Een Ned. R.K. Taf eltennisbond WIJ 'LUISTEREN NAAR FINANCIEN KEELPIJN VJCKS J yl Dagfilm VRIJDAG 6 MAART 1936 GROOTE TOEKOMST WEGGELEGD Initiatief van den R.K. Gooischen Bond, dat de medewerking van alle R.K. clubs verdient Oprichtingsvergadering te Utrecht EEN TON VERDUISTERD? Kleine spaarders de dupe geworden VERKOOP „DER STUERMER" Gerechtelijk vooronderzoek geopend ROODE KRUIS AMBULANCE IN ABESSINIË Nieuwe oproep om steun N.V. Koolhoven Vliegtuigen Duizend gulden aan suiker gestolen De dader en een aantal helers staan terecht Dubbel geprofiteerd ERNSTIG ONGELUK Vijfjarig meisje van de fiets geslingerd BEKEND SMOKKELAAR GEARRESTEERD „Het Blonde Gevaar" nu onscha delijk gemaakt ONTVANGST TEN PALEIZE DREIGEND CONFLICT PIJNEN ALS MESSTEKEN IN HAAR RUG Zij spreekt nu van een wonder MALVERSATIES TE MENADO Chineesche wijkmeester voortvluchtig R.K. HANDELSSCHOOL TESEMARANG KONINKLIJKE DEELNEMING POLIKLINIEK INGEWIJD Het onderhoud van het fort Rotterdam LOODVERGIFTIGING IN BLADEL Oorzaak te vinden in het drinkwater Zaferdag 7 Maart K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN BILJARTEN DROST VERLIEST VAN CONTI Bijna in ieder huisgezin, mag men tegen woordig wel zeggen, wordt tafeltennis ge speeld. Het li dan ook een sport welke door iedereen, op welken leeftijd ook, kan be oefend worden. Op tournocie' en wedstrijden hebben wij meermalen gezien, dat vader en zoon elkaar bekampten. Natuurlijk gaat de leeftijd dan wel een woordje meespreken, maar de hoofdzaak blijft toch: Men vindt er nog plezier in. Zooals zoovele takken van sport vond tafel tennis zijl. oorsprong in Engeland, omstreeks 1890. In het allereerste Begin der twintigste eeuw werd het spel in Engeland zeer populair en vond ook zijn weg naar Amerika en West- Europa. Het racket was destijd bespannen met per kament. Aan het geluid, dat ontstond bij hei slaan met een dergelijk racket tegen den cellu- looid bal, dankt het spel den naam ping-pong. Inmiddels echter werden houten bats in den handel gebracht, waardoor die met perkament bespanning geheel verdwenen. Bij de Engelsche kampioenschappen in 1902 had een speler zijn racket aan beide zijden be spannen met r_')ber. Ronde na ronde werd door hem gewonnen, zoodat zijn tegenstanders ver klaarden, dat verschillende slagen met een der gelijk racket uitgevoerd, volkomen onhoudbaar waren. Er ontstonden nu twee partijen: aan den eenen kant degenen, die aan houten bats de voorkeur gaven, aan den anderen kant de gebruikers van rubberbats. Als gevolg daarvan daalde de belangstelling snel en spoedig hoorde men over dezen tak van sport niet meer spre ken. Pas in 1920 herleefde het spel weer. De Ping- Pong Association werd weer opgericht. Binnen korten tijd werden de houten rackets evenwel nergens meer gebruikt. Bij de allergoedkoopste spelen treft men ze tegenwoordig nog wel aan. Intusschen kreeg het spel ook in andere landen meer bekendheid en voornamelijk door het werken van Dr. Lehmann, een Dutscher, werd in 1926 te Berlijn de „International Table Tennis Federation", de L T. T. F. opgericht, waarbij als leden toetraden: Duitschland, Enge land, Hongarije en Oostenrijk. Nederland trad in 1933 toe. Mcmenteel zijn er reeds meer dan 20 landen bü aangesloten. Reeds in 1920 ,/erd in ons land tafeltennis Nu nog iets over de ontwikkeling van tafel tennis in Nederland. beoefend, met als centrum: Amsterdam. In 1930 kon men er pas toe overgaan den Amster- damschen Ping-Pong Bond op te richten, later veranderd in den Amsterdamschen Tafeltennis- bond. Het spelpeil staat in Nederland nog zeer laag. Bij de Wereldkampioenschappen in Londen b.v. werden de Hollanders eenvoudig gekraakt" en eindigden op de laatste plaats. Door het veel vuldig bezoek van buitenlandsche spelers gaan wij echter zeer snel vooruit. Onmiddellijk na het tot stand komen van der. Nederlandschen bond rezen er van Katholieke zijde ernstige bezwaren tegen. De clubs speelden vooral bij particulieren thuis, wat tot allerlei ongewenschte toestanden aanleiding gaf. Dit is een bezwaar, dat in de groote steden door kleinere behuizing natuurlijk vervalt. Onmiddellijk ingrijpen was noodzakelijk. De heer B. Heilman gaf den eersten stoot. Hij wist een aantal jongens, die juist de K.J.C. verlaten hadden, omdat zij zeventien jaar geworden wa ren, voor deze sport te interesseeren en gaan deweg nam de belangstelling toe. Meerdere club3 ontstonden en eindelijk in Juli 1935 werd de R. K. Gooische Tafeltennisbond opgericht, wel ker aantal leden momenteel de 150 reeds ge passeerd is. Op het oogenblik worden er ook verschillende R. K. damesclubs opgericht. Ook in andere plaatsen waren reeds R. K. Clubs ontstaan. Zoo b.v. in het centrum der neutrale tafeltennissport in Nederland: Amster dam, speelde jarenlang een club T. O. P. ge naamd, uitsluitend bestaande uit Roomsch-Ka- tholieken, in den neutralen bond mede. Later werd de naam veranderd in Quick en men trok zich uit den neutralen bond terug. Op het oogenblik is zij een van de oprichters van den R. K. Bond in Amsterdam. In Haarlem wfes de St. Jozef Gezellen ver. de steunpilaar. Waar schijnlijk zal daar ook voor den as. zomer reeds een R. K. Bond gevormd zijn. Rotter dam, Den Haag, Venlo, Utrecht en meerdere steden zullen spoedig volgen. Hoe groot de belangstelling ook onder de jeugd voor deze sport is moge blijken uit het volgende: In het district Amsterdam werd door het Bestuur der K. J. C. aan de T. T. C. Quick verzocht een tafeltennistournooi te orga- niseeren, uitsluitend voor de jongens der K. J. C. In aanmerking genomen, dat Verkenners geen bepaalden tak van sport beoefenen, kon 25 pCt. der R. K. Amsterdamsche jeugd aan dit tournooi deelnemen. 160 Inschrijvingen werden ontvangen van hen, die zich reeds in staat ge voelden aan een tournooi deel te nemen, ter wijl men op het dubbele aantal mag rekenen van hen, die pas sedert korten tijd dezen tak van sport beoefenen. Bij de geheele R. K. Am sterdamsche jeugd wordt deze sport dus door meer dan 1000 jongens beoefend. Van vele kan ten werden reeds demonstraties aangevraagd. Dat tafeltennis in R. K. verband een groote toekomst tegemoet gaat, daar twijfelt geen insider meer aan. Daarom heeft de R. K. Gooische tafeltennis bond het initiatief genomen om op 15 Maart te Utrecht een vergadering te beleggen, waarbij afgevaardigden van alle R. K. Clubs uitgenoo- digd zijn, om te komen tot de oprichting van ern R. K Nederlandschen Tafeltennisbond. Op deze bijeenkomst zal ook de competitie- indeeling besproken worden en hierbij waar schijnlijk een voorbeeld nemen aan de andere sporten in R. K. verband. In het Paleis van Justitie te Leeuwarden is Donderdag een verificatievergadering gehouden in het faillissement van den leider van een .Natuurgeneeskundig Instituut" te Hoogeveen. Daarbij bleek, dat de gefailleerde veertig filiaal houders had aangesteld, die honderdduizend gulden hebben gestort. Deze filiaalhouders wa ren meest menschen, die het geld voor hun ouden dag hadden gespaard en probeerden de som hierdoor te vermeerderen. De gefailleerde heeft er echter zijn vroegere schulden mee be taald en binnen het jaar was het geheele be drag verdwenen. De curator achtte een strafrechtelijk onder zoek noodig. Na afloop van de vergadering heeft men den gefailleerde voor den rechter commissaris geleid en daarna overgebracht naar het Huis van Bewaring. Naar wij vernemen heeft de rechter-commis- saris in strafzaken te Amsterdam het gerech telijk vooronderzoek geopend tegen den ver- kooper van „Der Stuermer", die tot voor kort in den sigarenwinkel „De Driehoek" in de Kal- verstraat te Amsterdam verkrijgbaar was. Het Rotterdamsch Comité tot Uitzending Nederlandsche Ambulance schrijft ons het vol gende: Uit de dagbladen heeft men kunnen ver nemen, dat de laatste dagen in Abessinië over een front van bijna. 1000 K.M. een verschrik kelijke strijd heeft gewoed, welke ieder oogen blik weer in heftigheid kan toenemen. Duizenden gewonden zullen door de verschil lende ambulances behandeld moeten worden en honderden zwaar gewonden opgenomen. Thans is het oogenblik aangebroken, waarop onze Nederlandsche Ambulance meer actief zal moeten optreden, wat groote geldelijke offers vraagt! Wij doen daarom opnieuw een ernstig be roep op ons Nederlandsche volk, onze ambu lance te blijven steunen. Stort uw bijdrage, groot of klein, op het gironummer 267783 van den penningmeester van bovengenoemd Comité, den heer L. v. d. Suys, Heemraadsinge 41, Rotterda. Naar wij vernemen, is mr. M. P. L. Steen- berghe, oud-minister van Economische Zaken, toegetreden als commissaris van de N.V. Kool hoven Vliegtuigen. spoedig verholpen door inwrijven met VaroRub WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK In den loop van het vorig jaar is te Wad- dinxveen suiker te koop aangeboden, waarvan gezegd was, dat het gesmokkelde suiker uit Bel gië was. Bij nader onderzoek is gebleken, dat een employé van de Waddinxveensche Coöpe ratie „Ons Voordeel", de 22-jarige winkelbe diende T. N., verleden jaar omstreeks het mid daguur telkens een of meer balen suiker van 50 Kg. uit het pakhuis heeft weggenomen en de opbrengst ervan hoofdzakelijk heeft aange wend om een ruim gebruik te maken van al cohol. Donderdagmiddag had N. zich wegens dief stal voor de Rotterdamsche rechtbank te ver antwoorden. Hij legde een volledige bekentenis af. De bedrijfsleider van de coöperatie, getuige C. Graafland, deelde mede. dat ongeveer 50 balen worden vermist, waarvan de koopprijs ƒ41.50 per 100 Kg. bedroeg. De schade beloopt dus ruim 1000. Het O. M., mr. Meischke, kon geen veront schuldiging voor de diefstallen vinden. Ver dachte was sinds lang bij de coöperatie in' dienst en verdiende een loon, waarvan hij als vrijgezel royaal kon rondkomen. Voor een voorwaardelijke straf achtte spr. geen termen aanwezig. De eisch luidde acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. L. J. A. van Mechelen uit Gouda, drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 19 Maart. Daarna hadden zich een reeks personen tc verantwoorden, die de door den vorigen ver dachte gestolen suiker hadden gekocht. In tegenstelling met hun vroeger afgelegde verklaringen, beweerden de gebroeders van A. uit Waddinxveen, dat zij niet wisten, dat de door hen van N. gekochte suiker gestolen was. Ook N„ thans als getuige gehoord, zeide, dat hij nooit over de herkomst van de suiker had gesproken met de gebroeders van A., welke mededeeling hem een ernstige waarschuwing van den president, Mr. van Oosten Slingeland, kostte. Na raadkamer besloot de rechtbank de ver klaring van N. op schrift te laten stellen. De president meende, dat N. door de gebroeders van A. was bewerkt om hun zaak gunstiger voor te stellen. Overeenkomstig den eisch van het O. M. werd de verdere behandeling van deze zaak ge schorst. N. werd daarop in bewaring gesteld. i De 39-jarige caféhouder J. B. J., die zich ook wegens opzettelijke heling had te verantwoor den, had uit den lagen prijs afgeleid, dat er een luchtje aan de suiker was. Niettemin had hij toch van verdachte gekocht. Het O. M. zeide, dat deze verdachte dubbel heeft geprofiteerd van de suikerdiefstallen. N. had bij dezen verdachte groote schulden en is daarom overgegaan tot de diefstallen, om de opbrengst weer in verdachte's café te verdrin ken. Daar verdachte geen boete kan betalen, eischte het O. M. drie maanden gevangenis straf. Wegens schuldheling eischte het O. M. tegen den 45-jarigen melkhandelaar L. van der S. uit Waddinxveen, die de feiten erkende, 50 boete subs. 25 dagen hechtenis en drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De 32-jarige bakker J. de G. uit Waddinxveen hoorde wegens schuldheling van 5 balen suiker 100 boete subs. 20 dagen hechtenis tegen zich eischen. Terzake van hetzelfde delict is tegen den 32- jarigen bakker J. de G. uit Waddinxveen de zelfde straf gerequireerd. De verdediger, mr. B. Jonker uit Gouda, pleitte nietigheid van de dagvaarding, subs. ontslag van rechtsvervolging. Ten slotte vroeg pl. vrijspraak. De 41-jarige wijnhandelaar A. J. J. uit Wad dinxveen hoorde, eveneens wegens schuldheling, 15 subs. 10 dagen hechtenis tegen zich eischen. De verdediger vroeg een voorwaarde lijke straf. De zaak van den 36-jarigen caféhouder C. V. uit Gouderak is aangehouden, evenals de zaak tegen den 30-jarigen bakker A. J. de V. uit Schoonhoven in verband met den vermoedelij- ken meineed, afgelegd door den eersten ver dachte. In de overige zaken is de uitspraak bepaald op 19 dezer. Op den hoek van den Parkweg en den Bor- stelweg te Enschede is Donderdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks drie uur reed daar op de fiets M., met zijn vijfjarig dochtertje, toen van den Straatweg een vracht auto naderde. M. kon geen aanrijding meer voorkomen, met het gevolg, dat het kind van de fiets werd geslingerd en met het hoofd op de straatsteenen terecht kwam. Dr. Wefers Bettink, die spoedig ter plaatse verscheen, nam het kind, dat ernstig aan het hoofd bleek te zijn gewond en uit haar mond bloedde, in zijn auto mede naar zijn woning, waar hij de eerste hulp verleende. Daarna werd kind naar het R.K. Ziekenhuis gebracht. Het bleek een hersenschudding te hebben opgeloopen en zich een stuk van de tong te hebben af gebeten. Haar toestand geeft reden tot bezorgdheid. De Rotterdamsche recherche is erin ge slaagd, een zeer berucht smokkelaar te arres teeren, bijgenaamd „Het blonde Gevaar", juist toen hij met een auto een partij gesmokkelde margarine vervoerde. De gearresteerde is de 26-jarige J. H. H. A. C„ zonder vaste woonplaats, die echter dikwijls te Breda vertoefde. De arrestant staat bekend als een onver schrokken smokkelaar, die niet zelden door de marechaussee onder vuur is genomen, doch telkens wist te ontkomen. Vrijdag wilde de Hillegersbergsche politie hem aanhouden, doch de bestuurder gaf vol gas en reed door. De Rotterdamsche motorbrigade is er echter na zeer veel moeite in geslaagd den auto op te sporen en in de tunnel te Rotter dam aan te houden. In den auto zat „Het Blonde Gevaar", terwijl een andere inzittende nog juist wist te ont komen. C. werd aan een verhoor onderworpen. Uit het verder onderzoek bleek, dat de tocht te Oosterhout was begonnen en dat een leven dige handel in gesmokkelde margarine i» Ne derland werd gedreven. Voorts kwam aan het licht, dat de 37-jarige A. S. uit Teteringen en de 36-jarige J. G. C. uit Chaam de financiers der smokkelwaar wa ren. De ontsnapte inzittende van den auto bleek te zijn de 33-jarige L. R., die te Rotterdam woonachtig is. H. M. de Koningin ontving Donderdagmiddag de leden van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, alsmede den griffier en en kele hooge ambtenaren van dat college. Ook de echtgenooten en ongehuwde dochters van bovenstaande heeren waren bij deze ontvangst tegenwoordig. H. K. H. Prinses Juliana woonde deze ont vangst bij. De rij ksbemiddalaar, prof. mr. Josephus Jitta, heeft inlichtingen gevraagd aan de par tijen, betrokken bij een dreigend conflict bij de N.V. Ankersmits Katoen fabrieken te Deventer. (ingezonden Mededeeling) „Ik wil U toch schrijven, hoeveel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft. Twee maan den geleden had ik rheumatische pijnen als messteken in mijn rug. Ik was tenslotte vol komen hulpeloos. Ik kon niet staan en was toch ook weer bang om te gaan zitten. Toen zei iemand: „Neem toch eens een proef met Kruschen Salts". Ik besloot zijn raad op te volgen. Welnu, op het oogenblik zijn mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen. Het is een wonder. Ik raad Kruschen Salts aan aan al mijn kennissen, en wat mij zelf betreft, ik zal nimmer de dagelijksche dosis overslaan." Mevr. H. D. te S. De reden der rheumatische pijn is, dat zich in het lichaam afvalstoffen hebben opgehoopt, waauit gevaarlijke stoffen als het urinezuur ontstaan. Dit urinezuur veroorzaakt uiterst pijnlijke zwellingen in spieren en gewrichten, die de wetenschap kent als rheumatische pijnen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden ver wijderd en het bloed van urinezuur bevrijd wordt. Met de zuivering van het bloed ver dwijnen de pijnen, terwijl tegelijkertijd de ge heele gezondheidstoestand zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. MENADO, 5 Maart (Aneta). De Chineesche wijkmeester te Menado, die kort geleden is af getreden en eenigen tijd dienst deed als waar nemend Kapitein der Chineezen, blijkt malver saties te hebben gepleegd. De nieuwbenoemde kapitein constateerde een tekort aan niet ver antwoorde verkeersbelastingen. Men vermoedt, dat dit tekort in de duizenden zal loopen. Het onderzoek is in vollen gang. De verdachte is voortvluchtig en vermoedelijk met de „Tjisalak" naar China uitgeweken; telegrafisch is zijn aan houding verzocht. BANDOENG, 5 Maart (Aneta). De Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis (van Maas tricht) zullen 1 Augustus te Semarang een 3-ja- rige handelsschool openen voor jongens van alle landaarden. BANDOENG, 4 Maart (Aneta) H. M. de Koningin betuigde haar deelneming aan mevr. de weduwe Diepering, met het smartelijk ver lies, door het overlijden van haar echtgenoot tengevolge van het vliegongeval op 27 Februari te Rantjaekek geleden. BANDOENG, 4 Maart. (Aneta). Hedenoch tend heeft Mgr. Goumans, te Tjitjadas de poli kliniek Soeti Joesoep ingewijd. Aanwezig waren o.a. pastoor dr. Van Asseldonk en de Legeraal moezenier Fleerakkers. BUITENZORG, 3 Maart. (Aneta). De Regee ring heeft te kennen gegeven dat zij geen be zwaar heeft dat de zorg over het fort Rotter dam, te Makassar, in handen wordt gesteld van een stichting. Voor het onderhoud van het fort zal aan die stichting een jaarlijksche bij drage van 450 gulden worden verleend. (Eenige dagen geleden meldden wij dat een stichting was gevormd voor het behoud van dit historische monument. Aneta.) 9 9 9 9 Het veel voorkomend verschijnsel van lood- vergiftiging te Bladel en omgeving begon in zekeren zin onrustbarende vormen aan te ne men. Dr. Z'ijlmans te Bladel constateerde in verschillende gevallen een ernstige mate van vergiftiging en daar het hier aanvankelijk slechts sigarenmakers betrof, werd hoofdzake lijk gedacht aan beroepsziekte en het verschijn sel gebaseerd op het werken op de zinken plaat. In verband daarmede werden proeven ge nomen met teakhouten tafelstukken. Intus schen maakte dr. Zijlmans het verschijnsel in breederen kring van collega's bekend en werd ook de Inspecteur van de Volksgezondheid te Breda met een en ander op de hoogte ge bracht. In vele gevallen was de vergiftiging zoo erg, dat de patiënten geheel ondermijnd wer den en maanden en maanden niet in staat waren te werken. Bij het voorkomen van de verschijnselen, ook bij nlet-slgarenmakers, werd de oorzaak gezocht in het drinkwater. In ver band daarmede zijn in Bladel en omgeving tientallen monsters genomen en is het geble ken, dat er verschillende bij waren met 'n zeer hoog loodgehalte. Deels is het te wijten aan *t feit, dat de zuigbuis naar de pomp niet vol doende is vertind, deels aan het des nachts laten staan van water in den pompbak en deels aan de samenstelling van het grondwater, dat op de een of andere plaats gemakkelijk lood oplost. In verband hiermede is het noodig an der materiaal te gebruiken voor geleidingen en des morgens voor het gebruiken van het wa ter uit de pomp eenige emmers weg te werpen. In verband hiermede zal ook ten aanzien van het te gebruiken materiaal de bouwver ordening gewijzigd worden. 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Gramoloonmuziek (morgen concert) 9.1510.00 deen uitzending van den KRO. 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Gramofoonmuziek (muziek- ultzendlng voor fabrieken) 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln, Inge leid en gevolgd door gewijde gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 KRO-Orkest o. 1. V. Marinus van 't Woud 1.00 Gramofoonmuziek 1.10 KRO-Orkest (vervolg) 1.30 Gramofoonmuziek 1.40 KRO-orkest (vervolg) 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. Mr. N. v. d. Heuvel over: „Werkloosheid onder jongere intellectueelen" 2.30 Sporthalfuurtje door P. Olt- holf 3.00 Kinderuurtje, verzorgd door mevr. Sophie Nuwenhulsv. d. Rijst 4.00 Op last v. d. minister afge staan 5.00 KRO-Boys o. 1. v. Piet Lus- tenhouwer 5.30 Esperantonleuws door P. Hell- 5.45 KRQ-Melodisten O. 1. v. Piet Lustenhouwer 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoonmuziek (Mark We- ber-orkest) 7.00 Politieberichten 7.15 Kath. Radio Volksuniversiteit. Drs. P. v. Berkum over de „circulatiebank" 7.35 H. de Greeve. pr., houdt zijn tien minuten-overpeinzing 8.00 Nieuwsberichten en KRO-me- dedeellngen 8.10 Actueele aetherflltsen 8.25 Gramofoonmuziek (U belt.... wij draaien) 9.00 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud m. m. v. solisten 9.50 Gramofoonmuziek 10.00 Else Fltigel zingt 't passiever haal v. Cyriel Verschaeve: „Jezus v. Nazareth, Koning der Joden". I. Op weg naar Gethsemane 10.15 Gramofoonmuziek (Bezinning in schoonheid) 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Gramofoonmuziek (U belt... wij draaien) 11.15 Gramofoonmuziek 6.40 Parijs II (actualiteiten voor katholieken) ORGELBESPELING 6.00 Hilversum II (Cor Steyn) ORKEST-CONCERTEN 10.10 Hamburg Symphonte-orkest) 11.20 Droltwlch 11.20 Parijs I 12.35 Parijs I 12.50 Brussel I (omroeporkest) 12.50 Luxemburg (omroeporkest) 1.20 Brussel I (omroeporkest) 2.30 Deutschlandsender (Haydn- concert) 4.30 Beromünster 4.50 Droitwich 5.20 Deutschlandsender (koor en orkest. Volksdansen en -liede ren) 6.20 Brussel I 8.30 Langenberg 9.50 Kalundborg (omroeporkest) 9.50 Luxemburg Symphoniecon- cert m. m. v. cello) 10.20 Droltwlch (BBC-orkest) LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg (gevar. concert) 11.00 Deutschlandsender 11.20 Kalundborg 11.20 Hamburg (gevar. progr.) 11.20 Luxemburg (dansmuziek) 12.50 Brussel II 12.59 Parijs II (Salonorkest) 1.05 Deutschlandsender (gevar. concert) 1.20 Hamburg (vroolljk concert) 1.20 Droitwich 2.00 Hilversum II (Variatiecon cert) 2.20 Brussel I (Zigeunerorkest) 2.20 Droitwich 2.50 Hilversum II (Variatiecon cert) 3.20 Langenberg (gevar. progr.) 3.30 Hilversum II (variatiecon cert) 4.20 Parijs I (pop. concert) 4.20 Brussel I 4.35 Milaan (dansmuziek) 5.20 Luxemburg (Jazzorkest) 6.20 Deutschlandsender (stafmuz.) 6.35 Luxemburg (gevar. concert) Cyriel Verschaeve, wiens passie verhaal „Jesus van Nazareth, Koning der Joden" Zaterdag avond voor de K. R- O.-micro- foon gedeclameerd wordt (Hilversum I 10.0010.15 uur) 6.20 Brussel H (Zigeunerorkest) 7.20 Weenen 7.20 Kalundborg 8.00 Toulouse (gevar. concert) 8.05 Droltwlch 8.15 Toulouse (populaire muz.) 8.20 Brussel I 8.20 Brussel n (cabaretprogr.) 8.50 Droltwlch 9.15 Toulouse (populair concert) 9.20 Luxemburg (gevar. concert) 9.20 Parijs II (dansmuziek) 9.20 Beromünster (dansmuziek) 9.20 Boedapest (Zigeunerkapel) 9.20 Brussel II 9.30 Milaan (dansmuziek) 9.50 Hamburg (dansmuziek) 10.20 Droitwich (BBC-Theater-ork.) 10.20 Deutschlandsender (dansmu ziek) 10.20 Hamburg (dansmuziek) 10.20 Brussel I (dansmuziek) 10.20 Boedapest (jazzkapel) 10.30 Weenen (dansmuziek) 10.30 Kalundborg (dansmuziek) 10.50 Hilversum II 11.00 Toulouse (filmmuziek) 11.15 Toulouse (Argent, dansmuz.) 11.20 Droitwich (dansmuziek) 11.20 Luxemburg (dnasmuziek) 11.35 Brussel II (dansmuziek) 12.15 Toulouse (populair concert) GRAMOFOON 8.00 Hilversum II 8.20 Brussel I 8.20 Brussel n 12.00 Hilversum II (vrooltjke plaat jes) 12.17 Brussel II 12.35 Droitwich 1.35 Langenberg I.50 Brussel I 2.50 Parijs I 3.20 Brussel I 4.00 Hilversum n (platen der maand) 4.00 Luxemburg 4.20 Brussel II 4.50 Beromünster (dansmuziek) 5.20 Beromünster 5.50 Parijs I 5.50 Brussel II 5.50 Luxemburg 6.10 Beromünster 6.50 Parijs I 7.07 Parijs II 7.20 Brussel II 8.50 Luxemburg 10.50 Parijs II 11.20 Brussel I 11.20 Brussel II 11.20 Weenen II.20 Luxemburg (dansmuziek.) KAMERMUZIEK 4.35 Rome (mandoline-kwartet) 5.20 Langenberg (kwintet) 6.05 Berlijn (trio) 7.30 Berlijn klein-orkest) 8.30 Beromünster 9.30 Weenen (kwartet. 2 violen, harmonica en guitaar) 9.50 Deutschlandsender (hoorn- kwartet) 10.20 Brussel II (kwartet) SOLISTEN-CONCERTEN 4.45 Hilversum II (vioolrecital m. planobegel.) 6.30 Weenen (bariton m. piano) 9.05 Beromünster (zang) 905 Kalundborg (zang) 9.25 Luxemburg (piano) 10.55 Luxemburg (piano) 11.35 Toulouse (Jachthoomrecital) OPERA EN OPERETTE 6.50 Boedapest „Madchenmarkt" operette v. V. Jacoby) 7.55 Rome („Samson et Dalilah", oj>era v. St. Saëns) 8.10 Hilversum II („De ontvoering uit het Serail", opera-comlque m. muz. v. Mozart. Ned. op voering) 8.45 Kalundborg (fragm. „Car men", opera v. Bizet door om roeporkest) 9.00 Toulouse (operettemuziek) 9.05 Hilversum II („De ontvoe ring", tweede bedrijf) 10.10 Hilversum II („De ontvoe ring" derde bedrijf) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.03 Hilversum II 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender Ca. 10.05 Hilversum II 10.20 Brussel II VARIA 10.15 Hilversum II (Uitzending voor arbeiders in continubedrij ven) 2.30 Hilversum IT („Het bergings bedrijf" o. d. Holl. kust" door J. P. Boon) 4.30 Hilversum II (Causerie over drankmisbruik) 5.15 Hilversum II (zanggroep) 5.50 Droitwich (relais v. Amerik. ochtendprogramma's) 6.30 Hilversum II (film en thea ter) 6.40 Hilversum II (letterkundig overzicht door TJebbo Fran ken) 7.55 Milaan (koor) 8.00 Hilversum II (SOS-ber.) SPORT 3.10 Hilversum II (S. Landau over schaken) 3.10 Droitwich (verslag rugby wedstrijd MarineLeger) BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL LI 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. DEÜTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (KRO en NCRV) HILVERSUM II (AVRO en VARA) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 1500 M. 331.9 M. 301.5 M. 1875 M. 1261 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 initiimiiufiiMiiiMaiMintMimiiMtMMMi IIHlf VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De totale rubberverschepingen van Ma- lakka bedroegen in Februari 38.436 ton te gen 39.111 ton in Januari en 50.390 ton in Februari 1935. Te Londen wordt opgemerkt, dat de rub bervooruitzichten even gunstig zijn als in Januari doch dat de verbetering wordt ver traagd door tal van factoren, o.a. de vrees dat de staking te Akron, het centrum der Amerikaansche bandennijverheid, zich zal uitbreiden hetgeen uiteraard de orders te Londen doet dalen. In een rede van den president der Cour- taulds Ltd. verklaarde deze, dat het nieuwe kunstzijde-product voorloopig de katoenen en wollen garens nog niet volledig kan ver vangen. Ten aanzien van de buitenlandsche belangen van het concern zeide hij, dat de Viscose Co. eveneens haar aandeel heeft ge had in de stijging der Amerikaansche kunst zijde-productie. De ontvangsten dezer on derneming zijn tengevolge van de lagere prijzen en de loon-overeenkomsten ten op zichte van 1.934 met 10 pCt. gedaald. De Courtaulds in Canada heeft een goed jaar achter den rug; de vrees voor de Japansche concurrentie is echter toegenomen. Glanz- stoff Courtaulds zag haar omzetten stijgen en boekte een bevredigende winst. Ook de Snia Viscose heeft een succesvol jaar afge sloten. Te Londen wordt beweerd, dat, hoewel het gerucht is tegengesproken omtrent het bin nenkort aftreden van Tannery, den gouver neur van de Bank van Frankrijk, een ernstig verschil van meening moet zijn ontstaan lusschen den minister van Financiën Reg- nier en Tannery. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Bank van Frankrijk met fr. 351 millioen van fr. 65437 mill, tot fr. 65788 mill, toegenomen. De goudprijs te Londen is met 1% d. tot 141/1 per ounce gestegen. 84.000 werd aan goud omgezet. De rubberprijs te Londen is met 1/32 d. tot 714 d. per Vb. gestegen. Ten aanzien van een eventueel crediet van Frankrijk aan Rusland heeft de financieele Fransche Kamercommissie een motie goed gekeurd, waarin werd verklaard, dat de Ka mer met zorg de belangen van Fransche houders van Russische fondsen zal verdedi gen. Zij zal eveneens trachten de Fransch- Russische handelsbetrekkingen te bevorde ren, ten einde de belangen van de nationale industrie te verdedigen. De Kamer zal er voorts bij de regeering op moeten aandrin gen, om de besprekingen met Rusland om trent de oude Russische schulden tot een goed einde te brengen. De Fransche minister van Handel Bonnet verklaarde in den Senaat, dat het land be reid is, een liberale politiek te volgen onder voorwaarde, dat alle dumping spr actijken zullen worden opgeheven. Overal overheer- schen autarkische ideeën. Het is de plicht van Frankrijk, tegen deze beweging in te gaan en aan de wereld te toonen, welke eco nomische politiek moet worden gevolgd. De Montecatini keert over 1935 een divi dend uit van 9 lire per aandeel tegen 8 lire hét vorig jaar. De New-York Central heeft aan de in terstate Commerce Commission toestemming gevraagd, 40 millioen 10-jarige 3% pCt. obligaties en 22.9 mill, notes uit te geven, waarbij 7.9 millioen 5-jarige notes, renten de 3 pCt. Deze gelden zullen worden aange wend voor de aflossing van bankschulden, aangegaan toen in 1932 een verlies werd geleden. Behalve 62.9 millioen van de ban ken ontving de Mij. een crediet van de Re- fico van ongeveer 27.5 millioen. Krachtens de nieuwe belastingwet, die de oude processing taxes zal vervangen, zal graan worden belast met 8 dollarcent per bushel tegen 30 cent bij de oude „processing tax", rogge met 6 cent (30), maïs met 6 (5) cent, gerst met 6 414) cent, varkcns- vleesch met 30 cent (5 2.25) per cwt., suiker met Yi cent (onv.). Voorts is een belasting voorgesteld op kunstzijde van 1.8 dollarcent en op natuurzijde van 3.8 dollarcent per tb., die niet waren belast. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week S 1063 mill, tegen 930 millioen de vorige week. In een radio-rede te Baltimore verklaarde de Amerikaansche minister van Buitenland sche Zaken Huil, dat het vraagstuk van de valuta-stabilisatie voortdurend de aandacht dient te hebben. Een stabiliteit in de onder linge verhouding der verschillende valuta's zou voor den handel van het grootste be lang zijn, alsook voor de industrieele onder nemingen. Er zou meer zekerheid worden verschaft, welke zou leiden tot een opbloei der internationale handelsbetrekkingen. Fabrieken van draadnagels te Cleveland hebben voor het tweede kwartaal haar stan daardprijs tot 2.10 verlaagdin het eerste kivartaal bedraagt de prijs S 2.40. De U. S. Steel Corp. heeft zich krachtig verzet tegen een verlaging van de staalfabrikaten, on danks den jongsten concurrentiestrijd. In een rede van den minister van Land bouw Wallace aan de boeren wees deze er op, dat aan de boeren in 1936 steun zal wor den verleend ten bedrage van ongeveer 470 millioen. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.2 5 Y7.26Y (vorig slot 7.26%); de Frank op 9.69%9.70% (vo rig slot 9.70V*) en de Dollar op 1.451-45% (vorig slot 1.45%). De Nivas verkocht 880 ton superieure suiker. De Hollandsche Hypotheekbank boekte in 1935 een netto-winst van f 200.823 tegen f 210.410 het vorig jaar, welk bedrag aan de reserve zal komen. Het vorig jaar werd een dividend uitgekeerd van 12 pCt. Te Parijs wordt op het oogenblik een tour nooi gehouden om het wereldkampioenschap cadre 712 voor profs. De resultaten van de eerste twee dagen waren: Derbier (Frankrijk) 300 37 70 8.10 Weiss (Duitschland) 185 37 23 5.00 Grange (Frankrijk) 300 21 74 14.28 Klein (Oostenrijk) 157 21 54 T.47 Van Leemput (België) 300 19 96 15.78 Martenet (Zwitserland) 275 19 91 14.47 Conti (Frankrijk) 300 9 95 33.33 Drost (Nederland) 62 9 31 6.33

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6