arrestanten bedraagt Zestig. Verder zijn in verband met de studenten onlusten aan de voorloopig gesloten universi teit 14 studenten in hechtenis genomen. Ook aan de technische hoogeschool is het gisteren tot ordeverstoringen gekomen, waarbij gewor pen werd met traangas- en stinkbommen. Na tionalistische studenten, die de collegegelden te hoog achten, trachtten te verhinderen, dat hieuw-ingeschreven studenten betaalden. Leon Degrelle, de leider van de Rex- beweging in België, die bij de a.s. verkiezingen waarschijnlijk een be langrijke rol zal spelen. Zooals men zich herinnert heeft de katholieke partij in België het lidmaatschap van de Rex-beweging onvereenig- baar verklaard voor haar leden TOKIO, 6 Maart (Reuter). De pogingen van Hirota om een kabinet te vormen zijn mislukt, doordat de militaire autoriteiten weigerden mede te werken. Generaal Terautsji, die genoemd is als minister van Oorlog, weigerde zitting te nemen in het nieuwe kabinet, aangezien het leger zich verzette tegen de benoeming van enkele personen in de nieuwe regee ring, die te moderne denkbeelden aanhan gen. Als nieuwe ministers zijn een aantal politici genoemd, die deel uitmaken van de meer modem georiënteerde partijen in Japan en het leger verzet zich tegen te grooten invloed van de partijen in de nieu we regeering. Het WeeriiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiig M VERWACHTING: Zwakke tot matigen j§ Zuid-Westeljjke tot Zuidelijken of Zuid- E£ Oostelijken wind, nevelig tot zwaar be- wolkt, aanvankelijk weinig of geen neer- =r slag, wellicht later iets zachter. Hoogste barometerstand: 770.3 te Ingö en La Coruna. Laagste barometerstand: 747.6 te Larwick H zon op 6.37 - onder 5.47 - Licht op 6.17 |j; 5 Maan op n.m. 4.24 onder v.m. 4.48 Volle Maan 8 Maart .IiiliiliiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiil PARIJS, 6 Maart. De „Oeuvre" houdt zich bezig met de gissingen van diplomatieke krin gen te Genève naar het antwoord, dat Musso lini zal geven op het beroep der Commissie van Dertien. Mussolini zal beginnen met te verkla ren, aldus het blad, dat hij liever met den Ne gus onmiddellijk dan door bemiddeling "an -en Volkenbond onderhandelt, want sedert een jaar heeft de bond den toestand slechts verwarder gemaakt. Mussolini zal verklaren, dat hij er niet aan kan denken, te onderhandelen onder de bedreiging met nieuwe sanctie-maatregelen, ja zelfs zal bij opheffing der bestaande sanc ties vragen. Verder zal de Duce volgens het blad wel zeggen, dat hij voldaan is, indien het ver drag over Abessinië van 1906 volledig zal wor den uitgevoerd. In een onderhoud met een medewerker van de .Excelsior" zeide Mussolini: „Een hevige storm woedt boven het Meer van Genève. Men ziet hier een vooringe nomenheid tegen Italië en een onbegrijpe lijke solidariteit met een barbaarsch land, onbegrijpelijk vooral van de koloniale mo gendheden. Ik hoop, en doe al het mogelij ke om te voorkomen, dat deze crisis de Itaiiaansche en Fransche vriendschap doet verdwijnen, welke noodzakelijk is voor den wereldvrede." LONDEN, 6 Maart. De bladen kennen de zitting van het kabinet van gisteren, waarop Eden rapport heeft uitgebracht over de situ atie te Genève en zijn besprekingen met Flan- din, zeer veel waarde toe. Volgens de „Daily Telegraph" heeft het ka binet zich bezig gehouden met den toestand in Europa. Eenige bladen melden, dat een deel van het kabinet critiek heeft uitgeoefend op Eden in verband met diens politiek te Genève. Hij zou oorspronkelijk de opdracht hebben ge kregen te Genève te laten doorschemeren, dat Engeland zich bij een embargo zou aansluiten, indien dat algemeen werd geëischt. In plaats daarvan heeft hij een verklaring afgelegd, waarin hij namens Engeland het initiatief nam. Eden is naar Londen teruggekeerd om tn contact met het kabinet te blijven, daar men geen herhaling van de geschiedenis van Hoare wenschte. ADDIS ABEBA, 6 Maart. (Reu ter). Hedenmorgen om 12.15 uur vloog een driemotorige Itaiiaan sche bommenwerper boven Addis Abeba. De gedelegeerde van het Internationale Roode Kruis, Brown, te Addis Abeba, heeft hedenochtend bijzonderheden over het bom bardement van de Britsche ambulance bij Kworam naar Genève geseind. Hij voege hieraan toe, dat niet kan worden ontkend, dat met voorbedachten rade is ge handeld. Het Abessinische Roode Kruis zendt een pro test aan den Volkenbond. ADDIS ABEBA, 6 Maart. (Reuter). Ma joor Gerald Achilles Burgoyne, die samen werkte met het Abessinische Roode Kruis en het bevel voerde over een ambulance, is door een bom gedood. De ambulance van Majoor Burgoyne werd reeds eerder gebombardeerd tusschen Dessié en het Asjanghimeer, in de nabij heid van Waldia. Majoor Burgoyne, die werd gedood door een bom, was transportofficier van het Abessini sche Roode Kruis en bevond zich bij de troe pen van Ras Kassa, die van Amba Aladzji te rugtrokken op Kworam. De majoor werd gedood door een bom uit een Italiaansch vliegtuig. De Italianen bombardee ren onophoudelijk den weg tusschen Amba Aladzji en Waldia. ATHENE, 6 Maart (Reuter) Volgens berichten In de pers zijn 15 subalterne offi cieren onder bewaking gesteld, aangezien men twijfelt aan bun loyaliteit. Naar verluidt zou de vloot bereid zijn de orde te handhaven, voor het onwaarschijn lijke geval, dat deze zou worden verstoord. De gedeeltelijke staking van de studenten duurt voort. Verscheidene botsingen met de po litie hadden plaats, waarbij enkele gewonden zijn gevallen. De universiteit is tot nader order ge sloten. De Atheensche bakkergezelle nhebben de al- gemeene staking geproclameerd. De broodvoor ziening geschiedt thans door de militaire bak kerijen. De regeering heeft bepaald, dat de stakers mi litairen dienst moeten verrichten. Naar de Berlijnsche correspon dent van de „Telegraaf" meldt, zal Adolf Hitler tegen Vrijdag 13 Maart a.s. den Rijksdag te Berlijn bijeenroepen. De Rijkskanselier zal een regeeringsverklaring afleggen over de buitenlandsche politiek; vooral in verband met de ratifica tie van het Fransch-Russiscb pact. LONDEN, 6 Maart. (Havas) Volgens be richten uit Berlijn, schrijft de „Daily Herald", is het mogelijk, dat de Duitsche regeering bin nenkort een verklaring aflegt zonder twij fel Zondag bij monde van Hitier teneinde aan te kondigen, dat de Duitsche regeering be reid is te onderhandelen inzake de demilita- risatie van het Rijnland. Men gelooft, dat Duitschland zal verklaren bereid te zijn tot een soort transactie, d.w.z. dat het iets aan wil bieden om Frankrijk en Engeland gerust te stellen, als tegenprestatie voor het weer mogen houden van garnizoenen in het Rijnland. Hier voorrziet men twee mogelijkheden: le Duitschland zou tegenover deze uit eindelijke erkenning van volledige gelijk gerechtigdheid kunnen toestemmen weer naar Genève terug te keeren. 2e. Duitschland zou kunnen toestemmen in het onderhandelen inzake een Oostelijk luchtpact en een verdrag tot beperking van de luchtstrijdkrachten. Anderen zijn evenwel van meening, dat Duitschland als voorwaarde voor zijn terug keer naar Genève zou kunnen stellen de erken ning van het recht koloniën te bezitten. Naar Reuter bericht, meldt ook de „Moming Post", dat Hitier een verklaring voorbereidt, waarin hij de voorwaarden uiteen zal zetten onder welke Duitschland bereid is terug te keeren naar Genève. Deze voorwaarden zijn opheffing van de gedemilitariseerde Rijnzöne en het recht op koloniën. NEW YORK, 6 Maart. (Reuter.) De bond van huispersoneel en de huiseigenaren wen- schen geen van beide toe te geven in het con flict. De stakers hebben de staking uitgebreid tot nieuwe districten, zoodat thans 1700 huizen hierdoor zijn getroffen. De eigenaars weigerden den eisch van de stakers, alleen georganiseer- den in dienst te nemen, te aanvaarden. De stakers zijn voornemens de staking thans uit te breiden tot het stationsdistrict, waar de groote wolkenkrabbers staan, waarin de kan toren van de groote handelszaken zijn onderge bracht. Daden van geweld van de zijde der stakers zijn zeer zeldzaam. MADRID, 6 Maart. (A. N. P.) In de oude universiteitsstad Alcala de Henares hebben links-radicale elementen brand gesticht in twee kerken. Heiligenbeelden werden door het gepeupel vernield, evenals banken en schilde rijen. De schade is zeer aanzienlijk, daar de vernielde kunstvoorwerpen voor het grootste deel onvervangbaar zijn. BELGRADO, 6 Maart (Reuter) Tijdens de rede van minister-president Stoyadinowitsj in de Skoeptsjina werden hedenochtend drie re volverschoten gelost. In de zaal ontstond een groote verwarring; de zitting werd onmiddellijk geschorst. Het schijnt dat niemand werd gewond. De politie arresteerde den afgevaardigde Daman Arnautowitsj, lid van de Jeftitsj-oppositie. NEW YORK, 6 Maart. President Roosevelt heeft medegedeeld, dat hi) zich opnieuw can- didaat zal laten stellen voor het presidentschap der Vereenigde Staten. Roosevelt zal een democratisch partijprogram verdedigen. KLEERMAKERIJ GED. OUDE GRACHT 78, TEL 12236 met 2 pantalon* vanal f 40."— Coupe - Afwerking - Stollen ONDER VOLLE GARANTIE!! Komt de Duitsche Rijksdag spoedig bijeen? Volgens de „Daily Herald" zou Hitier Zondag een belangrijke verklaring afleggen. Bommenwerper boven Addis Abeba. Italianen zouden met voorbedachten rade Kworam gebom bardeerd hebben; Britsch majoor gedood. Onderhandelingen tusschen den Negus en Mus solini? Genève wacht thans op het antwoord van Mus solini. Onrust in Griekenyand; officieren onder bewa king gesteld. Schoten tijdens de zitting van de Skoepsjtina te Belgrado; niemand gewond. Hirota niet geslaagd in de vorming van een kabinet. Mededeelingen over de maatregelen ten aanzien van buitenlandsche arbeidskrachten. Minister Deckers zou f500.000 beschikbaar ge steld hebben als aanvulling op het tekort op de uitkeering voor surplusbollen van vroeee tulpen. Onderhandelingscommissie in de typografie is tot overeenstemming gekomen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Naar het Kweekersblad van zeer be voegde zijde verneemt, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij goedgunstig be schikt op verzoek van het vak om f 500.000 beschikbaar te willen stellen als aanvulling in het tekort, dat ten opzichte van de uitkeering voor surplusbollen van vroege tulpen bestaat. Mr. G. A. Boon, lid van de Tweede Kamer, heeft voor de afdeeling Apeldoorn van de Liberale Staatsparty de Vrijheidsbond, een rede gehouden. In zijn betoog zeide hij o.m. naar aanleiding van het voorstel tot invoering van een reisbelasting, dat hij, gezien de enorme bezwaren, die daartegen worden opgeworpen, gelooft werkelijk in gemoede niet met deze beasting te zullen kunnen meegaan. MADRID, 6 Maart. (Reuter). Hedenochtend zijn drie vliegtuigen, elk geladen met 1500 kg. goud, bestemd voor de Fransche bank naar Le Bourget vertrokken. Morgen zullen de vliegtuigen met dezelfde lading dezelfde reis maken. Het goud is bestemd tot garantie voor de achterstallige schulden van Spanje aan Frank rijk, tot regeling waarvan besloten is bij het jongste handelsverdrag. NICE, 6 Maart. (Reuter). Na een galavoor stelling is brand uitgebroken achter het tooneel in het „Casino de Eldorado". Het theater werd gedeeltelijk vernield. De brand was na twee uur gebluscht. De oorzaak is niet bekend. Slachtoffers zijn niet te betreuren. LONDEN, 5 Maart (Reuter) Naar men meent te weten, besloot de technische sub commissie der Vlootconferentie heden, dat geen enkele zeebodem tusschen 8000 en 17500 ton zal gebouwd worden voor 1942. Dit besluit zou een gevolg zijn van de door de Itaiiaansche legatie gemaakte reserves. De subcommissie zou thans hebben toegestaan dat het maximum tonnage voor alle oorlogsschepen met 100 ton werd verhoogd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1