Stadsnieuws Jünócfoifftont: %Lck utat wiU Palestina-film ZATERDAG 7 MAART 1936 GRAALAGENDA VOOR DE VOLGENDE WEEK Graalhuis Spaarne 29 Graalhuis Emmastraat 24 Graalhuis Rijksstraatweg 13 GEMEENTERAAD Statuten INBREKER GEARRESTEERD MINDER VAST. Deposito bij den Stortingsdienst Mededeelingen aan den Raad UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BLOEMENDAAL SLUIT U AAN OOK GIJ EEN ABONNEMENT VELSEN IJMUIDEN VRAGENBUS Een documentaire RETRAITEN TE BERGEN TREKJES No. 860 Van twee vrouwen en een missionaris Zondag: Kwart voor acht, Dadenclub. Maandag: 8.30 uur Leidsterscursus. Woensdag: 7.30 uur Dadenclub de Waskaars. Vrijdag: 7.30 uur Dadenclub Het Mos. BELANGRIJK NIEUWS Zaterdag 14 en Zondag 15 Maart as. zal er in het Graalhuis een weekend gegeven worden over het Apostolaat van de Moeder voor leden ouder dan 17 jaar. Nadere bijzonderheden worden deze week op de clubhuizen bekend gemaakt. Zaterdag te 5 uur wordt ook een weekend geopend over dit Apostolaat in het Centrale Graalhuis te Scheveningen voor leidsters en buitenstaansters. Zondag 34 uur. Ontspanning voor aspiran ten. Woensdag: 9 uur, Dadenclub de Anemoon. Donderdag: 7.30 uur, Dadenclub der Ericas Vrijdag: 8 uur Apostolaat der Zee. Zondag: Geen Dadenclubs. Om 3 ur Repetitie voor allen, die meedoen aan .Goudmuiltje",verder is het clubhuis ge sloten. Hieronder volgt de wekelijksche clubrooster: Maandag: 6.3D8 uur Cartonnageclub, 89.30 uur Char. Naaien Par. St. Liduina, 89.30 uur Char. Breien Par. St. El. en Bar bara, 89.30 uur Missie-actie Par. St. El. en Barbara, 67 uur Turnen voor meisjes van 1316 jaar; 7.30 uur Dadenclub Helianthus"; om 9 uur dadenclub .Populieren". Woensdag: 6.30—8 uur: Operetteclub, 8—9.30 uur Zang, 8—9.30 uur Char. Naaien Par St. El. en Barbara, 89.30 uur Binnenspelen, 7 uur Dadenclub .De zwarte hoofden". Donderdag: 6.308 uur Tooneelclub, 89.30 uur Houtzagen, 89.30 uur Char. Naaien Par. St. Bavo-Noord, 89.30 uur Missieactie Par. St. Liduina. Vrijdag: 7.308.30 uur Reidansen, 8.309.30 uur Reidansen, 6.307.30 uur Trommelen, 8.15 9.30 uur Algem. Ontwikkeling. Zaterdag van 78 uur Zwemmen. Zondag 12 uur: Dadenclub „De Pioniersters", Na het Lof: Spreekkoorclub (om de 2 weken). Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 11 Maart 1936, des namiddags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededee- lingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift H. van Leeuwen om eervol ontslag als hoofd van school no. 34. Alsvoren L. Broekhuizen als hoofd der dr. Huëtschool. Alsvoren mej. A. A. Moojen als onderwijzeres aan de school voor Voorbereidend lager onderwijs no 5 (Leidsche- plein). 2. Aanvaarding schenking. 3. Begrooting enz Woningb.vereenigingen. 4. 2e Supple- toire Kohier Straatbelasting enz., dienst 1935. 5. Kohier schoolgeld Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs. 6. Vergoeding art. 100 L.O.-Wet 1920 Bijzondere school Velserstraat) 7. Voorschot vergoeding art. 101, le en 9e lid L.O.-Wet 1920. 8. Aanschaffing schoolmeubelen en leermiddelen Bijzondere school Louise de Colignylaan. 9. Rekening en verantwoording over 1935 Vereeniging Kindervoeding". 10. Machtiging tot indiening bezwaren ingevolge art. 37, 6 der Woningwet. 11. Plan onteigening perceel Zuidzijde Raaks. 12. Niet-uitvoering be sluit tot toekenning van vakantietoeslag. 13. Voorstel mr. C. Blankevoort inzake opheffing toonkamer gasbedrijf. 14. Toekenning uitkeering mevr. wed. VLoosjes. 15 Verlenging huurtijd perceel Zijlstraat 7074 (voormalig Postkan toor). 16. Overneming grond ten Westen van de Delft nabij station Bloemendaal. 17. Bouw brug Tulpenkade. 18. Verkoop grond Delftlaan (H. Bijl). 19. Aanschaffing materiaal voor sneeuwruimen. 20. Aanschaffing verkeerssignaal- inrichting Kruisweg en Gr. Markt. 21. Verleenen eervol ontslag twee onderwijzeressen Openbaar lager onderwijs. 22. Beschikbaarstelling gelden steunverleening B. 2*3. Wijziging Paaschvacan- tie Gymnasium en Middelbare scholen. Benoeming: a. lid Commissie van bijstand Werken (vac.-Reinalda). b. lid Commissie voor de tramplannen (vac.- mr. J. Gerritsz). c. Ar chivaris. d. drie tijdelijke leeraren Gymnasium, e. leeraar H.B.S. A met 5-j. c. f. hoofd school Openbaar lager onderwijs no. 39. De Staatscourant bevat de statuten "an de Vereenigde Melkhandelaren te Heemstede, ge vestigd te Heemstede. beroep van dansleeraar in het perceel aan de Westerhoutstraat 26; een verzoekschrift van A. P. Winnubst om in koop te ontvangen een perceel bouwterrein aan de Van Nesstraat hoek Marsstraat. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: een verzcekschrift van mej. A Nelissen om schadeloosstelling voor door den Keuringsdienst van Waren in beslag genomen goederen. Voorgesteld wordt in te trekken het raads besluit waarbij aan F. Hop, tegen den prijs van 6250, in koop werd afgestaan een perceel grond, plm. 485 M2 groot en gelegen aan de Noordzijde van de Van Nesstraat, met de be stemming daarop drie woonhuizen te bouwen. Een 32-jarige smid, wonende op den Nieu- wendijk, is in zijn woning gearresteerd, ver dacht van diefstal met braak, te Haarlem ge pleegd. Volgens de statistische gegevens omtrent den toestand van de gemeente Haarlem hebben de deposito's bij de Gemeentelijken Stortings- en Ophaaldienst in de maand December 1935 een merkwardig verloop gehad. Vergeleken met December 1934 namen de totale deposito's toe van f 1.379.550 tot f 1.496.682. Hiervan pro fiteerden echter alleen de deposito's voor een majnd vast, welk stegen van f 1.038.950 in December 1934 tot f 1.389.282 in December 1935. De deposito's voor 3 majnden vast en voor 12 maanden vast, verminderden echter sterk, n.l. resp. van f 1.61.3000 tot f 82400, van f 52400 tot f 2-30 en van f 106.900 tot f 24800. Men gaat dus blijkens dit overzicht zijn geld mkinder voor „vast" beleggen en wil zijn geld. in verband met de crisis, spoediger kunnen op vragen. Vandaar dat het beleggen voor een maand vast zoo in trek is! a. Ingekomen zijn: Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van O. E. Schmid om op heffing van het verbod tot uitoefening van zijn Loterij voor „Kunst na Arbeid". Met toe stemming van B. en W. zal de muziekvereeni- ging „Kunst na Arbeid" een verloting houden, ten bate der kas van de vereeniging, waarvoor een 50-tal mooie prijzen beschikbaar zijn ge steld, o.m. dames- en heerenrijwielen. Jaarvergadering Bloemendaalsche Reddings brigade. De Bloemendaalsche Reddingsbri gade hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in café Roosendaal te Overveen. Naar aanleiding van 't feit, dat het ongeveer 12 y, jaar geleden was, dat de B.R.B. werd op gericht, had deze vergadering een eenigszins feestelijk karakter. De voorzitter, dr. W. D. van Oldenboryh, merkte in zijn openingswoord op, dat 1935 voor de brigade een niet ongunstig jaar was. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer E. de Graaf, bleek, dat 1935 sloot met een nadeelig saldo van ruim f 28. De secretaresse, mej. A. E. Evers, bracht hierna haar jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de vereeniging wel niet in ledental vooruit ging, maar dat de qualiteit der brigade een flinken sprong vooruit maakte. Tal van leden behaalden een der bondsdiploma's, terwijl aan 15 leden een E.H.-diploma kon worden uitge reikt. Er gebeurden geen ongelukken aan het strand, misschien dank zij 't kampeerverbod. Verder maakt het verslag melding van den goeden toestand der reddingsmaterialen en van de aanwinst van den zeer practischen Berg- mann-wagen, die eenig in z'n soort mag ge noemd worden. Naar aanleiding van dit verslag sprak de heer Meijerink de wenschelijkheid uit van het veertiendaags verschijnend propagandablad DERR.K STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1.- PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG laten drukken van het verslag ter toezending aan andere brigades. Op de eerstvolgende be stuursvergadering zal de financieele mogelijk heid hiervan onder 't oog gezien worden. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Hiemstra en W. Buddingh werden bij accla matie herkozen. Zoo ook het aftredend lid der technische commissie, de heer J. Hendriks. De heeren J. Faber, J. de Vries en B. Kuyl werden gekozen tot leden der kascommissie, de heeren W. Buddingh, E. de Graaf en J. de Vries tot afgevaardigden naar de op 26 April in Utrecht te houden algemeene vergadering van den Ned. Bond. Naar aanleiding van een bij de rondvraag gemaakte opmerking over auto-ongelukken in 't water, deelde de voorzitter mede, dat de heer Meijerink binnenkort in Bloemendaal hierover een lezing denkt te houden. De heer W. Buddingh wekte de leden op, den door hem te houden cursus voor opleiding van het kustdiploma te volgen en de heer P. van den Lieshout, voorzitter der Haarlemsche kampeervereeniging, verzocht van de B.R.B. een adhaesie-betuiging op het verzoek van zijn vereeniging aan 't gemeentebestuur van Bloe mendaal om in 1936 het kampeeren aan 't strand weer te willen toestaan. Aan dit ver zoek (om adhaesie-betuiging) zal voldaan wor den. Nadat de officieele vergadering gesloten was en een aantal introducé's waren toegelaten, werden de bij de onderlinge wedstrijden be haalde prijzen door den voorzitter na en onder een gemoedelijk en geestig speechje uitgereikt. Eenige leden, die van de oprichting af lid der brigade waren en zich verdienstelijk maakten, ontvingen een aardigen wandtegel. Hierna hield de heer A. J. Meijerink een praatje bij een plaatje, waarbij hij zijn gehoor kennis deed maken met verschillende mooie badinrichtingen in binnen- en buitenland. Nadat de heer Meijerink des voorzitters dankwoord in ontvangst had genomen, waarbij de vergadering met applaus onderstreepte, sloot de voorzitter, waarna men nog eenigen tijd genoeglijk bijeen bleef. Groentendistributie De distributie van groenten, die op 13 Februari 1.1. is aangevangen blijkt door de werkloozen op prijs te worden ge steld. Bedroeg het aantal aanvragen bij het begin 1172, sedert dien is het gestegen tot 1423, terwijl nog steeds aanvragen binnenkomen. Het aantal aanvragen voor IJmuiden bedroeg 312 gezinnen, IJmuiden (O) 674, Velsen en Velsen (N) 94 en te Santpoort 92 gezinnen. De werkloozen maken van de distributie een druk gebruik. Over het tijdvak van 13 t.m. 15 Februari is afgeleverd: 644 K.G. gezouten en 2826 K.G. versche groenten. Over de week van 17 t.m. 22 Februari 579 K.G. gezouten en 2759 K.G. versche groenten en over de week van 24 t.m. 28 Februari 446 K.G. gezouten en 2527 K.G. versche groenten. In totaal is dus in de eerste boonen, snijboonen en andijvie; de versche groenten uit: wortelen, roode- en witte kool, koolraap, prei, knolselderie, uien. bieten en ap pelen. Ten overvloede zij nog medegedeeld dat de winkel in het perceel Casembrootstraat 51 ge opend is op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 8.3012 uur en van 1.304 uur en Zaterdag van 8.3012 uur, terwijl de groenten- kaarten zijn te verkrijgen eiken dag van 9 10.30 uur in het stempelokaal, Lorentzstraat en van 1.303 uur in een lokaal boven de Arbeids beurs. De school voeding Op vragen van het lid van den Raad Mevr. F. BarbiersSeelemeijer, heeft de Commissie voor schoolvoeding o.m. als volgt geantwoord. Verschillende oorzaken noopten de Commis sie met de verstrekking van warme maaltijden eerst op 12 December 1935 te beginnen. PI.m. 600 kinderen nemen aan de schoolvoe ding deel. De deelname is afhankelijk vrn den uitslag van het medisch onderzoek en van den economischen toestand van het gezin. De Commissie is van oordeel, dat de finan ciën. zooals die zich thans laten aanzien, toe reikend zullen zijn. De Commissie zal het verstrekken van schoei sel in overweging nemen. Zij zal bij het nemen eener beslissing rekening houden met de po sitie van hare financiën. Klacht tegen schipper De Raad voor de Scheepvaart stelde Vrijdag een onderzoek in naar de klacht, door den Inspecteur-Generaal ingediend, tegen den schipper van den stoom trawler „Protinus" IJM. 85 omtrent het vast zetten van de veiligheidskleppen van den stoomketel, gedurende de reis van 28 November tot 11 December van het vorig jaar. De schipper, tegen wien de klacht was in gediend, verklaarde niets te weten van het vastzetten van de veiligheidskleppen van den stoomketel. Een stoker, die gedurende de bovengenoemde reis dienst deed, verklaarde dat de veiligheids kleppen werden vastgezet. In een gesprek met den schipper heeft hü hem gewezen op den hoogen druk. De schipper herinnerde zich van dat gesprek niets. drie weken pl.m. 10.000 K.G. groenten afgele verd. De gezouten groenten bestaan uit: spercie- Verder verklaarde de stoker, hoe de veilig heidskleppen door middel van een plankje werden vastgezet. Vroeger was het nooit ge beurd, maar het was begonnen toen deze schip per aan boord kwam. De machinist erkende het vastzetten van de veiligheidskleppen op de bewuste reis. Hij zet'.e echter één veiligheidsklep vast, omdat die reeds afblies vóór de roode streep was bereikt. Dat was niet gevaarlijk, omdat de andere vei- Vr.: Mag er een testament zijn op den langst levende als er twee soorten kinderen zijn? Antw.: Het testament kan het wettelijk erf deel der kinderen niet verkorten. Vr.: Hoe maak ik linoleum-was? Antw.: Kook 114 deciliter water met 100 gram potasch en 50* gram talk en voeg daarbij 200 gram gele of witte was. Laat dit heele geval ongeveer 5 a 10 minuten koken. Pas daarbij op voor overkoken. Neem de pan van het vuur en voeg er een flesch witte terpentijn bij. Roer het voor het gebruik om. Vr.: Hoe krijg ik een levertraanvlek uit een rose jurkje? Antw.: Boenen met perchlooraethyleen, af wrijven met een doek; de plek bedekken met talcum; laten liggen en als het goed droog is schuieren. Boenen met lauw water, waarin een paar druppels mierenzuur gemengd zijn. Vr.: Zijn de volgende loten van de Holl. Grondcredietbank reeds uitgeloot? Serie 48757 no. 20; 13552 no. 28; 13552 no. 40; 13552 no. 45. Antw.: Neen. Vr.: Ben ik verplicht voor een buitenlander, die niet genaturaliseerd is en bij mij kappers bediende is, zegels te plakken voor ouderdoms rente? Antw.: Ja. Vr.: Ik ben getrouwd op huwelijksvoorwaar den en aangeslagen in de Rijksinkomstenbe lasting. Mijn vrouw is ook aangeslagen in de belasting. Zij heeft een winkel en eenige hui zen, doch zij kan van deze inkomsten niet rondkomen. Moet zij dus van mijn financiën gesteund worden? Is nu het geld waarmede ik haar steun, belastbaar, terwijl ik reeds van dat geld belasting betaal? Antw.: Voor zoover uw gegevens ons in staat stellen een oordeel te vormen, kan het geld, dat u aan uw vrouw geeft, niet als in komsten van haar worden aangemerkt in den zin der belastingwet. Vr. 1. Is lot serie 0259 no. 24 v. d. Rott. Schouwburg reeds uitgeloot? 2. Ik heb een lot van de Holl. Grondcredietbank. Heeft het nog waarde en tot wien moet ik mij wenden? Ant.: 1. Neen; 2. Hoogstens 6 a 7 cent, indien u ze inlevert bij den curator in het faillisse ment, Koninginnegracht 15, Den Haag. Vr.: Hoe verwijder ik uit een licht wollen zomerpantalon vlekken van een rubber zadel? Waschbenzine helpt niet. Antw.: Mét alcohol van 90 pet. Helpt dat niet, vraag ons dan nog eens. Vr.: Hoe verwijder ik kaasvlekken uit een dressoir? Antw.: Wrijven over de vlek met een dro ge kurk. Daarna opnieuw in de was zetten. Vr.: Ik ben kostwinner. Mijn moeder krijgt ruim f100 wed.-rente p. j. Zij ontvangt per maand. Om van de gemeente mijn stempelgeld te ontvangen moest ik een formulier teekenen. Ik wist niet beter of mijn moeder ontving iedere week f 2 (wat echter niet zoo is) en heb daar dan ook f 2 als gezinsinkomsten opgegeven, waarvan f 1.35 wordt afgehouden. Is dat goed? Antw.: Het is iets te veel. Wend u tot den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Vr.: Hoe lang moet iemand (b.v. uit België) in Holland wezen, wil hij niet meer met natio- nolietijd te maken hebben? 2. Hoeveel jaren moet men in het land wezen, wil men Neder lander worden? 3. Is zoo iets af te koopen? 4. Hoeveel kost het dan wel? 5. Tot wien moet ik mij wenden en hoe moet ik die heeren aan schrijven? Antw.: 1. Tien jaar, indien hij in dien tijd tenminste niet te kennen heeft gegeven zijn nationaliteit te willen behouden. Dit geldt in- tusschen alleen voor hen, die buiten België zijn geboren; 2. Vreemdelingen kunnen Nederlander worden door naturalisatie. Deze wordt niet anders dan door een wet verleend. Hij moet de laatste vijf jaar zijn woonplaats of hoofdver blijfplaats in Nederland of koloniën hebben gehad. Hij moet bij de aanvrage om Nederlander te worden een bewijs overleggen, dat hij bij den ontvanger der registratie een bedrag heeft gestort, dat varieert van f200 tot f 1000 naar gelang van den aanslag in de inkomstenbe lasting. ligheid vrij was. Deze blies af tegen 14 atmos- feeren. De schipper was van het een en ander niet op de hoogte. De stoker daarentegen verklaarde, dat beide kleppen werden vastgezêt. De inspecteur-generaal wees erop, dat de machinist in zijn vroeger afgelegde verklarin gen erkend heeft, dat beide veiligheidskleppen zijn vastgezet. Hij was van oordeel dat het niet mogelijk is geweest, op de wijze, zooals de machinist het voorstelde, een der veiligneids- kleppen vrij te houden. Aannemende, dat de schipper niets wist van deze zaak,, moet de klacht toch gehandhaafd blijven, want de schipper moet weten, wat er aan boord van zijn schip gebeurt. Het onderzoek werd hierna gesloten. Later volgt de uitspraak. Binnenkort gaat een documentaire film over Palestina.Deze film is 'n product van de Uni on Palestine in Nederland geëxploiteerd dooi de N. V. Monopole Film te Rotterdam. Inlei dend laat de film het oude Palestina zien. om dan geleidelijk door te gaan naar het pioniers werk, hetwelk de Joden uit alle landen ter we reld in het moderne Palestina verrichten. Velen denken onbewust aan Jeruzalem, wan neer zij van het Heilig Land hooren. De hoofd stad ligt echter meer in één centrum en wel in een gedeelte, dat niet bepaald vruchtbaar of bekoorlijk te noemen is. Op de Egyptische grens vinden wij eerst Idumea. Dan komen noor- derlijker Judea, met Jeruzalem, daarop volgen Samaria, en eindelijk Galilea met Nazareth en. (ten Noorden) de Libanon, Anti-Libanon en de Syrische grens. De spoorijn, welke met vele bochten in Noordoostelijke richting loopt naar Damascus, heeft een vertakking, welke slechts tot de ha venstad Haifa en iets verder Akko, het voor malig Ptolemais, voert. Haifa is de uiterste zuidpunt op de kustlijn van de Noordelijke pro vincie van Palestina. De Engelschen hebben hier, zooals wij reeds vermeldden, een oorlogs haven van gemaakt. Ten Zuiden van deze havenstad ligt de Berg Carmel. De kuststrook was oorspronkelijk een samenstelling van zandduinen en valleien. Deze heeft lang bekend gestaan als de Vallei van Zeboelon. Verder Zuidoostelijk ligt de vlakte van Esdrelon en het is hier (niet ver dus af van Damascus en Jeruzalem), waar wij de nieuwe ontwikkeling van een modern Palestina moeten zoeken. Bij Haifa in Tel Aviv vindt men veel nijver heid. De stad Haifa breidt zich snel uit. De haven is op twee na de grootste van het N.O.- deel van de Middellandsche Zee en de Pale- stijnsche regeering heeft hier spoorwegwerk- plaatsen, waar 700 man aan het werk zijn In een ijzergieterij, behoorend aan een Duitschen Jood, werken 300 menschen. Groote steenbak kerijen zijn bezig om te voldoen aan de vraag naar steenen van allerlei soort en Nederlandsch Joodsche ondernemingen maken olie. Speciale wetgevende maatregelen zijn genomen om te beletten, dat de voorspoed in Haifa zal leiden tot speculatie in bouwterrein. Rond Haifa is een tuindorp aangelegd voor de arbeiders. Hier vindt men duizend huizen, die de achterbuurtwoningen hebben vervangen. Nog twee nieuwe dorpen worden opgebouwd op grond van beschikbaar gekomen terrein. Haifa is ook het eindpunt van de veelbespro ken pijpleiding, waardoor petroleum uit Meso- potamië wordt gevoerd, om hier te worden in gescheept. Deze leiding heeft de ongelooflijke lengte van 700 mijlen en mondt in zee uit, zoo dat tankbooten de lading rechtstreeks kunnen opnemen. Een cementfabriek houdt duizend menschen aan den arbeid en kan nog niet eens alles leveren, wat de markt kan opnemen. In de vlakte van Esdrelon zijn dozijnen Jood sche dorpen ontstaan, terwijl in de hoogvlak ten de Arabieren het land bebouwen. Hun ma teriaal is echter nog dikwijls primitief en ou- moderae wetenschappelijke geriefelijkheden. Zij maken b.v. gebruik van watertorens, terwijl de derwetsch. De Joden maken meer gebruik van Arbieren afhangen van de natuur. In het afgeloopen jaar is de Joodsche bevolking van Esdrelon ongeveer verdubbeld. In het begin der kolonisatie bewoonden zij een soort van houten kazerne. Tegenwoordig hebben zij een eigen wo ning. In de eerste jaren der Zionistische koloni satie moest dikwijls geldelijke hulp komen uit Europa en Amerika, zoowel als Zuid-Afrika. De groote behoefte in Palestina was water, doch hierin is in den laatsten tijd voorzien. De men schen bebouwen kleine stukjes grond, met be sproeiing. Zij doen aan zuivelbereiding, pluim veeteelt en boomaanplanting. Een der meest bekende nederzettingen is Na- hallal, waar de geheele bevolking slechts 700 bedraagt, doch waar veel openbare instellingen te vinden zijn. Niet ver hier vandaan bevindt zich een Joodsche nederzetting van anderen aard, Misj- mar Haemek. Alles wordt zooveel mogelijk op gezamenlijken voet gedaan. De menschen heb ben b.v. een bosch geplant van ongeveer 250 H.A. De Israëlieten hebben hun eigen school en op Joodsche feestdagen komen alle Joden bij elkaar tezamen om de feesten gezamenlijk te vieren. Meer Oostelijk liggen de boerderij-koloniën, welke reeds bestonden voor den wereldoorlog. Voorheen waren het slechts Russische Joden, die zich hier vestigden. Thans vindt men er ook honderden Duitsche Joden, d;e hier in vrijheid willen leven. Heel veel jonge Joden ge nieten thans ook een goede vakopleiding in de Palestijnsche scholen. Zij werken o.a. op de grootste kweekerijen in het land. Kunst en geestelijke ontwikkeling worden hiernaast niet ting Nahallal is een openluchttheater gebouwd verwaarloosd. In de omgeving van de nederzet- Twee goede tooneelgezelschappen geven van tijd In „St. Petrus Canisius" te Bergen (N.-H.) Maart 1013 Geh. vrouwen. 1417 Mannen. 1720 Meisjes boven 17 jaar. 2427 Ongeh. dames (boven 25 jaar). 2831 Geh mannen. April Zaterdag 47 (Paaschtijd) Heeren Midden stand. Woensdag 811 Heeren Onderwijzers. Zaterdag 1114 Paasch-Retraite mannen en Jongelingen. Woensdag 1519 Ongeh. Dames Middenstand. Inlichtingen en aanvragen: Directie Retrai tehuis, Lcudelsweg 46, Bergen (N.-H.) Telefoon 148. Giro 45537. tot tijd voorstellingen. Groote kunstenaars op muziekgebied brengen concerten en genieën a.s Hubermann, Schnabel en Heifetz werken aan de concerten mede. Een vereeniging van arbeidersmenschen, welke speciaal zorg draagt voor de volksgezondheid, heeft een centraal hospitaal doen bouwen. De leden dezer vereeniging nemen deel aan de ziekte-verzekering. Deze verzekering telt 4000 aangeslotenen, zoodat de instelling geen finan- cieelen steun van buitenaf noodig heeft. In de hooger gelegen gedeelten heeft men tehuizen en herstellingsoorden gebouwd. In de buurt van den spoorweg ligt Endor de stad van de heksenkunsten! De berg Gilboa, waar Saul woonde, is hier niet ver vandaan. Ongeveer elf mijlen van Endor komen wij aan de Jordaan, waar veel Arabische boeren wonen. Na eeuwen van verwaarloozing heeft men den grond weer vruchtbaar gemaakt door be sproeiing. Een groote tegenstelling met hun eenvoudige woningen vormen de hooger gele gen gebouwen van.de Palestine Electrical Cor poration nabij den berg Tabor bij de zuidpunt van het meer van Tiberias. De rivier Jarmoek valt hier, uit het Oosten komend, in de Jor daan. Het is gedeeltelijk met het water van de Jarmoek, dat de onderneming electrischen stroom aflevert. De Palestine Electrical Corp heeft haar terreinen liggen in het naburig konink rijk Transjordanië. Uit bovenstaande be knopte beschouwing over Palestina's ontwikke ling kan de lezer bemerken, hoe het Beloofde Land, na eeuwen van achteruitzetting op tech nisch en economisch gebied, een stuk wereld deel is geworden, waar het uitgeweken Joden dom iets goeds heeft weten tot stand te bren gen. De Palestinafilm geeft er een duidelijk beeld van. OVER: HET ONTWERP REISBELASTINÖ Wéér een nieuw meesterstuk van belastingwet geving! Blijkbaar is deze wet ontworpen on der bet motto: ..Wie zoekt, die vindt". De toelichting tot het ontwerp zegt. dat het maken van een buitenlandsche reis in nagenoeg alle gevallen onbetwistbaar van draagkracht blijk geeft. In alle bescheidenheid lijkt me dit niet, 'zo° onbetwistbaar, als de toelichting het doet voor komen. Immers de traditioneele voorstelling van het reizen is vooral sinds den oorlog wél veran derd! Ook het reizen zooals bijna alles is gevul gariseerd, zoodat men in vele gevallen nauwelijks meer van leuze mag spreken, en evenmin van de draagkracht der reizigers. Men heeft hier slechts te denken aan al die Nederlanders va£> iederen leeftijd en vaak ook van allerlei stand, dis in de zomerdagen eenige weken in een mooie buitenlandsche streek plegen rond te trekken- Heeft de toelichting niet in hoofdzaak deze per sonen op het oog, waar zij spreekt van het in de laatste jaren aanzienlijk stijgen van het getal dergenen, die een buitenlandsche reis plegen te maken? En als dan de bedoeling voorzit, om der gelijke menschen binnen het land te houden, hetgeen de toelichting beschouwt als zijnde een voordeel voor het Nederlandsche reis- en bedrjjfs- wezen, dan kan met recht worden opgemerkt, dat de grootere schoonheid van Zwarte Woud en Ardennen in vergelijking met de Veluwe en Zuid-Limburg, toch niet. ons, Nederlanders be hoeft te worden aangerekend. De wet kent geen onderscheid tusschen plei- Zierreizen en andere reizen, omdat dit volgens de toelichting niet mogelijk zou zijn. Wel rijst dan de vraag, hoe men staat tegenover het feit, dat een Nederlander, wil hij in 't vervolg zjjn ouders, kinderen, of verdere bloedverwanten, in het bui tenland vertoefend, bezoeken, hij dan verplicht zal zijn den fiscus een fooi te geven: een soort premie dus op familiebezoek. De regeling voor de grensbewoners houdt, geen rekening met de wer kelijkheid, ook al is dan in dit geval het te be talen bedrag verminderd. Hier rijst de vraag, wat de fiscus toch wel onder „reizen" verstaat. ZoU men in deze wet niet een definitie daarvan mogen verwachten? In de grensstreken zijn de menschen. aan beide zijden der grens wonende, nu eenmaal op elkaar aangewezen. Er worden economische en vriendschapsbanden aangeknoopt. Nu kan men het locale verkeer, dat hieruit voortvloeit toch niet als „reizen" beschouwen. In hetzelfde geval verkeeren de automobilisten die een middag buiten ons land wenschen door te brengen. Hief blijkt wel duidelijk, dat deze belasting, in wezen, een premie is op het passeeren van de grens en géén reisbelasting, zooals ze genoemd wordt. Zij, die van den zomer een zeereisje willen maken, op een Nederlandsch schip, zullen moeten oppassen, wanneer zij hun voeten op vasten grond willen zetten: wilt U b.v. op de Canarische eilan den aan land gaan. dan zult U eerst onzen fiscus moeten befooien! Tenslotte beschouwt de fiscus een reis naaf de Nederlandsche Overzeesche Gewesten blijk baar als een buitenlandsche reis. waaruit is af te leiden de nauwe band. dien men pleegt te leggen tusschen het Rijk in Europa én de beide Indien, omschreven in art. I der Grondwet: ,.Het Ko ninkrijk der Nederlanden omvat het. grondgebied van Nederland, Nederlandsoh-Indië, Suriname en Curacao. Mr. B. VRIJDAG Advocaat. Het boudoir van mevrouw Rickert van Hoo genstein geleek veel op een kapperssalonnetje, annex schoonheidsinstituut. Je zag overal en speciaal in het „toilet kastje" flesschen, potjes, étuitjes en kleu rige doosjesen je neusorganen werden ge streeld door een massa ondefineerbare, elkaar hevig bekampende parfumerie-golven Tenminsteals je de kans kreeg mevrouw Rickert van Hoogenstein's heiligdom te betre den. Dit voorrecht hadden alleen de intiemste kennissen, uitgezonderd degenen, van wie me vrouw R. v. H. met vrij groote zekerheid kon veronderstellen dat zij ten opzichte van bij zondere toiletgeheimen tot de oningewijden be hoorden. 'n Half uur geleden was mevrouw Rickert van Hoogenstein in zeer opgewekte stemming naar genoemd boudoir getogenmet het voor nemen er minstens eenige uren in zeer nuttige arbeid door te brengen, want ze had haar li chaam schandelijk verwaarloosd, vond ze. Voet u weten, dat mevrouw Rickert van Hcogenstein weduwe was, géén kinderen en 'n hééleboel geld had. Ze had dus „ontzettend" veel tijd om haar lichaam te verzorgen.... en er was niemand in haar omgeving die zich behoefde te ergeren aan haar langdurige afzonderingen. Ze was, zooals gezegd, in een zeer prettige stemming Deze stemming werd echter plotseling aller akeligst verbroken door een geluid, dat het mid den hield tusschen een gil en een kreunen hetwelk door mevrouw Rickert van Hoogenstein zelf werd voortgebracht.... wat voor de hand ligt. Ze bracht haar van schrik verwrongen gelaat tot vlak bij de spiegelen haar glazig-pui- lende oogen dat puilen deden ze tóch al 'n beetje constateerden een nieuw rimpeltje in het voorhoofd En met één slag was de zalige boudoir-sfeer weggevaagd. Met alle middelen, die haar voorloopig ten dienste stonden, trachtte mevrouw R. v. H. het onheil te herstellen, wat ten deele ge lukte en met begeleiding van een respec tabel aantal zeer zware zuchten, ging ze voort met de kunstmatige verjonging haars gelaats. Werd gestoord door een bescheiden, bijna angstig klopje op de deurgevolgd door de stem van het dienstmeisje, dat het niet waagde die deur te openenen voor het gesloten heiligdom de mededeeling deed dat er een pater-missionaris was, die kwam bedelen voor zijn door overstrooming geteisterd kerkje. Als het meisje na deze aankondiging het ge laat van haar mevrouw had kunnen zien, ze zou geschrokken zijn.... ofschoon ze wel iets gewend was. Dat schrikken kwam intusschen tóch.met gesloten deur Want het geluid, dat door mevrouw werd ontwikkeld, was in staat om een huzaar op de vlucht te jagen. Met dat geluid vroeg ze of het meisje krank zinnig was gewordenhoe ze 't anders in haar hoofd haalde om voor zoo iets naar bo ven te komenen of „die man" soms te lui was, om nog 'n keertje terug te komen. De missionaris toonde na 'n dag of drie dat hij niet te lui was om terug te komen. En hij vertrok weer Met 'n kwartje.... van 't meisje Dat het te onbeschoft vond, om „die man" zonder iets weg te sturen Maar dat zei ze natuurlijk niet tegen haar mevrouw.... want ze was fatsoenlijk opgevoed. Dezelfde avond werd er gescheld aan de pas torie, waar de missionaris zoolang logeerde. Een oud, heel eenvoudig menschje vroeg „de pater van de zwarten" te spreken. De missionaris kwam in de spreekkamer, zag een kleine, bejaarde vrouw, die hij nog nooit gezien hadvroeg wat er van haar dienst was. „O, niets bizonders pater" begon 't moe dertje wat beverig„Ik kom u wat brengen voor uw missie." Uit haar reticuultje kwam een pakje.... ze schoof dit naar de pater met de woorden: „Hier is 't.... en dat u er maar veel goed mee kunt doen." „Och, kijk, ik ben u heel dankbaar, hoor We kunnen van alles gebruiken bij ons, dus.... maar mag ik even nieuwsgierig zijn, moe dertje?" En de pater begon het pakje los te maken. De oude vrouw stond toen wat gejaagd op en zei: „Bekijkt u 't straks maar op uw gemak ik heb niet veel tijd, ziet u...." Ze was al in de vestibule, toen de pater haar ontsteld achterna kwam „Neem me niet kwalijk, moedertjemaar hebt u zich niet vergist?" „Nee, pater't is zoo in orde." „Ja, maar.,., komt u asjeblieft nog even terugtoeik Ze zag aan zijn gezicht, dat een nadere uit leg wel gewenscht waskwam terug in de spreekkamer en ging rustig zitten. „Ik geloof niet" bekeek de pater in groote verrassing het pakje bankbiljetten „dat ik al dat geld zoo maar mag accepteeren „Waarom niet, pater? Ik geef 't u toch? Maar ik zal u vertellen, waarom ik dat doe dat is voor u óók gerusterIk ben al heel lang weduweIk had één kind toen mijn man stierf'n lief jongetjeDat ventje werd dus alles, wat ik op de wereld bezat.... en 't groeide op als 'n flinke, eerlijke jonge man, die alles voor me over hadHij kreeg 'n mooie betrekkingen toen ie daar 'n paar jaar was, toen werd ie voor 'n belangrijke op dracht naar Afrika gestuurddat moet u onthouden, omdat u in de missie van datzelfde land werkt't zou 'n heele tijd duren eer ie terug kwam. Elke maand kreeg ik trouw 'n lange brief van m'n Eduard.... en dat bracht me zoo'n beetje over 't gemis heenHij ver diende daar veel geld en stuurde het meeste aanmijIk nam er alleen 't hoog noodige van afen de rest bracht ik naar de spaar bank.... dat moest later voor hem 'n verras sing worden, begrijpt u? Meer dan anderhalf jaar ging dat zoo doortot opeens de brief wegbleefen ook de maand daarna kwam er geenEn 'n paar dagen na die tweede maand kwam 'n meneer mij vertellendat Eduard dood wasvermoord door de inboor lingen Dagen achtereen heb ik als 'n wezenlooze in m'n stoel gezeten, zonder te eten, zonder te slapen.... en ik wou niet gelooven, dat m'n jongen dood wasIk zei maar tel kens: „Hij komt nog terugEn iedere dag stond ik 'n pafir keer aan de deur, om naar hem uit te kijken.Het geld liet ik onaan geroerdik zocht naai-huizen en spaarde nog meer.... het wou maar niet uit m'n hoofd, dat er 'n abuis was.Ik kon me niet voorstellen, dat Onze Lieve Heer zóóiets had gedaandat was niet mooi van me, dat weet ikmaar niemand kan begrijpen hoe veel ik van hem hieldMaar toen ik jaren en jaren niks meer hoordemoest ik wel aannemen, dat het zoo wasEn m'n gods dienst ging' verslappenJa, ik zal nou alles maar zeggenik bad nog welging nog wel naar de kerkmaar 't was alleshoe noemt men dat.... machinaal nietwaar? Ik kon niet meer vertrouwelijk met God zijn Maar op den duur hield ik dat niet volen ik ging 't anders bekijkenen ik begreep, dat er iets gedaan moest worden, om met Onze Lieve Heer weer in 't reine te komen.... Nou weet u allesen hier is al 't opgespaarde geld De pater had ontroerd geluisterdwist zoo gauw geen woorden te vindenen vroeg toen, waarom ze juist al dat geld weg gaf. „Ik moet dat geld kwijt, pater.... en deze manier is de beste.... Ik was van dat geld gaan houden, ziet uik wou er geen afstand van doenIk haalde het van de spaarbank en telde het iedere nacht nazooals 'n vrek dat doetik at droog brood, om er nog méér bij te kunnen leggenu ziet, d<j duvel weet ons altijd op een of andere manier te pakken te krijgenEn nu moet ik alles ineens kwijtik verdien m'n broodheb m'n ouderdomspensioen.... en ik ben zes en zeven tig nuen 't zou vreeselijk zijn als na m'n dood dat geld niet de bestemming kreeg, die if er aan wil geven.. familie heb ik niet meer.. dus „Maar als u niet meer kunt werken, moe' dertje?" „Dan is 't ook meteen afgeloopendan ga ik naar m'n jongenik weet zeker, dat God me dat niet weigeren zal." „Maar m'n goeie menschwaarom nu al' les aan mijn missie? Er zijn in uw parochie toch armen?" „Daar heb ik 'n bedoeling meedat zei if u alHet zijn de inboorlingen, die m'n jon' gen hebben vermoordHet is dus heel goed. dat u die stakkerds beschaving brengtze wisten niet wat ze dedenen als ze God leeren kennen, dan moorden ze niet meer. Dat geld kunt u gebruikenik heb 't u zelf hooren zeggen in uw redevoering met die film er bijEn vindt u 't zelf geen mooi idee. dat het geld er misschien 'n beetje voor mee kan zorgen, dat er later geen bloeddorstige in' boorlingen meer zullen zijn? Er zijn nog meer zoonsen nog meer moedersEn laat me nu asjeblieft gaan, pateranders ben if toch niet gerustik wil niet hierboven aan' komen met dat geld op m'n geweten Ze stak de pater 'n beverig rimpel-handje toeen ging weg Hij zag nog juist 'n traan op die hand val lenvroeg nog even gauw haar adres...» om haar nog es te kunnen opzoeken. 'n Dag of vier later stond hij voor 't huis je'n Vreemde juffrouw deed openen vertelde, dat 't oude mensch geen uur geleden gestorven waszoo maar stilletjes in haaf stoel. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 14