Help Uw Nieren De Roode Tsaar spreekt Buitenlandsche arbeidskrachten Ti jmaaAt toc/T&A^ Chroomnikkel als ijs-afweer BEPERKING OOK VOOR HUISPERSONEEL BUITEN-M0NG0LIË EEN RUSSISCH MANDSJ0EKW0 VRIJDAG 6 MAART 1936 Een uiteenzetting van den directeur der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling Dienstbodenvraagstuk Vrouwenarbeid UIT HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF Officieele crisis publicatie 475.890 WERKLOOZEN Overzicht in beroepsklassen samengesteld Hr. Ms. DE RUYTER Omstreeks 20 April de eerste proefvaart Overeenstemming bereikt over nieuw collectief contract DE NED. MIJNINDUSTRIE Regeering overweegt maatregelen Steunregeling voor goedgekeurde pootaardappelen oogst 1935 HERLEVING IN DE ZINKWIT- INDUSTRIE HET DREIGEND CONFLICT BIJ FOKKER Rede van Minister Oud De Vrijzinnig Democraten en de ontwapening Dg nieuwe Sickesz' BITTER-reep reep is eveneens een goede greep! Crisis in Japan duurt voort Het Plan van den Arbeid Nationale ontwapening AMBTENARENWET De Tweede Kamer over de voorgestelde wijziging Veelbelovende proefnemingen luit. Visch tegen ijsafzetting Het ei van Columbus* De bemanning voor de Andreew OVEREENKOMST IN HOUT BEDRIJF Kerkelijk leven liturgisch bureau OVERGEPLAATST Geen audiëntie Dezer dagen is op het Departement van Buitenlandsche Zaken een conferentie ge houden met vertegenwoordigers der Neder- landsche dagbladpers, van de vakpers, van betreffende vereenigingen en van vakcen trales, in welke conferentie ir. R A. Ver- wey, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling, met een aantal hoofdambtenaren aanwezig was om mededeelingen te doen over het onderwerp: „De maatregelen ten aanzien van buitenlandsche arbeidskrach ten, meer in het bijzonder met betrekking tot het dienstbodenvraagstuk." In zijn inleiding merkte ir. Verwey op, dat het hier betreft een onderwerp van groot be hang, omdat net hier gaat om te komen tot een organisatie, welke kan leiden tot vermindering Van de werkloosheid. Het begrip organisatie, Waarbij de medewerking van ieder noodig is, dient hierbij op den voorgrond te worden ge steld, en niet een ordening van boven af. Ieder dient ten aanzien van dit vraagstuk het Sijne bij te dragen, aangezien hier vereischt Wordt een samenstel van maatregelen, niet al leen in het belang van het Rijk, maar in aat van het geheele volk in al zijn geledmgen. De wetgever heeft reeds een regeling getrof fen voor het verrichten van arbeid door vreem delingen, en wel in de wet van 16 Mei 1934. Het voornemen is, om deze wet die geenszins beteekent verwijdering van alle vreemde arbeidskrachten, in den loop van de komende maanden ook van toepassing te doen zijn op den arbeid in huiselijke diensten. Bij de beoordeeling van een aanvraag om vergunning wordt rekening gehouden met de omstandigheid, of de werknemer al lang in Nederland is gevestigd, terwijl bij een aan vraag voor een nieuwe kracht de beoordeeling strenger is. zoodat op deze wijze een goede Preventie van de wet uitgaat. De praktijk van een jaar heeft reeds een vrij omvangrijke afneming van het aantal buiten landsche arbeiders doen constateeren, waarbij als voordeel van de wijze, waarop de wet wordt toegepast, nog kan worden gewezen op den gunstigen invloed, welken zij heeft gehad op Oen arbeid van Nederlanders in het buitenland. Op een vraag van een der aanwezigen werd dan ook geantwoord, dat zoodoende na overleg eh overeenstemming met de Duitsche regeering e' naar wordt gestreefd, door toenemenden ar beid van Nederlanders in Duitschland, gepaard biet afnemenden arbeid van Duiföchers in Ne derland, verbetering te brengen in de tot dus- Ver bestaande ongunstige verhouding van deze Werkzaamheid (genoemd werden 20.000 Neder landers in Duitschland, waarvan velen reeds jaren werkloos zijn, tegen 90.000 Duitschers in Nederland) Voorts is bij den Hoogen Raad van Arbeid bi onderzoek een voorontwerp van „wet vrou welijke arbeidskrachten". Dit ontwerp beoogt ter verruiming van werkgelegenheid voor Ne derlanders, welke verruiming voor ons volk bezuiniging zal beteekenen, in het algemeen °m meisjes beneden 16 jaar geen arbeid in een labriek of werkplaats of in kantoor te doen Verrichten. Van zoodanigen maatregel verwacht de minister van Sociale Zaken een beperking Van den toeloop van meisjes naar fabrieken eh kantoren en een zoeken door vele van die bieisjes van een werkkring in huiselijke diensten. In dit verband kwamen ter conferentie mede ter sprake het bestaande tekort aan Nederland sche dienstboden en de maatregelen om daarin verbetering te brengen. Bij de beroepstelling in 1920 waren er 235.000 dienstboden en bij die bi 1930 266.529, een toename dus van ongeveer ^1.500, welke toename bestond uit 21.500 vreem de en 10.000 Nederlandsche meisjes. Reeds zijn in den laatsten tijd naast de nijverheidsscholen voor huishouden, en veelal biet medewerking van het aan die scholen ver bonden onderwijzend personeel en van plaat- olijke vrouwenvereenigingen, een aantal cur sussen opgericht, ter opleiding voor dienstbode, Welke cursussen de minister van Sociale Zaken kan subsidieeren. Tot dusver zijn nog slechts ^nige honderden meisjes, die aan die cur sussen hebben deelgenomen, geplaatst. Indien de organisatie van deze cursussen zoodanig Wordt uitgebreid, dat er rond 2000 dienstboden ber jaar opleiding ontvangen, dan mag gelet °P het aantal buitenlandsche dienstboden en bet natuurlijke verloop onder haar, die dit vak uitoefenen, door huwelijk en vertrek naar het buitenland worden aangenomen, dat meer dan dat aantal plaatsing kunnen vinden in betrekkingen, welke volgens de praktijk van de laatste jaren door nieuw uit het buitenland komende meisjes zouden worden vervuld. Er zijn in het jaar 1935 spoedcursussen met als regel een duur van 12 weken gehouden in tien gemeenten en bovendien op een internaat bij Breda. In totaal zijn 300 meisjes opgeleid, waar van ruim 2/3 als dienstbode werd geplaatst. Thans zijn er cursussen aangevangen in twaalf gemeenten met 235 deelneemsters, benevens ge noemd internaat met 80 deelneemsters. Verder zijn er in tien gemeenten cursussen in voorbe reiding, terwijl naar verdere uitbreiding van het aantal cursussen wordt gestreefd. Uit den aard van de zaak is een meisje, dat een cursus van twaalf weken heeft doorloopen, nog niet in haar vak volleerd, en daarom is hier de medewerking noodig van huisvrouwen voor verdere vorming in de praktijk en voor het aankweeken van liefde voor het vak van hui selijke diensten. Ir. Verweij wees vooral op het groote belang van deze nazorg, waarbij ook de hulp van de organisaties van huisvrouwen niet kan worden ontbeerd. Reeds thans zijn hier voor twee dames aangesteld, die zich tevens belasten met de selectie van de meisjes voor de cursussen en met het zoeken van geschikte gezinnen voor de plaatsing als leerling-dienst bode van meisjes, die een cursus hebben be zocht, het plaatsen na eenige maanden van deze leerling-dienstboden als gewone dienstbo den enz. Het ligt in de bedoeling nog meer van deze dames te benoemen Door slechte werking van de NIEREN kunt U last krijgen van 's nachts moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Verlies van Energie, Krampen, Branding. Cystex voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geeft, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem Cystex, Uw apotheker of drogist heeft het. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een overzicht der beroepsklassen samengesteld van de aantallen geheel werkloozen onder de op het einde van Januari 1936 bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling in Nederland ingeschreven werkzoekenden. Deze berekening is nu mogelijk geworden, doordat thans, behalve de 55 belang rijkste arbeidsbeurzen, ook de agentschap pen dier arbeidsbemiddeling hun opgaven omtrent de werkloosheid onderverdeelen naar beroepsklassen. Deze statistiek wijst een totaal aan van 475.890 geheel werkroozen. verdeeld in 23 klassen, waaronder de bouwbedrijven met ruim 98.000, het landbouwbedrijf met ruim 79.000, de ongeschoolde fabrieks- en andere arbeiders met 68.000 en de metaalnijverheid met 51.000. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal met den kruiser Hr. Ms. de Ruyter, in aanbouw bü de werf Wilton-Feyenoor, omstreeks 20 April de eerste, niet-officieele proefvaart worden ge maakt. In Mei volgt dan de officieele proefvaart, waarna de machines aan een nauwkeurige inspectie zullen worden onderworpen. Het zal dan nog ongeveer vijf maanden duren, alvorens de kruiser geheel klaar zal zijn, zoo dat omstreeks October 1936 het schip in dienst zal worden gesteld. 4 April as. eindigt de collectieve arbeidsover- eenkomst in de typografie en het rasterdiep- ^rukbe drijf. Sedert eenige weken heeft de °hderhandelingscommissie in dit bedrijf, onder Voorzitterschap van den heer H. Diemer, her baalde malen vergaderd. Naar wij vernemen, is het Donderdagmiddag Kclukt partijen in eigen kring tot overeen stemming te doen komen. Het concept van het Nieuwe contract bevat verschillende wijzigin gen, die in verband met de moeilijke tijdsom standigheden noodzakelijk werden geacht. Het contract zal, indien het door de ledenvergade- Nngjen der aangesloten bonden wordt aange bomen, gelden voor den tüd van twee jaar, In antwoord op een adres van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond met betrekking tot het rap port-Verschuur, heeft de minister van Water staat medegedeeld, dat de regeering in verband met dit rapport maatregelen overweegt ter be vordering van de Nederlandsche Mijnindustrie, waarvan, indien een betere gang van zaken daarmede bereikt wordt, uiteraard een gunstige invloed op verzuimdagen en ontslagen ver wacht kan worden. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt ten aanzien van de steunregeling voor goed gekeurde pootaardappelen van den oogst 1935, die niet hun bestemming als zoodanig hebben gekregen of zullen krijgen en welke regeling in een binnenkort te verwachten Ministerieele be schikking zai worden vastgesteld, het volgende bekend. Van de in de klasse B en/of C gekeurde aardappelen van de rassen Bevelander, Bonte Star, Eigenheimer (alle rassen), Furore, Gruno, Iris, Konsuragis, Muntinga XVII, Nationaal, Noorderling, Populair, Present, Record, Robijn, Roode Star, Souvenir, Unicum, West-Braban der, Westeinder Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Zeeuwsche Blauwe, komt de sorteering 2845 mm vierkantsmaat voor steun in aanmerking, terwijl de in klasse A gekeurde aardappelen van bovengenoemde rassen alsmede de in de klassen A, B of C gekeurde aardappelen van alle andere rassen, van de sorteering 2860 mm vierkantsmaat moeten zijn, om gesteund te kunnen worden. De beperking van de maximum lengte tot 8 cm is hierbij dus verT'allen. De steun voor aardappelen van de klassen A, B of C zal respectievelijk 1.50, 1.en ƒ0.50 per 100 K.G. bedragen. Voor de daartoe noodige inventarisatie zal aan alle bij den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst geregistreerde en tevens bij de Landbouw-Crisis-Organisatie aangesloten te lers een aangifteformulier worden toegezonden; handelaren kunnen dit formulier bij de Neder landsche Akkerbouw Centrale of bij de Ge westelijke Keuringsdiensten aanvragen. De ingevulde formulieren moeten voor 25 Maart aan de Gewestelijke Keuringsdiensten zijn toegezonden. Partijen welke na de inven tarisatie geplombeerd en afgeleverd zijn, wor den in mindering gebracht op de geïnventari seerde voorraden. Indien handelaren partijen willen laten de- plombeeren, dient dit te geschieden in hoeveel heden van minstens 5000 K.G., terwijl de Ne derlandsche Algemeene Keuringsdienst daarop toezicht moet hebben. De geïnventariseerde voorraden mogen na de inventarisatie voor alle doeleinden worden verkocht; zooals reeds is gezegd vallen alsdan nog voor pootdoeleinden aangewende aard appelen buiten de steunverleening. Denaturatie is geoorloofd, ook wat betreft de sorteering 28/35 mm. Naar wij uit goede bron vernemen zullende Maastrichtsche Zinkwitfabrieken te Eijsden (L.) Maandag a.s. wederom met 48 ovens aan het werk gaan, hetgeen een honderd-tal nieuwe ar beiders werkgelegenheid zal geven. De Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Ccn., heeft inlichtingen gevraagd aan de partijen, welke betrokken zijn bij een dreigend conflict aan de Fokker-fabrieken te Amsterdam. Te Brussel zijn thans modellen tentoongesteld van een monu ment voor wijlen koning Albert Voor de Vrijzinnig-Democratische Vereeni- ging heeft Z. Exc. minister mr. P. J. Oud Don derdagavond gesproken over „Voor het behoud der democratie". Het regeerstelsel moet een georganiseerde wilsuiting van het Nederlandsche volk zijn, hetwelk overeenstemming tusschen regeering en geregeerden waarborgt. Ontstaat er eens span ning, dan wijst het parlementaire regime den weg; de samenstelling in het kabinet kan dan zonder revolutie, zonder onwettige middelen worden veranderd. Bij de dictatuur ontbreekt deze veiligheidsklep. Het parlementaire stelsel, gepaard aan een democratisch kiesstelsel, biedt de beste waar borgen voor overeenstemming tusschen volk en regeering. Spr. geeft dan een historisch over zicht van den groei dezer democratie. Veel belangrijker dan de vorm is de inhoud der democratie. De groote taak der democratie is het scheppen van de voorwaarden tot vol ledige, stoffelijke, geestelijke en zedelijke ont plooiing van den mensch. Aan deze voorwaar de kan de dictatuur nooit voldoen. Een demo cratie moet ook de rechten van de minderheid eerbiedigen; de leiders moeten leiders van de massa blijven en die massa niet naar den mond praten. Politieke, economische en financieele moei lijkheden beletten ons in deze moeilijke tijden de uitvoering van veel, waarvan wij de wen- schelijkheid kennen. Soms moeten wij zelfs te rug, omdat financieele omstandigheden daartoe dwingen. Onze groote taak is dit ronduit tegen Stalin, de roode tsaar van Moskou, de feitelijke beheerscher der Unie van So cialistische Sovjet-Republieken, heeft een zeer langdurig onderhoud toegestaan aan den Amerikaanschen journalist Roy Howard en daarbij een aantal belangrijke verklaringen af gelegd en enkele uiteenzettingen gegeven, welke de aandacht van de wereld hebben getrokken. Stalin gaat zelden in het openbaar op ziin praats|toel zdtttjn om ten aanhoore van de wereld zijn meeningen te verkondigen en het schijnt vooral aan de intelligente vaak scherp gestelde vragen van den Amerikaanschen jour nalist te danken, dat Stalin den moordkuil van zijn hart eens heeft gelucht. Sovjet-Rus- land acht zich zoowel in het Westen door Duitschland als Sn het Oosten door Japan bedreigd. Vandaar dat het zün internationale positie heeft trachten te versterken door zich te laten opnemen in den Volkenbond en zoo tevreden is over de totstandkoming van het Tsjechisch-Russisch en het Fransch-Russisch verdrag, welke verdragen voorzien zijn van een wederkeerige militaire bijstandsclausule met het oog op de mogelijkheid van niet-uitgelokte aanvallen. De politieke moordpartij in Japan, welke een nog steeds niet opgeloste regeerings- crisis ten gevolge heeft gehad, wekte in Sovjet- Rusland groote bezorgdheid. Onder het zgn. gematigde régime van Okada en den diplo- matieken Hirota hebben zich een aantal grens incidenten zoowel tusschen Siberië en Mands- joekwo als tusschen Buiten-Mongolië en Mandsjoekwo voorgedaan, waaruit een zeer gespannen verhouding tusschen Sovjet-Rus- land en Japan is ontstaan, want achter Mandsjoekwo staat Japan en achter Buiten- Mongolië Moskou. Het Japansche leger zoekt expansie op het Aziatische vasteland. De Ja pansche marine zoekt expansie in den Pacific in zuidelijke richting. Deze controverse tus schen leger en marine heeft bij de muiterij der militairen te Tokio mede een rol gespeeld. Moskou is zeer beducht geweest, en waarach tig Moskou niet alleen, dat de militaire op stand in Japan zou uitdraaien op een sterk militaristisch gericht bewind, dat een nog agressievere politiek tegen China en Sovjet- Rusland en het sterk onder Russischen invloed staande Buiten-Mongolië zou gaan voeren dan voorheen, en dat daardoor de met zooveel moeiten en geharrewar tot stand gekomen plannen tot het instellen van gemengde grens- commissies weer te niet zouden worden gedaan. Weldra kwamen er meer geruststellende be richten. De militaire opstand in Japan zou slechts van binnenlandsch politieke beteeke- nis zijn geweest. Wel-is-waar zou er met enkele eischen en desiderata van de onderdrukte rebel len rekening worden gehouden, maar de verhou dingen met het buitenland zouden geen wijzi ging ondergaan. De benoeming van den ouden adviseur van den Mikado Prins Sajonji tot ka binetsformateur scheen de juistheid dezer be richten te bevestigen. Doch Sajonji, die, nadat Prins Konoje het had durven bestaan voor t eerst in de geschiedenis van Japan de Keizerlij ke opdracht tot kabinetsformatie te weigeren, met de vorming van een kabinet werd belast, slaagde niet. Daarna werd den minister van bui tenlandsche zaken Hirota de opdracht verleend en ook dat werkte geruststellend. Doch nu ook Hirota heeft gefaald, begint men zich weer af te vragen of uiteindelijk de Mikado niet voor de pressie der jonge militairen toch zal moeten zwichten, en er een regeering gevormd gaat worden, welke meer militaire marschen dan diplomaten-gefluit zal laten hooren. Het interview, dat Stalin verleende, draagt nog den stempel van Moskou's eerste en thans hernieuwde vrees voor agressie gevaar. Nu de ratificatie van 't Fransch-Russi- sche pact zoo goed als in kannen en kruiken is alleen de Fransche senaat moet nog over deze ratificatie zijn stem uitbrengen heeft Stalin den moed gevonden om een scherp waar schuwenden toon tegen Japan aan te slaan Hij heeft verklaard, dat Sovjet-Rusland zich genoodzaakt zal zien de Buiten-Mongoolscche volksrepubliek te hulp te snellen, indien Japan het zou wagen een aanval op haar te doen om haar onafhankelijkheid te vernietigen. M.a. w. Sovjet-Rusland zal ten opzichte van de sterk onder zijn invloed staande republiek eenzelfde standpunt innemen als Japan ten opzichte van zijn vazalstaat Mandsjoekwo doet. Dit is van te meer belang, aangezien Moskou eenigen tijd ge leden, toen de Mongoolsche autoriteiten steun kwamen zoeken tegen het opdringende Japan, slechts enkele platonische vriendschapsbetuigin gen ën weinig concrete toezeggingen durfde af te leggen. Stalin voelt zich blijkbaar sterker, nu de waarborgen voor de veiligheid der Russische grenzen in het Westen zijn vermeerderd door de garantie van het Fransch-Russische pact. Niettemin blijft hij een open oog houden voor het „Duitsche gevaar", en schijnt hij weinig vertrouwen te koesteren in Hitler's merkwaar dige uitlating, gedaan in het opzienbarende on derhoud met een vertegenwoordiger van de „Paris-Midi", waarin de Fiihrer den wensch te kennen gaf zelfs met Sovjet-Rusland correctere betrekkingen te onderhouden dan tot dusver. Ook het Poolsch-Russisch non-agressiepact kent hij slechts een betrekkelijke waarde toe, daar de geschiedenis van den wereldoorlog heeft be wezen, dat niet aan elkaar grenzende vijandige landen grenzen kunnen nemen of leenen, indien hun dat wenschelijk of noodzakelijk lijkt. Stalin blijft dus op zijn „qui vive", ondanks de ver sterking, welke Sovjet-Ruslands internationale positie heeft ondergaan. Een merkwaardige te genstelling met deze verklaringen van Stalin vormen die van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beck, die tijdens zijn mys terieus bezoek aan België den staf heeft gebro ken over het collectieve veiligheidssysteem zoo als dat door Frankrijk en Engeland wordt na gestreefd en hoog op heeft gegeven van het nut der Poolsche buitenlandsche politiek, welke met de onmiddellijke nabuurstaten regionale pacten ter waarborging van den vrede heeft afgesloten en zich niet w'il laten vangen in algemeene combinaties met onberekenbare risico''- het volk te zeggen: „wij zouden graag anders, doch kunnen dit niet in het belang der demo cratie". Onze financieele toestand is uiterst moeilijk, doch niet hopeloos, wanneer wij bereid zijn ons offers te getroosten en de middelen tot verbe tering te aanvaarden. Betreffende de belastingpolitiek merkte spr. op, dat de druk van de indirecte belastingen is gestegen door de verminderingen van het volksinkomen; hierdoor was het noodzakelijk het in directe belastingen te zoeken. De op brengst van de inkomstenbelasting is in vijf jaar van 92 millioen gulden tot 46 millioen gulden gedaald. Spr. verwerpt de tegenstelling tusschen aan passingspolitiek en constructieve politiek. Aan passingspolitiek is de beste constructieve poli tiek. De principieele fout van het plan van den arbeid is dat daarin gezegd wordt: gij behoeft hooit te bezuinigen, wij hebben zulke groote plannen, dat de welvaart weldra weer in Ne derland zal zijn teruggekeerd. Men vergeet dan echter, dat de 800 millioen gulden, hiervoor noodig, in Nederland n i e t te krijgen zijn. Voor de laatste staatsleening was slechts 60 mil lioen gulden te krijgen. Betreffende het militaire vraagstuk dienen we ons goed rekenschap te geven van het feit, dat de gemeenschappelijke overtuiging ons be zielt. Wij allen hebben een afschuw van oorlog en verwerpen het als middel om geschillen te beslissen. Nationale ontwapening schenkt geen veiligheid, wanneer zij niet gepaard gaat met internationale rechtsbescherming. Na 1924, toen de Vrijzinnig-Democraten de nationale ontwapening in hun programma op namen, hebben zich met betrekking tot den Volkenbond en zijn leden ongunstige teekenen voorgedaan en men dient zich af te vragen, of hetgeen men in 1924 in het program schreef, thans na de gewijzigde omstandigheden nog wel zou zijn te handhaven. En wanneer aldus de heer Oud de Vrijzinnig-Democratische Bond op zijn binnenkort te houden jaarverga dering deze punten misschien zal wijzigen, dan is dit geen verandering in hun beginsel, doch slechts het trekken van de consequentie uit de veranderde omstandigheden. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging eD aanvulling van de artikelen 2, 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929, hadden sommige leden er bezwaar tegen, dat de Provinciale Staten bij de regeling van de rechtspositie der water schapsambtenaren zouden worden uitgeschakeld Verscheidene andere leden deelden dit be zwaar niet. Sommige leden, die betreurden, dat de Re geering, ondanks de aanneming van het amen- dement-Suring op artikel I van het wetsont werp tot wijziging van artikel 126, eerste lid, der Ambtenarenwet 1929, welk ontwerp inmid dels werd ingetrokken, is voortgegaan met aan artikel 126 een toepassing te geven, niet over eenkomstig de strekking van dat amendement wezen opnieuw op de disharmonie, die dien tengevolge tusschen de artikelen 125 en 126 is ontstaan. Huns inziens gaat het niet aan, naast arti kel 125, dat aan de lagere bestuursorganen de verplichting oplegt de rechtspositie hunner ambtenaren te regelen, artikel 126 zoodanig te interpreteeren, dat de Kroon bevoegd zou zün, elke getroffen regeling, die min of meer van haar wenschen afwijkt, eenvoudig door een andere te vervangen. Wegneming van deze tegenstrijdigheid achtten deze leden dringend gewenscht. Verscheidene leden meenden, dat de werking van de Ambtenarenwet 1929 in de practijk heeft aangetoond, dat nog een andere wüziging en aanvulling dan die, welke de Regeering thans voorstelt, onvermijdelijk is. Hierbü hadden zij het oog op de artikelen 58 en 3 dier wet in onderling verband. Het eerste lid van artikel 3 onttrekt meer zaken aan den gewonen rech ter dan waarvoor het eerste lid van artikel 58 de mogelijkheid van beroept opent. De bemanning voor het nieuwe Russische ms. „A. Andreew", is Woensdag per Russisch s.s. „Argun" van Moermansk vertrokken en wordt 12 dezer te IJmuiden verwacht Naarmate de moderne luchtvaart zich ver der heeft ontwikkeld en de snelheden groo- ter werden, het vliegen in mist of nevel dank zij de geperfectionneerde navigatie middelen veelvuldiger voorkwam en vlieg tuigen in gebruik werden genomen, die hun nuttigst rendement op eenige duizenden meters hoogte gaven, is het probleem van de ijsafzetting een der meest urgente vraagstukken geworden, aangezien onder de hierboven geschetste omstandigheden de ijs- vorming op vliegtuigen veelvuldiger voor komt dan vroeger en een ernstig gevaar voor de luchtvaart vormt, waaraan vermoe delijk ook eenige van de rampen, die onze luchtvaart geteisterd hebben, moeten wor den geweten. Velerlei instanties en ondernemingen zoeken reeds sedert eenige jaren naar een oplossing van het vraagstuk. Het groote gevaar van de ijsafzetting op een vliegtuig is, dat het profiel der vleugels er door verandert, waardoor de capaciteit van het toestel daalt en bovendien gevaarlijke luchtwervelingen kunnen optreden. In sommige gevallen kan zich een zoo groote hoeveelheid ijs op de verschillende deelen van het toestel afzetten, dat het gewicht aanzienlek toeneemt en het draagvermogen van een vol- belast toestel erdoor wordt overschreden. En verder is daar het gevaar, dat de roeren vast vriezen en van de ijsvorming op de schroeven, waardoor hevige trillingen ontstaan en het toe rental zoodanig verminderd moet worden, dat verder vliegen somtijds onmogelijk Wordt. Het Was daarom met groote belangstelling, dat wij kennis hebben genomen van de resul taten, die tot nog toe op Soesterberg zijn be reikt met proefnemingen volgens een geheel nieuw systeem, ontworpen door en uitgevoerd onder leiding van den eersten luitenant der L. V. A., den heer E. Visch, chef van den weer kundigen dienst op Soesterberg. Daar reeds ge bleken was, dat het bestrijken van het vlieg tuigoppervlak met parafine, oliemengsels enz. geen effect had, omdat deze mengsels door den luchtstroom werden weggeblazen, nam luitenant Visch proeven met het bedekken van het vlieg tuigoppervlak met een glad gepolijst, hard me taal. Hij koos hiervoor chroomnikkel, waarmee deelen van het vleugeloppervlak, van de roeren, van stijlen en montans en van de schroefbla den werden bedekt. Den geheelen winter heeft men hier proe ven mee genomen en de verheugende waarne ming gedaan, dat wanneer het vliegtuig zelfs dik onder het üs raakte, zich nooit ijs afzette op die deelen, die door het chroom- nikkel waren beschermd. Ook bü proefne- mingen in een windtunnel deed men de zelfde ervaring op en w'anneer bü deze proeven de temperaturen zoo laag werden gemaakt, dat ijsvorming onvermüdelük werd, dan bleek deze op het chroomnikkel van zoodanigen aard te zijn, dat zich hier op slechts ijskorrels afzetten, die door den geringsten luchtstroom reeds werden weg geblazen. Luitenant Visch is nog zeer voorzichtig mee zijn ervaringen. Hij acht nog minstens één winter van proefnemingen noodzakelijk alvorens conclusies te trekken. Alle tot nog toe ontvan gen rapporten luiden echter gunstig. En indien het middel afdoende blijkt, is het groote voor deel, dat men geen zware dekplaten hoeft te gebruiken, doch dat het chroomnikkel nog dun ner en lichter is dan het dunste bladtin of staniol, zoodat desnoods de geheele oppervlakte van een vliegtuig ermede kan worden bekleed zonder dat daardoor het gewicht noemens waard stijgt. Een dergelijke oplossing van het probleem, waardoor bovendien ijsvorming van tevoren onmogelijk zou worden gemaakt, zou men het ei van Columbus kunnen noemen. In dien de verdere proefnemingen eveneens bevre digend verloopen, mag men niet alleen luitenant Visch, doch de geheele luchtvaartwereld met dit succes geluk wenschen. Omtrent de nieuw aan te gane collectieve arbeidsovereenkomst de oude is 15 Februari geëindigd is tusschen den bond van houtbe werkers in het houtbedrijf aan de Zaanstreek en de daarbij betrokken arbeidersorganisaties overeenstemming verkregen. Bepaald is, dat het loon met f 0.50 tot f 1.25 per week zal worden gekort naar gelang van de geschooldheid der arbeiders. De loonen van de jeugdige arbeiders blüven ongewijzigd. Deze verlaging komt neer op een korting van 2 tot 4y2 pet. Het uurloon van de losse arbei ders is vastgesteld op 57 cent per uur. Het aantal vacantiedagen wordt niet ver minderd. Slechts als in de bedrijven korter wordt gewerkt, zullen vacantiedagen in over eenstemming daarmede zijn. Wat de ziektewet betreft, zullen de arbeiders de halve premie hebben te betalen. De voorzitter der Liturgische Vereeniging in het Bisdom Haarlem, Mgr. H. J. M. Taskin, verzoekt ons mede te deelen, dat door het overlüden van Rector J. G. Kerkvliet, te Rot terdam, het Bureau der Liturgische Vereeni ging, voorheen Zwarte Hondstraat 11 a te Rot terdam, sedert 1 Maart 1.1. overgeplaatst is naar Bloemendaal, Dennenweg 4. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5